f 8de daar". f Woensdag O November 1861. Nieuwstijdingen. sE-je&crl&ttto. ZIERIKZEESEHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nclerlamlhij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noonl-Ainerika, bij J. QUINTUS., te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgave». Voor 3 maandenf 1.3IV. Franco per post, in Nederland i - 1.00. Voor Noord-Amerika, Franco New-York - 3,90. Verse h ij nt: Op Woensdag en Znturdng. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertentie» kan geschiedec? tot Dingsdag en Vrijdag, dos voormiddag» 10 ure. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven cn Ingezondene Stukken Franco. N.° 1859. JFtttitfe vijlt. Parijs, 29 Oct. De toenemende finanticle vet- legeuheid en de middelen om daarin te voorzien ilijven bier de aandacht trekken. Het totale te- lort in de schatkist wordt op 400 millioen begroot. Eene tot dekking <licr soin besloten leening zal door eene nieuwe belasting worden gedekt. Deze licuwe belasting zal van lucifers geheven worden Jet voorstel daartoe is reeds vóór eenigen lijd gedaan, en men schat de som, welke daardoor jaarlijks in de schatkist vloeijen zal, op niet minder dan 29 millioen. Ten einde voorloopig in de drin gendste behoeften te kunnen voorzien, zal eene ieening van circa 19 millioen bij het Credit Foncicr gesloten worden. Uit de mijn te Lalle zijn eergisteren nog drie inenschen Ie voorschijn gehaald. Deze hadden der tien dagen in eene volslagen duisternis doorgebragt en geen ander voedsel gehad dan hetbedorven water in de mijn, waarbij zij den razendeu honger hadden gestild met ccnigc stukkeu van hun ledergoed. Ofschoon zij daarbij door den stand van hel inge loopen water, hetwelk lot 55 meters boven hun verblijf was gerezen, eene drukking van 5'/, at- inospheer hoven de normale luchldrukking hadden uil te staan cn dus onophoudelijk in de grootste henaaiiwdhcid verkeerden, bestaat er evenwel thans geene vrees voor het behoud van hun leven of hunne krachten. In een der Fransche bladen leest men de volgende huwelijks-aanvrage: »Eeno jonge dame van 55 jaar, die te Montigny een eigen huis be woont en bovendien in het bezit is van een ka- pitaallje van 6000 francs, vraagt een echtgenoot, die een fatsoenlijk beroep uitoefent. Kantoorklerken behoeven zich niet aan te melden als men naar vroeger haar vrije keus had gelalen, zou zij liefst een zeeman hebben gehad. Tol boden zou ecu zeeman, liefst een zeeofficier, haar nog het meest welkom zijn. Inclinerenden kunnen zich aanmelden aan hel bureau van het blad, waar het photogra- phisch porlret der aanvraagster Ier bczigtiging ligt." Leipzig, 27 Oct. Uit Kirchhain meldt men het volgendeHet twaalfjarige zoontje van eene weduwe aldaar, sloeg op de straat met eene kleine zweep naar een houd. Do Hoog-Ed.-Aehlb. fleer, Rohde, Landraad van ambacht die toevallig voor zijn venster stond Ie gluren, zag mei eigen oogen, aan welk eene onvergefelijke misdaad de jongen zich schuldig maakte, en klopie als razend op het venster, om den kleinen boosdoener ie beduiden, dadelijk in de hoog cdcl-achtbare tegenwoordigheid van deri niet zeer genadigeti landraad te verschijnen. Zoo als wel te denken is had de delinquent daar niet veel lust toe, maar zette het dadelijk opeen loopje niet dan heb je het niet. De hoog-edel-achtbare heerschap daardoor nog woedender geworden, zond nn een policieagent er op af, oin den schuldige Ie halen, cn voor het geregt te brengen. Daar gekomen, grijpt zijne hoog-edel-achtbaarheid een' knuppel en ranselt den armen jongen dal hij half bewusteloos wordt weggedragen. Hiermede nog niet tevreden, het hij hein voor 24 uren in de stadsgevangenis opsluiten. Hier gilde en schreeuwde het arme, gemartelde en doodelijk beangste kind zoo erbarme- hjk, dat de gevangenbewaarder medelijden met hem kreeg, en zijne moeder liet halen, ten einde hem gedurende den nacht