ZIERIKZEESEHE NIEUWSBODE. Woensdag 18 Fe8865. t ie N.° 1975. Nieuwstijdingen 19'1*' Jaarg. «jP®JUw, SDhufodtiairö» L5 e r s l e m m i n g. itlslag van voor ilen Mainz Alen abonneert zieh: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerikabij J. QUINTUS, te-Grand Rapids, Staal Michigan. ibonnementS'Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenƒ1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York - 3,90. Versehynt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtenliën kan geschieden tol Dingsdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, lloek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Batavia, 51 Dec. Den 22 dezer is een aan slag gedaan op liet leven van mevrouw v. H. Een Inner bedienden wisl omstreeks half 6 uur 's morgens in hare kamer Ie dringen en viel haar met cene onlbloole kris aan, onder ilc woorden: Ik hel) de koorts, ik moet u Ier dood brengen, ge hebt lang genoeg geleefd Moedig verdedigde zij zich en J raakte met don moordenaar aan hel worstelen, wist steeds de kris te weren, waardoor zij aan heide handen gewond werd, en trachtte hel wapen naar den moordenaar te keeren, die op zijne vlugt ook bloedsporen heeft achtergelaten en ook schijnt ge wond Ie zijn. De overige bedienden zijn tijdig lusschcn beide gekomen, om een groot onheil Ie voorkomen, waarop ile misdadiger Rrso genaamd, ziclt door de vlugt heeft welen Ie redden. Naar men zegt was genoemde Ucso meer dan 12 jaren in dienst van de familie v. II. Londen, 12 Febr. De Times behelst een arti kel over den opstand in Polen. Hel is blijkbaar zegt hel blad dat hel geheele koningrijk, grond eigenaars, industriëlen, boeren, kortom alle volks klassen zich in oproer bevinden. Wederom staan de priesters aan hel hoofd der beweging, waaruit volgt, dat zij niets met de evolutionuairc bewegingen van westelijk Europa gemeen heeft. Met één woord: hel is een door cn door nationale opstand, en de katholieke geestelijken worden zoowel door hunne va- dcilandsliefile als door lino afschuw voor de proze- lielenmakerij der Grirkschc kerk, waarbij men bijna met dwang Ie werk gaat, gedrongen met de insnr- gcnlcn gemeene zaak Ie maken. Aan den opstand kan slechts op tweeërlei wijze een einde gemaakt worden: öf door een laugdnrigen en gruwclijkcn strijd met de rebellen, óf door hervormingen in hel bestuur des koningrijks, welke de Polen tevreden stellen cn den Keizer de achting van Europa doen terug bekomen. Over liet eerste alternatief willen wij ons in goene beschouwingen verliezen. Doch wij hopen van liet karakter van Alexander IIdat hij niet zal goedvinden, voor liet tegenwoordig ge slacht de gruwelen van 1830 Ie vernieuwen. Zulk cene misdaad zou het opltonden van alle goede ver standhouding lusschen zijne regering en de regeriu gen van westelijk Europa reglvaardigen en Rusland waarschijnlijk, zoo niet van den vorst, in elk geval van liet parlement en de bevolking van eiken con- slilulionclen slaat isoleren. Londen, 13 Febr. In den van vroeger bekenden strijdlustige!) sledelijken raad van Belfast heeft II. Zalurdag weder een hoogst ergerlijk looneel plaats gehad, waartoe een geschil over cene onbeduidende zaak lusschen de HH. Rea en Brown had aanleiding gegeven Op den uitroep van eerslgenoemdcn, of hij hel woord niet inogt voeren, omdat eene bende zaamgezworenen de stemming eischic, sloof de Heer Brown op, trok zijn rok uil en trad met gebalde vuist op Rea toe, die zich evenzeer van zijn boven kleed had ontdaan en o. a. uitriep: «Laat mij maar begaan, iu vijf minuten heb ilt Item op den grond, want hij kan evenmin zijne handen als zijne tong roeren.' De burgemeester en verdere leden van den raad hielden echter de kampioenen in bedwang, lol dal het tumult in de zaal en de driften der slrijdlusligcn bedaard waren