ffroensdag 25 Oeeëmber 1861. j\.» 1855. Nieuwstijdingen. IPtntsdlilaw^. 18de Londen, 17 Dec. De Times deelt zijne be- icliuuwingeii mede omtrent de positie waarin de ïrins van Wallis ten gevolge van liet overlijden :ijns vaders is gekomen. »Hct is klaarblijkelijk," :egt hel blad, »dat hel tijdperk van minderjarigheid mor den prins van Wallis nu voorbij is. Ofschoon lij, volgens de wel, tol November 1862 nog min derjarig is, zoo is hij tuch nu reeds bijna zoo oud ils zijn vader was, toen deze in bet huwelijk trad; lij is zelfs reeds twee jaren ouder dan zijne moeder vas toen zij koningin werd. Wanneer wij hier nu lijvoegen, dal hij eene opvoeding heeft genoten, ,'ehccl en al in overeenstemming met de positie, aelke hij eenmaal moet innemen op den troon, waarvan hij sedert zijne geboorte de vermoedelijke ïrfgenaaui is, en wanneer wij levens opmerken dat lij in. de gelegenheid is geweest de wereld Ie zien, lan moet de prins thans de hoedanigheden bezitten, lie hem tol een bekwamen koning maken. Voor- reker, hel is eene plotselinge verandering die hij hans ondergaal; cenige dagen geleden nog student lan de universiteit, zouder gedachte aan het open- aaar leven, en thans, even als zijn voornaamste iriend en beste raadsman, op de trappen van den roon geplaatst. Na door een voorzigtig vader altoos •eer ver binnen de gewone grenzen van zijn leeftijd jeperkl Ie zijn gehouden, is hij nu in zekeren zin het hoofd zijner familie geworden; de prins van Wallis is allhans nu de oudste barer mannelijke rcrlegenwoordigers. Binnen weinige maanden zal het beslist zijn, of hij zich bij hel volk de achting weet te verwerven die zijn vader genoot, en of wij in den toekoinsligen koning van Grool-Briltannie een prins mogen zien, die even als zijne ouders het geluk des volks ter harte neemt, dan wel of wij in hein een prins hebben, die slechts den eerbied ontvangt, weiken men aan zijn rang en zijne waardigheid verschuldigd is. Zijne Koninklijke Hoogheid, blootgesteld aan een lal van verzoekingen, zal moeten trachten zich de volksgunst waardig te maken, door wederstand te bieden aan al wat hem zou kunnen verwijderen van de zijde eener moeder en koningin, die voortaan zijn bijstand en van de dienst eener natie, die raadslieden nootlig heeft." Naar Malta is per telegraaf bevel gezonden om de aldaar aanwezige beschikbare oorlogschepen onmiddelijk naar Gibraltar Ie doen vertrekken, om ingeval het tusschen Engeland en Amerika tot vijandelijkheden mogt komen, dadelijk van daar naar de Amerikaansche wateren onder zeil te kunnen gaan Ingevolge dit bevel, hetwelk van hier naar Malta in vier uren lijds is overgekomen, zijn reeds terstond twee linieschepen en eene kanonneerboot naar Gibraltar vertrokken, zullende de overige sche pen ten spoedigste derwaarts volgen. 18 Dec. De looderi kist, die het stoffelijk overschot van den prins-gemaal bevat is heden digtgemaakt. De daarop aangebragte zilveren plaat prijkt met een Latijnsch opschrift, vermeldende zijne titels geboorte, en sterfdag, enz. De buitenste kist zal op het deksel versierd zijn met eene in massief zilver bewerkte Vroon, welke de overledene als prins-gemaal hel regt had te dragen en die veel overeenkomst heeft n>et de keizerlijke kroon van Oostenrijk. Aan het voeteneinde der kist worden de ster en de uit verguld zilver vervaardigde iu- signia der orde van den kousenband nedergelegd Na de begraving zullen twee heraldieke kroonen op de kist worden geplaatst, namelijk die van Z. K H. als prins-gemaal en die der hertogen van Saksen-Coburg. Overigens zal de begrafenis, gelijk de overledene in zijn uitersten wil heeft verlangd (een officieel karakter hebben. Van daar, dat geene' 'jluigeu zich bij den stoet zullen mogen aanslui- en, .erwijl slechts vijftien volgkoetsen