Zaturdag 17 Ja 1865. Jaarg. \T.° 1064. 10d< Nieuwstijdingen. IShutadiliittftt I wakk. van n 01 c. E i n ov iu da lien en, rwi ende way ecne en v gene: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE men abonneert zlcli: In Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, le Grand Rapids, Staal Michigan. Abonnemcnts-Prijs: VOOU BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco Ncw-York - 3,90. Verse h ij n(: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiün: 10 cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtcntiën kan geschieden lot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. 50 f 85- 30,20 0,50. Londen, 10 Jan. De avondbladen melden we der zes verschillende branden, die alhier in een en kelen nacht zijn uitgebroken, tiet waren kleine woonhuizen, waarin de brand woedde, en ongelukkig zijn daarbij of gelijk een blad denkelijk bij vergis sing zegt gelukkig slechts drie kinderen ver - brand, en een vierde, een jongenlje van acht jaren, zal waarschijnlijk aan de bekomen brandwonden ster ven Weenen, 9 Jan. Langzamerhand neemt de vij andige stemming der bevolking iu het algemeen legen Pruisen meer en meer loc. In verscheidene klassen der maatschappij is zij reeds lol die boogie geklommen, dat niets aangenamer zou zijn dan ecne vredebreuk met den nabuur. Bij hel leger voorna melijk is men zeer ontevreden over de pogingen door het tegenwoordige ministerie in Pruisen ge daan tol herinnering aan den voor 100 jaren le lluherlshurg geslolcn vrede, waardoor voor goed een einde werd gemaakt aan den zevenjarigen oorlog. Dat echlcr in regeringskringen deze zuchl niet worrlt gedeeld, behoeft naauwelijks te worden gezegd. De ambtenaren van den zuidelijken spoorweg hebben onderling eene spaar- en voorschotbank op- gerigl; aan ieder ambtenaar bij die dienst is daar door de gelegenheid geopend, om voorschol op zijne bezoldiging le verkrijgen, hetwelk hij later, wanneer hij daartoe in slaat is, kan afdoen. Ilel bedoelde voorschol wordt hem verstrekt legen den intrest vail 5G pCt. Algemeen verwondert men zich, dat ten gevolge van liet openbaar maken van dergelijke be paling, nog geene reglcrlijke vervolging legen de bcsluurdcrcn van deze bank is ingesteld. mfettjfi. Parijs, 10 Jan. La Nation decll de volgende merkwaardige berigten van sterfgevallen mede, die gedurende hel verloopen jaar hebben plaats gehad. Francesco Pollcri, ex-bankier Ie Lissabon, over leden le Genua, mei nnlaliug van 4 milioen, waar van één voor zijne neven en drie voor de armen te Genua. IIitel Manouah, bankier, overleden le Bucharest, nalalcndc 10 milliocu. Manuel Escandou rlc rijksle kapitalist van Spaansoh-Amerika, overleden le Mexico, nalatende 12 milliocn, De bankier Nicolnas Spaik, die in 1821 voor 2500 francs hel toen woeste terrein kocht, waar thans do sleden van hel graafschap Ollowach staan. Duncan Dumbar, recrler, die in Parldington le Londen woonde en eene vloot van 50 schepen en een fortuin van 55 milliocn bezat. De heer de la Gironière, geboren le Nantes, die meer dan rijk, die Koning was. Als reiziger lie zocht hij de Philippijnsche eilanden en beschaafde hij de wilde volkstammen dezer streken. Uit dank baarheid werd hij met de hoogsle magt bekleed. Twee Iweclingbrocders, le Gamachcs (dep. Som mes,) die noch landbczillors, noch milliounairs, noch Koningen en toch gelukkig waren. Zij hadden elkander nimmer verlaten hunne vriendschap was nimmer verstoord en zij stierven le gelijkertijd op TOjarigen leeftijd.'' Groningen, 9 Jan. Eerlang zal vermoedelijk eene vreemdsoortige zaak voor de rcglbanlr le Gro ningen worden behandeld. De officier van justitie moet namelijk eene klagl hebben ontvangen van een landbouwer uit eene naburige gemeente, over een bedrog, door een slager ten zijnen