m m m m ïT mm HOFSTEDE, Hoesleis en Petten SIROOP VAN PllCH SST. IITOBSOITDBWB STXJZZEIT^ Een II ois en Erf, Modes en Fantasiën Jassen, Broeken en Vesten, a f I de fleseh THEE-HANDEL M. RavenswaaijZonet SCHOOLLEGGEN. Brand wonden-Water, Be Pillen van Hollowaj M mm u m gebroeders Warring te Brussel, vragen aardewerkers, urn aan spoorwegen te arbeiden tegen een loou van 3'/j franc per dag van 10 uren. Herinneringen. Pieter Mogge. 1747—1861. Het jaar 1747 was niet minder merkwaardig dan bet jaar 1787. Ook toen was bet land verdeeld in twee partijen: in patriotten (vaderlandsgczindeu) en prinsgezuiden, en, even als in 1787, behoorden de aanzienlijksten tot de patriotten en het graauw lot de Oranje-partij. Pieter Mogge behoorde ook tot de vaderlands- gezinden, en was niet alleen een der aanzienlijksten, maar waarschijnlijk de rijkste man van Zierikzee, en heeft dan ook, met zoovele anderen, de schan delijkste mishandelingen moeten ondergaan. Hel was in den morgen van 23 April 1747, dat er cene kotterschuil van Veere te Zierikzee aankwamde tijdingen medebrengendedat de prins als Stadhouder aldaar was uilgeroepen; dat de poorten te Middelburg gesloten waren, en dat het huis van den burgemeester was geplunderd. ■Onmiddelijk kwam er cene groolc massa volk op de been, liep naar het stadhuis., waar juist de Baad vergaderd was, en riep: «Vivat Oranje! He prins moet stadhouder wordenHel land is ver kocht aan Frankrijk 1" Onder een woest geschreeuw begon het volk de sleencu uit de straat Ie breken, die op de deuren van het stadhuis te gooijen en de glazen in te werpen, lol zoo lang de Oranje vlag was uitgestoken, terwijl de Raadsleden uitgescholden werden voor landverraders. Ook de heer Mogge werd voor de grootste land verrader gehouden, en had zich in een Roller dammer beurtman begeven om uit de stad te komen. Dit werd ontdekt, en het volk stroomde naar liet Hoofd, waar het schip reeds genaderd was. Daar werd de man uit het schip gehaald, werd zeer mishandeld, en zoude zeker omgebragt zijn geworden, indien een olhcier der wacht dit niet verhindert had, door te zeggen: Mannen! niet al zoo- is hij een verraderdan moet hij op het schavot sterven Dit bad een gelukkig gevolg; er werd naar de stad gezonden om den gruiswageu, en des voermaus groet wasHier jou hondje hebt zoo lang in eene koels geredenrijdt nu ook eens op mijn wagen!" Zoo werd Mogge lusschen gewapend volk naar de stad gebragt, in het Iteeren logement waar later Peute heeft gewoond, en waar thans de weverij is. Dair werd hij streng bewaakttot dat de ge - moederen bedaard waren. Er kwam krijgsvolk in de stad en den 2 Junij kwam de prins zelf en bragt het nog verwarde in orde; men illumineerde, maakte cerebogen en men bedreef vreugde, en alle twisten waren vergeten. Twee dagen later ver trok de prins en het land was rustig 40 jaren, in welk tijdvak, vooral tot 1780, het zijn hoogste toppunt van welvaart bereikte. Daarna leefde Mogge nog 9 jaren, en overleed te 's Gravenhage, (niet te Zierikzee, zooals de schrij ver uit Dordt vermeent) waar hij als afgevaardigde dezer stad bij de Slalen-Generaal woonde, op den 6 November 1736, en ligt begraven te Dreischur, waar hem eene prachtige tombe is opgerigldie nog aanwezig is, en die nog bewonderd wordt door ieder die haar ziet. Zooals meer gezegd is, heeft die