N.° 1950. 19"16 Jaara;. Zaturdag 29 November 1862. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Id Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco NewrYork. - 3,90. Verse li ij nt: Op Woensdag en Zaturdag. AdvertentlEn: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan grschiedeu tot Dingsdag en Vrijdag, des voonniddags 10 ur. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Athene, 22 Nov. De Engelsclie gezant heeft de beschuldiging verre van zich geworpen als zonde Engeland invloed uitoefenen op de verkiezingen. l)e Grieken blijven vrij in de keus van dengenen, die als koning aan hun hoofd zal staan. Er bestaat inlusschcn veel waarschijnlijkheid dat de uilslag der stemming zal zijn ten gunste van prins Alfred. Konstantinopel, 18 Nov. I)c vorst van Mon tenegro zal in het aanslaande voorjaar deze stad bezoeken en eenc bedevaart naar Jeruzalem doen. De ex-ministers van finanlieit Hassib en Saffali- pacha zijn voor den groolen raad gedagvaard om zich wegens hel verduisteren eener som van 4-'/a millioen piasters Ie verantwoorden. Ook de zegelbewaarder van het departement is met andere personen wegens misbruik van ainblsgezag gevangen genomen. Parijs, 22 Nov. Men vertelt, dat er hier een photograaf is, die niet anders heeft te doen, dan portretten te maken van prins Mural zij worden bij duizenden naar Napels verzonden en zelfs naar Griekenland. Daar de prins echter bevreesd is dal zijn uiterlijk hem kwaad zal doen in hel va derland van Homerus, heefl hij zijn jongslen zoon in zijne plaats laten proseren mogl hij dus Koning van Griekenland worden dan zou hij dit aan zijn zoon te danken hebben. Er is hier zelfs ccne woordspeling over dit onderwerp in omloop. Zoo als men weet, is de prins bijzonder gezet en nu zegt men, dat hij zich kandidaat stelt voor den troon de la graisse. Aan den Altlibar wordt uil Medeoh geschre ven »Een voorval, dal, zoolang helden Arabieren heugt, niet gezien is, heeft hier plaats gehad. Er ligt op dit oogenblik een el hoog sneeuw gisteren waren de hoornen nog met loof bedekt en heden breken hunne takken onder hel gewigt der sneeuw massa." u Berlijn, 24 Nov. De Hreuzzeitung behelst he den hel antwoord des Konings op de loyaulcils- adressen van 10 dezer. Daarin zegt Z. M. o. a Er beslaat eenc opgewondenheid onder alle klassen der maatschappijdie mij bedroeft, want men maakt hel volk wijs, dal de constitutie bedreigd wordt. Dit is niet zoo; even goed als stilstand of zelfs achteruitgang nailcelig is, zoo moet ook de voor uitgang dien ik wensch, slechts wijs en gematigd zijn. Men spreekt van vereffening, van het sluiten van vrede. Wie heeft den vrede verbroken? Ik niet. Ik hoop dat de mceningdie mijn werk afkeurtniet de uitdrukking van de meerderheid des volks, maar van eene partij in het land zijn zal, die helaas! velen verleidde en dat geen bot sing ontslaan moge. Een verzwakking van Pruissens magl zou ook Pruissens laak in Duilsclilaud bemoei- jelijken; die taak is; bevordering niet van eenheid, maar van eensgezindheid. Ingeval er mocijelijkc dagen mogtcn komen dan reken ik er op dat alle wclgezinden achter mij staan zullen. 5-jc Brussel, 21 Nov. Uil Antwerpen wordt aan tie Köln. Zlg. berigt, dal aldaar ccne buitenge wone gisting hecrschl, welke lol ernstige bezorgd heid aanleiding geeft. Brussel, 23 Nov. Alhier had eergisteren hel Igend tragisch komisch voorval voor het paleis iaats Een heer en eene dame wandelden zeer daard leen onverwachls eene andere dame met twee kinderen aankwam zij ging regl op den heer toe en, zonder eenigc opheldering vooraf, gaf zij hem een tal van muilpecren. Deze laatste nam, uit schaamte en schande, dadelijk tic vlugt en liet zijne dame ter prooi aan de reglniatigc aanvallen zijner vrouw, die hier geloond had haar man behoorlijk te kunnen kastijden Gelukkig dat de politie tusschcn heide kwam anders hadden die twee dames elkander hevig geplukhaard. Arnhem, 24 Nov. Eergisteren nacht heeft in de gemeente Eerheek een moord plaats gehad. Een slroopcr die op den uitkijk stond om eenig wild te