N.° 1925. 19de Jaarg. Woensdag 27 Augustus 1862. DeZierikzeesche Nieuwsbode Nie u ws tij din gen JFt ««Har ij ft, Land, lien is: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verse h ij nts Op Woensdag en Zaturdag. AdvertentlJfn: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertentie» kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Ï5 ii r e a u Zicrikzce, Hock van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondcne Stukken Franco. 1 8 6 3. Wijze Wien Neérlands Bloed. Hoezee daar dreunt het klokgebrom Als ecne blijde maar En roept thans toe aan Zierikzee Het kermisfeest is daar Wat was het achttien jaar geleên Toch vrolijk op deez' dag Geen mensch, die toen niet op dien stond De vreugd op 't aanschijn lag. En nu nu zijn de kinderen blij Om 't bulderend klokgebrom Maar in der oud'ren woning heerschl De armoe thans alom. De weverij zij slaat thans stil Geen vrolijkheid, geen dans Die toen van vreugd niet stilstaan kon Is 't voorland d'Ommerschans. Ik bode, zie het allerbest Treed ik de woning in Dan vind ik, zie, ik ween er om: Slechts armoe in 't gezin Al dekt soms nog een mooije jas Of Crinoline het lijf Dan is van binnen honger troef In 't huisgezin gekijf. Vanwaar rnoet nu die kennisvreugd Er is wel goeden wil Maar alles wat verdienste is Staat in dit stadje stil En 'l ondoorvoedend ligchaam wil Wel kootje in 't honderd thans, Maar is door ligchaains zwakheid reeds Vermoeid bij d'eersten dans. O Zierikzee 1 waar is die lijd Toen men nog smullen kon En bij het loon van twee paar cent Nog vrolijk leren kon Dan was het nog een kermisfeest Toen kon men vrolijk zijn Toen ging men met zijn meisje uit Eén cent voor een stoop wijn. Kwain er nu maar een olieschip Op Banjaard in deez' tijd Waarachtig, dan was vrolijkheid Nog meer den dag gewijd. Dan zag men weer in Dronkers huis Commedie zelfs, en bal Dan zou er nog meer vreugde zijn Bij 't schoon muzijkgeschal. Maar hij die in Concordia Of in dc Kroon kan zijn Die drinkt er geen Scliiedammernat Maar wel den edelen wijn. O I kon dan ook do mindere man Vergeten wat hij tart En spoelen met den kermiswijn De zorg zich eens van 't hart. Ik wensch dan aan mijn burgerschaar Op 't feesl, een jaar verbeidt Geen treurig morrend aangezigt Maar regie vrolijkheid 'k Roep uit niet een opregt gemoed, t Zij als voor honderd jaar 1 Dan was het wis een vreugdedag Voor d' hecle burgerschaar. Geniet wat gij genieten kunt Commedie, spel en dans 1801. Kronijk van Zeeland. aan de Doch maakt eer gij de deur uitgaat Met uwen zak, balans. 'k Wensch dat gij er geen krimp in vindt Maar dat het zoo mag staan, Dat hij op laalsten Donderdag Zal batig overslaan. Die niet gaat naar Concordia Die zoekt de Kroon maar op, Of voert in 'l Zeeuwsche logement Zijn kermisvreugd ten top Of Bellevue, of in 't Schoonzigt Of St.-Scbastiaan, Waarachtig, daar treft me op den duur Ook rare klanten aan. Ik wensch den kramers goede neer De draaijerswie het zijn Die mogen ieder voor hun deel Meer dan tevreden zijn De een, die op 't obliehord draait Ook hij die draaijend kruipt En als een oude vreijcr dan Bij dames binnen sluipt. Smaakt burgers dan vereend van zin De ware kennisvreugd En maakt een ieder in zijn stand Elkander regt verheugd. Maar wat thans op dit oogenblik En gansch mijn wensch omvat Zij op een overgroole schaal Den bloei van onze stad I I Londen, 20 Aug. Omtrent den in Lancashire heerschenden nood verneemt men de volgende bij zonderheden. Blackburn heeft 74 katoenfabrieken, waarvan er 50 geheel stilstaan, 16 de helft van den gewonen tijd en slechts 98 den vollen tijd werken. In ecne andere fabriekstad van hetzelfde district, zijn van de 24,199 arbeiders, die voor het begin der legenwoordigen krisis daar werkzaam waren, 11,781 geheel zonder werk; 6958 hebben ecne halve week werk en slechts 5480 de geheelc week. Tc Preston hebben zich de vorige week 5199 huisgezinnen om onderstand bij het armbe stuur aangemeld, terwijl het aantal hulpbehoevende huisgezinnen eene week vroeger slechts 4911 bedroeg. Te Wigan is het aantal hulpbehoevende huisge zinnen in eene week tijds met 586 toegenomen. In Westrilling (liet westelijk deel van Yorkshire) en zelfs in Carlisle heerscht dezelfde toestand en de armoede neemt daar in vele plaatsen nog snel ler