man aan de stad Zierikzee bemaakt f 420,000, tot hel oprigtcn eener hoogeschool, waarvan echter nimmer iets ge komen is. Dit kapitaal is gedeeltelijk nog voor handen, doch op verre na niet geheel, zooals K. ondersteld. Er is wat van aan de pinken blijven hangen, wat verloren gegaan in den Frauschen tijd, en wat van verbruikt voor de voormalige Visscherij In 1816 n.l. werd er bedacht om de Vissclierij te Zierikzee weêr te doen herleven en daartoe werden schoone plannen beraamd. Er werd eene commisie benoemd en eene geldleening aangegaan a 4 pCl., terwijl er cene aanzienlijke som werd losgemaakt van hel kapitaal van Mogge. Dit voud veel bijval, zoowel binnen als builen stad en men zoude 16 schepen bouwcu die moesten kosten ƒ250,000, berekend tegen p. tu. f 16,000 per stuk. Dit getal is echter maar tot 11 gebragten zijn er nog twee oude schepen aangekocht te Vlaardingen, zoodat er maar 9 waaronder één genaamd oPieler Mogge," in plaats vair 16, te Zierikzee zijn gebouwd. Vau die 11 schepen is er niet één gebleven maar men is al spoedig begonnen er van tijd tot tijd voor spotprijzen te gelde te makenterwijl de laatste drie in 1835 met al den overschot van scheepsgoederen verkocht zijn geworden, voor ruim f 10,000. Daarvan werden de schulden betaald en het overschot werd belegd in ctfecten welk overschot zóó gering was, dat na 14 jaren interest op interest, er in 1849, 10'/* pCl. aan de deel hebbers met veel moeite en tegenzin werd uit betaald; doch of alle obligation afgelost zijn ge worden, weten wij nietzoo min als wij welen of er verbrand of verscheurd zijn. Daarbij is nog gekomen f 20,000 geleend geld van Z. M. Willem 1, dat met termijnen door de stad wordt terugbetaald, waarvau «Ie 10de termijn in 1860 is betaald 4 f 666,66. Die betaling ge schiedt echter aan het Rijk, en niet aan de erf genamen van Willem I, zoodat die mildadige vorst zeker die gift zal gegeven hebben uit 's Rijks kas en niet uit de zijne, dat altijd is ondersteld ge worden. Hoe lang dus de nakomelingen, die nooit iets van die Visscherij hebben gezien aan die oude schuld nog zullen moeten helpen betalen zal de tijd moeten leeren. Konde Pieter Mogge dus eens komen zien welke vruchten zijn kapitaal aan Zierikzee heeft opgebragt, hij zoude verbaasd staan van verontwaardiging hij zoude de plaats niet meer kennen die hem zoo dierbaar was. lu 1747 was Zierikzee eene der blocijendste steden van Nederland, thans is hel eene der armste en wal zal het worden 1 I... Doch met de vergelijking vau den vorigen bloei en den tegenwoordigen slaat van Zierikzee, moet een traan ons oog ontvallen, waarvan cene groole oorzaak is de verkwistende en slordige admini stratie der voormalige visscherij want die goed bestuurd, zoude men weldra niet bestormd worden met inleeken- biljetten voor onderstand, die zelfs onbekend waren ten tijde der Frausche overheer- sching. Ja Jammert, bewoners van Zierikzee I De zee was u een vruchtbaren akker, eene eeuwige goudmijn, indien de schatten van Moggeen de bijeen gebragle sommen der burgers voor de vis scherij, goed waren aangewend geworden; thans is zij eene altijd durende kanker, die uwe havens en kaaimuren verteerd, die voor niets vruchtbaarder is, dan voor de kalk- eu zandmannen van Zie rikzee. Dempt dus uwe havens en beplaut den grond met palmboomen, opdat het