Zaturdag 7 Februari/ !9<le Jaarg. o Nieuwstijdingen t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, lu Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, tc Grand Rapids, Staat Michigan Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco Nevv-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag., Advertent! ën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot, Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B n r e a u Zier ik zee, Hoek van de Schuithavcn, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. BEKENDMAKING. Door Heeren Burgemeester en wethouders is bekend gemankt, dat de gewone weekmarkt op Woensdag H'dezer, in plaats van op Donder dag den 12 dezer zal gehouden worden. Van eene doorgaans goed onderrigte zijde verspreid zich het heugelijke ge ruchthetgeen zoo men zegt, spoedig officieel zal bevestigd worden dat de j Staten dezer provincie zich thans met het denkbeeld vereenigd hebbentot aansluiting der overige eilanden van Zeeland aan den vasten wal en in ver binding met de haven van Brouwers haven en dat de laatste ontwerper van zoodanig plan, de Heer DEL CA.MPO genaand CAMP, zoude gemagtigd zijn, reeds terstond met de betrokken Ge- leen te—Besturen hieromtrent in offi- ëel overleg te treden. Petersburg, 2 Febr. Bel journal de St Pé- sbourg deelt berigten mede uil Warschau van lurdag avond. De generaal Sturler is met troe- n in de rigling vau Bialystock opgerukt eu heeft n van Warscbauw uitgezonden generaal Boternps tmocl. De mcdegebragte werklieden hebben ver volgens den spoorweg hersteld. Vele insurgcnten zijn gevangen genomen zij beweren dat zij gedwon gen werden aan den opstand deel te nemen, rille militaire commissien verklaren dat de aanstokers van den opstand geestelijken zijn. De Köln. Z. deelt, omtrent den Poolschen opstand lieden het volgende mede De opstand neemt toe de verlegenheid der Rus sen eveneens. De officiële dépêches zeggen niet meer: »Er heerscht orde" enz, maar reeds »er heeischt overal groole," of «zeer groote orde en uit de provinciën ontvangt men de beste berigten. «Wal men van de Russische superlatief Ie denken heeft, is nog te goed uit den oorlog in den Krim bekend De telegrafische verbinding van Petersburg met War schau moet hersteld zijn; dat dit met de spoorweg verbinding het geval niet is kan men moeijelijk langer ontkennen, en er worden te Petersburg slechts plaatsbilletlen tot Wilna gegeven, alwaar het verder vervoer beloofd wordt »als dat mogelijk is." Ook tusschen Brzesc-Lilewski op de oostelijke grenzen is de verbinding met Warschau geheel afgebroken en in de gouvernementen Kowno, Grodno en Vol- hynie is het slandrcgt eveit als door geheel Polen afgekondigd. Hier was eerst voor weinige weken do staal van hclcg opgeheven. De Berlijnsche cor respondent van de li. Z. schrijft verder: »De Poolsche opstand neemt toe zelfs het Journal de St. Pétersbourg erkent dat talrijke benden bij Biels en Bialystock zijn verschenen. De rails der van Warschau naar Petersburg, Weenen en Bromberg loopcndc spoorwegen zijn gedeeltelijk vernield. Een groote militaire trein der Russen heeft daardoor reeds zijn ondergang gevonden, lu de vroeger Poolsche provinciën van Rusland wordt de opstand gesteund. Te Warschau is het tot dusverre volkomen rustig. Do aldaar geligtc rekruten, die den eed weigeren Ie zweren worden naar Rusland getransporteerd. Aan de landraden is, buiten de tusschenkomsl van den graaf Wilopolski, cenc instructie van den groot vorst Konslanliju in de Russische taal gezonden om de rekrutering te staken. Wielopolski verlangt liet tegendeel. Hij zegt dat de soldaten, nu de zaken zoo ver gekomen zijn, ze verder moeten afdoen en het land van de revolutie moeten bevrijden. Men gelooft inluschen dal zijne dagen geleld zijn." In de streken nabij de Pruissischc grenzen is liet betrekkelijk het rustigste. De Danz Z berigl uit Eydlkuhneu dd. 29 Jan. «Gisteren hadden in Polen, 2 mijlen van de gieuzcn, zumenscliolingcn