NT." 1848. Zaturdug 7 December 1861. !8de Jaarg. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE MEHVSBOIIE. Men abonneert zich: III PMrrlaiiil, liij dim Uitgever. Bij alle Boelilioiiilelareu en Pnslilireeteiiren. In Nouril-AineriliJibij J. QL'INTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnenients-Prljs: V O O 11 BEIDE U ITO A V II. Vonr 3 maanden1-30. Franco per post, in Noderl.'nul 1 .(in. Voor Noord.AmerikaFraiieo tfuw-Yurli 3,'J0. Verschijnt: öp Woensdag en Zaterdag. AdvertendFn: 10 cont voor clkcti rrprl. Zcgclrcyl voor ieilero plaatsing35 cent. De inzending der Adverlrntiën kan geseliirdci? tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuilhaven B. No. 94. Brieven en Ingezoudcne Stukken Franco. Londen, 30 Nov. In Pimlico is eene ijzeren kerk opgerigt, ruimte hebbende voor 400 .huurders. Gisteren heeft de bisschop van Londen dit gods- gebouw in bijzijn van een groot aantal personen I op plegtige wijze geopend met eene indrukwekkende rede. Tusschcn Rugby en Weedon heeft in den afgeloopen nacht eene hotsing plaats gehad van een goederentrein met een beesleutrein, ten gevolge waarvan verscheiden wagens verbrijzeld, veel vee gedood of gekwetst en de baan onbruikbaar ge maakt werden. Londen, 1 Dec. De gedetailleerde beriglen uit Amerika brengen ons heden een breedvoerig verslag van de schitterende zegepraal der Noordelijke maritie me expeditie te Port Royal. Volgens de officiële depechcs van den bevelhebber der vloot, kapitein Duponl, hebben de Noordelijke troepen bij die gelegenheid eene vreesselijke singling onder de Zuidelijken aangcrigt. De panix, die zich van de Zuidelijken meester maakte, schijnt inderdaad ver schrikkelijk Ie zijn geweest. Onder den buit door de Noordelijken te Port Royal gemaakt, bevinden zich 43 stukken geschut van het zwaarste kaliber, benevens verschillende vlaggen en ecnige koperen veldstukken. De vreugde der negers te Beaufort schijnt buitengemeen groot te zijn. Te Charleston en Savannah schijnt men zuo beducht voor een opstand der slaven, dat de Zuidelijken hunne vrouwen eu kinderen met den mecsten spoed wegvoeren. Weenen, 30 Nov. De runderpest heerscht in bijna alle gewesten der monarchie; niet alleen onder het rundvee, maar ook onder de paarden open baart zich de ziekte. Aan de veefokkerij, die zich buitendien in dit land in geen bloeijenden toestand bevindt, wordt in diervoege een gevoelige slag loe- gebragt. Frankfort, 50 Nov. In het Oostelijke ge deelte van Zwitserland wordt sedert geruiinen tijd zeer geklaagd over gebrek aan water, dewijl het in maanden aldaar schier niet geregend heeft; de rivieren hebben een voorbceldeloos laag standpunt bereikt, waardoor de middelen van verkeer beperkt en vele lakken van nijverheid met volslagen stilstand bedreigd worden. Parijs, 1 Dec. Alhier wint liet geloof meer en meer veld, dat het lot eenen oorlog lusschen Amerika en Engeland zal komen. Volgens beriglen der Palrie uit Nicuw-lork willen de Amerikanen niet in het minst toegeven. De Engclsche regering zelve bereidt zich tol den oorlog voor. De vloot in de Ameri- kaansche wateren zal terstond met zeven fregatten versterkt worden. De Fransche regering heeft ove rigens nu nok gelegenheid om zich over den San Jacinlo te beklagen. Dit vaartuig hield een Fran sehen koopvaarder aan en voer daarbij zóó hevig tegen hem aan, dat hij hem geducht beschadigde. De kapitein van den San Jacinto wilde nu het Fransche schip, dat zich naar de Mavannah begaf, in volle zee in den steek laten. De kapitein, die op het Aincrikaansche fregat gekomen was, pro- les eerde en dreigde zoolang tot de San Jacinto het op sleeptouw nam. Op een afstand van 15 zee mijlen van de Havannah liet de San Jacinto cellier den koopvaarder in den steek en deze had het slechts aan den gunsligen wind die onverwachts opkwam, ic danken dal hij zonder verderen tegen spoed de haven bereikte. De kapitein van den San Jacinto had adh de bemanning