Zaturdag 28 April 1882. en N.° 1888. Nieuwstijdingen. StntsdkXawï, 18de Jaarg. Verscheiden heden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonnccri zich: In Nederland, hij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Aincrikabij J. QUINTÜS, le Grand Uapids, Staal Michigan. Abonneraents - P r sj s V O O li U K I O E UITGAVE». Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1.00. Voor Nourd-Ainerika, Franco New-York - 3,90. V e r s c h ij n rJp Woensdag en Zaturdag. Advcrtcntlën: 10 cent voor eiken regel. Zegjp.Ircgt vour iedere plaatsing,'35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschiede:; tot Dingsdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee. Hoek van de Schuilhaven B, No. ,94. Brieven cn Ingezondene Stukken Franco. Londen, 20 April. Omtrept de tentoonstelling valt nog niet veel belangrijks mede le declen. In liet gebouw heerschl nog steeds veel verwarring. Meit moet erkennen dat liet een raadsel is, hoe uit dien tegenwoordigen chaosbinnen 12 dagen eene geregelde schikking van al de voortbrengselen van kunst en nijverheid vun de verschillende volken der wereld gereed zal zijn. In het binnenste van het gebouw ziet men niets dan een hoop kisten en pakken, machines, standbeelden en locomotieven, die dreigden op ons neder te vallen, indien men het waagt ze te digt te naderen. Karren en met kisten beladen wagens komen nog voortdurend aan eu hun inhoud wordt ontladen le midden van het geschreeuw van houderdc stemmen en de gemengde klanken van al de talen der wereld. Men maakt inlusschen icderen dag goeden voortgang, die echter voor den bezoeker naauwelijks ziglbaar is. Op den 1 steil Mei zal de tentoonstelling wel worden ge opend doch het werk zal evenwel niet voltooid zijn en men zal daarmede moeten voortgaan ter zelfder tijd dat het publiek de tentoonstelling te- zoekt. Ue commissarissen hebben nog steeds works genoeg niet de talrijke aanvragen die voor plaatsruimte worden gemaakt. Sommige dier aanvragen zjjn zeer curieus. Een weduwnaar b. v. verzoekt plaats om zijne overledene vrouw ten toon le stellen, als een proefstuk van uitmuntende balseming. Hel is schier overbodig er bij le voegen, dat dergelijke aanvragen van de hand worden gewezen. De gevolgen van den Amerikaanschen oorlog hebben reeds sedert lang een zeer nadeeligen eu betreurenswaardigen invloed op onze fabriekanten en werklieden vau Lancashire uitgeoefend. De nood in die provincie heeft nu eene zeer verontrustende hoogte bereikt. Zeven duizend menschen zijn op dezen oogenblik zonder werk, ja zonder brood. De bevolking aldaar wordt getroffen door scènes, gelijk aan die, welke in den lijd van den lerschen hon gersnood plaats grepen. Ellende, gebrek en ziekten heerschen nu in sommige dier anders zoo welvarende sleden. Men heeft een beroep gedaan op de pu blieke weldadigheid van Engeland om het lijden van die ongelukkigen te lenigen. Het is evenwel te vreezen, dat, indien de blokkade der Zuidelijke havens langer voortduurt, de meest onbekrompen weldadigheid niet toereikende zal zijn om den nood en de ellende te verzachten, voor millioenen die broodeloos zullen worden. Volgens telegrafisch berigt uit New-York dd. 9 April, heeft er een bloedige veldslag plaats gehad bij Corinth. De zuidelijken hebben de noor delijken aangevallen en behaalden aanvankelijk cenig voordeeldoch daarop ontvingen de noordelijken versterkingen en zijn alstoen de zuidelijken terug getrokken. Men schat het verlies der noordelijken op 20,000 en dat der zuidelijken op 35,000 man, terwijl van de zuidelijken geDeraal Johnston is ge sneuveld eD generaal Besuregard gekwetst. Weenen, 19 April. Koning Otto denkt er in allen ernst over, afstand van den troon le doen waarvan de Koningin echter niets welen wil. Men gelooft echter, dal het er ten slotte toch wel toe komen zal. Uit de Russische hoofdstad is reeds gemeld, dat de regering heeft bepaald, dat alle geboorte- en naamdagen