NS 1055. Woensdag 10 December 1862. ÏO^ Jaarg. Nieuwstijdingen. in ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zicb: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs Voor deide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-AmerikaFranco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Uoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Het request der Nederlandsche schilders. Zoo als bekend is, liebben de Nederlandsche schilders onlangs aan de Tweede Kamer der Sla- Icn-Generaal een request ingediend, waarin zij hun wcusch te kennen gaven dat de kunst door de regering meer in bescherming zou genomen wor den. In dit request lieten zij duidelijk uitkomen dat zij niets voor zich zelf vroegen maar dat zij alleen wenschlen dal er door de regering een goed gebouw zou aangewezen of gemaakt worden, om er datgene, wat ons land aan kunst is, in te kunnen plaatsen, opdat de vreemdeling zou kunnen zien wal ons land aan kunst voortgcbragl heelt. Tot ons genoegen heeft dit request veel sym pathie bij de leden ondervonden, daar men in de Kamer twee dagen over een onderwerp gesproken beeft, dal de regering vroeger niet voor regerings zaak hield. De IIH. v. Mulchein Wintgens Nollhcnuis Hoffman en verscheidene andere leden hebben zeer uitvoerig in hel belang der kuust gesproken. Alle deze heeren verdienen onze hulde doch de lieer Wintgens verdient dit in ruime male. Hij toch zeide tcregl dal men een land beoordeelt naar de producten die hot oplevert en dal dan zeker de schilderkunst een dier zulten is die een land in het oog van den vreemdeling het meest kan opleveren. Wel werd hen daarop door de re gering geantwoord, dal men het volmaakt met hem eens was, doch dat er juist in den lijd waarin de schilderkunst het meest biocide, in den lijd nl. van Rembrandt, Rubens, van Dijck, niets door hel land gedaan werd oin de schilderkunst te be schermen. De heer Wintgens gaf toe dal toen door de regering niets gedaan werd maar wel door iedere slad afzonderlijk of liever door de gilden. De gilden toch kochllcn de groole schilderijen van Rembrandt, Rubens en andere groote mannen, en aan die gilden zijn wij het Ie danken dat wij nu hunne groote meesterstukken bezitten. Verder merkte spreker aan dat liefhebbers wel kochten doch zelden schilderijen van een' eenigzinls groolen omvang, omdat zij of daarvoor geen plaats in hun salon hadden, of de groole schilderijen voor den liefhebber te kostbaar zijn. Wanneer men dus de talenten van een Waldorp, Meijer, Verveer Bles en een aantal anderen goed wil zien schitteren, dan moeten die mannen door de regering in staat gesteld worden hunne gaven te ontwikkelen, ten einde die b. v. bij cene we reldtentoonstelling, zoo als dit jaar te Londen heeft plaats gehad, daarheen te kunnen zenden, opdat de vreemdeling zal kunnen zien wat Nederland ook op het gebied van kunst vermag. Want wat is anders hij zoo cene tentoonstelling het geval De liefhebber zal een schilderij dat zijn eigendom is niet willen afslaan om het voor een tijd naar hel buitenland te sturen, uil vrees dal het, hetzij bij transport beschadigd wordt of dat liet minder zorgelijk behandeld wordt, zoodat er dan altijd slechts een gering gedeelte van onze kunst op eene dergelijke tentoonstelling vertegenwoordigd is. Indien het land schilderijen van bekwame meesters bezit dan zal hel in zoodanig geval die stukken kunnen zenden waarheen het wil, zoodal zoodoende onze vaderlandsche kunst naar waarde beoordeeld zal kunnen worden. De regering scheen dan ook eindelijk haar ongelijk in te zien, daar de minister van Binnen- landsche Zaken de volgende dagen de Tweede Kamer een