last gegeven om den naam van zijn schip te verzwijgen. De Fransche kapitein vernam dien sleehls toevallig. Uit Genua wordt bcrigl dat Garibaldi de ver gadering van hel centraal comité der Provedcmenlo, waarvan hij president is, heeft bijgewoond. Hij heeft den arbeid van het comité geroemd eu dii aangespoord voort te gaan. Des avonds deed eene groote volksmenigte eene demonstratie ter zijner eere. Garibaldi verscheen op het balkon en zeide tegen de menigte dat hij niet met woorden maar incl daden zou toonen steeds bij het volk te willen zijn, vooral dan wanneer hel uur van den strijd zou slaan. Tegen lieden avond verwacht men eene niewe demonstralie Het Journal des Débals is thans vcrpligt te erkennen, dat de spanning tusschen dc Vereenigde Staten en Engeland zoo groot is, dat men de loe- komst met bekommering moet Ie gemout zien. Dat blad vestigt de aandacht op de wijze, waarop de Britsche Morning-Posthet orgaan van lord Palmerston, zich uitlaat vooreerst over den president Lincoln, en verder over den Heer Sewardhet voornaamste lid van het Amerikaansche kabinet, die wordt voorgesteld als een verregaand eerzuchtig staatsman, die reeds sedert Mei bezig is met het voorbereiden der inlijving van Canada, als eene scha deloosstelling voor het grondgebied hetwelk de Unie in het zuiden zal verliezen. Antwerpen, 2 Dcc. Heden avond ten zes ure is alhier ecu geweldige brand uitgebroken waardoor de aan het dok gelegen suiker-raffinaderij, alsook het entrepot St. Felix en andere magazijueu totaal vernield zijn. Een later herigl geeft ons nog de volgende bijzonderheden Antwerpen werd in de laatste jaren door me- nigeu brand geteisterd, maar geen was zoo hevig als deze, met uilzondering van dien waardoor het oude entrepot iu 1850 geheel vernield werd. Zoodra het berigt van de uitbarsting zich door de stad verspreidde, was ieder van schrik als vcrpletlerd, want men wist dat de raffinaderij aan de eene zijde aan het entrepot aan de andere zijde aan een magazijn van timmerhout grensde. Men zag dade lijk dat er aan het behoud der raffinaderij zelve niet te denken viel, maar het magazijn werd spoe dig ontruimd. Zeer onverwacht zag men dc vlam men uit dc tweede verdieping van het entrepot slaan, men wist dat zich daarin een aantal men- schen bevond, naar gissing minstens vijfiig. Een kreet van ontzetting weergalmde door de lucht. Wat zou er van de ongelukkigen worden die zich op de bovenste verdieping, de zevende van het ge bouw, bevonden? Het treurige vermoeden werd bewaarheid: een gedeelte der arbeiders kon, door dc vlammen heen zich een weg baueude, iict leven redden, maar het aantal slagloffcrs is groot, hoe wel nog niet met juistheid bekend. Ten 7 uur 53 minuten deelde zich de brand aan het entrepot medo en 2 minuten voor 8 ure stortte de gevel met een ontzettend gedruisch naar beneden. Een kwartier uur was dus meer dan voldoende om een gebouw dat men onbrandbaar had verklaard, totaal te vernietigen. De geheele omtrek van dok eu haven leverde toen een schrik barend gezigt op: de masten eu raas der schepen waren met matrozen bedekt, die bezig waren de vonken en spranken Ie verwijderen. De schepen die het digtst aan de kade lagen beproefde men naar de overzijde Ie brengen. De hevigheid der vlammen was zoodanig dat de rompen der schepen die op dertig el afstand lagen, kraakten. Van hel eene schip stonden de zeilen reeds in vlam, van een ander was tneu bezig ze in Harden le snijden om aan de vlammen geen voedsel le geven, maar door het keeren van den wind komt cr plotseling verandering. Omstreeks half negen ure was de brand in zoo verre bedwongen dal hij zich lot de beide genoemde gehouwen bepaalde, en dc omlig gende als behouden werden beschouwd. Vermoedelijk is de brand ontslaan iu het kantoor der raffinaderij. Aliecn aan dc dikte der muren van de fabriek, is hel toe le schrijven dat het hout magazijn bijna geheel gespaard is het hout was echter op