leger ambte naars in hunne schaduw hun sigaar zoude kunnen rooken, en kunnen uitrusten op hunne wandelingen van hunne vermoeidheid I Zierikzee. Een ridder van het November 1861. kruis van metaal. Mijnheer de Redacteur I Verzoeke vriendelijk, dat DEd. een plaatsje in uw veelgelezen blad inruimt, voor de volgende regelen. Indien ik het wel voor heb, werd, Willem de Derde stadhouder van Nederland, door zijn huwelijk met de dochter van den Engelscben koning Jacobus, en na dien vorst van zijnen troon verdreven te hebben, in 1688, als koning der drie vereenigde koningrijken Engeland, Schotland en Ierland uit geroepen. De doodvijand van dien vorst was Lodewijk de Veertiende Koning van Frankrijk, en het was in dien tijd dat de verderfelijke oorlog gevoerd werd, welke ons land ten val deed neigen, inzonderheid klom de bezorgdheid zoodanig in de Nederlanden, dat door Edel mogende heeren de staten van Holland, Zeeland en West Friesland, een brief aan Zijne Hoogheid werd gcrigt over den toestand van de schul den des lands, daar dezelve tot de verbazende som van vier en zestig millioenen guldens was opgeklom men, en men uithoofde van dien, den stadhouder dringend verzocht om naar de Nederlanden over te komen ten einde deu linantielen toestand te regelen. Indien genoemde vorst zijne oogen thans eens konde opslaan, zoude hij dan niet verwonderd slaan bij het openslaan van hel grootboek der Nederlandsche schuld, dal in den lijd van nog geen twee honderd jaren met geen honderd; maar volgens een dagblad, met duizend millioeucu guldens vermeerderd is; zoodat de rente alleen betaalt de som van dertig millioenen guldens; wij gelooven wel dat de Belgische revolutie de Nationale schuld met drie 4 vier honderd millioen guldens heeft bezwaard; en toch zegt men algemeen, da t de schatkist van geld overvloeit. (Mis schien eene besparing voor de volgende geslachten, welke er de vruchten van zullen plukken, terwijl hel tegenwoordige niet anders dan bladereu van den boom leest.) Verwonderlijk is het, dat toen wij met Belgie vereenigd waren, het budget vier en zestig., na de afscheiding van twee tot zes en zeventig millioen guldens heeft bedragen, eu nu reeds lot de hoogte van zes en tachtig en een half millioen guldens is geklommen. Bemoedigend voor eene Natie, waar nagenoeg alle bronnen van welvaart in eencn kwijnenden toestand verkeeren, en de helft die anders zoo nijvere volks klasse armoede lijden, en in den winter door de armbesturen moeten bedeeld worden. Wal zijn wij toch met de vrije verkiezingen voor uitgegaan daar alle begrooting vlotweg door de kamers worden aangenomen, eu de berekening zoo juist uitkomt, dat alles met eene halve cent sluit. Weldra zal misschien Vlissingcn weder een bij zondere gunst ondervinden, en eenige millioenen gesloopt, en eenige andere aan eene overtollige (wie) besleed worden. ZZeeNov. 