voorstel deed om eene som van f 4000 uit te trekken ter bescherming der Vaderlandsche kunst. De som is wel is waar gering, doch het beginsel is er nu eenmaal door en wij hopen dal het vol gende jaar op de begrooting een grooter som voor die post uitgetrokken zal worden. Wij brengen hierbij nogmaals onze hulde aan allen die geloond hebben liefde voor de kunst te bezitten en daardoor er zorg voor gedragen heb- hen dat ons land ook in dit opzigt bij den vreemde hooger aangeschreven zijn zal. Londen, 2 Dec. Het gebouw der internatio nale tentoonstelling is reeds voor een groot deel ontledigt over liet algemeen hebben de exposanten niet te klagen over hetgeen zij verkocht hebben alleen voor Frankrijk is het geene winstgevende zaak geweest, zijnde in de vorige week meer dan 2000 kisten vol goederen naar dat land terugge zonden. 4 Dec. Beriglen uit New-York van 22 dezer melden, dat volgens een gerucht eenige leden van het Zuider congres voornemens zijn om tegen de bijeenkomst van het congres brieven openbaar te maken, waarin aangedrongen wordt op hel sluiten van een wapenstilstand ten einde alzoo lot hel her stel van den vrede te geraken. Eergisteren avond zijn in de stralen van Londen weder verscheidene aanvallen door roovers gepleegd. Dikwijls gebeurd het, dat eerlijke lieden elkander in den duister voor spitsboeven houden en weder- kecrig de life preserver handleren. Gisteren ochtend is in de ijzerfabriek van Bealson en Co. te Masborough, de stoomketel ge sprongen terwijl omtrent 150 arbeiders in het gebouw werkzaam waren. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De met een onlzettenden slag uit zijne plaats gerukte ketel sloof door het gebouw heen, alles op zijnen weg, zelfs ijzeren pilaren op welke de fabriek rustte, als stroohalmen verbrijzelde en glocijende steenen, pannen, enz. met zich voe rende doch het rampzaligste hierbij isdat het in den loop van den dag reeds 7 personen dood uit den bouwval zijn opgedolven, terwijl een 25lal deerlijk is bezeerd geworden door kokend water, stoom en nederslortend puin. JFtttwttirijlL Parijs, 1 Dcc. De herigteu uil de fakrieksleden Nanles, Cholet en Clisson luiden hoogst bedroevend. De katoen is zoo schaarsch geworden dat de meeste fabriekanten hunne werklieden moesten afdanken en hunne fabrieken geheel stilzetten. Volgens beriglen uit Pisa is de gezondshcids- toesland van Garibaldi zeer voldoende. Hij heeft aan hel Garihaldiaansche comité te Londen geschre ven, dat hij, zoodra het oogenblik gekomen is, zijn emancipatie-werk zal hervallen. Bij gelegenheid van de onlangs te Bordeaux gehouden kermiswas er ook cene reuzin voor geld te zien, die bij nader onderzoek, eene wezenl- lijke gravin bleek Ie zijn. De politic sloot echter de tent, en wel op verzoek van de dame zelve, die de hulp van mevrouw Justitie legen haar ge maal had ingeroepen, daar deze vrek er niet om gaf op welke wijze hij geld verdiende, al ware het dan ook maar met zijne gemalin in eene kermis tent te laten bekijken. In de nabijheid van Bordeaux heeft een 76 jarige schoenpoetser zijne 80 jarige vrouw met een geweerschot gedood Wat het merkwaardigste bij dezen moord is, is dal dit uit jalocrschheid geschied de. "0 Berlijn, 50 Nov. Z. M. de koning heeft ver klaard dat hij de organisatie van hel leger zal doorzetten al ware ook het huis der afgevaardigden legen dezen maatregel. De reactie is thans in vollen gang. Ook de zondagswet wordt in Pruisen met nadruk gehandhaafd. Verleden zondag werd een bakkersknecht te Berlijndie onder kerktijd met een paar brooden over de straat ging, door een paar policie-agenlcn aangehouden, die na den naam van