11roensdag 5 December 1862. 1\.° «951. 19de Jaarg Nieuwstijdingen. JFtanltirtjjfl, JOttUsdlilfttift» V erschesden heden ZIERIKZEESCHE MEEWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. ibonnements-Prijs Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregl voor iedere plaatsing, 33 cent De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondenc Stukken Franco. Londen, 21 Nov. Een ooggetuige deelt de volgen de merkwaardige bijzonderheid mede van president Lin- colns jongste bezoek in het hospitaal te Sharpsburg. «Door eenc der zalen gaande, uitsluitend voor de verpleging van gewonde en zieke soldaten der geconfe- dereerden bestemd, werd dc aandacht van den heer Lincoln onweerstaanbare getrokken, door een jongeling uit Georgia, van eenc edele en schoonc gestalte, die in ecne krib lag uitgestrekt. Hij was bleek, vermagerd en neerslaglig. ver van vrienden en magen, en dobberde als het ware lusscben leven en dood. President Lincoln vroeg den jongen krijsman, of bij veel pijn leed. Ja, was bet ant woord ik heb een been verloren, en ben geheel uitgeput. Zoudt gij, ging de heer Lincoln voort, mij uwe band wel willen geven wanneer ik u zcide wie ik ben? De vraag werd bevestigend beantwoordt." Op deze plaats moet alle vijandschap ophouden voegde de Georgiaan er bij. »Dan zal ik 11 ook zeggen, wie, en wat ik ben, hernam de voorname bezoeker. Ik ben Abraham Lincoln president der Vereenigdc Staten." De jonge lijder hief zijn hoofd op, niet weinig verbaasd over dc eer, die hem te beurt viel en slak toen gewillig de hand uil die de heer Lincoln greep en eenigen tijd hartelijk drukte. Er volgde eenc iDStinklmatige stilte. De oogen van den gewonden opstandeling zwommen in tranen, zijne lippen beefden, en zijn hart was overstelpt. President Lincoln boog zwijgend en bewegingloos over hem heen. Ook uit zijne oogen vloeiden tranen en waren dus de tolken van ccn gevoel, dat bij niet in woorden kon uitdrukken. Het was een zeer roerend looneel. Geen oog van allen die er bij tegenwoordig waren bleef droog. De stilte werd vervolgens afgebroken door een vriendelijk, ver zoenend gesprek toen de President van den gewonden geconfedereerde afscheid nam, voor wiens herstel slechts weinig hoop overblijft. Londen zal weldra geheel met ccn onderaardsch spoorwegen- en penuinatischc-pijpennet doorsneden zijn. De eerste pijp om brieven met cene snelheid van 14 mijlen per uur naar hunne beslemming te blazen is thans tusschcn bet station van den noordwestelijken spoorweg en bet postkantoor van bet district waartoe dit station behoort, gelegd. Parijs, 26 Nov. Men verhaalt dal eenige Engelschen hun verlangen hebben Ie kennen ge geven, den kogel, die uil Garibaldi's wond gehaald is, Ie bezilicn, en dal een hunner zelfs 30^000 fr. daarvoor wil betalen. Een brief uil Napels meldt, dal in de door lava bedolven stad Pompeji ccn buis is ondekt, waarin vijf geraamten, van vier vrouwen en een kind, zijn gevonden. Deze geraamten hielden el kander omstrengeld en men kon aan de houding zien, dal zij den verschrikkelijkste!! dood zijn ge storven de mond van een der geraamten was ge opend. Men vond ook eenige geldstukken. Waar schijnlijk hebben deze ongelukkiger! geen uitweg kunnen vinden en zijn zij door honger omgekomen. In de laatste dagen hebben in de voorstad du Temple weder onderscheidene arreslalien plaals gehad. Andere personen zijn spoorloos verdwenen en op de vraag om inlichtingen door hunne bloed verwanten aan den prefect van policie gerigt, werd geantwoord dal zij oiii'treiU het lot der vermiste per sonen volkomen gerust konden zijn. Berlijn, 27 Nov. Uil Mulheiin bcrigt men het volgende treurige voorvalEen geacht ingezeten dezer slad bevond zich ruim 6 maanden geleden Ie