Zaturdag 50 November 1861. 1816. 18de Jaarir. Nieuwstijdingen. Ewumla. Jlflmwjjts:. JFrsmlltdjjft, ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE JI c n abonneert ilch; lu Nederland, hij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, [n Jïoonl-Amerfc», hij QUINTUS, te fir#n.l Rapuls, Slaat Michigan. Abonnement»- Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1.30. Franco j»er post, in Nederland- 1.(10. Voor Nuord-AmerikaFranco New-Yurk - 3,90. V c r s c it i j n <j\) Woensdag en Zaturdng. it v n f I c ti t i it 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgl voor iedere plaatsing. 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschiede:: tot Dingsdug en Vrijdag*, des voormiddags 10 ure. K u r e a u Zier ik/, cc, Hoek van de Schuilhaven. B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Nieuw-York, 14 Nov. Berigten van zce-offi- eicren melden, (lat hel bomhardeinenl van Port Ruyal geopend is. Het gevecht van den 7den i duurde vier uren. De gecunfederecrden verlieten liet fort en trokken in allerijl terug. De bonds- troepen namen twee forten eu hebben 43 kanonnen, militaire equipetnenlslukkeu en gewiglige militaire Socunienleu buitgemaakt. Den volgenden morgen werden van bet bondsleger 15000 man ontscheept, die eene stelling innamen bij Beaufort, dat inct de hüburigc plantages door de blanken geheel vernield was. Een groot aantal negers kwaiu in bet kamp der bondslroepen aan. Beaufort zal bezet blijven en lol basis voor de verdere operatien gemaakt worden. Van de bondslroepen werden acht man n van de separatisten honderd man gedood. Vier Isliepen der bondsregering zijn ten gevolge van ;ncii slorm waarschijnlijk verongelukt. Volgens ien gerucht zal Beaufort voor den handel geopend orden. Te Rummervilte in Virginie (Verecnigde Stalen) in den ouderdom van 128 jaren, overleden Wil liam Crafl, gewezen knecht van den beroemden fasbingtoii gedurende den oorlug van 1756. Hij al twee zonen na, van welke de jongste 97 jaren ud is. Londen, 21 Nov. De Heeren gebroeders Ncill lakelaars in katoen te New-York, hebben eene rculaire uitgegeven, die bij den legenwoordigen ritieken toestand der katoen fabrieken in Europa, el de aandacht verdient, zoowel met opzigl lot daarin in bet breede medegedeelde berigten de naauwlellende zorg om een juist denkbeeld in de zooveel angst verwekkende katoen-kwestie geven, als wel wegens de algemeen bekende lolidileit en de hooge achting die deze firma overal eniet. Zij bevestigen de daadzaak dat zoowel het 'uiden als bet Noorden vast besloten zijn, den atoenoogst binnen te houden, en dat gene baal iet land zal verlaten, zoolang de oorlog duurt, lij zijn van meeniug dat de beide partijen vol doende hulpbronnen hebben om de worsteling door te zetten en dat de oorlog nog jaren kan duren. Ten stelligste van deze mecnitig overtuigd, raden zij Engeland met nadruk aan den katoenverbouw in Indie en andere dcelen der wereld met kracht oor te zeilen. De volkomeno stilstand van den tmcrikaanschen katoenbandel blijkt duidelijk ge- meg, uit de daadzaak, dal, terwijl iu November 860, 634,000 balen naar Engeland gescheept verden, zij int overtuigd zijn dat in de luopende naaud geen duizend balen voor den uitvoer bc- ilemd zijn. Londen, 25 Nov. Te Edinburg stortte gisteren norgen een gebouw van zeven verdiepingen, dat [roolendecls door arbeiders met hunne huisgezinnen ewoond werd, in, waardoor bijna al de bewoners inner het puin bedolven werden. Niet minder dan inenschen kwamen bij dit ongeluk om het leven, erwijl 12 personen min of meer zwaar gewond terden, Aan het Engelsche tijdschrift the Builder onllec- en wij het volgende: Te Londen heeft zich eene maatschappij gevestigd bet aanleggen van zoogenaamde tramrailways lot el vervoeren van reizigers en goederen. Deze ramratlways bestaan uit