Zaturdag 20 September 1862. kolen SU 8 Nieuwstijdingen. i geling Knecht erikzee, li 'J Wi| omlcrschciiliii O en mindere rij le bekomen, en, in Kuop all, ir; Prijs-Courani 0 Oclober 1862 HE chip Burger; i ing van BAL <5- C." •willigt bij iie» gors, zoo binnei bij weder zij Iric maanden, 3G2. J. S1NO IISNBR in J HERIKZEESCHE NIEIJWSRRDE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerikabij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs Voor beide oitcaver. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure. Bureau: Zlerikzec, Hoek van de Schuilhaven B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. N.® 1950. I9de Jaarg. Zalf. tijden werk lig op dei 'beid van hel dan eens tt vloei jen. jaargetijden zo ontstelde spijs e op geregelde lij au ilolloway uit- tweemaal daags aatsen wrijft zal ut is in liet voor- ekte hoe hevig de c een zeer dienstig intsteking, omdat de verligling der anihorstighcid of! bij de zalf ook lig bij die beliau* zal wederkeeren. Londen, 13 Sepl. De Times liespreekt heden de jongste gebeurtenissen op bet oorlogslooneel in Virginie, en zegt dal de tweede slag bij Bulls Hun eene even groole nederlaag is geweest als de eerste. Ten tweeden male trokken de bondslroepen over dit oiigelnksvelil terug, ofschoon ditmaal de aflogl niet in ccne vlugl ontaardde. Boor den strijd lliaus twee dagen vol le houden, hebben de bondslroepen limine militaire eer gered. Zonder die eer is echter alles verloren. De dappere tegenstand, dien bet leger bood, ontneemt aan de nederlaag alleen den prikkel der schande. De gevolgen van den strijd zijn onberekenbaar heilloos voor de zaak der Unie. worden gebruikt kwalen. chmft. werende tepels. cheurbuik. ecre hoofden. uistcn van alle soorUi enz, enz. de Prijzen 20.20 50 -13,85 - 20.20 te nemen doet cl. t dat verklaar iliandelen te bekomen li iker te Zierikzer Bergen.op-Zoom 2r te 's Hertogen 244. Holïnway Parijs, li Sept. De jongste brieven uil Italië bevatten weinig geruststellende bcrigten omtrent den toestand van Garibaldi. De zwakte van den lijder neemt voortdurend toe en de suppuratie der wonde wordt gedurig slerker. Dezer dageni heeft men medegedeeld, dat de politie der hoofdstad twee Italianen aan bet station van den spoorweg van Lyon beeft doen aanhouden. Sedert dat tijdstip houdt de policie een zeer naauw- letlcnd toezigt op alle vreemdelingen, vooral op de Italianen, die hier in den jongsleii lijd zijn aange komen en nog aankomen. Deze maatregelen hebben welligt lol iiel in omloop zijnde gerucht aanleiding gegeven, dal de policie lielplan van een aanslag op hel leven des Keizers le Biarritz heelt ontdekt. Men zegt, dat er eenige gisting in verschil lende Fransche departementen wordt bespeurd, en dal men zeer gewigtige ontdekkingen beeft gedaan omtrent plannen, die aanslagen legen liet leven des keizers ten doel hadden. Ten gunste van den Paus begint zich in Frank rijk meer en meer eene beweging uit te breiden. In alle kerspelen worden adressen geteekend, waarin cprotesteerd wordt tegen iedere verkorting der we reldlijke magt van den Heiligen Stoel. 13 Sept. Men heeft thans de volle zekerheid lekomcn, dal de Ilaliaansche Regering aan geene amnestie denkt. Garibaldi en de zijnen zullen voor le assises tereglslaaii. Deze lijding beeft hier ter «lede, waar men liet vcrleencn der amnestie als in Maiden ;ene reeds beklonken zaak beschouwde, een ongun- Higeii indruk gemaakt. Men gelooft hier, wel is waar, dal de ex-dictator niet veroordeeld zal wor- Icn, maar men doet teregt opmerken dat dezelfde ilslag door eene amnestie zou hebben kunnen ver kregen worden en wel met meer vrucht voor de ilaliaansche regering, die in dat geval den man, die baar in hel bezit van Sicilië heeft gesteld, een bewijs barer welwillendheid zou hebben kunnen ;cvcn. Thans zal Garibaldi waarschijnlijk in vrij- icitl worden gesteld, nadat men voor liet geregts- iiof in bijzonderheden zal zijn gelreden, die wel ligt den eerbied voor Koning Victor Emanuel niet lijmeerderen, en daarenboven meer nog dan de rijspraak lot Garibaldi's populariteit zullen bijdra- =ert. Wordt de beklaagde daarentegen' veroordeeld, 