verscheidene plaatsen verkoold. De raf finaderij was voor twee inillioen bij onderscheidene maatschappijen verzekerd; het entrepot voor 7 a 8 miUioen; hoofdzakelijk bij Ncderl. maatschappijen. Maastricht, 1 Dcc. Het verkeer van hier naar Luik met den spoorweg gaat geregeld voort. Er gaan dagelijks vier treinen heen en weder, en aanvankelijk reeds is men zeer tevreden over het aantal reizigers en den geregelden gang. Gisteren had aan het slation Visé een groot ongeluk plaats; hij de aankomst van de beide treinen van Maastricht eu van Luik bevond zich ecu Belgisch douanen - ambtenaar tusschen de twee sporen; iu plaats van gerust te blijven slaan, wilde hij de lijn verlaten cu geraakte daardoor onderden trein van Maastricht, ten gevolge waarvan zijne heenen verbrijzeld werden en hij zware wonden aan het hoofd bekwam. Dezer dagen is door de rijksambtenaren te Venlo eene nieuwe manier van smokkelen ontdekt. De vrouw van ecncri iu de omstreken wonenden landman kwam gewoonlijk eens of meermalen daags met hare groote tot aan den hals gevulde melkkan ongedeerd naar de slad, lol dat zrj op eeneu mor gen door bedoelde ambtenaren werd aangehouden, die eens wilden zien, welk vochl zich wel op den bodem dier kan zoude bevinden, eu wal ontwaarde nron nu? Van hoven in den engen hals was een blikken maatje aangebragt, hetwelk met melk ge vuld was, dit er uil genomen zijnde, bevatte de kan verder eenige liters gedistilleerd, welke na tuurlijk aangehaald werden. Dat nu sedert dien tijd meerdere melkboeren of boerinnen het zich moeten getroosten onr de hoedanigheid hunner melk aan de poorten van Venlo le doen onderzoeken, laat geert twijfel en zal ook niemand verwonderen. 's Hertogenbosch, 2 Dec. In de gemeenle Schijndel iu hel Weijboschbroek is eene aanran ding op den wachtmeester der kon. marechaussée van Vegltel geschied. Op surveillance op tie jagt zijnde, ontmoette hij in dat bosch acht personen met geladen geweren, waarvan er vier, door de vlugt zijn ontkomen. De overige vier, door hem achtervolgd, keerden zich op een afstand van 13 passen om, en legden de geweren met overgehaalde hanen op den wachtmeester aan. Met koelbloedigheid en onverschrokkenheid bezield, liep hij tegen hen in en het gelukte hem cr een in arrest te krijgen. Thans zijn twee van die personen in het huis van a"iest alhier overgcbragl. Haard wijk, 2 Dvc. Omstreeks half zeven vervulde dc alarmklok de bewoners dezer gemeente rnct angst en schrik. Alle liepen naar buiten om de oorzaak dezer gebeurtenis te vernemen en weldra vernam men die. In bet oosten deed een feilen rooden gloed bet vermoeden van brand ontstaan, welk vermoeden spoedig tot zeker heid kwain door de vlammen, die men in den gloed zag flikkeren. Alles wat gezonde beenen bad spoedde zich naar de plaats des onbeils. Dc brandspuit met hun onderhoorigen ging onder het blazen van den hoorn des seingevers hulp brengen. Te Drunen had de ramp plaats en wel ten huize van den landman van den Bosch, welk huis geheel vernield is. Evenwel niag men van geluk spreken want dewijl al de omringende gebouwen en schuren meestal met riet of stroo gedekt zijn en gevuld waren met hooi- en ko renschoven, heeft zich de brand echter niet verder uit gestrekt. Der volkomene windstilte en der bereidvaardige en spoedige hulp der brandspuiten van Drunen, Baard wijk, Elshout en Nieuwkuik is dit te danken. Ook veel van den inboedel is gered. Slechts eenige duizenden ponden hooi, in het achterhuis gepakt zijn met liet huis eene prooi der vlammen geworden. Volgens het zeggen der buren was alles voor brandschade verzekerd. Vlissingen, 2 Dec. Jl. Zaturdag zijn alhier in hechtenis genomen en rles nachts naar hel huis van burgerlijke en militaire verzekering le Middelburg overgebragt de heeren J. P, S. cn zijn zoon scheepscommissionnairs alhier. Volgens geruchten slaan deze arreslatiën in verband met handelingen gepleegd ten opztglc der bij Brcskcns gestrande brik