TVoensdag I I '1862. 18,le Jaarg. rv.° 1901. Nieuwstijdingen. jPtntsdilawfr. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert z fi c 81 In Nederland, hij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noor.!-Amerika, bij J. QUINTÜS, te Grand Rapl.lsStaat Michigan. 1 b o n n c ia c n t s S® r i j 8 V O O It IJF.IDE UITCAVtÜ. Voor 3 maandenf 1.30. Franco per post. in Nederland- 1.00. Voor Noord-AinerikaFranco New-York - 3.90. Verschijnt: «lp Woensdag en Zaturdag. A d terlenfl jjnt 10 ci'iit voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing. 33 cent. De inzending der Adverlentiën kan geseliicdeit tot Dingsdag en Vrijdag, des voor middags 10 ur». Bureau: Zier ik zee. Hoek van de Schuilhaven. 15, N'o. 94. Brieven en Ingczondcne Stukken Franco. JFrawfesri-jfe. Parijs, 8 Junij. Onlangs is alhier oen merk waardig' werk van <lc pers gekomen aangaande de zelfmoorden in Frankrijk. Naar de daarin gemaakte berekeningen, bedragen die sedert hel begin dezer eenw liet omzeilend getal van 51)0,000. De opgaven zijn cellier eerst sedert het jaar 185G als volledig te beschouwen. Van dat jaar lot 1853 hadden niet minder dan 52,126 zelfmoorden plaats, zijnde ge middeld 5066 in bel jaar. In bet jaar 1858 hadden 3905 zelfmoorden plaats, waarvan 5050 door mannen en 858 door vrouwen werden bedreven. In liet jaar 1859, zijnde de laatste opgave, hadden 5057 zelfmoorden plaats waaronder 842 door vrouwen gepleegd. Coblcns, 5 Junij. De Coblenzer Zeitung deelt een ongeluk mede, dal door een dollen hond in Flammersfeld is veroorzaakt. In den nacht van den 1 op 2 dezer, kwam een vreemde hond in verschil lende gemeenlen in dien omlrek, drong de tuinen binnen, beet een groot aantal aan ketting liggende honden, doodde er zes van en scheurde zelfs van een hunner den kop af. Daags viel deze hond zelfs meiischen aan, beet er verscheidene van en werd eindelijk gedood. I)e gewonde menschel), Iwee mannen en een jongeling zijn reeds naar hel gast huis te fionn Ier genezing overgebragt. Ongeveer 50 bonden, die gebeten zijn of me! den dollen hond in aanraking kwamen, moesten onmiddellijk gedood worden. Enschede, 4 Junij. De sloom-kaloenspinuerij der heeren Jannink en Co., en het kleinste van de etablissementen der Euscliedesclie katoenspinnerij zijn weder in werking. Men is druk bezig met bet opruimen van puin en machinerie der afgebrande fabrieken. Geruimen tijd zal hel echler duren eer deze weder kunnen werken, en zorgelijk is inder daad de toestand der werklieden. Bij den opbouw onzer stad kunnen de minste dier lieden voor liet ruwe werk gebezigd worden. I IVienirediep, 4 Jtmij. Naar men verneemt, is door eenige slagers en vleeschliouwers in deze ge meente een adres ingediend bij de Tweede Kamer der Stalen-Generaal houdende verzoek, dal de rijks-commiezen zich in het vervolg niet meer mo gen gedragen als slagers en vleeschliouwers, maar dat hel benaderde vee, hetzij in liet openbaar, het zij op eene markt worde verkocht. Adressanlen wijzen er op, dat zij niet in de mogelijkheid zijn in het verkoopen van vleescli te concurreren met de ambtenaren, die geene patentkoste» hebben le belalengedurende den tijd, dal zij de betrekking van slager en vleeschltouder uitoefenen, even goed rijks-lraktement genieten renteloos voorschot van wege het rijk ontvangen van de gelden die zij hebben uit te schieten en door den aard hunner betrekking groolen invloed uitoefenen bij burgers of gezagvoerders van schependie vreezen bij weigering later beuioeijelijkt te zullen worden. Ctorlnchem, 9 Junij. Jl. Vrijdag is alhier op de rivier eeu vaartuig, geladen met plankeu, door een opkomende onweersbui vervuld, op welk vaar tuig zich de schipper, de eigenaar der lading en nog twee kinderen bevonden, welke zich allen op de naar den wal drijvende planken hebben kunnen redden. [Ingez.) Werkendam, 9 Junij. Ten bewijze dat men niet veel afschrik gevoeld voor de voormalige woon plaats