der leden van het keizerlijk huis in het vervolg zullen gevierd worden op den eersten Zondag daaropvolgende en wijders dat alle verjaardagen van nationale overwin ningen, met uitzondering van dien der zege bij Pultawa behaald, niet meer zullen worden gevierd. Deze maatregel is genomen ten einde het aantal feestdagen te verminderen waarvan de viering aan de nijverheid en den arbeiderstand niet weinig nadeel berokkende. Parijs, 20 April. De handel blijft kwijnende. In de zitting van den loden heeft de regtbank van koop handel ter dezer stede weder 15 faillietverklaringen uitgesproken. Sedert den eersten dezer maand zijn reeds 99 handelaars te Parijs in staat van failissement gesteld. Gedurende het verblijf van de Koningin der Nederlanden zal in het kasteel van Malmaison een inwijdingsfeest door den Keizer worden gegeven lot bijwoning waarvan die vorstin zal worden uitgenoodigd. Dit feest zal tevens tot voorwendsel dienen, om aan de vorstin de gedenkteekenen te toonen, die te Rcuil aan de Keizerin Josephine en de Koningin Hortense werden gewijd. Ten gevolge van zekere teekenen van gisting, welke zich thans onder de metselaars hebben geopenbaard, heeft de policie verscheidene dier werklieden doen aanhouden en naar hunne geboorteplaatsen terugvoeren; een maat regel die bovendien op al die lieden toegepast zal worden, welke zonder werk zijn. Brussel, 20 April. Uit Luik wordt gemeld, dat eergisteren te Tillcureen hevige brandde houtmngazij- neti en de zagerij van den Heer Martin in de ascll heeft gelegd; de schade wordt op 120,OCt) frs. begroot. Men meldt uit Antwerpen dat aldaar een 200ülal verarmde werklieden uil Gent verwacht worden, om aan dc uitbreiding van die stad werk zaam te zijn. Vrijdag den 11 dezer heeft men in een le digen waggon, op het Belgische sintion Iseghem, een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden. Men heeft het gedoopt onder den naam van Marie van hst Slation. Zwolle, 20 April. Heden ochtend werd alhier gevankelijk biunengebragl Jan Dijk, een der iu den nacht van donderdag op vrijdag oulsnaple gevangenen. Hij is iu den nacht van vrijdag op zaturdag door den te Almelo geslationeerden rijksveldwacht aan de deur zijner woning te Bornnerbrock, nadat hij al daar had aangeklopt en aan een zijner kinderen verzocht had om binnengelaten le worden, in hechtenis genomen eu dadelijk naar de gevangenis te Almelo overgebragt. Arnhem, 22 April. Naar wij vernemen, hebben de vier personen, die onlangs door het provinciaal gereglshof van Gelderland wegens vergiftiging ter dood zijn veroordeeld, zich tegen die uitspraak in cassatie voorzien. 's Büertogenfoosch, 21 April. Door de ar- rond.-regtbank alhier is reglsingarig verleend tegen drie personen Ier zake van liet opkoopen van stemmen bij do eenige weken geleden plaats ge had hebbende verkiezingen voor leden van den gemeenteraad. Zierikzee, 24 April. De bekende schrijver over het strafregt, de heer Bonneville, raadsheer iu het hof le Parijs, heeft in de laatste aflevering van de Bio. Crit. eene verhandeling geleverd waarin hij de zedelijkheid van den man en van de vrouw vergelijkt, uil het oogpunt van hel strafregt, eene vergelijking, die gelijk le verwachten is, zeer ten voordeele uitvalt van de vrouw, die minder aanleg tot ondeugd en misdaad heeft dan de man, eu uitmunt door eene veel hoogere voortreffelijkheid van hart en ziel. De uitkomsten, verkregen door de statistiek, sedert het jaar 1826, toonen dan ook aan, dat het getal misdrijven, gepleegd door mannen, dat, door vrouwen gepleegd, zeer verre overtreft en evenzeer, dat het werk der zedelijke verbetering met veel meer vrucht op de vrouwen wordt aange wend dan op de mannen. Naar aanleiding van dit een en ander, doet de schrijver twee voorstellen vooreerst, dat voor misdaden de straf voor vrouwen altijd één graad minder zal zijn dan voor mannen, en dat hij wanbedrijven de hoedanigheid van viouw altijd zal worden aangemerkt