nadeele gepleegd. Hij moei van dezen eenigc ponden scha- penvleesch gekocht hebben en bij het gebruik daarvan moet gebleken zijn, dal hem eene hoeveel heid kaUenvlecsch geleverd was. Balfscn, 11 Jan. Er is thans zoo veel turf hier aan den wal, dat men deze week besloot ze in het openbaar te verkoopendaardoor zijn rlc prijzen lol op 5.75 per 1000 stuks gedaald. Ilardcrnijlr, 10 Jan. lieden avond zijn alhier na volbragten diensttijd iu Neerl. Inrlie, ter ver krijging van hun paspoort, aangekomen veertig man. Arnhem, 13 Jan. Naar men verneemt zullen op donderdag den 22 dezer voor hel provinciaal gercglshof van Gelderland worden behandeld rlc zaken van 1 Hermanns Ifcij uil Ede, beschuldigd van poging lot doodslag op zijne huisvrouw en 2. Frederic Charles Slevcns van hier, beschuldigd van rliefslal van een pakcl, inhoudende 7400 fr. gepleegd op hel kantoor van firma van Genrl en Loos, gehouden wordende in hel stationsgebouw alhier, alwaar hij als klerk werkzaam was. 's Gravenliage, '12 Jan. Door de keurmceslers alhier is bij rlc uiivcrkoopcrs van R. en M., wonende op den Geesl, ongeveer 150 prl. spek afgekeurd en iu beslag genomen, omdat zich daaronder veel paardcnvlccsch bevond, dal door hen iu den handel vverrl gebragl. Hel afgekeurde vleesch is in de duinen begraven. Breda, 10 Jan. Heden morgen was op den lioclr van de Brugstraat een biljet aangeplakt, waar in Mr. C. v. B. werd verdedigd, anderen werden bedreigd, en lot het verwekken van onrust, oproer werd aangespoord. De justitie doet ijverig onder zoek. Goes, 11 Jan. Gislercn kwam de schipper F. de Ronde met zijne schuit genaamd Koopmans Wel varen, met tarwe en winkelgoederen van Rotterdam hierheen bestemd, aan het hoofd van hel hnitensas, toen liet schip op een slcen stootte, lek werd en onmiddellijk zonk. Door behulp van liglers is de lading, ofschoon zeer beschadigd, gelosten is liet gelukt het schip binnen de sluis le brengen. Het schip was niclde lading gedeeltelijk verzekerd. Sierikzee14 Jan. Tc Parijs is men zeer Ier nedergeslagen door rlc Mexicaansche aangele genheden. Hoe sterk hel geloof der groole nalie aan hare onoverwinnelijkheid ook zij, bcginl hel thans erg le wankelen. Men kan zoovele soldaten niet naar dat graf van Frankrijk zenden, of zij verdwijnen er als sneeuw voor rlc zon. Itcerls zijn 00,000 man daarheen gezonden en naar de roimsle berekening heeft generaal Forey nog slechts over 25,000 bruikbare soldalen le be schikken. Peslkoorlsen, vermoeijenissen en ontberingen van allerlei aard slepen er de krachtigste mannen hij duizenden len grave. Aux grands inaux les grands remédes (voor erge kwalen krasse geneesmiddelen) denkt echlcr de Fran- sche regering. Hel geld! hier de Frausche eer en die kan nicl le duur gckochl worden. Er moge vallen wat valt, Frankrijk moei overwinnen al zou hel ook nog duizenden soldaten en miljoenen francs koslen. Men wil er zelfs broodeloozc kaloenwcvcrs en andere arbeiders henen zenden, zoo het heet, om er den grond le bebouwen, daardoor kon men die ledigloopers buiten schuld met gncrl fatsoen van den hals schuiven, terwijl men ze in Mexico werks genoeg kon verschaffen. En wat nog de ergste grief is, men gevoelt zeer goed dat Engeland in zijn vuisljc lacht nu Frank rijk zijne hcsle krachlen en schallen, in die iieil - loozc expeditie verspilt. Men gevoelt zeer goed dat Engeland er geen spijt van heefi, dal de vriendschap Insschen de hoven van Madrid en Parijs om dezelfde zaak mer kelijk is veikocld. En wal den Franschen overmoed ook niet weinig legen de horst moet sluiten, is de verklaring van den olfioicclen Constitutionnet, dat Frankrijk, dat anders overal op den voorgrond slaat en overal hel hoogsie woord voerl, nooit bij de Engelschc en ^ussischc kabinetten van eene lusschcnkomsl in den