van J. Verboom welke zijne vrouw en zichzelven van het leven beroofd heeft, dient, dat bet huis, waarvoor hij eenige jaren vroeger f 900 heeft gegeven, thans voor 1750 is verkocht. [Ingez.) Dordrecht, 9 Junij. Men verneemt, dat de voortvlugtige bediende van de HH. Picn en Boudc- wijn te Londen is achterhaalddoch met weinig gevolg, daar hij niels meer bezat dan een koffer met eenige kleedingslukken en nog f 150 welke hem nog restte van hetgeen hem in zijne dronken schap aldaar was ontvreemd. [Ingez.) Middelburg, 6 Junij. Uil een stellige bron vernemen wij dat de Heer van Tets als minister van financien eetieri belangrijken maatregel heeft genomen ten aanzien der veelbesproken klooster goederen van St. Agatha. Die minister heeft, natuurlijk al loos onder de noodzakelijke mils vari bekrachtiging door de welgevende magt, bij uinler- liandschc overeenkomst den slaat verbonden om aan de kloosterboeren die goederen le verkoopen voor f 185.000. Deze verkoop heeft te meer bevreemd, daar geene laxalio is voorafgegaan, en dus iedere maatstaf ontbrak om de werkelijke waarde dier goederen le beoordeelcn. De door de klooslerlieeren gehodene en door den Heer van Tets, naar hel schijnt, builen redelijke gronden lerstond aangenomen som, moet, naar het oordeel van bc- voegden, veel le laag worden geacht. Zferikzee 9 Junij. Wij kunnen bcrigten dat hel 17' Nederlandsch landhuislioudkundig congres te Middelburg, den 17 Junij te openen, hijzonder de aandacht trekt, niet alleen in de provincie Zee land; maar in geheel Nederland, geluige het reeds uit omstreeks 1000 beslaande cijfer der leden, waar onder vele mannen van groolen naam, wat den landbouw betreft. De tentoonstellingen beloven, door de uitschrijving van vele en gronle prijzen, hoogst belangrijk le zullen zijn; de bekende inzen dingen geven reeds nu daarvoor een waarborg, en niet hel minst wat de landbouwwerktuigen betreft, waarvan nog nimmer eene zóó groole hoeveelheid in Zeeland vereenigd zal zijn geweest. Daar bij de vele provinciale tentoonstellingen in Nederland het vee zelden de grenzen der provincie overschrijdt, waardoor men eerie tenloonstelling van verscheidene veerassen en eene vergelijking daarvan onderling mist, heef! liet corigrcs-hesluur eene poging gewaagd, om daarin eenige verandering le brengen en wel, wat betreft de schapenrassen. Het is door aan koop eigenaar geworden van één ram en ééne ooi der verschillende incest belangrijke rassen in ons va derland, o. a. liet Groninger lioogelandsch, Drensch, Veluwsch Texelsch Kempersche en Zeeuwscb Vlaamsch schaap, welke met de belangrijke exem plaren van den heer can den Bosch le Wilhelmi- napoldcr en die van den lieer can Ingen, rent meester op Sonsbeek hij Arnhem, een schoon geheel zullen vormen. Van de in Nederland vervaardigde en Ier uitvoerhandel geschikte kaassoorten, van de op Sleeswijk-Holsleinsche wijze bereidde boter en van de meest belangrijke binnen en buitcnlandsche boekwerken over den landbouw zal mede een len- toonstelling aangelegd worden, alles kosteloos voor de congresleden toegankelijk. Zoo als men weet zal de heer Sloet tot O'dhuis een der oprigters van de congressen, hel voorzit terschap bekleeden; de onlangs aangeboden tienden wet zal mede een punt van behandeling uitmaken, terwijl het programma zoo vele punten bevat, die vooral den zeeuwschen landbouw aangaan, dat men hoopt de provincie op eene waardige wijze verte genwoordigd te zullen zien. Aan verschillende feestvieringen zal evenmin ge brek zijn, vauxhall in de drie socieleilen en het Schuttershof, de Edele handboog, ringrijparlij op boerenpaarden, bereden door de hierin meest er varen landbouwers uit Walcheren, vnlksfeesleu op de Grooie markt, groot nachtelijk feest op het Molenwater, alwaar een concert gegeven zal wor den door het beroemde muzijkkorps der veld artil lerie in garnizoen le Utrecht enz. ®iertfezee, 10 Junij. Het Parijssche dagblad Le temps