n." \mi. !9de Jaarg. Zaturdag 50 Augustus 1862. Nieuwstijdingen. te. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE iflen abonneert zich: In Nederlandbij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abouucments-Prys: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Amcrika, Franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor Iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiëu kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van dc Schuilhaven, B, No. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Wew-ïork 12 Aug. De veldlogt is geopend, doch niet door M'Clellandeze heeft genoeg te doen om voor zijne qigeue veiligheid te zorgen. Vóór eenige dagen werd eensklaps door de met hem bevriende dagbladen de blijmare aangeheven «M'Clellan heeft zijne offensieve operatien hervat omdat een zijner generaals op zekeren afstand van het kamp eene reeks heuvelen genomen had welke door den vijand slecht verdedigd waren toen deze echter met eene aanzienlijke krijgsmagt kwam aanrukken om de verloren stellingen te her nemen, keerde het bondsleger in allerijl naar het kamp lenig. Ook de zending van eenige leger korpsen aan gene zijde der rivier James, was slechts een maatregel van verdediging. Men kapte hier en daar het houtgewas op de heuvelen weg, om te beletten dat de vijand weder batterijen opwierp om hel kamp van M'Clellan te beschieten. Ofschoon de verschijning van den nieuwen Merrimac en zijne gezellen niet, gelijk men verwacht had, lot een nieuw gevecht leiddeis zijne aanwezigheid echter voldoende, om het den vijand gemakkelijk te maken, M'Clellan met weinig krijgsvolk werke loos in zijne schuilplaats te houden terwijl de groote strijd in het noordwesten van Virginïe zal plaats hebben. En op dit oorlogslooncel is thans reeds de eerste slag, de voorbode van hardnekkiger gevechten, geleverd. De eerste ontmoeting lus - schen de armee van Pope en die van Jackson on Ewcll was ernstig en bloedig, doch leidde tot geene beslissing en elk uur ziel men de hervatting van den strijd te gemoet. Omtrent hel bedoelde ge vecht verneemt men de volgende bijzonderheden Den 9den dezer trokken Jackson en Ewell met IS,000 man dc rivier Rapidan over en stieten zij op het legerkorps van Banks. De vijand was in het bezit van met hout begroeide hoogten, waar hij een groot aantal batterijen had opgeworpen. De bondstroepen hadden zeer veel van haar vuur te lijden. De artillerie van Banks was legen het vijandelijk geschut niet bestand en aan een ver nielend kruisvuur blootgesteld. Tot 's namiddags 5 ure werd het vuur door de unionisten beantwoord; toen gaf Banks bevel om de vijandelijke batterijen met de bajonet te nemen. De troepen legden bij dien aanval veel moed aan den dag, doch in een boschje achler de batterijen stond eene sterke vij andelijke infanterie. De strijd duurde tol hel vallen van den avond toen trokken de bondstroepen zich builen het bereik van het vijandelijk geschut terug. Tegen 8 ure des avonds kwamen Pope en M'Dovvell met een gedeelte der armee van laatslgenoemden aan ook Sigel verscheen met zijne troepen op het slagveld. De vijand slaakte zijn vuur ook ge durende den nacht nietde dag werd door een heerlijk maanlicht vervangen. De goed gerigtc bommen vielen onder regementen, die zich, dooi den strijd vermoeid, gekampeerd hadden, alsmede onder den trein. Het overhaast terugtrekken dezer troepen schijnt eene tijdelijke wanorde veroorzaakt te hebben. De generaal Banks deed zich als een bekwaam en dapper legerhoofd kennen en verdient met zijne troepen den lof, zijne stelling legen een overmagtigen, door den gevreesden Stonewal Jackson aangevoerden vijand gehandhaafd te hebben. Vol gens de jongste opgaven moet de vijand 20,000 man in gevecht gebragt hebben, terwijl Banks be halve zijne artillerie en kavallerie slechts 7000 man onder zijne bevelen had. Later in den avond, gelijktijdig