Keulen, waar een klein hondje hem in den vinger heet. Terstond liet hij de wonde uitsnijden, meenende daardoor alle gevaar te zijn te boven gekomen. Niettegenstaande hij die voorzorg had gebruik!, is hij eergisteren door de watervrees aan getast en reeds gisteren, na vreeselijkc pijnen le hebben uitgestaan, daaraan overleden. Te Plack is de geheime agenl van policie, genaamd Jurcikowski, door sluipmoordenaren in zijne woning van het leven beroofd. Geen enkele tim merman in de slad wilde eene doodkist voor den overledene maken; de geestelijkheid weigerde hare dienst bij hel begraven, zoodat de policie hel lijk heeft gekist, omdat niemand zijne hulp wilde ver- leenen. De policie heeft hel naar de begraafplaats gebragt en zelve hel graf moeten delven, omdat dc doodgraver zijne dienst weigerde. Den 20slen dezer was de winter te Petersburg begonnen, nrel uitzigl op bestendige vorsl. Al de wateren waren bevroren, ducli er was nog maar weinig sneeuw gevallen. Te Slutgardl had hel voor eenige dagen reeds zóu sterk gevroren, dat men op de wateren in hel Park schaatsen reed. De Neckar was reeds gedeeltelijk toegevroren. De rcglbank van gezworenen le Zurich hoeft ccn vrouw, die zij voor zeven jaren wegens brand stichting veroordeelde en die nog in hel tuchthuis zal, I hans onschuldig verklaard; de ware schuldige is eindelijk gevonden, zouilal hel arme slagtoffer eeuor rcgterlijke dwaling nu hare vrijheid heeft te ruggekregen. Brussel, 29 Nov. Op eene, lieden le Aul werpen gehouden vergadering is de lieer van Rijsvvijck tot candidaal voor den gemeenteraad geproclameerd. Zeer hevige debatten hebben bij die gelegenheid plaats gehad, maar de rust is niet verstoord. Enschede20 Nov Het totaal der giflen ingekomen bij de hoofdcommissie lot verstrekking van onderstand aan de noodlijdenden door den brand bedraagt f217,153.371/,. Hiervan is f 132,000 he sleed tol vergoeding van brandschade; 15,000 slaat onder hel beheer van cene afzonderlijke coin- missie; f30,000 zijn besteed tot hel bouwen van de 112 woningen, zoodal nog circa f2000 in kas zijn. De nieuwe woningen zijn alle onder dak en bijna alle bewoonbaar. Naauwclijks zijn dc gebou wen voltooid, of zij zijn bewoond, niet door één, maar dikwijls door vier huisgezinnen. Zij vormen legeuwoordig eenc slad op zich zelve met meer dan 1200 inwoners. Toch zijn alle leiden nog niel ledig zoodra evenwel alle woningen afgebouwd zijn, kunnen alle ontruimd worden. Van de 52 personen alhier, bij de maat schappij de Adelaar verzekerd, hebben 26 hunne zaak in handen gegeven van den advocaat Mr. C. H. Stork, te Almelo. Ook Z. M. de keizer is met ai me ueinonsirautu niet erg gediend, maar die heeft thans zoo veel aan het hoofddat het op ccn beetje meer of miinler niel aankomt. Zoo'u grootc Nimrod zijne Majesteit ook is, hcefl liii verlctfn 7.ilnrd:io dc iaalnJirlji Ie j'.nnInIr Mil' Zierikzee 1 Dec. ShakspeareEngelands grootste dichter zegt Ongemakkelijk rust het hoofd, dat eene kroon draagt. Zoowel de oude, als de geschiedenis van onzen lijd bewijzen de waarheid van dit gezegde. Napoleon III, de man voor wien geheel Europa siddert, wiens wenk geheel de wereld in vlammen kan zeilen die zich de gebieder van een der magtigstc lijken der aarde mag noemen, ondervindt ook niettegenstaande al zijne grootheid, dat Shak speare gelijk had met dit le zeggen. Tc Compiègne, waar hij ihans zijn verblijf houdt, en zich met de jagt verlustigt, is ook naar men zegt, een aanslag op zijn leven gepleegd. Zelfs zou een der Cent-gardes, door den kogel, die voor hem bestemd was gedood zijn. Wal hiervan aan zijzeker is heldat geenc vreemdelingen, die bij den keizer audiëntie vragen in zijne tegenwoordigheid worden toegelaten. Ook is de inwijding van