Te Nottigham woonden drie 80 jarige personen gedurende vele jaren genocgelijk bij elkander; II. Woensdag overleed de oudsle broeder in 84 jarigen ouderdom, waardoor zijn ruim 80 jarige broeder derwijze was aangedaan, dat hij een uur daarna den geest gaf. De dood van deze twee broeders, aau wie zij lecder was gehecht, werkte zoo geweldig op hunne 88 jarige zuster, dat deze overleed op den dag. waarou hare broeders ter aarde werden besteld. Het stoomschip Griswaldwaarnaar men ccnigc dagen belangstellend had uitgezien, omdat daarmede cene aanzienlijke lading goederen uil Amerika ten behoeve der noodlijdenden iu de kaloemlistrieten werd verwacht, is eergisteren te Liverpool aange - komen. Bij liet passeren van den vuurtoren, bekend under den naam van »Rock light," werd hel schip gesalueerd door het geschut van het fort alsook van het noorderforl aan de zijde der stad. Het vaartuig, volop versierd met vlaggen, werd gesleepl door de Resolutedie de Amerikaansche kleuren in den lop had, lerwijl hel op de Mersey werd he geleid door een aantal Eugclsche en Amerikaansche vaartuigen, die behalve hunne nationale, ook andere vlaggen lieten wapperen. Daar liet bij de aankomst te Liverpool reeds Ie laat up den dag was geworden had er van wege de openbare autoriteit geene de monstratie plaats, doch naar men verneemt, werden de noodige schikkingen gemaakt, om den kapitein en zijne voornaamste beambten uit Ie uoudigeu lot een bezoek in Georges' Hall, alwaar hen verschillende adressen van dankbetuiging cn sympathie zullen worden ter hand gesteld terwijl de mayor der stad voornemens is ter hunner eer ecu feestmaal te geven De lading bevat a. 13,330 barrels meel, 252 kisten spek, 176 zakken graan, enz enz. waaraan na hel opmaken der vrachtlijst bij het vertrek uit New York, nog een aanmerkelijke voor raad levensmiddelen is toegevoegd, alles begroot op eeuc gezamenlijke waarde van 108,000 dollars lerwijl hel Amerikaansche couuuillé, na ilit en hel reeds vroeger gezondene voor de noodlijdenden nog 50,900 dollars iu kas heeft, waarhij nog komt een bedrag van 20,000 dollars van hel cominillé der graanhandelaars. De Russen leggen »p die plaalsen, waar zij zegevieren, niet bijzonder veel rnenschlicvenheid aan den dag zij steken dorpen, sleden cn kasteden in brand en volgens de Brest. Zlg. hebben zij Weg- grow, nadat liet gevecht geëindigd en de insurgenlen afgetrokken waren, geheel a la Stiwaroff geplunderd, de gewonden op hel slagveld afgemaakt, en de lijken der gesneuvelden tol op de huid ontkleed. Ook Zalesie bij Brzesc werd geplunderd na de plun dering werden de soldaten onder elkander handge meen, waarbij een hunner gedood werd. Een kolonel liel eeuc moeder, die het verlies van haren zoon beweende, gceselcn en riep haar toe dat dit hol loon was voor de slechte opvoeding, die zij haren zoon had gegeven. De insurgenlen verklaren, liever vechtende op Poolscheu grond Ie willen sterven, dan op ver verwijderde Russische militaire posten ellendig om te komen. De weinige reizigers, die het Ie Warschau nog wagen met den spoortrein Ie reizen, verhaalden don lOileu te Breslau dat de opstand zich nog steeds uitbreidde, doch dat men hel niet waagde daarover te spreken of Ie schrijven te Warschau werden door de Russen de brieven geopend en vernietigd, wanneer zij iels bevallen wat der Russische regering minder aangenaam was. Weenen, 10 Feb. De lieer Joseph Fisschcr, advocaat te Korwnburg, voor ccnige dagen ovetle den, heeft hel vruchtgebruik van 1U00 fl. hij uiter sten wil vermaakt aan zijne kal en cene gelijke som aan zijnen hond en aan zijn kanarievogel. Deze renten moeten voor zoo veel noodig besteed wor den door een aangewezen persnon ten behoeve van de drie legatarissen en hel overschot geniet de ver pleger voor zijne moeite. Bij