gezelschap tc houden, met deze straf was echter de wraaklust van den hoog edel-achtbaren landraad Rohde, niet voldaan, want, 'n plaats van den jongen den volgenden morgen Ie ontslaan, liet hij hem als een groote boosdoener eerst door een dienaar der heilige geregtigheid door de straten der stad leiden cn zoo naar de school brengen. SiarEingcn, 59 Oct. Als eene zeldzaamheid kan men niededeelon, dat in de nabijheid dezer stad, op liet bouwland van den Heer Hollinga II. Zondag rijpe aardbeziën zijn geplukt, terwijl nog verscheidene bloesems de planten versieren. Ten gevolge van het besluit der Isr. ressor- tale vergadering in Groningen, waarbij de opper- rabijn van Groningen, wegens verwaartoozing van de hein opgedragene vcrpligtingen, met uil0. De cember e. k. uit zijne betrekking is ontslagen werd onlangs hel daardoor vacerende opperraliinaal lijdelijk opgedragen aan den opperrabijn van Friesland. Naar wij vernemen, heeft echter de Wel Eerw. Heer B. Dusnus voor die opdragt bedankt, en zien vele belanghebbenden en belangstellenden nu mot ongeduld de verdere ontknoopiug van deze in hel kerkelijk leven Her Israëlitische gemeenten hoogst zeldzame verwikkeling te gemoet. Aalten, 51 Oct. Onder de slrckcn van ons vaderland, alwaar zich de in den tegenwoordige» tijd zoo toenemende godsdienstige sectengoesl liet meest openbaart, bekleedt het naburige Winterswijk misschien eene eerste plaats. Men treft aldaar toch op eene bevolking van 7500 zielen, behalve ccue proleslanlsche kerk waaraan drie predikanten en een catechiseermeester verbonden zijn, aan eene christelijk afgescheiden kerk; ccne kerk van de El- berfeldsche christelijk afgescheidenen van het dui zendjarige rijk of Derbianen, eene kerk van christelijk afgescheidenen, zich noemende vrienden der waar heid; eene Menuislenkerk; eene Roomsch-Katholijke kerk; eene zich afgescheiden hebbende R. C. kerk voor de buurtschap Mcddo, eene Joodsche synagoge en eene zich afgescheiden hebbende Joodsche kerk. Hij die al deze kerken op den dag des Heeren bezoekt, kan aldaar liet Evangelie door leeraren van verschillenden stempel, zoowel den predikant als den landbouwerden gewezen klompenmaker en metselaar enz. op uiteeuloopendc wijzen aan de ingezetenen dier plaats, waarvan de seclengcest bij velen aan ongenoegzame ontwikkeling moet worden toegeschreven, hooreu verkondigen. Amsterdam, I Nov. Dezer dagen heeft zich weder bij sommige gegoede ingezetenen een individu vertoond, lol uitvoering van een kunststuk, waarmede hij reeds hij vroegere gelegenheden een aanlal personen heeft opgcligt Bedoelde industrieel gaal volgenderwijs te werk Hij uieldl zich aan, in een of ander huis, hij voorkeur in de aanzienlijke buurten, en vraagt naar de vrouw des huizes. Als deze Ie voorschijn komt, zegt hij een Zeenwsch schipper te zijn, brengt haar de groeten van de eerte of andere familiebetrekking builen do stad, verhaalt van deze ccnigo bijzonderheden, waaruit blijkt dat hij met de betrekkingen, der dame, tol wie hij spreekt inderdaad zeer goed bekend is en doet haar alzoo volkomen aan de waarheid zijner mede- declingen geiooven. Ongemerkt brengt hij dan liet gesprek op chocolaad, verhaalt dat de persoon, door wieu hij zegt gezonden te zijn, zich altijd ecnige pon - den van hem aanschaft en weel op die wijze degene, met wie hij spreekt, er toe te bewegen hem voor cenige guldens een of incer pakjes af !c koopen van een mengsel, dat hij chocolaad noemt, en dat daar ook het uiterlijke van heeft, maar, »oo als men later ondervindt, zoovele centen niet waard is als er guldens voor zijn uitgegeven. Is na zijn vertrek het bedrog ontdekt, en doet de bedrogene bij hare betrekkingen builen de stad onderzoek, dan blijkt hel altijd dat de voorgewende Zeeuwsche schipper daar geheel onbekend is. De sluwe op- ligter speelt zijne rol voortreffelijk, mist uiterst zelden zijn doel, en is steeds verwonderlijk