schieten, ziet iemand naderen dien hij voor een jagtopziener hield. Hij legt op Item aan en schiet hem dood, terwijl het daarna bleek dat de vermeende opziener een landbouwer was. De schuldige is reeds naar Arnhem overgehragt. Arnhem 20 Nov. De rcglbank alhier heefl hij vonnis van gisteren uitspraak gedaan in de zaak van II. v. L., gewezen vader in het oude mannen-, vrouwen- en kinderhuis Ie Harderwijk, en hem met schuldigverklaring aan bevordering der onzedelijkheid van aan zijn opzigl toevertrouwde meisjes beneden de 2f jaren, overeenkomstig hel requisitoir van liet O. M., veroordeeld lol vijf jaren gevangenisstraf, lot betaling eener geldboete van 300 met ontzegging der region van voogdij of curatele gedurende 20 jaren. Tilburg, 22 Nov. Heden morgen werd in de ontniddelijke nabijheid van het staats-spoorwegsla- lion alhier op den steenoven van den heer H. van Tulder het lijk gevonden van een zijner werklieden wicu gisteren avond was opgedragen gedurende den nacht hij den steenoven welke door middel van steenkolen wordt gestookt, te waken. Die man schijnt, (en einde zich voor de koude en sneeuw te beveiligen zich op dc-n oven te hebben begeven en door den damp en de zwa vellucht der steenkolen te zijn geslikt. 's Gravenhagc, 23 Nov. Naar wij vernemen heeft Dr. W. Hcndriksz, wonende op Zuiderburg nabij Voorburg, hel voornemen opgevat om een be zoek te brengen aan den ex-dictator Garibaldi Ie Pisa, ten einde den toestand van den gewonde van nabij gade Ie slaan. Dordrecht, 24 Nov. Heden avond ten half 3 ure is in hel Mallegat, nabij den molen dc Reiger, door de Vlissiugschc stoomboot, opvarende naar Rot terdam, ten gevolge van een zwaren mist, een schuit je door midden gevaren, waarin zich twee personen bevonden,welke zich met moeite gered hebben. Om- slreeks 3 ure werd op de rivier nabij de Vnilpoorl door dezelfde stoomboot een tweede schuitje over varen, waarin zich 3 pcisonen bevonden, die echler allen ook gelukkig gei cd zijn. Vlissingen, 24 Nov. Naar wij vernemen is de uitslag van het onderzoek naar den gezond heidstoestand der stad Vecre, ingesteld door den officier van gezondheid der Ie klasse P. A. Malhij- scn, niet ten nadeele dier gemeente uitgevallen. Die loesland kan in het algemeen voldoende werden geacht terwijl er geen termen schijnen Ie beslaan om die gemeente vuor hel voortdurend bezit van garnizoen ongeschikt Ie verklaren. De kwaadaardige keelziekte welke zich in de jaren I860 en 1861 voor hel eerst in dit ge west aan de grenzen van België in Zccuwsch-Vlaan- deren geopenbaard had is nu aan de andere zijde van Zeeland, aan dc grenzen van Zuid Holland, Ie Bruinisse op hel eiland Duivelaud uitgebroken. Hel eerste ziektegeval is aldaar voorgekomen op 7 Oclober II. Middelburg, 24 Nov. J|. zaturdag is voor het provinciaal gercglshof in Zeeland eene treurige zaak be handeld, welke wel hel bewijs levert dat kleine oorza ken zeer groote gevolgen hebben kunnen. Een I7jarige knaap, Johannes Nelisse. arbeider, geboren en wonende te Tholen, stond leregt als beschuldigd van op den 11 Augustus II. door het moedwillig werpen van een steen tegen het hoofd van een meisje van 10 jaren, Dirkje van der Sandc, wonende le Tholen, de onmiddellijke oor zaak van den dood van dat kind le zijn gewcesl, en alzoo van moedwilligen doodslag. Van de 7 gehoorde getuigen werden er levens 2, de herren dr. J. J. en M. J. Bybau, respectievelijk genees- cn heelkundigen le Tholen en te Zonncmaire. beëedigd als deskundigen. Dat zoo er al van dc zijde van het verslagen lOjarige kind eenigc aanleiding moge gegeven zijn, die aanleiding door den 17jarige beschuldigde niet behoefde geteld te worden, en hem allerminst regt kon geven lol het nemen van wraak. Verder wees hij op het slagtoffer dier wraak en tien aller trcurigsten toestand waarin de betrekkingen van het meisje zich na hel gebeurde inocslen bevinden. Dc steenworp is, volgens den procureur-generaal, onbe twistbaar het gevolg eener vrijwillige daad, en uit ver schillende arresten zoo van den lioogen raad als van dit hof tracht