toe dan in Lancashire. Dagelijks zoo schrijft men -- begeven een groot aantal arbeiders zich van het platteland naar Manchester en andere plaatsen, om aldaar te gaan bedelen. Velen loopeu onder het aanheffen van psalmliederen door de straten en schijnen daarmede giften genoeg in te zamelen, otn in dc voornaamste behoeften van hun gezin te voor zien. Men acht hel evenwel raadzaam, maatregelen te nemen om te zorgen dat dit niet toeneemt. Eene firma, die nog onlangs ongeveer 2000 man aan het werk had gehouden, belaall nu aan hare arbeiders, niettegenstaande deze ledig loopen, nog geregeld drie dagen per week aan arbeidsloon, ter wijl zij tevens, om de uitbreiding der bedelarij zooveel mogelijk te heiellen, hare werkplaatsen op zekere uren daags heeft opengesteld, om iedereen gelegenheid te geven ecnig loon Ie verdienen met het schoonhouden van machinerien en andere werk zaamheden. Men vertrouwt, dat andere firma's zich daardoor genoopt zullen gevoelen om ook iels te bedenken, waardoor de werklieden zooveel mogelijk van de straal worden gehouden. Londen, 22 Aug. Ten einde zich Ie vrijwa ren tegen moord, heeft een groot grondbezitter in Ierland een eenvoudig middel uitgedacht. Hij heeft zijn testament gemaakt en daarin bepaald dat, in geval hij vermoord werdaan al zijne pachters onmiddellijk de pacht zal worden opgezegd, hunne woningen geslecht zullen worden lot den grond en zijne landerijen als schaapsweide zullen worden gebruikt. De Morning Star beval den brief van Ga ribaldi aan zijn vriend P. Sluarl, te Scaforlh, bij Liverpool. In dezen brief schrijft Garibaldi, dal hij voor zijne plannen op Rome 20.000 p. st. noodig heeft en daartoe in Engeland aanvraag doet, omdat hij dit voor het oogenblik niet goed In Italic kan doen, zonder het geheim dier plannen in gevaar te brengen, zullende hij later wel gelegenheid vin den tot ecne lecniug in Italië. Te Elslow overleed II. woensdag zeker Syhi Southam in den ouderdom van 105 jaren. De overledene had altijd eene goede gezondheid ge noten, en verrigte hare huiselijke bezigheden tol 14 dagen voor haren dood. Zij behield lot het laatste toe hare volle verstandelijke vermogenZij heeft zonen nagelaten, die reeds ver in dc zeventig zijn, een groot aantal kleinkinderen, achter-klein kinderen en achler-achter-kleinkinderen. Een kleermaker Ie Oxford die achtereen volgens met zeven vrouwen getrouwd was, is tot zeven jaren verbanning veroordeeld. Bij liet ver nemen zijner veroordeeling, zeide hij »Ik inoet dus voor elke vrouw één jaar verbanning onder gaan. Hel is niet le veel ik zal er na het eindigen mijner straf nog ecne kunnen nemen." Onlangs heeft voor dc reglbank te Czanowitz eene belangrijke zaak gediend. Maria B, de zes tigjarige echtgenoot van een zeventigjarig landman, sedert zes jaren aan beide oogen slckc blind, stond voor het hof, aangeklaagd van haren man zware ligchamelijke wonden te hebben toegehragl. Door buitensporige jaloerschheid gedreven, hield zij haar echtgenoot gedurig verdacht, dal hij zich aan echt breuk schuldig maakte. In den herfst van 1861 kwam hij eens eerst tegen den morgen te huis, en werd door zijne vrouw met de bitterste verwijtingen ontvangen. De man gaf het twisten op en ging bij de kagchel zitten, en begon boonen le doppen. Ongerust over zijne bedaardheid, en het voorzeker houdende, dat hij haar gedurende den nacht ontrouw was geweest, besloot dc blinde vrouw zich le wreken. Zij wist zich in stille door rondtasten en voelen van een zicht meester Ie maken, en sloop, schijn baar onverschillig in de nabijheid van haar man, en bragt dezen een steek in den nek toe. Hij had het aan hare blindheid le dankendat hij niet doodelijk getroffen werd. Gedurende hare gevan genschap werd de aangeklaagde gelukkig van den graauweu staar geligl en kou dus ziende voor het geregtshof verschijnen. Maria B. werd lot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, doch de on gelukkige bezweek ten gevolge van ligchaamszwakte en zielskwelling en slierf reeds acht dagen na hare veroordeeling. Berlijn, 22 Aug. Er is alhier eene misdaad gepleegd, zoo wreed en zoo helsch, dat zij bijna zonder voorbeeld in de geschiedenis is In deze stad bestaat een etablissement inel park en tuin, hel Odéon genaamd. De elegante wereld gaal