twee paralelle lijnen, ge maakt van platte en harde steenen van zekere ireedle, waarover de raderen der rijtuigen, door paar- len getrokken voortrollen. Men wil deze tramrail- oays op allerlei soort van publieke wegen ia werking "engen. De maatschappij slelt zich vour dit sys- ema niet alleen in Engeland, maar ook op liet 'asteland in te voeren. Lissabon, 17 Nov. Gisteren heeft de begra fenis van Koning Dom Pedro V plaats gehad. De bevolking legde bij die gelegenheid eene groole deelneming aan den dag. De nieuwe Kuning, Dom Luis en zijn broeder, Dom Joan, zijn hiel den 14dcn aan boord van den poststoomer Oneida aangekomen, zonder dal zij den sloomcr hadden ontmoet, die uitgezonden was om de tijding van het overlijden des Kouings over te brengen. De beide prinsen vernamen die treurmare dus eerst bij limine aankomst, toen Dom Luis als «Zijne Majesteit" begroet werd. De toestand van prins Augusto is nog steeds bedenkelijk. Ook de hertog van Saldauha is ziek en men wanhoopt aait zijn herstel. De nieuwe Koning van Porlugal, Lodcwijk I, beeft de regering aanvaard met eene proclamatie aan bet volk, waarin bij de deugden van zijnen voorganger prijst eu verder zegt: De staatkundige instellingen mijns lands getrouw in acht nemen is iels wat mij duur mijnen pligt wordt voorgeschreven, en tevens met mijne neiging en gezindheid strookt. Ter uitvoering der voorschriften van hel constitutio nele charter der monarchie zweer ik de katholijke, Apostolische en Rouieiusche godsdienst alsmede de integriteit des rijks te zullen in stand houden, de polilieke constitutie der Porlugcsche natie, alsmede de andere wellen des rijks Ie zullen in acht nemen en doen iu acht nemen, en iu het algemeen, zoo veel iu mijne magt staal, voor het welzijn der natie te zullen zorgett. Deze eed zal door mij in de aanstaande vergadering van de algemeene Cortes der Portugesche nalie bekrachligd worden." Ten slotte verklaart de Koning, dat de tegen woordige ministers mei hunne ambtsbetrekking be kleed blijven. Parijs, 24 Nov. In de rue St. Honoré, zijn een aantal personen gearresteerd en wel, omdat men hen verdenkt de auteurs te zijn van het op de muren in den omtrek aangeplakte schotschrift van den volgenden inhoud «Oproeping van crediteuren in het faillissement van »deu heer Lodewijk Napoleon Bonaparte. De na- «tionale reglbank benoemt den heer Fould lol reg- ter-commissaris in den faillieten boedel en heeft «verder bevolen dat de failliet naar het huis van be nwaring te Clichy zal worden overgebruglzullende «eerstdaags tol den publieken verkoop zijner roe- »rende en onroerende goederen worden overgegaan.'' Naar men verneemt, zullen 25,000 man der ligting, wier diensttijd in 1862 verstrijkt, reeds nu inet verlof worden gezonden. Door dezen maat regel zullen 25 milliocn worden bespaard. De Opinione verzekertdat tengevolge der uitgeschreven ligtingen, bet llaliaansche leger weldra 90 regemeulen infanterie, 7 brigades bersaglieri eu 22 regementen kavalleric slerk zal zijn. De Italië behelst een zeer uitvoerig berigt uit Napels over de vervolging van den roover Chiavone door de Italianen en de Franscben. Daarin leest men, dat een Italiaansch sergeant in bet gevecht bij isoletla negen bandieten doodde. De bandieten verloren 70, de Italianen 5 man. De bevelvoerende Fransclte officier bail order bekomen om de roovers aan te tasleu en diegenen, welke met de wapenen in de baud gevangen genomen werden, te laten fusilleren, terwijl de overigen naar Route moeslen worden getransporteerd. Dit lot trof o. a. een Belg, Alfred de Trigner genaamd, geboortig uit Namen, die bij de overrompeling van Caslelluccio het bevel voerde. Vóór zijne executie verklaarde bij dat hij als dilettant bad gestreden. Men vond hein in het bezit vau eene aauzicniijke som gcldsen eene menigte brieven. Ook