hij aan te loonen dat de gevolgen der daad moeten geweten worden aan hem die haar vrijwillig pleegde, ook al heeft men die gevolgen niet kunnen voor zien. De beschuldigde wist dat hij het meisje boos maakte door den bijnaam van «moólje", en na zelfs vroeger door haren vader gewaarschuwd te zijn om het plagen na le laten, heeft hij zulks hij vernieuwing ge daan en kwam het voor hem niet le pas om te zeggen »zc heeft me al lang gejudast!.De procureur-generaal rekwireerde ten slotte, op grond van art. 2 der wet van 29 Junij 1854 (Staatsbl. no. 102), in verband met art. 304, en voorst de artt, 52 en 36 wetboek van slrafrcgt en artt. 207 en 216 welhoek van strafvordering, dat dc beschuldigde zal worden schuldig verklaard aan moed willigen doodslag en veroordeeld tot de hij de bepaalde straffen, met verwijzing in de kostpn van het regtsgeding ten behoeve van den staat, des noods le verhalen bij lijfsdwang, met bevel lot teruggave der overtuigingsluk- ken, of lot zoodanige andere straf als het hof, behoudens eenc goede regtspraak, bij de toepassing van art. 9 dei- wet van 29 Junij 1854 (Staatsbl. no. 102) zal inecnen te behooren. lie verdediger, mr. J. K. E. baron van Lijnden, wees o. a. er op dat de gepleegde daad alleen het gevolg is van onvoorzigtigheid en ccne opwelling van drift waaraan dc beschuldigde slechts heeft toegegeven nadat liet meisje hem eerst geslagen en daarna twee malen met een steen geworpen had. Hij achtte het niet bewezen dat de dood alleen het gevolg van de gepleegde daad, den steenworp, is geweest; zonder de verklaringen der deskundigen le betwijfelenmerkte hij toch op dat er zulk een geruime lijd verloopen is tusschcn het gebeurde en de verleende heelkundige hulp. Hij vertrouwde dan ook dat een en ander door het hof zou worden overwogen. Voorts bestreed hij de zienswijze van den prucurcur-generaal ten opzigle der toepassing van straf gesteld op doodslag: niet art. 304 maar art. 321 van den code pénal achtte hij hier toepasselijk, omdat hier provocatie heeft plaats gehad Die provocatie loonde pleiter aan uit dc ver schillende omstandigheden, zoo als die door de verkla ringen der getuigen zijn bevesligd. Ook verzette hij zich tegen hel door het openhaar ministerie onder verwijzing naar verschillende arresten, aangevoerde dat hij die een daad vrijwillig pleegt steeds aansprakelijk is voor de ge volgen. Ware dit altijd zoo, dan zou een meester die zijn bediende wegzendt, ook gehouden kunnen worden aansprakelijk le zijn voor dc door dien bediende na zijn ontslag te plegen misdaden. Wordt het gezegde omtrent de provocatie niet aangenomen, dan moet volgens den spreker, het feit toch worden aangemerkt als »onwilligen'' manslag, terwijl hij in allen gevalle concludeert tot de ruimst mogelijke toepassing van art. 9 der wel van 29 Junij 1854. Bij de repliek hield dc prokurcur-gcneraal staande dat de beschuldigde vrijwillig den steen heeft geworpen, en dat hij daarbij het doel heeft gehad om te treffen, gelijk hij zelf erkend heeft, hoewel het ook zonder die beken tenis vast slaat dat hij de moord vrijwillig heeft ge pleegd. Omtrent deze leer verwees hij naar verschil lende arresten en aanhalingen uil juridische schrijvers, als Kemper, Carnol, Henke, Chauveau en Hé'ic enz. De deptiek van den verdediger strekte alleen oin het gezegde omtrent de plaats gehad hebbende provocatie le handhaven Bij het lieden morgen uitgesproken arrest is door het hof als bewezen aangenomen, dal de dood van Dirkje van der Sandc den 1 1 Augustus jl. is veroorzaakt door eene verwonding aan het hoofd, haar in den voormid dag van dien dag loegebragt dat de beschuldigde dc dader is dat de omstandigheden zoodanig geweest zijn dat de doodslag moedwillig moet zijn geschiedt; dat de beschuldigde den wil en de bedoeling had iemand te bcleedigen en dat de gevolgen der daad volgens de wet aan den dader moeien geweten worden. Het hof heefl alzoo niet in aanmerking genomen wal in de verdediging omtrent de al of niet toerekenbaarheid der gevolgen ge zegd is, en verklaart dat er door den