Zaturdag 22 Maart 1802. N.° 1878. Nieuwstijdingen, ©ngelwit^. JFv&nft rijft* Jaas'g. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. In Nederland, l>ij don Uilgever. Bij alle Boekhandelaren cn Postdirecteuren. In Noord-Atncrik.ibij J. QUINTUS, te Grand Rapids. Slant Michigan. Abonncmcnls - Prijs: Voor uëiiic uitgaves, Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post. in Nederland - 1.00. Voor Nourd-Amerika, Franco New-York - 3.1)0. Verschijnt: Op Woensdag en Zalnrdng. AdvertenttN: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 3;» cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden lot Dingsdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 are: Bureau: Zierlkzee, Hoek van de Schuilhaven, B, N'o. DA. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. Lomlcn, 15 Maart. De voorraad katoen, wel ke rich thans in Liverpool bevindt, is meer dan de helft minder dan op hetzelfde tijdstip des vo rige» jaars. Wanneer de afzet op dezelfde wijze voortduurt, als in den laatslen tijd het geval was men begrool die op 52000 balen per week berekent men, dat in het laatst van Junij alle Anierikaansche katoen uit de magazijnen van Li verpool verdwenen zal zijn, wanneer vóór dien tijd geen nieuwe voorraad wordt aangevoerd. Men verzekert, dat de Koningin besloten beeft, de tentoonstelling op 1 Mei zelve te openen. Parijs, 15 Maart. De politie heeft gisteren in de Rue du Petit-Carreau een meisje in hechtenis genomen, dat achtereenvolgens onderscheidene man nen op hare kamer heeft weten te lokken, die dan door aldaar verbolgen moordenaars werden omge- hragt, na van alles wat zij bij zich hadden beroofd te zijn. Uc lijken dier ongclukkigeu werden door de boosdoeners gewoonlijk in stukken gehouwen, ten einde de sporen der misdaad gemakkelijker te kunnen verbergen. Men is zeer benieuwd naar nadere bijzonderheden nopens deze treurige geschie denis. De kroeg het Witte Konijn, in de Rue des Fcves, zal elk zich nog wel herinneren, bij wie Sue's Myslèrcs de Paris in het geheugen zijn ge bleven. In de laatste dagen is dit gebouw voor afbraak verkocht en de slooping dezer zoo beruch te tapperij heeft onder toezigt der policie plaats. Menig voorwerp is daar reeds opgegraven, hetwelk lol Imogen prijs aan liefhebbers van zeldzaamheden is afgestaan minder grage koopers schijnt men echter te vinden voor vijftien geraamten, die men heeft gevonden aan den voet van den trap, welke naar den kelder leidt. Eugène Sue schijnt dus ten deze in zijn tafereel der zeden van Parijs niels overdreven te hebben In de haven van Toulon ligt op dit oogeublik het Russische fregat Admiraal-Generaal, flel is liet grobtsle schip, dat tot rlnsver gebouwd werd. Dit fregat kan 90 karntonnen in batterij stellen en heeft ruiinte voor 800 uian. Het werd in Amerika ge bouwd. Weenen, 15 Maart. Te Venclie heeft dezer dagen ceu even vermetele als zonderlinge diefstal plaats gehad. Terwijl men ter cere van de Kei zerlijke familie op het groolc kanaal eenc serenade gaf, werd in het hoofdbureau der politie ingebro ken. De dieven wisten lot in de kamer door te dringen, alwaar de geheime archieven werden be waard en maakten zich meester van een aantal bclaugrijkc documenten. Geld en andere waarden heeft men onaangeroerd gelaten. Berlijn, 16 Maart. Dezer dagen bezocht een militair een openbaar daiislocaalalwaar hem als cnlrécgeld lOsilbergr. werd afgevorderd, nieltegcn slaande de burgers slechts 5 silbergr. betaalden. Op zijne vraag waarom hij meer dan anderen moest betalen om zich den toegang te verschaffen, werd hem door den ondernemer dezer openbare verma kelijkheid liet volgende ten antwoord gegeven Ver wondert gij u daarover? De reden is toch zeer eenvoudig. Ten behoeve van hel budget van oorlog inoet ik 25 opcenten op de belasting betalen cu die moet ik er weder uit trachten te krijgen." Naar men verneemt is zekere Conrad Schieffers van Hollzweiler op 10 dezer, des avonds len 11 nre, in de nabijheid van het kantoor Rolhenbach te Vlodrop doodgeschoten door den ambtenaar Issier, van Effelt, en dat wegens hel over de grenzen brengen van 37 pd. koffij