1861. Y. Heden overleed, lot uiijnemijner Kin dereu en Kindskiuderen bittere smart, uiijn geliefde Echtgenoot, PHILIPPUS ENGELVAARTin deu ouderdom van ruim 72 jaren. Oijd-Vossemeeb, ELENA ENGELVAART, 31 October 1861. Wed. Pit. Engelvaart. De Notaris f). Q. de JONGE van der HALEN zal, ten verzoeke van den fefealSt lieer J. P. J. Diionkers, achter het «Nieuwe Logement van Zeeland," te Zierikzeeop Donderdag den 6 November, des namiddags ten half twee ure, publiek presenteren te verkoopen Acht stuks vette Runderen. De Notaris Mr. J. J. ER- MEKINS zal ten verzoeke van MAARTEN IIENDRIKSE op Dingsdag deu 12 Novem ber 1861, 's morgens ten 10 ure, in de herberg van B. Kostense, te Moriaanshoofdpublick pre senteren te verkoopen beslaande in Woonhuis, Schuur eu gevolgen, staande in de gemeente Serooskerke benevens 24 Bunders, 49 Roeden, 10 Ellen Bouw- en Weiland, gelegen in de gemeenten Serooskerke en Haamslede, kadastraal bekend gemeente Seroos kerkesectie B Nos. 52—56, 58, 50, 57—60, 75—80, en gemeente Haamsledeseclie D, No. 515. En op Dingsdag den 19 November 1861 des morgens ten 9 ureop de voormelde Hofstede het navolgende 2 jonge paarden9 Melkkocijen 14 Vaarzen, van 1 tot 3 jaren oud, 1 vet Varken, 2 Loopvarkens, 2 Karnhonden met Hokken en Kettingen, Bouw- en Melkgercedschap- pen, 1 Hloetschuit, 1 Waterbak -80,000 Ned. ponden Hooi, 1 Mestput en meer andere Roerende Goederen. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van den heer L. KOOLE als onherroepelijk gevolmagligde van Marinus Wapens, te Zierikzeeop Donderdag den 14 November 1861 «les namiddags ten 1 uur vóór het tc veilen perceelpubliek presenteren te verkoopen staande en gelegen aan den Visschersdijk, buiten de Zuidhavenpoort der stad Zierikzee, wijk D, No. 515, kadaster sectie F, No. 311. D. Q. de JONGE van der HALEN zal, len overstaan van deu Notaris Mr. J. J, ERMERINS, op Dingsdag den 26 November 1861, des namiddags ten 5 ure, ten huize van F. van 't Hof, te Brouwershaven publiek presenteren Ie verkoopen Een dubbel Woonhuis en Erve, slaande en gelegen aan de zuidzijde van de Haven Ie Brou wershaven. Een §tal, Koetshuis, Erve, eu Gevolge, staande en gelegen aldaar, hoek van den Pourtdijk en Sleepstraal. Een Woonhuis en Erf, staande en gelegen aan de Poortdijk aldaar, anex liet voorgaand perceel, 07 Roeden, 50 Ellen Moes- en Bloemtuin, gelegen anex de beide voorgaande perceelen, aan de Sleepstraal aldaar. 02 Roeden, 40 Ellen Moestuin, gelegen aldaar aan den Poortdijk. Een Woonhuis, Erf en Tuin, aldaar, staande en gelegen aan den Mooldijk. Ecu kleiner dito, Erf en Tuin aldaar, anex het voorgaande Perceel. 07 Roeden 90 Ellen Moestuin en Boom gaard, gelegen als voren, acblcr de beide voor gaande perceelen. 75 Roeden, 50 Ellen Weiland, gelegen onder Duivendijke, sectie E, No. 259. Alles breeder bij billetlen omschreven zijnde nadere informatiën te bekomen ten kantore van den Verkooper en van voornoemden Nolaris. De ondergeleekende heeft de eer te be- rigten, dat zij ontvangen beeft, de nieuwste Modellen van Barnes- eu Hinderhoeden, Mutsen, Coiffures, Bloemen, Linten, Bro deries, alsmede de nieuwste Winter-Mantels, Stoffen, Pelterijen en meer andere Artikelen voor dit saisoen. Hoek Lange St.-Jansstraat, wijk C. No. 547. D. GEERLINK. De ondergeleekende bcrigt de ontvangst der nieuwste Modellen van I N zijnde ook weder voorhanden, een groot Assortiment eu hetgeen verder lot bovenstaande Artikelen behoor t. Postslraat, C^10ö. J. de GRAAF. C. HENNING, op den Dam, berigt -gjUBWSk. dour deze dat hij voorbanden beeft «Ssüii© eene nette sortering Lyons Zijden eu Fantasie-Hoeden, alsmede een ruime voor raad moderne Petten, geschikt voor het Winter- saisoen. Heeft op nieuw ontvangen Zijden-, Orleans- en Katoenen PARAPLUIESvan af ƒ1,25 en lioogcr. benevens