verdediger vruch teloos op provocatie is gewezen, daar de beschuldigde het meisje geplaagd heeft, waarop zij boos is geworden en eerst toen met steenen naar hem geworpen heeft. Het feit ten laste van den beschuldigde moet worden gekwa lificeerd «moedwillige doodslag;" .doeh in aanmerking nemende den jeugdigen leeftijd van den beschuldigde, zijn berouw en liet aannemelijke dal hij de gevolgen zijner ruwe en onbedachtzame handeling niet vooruit heeft gezien, veroordeeld het hof hem, op grond van art. 295 en 304 wetboek van strafregt, in verhand inct de artt. 2 cn 9 der wet van 29 Junij 1854 (Staatsbl, no. 102), art. 52 wetboek van strafregt cn de artt. 207 en 216 wetboek van strafvordering, tot eene correctionele gevangenisstraf van 2 jaren, alsmede in de koslen, zoo noodig bij lijfsdwang le verhalen, met bevel lot terug gave der overtuigingsstukken aan de eigenaren of regt- hchbenden. Colijnsplaat26 Nov. Naar wij vernemen is de grenadier JVerhage uit deze gemeente Ihans overgeplaatst bij dc Koninklijk Nlaréebausées. [Ingez) Zierikzee, 28 Nov. Dc Heer A. Geluk J A/., landbouwer en fabriek,ml nabij Tholen, is dnor bet kruidkundig genootschap te Antwerpen benoemd lol Corresponderend lid. Uit Zwolle woril gemeld dat in de omstreken aldaar in dc laatste dagen eenc ontzettende massa sneeuw is gevallen, waardoor dc gemeenschap met Holland en de Noordelijke provinciën zeer wordt belemmerd. De poslkarren van Friesland en Gronin gen zijn veel te laat aangekomen en zulks inet gtoot gevaar. Uit Wijhc wordt merle van liet vallen van groote hoeveelheden sneeuw melding gemaakt. Het sprakelooze Meisje van Porlici (La Muette de Porlici) mag te Parijs niet opgevoerd worden. Zöo als bekend is, gaf dit zangspel in hel jaar 1830 hel eerste sein lol den opstand in Belgie. Nap. die met het oog op dc geschiedenis zeer goed weet dal de Parijzenaars wel eens booze nukken hebben heeft hel raadzaam geoordeeld er de vertooning van te verbieden. Z. l\I. denkt, helft: geklaagd, dan beklaagd. Dc stomme kon onvqt» wacht beginnen le spreken, cn dan zou hel niet gemakkelijk zijn haar den mond le snoeren. Bij hel dorp Poutc op het eiland Veglia in den zeeboezem van Quarnerno is een belangrijke romeinsche 'sarkofaag opgedolven Ier lengte van 2'/, cn ter bougie van 3 voel. Toen men hel deksel opende vond men in eene wecke slof eenigc gouden voorwerpen van zeer lijnen arbeid en zeven munt stukken uit dc derde eeuw na Christus. In den nabijheid van den sarkofaag werden de geraamten van vele lijken gevonden. Het dal waar dit monument stond is woest en was eens digt met hoscli begroeit. In de nabijheid lag in het grijs verleden, een romcinsch kasteel, dat ten huldigen dage den naam van Santa Maria di Castiglione of Cassione voert. GEMENGDE UEUIGTEN' Het is toch eindelijk gelukt om den kogel uil hel heen van Garibaldi te halen en hij neemt nu met den dag in helerschap toe zoodat Palnvicini weinig zelfvoldoening van zijn werk heeft. Prins Mural heeft op hel onverwachts ook zin gekregen om koning van Griekenland le worden, maar hij is le dik, te lang en te vel voor zulk een klein, zwak troontje, daarom laat hij zijn zoon photo graphereu cn die aan de Grieken zien. Hij begaat dus al een kunstgreep cn hij is nog niet op den troon. Reeds zijn er drie Candidate!) voor den Griekschen troon, een Rus, een Engelschman en een Eranschmau cn nu vraagt men wie door de Voor zienigheid bestemd zal zijn om te heersclien over een land vol herinneringen en overblijfsels van vroegcren rocin, grootheid cn magl Waarschijnlijk zal het ccri Engelschman zijn Te Warschou zijn er thans bijna zooveel policic-ageulcn cu mili tairen noodig als er inwoners zijn om de rust te bewaren een bewijs dus hoe tevreden de Polen zijn met de vaderlijke regering van den Russisclien Alleenhcersrher. Dc Keizerin van Frankrijk be moeid zich thans niet meer met staatkundige zaken, tnaar laat een Scliolschen doedelzakspeler met een aap voor zich spelen en dansen, om zich met haar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1862 | | pagina 1