zijnen meester Ie hebben aangeleckend dezen voor de reglbank hebben gedaagd ter zake van sabbatschendcrij. Berlijn, 3 Dcc. De beriglen uil Moskou mel den allen, dat de Keizer en zijn gezin door de bevolking met de luidste bewijzen van vreugde bij hunne komst iu die slad zijn begroet. Bij gele genheid, dal aan den Keizer vergunning werd ge vraagd oin een bal Ier zijner eerc te geven uil naam der bevolking van Moskou, gaf hij het vol gende ten antwoord: »Doe dit niet, ik zal u in uwe woningen komen opzoeken," en de som voor hel bal bestemd, ten bedrage van 80,000 gulden, zal worden besteed om levensbehoeften aan te koopen voor de noodlijdenden in Finland. Frankfort, 4 Dec. De brug over de Rhóne, welke de Quai du Monlblanc met den Grand Quai Ie Geneve verecnigt, zal weldra voltooid zijn. Zij rust op 12 bogen, is van ijzer gebouwd en weegt 1,080,000 Nederlandsche ponden. Een gedeelte der goederen van Koning O Ito met inbegrip van het zilverwerk, in 60 kisten ge pakt, is van Athene te Munchen aangekomen. U. Brussel, 5 Dec. Gisteren hebben te Antwerpen de verkiezingen plaats gehad voor een gedeelte van den gemeenteraad. De candidaten van de oppositie quanil mémeradikalen en clericalen, hebben over de liberale candidaten gezegepraald. Eenige dagen geleden heeft iu den Vlaam- schen schouwburg te Antwerpen cene anti-nationale demonstratie plaats gehad. Men speelde een stuk, dat met hel ontzei van Leyden en den inlogt van den Prins van Oranje eindigde. Het orkest speelde het Nederlandsche volkslied, dat uitbundig werd toe gejuicht. De orkestmeester deed daarop het Belgische volkslied aanheffen. Dit werd uitgefloten. Dit kan een denkbeeld geven van de opgewondenheid, die de gemoederen in Antwerpen beheerscht. Antwerpen, 5 Dcc. Alle kandidaten der mee ting, en daaronder haar voorzitter, zijn thans met groole meerderheid als leden van den gemeenteraad verkozen. Sneek, 2 Dec. Verleden weck is alhier een huwelijk voltrokken dal om het coinisch-tragische wel vermelding verdient. S. J. van L., van Nij- kerk en E. B., van Sneek, in ondertrouw zijude, zouden den 23sten November door den band des huwelijks worden vereenigd maar ongelukkiglijk was inlusschcn een hevel van gevangenneming door de reglbank te A. verleend, wegens opligling en werd genoemde L. alhier gearresteerd, zoodal hij onder geleide der rijksveldwacht, en de bruid af zonderlijk naar de trouwzaal ging, waar spoedig het huwelijk voltrokken werd. De jonge vrouw, wel voldaan, nu toch getrouwd te zijn. gaal baars weegs en de jonge man gaal cveu als hij gekomen was, onder hetzelfde geleide, weèr naar de plaats zijner afzondering. Hampen, 6 Dec. Donderdag morgen vond men iu een armzalig vertrekje op den hoek der Geer straat hel lijk ecner oude vrouw. Des avonds Ie voren had zij voor cene cent vuur gehaald en was daarboven gaan zitten, en is waarschijnlijk door den kolendamp geslikt. Heden morgen kwam een boer uil Wilscm bij den heer Rijkx de lijding brengen, dal een soldaat schijnbaar dood aan den weg lag, waarop voor noemde lieer een boodschap zond naar het bureau van policie. Dadelijk gingen nu twee agenten naar de kazerne van waar zij met een sergeant en vier man die een ziekenmaud droegen naar de aange wezen plaats begaven, waar zij ook den soldaat in dien trcurigen toestand vonden. Deze persoon her steld uit de infirmerie ontslagen, wilde zich naar zijne garnizoensplaats begeven zijne kameraden waren met de stoomboot vertrokken, doch daar hij geen geld had was hij genoodzaakt Ic voel te gaan en daarenboven geheel michtcren te vertrekken. In de mand gelegd kreeg hij de] lieete kooits en werd zoo woedend dal men hem met touwen daaraan moest vast binden. 