overlijden van elk der gcbenciicieerdcn, komt hel kapila.il aan de na - luurlijke erfgenamen des overledenen in voege als hij testament is bepaald. Ongeveer 40 Polen, die hier studeerden, zijn in de afgeloopen week naar bun vaderland vertrokken. De Polen rekenen er op, dal hel in Rusland zelf nog iu deze maand tol een opstand zal komen. Te Posen slaat eene sterke wacht iu het gouver nementsgebouw. out het daar voorhanden geld te bewaken. Geldverzeudingen naar Polen worden op de Pruissischc poslkauloren niel meer aangenomen, orndal de Poolschc grcnskanloren voor een veilig vervoer niet instaan. tlottciilaiu, 11 Febr. Hedenmorgen had al hier een droevig ongeluk plaats. Mevr. P wonende aan den Ooslsingel alhier, was met haar kind alleen in de kinderkamer en kwam te digi met hare japon, die door eene crinoline breed uitstond, aau den brandenden haard, waardoor deze vlam vatle. Vóór dat er hulp kwam opdagen, was zij zoo door (brand wonden overdekt, dal zij heden avond aau de ge volgen is overleden. Iu de gemeente Oss heeft op de laatste aldaar gehouden paarden- en beestenmarkt een brutale diefstal plaats gehad. Een der mai klbczoekers gewis een liefhebber van schoone en goedkoopc paarden, maakle n. I. in de volle drukte der markt zoo lakonick mogelijk een paard van ilc lijn los, zonder naar den eigenaar er van om te zien, besteeg het en rende er mede de mat kt af en de gemeente uit. De eigenaar, kort daaiop ter zijner staanplaats gekomen was niet te vreden zijn paard niet te zien cn gaf van liet verdwijnen kennis aan de justitie. Deze had dan ook den vrccmdsoortigcii m.irkibe zoeker al spoedig achterhaald co nam Item iu hech tenis op het uogeublik, dal hij liet goedkoopc dier aan een ander duur verkocht. Zierikzee 16 Febr. Met genoegen kunnen wij iiielucn, dal de Soirée Déclamatoire cl Mu- sikale, gegeven op Vrijdag II. door hel gezelschap E. N. Z. K. alhier ten behoeve der Diaconie- Arincn van alle gezindten, zuiver heeft opgebragl de som van /117. In Januari) 1862 waren Ie Amersfoort de werklooncn der wevers gemiddeld 3,20 per week en in Jan. 1865 bedroegen zij 1,86'/, per week. Deze groote vermindering ontspruit uil den ver hoogden prijs der garens, welke sedert Jan. 1862 eeuc verhooging van ongeveer 95 pCt. hebben on dergaan, en waardoor de fabriekanten allengs minder moesten laten fabriceren. Hunne gefabriceerde goe- deien ondergingen evenwei slechts eeuc verhoogiug van 55 pCt. GEMENGDE BEUIGTEN. Een Wethouder te Kwa. moest wat heler van zich afspreken in de raadvergaderingen, en niet altijd knikkebollen en maar neen of ja zeggen daar .waar hel noodig is, of hij zal niel herkozen worden als hij moei aftreden. De koetsiers te Goes zullen zich beklagen bij den minister van fiiian- cieii, over het overtreden der wel op de patenten -sloor heereu die boven de wet zijn. Wanneer er bij voorbeeld B.il's of concerten plaats hebben dan verdienen zij geen cent meer om heereu en dames er heen te rijden of t'ouis te brengen, daar dit thans de heereu laten doen die paarden heli - heit door hunne knechts die daar goede fooijen voor krijgen. Eene dikke d.iinc Ie Zaamslag mag zich verheelden door hare inooije brieven een heer iu de fuik te krijgen, maar liet zal niel gelukken, hoe veel vel met zwartsel zij ook aan haar haar smeert want de roude vederen schitteren hij zon neschijn majestueus op haar gepoederd hoofd. Tc iieiukeuszand zoekt iemand de dienstmeiden en andere op Zondag-avond bij zich Ie lokkeu, om hen alzoo een vrolijken avond iu gezelschap van heereu Ie bezorgen, legen betaling van vuur en licht. Verloren te Bergeu-op-Zooin een ringbaard van een meubelmaker te Goes, en die Item terug brengt zal goed beloond worden tol groote vreugde van Willem. «Vrienden iu den nood honderd in een lood," kau een