met de aankomst van M'DowelI's en Sigel's troepen, bekwam de vijand eene verslerking van 18,000 man. Men begroot het verlies van weerszijden thans op 5000 man doch dit gelal is zeker beneden de waarheid. Het verlies van twee kanonnen wordt door het bondsleger erkend. Daaienlegen kwam het berigt, dat de vijand twee mijlen ver teruggedreven was. Bevestigd zich dit, dan geschiedde het in den loop van den volgenden dag, want in den morgen na den slag was er nog geen ernstig gevecht begonnen. Beide legers sche nen uitgeput te zijn en niet geneigd bij de vrces- selijke hitte terstond nieuwe aanvallen te doen. Hel voornaamste resultaat van dezen slag is, dat de hoofdmagt van het bondsleger van Virginie thans in het westen bij Culpipcr Courthouse bijeenge trokken isde generaal Burnside stond nog op den dag dat de jongste slag geleverd werd 50 Engelsche mijlen oostwaarls in Fredericksburg met een legerkorps, dat niet zeer sterk kan zijn. De vijand zou daarom gemakkelijker met succès een aanval op den linkervleugel van hel leger in Vir ginie kuunen doen. Wanneer de geruchten over de sterkte van liet leger der sccessionisten maar half waar zijn, dan heeft de Unie thans nog met een zeer overmagtigen vijand Ie doen. Wel is waar is het leger reeds door een niet onaanzienlijk aantal nieuw aangeworven manschappen vermeerderd, doch desniettegenstaande gelooft men niet, dat het noor delijke leger onder Pope sterker dan 100,000 inan is. De toestand van hel bondsleger in Virginie is dientengevolge niet zonder gevaar. f Londen, 22 Aug. Woensdag jl. werd in de nabijheid van het glazen paleis te Sydenham een kolossale luchtballon opgelaten, waarmede de rei zigers zich denzelfdeu avond bij Hendon neder- lielen. Zeven hunner gingen van daar huiswaarts, maar de overigen, begeerig den volgenden ochtend weder op tc stijgen ten einde het opgaan der zon te aanschouwenen uitgelokt door het schoone weder, besloten den nacht in de open lucht door te brengen. Met behulp van eenige boeren uil den omtrek, werd de ballon vastgemaakt en wer den de noodige maatregelen genomen, ten einde het ontsnappen van het gas te beletten. Het schuitje werd in eene tent herschapen en de nacht in de vrolijkste stemming doorgebragt. Aangetrokken door het zonderlinge van dit looneel bleven verscheidene boeren bij de luchtreizigers en toen de morgen aanbrak, waren personen genoeg aanwezig om de behulpzame hand te bieden. Ten i u. 50 m. alles gereed zijnde, werd de reis weder aanvaard. Het aantal reizigers beliep nn vijf en het in dc ballon aanwezige gas was ruimschoots voldoende voor de opstijging met dit verminderd aantal. Na een ge- noegelijken logt, waarbij men echter veel van de koude had te lijden (de ballon bereikte eene hoogte van 18 h 19,000 voel), daalde men neder ten 7 u- 15 in. bij een klein dorp Dunton genaamd, on geveer 55 (Eng.) mijlen van de plaats van vertrek. Onder de voorwerpen, dezer dagen ter ten toonstelling ingezonden, merkt men op eene zoo genaamde sprcek-machine, te Weenen vervaardigd, van 51/, octaaf en volmaakt de menschelijke stem nabootsende. Zij, die gedurende de afgeloopene week de katoenprijzen Ie Liverpool hebben nagegaan, znlleu opgemerkt hebben dat deze aanzienlijk zijn ge slegen. Naar men verneemt is die buitengewone rijzing toe te schrijven aan inkoopen voor rekening van Fransche fabriekanten, aan wie de keizerlijke regering beloofd heeft alle schade Ie vergoeden indien zij hunne fabrieken slechts aan den gang hielden en alzoo aan hun werkvolk arbeid ver schaften. Alhier heeft het publiek weder gelegenheid om zich met een schandaal bezig te houden, dat wegens de betrekking, die de schuldige iu de maat schappij, als lid van hel parlement, bekleedde, eene meer dan gewone belangstelling Irekt. De zaak is deze: Een jong mensch, William Roupell genaamd, kreeg ongeveer 6 jaren geleden, bij het overlijden zijns vaders het