ter beschikking ijuer vrienden zullen worden gesteld. Fe Gibraltar is reeds een smaldeel van de Engelschc vloot vercciiigd en gereed om op een per telegraaf te zenden bevel dadelijk naar Noord- Ainerika Ie stevenen. Naar men verder verneemt hebben nog verscheiden schepen, die in de wateren van Malta en langs de Syrische kust post gehouden hadden, bevel ontvangen 0111 zich bij liet Ie Gibraltar gevormd wordende eskader te voegen. De Morning Post wil weten, dat de heer Bright, de groole vredes apostel, met de eerstvolgen de Cunard-stoomboot naar Washington zal vertrekken, om te trachten den presi den! Lincoln Ie overreden tol het loslaten der Hll. Mason eu Slidcll. Nadat hij dit zal bewerkstelligd hebben, zal bij als be langeloos vriend van Zuid en Noord zijne goede diensten aanbieden, om den oorlog tusschen de beide deelen van Noord-Ainerika Ie doen ophouden en hun geschil door eene bemiddeling te doen vereffenen. Ten gevolge der schaarschte aan lompen, is men op liet denkbeeld gekomen, om even als er onlangs een schoenpoetsers-corps is opgerigt, eene vodden brigade te vormen. Hiertoe zullen alle Ie- digloopende jongens gebezigd worden, die, in eene soort van uniform gekleed, van kar, schalen en gewig! voorzien, van huis lot huis zullen rondgaan, om tegen een gedrukt tarief alle lompen en verdere onbruikbare kleedingstukken op te knopen, die ver volgens iu een algemeen depot gesorteerd eu aan de groothandelaars zullen verkocht worden. 20 Dec. Reeds sedert Maandag is in onze politieke kringen het gerucht iu omloop dat, ten gevolge van den oriverwachlen dood van den diep betreurden Prins Albert, onze Koningin ten behoeve van den prins van Wallis de regering zal neder - leggen. Dit gerucht wordt thans zóó algemeen ver spreid, dat het, ofschoon geen onvoorwaardelijk ge loof verdienende, niet onvermeld mag blijven. Het is trouwens natuurlijk te begrijpen, dat de moeijelijke taak onzer Koningin door het onherstelbaar verlies van haren meest getrouwen en natuurlijken raad gever buitengemeen zal wordeu verzwaard, omdat voor haar meer dan gewone geestkracht en inspan ning zal vereischt wordenom de belangen van haar land en hare onderdanen naar wensch te besturen. In een hosch nabij Cincinnati, is hel lijk van een jong meisje gevonden, op vreesselijke wijze vermoord Daar zij nog in het bezit was van een prachtig gouden horologie met ketting, eene beurs met 50 dollars en een diamanten ring van zeer groote waarde kon men de aanleiding tot deze misdaad niet in diefstal zoeken. Na vele nasporingen is het gebleken dat de vader en de broeder der vcrslagene de moordenaars waren. Hel vermoorde meisje leidde een hoogst onzedelijk leven, en niet tegenstaande alle aanmaningen des vaders en des broederswilde zij op het regie pad niet terug keeren. De vader die een der geachlste ingezetenen der stad is, heeft door het vermoorden van zijn kirid haar voor verdere schande willen bewaren. Uit Napels verneemt ineu dat de bende van Ci priani op de vlugt is geslagen met achterlating van een iiondertal dooden en een aantal gewonden; twintig roovers geraakten in handen der militairen. De Vesuvius begint minder ascli uit te werpen. De gewezen Bourbonsche generaal Marcclli is op de post gearresteerd, op het oogenbük dat hij twee Fransche brieven ontving. De brief van Garibaldi aan de algemecnc vergade ring van het comité der Providctncnto luidt als volgt »De regeling der nationale zaak is ophanden. Ondanks de hinderpalen welke onze vijanden onze valsche vrieuden en de vreesachtigeudie ons wilden tegenhouden, ous in den weg stellen, moeten wij haar ten einde brengen. Dat alle persoonlijke vceten ophouden. Laat ons de be oordeeling onzer daden, zoowel goede als kwade, aan de geschiedenis overlaten. Vereenigen