en 1 pd. krenleu. De ongelukkige laat eene vrouwen drie nog zeer jonge kinderen na. t Brussel, 17 Maart. Eergisteren zijn hier met eene koninklijke dispensatie in liet huwelijk ver bonden een jongman van nagenoeg 16 jaren en eene jonge dochter van gelijken leeftijd. Tevens werd een kind gewettigd dat gesproten was uit de naauwe betrekking, in welke zij reeds zoo vroeg tijdig tot elkander hadden geslaan. De stedelijke raad van Antwerpen heeft met eenparigheid van stemmen het besluit genomen om een nieuw adres te zenden aan de wetgevende kamers, en daarin zeer bepaaldelijk te protesteren legen den aanleg van eene citadel ten noorden der stad en levens de ontmanteling te vorderen van de thans ten zuiden gelegene sterkle. In de raadsvergadering, waarin daartoe is besloten, ziju nadrukkelijk de afgevaardigden berispt, die zich 'niet hebben ontzien eene gehccle bevolking ver antwoordelijk te stellen voor de door enkelen in een toestand van opgewondenheid bedrevenc bui tensporigheden cn zich van eene zoo ellendige uit- vlugt hebben bediend om de willekeur van de re gering hooger te stellen dan de belangen van eene zoo aanzienlijke stad als Antwerpen. Zwolle, 15 Maart. Bij het prov. geregtshof alhier had lieden morgen een vreemd voorval plaats. Gradus K. uit Losser was vroeger voor de regt- bank te Almelo gedagvaard wegens eene vechtpartij; de dagvaarding voor hein was beteekeud auu zijne huisvrouw. Hij was gecompareerd, bij den afloop der tcreglzitling krachtens een vroeger hevel, dal zonder uitvoering was gebleven, voorloopig gevan gen genomen, en daarna veroordeeld tol 1 jaar gevangenisstraf. Hij appelleerde van dal vonnis en nu kwam zijn ongehuwde broeder Gerhardus, die bij hem inwoont en wiens naam in de landtaal nagenoeg gelijklui dend is met Gradus, zelf ter lercglzilting van het hof verklaren, dat hij, en niet ziju veroordeelde broeder, die destijds ongesteld te bed lag, bij hel bedoelde voorval tegenwoordig was geweest, doch zonder zich daarbij aan ccnigc mishandeling le hebben schuldig gemaakt. Van de 6 getuigen was slechts één die verklaar de, dat de beklaagde er hij geweest was. Geeu van de anderen kende hem genoeg om te durvcu zeggen, of hij het geweest was of ziju broeder. Toen de zaak te Almelo moest dienen, had de beklaagde, volgens zijne opgave, zoowel omdat dc dagvaarding legen hein luidde, als omdat het hem dien dag beier schikte om naar Almelo te gaan, dan ziju broeder, die Item verzekerd bad, dal nie mand zou kunnen zeggen, dat iiij ceuige mishan deling bad gepleegd, met alle gerustheid zich daar veivuegd, zich zeker wanende, dal geeu getuige iets ten zijneu laste zou kuiiiicu verklaren. Hij had het ouuoodig geacht zijn broeder in gevaar te brengen, door dezen aan te wijzen, zoodat hij van de persoonsvergissing gezwegen had. Bij zijne gevangenneming, op het einde der zitting, had hij daarloe gecne gelegenheid tneer gehad, en ver trouwde, dal dit toch niet langer dan tot de uit spraak kon duren. Eerst na de veroordeeling was de vergissing geopenbaard. Dit alles gaf echlcr ter icrcgtziuing van het hof aanleiding tot verschillende incidenten, daar hel O. M. met sterken drang van een der getuigen de verklaring verlangde, wie van de beide broeders bij de vechtpartij was geweest, hetgeen deze telkens zeide niet le weten. Door het O. M. werd echler op zeer strengen loon volgehouden, dat hij het moest welen. Hiertegen bragt de verdediger van den appellant zijue be zwaren in, en «leze keurde die wijze van vragen als ongepast af, dewijl hierdoor de getuigen werden geïntimideerd eu uitgelokt, om meer le zeggen dan zij in gemoede konden verklaren. Hel O. M. vond op zijne beurt die criliek van den verdediger ongepast, cu vroeg acte van diens uitdrukkingen. Daar echter het O. M. de be- I doelde uitdrukkingen niet meer wist op le geven, bood de verdediger aan die te herbalen, ten einde de verlangde aantcekcning te kunnen doen plaats hebben, hetgeen werd aangenomen. De uitspraak is bepaald op 22 Maart. In Limburg is Ie Engelinanshovcn een jongeling van 16 jaren vermoord geworden, toen de vader uit de kerk kwam, waar