beheer over ongeveer 320,000 p. st. uit krachte van een codicil, waarbij hel ge- heele bedrag aan de weduwe werd vermaakt, doch met den zoon als eenigen wilsuilvoerder, hetgeen uithoofde van de ingenomenheid der moeder met dezen zoon, bijna gelijk stond als had hij het ver mogen geërfd. Kort daarop werd William Roupell tot lid van het parlement gekozen, als vertegen woordiger van het kerspel Lambet. Hij sprak wei nig of in het geheel niet in het parlement, doch was Ie meer bezig met verspillen van 'geld, b. v. liet aanleggen van een bijzonder fraai park builen Londen, lusschen IwSe rijen prachtige woningen, dat algemeen onder den naam van Roupell-Park bekend was. Een door grootte cn bouworde uit stekend gebouw was bestemd voor het jonge par lementslid van 25 of 20 jaren, wanneer hij in het huwelijk mogl treden, en velen waren zonder twijfel de gissingen en berekeningen, wie de gelukkige vrouw of hel meisje zou zijn, die als gade zou optreden van den eigenaar van een park, dat on geveer J000 p. st. (of bijna f 50,000 Hollandsch) aan huur opbragt. Tegen het einde van 1861 verspreidden zich echter vele geruchten omtrent het minder gunstige der finaiiticn van den jongen Roupell, en in Maart 1862 verdween hij cn begaf zich toen naar het vasteland, helgecn men toe schreef aan den wensch. om den verkoop van het park. die in Mei moest geschieden, te ontwijken. Middelerwijl namen geruchten van allerlei aard, waaronder die betrekkelijk familie-omstandigheden toe, en dezer dagen ziet het publiek dén naam van William Roupell in liet verslag der geregtsho- ven voorkomen als die eens beklaagden, die door den wettigen zoon zijns vaders beschuldigd wordt vau meineed, van wilsbeschikkingen, eigendomsbewijzen enz. enz. vervalscht, vernietigd, ontvreemd of ver ruild te hebben, en van valsche handteekeningen, en dit alles als de zoon van Richard Palmer Roupell, doch geboren één jaar vóór diens huwelijk met zijne moeder. De oudste wettige zoon Richard Roupell treedt thans als aanklager van zijnen natuurlijken broeder William Roupell op. Deze heeft alles met opheldering van bijzonderheden, onmiddellijk bekend en is dus in verzekerde bewaring gesteld. Weenen, 22 Aug. Voor een paar dagen werd een persoon, die reeds herhaaldelijk in handen der justitie is geweestwegens ontvreemding van brood hij verscheidene bakkers tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Zoodra hij zijn vonnis had vernomen wendde hij zich lot den president der reglbank en zeide «Mijnheer de president, doe mij het genoegen en leg er nog drie maanden op, dan ga ik naar Stein daar is het veel plei- zieriger dan in deze gevangenis." Wie voor langer dan een jaar wordt veroordeeld, zendt men naar de genoemde plaats, waar een zeer groot aantal gevangenen zich bevindt. De wensch des veroor deelden werd niet verwezenlijkt. Parijs, 25 Aug. De alhier uit Italië ontvangen berigtcn voorspellen ernstige gebeurtenissen aan gene zijde der Alpen. Ralazzi heeft thans op aan drang uil Parijs de uiterste maatregelen genomen, hetgeen blijkt uit de in staat van beleg-verklaring van Sicilië, de verdaging van hel parlement, en de benoeming van den generaal Cialdiui, den per soonlijken vijand van Garibaldi tot opperbevel hebber op Sicilië. Men gelooft hier dat Garibaldi de aankomst van Cialdini op Sicilië niet zal af wachten, maar zich terstond naar Calabrie begeven zal, alwaar meer dan 50,000 man hem wachten. Te Turiu heeft men besloten, na de landing van Garibaldi in het Napolilaansche bet voormalige koningrijk onmiddelijk in slaat van beleg te ver klaren. Daar Garibaldi voornemens is, zich terstond in het gebergte Ie werpen, zal men hem moeijelijk kunnen achterhalen, daar het toch aan de llali- aansche troepen met groote moeite nog niet gelukte, de Bourbonsche henden daaruit geheel te verdrijven. Cialdini is met buitengewone volmaglen voorzien zelfs om uaar goedvinden met Garibaldi Ie handelen. 