'au zal de Koning wel van zijn regt tot liet ver- fecnen van genade gebruik kunnen maken, maar pan is liet le voorzien dat geen der veroordeelden dat bewijs van des Konings gunst zal willen aan nemen. LOOZK, ka O een gehuwi CHT bij den heci rieven franco n tijd, pers-Knecht onder letter 1 öienstmeiil 'LIET Cats, E tc ZirriW J tfüHHisdilanfc. Berlijn, 13 Sept. Volgens particuliere brieven Parijs ontvangenmoet de onderneming van Garibaldi eerst legen Montenegro en Scrvic gerigt 2|jti geweest, gelijk ook uil zijne vroegere procla- matieri blijkt. De Ilaliaansche regering bad daar- lcfjen niet veel in te brengen. Toen Garibaldi tellier naar Sicilië kwam, haalde de bewegingspartij hein over terstond naar Rome op le rukken. B(j een proces zal dat alles ter sprake komen en de regering compromitteren. In Gallicie is ëéii negenjarige knaap in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij ten tienden male brand stichtte. Bij de instructie bekende hij dat hij op zekere uren van den dag zulke eene zucht tot brand stichting gevoelde, dat het hart hein in het ligchaam brandde tot hij er aan voldaan had. In een dier aan vallen trachtte hij drie malen op één dag liet huis van zijn stiefvader in brand te steken, hetgeen hem echter eerst den volgenden dag gelukte. Drié en dertig huizen en eene synagoge werden eene prooi der vlammen. Eene halve maand later stak hij eene school in brand ten gevolge waarvan 27 huizen vernield werden. Acht dagen later slak hij éen huis iri brand. In de week daarop volgende trachtte hij, doch zonder gevolg, een tuinheg in brand te steken. Drie weken later stak hij stroo in braud dat hij in het puin der vroeger door hem vernielde gebouwen vond. Den volgenden dag stak hij een huis in brand en den daarop volgenden werd hij in hechtenis genomen, terwijl hij er weêr een in brand stak. De gezamenlijke schade wordt op 32,000 gulden geschat. Leyden, ik Sept. Gisteren avond en een ge deelte van den afgcloupeu nacht bad bier Ier stede een geduchte volksoploop plaats. De le commissaris van policie Hendriks bad aan de agenten last gege ven, om de orde op zaturdag avond beter te bevor deren, wanneer de Botermarkt zeer druk wordt bewandeldde wandelaars, komende van de Karne- inelksbrug, zouden van de straal onder de bootnen moeten gebruik maken en zij, die van de zijde der Korenbeurs kwamen, van de klinkerstraat langs de buizen. Die nieuwe uiaalrcgel gaf spoedig aanlei ding tot botsing en weerstand, bij onwil oui zich aan zulke willekeurige bevelen le onderwerpen. Eindelijk geraakte een fatsoenlijk man met een agent in verschil; eerstbedoelde, die in vriendschap pelijke betrekking slaat met den lieer Stoffels, oudslen wethouder, wendde zich dadelijk tot hem met zijne klagtcn. De burgemeester naar Paiijs zijnde, was de oudste weihouder hoofd der politie, die ook dadelijk order gaf dal de agenten moesten inrukken en de passage niet langer mogt worden belemmerd door zulke orders. Het gevolg daarvan was, dal men de agenten ging uitjouwen voor liet politicbureau en aldaar zamcnschoolde. De hoofd wacht werd door een peloton infanteristen versterkt en gedurende den geheelen avond lot in den vroegen morgen is er straalbewegiug geweest, ter wijl ook glasruiten zijn ingeworpen ten huize van den lieer Hendriks. Enkele straatjongens kon men meester worden, die dan ook in bewaring zijn gehouden. Men zegt dat de beer Hendriks bij zijn jóngste verblijf le Londen op liet denkbeeld is gekomen om den aldaar goed werkenden maatregel bier eens toe le passen. Heden voormiddag is bet rustig en bet is niet te hopen dat de drukke beweging van den zondag aanleiding zal geven dal de zamenscholingen zieti herhalen Later berigt. Bij onderscheidene winkeliers op de Botermarkt, zooals bij de firma Geijer en in den bazar van Bahlinan, alsmede op den Apulliekersdijk in de buurt waar de commissaris van politie Hendriks woont, zijn bij sommige particulieren de glasruiten ingeworpen met sleenen, die men uit de straal baalde of in zijn bereik vond. De comm. van politie Hendriks en de plaatselijke adjudant Woll- webcr zijn in banden van de volksmenigte