de stiefmoeder van den jongen iets later ziclt bij haar man was komen voegen. Na liet vertrek van den man had men den broeder der stiefmoeder in huis zien gaan. Men had den jongen den bals afgesneden. Hij bad eenig fortuin van zijne eigene moeder; dit schijnt aanleiding te zijn geweest lol de misdaad. De stief moeder is met haren broeder gevat. Te Winschoten heeft weder eeue executie plaats gehad wegens niet betaling van den hoofdclijkcn omslag over 1861. Het eerste stuk, dat ten verkoop aangebo den werd, bestond uit een houten sigarenkistje, waarvoor reeds dadelijk de belangrijke som van f 262 geboden werd. De ambtenaar, niet dc vervolging belast, staakte daarop den verderen verkoop. Dit nu is de tweede executie van dien aard. en men meent, dat het er niet hij blijven zal. Wijl het juist de meest gegoeden zijn. die zich op deze wijze pogen le verzetten tegen de besluiten van den gemeenteraad, verwekken die handelingen veel op spraak. Ter gelegenheid van den laatslen verkoop had de geëxecuteerde vlaggen uitgestoken, om het tafereel le vendigheid bij te zetten. Middelburg, 19 Maart. Maandag hebben zich in onze nabijheid twee gevallen van zelfmoord voorgedaan. Des morgens heeft een fourrier van het depol-bataljon van het 2e regement infanterie alhier, bij de vereenigde tiraljeur-kompanjiën te Veere in subsistence, zich op een bovenkamer van het huis waar de cursus voor on der-officieren aldaar wordt gehouden, door ecu pistool schot van het leven beroofd. In den avond van dcnzclfden dag trachtte de persoon van L,. 23 jaren oud, in de Langevijle alhier woon achtig, zich het leven le benemen door een pistoolschot op zijn regterborst te lossen. Niettegenstaande dadelijk aangebragte hulp is bij een paar uren later onder lievig lijden aan de gevolgen overleden. De aanleiding tot het eerstgenoemde geval is geheel onbekend die tot bet tweede schijnt, naar wij vernemen, in moedeloosheid van den ongelukkige omtrent zijne maatschappelijke positie te moeten gezocht worden. Goes, 16 Maart. De voorlaatste verkiezing van een raadslid heeft in sommige opzigteo nog al sensatie gemaakt. Een der kiezers, lid eener kiesverccnigitig, is door een drietal zijner medeleden beschuldigd van hel bezigen van onwettige middelen. De oflicicr van justitie beeft zich die zaak aange trokken en gisteren zijn te dier zake ecnige ge tuigen door den regter-kommissaris verhoord, het geen in den loop dezer week zal voortgezet wor den. »Op zijne beurt beeft de beschuldigde kiezer eene klagt ingediend tegen zijne drie beschuldigers als zouden zeliem daadzaken hebben Ie laste gelegd, die, zoo ze bewezen waren, hem aan de verach ting zijner medeburgers cn eene koreklionclc straf zouden blootstellen. Ook deze zaal' is ter instroklie gesteld iu banden van den regter kommissaris. »Met gespannen verwachting wordt de uitslag le gemoel gezien." Middelb Cl. Zierlkzee, 20 Maart. Het Weekblad van het liegt beval liet treffend verhaal eener gereglelijke dwaling in België, ten gevolge waarvan zekere Pieter Dubbels, arbeider, wonende in de nabijheid van eene door brandstichting vernielde schuur aan den groolen weg tusschen Brugge en Kortrijk, in 1855 beschuldigd en veroordeeld werd ter zake van brandstichting cu poging tot moord (een persoon in de schuur geslapen hebbende was bijna een prooi der vlammen geworden, had bij zich niet in allerijl verwijderd). De straf was die des doods, terwijl de zoon des beschuldigden als medepliglige ver volgd onschuldig werd verklaard. De doodstraf werd veranderd in levenslangen dwangarbeid welke straf P. Dobbels nog in Mei 1880 onderging, toen plotseling de regterlijke dwaling in 1855 begaan, ontdekt werd door de latere erkentenis van een misdadiger, die stervende verklaardedat hij de stichter van den brand was, waarvoor Dobbels ver oordeelil was. En tocli de acte van beschuldiging bevalle drie soorlen van bewijsmiddelenredenen van jalousie, bedreigingen aan de misdaad vooral' gegaan, en herkende indruksels van schoenen. Iu den toestand der Belgische wetgeving was hel on mogelijk om lot eene herziening der veroordeeling te