WMW N.° 1858. I Voensdag 1 Ja 1862. I8<lc Jaar Kieuwjaarswensch van deai Nieuwstijdingen. Ewumfest. jPuttsdilatift» ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. BE c ti abonneert ri Si In Nt'ifilamfhi] (Iimv IJilgi-vcr. Bij alle Bm-ltliaiiilflariM) en Fcshlinolemen. In Noord-Amerikabij J. (JUIN I'uSGraml Kapiils, Slant Michigan. Jk Donnenienls-Pr 8J VOOR BE li)R UITGAVEN. Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post, in Nederland- 1.00. Voor Noord-AmeriUaFranco New-York - 3.1)0. Versch ISEö t öp Woensdag en Zahirdag. A d v e f 1 e ïi U 5J li 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing. 3ö cent. Be inzending der Advertenliën kan geschiede:? tol Oiugsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. K u r a u s Zier ik zee. Hoek van tic Schuilhaven BNo. 04. Brieven en Ingczoudcnc Stukken Franco. 1 8 6 2. NYeêr kom ik u feliciteren, Met het nieuw begonnen jaar, Zoowel groote als kleine heeren Burgers, boeren met malkaar, Want 't is voorspoed wat men ziet, Welvaart is bet, anders niet. Nergens ziet men meer ellende d' Armoe die is thans geweerd Waar men ook de oogen wende, Is de welvaart weêrgekeerd Zoowel door de Vlasserij Als de nieuwe Yisscberij. Ook bet spinnen en liet. weven, Bragt de welvaart in den top, En door billijk loon te geven Krijgt een mensch zijn geld niet op; Al is alles nog zoo duur, 'tls tien centen in een uur. Met het bouwen van fregatten, Gaat het ook gezegend ir.eê Menschen ziet men zich afmatten, Door bet werken op de reê, En met lossen en met laden, Zoo op havens als op kaden. Blijft bet zoo nog langer duren. Dan wordt zelfs een sjouwer rijk, Zoo veel loon voor weinig uren Werken, zoo aan sluis en dijk. Dan leeft ieder in zijn stand, In een waar Luilekkerland. Komt dan weêr de prins eens kijken, Wat zal die verwonderd staan Nergens armen, allen rijken. »'tMoet daar toch gezegend gaan," Zal hij zeggen, ligt gewis Tegen dié minister is. Dan kan het welligt gebeuren Dat men in den Raad van Staat, Een belasting goed zal keuren Tot het stuiten van dit kwaad. Want een volk mag vleesch noch wijn, 't Moet niet al te dartel zijn. Wijn en vleesch is maar voor heeren, En voor dames in 'tsatijn, 'tVolk, wil rnen het goed regeren, Moet gelijk de slaven zijn Zelfs de zweep die was niet kwaad, In een we! georden Staat. Mair ik zeg en 't is geen logen Dat, wat er gehaspeld wordt, Wéér de schatkist is gewogen En er komt weêr geld te kort, Ditmaal voor het Zeeuwsch gewest, Dus betalen is het best. Vijf opcenten op de lasten Van den Zeeuwschen dierbren grond, Komt men, Lezers! u vergasten, Omdat men dit zóó goed vondt; En nog zes op 't personeel Dat is waarlijk niet te veel. Maar wat maken wat opcenten In een stad waar alles bloeif? Waar straks ieder op zijn renten Kan gaan leven, ongemoeid; Dit komt, goede burgerij, Weêr door onze Visscherij En nu krijgen wij nog sporen Door geheel ons Vaderland Jadaar zal men ook van hooren Eer die Spoorweg is tot stand; Tonnen komen er te kort, Eer dat er gereden wordt. Maar wat nood, die zijn te vinden, Tot in 't bloeijend Zicrikzee, Dan zal men ons ook verhinden Zelfs met d' Amsterdamsche ree; Zet nu maar een glaasje bij Drinkt en klinkt, en maakt u blij. Ik heb mijn taak voleindigd, Mijn rol is afgespeeld, En had ik nu maar waarheid In alles meegedeeld. Bezoekt gij eens de haven 't Zij morgen of terstond En zegt mij dan eens later, Wat gij naar waarheid vondt. En hebt gij uw biljetten Kijkt die dan eens goed na, En telt dan de opcenten, Die er geschreven sta. Dan zult gij moeten zeggen De waarheid is verhaald, En nu maar gaauw aan 'tloopen, En tot een cent betaald. Kieuw-York, 16 Dcc. De New-York Herald zegt betreffende de kwestie der Trent«Engeland beeft in ons voor de eerste maal eenc vloot ge vonden, die niet voor hem vreest. Engeland weet, dat, wanneer het onverstandig genoeg was om uit bet gebeurde met den San Jacinto een casus belli te maken, het zich onheil op den hals zou balen." In Westelijk Virginie beeft een gevecht plaats ge- bad, waarbij de bondslrocpcn de overwinning moe ten hebben behaald. I.onden, 2d Dec. Aangezien in de magazijnen van het