geweest en mishandeld. De militaire magt moest ben be schermen en de beide wethouders, de HM. Stoffels en Hubrecbl, hebben ook vruchteloos getracht dé steeds aangrocijende menigte te bewegen oin zich le verwijderen. De verwarring was groot, omdat alles zich verecnigde op een bepaald punt. Eerst laat is een detachement artilleristen te paard aan gerukt, om de menigte uiteen te drijven. Men hoopt door krachtige maatregelen alle 011 geregeldheden te sluiten en vooral waakzaam te zijn, dat zij zich niet herhalen, omdat maandag, de gewone pinkjesdag, wanneer talrijke scharen uil de fabriekskiasse zich naar Katwijk aan Zee begeven en gewoonlijk luidruchtig terugkecren, van zelf aanleiding voor de polilie beslaat, 0111 voor hand having der orde le zorgen. Van ongelukken of verwondingen hoort men gelukkig niet. 13 Sept. Gedurende den zondag was liet ilen geheelen dag woelig. In den namiddag ver zamelden zich eenigen kinderen uit den gcringen stand, gevolgd door oudersdie hen aanspoorden liedjes Ie zingen. Eene groote massa volk kwam weldra op de been en verzamelde zich voor de hoofdwacht eu liet raadhuis, waar zij weder allerlei lielccdigcnde uitdrukkingen gebruikte. Toen dit eenigen tijd geduurd had kwam de gewapende magt ouder de wapenen eu nam eenige bclliamcrs gevangen, hetgeen van goeden invloed was, zoodal de rust ten 2 ure des nachts was hersteld en de wacht kon inrukken. Men hoopt nu, dat deze onge regeldheden voor goed een einde genomen hebben, welke schromelijke gevolgen na zich hadden kunnen slepen, le meer, daar die opgewonden volksklasse door sommigen werd opgehitst en aangespoord lot verzet, inet uilroeping van woorden, welke gelukkig in ons land nog geen weerklank vinden. Men kan bel geduld van burgerlijke en militaire autoriteiten niet genoeg roemen. De commissaris van politie is gisteren tijdelijk door den minister van justitie in zijne betrekking geschorst en die betrekking tijdelijk opgedragen aan den 2dcn commissaris \V. Hoogvliet. Utrecht, 16 Sepl. Voor liet boog militair geregtsbof werd lieden behandeld de zaak van den mineur S., door den krijgsraad in de Tdc milit. afdeeling Ier zake van insubordinatie en bet ver wonden van een meerderen in rang ter dood ver oordeeld als verdediger trad op Mr. H. J. van Lier. Zevenhuizen, 15 Sept. Gisteren was bet hon derd jaren geleden dat ile landbouwer F. Woliers gedoopt is. Daarvan zijn de bewijzen voorbanden, niet van den datum zijner geboorte. Opmerkelijk is hel, dat deze krachtvolle grijsaard, die nog ge regeld landbouw-bedrijf uitoefent, in hel bezit is van al zijne geestvermogens en van zijne zintuigen, zoo zelfs, dal bij met bet grootste gemak nog zonder bril leest. Goes, 17 Sept. Maandag stond voor de regt- bank alhier le regt de ziekenvader van bet gasthuis, be schuldigd van diverse ontvreemdingen uit liet ge slicht. Uit de verklaringen van een tiental getuigen bleek, dat de beklaagde op verschillende lijden boter enz. heeft ontvreemd en te gelde gemaakt. Hel open baar ministerie rckwirecnle gevangenisstraf van een jaar. c.e. De uitspraak is bepaald op aanstaanden maandag. (Midd. Ct.) Zierlkzee 19 September. I11 den nacht van den 8 dezer is tc Liver pool brand ontslaan in liet groot aringeslicbl. Het vuur maakte zulk een snellen voortgang dat er in weerwil van alle inspanning, geene mogelijkheid besloiui oin de slaapzaal der kinderen te bereiken. Ten gevolge daarvan zijn de aldaar aanwezige kin deren in de vlam omgekomen of door den rook verstikt. Toen men er eindelijk iu slaagde dit appartement tc bereiken vond men ze allen iu hunne ijzeren Icilckanten dood liggen sommigen geheel bedolven onder ingevallen balken en puin. Twee jeugdige oppaslcrs, benevens nog een meisje, zijn omgekomen bij eene poging om de ongclukki- gen le redden. Ook een aan bel geslicht belen dend kerkgebouw is grootcndcels vernield. GEMENGDE BEIUGTE.V. De Engelschc regering zal een geneesheer naar Garibaldi zenden 0111 zijne wonden te onderzoeken zoodat Engeland nog al veel belang moet stellen in dien afgod van Italië die zoo baldadig ver moord wordt. Volgens liet oordeel der Ilali aansche