naaiiwkeurig ingelicht omtrent alle betrekkingen en familie aangelegenheden der personen lot wie hij zich wendt. Hue hij hel aanlegt om zich tol in de kleinste bijzonderheden daarvan op de boogie te stellen, is niet bekendevenmin hoe het hem lol nog toe gelukt is uit de handen der poiicie te blijven Zeker is het intusschen dat, ofschoon hij reeds een overgroot gclai personen heeft misleid, eene waar schuwing tegen zijne praktijken nog verre van overbodig is. Elaarleut, 31 Oct. Hel tekort ii f 19,000 op de rekening van de feestcommissie begint reeds te minderen vrij zeker, dat de gemeenteraad dal tekort niet ten laste van de stads financiën zoude brengen, worden pogingen aangewend bijdragen in te zamelen, hetgeen aanvankelijk, naar men zegt zeer wel slaagt. Werkendam 5 Nov. Eergisteren avond is op het Sleeuwijksche veer vermoedelijk verdronken dc voetknecht J. B., die des avonds het brieven pakket zoude overbrengen, hetwelk te Gorinchein op het kantoor niet aankomendemen zicli hier verontrustte, hetwelk bleek niet ongegrond tc zijn geweest, daar men hij onderzoek naar genoemden overbrenger wel het pakket lusschen de boot en ile wal drijvende vond en zijn vest in de boot doch dc veerknecht zelve niet. Waarschijnlijk is hij door de duisternis, met het uitstappen der boot, in het water geraakt. Hij had het veer nu juist 40 jaren bediend. [Inyez Sicrikv.ee, 5 Nov. Zondag verspreidde zich het gerucht binnen deze stad er is een schip ge strand, terstond was dan ook de alhier gestationeerde Kotter der Zuid-Hollandsclle Reddingmaatschappij, benevens andere vaartuigen in dc wcèr, om de noodige hulp te verlcenen. Het schip is de Fransche Bark St.-Louis, ge zagvoerder L. Prevel, komende van de Brazilie's, gedestineerd naar Rotterdam, hebbende aan boord een Brielsche loods. Door den hevigen Noordwesten storm welke tusschen Zaterdag en Zondag woedde, steeg het water verre boven hel hoogste giertij, zoodat het schip over den Banjerd en alle ondiepten welke zich in den Roompot bevinden, werd heengevoerd, cn eindelijk op het lager van den Vlietcpolder eiland Noord-Beveland, aan den wal verviel. Geen mensclienlevens zijn er te betreuren, alleen is hel schip niasteloos. en is men bezig de lading in liglers te lossen. Niet alleen die, maar ook het schip zal, na geheel uitgelost te zijn, uitgezonderd de schade aan tuig enz., voor de eigenaars behou den wezen. Wel inag inen verwonderd staan, dat met zulk een vliegend weèr, het schip met man en muis geen prooi der golven is geworden; ieder zeeman zal dit beseffen, vooral indien hij in aanmerking neemt de werking van den N.-W. storm die, gepaard met het zoogenaamde Noordtij, de ondiepten van de Noordzee tot het graf van den zeeman maakt. Men deelt het volgende mede aan de Utr. Ct »Iu uw blad van 22 dezer komt voor een artikel uit Vlissingen, overgenomen uit dc A. Ct. Het luidt »Z. M korvet met sloomvermogen Leeu warden liep lieden van 's rijks werf alhier met het beste gevolg te water. Dc constructie van die korvet getuigt op nieuw van de bekwaamheid onzer scheepsbouwkundigen, cn zij zal naar het oordeel van bevoegden een sieraad onzer marine zijn." Is dal werkelijk ernst van den steller, dan ge tuigt zulks al zeer weinig van zijne kennis van scheepsbouw maar wij houden het voor persiflage. VjambiLeeuwardenSoerabaija en Zoutman zijn vier schepen, die den staal op niet minder dan acht tonnen gouds ieder komen te slaan de eerst genoemde is daarvan in dienst en naar West-Indie. Zij hebben den vorm van klippers, zooals b. v. hot Engelsche klipperstoomschip Royal Charles. Van dc voor hen bepaalde batterij van 16 der tigponders, kinnen zij vier stukken tamelijk, de overige twaalf óf in hel geheel niet, öf niet dan zeer gebrekkig gebruiken. En riu laten wij aan den bescheiden lezer over te bcoordeelen, in hoe verre een oorlogschip, dat zijne batterij niet ge bruiken kan, aan