Britscbe ministerie van oorlog geen ge noegzame voorraad sneenwlaarzen voorhanden was, heeft hel Engelsche gouvernement, gelijk de Morning Post meldt, aan den Keizer der Franschen Ie ken nen gegeven, dat hel van dat artikel, hetwelk voor eenen winter-veldtogt in Canada onmisbaar zou zijn, niet genoeg voorzien was, en heeft den Keizer daarop terstond twee duizend paren snceuwlaarzen, zijnde het verlangde aantal, doen overzenden. Het drukkende der krijgsuilgaven hier te lande begint men reeds le gevoelen. De militaire toebereidselen, die het Engclsolic gouvernement in allerijl moet maken, vercisclien uitgaven, welke uit de door hel Parlement voor hel leger en de vloot bewilligde geldsommen niet kunnen worden goed gemaakt. Hel gevolg hiervan is, dat het Parlement spoedig zal moeten worden bijeengeroepen. Men zegt, dal hel den 14 of IC Januarij zal zamenkomen. LI. Zondag heeft een jongeling van 16 jaren, met name Norris, te Belfast tweemaal van den kansel eene prediking gehouden. De kerk was heide keeren geheel door nieuwsgierigen gevuld, die in de diepste stille en aandacht luisterden naar de aangename en bocijeude welsprekendheid van den jongen redenaar. Men verneemt dal Norris de zoon van behoeftige ouders is, en dagelijks vijf mijlen van en naar zijnen arbeid moet afleg gen. Ondanks deze beletselen weet hij tijd te vinden voor lectuur en studie, waarvan hel gevolg is, dat hij zich nu reeds eene juiste wijze van spreken en logische redenering heeft eigen gemaakt. In Lancashire, waar hij werd geboren, is hij uiter mate bemind. Hij is voor den tijd van vijfjaren als plaatselijk prediker aangesteld. Weenen, 24 Dec. Alle Engelsche officieren, die in Oostenrijk verblijf houden, zijn uilgenoodigd naar Engeland terug te keeren en zich bij eenen evenluelen oorlog lusschen Engeland en Amerika ter beschikking der regering te stellen. De baron Sinawiens dochter met Prins Ypsilanty in het huwelijk zal treden, heeft bepaald, dat haar bruidskorf uitsluitend zal bevatten voor werpen in Oostenrijk gekocht en vervaardigd. Niet minder dan 105 naaisters zijn reeds sedert drie maanden bezig met het vervaardigen vati hel lin nengoed voor dc bruid. De zooveel gerucht makende zaak jiu gruwelijke mishandeling aan een achturig melfje door de geestelijke zusters van het arme kind Jezus le Döbling, zal in het begin der volgende maand door de regtbank worden behandeld. Uit de vcr- hooren blijkt, dat het jeugdige meisje de haar op gelegde taak niet hebbende vervuld, eerst met een lederen riem zwaar is gekastijd en vervolgeus ge durende twee dagen en twee nachten is opgesloten in hel kolenhok van het klooster, ten gevolge waar van zij ernstig ziek is geworden. Sommige clericale dagbladen vroeger melding makende van dit feil hadden, zoo deelt de Prcsse mede, eene zeer zon derlinge reden van verontschuldiging der geestelijke zusters bijgehragt, zeggende »dat liet hier slechts gold een buiten huwelijk geboren kind," welke be wering volgens genoemd blad insgelijks is gebleken onwaar te zijn. Frankfort, 27 Dec. Golzheim eene kleine gemeente in den kreils Duren, nabij Aken, werd iu den laatsten tijd zeer door de muizen geplaagd. Het plaatselijk bestuur nam, toen dc ongeiioodc gasten de overhand op de bevolking dreigden te verkrijgen, den afdoendcu maatregel, om eene nieuwe belasting te heffen, die hetzij in geld, hetzij in doodc muizen, kon worden betaald. Dit besluit had het gelukkig resultaat, dat in den loop der maand Nov. de fiskus G8,000 doode muizen in kas had de belasting kou worden afgeschaft, eu Golz heim was van zijne vijanden verlost. Brnssel, 26 Dec. Het proces der zoogenaamde zwarte bende heeft te Bergen in Henegouwen een aanvang genomen. Met hel getuigenverhoor is een begin gemaakt. J. B. Boucher heeft eenc onbe schaamde houding hij schijnt trolsch te zijn cp zijn titel van hoofd der bende, welke hem her haaldelijk iu de acte van beschuldiging is gegeven. Sommige aangeklaagden zijn ter neder gedrukt de mcesten echter leggen groote onverschilligheid aan den dag. Een der getuigen is door de aan geklaagden van diefstal beschuldigd, terwijl zij hem verweten huu aanwijzingen