werd een kolonel gefusilleerd, een Beijer, die de roofloglen van Chiavone, in cctten zwarten rok gekleed bijwoonde. De dienst bij Chia vone was vroeger voor de dillc'llanleu niet zeer ge vaarlijk, daar zij zich niet ver v:..t de grenzen verwijderden eu hij de nadering van troepen op Romeitisch grondgebied weken. Ditmaal werd hun de terugtögt door de Frauschcn afgesneden. Blijkens de berigten uit Napels van 20 No vember zou de regering in de Napelsche gewesten eindelijk tot bet bewerkstelligen der reeds lang voorgenomen ligting van dienstpligligcn voor bet llaliaansche leger, overgaan. Het officiële rege- ïingsblad behelsde eene aanschrijving van den ge neraal la Marmora aan de provinciale besturen waarbij hun de inzigten des gouvernemenls dien aangaande worden medegedeeld. Oin te bewijzen dat dc bevolking geenszins, zoo als beweerd wordt, algemeen tegen dien maatregel ingenomen is, wordl in hetzelfde blad eert officieel berigt uit cene ge meelde in eene van de provinciën medegedeeld inhoudende dal liet besluit der regering om tot de ligting over Ie gaan er door de bevolking met geestdrift is ontvangen. Zelfs onder de voorstanders der nieuwe orde van zaken in de Napelsche gewesten wordl erkend dat deze ligting een gewaagde stap, eene gevaarlijke proefneming is. Daarbij wordt gevoegd, dal, zoo deze slap gelukt, er nog eene moeijeiijkc en ge vaarlijke taak voor de regering in de Napelsche gewesten te vervullen blijfl, namelijk bet heffen der nieuwe en verhoogde belastingen, welke uootlig geacht worden om de llaliaansche schatkist te stijven, en de Napelsche gewesten daartoe in even redigheid met de andere provinciën des rijks Ie doen bijdragen. u, Brussel, 25 Nov. Dezer dagen heeft er in hel wisselkantoor van den lieer M. Jourel alhier, eene zeldzame en stoutmoedige poging tot diefstal plaats gevonden. Een bandigen dief beeft getracht van voor hel venster eene obligatie van hel gronderediet van Frankrijk le ontvreemden. Het was hein gelukt de deur ongemerkt te openen en de obligatie door de traliën van den loog te trekken, toen men gelukkig zijne misdadige bedoelingen gewaar werd. De dief nam aanstonds dc viugt, en het is tol dusverre niet mogelijk geweest hem le ontdekken. Dezer dagen heeft men bij Alber de Paepe, te St.-Denys-Westreuij aardappelen uitgedaan die den 12 Augustus jl. geplant waren. De opbrengst is die van een goed jaar; de smaak is uitmuntend en men heeft geerte teekens van ziekte ontdekt. In den Almanach de Gotha voor 1862 komt Victor Emanuel voor als «Koning van Italië." Groningen, 23 Nov. Als eene zeldzaamheid wordt ons medegedeeld, dal iu deze week de huwe lijks-afkondiging heeft plaats gehad van een doofstom paar, waarvan de man, die weduwnaar was, ook reeds vroeger met eene doofstomme vrouw is gehuwd geweest. Texel, 24 Nov. Twee der schepelingen van het door den slortn van den 14den hij den Een- dragl polder gestrande schoenerschip Pax, ter naau- wernootl den dood omkomen bij de stranding, hebben heden morgen op noodlottige wijze het leven ver loren. Zij wilden met eene kleine boot van boord naar Coksdorp overslckeu, doch het vaartuigje sloeg door bet overmatig gebruik van zeil bij bel opko men van eene wind- eu hagelbui, om waardoor de genoemde personen verdronken. den Helder, 26 Nov. Naar wij vernemen is eene, nog na den onlangs gewoed hebbenden slorm, vau Amsterdam naar Slctliu vertrokken stoomboot, vergaanslechts 3 uicnschcu hebben het leven kunnen redden. Men schrijft ons van Texel, dato 21 Nov. Deden nacht strandden in de Eijerlandsche gron den nog 5 schepen, waarvan de bemanning, zou ver men weet, niet gered zijn. De schepen zijn verbrijzeld. Door dc politie te Alkmaar zijn twee personen vervolgd wegens het Op dc m.