er dineren, viert er huwelijksfeesten, enz. In de afgcloopen week was eene lijke joodsche familie, waarvan eene dochter in den namiddag met eenen koopman gehuwd was, met de genoo- digden naar dit etablissement gegaan. Het ge zelschap bestond uït 60 personen. Men begon met koffij te drinken. Naauwclijks hadden de gasten hunne koppen aan den mond gebragt of een SOtal hunner begonnen hevige pijnen in de ingewanden te gevoelen, terwijl anderen in onmagt vielen en braakten. Er werden geneeshecren geroepen toen deze aangekomen waren, stolden zij alle mogelijke midde len in hel werk om hel kwaad le bestrijden. Hunne aandacht viel op de koffij waarvan eene zekere hoeveelheid werd ter zijde gezet om ze aan dc scheikunde te onderwerpen. Men bevond in verscheidene koppen eene soort van kristallen zinkscl hetwelk niets anders was dan zuivere morphine, een der hevigste vergiften. Niemand kon begrijpen hoe dit vergif in den drank gekomen was. De politie deed ijverige opsporingendoch deze bleven eerst zonder uitslag. Eindelijk begon men hel vorige gedrag van den eigenaar van het Odeon, M. Moeder, te onderzoeken. Deze is een jongman van 50 jaren. Spoedig kreeg men het grootste vermoeden legen hem. Toen de politie eens op het spoor der misdaad was, ontdekte zij welhaast dat Moeder de schuldige was. Die man is de zoon van eene vrouw, welke zich voor verscheidene brandstichtingen in dc gevangenis bevindt. Vóór het plegen dier misdaden woonde zij met haren zoon iu de buurt van een vermaarden professor in de scheikunde en de zoon had als buurman en vriend vrijen loegangtot zijn labora torium. Eens werd de professor tot, zijne groole verwondering gewaar dal hem een Jlfleschjc met gekristalliseerde morphine ontbrak, hetwelk hij zorg vuldig in de vergifdoos gesloten had en sedert dien tijd heeft hij nooit kunnen hegrijpen, hoe dit scheikundig voortbrengsel verdwenen was. Mmder is aangehouden onder de beschuldiging van dien afschuwelijken aanslag gepleegd le heb - ben. Men wanhoopt het leven van een groot getal der vergiftigden te redden. Frankfort, 18 Aug. Van 30 op den 51 Julij heeft in vele streken van Duitschland een onweder gewoed, zoo als de oudsle mcnschen zich geen herinneren. Hagelslag en wolkbreuk hebben daarbij de vrceselijkste verwoestingen aangerigt. Op den Thuringschen spoorweg had een dijkbreuk plaats, en bij Weissenfcls werd alles onder water gezet. In F ill da was hel zelfs de onverschrokkcnslen le moede, als of do jongste dag was aangebroken. In een oogenblik stond de halve stad onder water, het drong in dc benedenste verdiepingen van velé huizen en sleepte bedden en meubelen mede. Nog erger werden de omliggende plaatsen, namentlijk het diep liggende Niessig geteisterd. Golha en om streken leden niet minder. Er kwamen meer dan 550 schapen bij deze geduchte stortbui om. Te Augsburg heeft de hagel eene schade van 200,000 daalders aangerigt. In het naburige stadje Friede- berg waar een gedeelte van het Augsburgcr artil- lerie-regeinent ingekwartierd ligt, werden door het instorten van een stal 10 paarden gedood en vele andere zwaar gewond. Ook Ulm heeft danig door het onweder geleden. Een treurig voorval wordt uil Fünfkirchen me degedeeld. Een jongman, die des zondags met eene jonge dochter getrouwd was, hing zich Woensdag daaraanvolgende op. Toen de jonge vrouw haren man zocht en dood vond volgde zij zijn voorbeeld en knoopte zich insgelijks op. De vrouw werd nog bij tijds afgesneden en gered, maar de man was reeds een lijk. Parijs 17 Aug. De bediende der bank Duvosin, die zooals wij voor cenigen tijd hebben medegedeeld, met 150,000 francs op den loop was gegaan, is eindelijk gegrepen en tol 10 jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Zijn ongeluk was, zeide hij, zijne hartstogt voor de vrouwen. Van de ge- slolcne som had hij nog 120,000 fr. in zijn bezit, zoodal <le bank er inet een verlies van 30,000 francs afkomt. Winschoten, 22 Aug. Bij het heden namid dag uitgebarsten onweder sloeg de bliksem in de voor twee jaren nieuw gebouwde woning en schuur van den Heer Mr. J. E. Hcsse; binnen weinige oogeu- blikkcn was de schuur niet den voorraad hooi en granen eene prooi der vlammen, terwijl op dit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1862 | | pagina 1