wij ons nog naauwer om de banier van den ridderlijkeu Koning en roepen wij elkander plcgtig op naar de heilige plaats waar de laatste strijd zal worden gestreden ous dappere leger zal naast zich zijner waardige krijgsmakkers vinden. Wanneer allen broe derlijk zaïneuwerketi, zijn wij van de overwinning zeker. Op uleden van het comitérust het belangrijkste gedeelte van het groote werk. Zegt aan de dapperen in hel geheeie land dat wij oin tot een resultaat te komen, ons allen moeten aaneenscharen. Zegt aan de vrouwen, dat zij den lafhartige moeten verweiischen die zijne broeders niet Ie hulp snelt aan de moeders, dal liet tot geen slag zal komen wanneer wij iu massa en met kracht tegen den vijand opslaan. Zegt echter aan allen, dat het de schoonste dag voor Italic zal zijn, wanneer wij vrij in onze woningen de volken der aarde als broeders ontvangen eu hun de vlugt onzer tyrannen kunnen verhalen. «Caprera, 10 Dec. G. Garibaldi." Den 18 Nov. heeft een tragisch voorval in de geregtszaal van de voorstad Theresia te Pest li plaats sehad. Eene herbergierster werd door de liegtbank wegens eene policic overtreding tot zes florijnen boete veroordeeldwaarover zij in zulk eene woede ontstak dnt zij eene beroerte kreeg en op de plaats dood bleef. Voor de arrondissements regtbank te Reicben- Ijerg stond op den 21 November leregt een glas slijper uit Marienburg, genaamd Anton Siinm, oud 26 jaren, beschuldigd van verraderlijke sluipmoord. De beklaagde, die reeds dikwijls wegens diefstal veroordeeld washad ecu oud man in zijn bed vermoord, en diens echtgenoole en nog eene andere vrouw doodelijke wonden toegcbragl. Hij hoorde iijn doodvonnis zonder de minste ontroering aan, en antwoordde op de vraagof hij ook iels ter zijner verdediging had iu te brengen. Ik krijg niet genoeg te eten. Na dit antwoord zweeg zijn ver dediger. Brussel, 17 Dec. Koning Leopold is naar Londen vertrokken. De tijdingen uit Parijs en Londen luiden oor logzuchtig. Men gelooft niet ineer aan eene vrede lievende regeling van het geschil tusschen Engeland en Amerika en de hoop op de aanneming van bemiddelings-voorstelleu is zoo goed als verdwenen. Het kabinet der Tuilerien dat besloten is zich in dien strijd neutraal Ie houden, ziet den oorlog tusschen Engeland eu Amerika even gaarne als Oostenrijk dien vreest. In Italië scheen men aan vankelijk de nieeuing van het Wccner kabinet te deelen, doch die zienswijze is sedert geheel ver anderd. Men denkt thans, dal liet Italië niet dan lot voordeel kan strekken wannéér Frankrijk bij eenen oorlog tusschen Engeland en Amerika op het vasteland geheel vrij spel bekomt. Hel Italiaan sche kabinet beseft dat de regeling der Romeinsche en Vencliaansche kwestie niet lang meer kan worden uitgesteld en talrijke demonstration der openbare meening versterken die meening. De jongste reis van Garibaldi naar Turin staal met die stemming in verbanden volgens zekere berigten zal de exdictator niet lang meer legen te houden zijn. Is Engeland in eenen oorlog met Amerika gewik keld dan heeft Italië in de Middellandsche en Adrialische zee weinig van die mogendheid te vree- zen. Terwijl de Oostenrijkers alzoo van eenen af stand van Venelie slechts te Milaan willen liooren spreken, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat Garibaldi er toe besloot hen op weg naar Milaan te gemoet te. trekken. De lltle beschuldigde in de zaak der roo- verbende van Entre Sambre et Mouse is dezer dagen gearresteerd. Hij arbeidde onder een valschcn naam aan den spoorweg" van Givet naar Dinaut. Het aantal getuigen nu reeds voor dit procos ge - dagvaard, is 158- Tijdens de behandeling van het proces zal het itorps gendarmes te Bergen in Henegouwen met een detachement van 'iO man worden versterkt. Meppel, 16 Dec. Een