-trkl brengen van veertien koppen holer, die te ligt beVunden zijn. Delft, 23 Nov. De directeur onzer akadetnie beeft aan de ouders en voogden van de kweeke- lingen, de volgende mcdedeeling gedaan «Ik heb de eer Ier Uwer kennis te brengen, dat Z. M. de Koning, op eene voordrag! daartoe door den minister van hinncnlandsclic zaken gedaan, na overleg met zijn ambtgenoot voor dc koloniën en in overeenstemming met de zienswijze van den beschermheer, bij besluit van gisteren II. X 9, beeft goedgevonden en verstaan met tien ingang van dien dag dc koninklijke akadetnie le Delft te sluilen aanvankelijk voor den tijd van twee maanden, eu zulks op grond, dat de kweekelingen dier akade tnie, niettegenstaande herhaalde aanmaning, gewei gerd hebben zicli Ie onderwerpen aan écnige voor schriften van bet door den Koning bij besluit van den 7 September jl. vaslgeslelde reglement voor die inrigting." Zalurdag jl. heeft de raad dezer slad eene bestolen zitting gehouden ter zake der academie; in die zitting is besloten aan Z. M. den Koning een adres in le zendenhoudende hel verzoek dat Z. M. zoo spoedig als dc omstandigheden dit zullen toelaten, de academie zal doen heropenen Op den avond van den dag waarop de academie alhier gesloten werd, is cene algemeene vergadering van de leden van bet studenten-corps gehouden waarin bel reeds medegedeelde protest is opgemaakt tegen de sluiting der academie. Voorts hebbende leden zich schriftelijk, op hunne eer verbonden, zich te zullen onthouden van alle individuele han delingen, die zouden kunnen strekken ten nadecle van de zaak die zij voorslaan, terwijl zij zich van die belofte niet ontslagen zullen rekenen, zoulaug zij daarvan geen schriftelijke en gemotiveerde ken nis aan den senaat hebben gegeven. Ten slotte is aan den scnaal, bij acclamatie, volmagl gegeven, om gedurende do afwezigheid dor leden van liet corps, zoodanig te bandelen als bij in bet belang daarvan noodig zal ourdeclen. Wanneer de senaat dit noodzakelijk acht, kan bij de leden van hot corps, die thans huiswaarts keereu, te Delft bijeen roepen. Aanslaanden Woensdag, namiddag om 2 ure, zal iu den Stads Doelen alhier, door in Delft wonende vaders van studenten, eeue vergadering worden belegd, waartoe ook alle andere belang hebbenden, uit Amsterdam, Rotterdam, 's Ilage, Utrecht en andere plaatsen aan den spoorweg ge legen, zullen worden uilgenoodigd, ten einde go- zamenlijk over verdere slappen le raadplegen. IJzendijke, 26 Nov. Irt den morgen van den 19 dezer is, onder postmerk dezer plaats, bij de wed. Cortvriendtlandeigeuaaresse en landbouwster iu den Groole Jonkvrouwepolder alhier, cene be- dreigiugsbr'ref ontvangen, inhoudende om op eene aangeduide plaats 800 fr. neder te leggen. Genoemde wed. beeft terstond den tnaréebaussée hiervan keunis gegeven en hare woning is iu den nacht van den 20 bewaakt geworden doch niemand beeft zich ver toond om de bedoelde 800 fr. af te halen. De wed. Cortvriendt, welk zeer eenzaam in dien polder woont, staal dien ten gevolge vele angsten uit de brigade tnaréchaussé zal die woning lot nader order bewaken. GEMENGDE BERIGTEN. Tengevolge dc duurte der levensmiddelen, hebben de rijks-ambtenaren in Noord-Braband waar alles veel goedkooper is dan in Zeeland verbooging van traete- ment verzocht, doel» bet zal wel gewezen worden vau de band omdat een commies aan droog brood genoeg beeft, zoowel als een werkman. Benoemd voor het buis des konings: twee hofdames, zijnde de eebtgenoote van van li all cn mevrouw Boreel, die meer aan pomade zullen kosten als bet inkomen van zes coiuuiicseu be draagt. In Frankrijk wordt er hedaeht om eene be lasting te beffen op dc inkomsten, dat zoo min zal ge lukken als in Nederland. De wetgevers zouden dan moeten betalen, en dit laten zij liever bet volk doen, De zuidelijke Amerikanen onthouden opzettelijk bun

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1