den Boulevard, Prince Eugène, die op den 7 December zou plaats heb ben plotseling uitgesteld. Men heeft nainentlijk in eene porlemoiiaie, die in een omnibus was achter gelaten, papieren gevonden, die van eene helsche machine gewag maken waarmede men den keizer wilde vermoorden wanneer hij zich derwaarts op weg begaf. Waarlijk niel heel geruststellend voor den keizer. Uit Mexico waarheen telkens verslcrkingeii worden gezonden heeft de regering regtslrceksche berigten ontvangen, zij zijn echter van dien aard, dat het geen het volk er van le welen komt weinig be vredigend is, een bewijs, dal er niel veel goeds van gemeld kan worden. Ten einde echter de manschappen der vloot niet iiooilcloos aan de gele koorts bloot te stellen zalde vloot op drie schepen na, naar Frankrijk lerugkeeren. Hare majesteit do keizerin, zegt men, wil naar Rome gaan om den II. Vader eene visite le brengen. Volgens sommigen zou dit eerst mcl hel paaschfecsl geschieden. Zal hare majesteit daar veel |>ref hebben Ook in de heilige slad wonen ontevredenen. De gendarmes hebben eiken morgen de handen vol werk om de plakkaten af te scheuren, die er eiken nacht zelfs tegen kerk- en kloostermuren worden aangc plakt, en waarop men leesl Heilige Vaderde aflaat, de uovenas, de Iriduos, en uw zegen, zijn niet toerijkend voor ouzo wel vaart, ontdoe u van uw ministerie, weg met de kardinaals Antonelli, en de Mérode! GEMENGDE BERIGTEN Dc staatsbcgrooling voor 1863 is door de Tweede Kamer der Slaten-Geiicraal aangenomen en kan de Eerste Kamerdie bijeengeroepen is legen G December, zich daarmede vcrcenigcn dan zullen er groote veranderingen cn vele verbeteringen in gevoerd worden in alle lakken van bestuur. Prins Mural schijnt nog al Ie rekenen dat zijn naam Acliilles" invloed zal hebben op de Grieken om hein als koning le verkiezen. Ook van prins Alfred worden pliologrufisclic portretten, inct eene levensbeschrijving in dc Grickscbc taal aan de Grieken rondgedeeld om dien prins zoo mooi cn zoo smakelijk voor le stellen als maar mogelijk is, om uitverkoren le worden als koning van Grie kenland. Wat echter dc merkwaardigheden van zijn leven cn ondervindingen aangaan, zullen niet veel bijzonders bevallen. In Amerika worden grootc schelmerijen ontdekt, zoo wel in de schat kisten als bij de opperbevelhebbers in liet leger terwijl hel er eene volmaakte regeringloosheid wordt bet regt is er voor den slerkslcn, en die liet meeste steelt, is, even als in Europa, er bet best aan. Hel doel den koning van Pruisen leed dat bij zonder geld moet regeren maar hij is nog jong, bij zal wel lecren door ondervinding. Na vrnch- telooze pogingen aangewend le hebben, om met den baas in de cchtschuil le stappen, is met blaauwc sclieericn uil Oplaat naar dc Klundert vertrokken Eenc lange huishoudster, tol groot genoegen van Nceiljewant hoop doel leven. -- Harten-vrouw aldaar wordt gehouden voor de beste leermeesteres, en die verstaal zelfs de kunst om 's nachts jonge oflioieren te lokken. A. to P. is naar Ber gen- op Zoom geweest, om ccn haantje, maar hij is lot blijdschap der burgers door het zift ge vallen, en zal nu denkelijk maar overgaan lol de sccle van pruikmakers of naaldridders. Preventieve Gevangenschap. Bij de behandeling van liet hoofdstuk justitie is in de Tweede Kamer gesproken over dc preventieve gevangenschap. Het verheugde ons dit belangrijk onderwerp daór ter sprake le hooren brengen, maar aan deri anderen kant verwonderde het ons, dat slechts Iwec leden daarover hunne gedachten lieten gaan. Het verwonderde ons te meer, omdat iu de kamer dikwijls over zoo weinigbeduidende dingen zooveel woorden den nek worden gebroken. De zaak is van hel grootste gewigt, vooral ook uil ccn moreel oogpunl. De