van arbeiders plaats, die door van Kowno per spoor trein komende troepen verstrooid en wier aanvoer ders gevangen genomen weiden. De telegraaf van hier naar Kowno is vernield. Te Wirballen, aan de west. grenzen van Polen, is heden een bataljon soldaten aangekomen. De Pruissischc grensstad Slalluöiien heeft insgelijks garnizoen bekomen. De spoorweg Wilna-Warschau is nog afgebroken. De reizigers naar laatstgenoemde stad gaan thans over deze plaats." De partij van den opstand moet van plan zijn de beweging lot het voorjaar vol te houden, zich in dien tijd wapens te verschaffen, de boeren mede Ie slepen, de benden te oefenen en eerst dan groote legerkorpsen te formeren Tol dusverre hebben zich zes organisatie-punten in boschrijke streken gevormd 1bij Plosk in de noordelijk gelegen bossciieo2. bij Tykocin inliet gubernium Augustowo op de grenzen van Lithauen 5. hij Brzesc-Lilewski 4. bij Biala-Lubelska, 5 mijlen ten westen van Brzesc-Lilewski5 bij Worahock in het guberniiiin Radom 6. hij Kazmiercz in het gulieriiium Lublin. De sterkte der verschillende kampen bedraagt 500 a 2000 man. Daarin worden de insuigenlen gewapend en geoefend. Ook hel Russische leger heeft zijne conoenlralien begonnen. Het zendt mobile kolonoes uit en tracht de afge broken communicatie Ie herstellen en aan de in surgcnlen den toevoer af te snijden. De Hgling der rekruten levert bijna geen resultaat op. Tc Lublin vond men 10, te Lowicz 2, te Skerniwice 1 dienst- pligtige. De overigen hadden hunne woonplaats verlaten en zicli in het land verstrooid. In de hoogere kringen te Warschau heeft zich eene partij gevormd, welke tot leus heeft gekozen: »Polen onder zijnen conslitulionelen Koning, Konstanlijn Over het algemeen schijnt deze navolging van liet Garibalkiaansch devies tot dusver onder de Polen weinig bijval Ie vinden. De Weencr Morgenpost meldt, dat men te Warschau zelfs in de officiële kringen op eeneri strijd met de opstandelingen van minstens drie maanden rekende dal de opstand meer en meer een democratisch socialistisch ka rakter aannam en zich reeds over de grenzen van Polen, niet slechts in Lithauen, maar ook in an dere Russische provinciën verspreidde. Aan de Agence [lavas wordt uil Warschau ge meld, dal Wielopolski alles aanwendt om de boeren van deelneming aan den opstand Ie weêrhoudcn, doch desniettegenstaande trekt de plattelandsbevol king op vele plaatsen reeds openlijk partij legen hel Russicli gouvernement, terwijl de Russiclie soldaten met eene buitengewone la,luwheid en blijkbaar met tegenzin strijden. Vooral echter is de geestdrift ou der het vrouwelijke geslacht van alle standen in Polen ten top gestegen, en worden de insurgcnten meer en meer door werklieden, burgers en adelij- ken uit Warschau versterkt. De Opinion Nationale meldt, dat de opstandelingen zooveel mogelijk den strijd ontwijken, omdat zij zich vooraf organiseren, eu dat de plattelands bevolking zich ten taak heeft gesteld de Russische troepen op het dwaalspoor te brengen en af Ie matten, om aan de benden ge legenheid tc geven zich ongestoord te wapenen en te oefenen. Eergisteren middag heeft er cenc bende opstan delingen, 2000 man sterk, Olkusz ingenomen, en is legen Sosnawice en Moorzcgow opgerukt, vermoe delijk om de kassen der grenskantoren Ie roovcn, Te Myslowiz zijn, ter bewaking van de grenzen. Pruissische troepen aangekomen. De sneltrein van Warschau is gisteren te Brcslau niet aangekomen Die van eergisteren werd nabij Warschau door 83 iiisurgenlen aangevallen, die den machinist dwongen om met grootere snelheid te rij den en den trein bij Skerniwice verlieten. De hoofd- magt der insurgcnten, 6000 man sterk, meestal van vuurwapens voorzien, is bij Czentschau geconcen treerd. De opperpresident in de provincie Pruis- sen heeft zich naar de Poolsche grenzen begeven. Volgens latere berigten van Russischeii oorsprong is de spoorwegverbinding tusschen Warschau en Pe tersburg hersteld. Overigens blij ven alle