Amerikaanschen burgeroorlog heefl gesproken, dal hel gaarne een einde daaraan zag, maar niet hij magie is Insschen beide le treden. Ja, ja, de eer van door een keizer geregeerd Ie worden komt Frankrijk duur Ie slaan. Men klaagde al slcen en been, dal liet huishou den van Louis Philippe jaarlijks 12 miljoen francs kostlc, wal moet men nu wel zeggen, nu Nap. met vrouw cu kind, 60 miljoen iu hel jaar uoodig heeft? De jaarlijkschc uitgaven, die thans reeds ver over de 2000 miljoen francs bedragenzullen wanneer de Mexicaansche eerezaak worrlt doorgezet nog veel hooger in een volgend jaar zijn. Daarom nicl getreurd, roept de dansluslige kei zerin Eugénie, de keizerlijke regering is voor Frank rijk eene gouden eeuw, en daarom er maar vrolijk op los gesprongen. Tol het eerste hofbal, dat den 7 Januarij op de Tuillcrien gegeven moesl worden (op dit oogenblik is die pret reeds voorhij) en waarloc 5000 per sonen geuoödigd waren, waren ook toebereidselen gemaakt, die waarlijk keizerlijk moglen hcclcn. Inderdaad men kon hel geld wel anders besteden. De bisschop van Alrecht, die bij den minister van finanlien ondersteuning verzocht voor eene af gebrande school, kreeg ten anlwoord dat er geen geld in kas was. Dat is wel niet mooi van Z. E. den minister van finanlien, om voor eene wczcnllijk nuttige zaak eene betrekkelijk geringe som le weigeren waar geen enkele weldenkende iels op kan legen hebben, maar aan den anderen kant, kan men er ook uit opma ken, dat Frankrijk, dal thans lol over de ooren loc in de schulri zil, (wij willen niets eens van stedelijke belastingen gewagen, die loch even goed als die van het land moeien belaald worden en miljarden bedragen) er niet ligt toe zal overgaan om nog op meer veroveringen, dan Mexico uit te gaan. Zicrikzce, 16 Jan. Bij kou. besluit zijn be noemd lot subst.-ofiic. van just, bij de arr.regtb. le Dordrecht, mr. N. II. van Nes van Meerkerk, thans snhsl.-offic. van just, bij de arr -regtb. al hier; en tot subsi.-ofific. van just, bij de arr. regtb. alhier, mr. J. A. Haakman, thans rcgter-plaatsvcrv. in de arr.-regtb. te Hoorn. De lieer H Zeeman, onderwijzer Ie Am sterdam, heeft van prins Frederik der Nederlanden een zilveren inktkoker ten geschenke ontvangen voor de vervaardiging van zijn werk »Wal hebben Nccrlands koningen vijftig jaar voor Nederland ge daan, of Nederland van 1815—1865." Jl Maandag was voor de Zwolschc reglbank gedagvaard een löjarigc knaap uil Vollenhovc, be schuldigd van diefstal, en wel uithoofde hij een Sjarig kind, dal naar school ging, ccn boterham had af genomen De beklaagde is niet verschenen. Het O. M. reqriireerde zijne schuldigverklaring en ver oordeeling lol eene gevangenzetting voor den lijd van 14 dagen en in de koslen. Vrijdag kwam hij de lereglzilling der arron- rlissemcnls-reglbank le Utrecht hel incident voor, dat een getuige weigerde, op grond van gemoeds bezwaren, den gevorderden eed af te leggenop requisitoir van den officier van justitie werd die getuige daarop in gijzeling gebragl. Uit Kiew wordt gemeld, dat de keizer van Rusland de doodstraf van kolonel Krasucki, wegens verspreiding van het bekende revolulioniiaire blad Kolokol daartoe veroordeeld, in 12jarigcn dwang arbeid in de mijnen van Siberië en hel verlies van alle aan zijn stand verbonden region heeft veranderd. Dit laatste moest, op hevel vari deri (thans overleden) gouverneur-generaal Wasilczikow, pleglig in het openhaar worden voltrokken. De generaal verscheen met een talrijk gevolg voor de in parade gerangschikte bezetting; Krasucki in uniform en met al zijne ridderorden werd aan rlc schandpaal geplaatst, waarop de heul heul linten en orden afrukte, de uniform sluk sneed den degen boven hel hoofd brak en den ongelukkige Iweemalen in het gezigt sloeg. Toen