omtrent andere dief stallen le hebben gegeven. Een pothograaf wilde de portretten der aange klaagden uitgeven men heeft hem echter dc noodigo vergunning geweigerd. Toen men Boucher vroeg of hij zich wilde laten pholograpliieren antwoordde hij, dal hij zijne toestemming zou geven mits mcu hem 5 fr. betaalde. Dc anderen hebbeu allen geweigerd. Katwijk, 26 Dcc. De 45 vaartuigen, welke dit jaar Ier haringvisschcrij zijn uitgezeild, hebben te zamen aangehragt 5,094,000 stuks steur-haring, welke, met inbegrip der geschonden of stukken haring, hebben opgebragt eene som van f 95,611. De storm van 14 Nov. heeft echter zooveel nadeel aan de schuiten veroorzaakt, dat in weerwil van de aanzienlijke som, welke de haring opgebragt heeft, verscheidene vaartuigen de kosten niet heb ben kunnen goedmaken, ten gevolge waarvan vele huisgezinnen niet in hunne behoeften kunnen voor zien. Een der vaartuigen van de Katwijksche ver- eeniging is iu dien storm omgeslagen en zonder bemanning hij Zaudvoort aangekomen, terwijl alleen de stuurman D. van Diiivenbodcii later is aan gespoeld. Een der vaartuigen van den recdcr P. Haasnoot, stuurman P. van der Plas, werd. ten gevolge van aanzienlijke schade, door genoemden sturru veroorzaakt, verhinderd de steurhariugvis- schcrij voort te zetten, doch is de vorige week tut het vangen van versche visch afgevaren en lieden weder aangekomen met eene geringe hoe veelheid visch. Men wist de prijzen dei zelve echter zoodanig op le voeren, dal deze geringe vangst nog dc aanzienlijke som van f 154,80 heeft opgebragt. Hotterdam, 28 Dec Naar men verneemt is door de Heeren 't Hoen Iludig A C0., aan de ijfsic ten behoeve der arbeiders van de af- 'ünde fabriek van de Heeren de Heyder C°. ie Leyilen, een bedrag overgemaakt van ruim 2200, zijnde het ingeschrevene op eene lijst, die zij len dien einde hadden laten circuleren. 's Hertogenbosch, 26 Dcc. De op last van den minister van justitie ter requesitie van den officier van justitie in dit arrondissement, te A. iu hechtenis genomen bewaarder der hypotheken, van wien onlangs sprake is geweest in de Tweede Kamer der Stalen-Generaal, is lieden namiddag per dili gence van Utrecht onder bewaring van een inspec teur van politie en een rijksveldwachter alhier aan gekomen, eu in hel huis van burgerlijke en mili taire verzekering overgebragt, ten einde voor den regter ter dezer stede zich wegens de hern ten laste gelegde feiten te verantwoorden. Men wil welen dat op deze arrestatie nog anderen zullen volgen. Zferikzee, 50 Dcc. Z. M. heeft bij het vak der posterijenop verz. eerv. ontsl. verl. aan den Heer I. van Nieuwkuykdirecteur van het postkantoor alhier, en in deszelfs plaats benoemd den Heer D. Steinhnchthans comm. 2de kl. lil het dorp St. Anna Parochie is eene vrouw bevallen van twee zonen, waarvan de eerste is geboren den 13 dezer, des voormiddags ten 8'/, ure, en de laatste den 18 daaraanvolgende, des avonds ten 7 ure, alzoo bijna 5'/, etmaal na el kander. De kinderen zijn beiden in leven. Als een vervolg op hetgeen wij gemeld hebben omtrent dc uitbarstingen van den Vesuvius dceleii wij mede dat j). maandag te Napels acht maal aardbevingen zijn waargenomen. Den volgenden dag wierp dc Vesuvius diglc aschkolommeu uit waarvan de sporen zelfs binnen Napels werden op gemerkt. Geenc ongelukken hebben daarbij echter plaats gehad. Aangaande dc ontvlugling uit het huis van arrest le Nijmegen van W. J. F. baron von Mulert v. d. Leemkuilemeldt de Aruhemschc courant: De bewaarder in genoemd huis ging als naar ge woonte des morgens ten acht ure naar het vertrek van den gevangene om diens kagchel aan Ie maken. Hij vond <le kamer goed gesloten, hel bed beslapen, ile lamp brandende; maar dc bewoner was ver dwenen, met achterlating van dit hcrigt: «Ik ga van mijne kinderen afscheid nemen en kom dan terug." floe de bewoner is weten le ontsnappen, kan niet met zekerheid wordeti gemeld. Van ont koming door middel van geweld is geen sprake. Hij schijnt dns de waakzaamheid zijner bewakers te hebben verschalkt. Hoe lang men op zijne le-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1862 | | pagina 1