boeren, zoude Garibaldi onmidilelijk na zijne verwonding zijn been afgezet moesten geworden zijn, en Pallaviciiii zijn hoofd, dan luid bij reeds half genezen geweest, en nu zal liet bezwaarlijk gaan. Het arresteren van Garibaldianen en Maz- zinisleu gaal in bet groot gezegend voort in Italië, en worden zij al niet opgehangen of doodgeschoten er zullen wel huismiddeltjes toebereid worden, waar door de voornaamste de eeuwige rust zullenfingaan Ook de Amerikanen hebben weder slaags ge weest, waarbij de Noordelijken onderscheidene ge neraals en kolonels hebben verloren terwijl de Zuidelijken tot op 12 mijlen van Washington zijn genader), waar een bardnekkigcii strijd wordt ver wacht. Ook le Cinciunatic heersclil groole span ning, en men vreest voor baldadige gruwelen. Alle mannelijke ingezetenen die inaar wapens dragen kunnen, zijn te Newpoort en Louisville lol de mi litaire dienst opgeroepen, en die daarvan zich zoekt le onttrekken, is spoedig een burger vonder lioold. Daar bet thans in den jagllijd is, vraagt uien te N. een legioen bekwame jagers om jagt te maken op een verbazenden groeten arend want dit vervaarlijke dier heeft reeds op een herder en zijne schapen onderscheidene aanvallen beproefd zonder ecliler een lammetje meester tc worden. De jagers worden aangeraden om onder den toren zich le posteren, want zijn nest is hoog, en van daar loert hij op jonge lammertjes. De geschen ken van een krijgsman le Neuzen bevallen te Bergen op Zoom beter dan bij zelf, want hij is gewogen en tc ligt bevonden. Verder woull bij aangeraden hel geleende geld lerug te bezorgen, anders zal bij er om gemaand worden. Te Oud-Vossemecr wordt eene zekere jufvrouw op merkzaam gemaakt om zich wat le oefenen in de wejvoeglijkbeid daar zij op de Rollcrdamsche kermis nog niet wist hoe zij inel een lieer de trappen moest opklimmen, en men toch ligt be grijpen kan, dal ieder graag een oog in '1 zeil houdt. Een klein zwart vosje Ie G. moest zoo veel jagt niet maken op collie en jonge duiven zoo als bij te Domburg beeft gedaan. Komt bij daar nog meerdan zullen er strikken gelegd worden om hem Ie vangen. »Ik klus maar meê," zegt een trolschcn arbeider te Tliolen, «want 1111 wij wat booger zijn, voeg ik mij bij de boeren zoons 0111 eene boerendochter te krijgen, al zien zij mij zoo gaarne als een boer een vos in zijn hoenderhok toch klus ik maar mcèen ik ben doof als ik niet hooreu wil." Eenige dames van Kapeliehebben op de kermis te Goes zoo uitgemunt dat men zien kan dat de beschaving groole vorderingen maakt, zoowel als de hoogmoed. De keizerin van Frankrijk wandelt te Biarritz met een rotting. Natuurlijk is dit voorbeeld weldra nagevolgd door andere elegante dames. "ïlTgBZOlTDEUB STTZZ31T. Met genoegen en belangstelling heeft steller dezes gelezen hel verslag van hel verhandelde betreffende de heffing van opcenten voor 1865 ten behoeve der Ca I am i le use Polders in Zeeland, in de zomer vergadering van 1862 der Provinciale Stalen van dal gewest, door den lieer O. Verhagen, lid dier Staten, uitgegeven te Goes bij Kleeuweiis 4- Zoon, en wensclielijk komt bet Item voordat deze brochure iu vele banden kome, ten einde liet aan liet algemeen bekend worde niet alleen dal in de provincie Zeeland van hare ingezetenen sedert vele jaren op eene onwettige wijze eene belasting wordt geheven, ten bedrage van ongeveer 3/» 1011 gouds 'sjaars; maar ook, dal zij strekt tot stijving van een fonds waarvoor jaarlijks meer dan een half millioen gulden door Zeeland zelf wordt bij gedragen, zoo door boven vermelde opcenten als door dc eigene inkomsten dier Polders en de gescholtcu van de iu die Polders gelegene schot- bare landen, als door subsidicn, geheven wordende van schier alle vrije Polders in de Provincie doch waarvan nimmer rekening en verantwoording wordt gedaan. Hen, die meer van deze zaak wenschen te weten, gelooft schrijver dezes Ie mogen verwijzen naar eene andere brochure, getiteld »lels over de opcenten, «geheven wordende ten behoeve van de Calamiteuse «Polders iu Zeeland, door II. G. Hainmacbcr, lid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1862 | | pagina 1