komen, doch Dobbels verkreeg gratie eo ontving eenc ondersteuning van liet gouvernement. l)e Belgique Judiciaire, waaraan het verslag ontleend is, deelde liet mede ter wille van de leering die bet inhoudt, zoowel voor lien, die len lasle der beschuldigden instrueren, als voor lien, die geroepen ziju ze te verdedigen. De Hooge Raad houdt zich bij voortduring bezig met liet onderzoeken van bel ontwerp wei- boek van strafvordering, door den vorige» minister van justitie aait de overwegingen van dat hooge reglcrlijke collegie onderworpen, Nog in de laatste dagen heeft de Hooge Raad bijeenkomsten lol dal einde gehouden. Onlangs is door den lieer Del prat, kapitein der artillerie, in eene vergadering der commissie lot bevordering van het onderzoek naar de verschijn selen op den oceaan te Rotterdam, o. a. aangetoond, dat hij de tegenwoordige inrigliiig der straallaulaars te veid licht boven in de lucht doelloos verloren gaat. In plaats der glazen bcdckscls wilde hij eene uaar beurden uitgebogen terugkaatsende oppervlakte gesteld hebben. Een practicus deelt nu in dc Prov. Gron Courant een zeer eenvoudig middel mede om bet bedoelde verlies van licht le voorkomen. Eene proefneming, door hem met dit middel gedaan, is goed uitge vallen. Men neme de glazen kap der lantaren van helder wil glas, verwe die tweemaal met zuivere wille verf aan den bovenkant, en daarna tweemaal met donker groene. Daar liet wit weinig of geen licht absorbeert, kaatsen dc lichtstralen terug en heeft men bel voordcel van door clkcu morgen dc glazen kap van binnen met ecu doek af te ne men, allijd dezelfde terugkaalsingssterkle le behou den, iels dal met blik of ander metaal nog al moeite veroorzaakt. GEMENGDE HEIUGTEN. Volgens berigtcn zou de jeugdige koning van Pruissen besloten hebben, om zijne eigene wijze van zien 011» het volk te regeren, kost wat kost. bet land willen opdringen. Zelfs zouden reeds ecnige ministers hun ontslag hebben gevraagd om geen gewaagd spel te helpen spelenwant de Pruissen zijn geen Pruissen meer van voor een paar eeuwen, toen de volken waarlijk nog geloofden, dat dc vorsten, even ats. de Pausen, de we zenlijke gezalfden des Hecren zijn om de truorien der wereld erfelijk te bezitten, cn dat hun wil, de wil des volks moet zijn. Dat dit zooniet is, is door alle eeuwen bewezen 5 vorslen-stammcn zijn uitgeroeid, en nieuwe ziju er verrezen, om later weder door andere vervangen te worden. Salomo heeft reeds gezegd: »Ik heb vorsten te voet gezien en knechten le paard," dit hebben wij ook gezien, en wie weet wat wij nog zien zullen. Victor Emanuel doet alle moeite 0111 Napoleon le be wegen, dat Mazzini naar Italic kan terugkeeren. Wan neer men echter bedenkt dat die twee oude v'ilenden,' le Londen, eeuige dagen vóór de landing te Bol.ogne waar Mazzini ook aan deel zoude genomen hebben, zulke hevige twisten hebben gehad, dan is het niet te denken dat Napoleon aan Mazzini veel gunsten zal be wijzen. Te Parijs moeten verschillende personen uit Londen aangekomen zijn, die in Orsini's samenzwering waren betrokken. Er moeten er l>ij zijn, die tegenwoor dig waren, toen Napoleon niet Orsini kennis maakte op een algelegen kasteel in Zwitserland. Garibaldi zal zich naar Milaan begeven, waar hij met veel plcgtig- lieid zal ontvangen worden, 0111 er zijn verjaardag vor stelijk te vieren. De Antwerpenaars zijn nog maar niet tevreden gesteld, en zullen zich moeten getroosten tusschen forten ingesloten te worden. Te Goes is de laatste poort voor afbraak verkochtcri te Zierikzee blijven die lorenhooge steenklompen nog maar eene soort van fidéeomrnis, waar de kalk- cn zandmannen hunne légitinie portie van hebben, zoowel als van de kaaimuren, alles volgens dc eischen der kunst!Eeue nieuwe uitvinding om fraaije cn nieuwe huizen te bouwen is weder gedaan te E. door een timmerman; ramen of vensters zijn er niet meer noodig. daar men door de B n al :k ;e 10 le le Ml 5n ih s. de 11- ÏSt ile er te eit vij ijn he en hij de ed lent L) op alp in d- ien ge in 50 ten en, iels ito - een bf- a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1862 | | pagina 1