bevat eene beschrijving van het bezoek des konings in Zeeland. Wij ontleeneu daaraan liet volgende: «Zeeland is een soort van archipel, gevormd door verschillende monden van den Rijn, de Maas en de Schelde. Het is een vruchtbaar land, wiens bewoners nog hunne nationale cenigzins ruwe zeden bezitten en dat overigens nog bijna geheel zijn vroegere gedaante heeft behouden. Het was op dezen bodem dat de land- en watergeuzen zich vormden eu Hollands onafhankelijkheid tot stand brnglen onder den kreet: weg melde in- kwisilieHel betrekkelijke gebrek aan gemeenschap met het vasle land heeft voorzeker veel bijgebragt lol liet houden der Zeeitwsche bevolking in dien bijzonderen toestand, welke den reiziger en schilder een wijd veld van opmerkingen en studiën biedt. Daar eenige zaken mij dezer dagen noopten zegt de correspondent de hoofdstad dezer pro vincie, Middelburg, le bezoeken, was hel mij aan genaam dat deze reis zamenviel met het vorstelijk verblijf aldaar, en mij dus in de gelegenheid zou stellen om geinige te zijn van originele voorvallen. Ik zal u alle redevoeringen, illuminaliën, receptiën, diners en depulaliën besparen. Alle plaatsen wed ijverden om den vertegenwoordiger van hel huis van Oranje, welke in deze eilanden hel voorwerp is vati eene ware ecredierist, feestelijk le ontvangen. Ik zal u slechts melding maken van een triomf boog vari mosselschelpen, opgerigt door de visschers van ik weet niet welk dorp. Dit had reeds eene zeer lokale kleur, en wal men gedaan heeft opdat zij niet levens eerte lokale reuk zou hebben, weel ik niet, dit is een geheim der Zeeuwsche zin delijkheid. Maar ik heb nog iets gezien dat rneer bijzonder en verheven was en te karakteristiek om met stilzwijgen voorbij te gaan. De koning had ziclt des zondags van Middelburg naar Domburg begeveneen dorp dat zeebaden oplever!. Hel weder was prachtig, de zee was kalm. De wegen waren met bloemen gelooid. Alle dorpsbewoners van liet eiland met hun schilder achtig en bevallig costuum waren aan den weg geschaard Om naar de slad terug le keeren, nam men waarschijnlijk een anderen weg dan eerst liet plan was geweest; men kon dit ten minste naar den haast te oordeeleii, waarmede deze goede lie den hunne wegen looiden, wel aannemen. Men komt nu aan een visschersdorp, half begraven in de duinen; daar was niets gereed gemaakt. Het dorp is arm, bloemen zijn er zeldzaam er was geen enkele triomfboog. Maar er was iets beters. Aan beide zijden van den weg bevonden zich de dorpelingen, de mannen ter regter, de vrouwen ter linkerzijde, die zoodra zij in de verte den vorsle- lijken stoet zagen naderen een psalm begonnen aan te heffen. Hel was alles wat zij kouden doen. Zij zongen, naar men inij zeide liet laatste vers van den 154sten psalm, op deze wijze den goddelijkcu zegen afbiddende op het hoofd des konings. Deze liet het rijtuig stapvoets rijden en bewoog zich aldus langzaam met onlblootcn hoofde en zigtbaar bewogen tusschen de twee reijen van zangers, on- bewecgclijk als voor eene wapenschouwing. De zon ging heerlijk onder in de gepurperde zee. De lang zame zangwijze van den psalm paarde zich aan hel regelmatig geluid der golven, die op hel zand braken. Ik ben niet mistiek, maar ik verzeker u dat ik tot tranen geroerd was bij dit heerlijk looneel. Hel was op deze wijze dat hunne vaderen den Zwijger ontvingen, toen hij hun kwain vragen om lot in den dood le strijden voor vaderland en geloof. Het scheen alsof de aloude leeuw van Zeeland, die sleeds uit de wateren opsteekt met zijn devies Luctor et emergo, zich wakker schudde hij die pleglige too- ncn en ik dacht hij inij zeiven dat de dyuasliën wel op vaste grondslagen zijn gevesligd, die huil rurm stellen in de handhaving der vrijheid. Hoewel de schrijver zoo als onzen zeeuwschen lezers dadelijk zal in het oog springen plaatsen en zaken onderling eenigzins verward, is het artikel van Le temps toch veel Ic eigenaardig oor het aan onze lezers te onthouden. MiddCt.) Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Hol land heeft den candidaat A. Janssonius, wegens het houden van godsdienstoefeningen in eeu daar toe bestemd gebouw en hel geven van catechetisch onderligt, tijdens hij hulpprediker was in de va cante gemeente le Oude Schild op Texel en laler, nadat hij afstand heeft gedaan van zijn radicaal als candidaat tot het predikambt en zijn lidmaat schap bij de Nedcrlandsche hervormde kerk heeft opgezegd, ontzet van zijne betrekking als can didaat tot het predikambt. Zicrikzee, 10 Junij. In den vroegen morgen van heden werden hij de kiezers en geen-kiezers biljetjes in huis geworpen of onder de deur ge stoken mei deze aanbeveling Aan de Kiezers van 10 Jnn(| 1862. Kiest allen die het goed inccnen met VADEB- LAND en ORANJE, Jhr. Mr. J. F. SCHUURBEQUE BOEIJE Oud-lid der Tweede Kamer der Stalen Generaal. Een ieder doe zijn plijf In hoever de persoon die getracht heeft de herbenoeming van Mr. S. U. Anemael legen le werken, zijn doel bereikt heeft, zal op 12 dezer bij de opening der stembussen blijken. Op 10 Mei is de slad Trurij in den staal New-York door brand ten deelc vernield. Binnen weinige uren lagen 800 gehouwen in ascli eu puin. De schade word op 5,000,000 doll, geschat waar van nagenoeg de helft door verzekering is gedekt, Bij deze ramp zijn ook eenige meiischen omgekomen. Te Sheffield heeft onlangs een looneel van. verregaande wanorde plaats gehad. Vernomen heb bende, dat de doodgraver van een der kerkhoven lijken opgroef en die aan chirurgijns-vereeiiigiugen verkocht, heigeen door een onderzoek der pulicie bleek op waarheid gegrond le zijn, drong het gepeupel het kerkhof binnen, brak vervolgens de woning van den predikant open en verbrijzelde daar wat los en vast was eu toog eindelijk naar het huis van den doodgraver, die zich uit de voelen had gemaakt, dreef zijne vrouw de deur uit, verbrijzelde alles wat veruielbaar was en slak toen liet geheel iii brand. De schade word op 500 pd. sl. begroot. Tot dusver is nog niemand ge vangen genomen. Uit Venetie wordt aan de Sferza geschreven dat aldaar in den nacht van 51 Mei op 1 Junij lalrijke oproerige billellen aan de muren aangeplakt en voor een gedeelte rondgestrooid zijn. Ook werden er des morgens verscheidene vaandels ontdekt en weggenomen. Men deelt aan de A'. R. C. mede het volgende recept tegen de tongblaar onder het rundvee: 2 ous zink (sulfate of zink), 6 ons aliuiu of aluin, 6 ous ordinair zout, 5 üesschen water. Van lijd lot tijd met een spons in den mond in te laten drukken. Er zijn te Maastricht zooals overal lieden die van het mijn en dijn duistere begrippen hebben. Een hunner gaf zondag II. hel droevig bewijs, dal hij daarenboven van alle ontzag voor de politie is verstoken. Een politic agent had zijn uurwerk op gehangen aan den muur van hel bureaualwaar men hel publiek ontvangt. Eene poos laler van dit voorwerp gebruik willende maken bleek hel dal een der bezoekers er zin in had gehad en het in liet bijzijn der politie in zijn zak had gesloken. GEMUïNGöE ISESUGTE.V. De muzijkantcn le Middelburg hebben serenades gebragt hij den commissaris des konings en hij don burgemeester. Bij den eersten hebben zij geen glas water gekregen, en bij den tweeden zijn zij een glaasje wijn gepresenteerd op straal, waarvoor zij bedankten, en de knecht alzoo met zijn blad vol glazen weder naar binnen moest. Dit is echt Mtd- uslburgsch, en eene goede leer om geene serenades meer te brengen. Jufvrouw B. aldaar wordt herig!dat haar kleed zeer fraai slaat, en men niet zeggen zou, dat hot van een sergeant af komstig is. Wordt verwacht le Neuzen Kaatje van Zaatnslag, om een spiering uit le werpen otn een kahcljaauw te vangen Een hruiuviscb en een aap te M. hebben een kalf gevonden, maar de aap heeft er zich meester san gemaakt, waaruit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1862 | | pagina 1