Dullard. Uè inwijding der nieuw gebouwde kerk ten dienste der Nedenluitscbc Hervormde gemeente alhier, heeft gisteren namiddag op plegtige wijze plants gehad. De Commissaris des Koriings en eenige leden van Gedeputeerde Slalcn dezer provincie, de afgevaar digden der provinciale eu klassikale kerkbesturen, onderscheidene predikanten van naburige gemeenten, de militaire en plaalsclijke overheden cu eene overgroote menigte belangstellende gemeente-leden woonden deze plegligheid hij. De feestrede, naar aanleiding van het ÏO0" vers van den 48" Psalm, werd uilgesproken door den heer J. J. van Tooreneubergen thans oudsten predikant bij deze gemeenle. Iu korte trekken schelste dc lecraar dc gronlc weldaden aan die gemeente bewezen, en spoorde haar aan ook in hel nieuwe kerkgebouw dank to brengen aan dien God die haar tol hiertoe iu stand gehouden heeft. Hij hragt in herinnering hoe reeds drie eeuwen geleden het zaad der her vorming te Vlissingen had wortel geschoten hoe die gemeenle de eerste was in ons vaderland, die de verdrukking buiten hare poorten sloot; hoe zij, in hel begin dezer eeuwtijdens vreemde over- heersching, weder vervallen was, cn door velerlei rampen in Imogen nood verkeerdehoe zij na dc herstelling onzer onafhankelijkheid, zich weder heeft opgerigt eu uitgebreid. Daarna sprak de feestredenaar over de oorzaak, die tot den bouw der kerk deed besluiten Menig huisvader kon vroeger geen plaats verkrijgen, dc armen, militairen cn schepelingen waren iu hoeken hier en daar verspreid eu de gelegenheid ontbrak om lot dezen naar hunne eigenaardige behoeften, in het bijzonder Ie spreken over de hoogste be langen huns levens, floor den bouw dezer kerk was daarin nu voorzien. In hartelijke woorden hragt de redenaar dank toe aan den vertegenwoordigers des konings, voor de vele blijken van genegenheid cn de zeer krach tige hulp, door lietdoorluchtig hoofd van den slaat in dezen betoond; zuo ook aan allen, die door liefdevolle medewerking hadden bijgedragen, om het voornemen tot oprigting van dii kerkgebouw, nu tien jaren geleden opgevat, te verwezenlijken. De plegligheid werd zeer verhoogd door de, hoewel zwakke toch zeer schoonc begeleiding van hel gezang der gemeente door een harmonium mc- lodium, hetgeen voor velen eene verrassing was. Bij het eindigen der plegligheid werd door de gemeente nog gezongen het laatste vers van den 154en psalm. Met hel kerkgebouw is men, naar het ons voor komt, niet gelukkig geslaagd. Hel uitwendige is van dien aard dat het moeijclijk een sieraad voor dc stad kan genoemd worden. Iu plaats van het volgen van een der bouworden of dc verbinding van een paar dezer, schijnt dc ontwerper van hel plan grootendeels aan eigen vinding de voorkeur le hebben gegeven, hetgeen tot zonderlinge zamen- vocgingen en smakclooze opsieringen heeft geleid. Middelburg 4 Dcc. Gisteren ochtend is Adriaau Polderman uil het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier per sloombool naar Roltcrdam vervoerd om verder naar het rijks tuchthuis le Leeuwarden le worden overgebragt waar hij zijne gevangenisstraf van twintig jaren zai ondergaan. [Middelb. Cl.) Sclierpenisse, 3 Dcc. In den polder Schcr- penisse, een klein kwartier uur gaans bewesten dc zeesluis, ontstond den 2den dezer een val, waarbij een gedeelte dijk wegzonk, en die op den 4dcn nog niet tot staan was gekomen. Toen was de buitendijk over ongeveer 200 cl aangetast, het rijsbeslag voor de helft weggevallen en de voor oever zóó weggeschuurd, dat er nnmiddelijk langs den teen des dijks 7 4 8 el water gepeild werd. Op last van den ingenieur Jhr. van den Sant- heuvel, is oniniddelijk de aangevallen dijk achterover gehaald dewijl hij onmogelijk kon blijven staan. Daarmede zijn een groot aantal arbeiders zeer ge baat. Men hoopt den polder Scherpeuisse door de tijdig genomen maatregelen voor inundatie zal worden beveiligd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1