gewis zeldzaam voorval heeft in deze nabijheid plaats gevonden; een bttiids paar, voornemens een huwelijk aan te gaan, begaf zich naar het gemeentehuis, alwaar de In r bur gemeester (tevens ambtenaar van den bun ei lijken stand) en de getuigen naar beliooren reeds aanwezig waren. Toen de burgemeester als naar g woonle liet huwelijksformulier aan de jongelui wilde vooi lezen geeft de bruidegom te kennen vooral nog iets aan zijn aanstaanden schoonvader te willen vragen; nadat hem dit was toegestaan, verlangt hij van dezen te weten, of hij met zijne aanstaande dezen winter bij hem koude blijven inwonen. Dc aanslaande schoonpapa scheen niet veel lust Ie heb ben dit voorstel aan te nemen, althans bij wilde het niet beloven. Dit antwoord beviel den jon en man zoo weinig, dat hij kortweg besloot van liet huwelijk af te zien, eu bruidegom en bruid ver lieten liet gemeentehuis zoo als zij er gekomen; waren. Terschelling16 Dec. Gisteren namiddag, tusschen 1 en 5 ure is alhier gestrand hel wed - sche schoonerschip Heilwig, kapt. P. Olsen, met garsl van Reudis naar Amsterdam gedestilleerd alleen de stuurman en een matroos zijn gered terwijl de kapitein en drie matrozen bij de stran ding zijri verdronken. Hel schip is totaal verbrij zeld, zoodat schip en lading verloren zijn. 1 Arnhem, 20 Dec. Gisteren poogde dc ter dood veroordeelde W. toen hij naar de gevangenis tc- ruggebragl was, zich door ophanging van het leven te berooven. Dit voornemen werd ontdekt en ter stond verijdeld 's Itlertogenbosch, 19 Dec. Heden werd door een deurwaarder te dezer stede onder tromslag af gekondigd eu vervolgens aan hel stadhuis aangeplakt een bevelschrift van den krijgsraad in de Ie mili taire afdceliug, houdende magtiging op den auditeur militair in die afdceliug, om F. R. Ie luiten ml bij het 6c rcg. infanterie, thans voortvluglig, reval hij mogt worden ontdekt, te doen aanhouden i i over te brengen in bel huis van burgelijke eu n luaire verzekering te 's llertogcnbosch met dagvaarding van dien persoon om zes weken na afkondiging .an da Ut bevelschrift voor dien raad te verschijnen e 1 ulks ter zake die luitenant zich zoude hebben schuldig gemaakt aan de misdaden van eerste desertie in tijd van vrede en ontrouw in de administratie dear het verduisteren van gelden, hem iu zijne betrekki ig van dctachcmciits kominandaut toevertrouwd. 's SSertogenbosch, 2') Dcc. Iu ceue nai>u rige gemeente bevond zich eene arme krankzinnige vrouw, die van tijd tot tijd aan vlagen van ra zernij onderhevig was. Hoezeer én bet rijk èn de provincie steeds voor dusdanige personen subsidien verleent, kon het gemecnbestuiir (ofschoon de ge meentemiddelen zeer voldoende zijn) er niet toe overgaan om haar in een krankzinnigengesticht te doen plaatsen. Zeven achtereenvolgende jaren werd de ongelukkige door haren schoonbroeder, naauwe- lijks gekleed, in eene sootl van kooi opgesloten. Dit kwam dezer dagen ter kennis der justitie. Dc regler-commissaris, vergezeld van den substituut- officier en den substituut-griffier, stelden onmiddel lijk ecu onderzoek in loco ia. Zij vonden werkelijk de ongelukkige in dien deerniswaardiger! toestand. Spoedig daarop werd de lijderes naar het krank zinnigengesticht te 's Bosch overgebragt, en, naar men verzekert, zal een geregtelijk onderzoek legen hel gemeentebestuur worden ingesteld. Werkendam, 21 Dec. Naar men verneemt, zijn te Waspik twee personen gearresteerd, J K. en A. Z.naar men zegt, beschuldigd van hel aanbieden van -een valsche wissel. ('njes llardinxvcld, 21 Dcc. Iu dc nieuw gebouwd) kerk alhier is men thans bezig met het in elkande stellen van den predikstoel, welk stuk, te 's Boscl vervaardigd, den maker alle eer aandoet. Het in 1 I v r' ■r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1