zijne bestemming voldoet en van bekwaamheid getuigt van onze scheepsbouwkundigen? Ruiin drie miliioenen aan deze type en even zoo veel aan een twaalftal Djambi's in het kleine ik bedoel de type Haarlemmermeer even ondoelmatig als dat schip, beeft de tegenwoordige minister teil erfdeel van zijnen voorganger onl vangen. Ziedaar, hoe de gelden hesleed werden om dc marine, die in hel verval was, te releveren, maar die integendeel hoe langer hoe dieper wegzonk. Grenst het niet aan het dolzinnige, om tege lijker tijd acht vaartuigen, model Haarlemmermeer op particuliere werven aan Ie besteden, en gelijk tijdig met het model te houwen, zonder Ie weten, of zij al dan niet aan hunne beslemming zouden voldoen Wij zullen ons voor het oogenblik hierbij he palen van dc verdere typen van de erfenis zouden wij veel kunnen zeggen, waartoe welligt een ge legener oogenblik komen zal ons doel is, om slechts een klein overzigl te geven van de uioeijc- lijkheden, waarin de tegenwoordige minister van marine zich moet bevinden. Naar wij vernemen, zou bij het hoofdbestuur der posterijen hel plan bestaan om, even als hij verschillende andere vakken van administratie, de suriiiimeraircn voor dat vak aan een vergelijkend examen te onderwerpen, waarbij vooral zou gelei worden op kennis der Hollandsche en moderne talen, en niet minder op ccnc volledige kennis der aardr ijkskunde. GEMENGDE HEltlGTEN Volgens gcruchlen, in onderscheidene dagbladen vermeld, zoo wel Fransche als Belgische, zal Keizer Napoleon in de maand November, Koning Willem III in den Haag een bezoek komen brengen, met Leopold aan zijn arm. Ontdekt: eene zatneu- zwcring tegen liet regerendhuis van Rusland, dat in geheel Polen en in Rusland vertakkingen heeft. De Russische beer zal dan toch eindelijk eens ge muilband worden. Koning Victor Emanuel schijnt óók maar een koolverkoopcr Ie zijn. Die Majesteit, namelijk, heeft een snoer paarlen en robijnen, ter waarde van 15,000 gulden, aan den Heiligen Ja nuarius ten geschenke gegeven, omdat hij het bloed liet vloeijen, zoo wel voor hem als voor de Bourbons. In 1 talie beslaat hel geloof, dat er ecuc ffcsch bestaat, waarin het bloed bewaard wordt van den Apostel Johannes, dat op een zekeren dag in het jaar vloeibaar wordt; en wilt het niet vloeijen, dan wordt dit beschouwd als een kwaad teeken voor de bevolking. De priesters, welke die flcsch in bewaring hebben, laten het altijd door zeker kunstmiddel, dat elk jaar zeker wel ccne nieuwe vloeistof is, vloeijen, naar mate het geld dal er inede te ver dienen is. In Hongarije is het zoo ver gekomen, dat men dc vrijheid met een lantaren moet gaan zoeken. Dit land kan noch door ligling van krijgsvolk, noch door geweld tol het invorderen der belasting meer tot rust gchragl worden. Het wil geen stiefzoon meer zijn van Oostenrijk, het wil een eigen Vaderland. -Tc Palermo moet een opstand uitgebroken zijn, ten gevolge van de duurte der levensmiddelen. Ook te Parijs zijn weer oproerige biljetten aangeplakt, waarin gezegd wordt: »Lodewijk XVI is wegens verkwisting voor de Na tionale Conventie geroepen om zich te verantwoorden; en dit niet kunnende doen, werd hij veroordeeld op het schavot zijn hoofd Ie verliezenHoe ware verdiensten in Nederland thans beloond worden, bewijst de genadegift van ien gld. aan een dragonder wegens bewezene diensten aan de poiicie Ie Arnhem, bij het aanhouden van een persoon, waarbij hij schade aan zijne kleeding heeft hekomen. Ook heeft het patriottische genootschap te Hamburg, een voerman inet een gedenkpenning vereerd, voor het verworgen van een Leeuw. Te Goes wordt er uitgerekend, dat een huisgezin van 6 personen per dag benoodigd heeft één pond brood; vleesch is overdaad spek is ongezond, ten gevolge der vele zieke varkens, cn boter is te galachtig, om zwaar tc kunnen werken voor weinig geld. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1