nieuwen hospes te G. thans zingen. Toen hij op de hof stede woonde werden zijne dochters alle vriendschap bewezen, en nu hij binnen de poorten woont, ziel niemand naar hen om. Dus de vriendschap van lapjesmanncn is maar om te verkoopen zoo lang men geld heeft. Ecu koopman te Goes wil de Eendragt door zijn vervelend gebabbel, zoo als hij meent nog al bevoordcejen, en liet gaat juist andersom, want zijn aanhang is gering. Men vindt hein daar zoo dikwijls dat men denkt dal hij hij den inventaris behoort. Jufvrouw Mietje aldaar zoekt haar Jantje Ie koppelen aan Miuct, en haar Bcljc aan mijnheer Julian doelt men denkt dat liet zoo gemakkelijk niet gaan zal als hel gegaan is niet zus lief aan oenen zekeren koopman. Te G. moesl een zeker ii mand toch wat beleefder zijn en wal minder vocht gebruiken dat zoude beter voor hun allen zijn maar het kiuikje zal zoo lang Ie water gaan lot dal hel breekt. Een wagenmaker te Nieuwe Tongc beeft zich zoo deerlijk misgisl bij een fatsoenlijk meisje, dat hij niet ligt een tweede proef zal wagen. STUZSS1T. Zoo als Ie verwachten was moet er eene her stemming plaats hebben lusschen de heereu t>an Kerltioijli en lioeijeuui de plaats Ie vervullen in de Tweede Kamer der Stalen Generaal die een vierde van eene eeuw met roem bekleed is ge weest door den ontslapen lieer Anemaet Dat de heer lioeije daartoe de man niet is heeft hij bewezen, en of de lieer van Ktrkwijk dit worden zal, moet nog bewezen worden. Wel heeft men van den heer lioeije gezegd dal hij geteerd heeft en dal hij nu wel beter zal oppassen I Mooijc redeneringen. Met zulk een gezond ver sland schijnt men te onderstellen dat een volks vertegenwoordiger een muzijkaiit is of een kunste naar, bij voot beeld een koordendanser die door oefening honger kan leercii springen Dit is cellier zoo niet een goed volksvertegenwoordiger blijft zijn beginsel getrouw onverschillig welke rigling hij locgedaan is. Neon de lieer Roeije is een tegenstander van Thorbecke en zijne beginselen eu zoude in de Kamer niets doen dan medewerken om liet tegenwoordig ministerie zoo spoedig mo gelijk te doen vallen, dal ieder met ons zal moeten toestemmen die het karakter van den heer Roeije kent. De heer Roeije is geen weerhaan die met alle winden waait en deed iiij dit, dan ware hij nog minder aanbevelingswaardig dan nu. De lieer Roeije is een man die zoo gaarne zoude willen lerugkeeten naar den zaligen lijd van Willem i toen niemand iets Ie zeggen had dan den Alleen - hcerscher van Nederland, die zijne ministers voor klerken gebruikte, en de volksvertegenwoordigers als wassen beelden. Volgens art. 80 der toen malige grondwet, benoemde de koning de leden der Eerste Kamer voor hun leven uil de aanzien lijkste iu den lande met een inkomen van 3000 per jaar eu zulk een haantje zoude mijnheer Roeije zeer zeker nel bevallen. Ook zoude het hein niel onverschillig zijn dat er weder district commissarissen, strandvonders, houtvesters cn andere aartsvaderlijke baantjes iu het leven werden ge roepen, voor een leger jonkhecrcu die over geheel Nederland verspreid zijn. Dit is nn de heer jonkheer mr. JF. Schuur- beque Roeijedie zoo veel om Zierikzee geeft als wij geven om Londen. Zóó kennen wij den lieer Roeije en den heer ran Kerkwijk kennen wij niet dan door aanbe velingen, zoo wel van zijne vrienden als van zijne vijanden, die juist de beste zijn die men verlan gen kan Zijne vijanden zeggen onder meer van hem, dal hij is een vriend van Thorbeckeen dat is alléén bewijs genoeg dat bij geen domoor is want Tliorbeclte zal zijne vriendschap niet scheuken aau salet-jonkers Verder zoekt men de boeren wijs te maken dat hij zal medewerken oin de boertjes paleiiljcs Ie bezorgen maar men beeft vergelen er bij te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1