andere tijdingen zeggen dat de opstand hoewel hij op den duur bedwongen zal worden, in uitgestrektheid blijft lociieincn. Frankfort, 51 Jan. Men herigt uit Bcllinzoiia, dat voor een paar dagen een 25 tal reizigers aldaar is aangekomen die gedurende 20 dagen iu liet klooster op den St. Golhard hebben moeten ver toeven, dewijl de verbazende massa sneeuw, welke gevallen was, al de bergwegen en passen onbegaan baar had gemaakt. Deventer, 1 Febr. Ten gevolge van de zachte weersgesteldheid staan in sommige bosschen in deze omstreken reeds verscheidene hazel nootenslruiken in vollen bloei. Het wintergraan heeft veel te lijden van de insecten, die het lot aan den wortel afknagen. Vele landbouwers vcrlaiigon dan ook naar vorst. Hanlerwijk 1 Febr. In het naburige Ze venhuizen bevindt zich een grijsaard, die oog met gemak zonder bril leest en 117 kinderen, klein kinderen, achter- en achter-achter klein kindereu telt. Hoorn, 50 Jan. Heden stond voor de arron- dissemenls regtbank alhier tc regl zekere B. W., die als eigenaar van een huisje meende dat de kortste weg om den huurder van dat huisje, van wien hij slechts drie weken huur te vorderen had, was liet wegnemen van de deur dier woning tijdens de linur der ecnige oogenblikken afwezig was. Het openbaar ministerie bij de regtbank was evenwel van eene andere meening, en requireerde tegen den be klaagde eene gevangenisstraf van acht dagen, wegens het moedwillig vernielen cener afsluiting. Wagenlngen, 31 Jan. De mazelen blijven hier nog erg om zich grijpen en maken menig slagtoffer; kortelings werden er 8 lijken op één dag begraven. 's Gravenhage, 2 Febr. lieden is voorden Hoogen Raad behandeld de zaak van H. ter Kuile, door het hof in Overijssel, wegens overtreding der patentwet, lol eene geldboete van f25 veroordeeld. De middelen van cassatie zijn ontwikkkcld door den heer Mr. G. Belinfaute. De adv.-gen. Mr. Karscbooin, heeft geconcludeerd tot cassatie van liet arrest en tol verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof; uitspraak 18 Febc. Vervolgens is behandeld de zaak van J. W. N. Hagenaars, ilie door hel hof in Zuid-Holland wegens over treding der plaatselijke belasting-verordening van 's Gravenhage en verhindering van de ambtenaren der belastingen in het verrigtcn hunner werk zaamhedeu is veroordeeld tot twee geldboeten eene van f50 en eene van f8. Üc adv.-gen. Mr. Karseboom heeft geconcludeerd lot verwerping van hel beroep. Uitspraak 11 Febr. 's Hertogenbosch, 51 Jan. Den 12 Febr. e. k. zal de criminele kamer van het provinciaal gereglshof zich onledig houden met de instructie der zaak legen zekeren van Beest uit Almkerk, be schuldigd van diefstal van een paard. Hel zonder linge dat in deze zaak zich voordoet, is dat eenigc geloofwaardige getuigen bepaaldelijk verklaren hem op hetzelfde tijdstip dat de verkoop van hel gestolen paard hier plaats vond, binnen deze stad gezien en gesproken Ie hebben, terwijl eenige niet minder ter goeder naam en faam bekend staande personen verklaard hebben, insgelijks op datzelfde tijdstip met hem in de gemeente Heusden in ge zelschap te zijn geweest. Jammer dat het wijze oordeel van Koning Salomo iu deze niet kan worden ingeroepen. Breda I Febr. In dc naburige gemeente Teleringeu zal zekere J. Schraaren oud 78 ja ren (jonge dochter) met haren knecht J. van Ilooij- donk, jongman oud 29 jaren, in den echt treden. Heden had de eerste huwelijksafkondiging plaats. De bruid is eene rijke boerenvrouw. Werkendam, 4 Febr. Even als in zoo vele an- dcre gemeenten, heeft men alhier eene Zangvereeniging gevormd, onder de zinspreuk «Oefening teelt genoegen." Aanvankelijk telt het nu 25 leden en weldra zal dit getal vermeerderd worden en zal zoo wij hopen en vertrouwen, een even nuttig als aangenaam gezelschap zijn. (Inge*.) Middelburg, 2 Febr. Van eene zijde waarop wij meenen tc mogen vertrouwen worden ons eenigc in lichtingen verschaft betrekkelijk de schade aan den West- kapelschcn zeedijk. Wij