de heul hem ook het Maria - beeld, dal hij aan een linrl droegwilde afrukken, vcrzctlc de kolonel zich daarlcgen, onder hel algeniecnc gemor der soldalen en der bevolking hel beeld werd hem dan ook gelaten. De ongelukkige vrouw van den kolonel, die haren echlgenoril hij deze gelegenheid nog eens wilde zien, werd krankzinnig. De vrouw van den gouverneur-generaal verloor eveneens haar versland, na hel overlijden van haren gemaal. De wellen van hel kanton Waadland in Zwitserland erkennen in beginsel het rcgl van den prevenlief-gevangcnc, die wordt ontslagen, op schadevergoeding legen den slaat, ofschoon rle toe passing van het stelsel lol nu toe vrij bekrompen is. Hij, die daarop aanspraak meenl le hebben, kan zich bij verzoekschrift wenden tot de reglbank van beschuldiging, binnen veertien dagen na liet bevelschrift van ontslag De schadeloosstelling wordt echter alleen verleend met eenparigheid van slem- men, na verhoor van den procureur-generaal. GEMENGDE BERIGTEN. in Amerika is hel zoo ver gekomen, dat eene verzoening onmogelijk geworden is, en men vij andige stalen tegenover elkander zal zien die alles zullen aanwenden om elkander le verdelgen. Meer dan een half milliocn mcuschcn zijn er in 18 maanden opgcoft'erd, en honrlerde miliocneii dollars vermorst, en nog is het einde nicl te zien. In rlc Noordelijke Stalen van Amerika, waar voor een paar jaar bijna niets belast was, zullen belastingen ingevoerd worden die men zelfs in het belaste Nederland nooit gekend heeft. Zoo zal belast worden Een billard met 25 gulden een parapluic 10 gulden ccn parasol 15 gulden, en zoo vervolgens alle artikelen van weelde. Verder Koffij, Thee, Peper, Gas, Olie, enz. terwijl er eene belasting op de inkomsten van 1 tol 10 pCt zal gelieven worden, waaronder ook behooren rlc geringste rlaglooncn. Kortom, er is niets meer onbelast dan water en IrielU. Tot het vrijkoopen der slaven in onrc Wcst-Indiën zullen eerstdaags cenigc valcn klinkende rnuiil uit Nederland naar Suriname gezonden worden, be dragende voorcersl 5 milliocn guldens. Ook zullen er, zcgl men, eenigc veearls en handelaars in wille mcnschcn voor rlc krijgsdienst, naar Suriname gezonden worden om de negers le laxeren, daar er zijn die maar ƒ50 waard zijn, en ook van 600 gulden. Het buitengoed Ons Genoegen" met al zijne aanhoorigheden iu de stad van «Kijfhoek," is, zoo men zegt, verhuurd; maar huurder, lijd noch prijs zijn bekend. Wel zegt men dat S. met L. gaat trouwen, maar wanneer is nog nicl op een uur bepaald. Van alles zal echter laler hel slot en lijd volgen. Een verwaande schrale Commies le S. heefl zijne hand geboden bij eene mevrouw oin bare dochteren beeft wel 4,50 per weck inkomen met groole verbeelding. Te Sis eene zekere dienst maagd vertrokken lol groole spijt van een baas en nu vreest men voor de miltziekte, doch nicl tol groote verwondering der vrouw. De afge- tredene jufvrouw te noest zich zoo niet te grabbelen gooijen cn in herbergen zoo niet staan pronken, anders zal men haar verkoopen aan den meestbiedenden. De gchoepelroktc dames onder E. in Schouwen zijn ook al bedrukt dat die lieeren uit Brouwershaven zoo met overhaasting vertrokken zijn, daar hel niet te denken is dat zij met de Zierikzeesche kermis terug zullen zijn, en dan zal het maar ecu treurigen tijd zijn. Doch daar broertje met die nacht-visilen zoo zeer ingenomen was, zal de vrede er niet door ge stoord worden. Een boeren-knecht te K. wordt bedankt voor zijne praatjes maar beter ware het voor hem dat hij zijne kakebeeuen beter gesloten kon houden. Dit is trouwens niet mogelijk, daar men weet dal hij zooveel gelijkt naar moeder Lcunljc. Maar leder wenschl toch dat die gast Wal meer toch op zijn spraakdeel past.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1