's Hertogenbosch, 6 Dec. Mr. van Baerle Ie Breda, heeft heden casalie aangeleekend tegen het arrest van hel provinciaal gercglshof waarbij hij den 2dcn dezer, wegens beleediging van den griffier te Ginneken, lot drie dagen eenzame opsluiting was veroordeeld. 'sGravenhage, 6 Dec. In den vroegen och tend van heden werd door twee welgekleed de vrou wen een frissche krans op den voet van het standbeeld van Koning Willem II ncêrgelcgd. Hel is lieden de zeventigste verjaardag zijner geboorte 1792 Vlaardingen 6 Dec. Jl. zondag morgen werd in de nederduilsche hervormde kerk alhier eene plegtige dankstond gehouden voor het wel gelukken der haringvisschcrij. liet volle kerkgebouw en de ruime collecte van 550 getuigden van de belangstelling der gemeente, en geen wonder als men nagaat dat er sedert liet hervatten der ha- ringvisscherij in 1814 gccnc zoo ruime aanbrengst is geweest. De vangst, zoo voor deze als andere gemeenten waar de haringvisschcrij wordt uitge oefend, bedroeg toch circa 45,500 tonnen, waarin Vlaardingen voor ruim 56,000 tonnen deelde. Zierikzee, 9 Dcc. Iemand die dezer dagen de slad Enschedé bezochtmeldt hel volgende »Men moet thans te Enschedé wezen om zich te overtuigen dal eene afgebrande stad in vier maanden uit hare asch kan verrijzen. Er ontbreekt echter nog veel kerken en scholende toreu hel raadhuis en verscheidene voorname huizen liggen in puin. Aan een uurwerk is groot ge brek met hel rioolstelsel is men bezig de tijd wordt slechts een paar malen daags op hoogst gebrekkige wijze aangegeven. De houten loodsen zijn meest verdwenen eenige militaire tenten vindt men nog in zeer slechten staal en in het tegen woordige saizoen geheel ongeschikt ter bewoning, en toch vindt men daarin nog eenige familicn. De godsdienst wordt in de hulpkerken geregeld uitgeoefend de scholen hoewel veel verbeterd kunnen nog niet in de behoefte voorzien. Wan neer men de gehcclc stad in oogenschouw neemt, komt men tot de overtuiging, dal Enschedé door eene krachtige en nijvere bevolking wordt bewoond, die de grootste beproevingniet met onverschil ligheid maar met gelatenheid en moed heeft dooigestaaii. Nimmer blonk de Neilerlamlsche mild dadigheid beter uit dan na den brand van Ensche dé meer dienstvaardigheid is er nooit beloond dan in die dagen. «Door den stilstand der fabrieken zijn hier vele handen zonder werk, de winter wordt donker ingc zien. De vereeniging tot hel bouwen van arbeiders woningen heeft op één punt 144 woningen doen zetten die thans uitmuntende diensten doen, maar twee- of driemaal zooveel bewoners bevatten, dan waarvoor zij geschikt zijn. De plaatsing van zoovele woningen hij elkanderwordt oin verscheidene reilen zeer afgekeurd en benadeelt de neringdoen den aan de andere zijde der slad. De drukte wordt hier aanmerkelijk minder en vele arbeiders uit andere plaatsen zijn vertrokken. De stad is niet alleen veel verfraaid door eene betere plaatsing der gebouwen, maar ook de huizen zijn met meer smaak en gemak ingcrigt, zoodat de nieuwe stad de oude zeer ver overtreft. Jammer dat men geen nieuwe straten heeft aangelegd, waartoe de beste gelegenheid bestond. De gezondheidstoestand is zeer voldoende, in wcêrwil der doorgestane ellende. Tol nu toe heeft de herbouw der stad slechts aan een persoon het leven gekost." In het dorp Opheusden zijn de mazelen uilgebroken en zoo toegenomen, dat de helft der schoolkinderen de school niet meer kunnen be zoeken. Te Lippborg bij Munster is de vrouw van een kleermaker, Schneider gebeden, van vier zoons

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1862 | | pagina 1