laten het ons medegedeelde hier letterlijk volgen De groote schade is ontslaan in de verdedigingswerken van het dijksbcloop omstreeks de dijkpalen 14 cn 16 ter lengte onder aan den teen des dijks van ruim 200 el, de helft ter gemiddelde breedte van 30, de andere van 40 cl, ter gemiddelde diepte van omtrent 1,50 el, zoo dat behalve de aldaar aanwezig geweest zijnde steen- glooijing. rijs- en kramwerken er een aanzienlijk grond- verlics is ontstaan. Dit beschadigde dijksvak is thans verdedigd met drie paalreijen ter breedte van 3 a 4 el en de boven- en benedenrand na afvlakking, met rijsbeslag en steenbe- storting bezet. Het overgebleven onbeschadigd dijksbcloop aldaar be staat nog in 9 el bezet met kranimat en 28 el met bc- zodingen, terwijl de kruin des dijks meer dan 10 el be draagt en het achter gelegen vroon ter breedte van om streeks 50 el is nog 3,50 el boven hoog water gelegen. Deze en de overige schaden zijn thans alle verdedigd en voor vergrooting bezet, terwijl in het beschadigde duin tusschen Domburg en Weslkapelle voor dc hofstede Babel, de vereischle voorzieningen door verbrceding van een enkel zwak punt wordt gedaan. De schepen niet dijksmalerialen die gewacht werden, zijn in den avond van 11. vrijdag alhier aangekomen. Een dier schepen is beladen met eiken paalhout, de twee overigen met brabanlsch rijs, baringbanl cn sta ken. welke materialen op de wijze als vroeger is ver meld per as naar Westkapclle worden vervoerd. Ofschoon de voorhanden materialen ten gevolge der stormen van 20 en 21 December jl. voor een groot gedeelte waren verbruikt is er door de zorg van de di rectie geen enkel oogenblik aan eenig materiaal gebrek geweest en hebben de Weslkapclsche dijkwerkers zich door een voorbeeldig gedrag en werkzaamheid onderscheiden, waardoor in weinige dagen hoogst belangrijke werken zijn tot stand gebragt. MiddelbCt Zierlkzee, 6 Febr. De Tweede Kamer is Ie gen 24 dezer bijeengeroepen. Wij vernemen dat de ontwerpen der genees kundige staatsregeling vooreerst niet in behandeling zullen komen bij de Tweede Kamer der Slalen- Generaal. Met de laalste Brilsch Ind. mail is een brief ont vangen uit Ambah (noordwestelijk district van Gwalior) waarin wordt medegedeeld, dat zich bij de inlanders al daar op nieuw het geval heeft voorgedaan van het ver branden eener weduwe met het lijk van haren man. Een ooggetuige verhaalt, dat de vrouw op de gebruikelijke wijze in pleglstatigcn optogt met muziek naar den brand stapel werd gebragt. De openbare autoriteit daarvan verwittigd, zond oogenblikkelijk ecnige policie-beanibten er op afdoch deze konden de barbaarschc plegligheid niet verhinderen, daar eenige der voornaamste bloedver wanten van den overledene, aan het hoofd van ruim 250 inlanders, zich dadelijk tot tegenstand gereed maakten. De policiedienaren, legen die overmagt niet bestand, gaven hiervan kennis aan den maharadjah van Gwalior, die oogenblikkelijk een detachement artillerie en twee compagnicn infanterie afzond met last om dc schuldi gen gevangen tc nemen. Dit gelukte niet zoo spoedig als men wel gcwenscht had; want de deelnemers aan het feit namen de wijk naar eene versterkte plaats, waar zij zich niet overgaven voor het hen bleek dat zij van alle kanten ingesloten cn de kanonnen tegen hunne sterkte gerigt waren. Toen eindelijk bemerkende dat alle legen- stand vruchteloos zou zijn, gaven zij zich over, waarop zij naar de gevangenis getransporteerd werden. Vermoe delijk zullen zij ter dood veroordeeld en hunne goederen verbeurd verklaard wordten. Ouwerkerk, 5 Febr. Tot geruststelling van be langstellende vrienden cn bekenden kunnen wij melden, dat het gerucht, als zoude het schip, waarop de Heer C. Gast, de overtogt naar Java gemaakt heeft zou vergaan zijn, van allen grond ontbloot is. De Heer C. Gast, die e« 1 September hel vaderland verlaten heeft, is den ^1 December behouden en wel te Batavia aangekomr

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1