langdurige prcvcnlieve kerkering is een gru wel is een der grootste gruwelen, waarmede onze regtspleging vergezeld gaal. Zoo menigeen ligt we ken, maanden lang in den kerker, alvorens over zijne zaak ecue einduitspraak is gedaan, hij welke uitspraak hij dikwijls slechts niel ecne geringe slraf wordt geslrafl, omdat zijn vergrijp van weinig he- leekenis was. Maar wat nog veel erger is, zoo menigeen wordt onschuldig maandenlang preventief gekerkerd, als verdacht van eenige misdaad, die hij regterlijk onderzoek blijkt niet door licrn bedreven le zijn Elk rcglerlijk anilcnaar, elke pleitbezorger kan u uil zijne ondervinding cene menigte geval len van dien aard opsommen. Er zijn voorbeelden van ongelukkigcii, die langer dan een jaar in pre ventieve gevangenschap hebben doorgebragl, om daar na hel onschuldig over zicli lo hooren uitspreken door den regter. Vergeel daarbij niel, dal zulk een lol dikwijls huisvaders Ireft, wier gezin gedurende den lijd hun ner preventieve gevangenschap aan volslagen gehrek en ellende Icn prooi is I Vergeel daarbij niel de vreeselijke wanhoop, waarin gedurende al dien lijd van preventieve kerkering vrouwen, moeders en kin deren verkeeren De preventieve gevangenschap is een hemelter gende gruwel, gepleegd door de heilige jusiilie! Wij zouden moeijelijk ecu zaak kunnen noemen met onze regtspleging in verband slaande, die zóó noodzakelijk voorziening behoeft. Hel verheugde ons daarom, van den minister van justitie te vernemen, dal Zijne Ex. de zaak Ier harte te nemen zal bij bet ontwerpen van een nieuw wetboek, cn wij hopen, dat de minister er in slagen zal maatregelen le doen aannemen, die den duur der preventieve gevangenschap bekorten en hel lol der preventief gekerkerden verzachten. (A C.) IlTgSSClTSSlTS stuszbitT Volksbelang. Sedert jaren hebben er zich in onderscheidene lauden van ons werelddeel, cn ook, iu navolging van dien gezondheids--commission gevormd, in ons va derland voorwaarlijk ceoc heilzame inrigliug le noemen, vooral indien bel grool doel bij die in stellingen is den loop der natuur le volgen. Hel is een stellige waarheid en die niel alleen natuurkundig, maar wiskundig te betoogcii, dat de lucht in de groolere sleden aanwezig niet altijd voldoet aan de verhouding welke er tusschcn bare bijzondere bestanddeelen, tol voortduring van liet dierlijk leven, dc gezondheid moei aanwezig zijn. De uitbreiding der grootste eu volkrijkste sleden, heeft steeds plaals naar het westen wordende dit gedeelte dan ook bij voorkeur bewoond door do aanzienlijkste en meest gegoeden, terwijl het oostelijke aan den arbeidenden stand hetzij arbeiders of fabriekwerkersen de standplaats der fabrieken zelve wordt overgelaten Wien de bouwing in voortgang der vorstelijke residenlien met een aandachtig oog gadeslaat zooals die van Londen, Parijs, Petersburg, zal de opgegevene stelling bewaarheid vinden. Hiervoor moet natuurlijk eene oorzaak bestaan, welke haren grond heeft op natuurkundige wellen cn wel deze zij staat in verband met de drukking der lucht want indien de lucht of barometer rijsl, versprei den zich de schadelijke of opgenomenc dampen zich over de oppervlakte van den aardbodem zonder den stroom der lucht te kennen welke bun in hunne vaarl zal legeuhouden, of eene terug gaande beweging zal daarslellen. Van alle lucht streken uil welke de wind waait rijsl de barometer hel meesl inel ecneu ooslclijken wind, cn onder gaat de meesle daling indien de luchtstroom zicli uil bet westen beweegt. Indien dus dit laatste plaals beeftzullen er over hel tegengestelde gedeelte alle schadelijke uitwasemingen worden opgehoopt. Bij de tegenovergestelde rigling welke de lucht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1862 | | pagina 1