25 Aug. De Monileur behelst de volgende nota Sommige dagbladen vragen welke de hou ding der Fransche regering zal zijn tegenover de beweging in Italië. Het antwoord hierop is zoo duidelijk, dat elke twijfel onmogelijk schijntbij de tol de regering gerigle iusolenle bedreigingen. Voor de gevolgen die een demagogische opstand mogl hebben is het de pligt der Fransche regering en dc militaire eer dwingt er haar toe, om meer dan ooit den Heiligen Vader te beschermen. Europa wete wel, dat Frankrijk, degenen, die hel in zijne bescherming heeft genomen, in het uur des ge- vaars niet verlaat. -- 25 Aug. La France verzekert, dat er maat regelen genomen zijn, om versterkingen naar Rome te kunnen zenden, indien de omstandigheden zulks inoglen vereischcn. Alhier is, ook onder voorstanders vanjltalie's eenheid, hel gerucht in omloop, dat hel Fransche gouvernement, vreezende dat de door Garibaldi in (talie gaande gemaakte bewegingen eeneu voor Europa's vrede gevaarlijken loop zou nemen en zulks lol eiken prijs willende voorkomen, bestolen had eene Fransche legerafdecling af te zenden om do Napelschc gewesten te bezetten. Het Fransche eskader, dat te Tonton gereed gehouden wordt, zal 12.000, volgens andereu zelfs 25,000 man in Italië werpen en Mac-Mahon wiens legilimistische sympathien bekend zijn, moet lot opperbevelhebber benoemd zijn. Volgens de j Indépendance hebben de troepen, welke voor Mexico naar Toulon op inarsch zijn, tegenbevel ontvangen en zouden zij zich naar Italië begeveu. Er loopt een geruchtdat Garibaldi naar Turin heeft geseind om Ic verklaren, dat hij met den koning iu persoon weuschl te onderhandelen. - Een vreeselijk ongeluk gebeurde den 18den dezer op den spoorweg naar de Middellandsche Zee in Spanje, en wel door eene waterhoos die, in de nabijheid van Villaroldedoden weg over eene uitgestrektheid van meer dan 100 meters ver nielde, juist hij het aankomen van den trein van Alicante en Valencia. De duisternis van den nacht belette den machinist hel gevaar op te merken zoodat de locomotief en verscheiden waggons in de zeer diepe kuilen nederslortlen, en meer dan vijf honderd menschen in dien val medesleepten, waarvan minstens 50 zwaar gekwetst zijn, terwijl hel getal der omgekomenen nog niet met juistheid bekend is. Het schouwspel op het tooneel der ramp en ook dat aan het station, waar honderden zich verdrongen om beriglen aangaande huüue vrien- deu en betrekkingen in te winnen, was hartver scheurend. Brussel, 26 Aug. Iu Belgic, en vooral te Brus sel, worden, zoo als tnèn weet, Veel konijnen gegeten. Menigeen echler, die ze in een cstaminet meent te gebruiken, eet daarvoor iu plaats kaltcnvleesch. Lang zamerhand begon de overtuiging hiervan zich Ie Brus sel te verspreiden en nu heeft men een middel opge spoord, om aan dat bedrog een einde Ie maken. Men gebruikt daartoe een hond. Het is gebleken, dat dit dier evenveel afkeer van het katlenvleesch als van eene levende kat heeft. Nu neemt men een hond mede naar de restauratie en werpt hem een stuk konijnenvleesch toe is het echt, dan eet de hond het gretig op, doch weigert het dier die spijs, dan weel men dat eene kat het surrogaat geleverd heeft. Men zegt, dat reeds eenige restau rateurs, verschrikt door deze ontdekking, welke hunne speculatie met den ondergang dreigt, aan dc honden den toegang tot hun élablissemeut weigeren, opdat de kallen er een geruster toevluglsoord kun nen vinden. Helmond, 24. Aug. De nadeelige gevolgen der vehvikkëliitgen tusschen de noordelijken en zuide lijke staten van Amerika, welke zich in de katoen- fabrieken alhier sedert gcruimen tijd deden gevoelen, zijn in de laatste weken zoodanig toegenomen, dal het bij de fabriekarbeidende klasse groote bezorgd heid verwekt. Reeds zijn vele dier arbeiders zouder werk en de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1862 | | pagina 1