ais eene verzachtende omstandigheid, ten tweede, dat het misdrijf, door den man gepleegd jegens eene vrouw in ieder geval zwaarder zal geslraft worden, dan indien liet gepleegd wordt jegens een man. Wij wachten reeds vele jaren op een nieuw wetboek van straf regt. Mogt eenmaal nog dit niet minder gewigtig dan hoogst noodzakelijk werk tot stand komen dan zal deze belangrijke vraag, hopen wij, in zeer ernstige overweging worden genomen. GEMENGDE BEKIGTEN. De Amerikanen hebben elkander weder duchtig slaag gegeven; de zuidelijken hebben 55,000 en de noordelijken maar 20,000 uian verloren, en nog is er geen einde aan te zien. Men spreekt wel van voorstellen welke Engeland gedaan heeft aan Frankrijk tot eene lusschenkomst, maar de keizer kan daartoe niet besluiten. Hij kent de Amerika nen te goed, en heeft er in zijne ballingschap, na zijn aanslag op Straatsburg, te veel gastvrijheid genoten zoo wel als zijne neven Mural, om partij le kiezen iu hunne onderlinge twisten. Zij stellen nietigheden op hoogen prijs, en wat zullen zij het groole niet doen? dat Napoleon ondervonden heeft, (oen hij te New York eene weddingschap verloor van 20,000 dollars niet het hardloopcn, cn die eenen mijnheer Broock voor hem betaalde, omdat hij niet bij kas was. Te Parijs bevindt zich thans een gezantschap uit Japan, dal ook Neder land zal komen bezoeken, benevens den onderko ning van Egypte; zoodal liet dit jaar aan geene feesten zal ontbreken in den Haag. Juist op den dag dat de Tweede Kamer hijeen komt, zai ile koning te Zwolle zijn en de koningin te Pa rijs, zijnde 24 April. Keizer Napoleon heeft her wereldberoemde koffijhuis te Parijs, genaamd: het koffijhuis van hel regentschap, doen afbreken, als zijnde dit gevaarlijk geweest voor al de vorsten die anderhalve eeuw op den Franschen troon heb ben gezeten. Men deelde er krooncn uit, eu men ontnam die ook Robespiere eu Napuleou 1 heb ben er rollen gespeeld, cn Napoleon 111 is er niet onbekend in geweest, cn weel dus zeer goed wat er in omgaat maar nu is dit koffijhuis wel weg, maar de bezoekers zijn niet weg. Te Parijs houdt men het er stellig voor, dat de prins van Oranje met eene prinses Murat in de echtschuit zal stappen. Het moet ecu beeldschoon meusch zijn, zooals het geheele geslacht Murat is. Zelfs toen haren grootvader, die van koksjongen koning van Napels werd, den 13 October 1815 le Pezzo door Oostenrijksclie pceslaarlen moorddadig werd doodgeschoten, verzocht bij zijn schoon Itoofd to sparen, maar op liet hart te mikken. Gaal dit huwelijk dus door, dan ziet uien weer iels gebeuren dat men in 1815 niet heeft kunnen voorzien, en wie weet wat er nog gebeuren zal. In het laatst der volgende maand zal Zijne Majesteit Zeeland met een bezoek verecren, cn zal dan hoegenaamd geen achteruitgang opmerken sedert 52 jaar, toen iiij voor hel eerst in Zeeland kwamalles zal even mooi zijn, en misschien nog mooijer. Drie dametjes te Stellendam worden aangeradendes zondags onder kerktijd niet naar den damdijk tc gaan en Wat daar dan nu juist geschiedt Zegt Neellje, Butje of Lcenlje niet. Te Cats zijn de arbeiders zeer nieuwsgierig of zij dit jaar opslag zullen krijgen, of voor 65 cent per dag slavenwerk moeten blijven doen want als dit zoo blijft, dun kunnen zij geen twee gulden hoofdelijken omslag meer betalen. Op het Paaschfeest is te Goes ten tooucele gevoerd liet uit rijden gaan van een turfschipper met een slagler naar Hanswest; daarna: hel afscheid van uiejufvrouw u., treurspel iu twee bedrijven. Politieke Herinneringen. «Geleden kwaad ras te vergelen is eene fout van volken als van de enkele menschen." Met deze I juiste opmerking begint de schrijver in de Guls zijne retrospective revne over de minister,ien, die elkander van het tijdstip der grondwets herziening in 1848 tot op het ministerie dat nu onlangs optrad, hebben gevolgd. De ondervinding toont dagelijks de waarheid van het gezegde aan. Daarom is hol nuttig