dito uitmuntende soort welke di geur en waterhoudendheid zich zeer aanbevee a 1,2® de flcsch; voorts echte Jamaica Rn Cognac, Madera, Bordeanx-WUn, Roo en Witte Aalbessen wijn, echte Engelse Porter en Ale, enz., enz. tot civiele prij te bekomen bij J. WAALE, Verrenieuwstrc VAN te Gorlnchem. Verkrijgbaar bij den ondergeteekende Dépóthou Door voordeelige inkoopen is de Thee No. 4 0,90, weder in debiet gebragt. Deze Theeën worden bijzonder aanbevolen <1 de voordeelige prijzen. Wordt verkocht in Pa van vijf, twee eu een half en één Ned. ons. Zierikzee, B. JOPPE, Jz., November 1861. Schouwsche Bolerma De ondergeteekende, gezworen Lai meter te Colijnsplaat, beveelt zich lol het opmeten en in kaart brengen van I derijen, enz. A. J. AUGUSTIJ? Om gedurende den aanstaanden Winter Sch te leggen, is voor nog TWEE JOSGENS legenheid b(j ABB. de HEER, Hoofd-onderwijzer te Kloeti Brieven franco. Pro ff. Répmaus dat alle Brandwonden hoedanig zij ook nuts zijn, lerslond de hevigste pijnen doet wegnem eu oogenblikkclijk doet genezen wordt verkocht flacons van één Gulden en van vijftig Cei in de Apotheek van de Wed. J. C HERTST en ZOON, hij wien ook verkrijgbaar is zeer il matige en gemakkelijke Kinder-Zulgflessch Uitwerkselen van gevatte konde. Talrijk en gevaarlijk zijn de ongemakken, die v spruiten uit de noodzakelijkheid van aaa lage tem turen blootgesteld te zijn. Huidziekten, ongema aan de spieren en aan de long en meer van dien ontstaan, daar en somtijds iu een hoogen graad men er niet bij tijds bij is. Voor alle huidzje zenuw en krampijnen is de verzachtende zalf van loway, als zij goed ingewreven is, een onschatbaar m Wanneer de longen of het hart aangedaan zijn, dan de zalf op de borst gewreven en bijgestaan worden de pillen van Holloway. Deze edele middelen Id elkander onderling. Door Holloway's geneesmid wordt men aizoo spoedig genezen van vastgezette 1 en van alle andere ongesteldheden, waaraan men een wisselvallig klimaat onderhevig is. De pillen van Holloway zijn het beste geneei middel der wereld door de volgende ziekten. Dagelijkscbe ander daag-'Vrouwen-ziekten. 8che en derden daag- sche Koortsen. Aamborstigheid. Galziekten. Blaasjes op de huid. Pijn in de ingewanden. Koliek Ver'.sopping in de darmet Tering. Verzwakking. Wa terzuebt. Roode loop. Roos. allen van Bero^rton. Jicht. Hoofdpijn Slechte spijsvertering. Ontsteking. Geelzucht. Leverziekten. Lenden-pyn. Aambeijen. Rbumatiek. Moeijelijk wateren. Huidziekten. Klierziekten of Kc zeer. Keelpijn. Steen en Graveel. Secundaire verschi Gezwellen. Zweren. Elterk builen. Vormen van allo t Venerische ziektei Tic-douloureux. Zwakheden uit we zaken ook, enz., Door het vermeerderd debiet: zijn de tPrijzeu van heden af als volgt Doosjes Pillen van ƒ0,80- 1,85/3,ƒ6,75 ƒ13,50 Potjes Zalf van -0,80 -1,85 - 3.-— - 7,50 -13,85- Door de groote hoeveelheid te nemen bevoo men zich aanmerkelijk. N. B. Bij iedere doos is een billet dat ver hoe noen de patiënten moet behandelen.. Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekom den heer O. E. BUONEN te Hoofdp den heer G. van ASPEREN YERVENNE te J. STRAATMAN Hoofd-depóthouder te 's Her! bosch, alsmede, te LondenStrand 244. Holh Etablissementen te New-York% 80 Maiden 1 Zierikzee. Drukkerij. P. ob LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 2