en heilzaam Insschen beide stil le staan, om te zien en ecu blik achteruit op den afgelcgden weg te werpen, ten einde met de doorworstelde hinder nissen het besef van wat wij gevorderd zijn le ver levendigen en te versterken. Een tijdvak van bijna vijftien jaren, is sinds onze constitutionele wedergeboorte verloopen en omstreeks tien jaren scheiden het tweede liberale ministerie van liet eerste liberale ministerie, dat onder de nieuwe grondwet tot stand kwam. Dit laatste tus- sclienvak is een lijd van elkander afwisselende teleurstelling en magteloosheid; het is een tijd verloren in tot afmatting toe herhaalde proef nemingen van de welgezinde middelmatigheid om niet goede voornemens zonder talent tc regeren, en van de kwalijkgezinde intrigue, om dc regering le misbruiken als werktuig om particuliere be langen te bevorderen. De beginselloosheid, die eerst nog alleen voortsproot uit gemis aan kennis cn karakter, werd eindelijk onbeschroomd als een clement van regering op den voorgrond gesteld. Men loochende hardop de beginselen; men erkende alleen standpunten. Stoutmoedigheid werd de eenige politieke deugd men keilde slechts één doel liet succes. Men dobbelde om het gezag de gelukkig ste speler, hij die de hoogste oogen wierp, was de grootste staatsman in Nederland. In de politieke sufferij der «gematigd liberalen" eu in de gemoe delijke slijmgaslerij eener afwachtende partij, die noch voor de reactie nog voor de liberaliteit zich verklaren durfde, vond de onzedelijke staatskunst, die alleen bouwde op de zedelijke zwakheid en ka rakterloosheid der menschen en die van alles los was behalve van den magtstilel, hare grootste steunen. Het bewijst voor do zedelijkheid, voor den con- slitutionclen zin der natie, het bewijst bovenal voor de kracht van het liberaal beginsel, dat, na tieu jaren onder dien verdoovenden invloed geleefd le hebben, de openbare tneeniug zich verhief om deze onwaardige parodiën der constitutionele regering van het tooneei le verjagen. Maar tien jaren verbeuzeld tellen in het leven van een volk, gelijk in dat van eenen individu. De les der schade en schande is eene leerrijke maar dure lesmen wachte zich, haar ten tweede male te leeren. De schrijver der politieke herinneringen" wilde er het zijne toe bijbrengen, eene herhaling van liet oude intrigue spel te voorkomen, door de gcheuge- nis aan het «geleden kwaad" levendig tc houden. Te regt zcide hij, dal, «ruogten we bij die herin nering ook soms over ons zeiveu te blozen hebben die regtmatige schaamte voor onze toekomst ten waarborg zal strekken legen verschc dwaling." Wij hopen het. En de lijdensgeschiedenis zelve der mi- uisiericu die de problematische, dc parasitische, de paradoxale politiek beoefenden, de politiek die stel sel noch beginsel lot punt vau uitgang nam eu stelsel noch beginsel als doel stelde, in deze geschie denis vol jammers en bcdrogs treden wij thans niet. Zij is de geschiedenis, welke de Arnhemsche Cou rant sinds jaren beschreven heeft. Die in een.kort bestek de geschiedenis onzer constitutionele loer en zwerfjaren wil geresumeerd zien, wij verwijzen hem naar de «politieke herinneringen" van de Gids. Een woord uit dc slotsom, waartoe deze «kamp der stelselloosheid tegen de politiek van beginselen" den schrijver brengt, willen wij echter niet met stilzwijgen voorbijgaan. «Er zijn" zegt de S. «zon den tegen de rede, gelijk er zouden zijn legen de zedewei, en gene zijn dikwerf de oorzaken van deze. Hadden wij ons niet trachten diets le maken, dat hel genoeg is een beginsel te willen, onverschillig wie het toepasthadden die liberalen die geroepen werden om tc regeren zonder het erkende hoofd hunner partij, standvastig van die roeping zich onthouden, gelijk sommigen dat ook werkelijk gedaau hebben, de gebeurtenissen welke wij in deze bladen schetsen, waren onmogelijk, de toestanden welke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1862 | | pagina 1