j\.° 1857. f roensdag 50 October 1861. !8de Jaarg. iOEB rJfff koop: hoofd ILL EN* Nieuwstijdingen. lÖwtfstWawV» Herinneringen. ielingwagen, WAGE, (e jl"a' "■aaa de KATER, rkrijgbaar. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Anierikabij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. 'I T. Vrouw Sybilla' ran de KATER. jaren inct ht als maagrer or hare zachlt bevorderen zeer zacki •ent het doosjt, rkrijgbaar dooi L, Lippens. P. Dronkerc. van Beilanus. Mets Abonnemcnts-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-AmcrikaFranco New-York. - 3,90. Verse li Ij nt: Gp Woensdag en Zalurdag. Advertentie m: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing. 35 cent. De inzending der Advcrlentien kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzcc, Hoek van de SchuilhavenB, No. 94. Brieven en Ingezondcnc Stukken Franco. Londen. 23 Oct. De Morning Post verzekert, dat de jongste bijeenkomst tusschen Türr, Klapka en Kossuth plaats had met het doel om taalregelen legen den gcmeenschappelijken vijand van Italic en Hongarije te beramen en dat Garibaldi, ofschoon nog steeds op Caprera vertoevende, daarvan volkomen kennis droeg. Men kan dus vervolgt iet blad een nieuwen strijd tusscheu Hongarije en Oostenrijk bijna met evenveel zekerheid te geinoet d.v.Rijsselenzlflen als de terugkeer der jaargetijden of die van Bat. Cz. ebbe en vloed. Eene nieuwe ontmoeting tusschen Oostenrijk en Hongarije zal bijna zeker een nieuwen oorlog tusschen Oostenrijk en Italië ten gevolge it. 01' het mogelijk zal zijn den strijd te voorkomen of, ingeval hij onvermijdelijk mogt zijn, dien spoedig en gelukkig te eindigeu, dit zal, in Italië, afhangen van de krachtige zamenwerking van het volk met de regering van Victor Emanuel. In de nabijheid van Manchester heeft om eenen prijs van '2 p. st. tusschen zekeren Pugh en zekeren Richards een vuistgevecht plaats gehad Ti 1P ten gevolge waarvan vijf personen wegens «doodslag" JAI Daar het hof van gezworenen zijn verwezen. Richards kwam daarbij om het leven. Pugh en de vier dheld, reu secondanten zijn gearresteerd. In de omstreken |n hoesten! sprak men daags te voren over niets dan over den verwachten strijd, doch van eene poging om dien te verhinderen was geen sprake. 24 Oct. Met het gebruik van den telegraaf het thans zoo ver gekomen, dat aan ieder die r jaarlijks 4 p. st. per mijl voor over heeft, door Ie compagnieschap een afzonderlijke draad wordt ifgeslaan, ten gevolge waarvan men uit zijne kamer ;eheel op zijn gemak met zijne vrienden kan cor- 'cspomleron. Berlijn, 26 Oct. Bij gelegenheid van den grooten iptogt met 's Konings intogt in deze hoofdstad, merkte o. a. opeen reusachtigen admiraalshoed, waaronder erd gedragen een geheel uitgerust oorlogschip, versierd iet de vlaggen van al de Duitsche staten. Dat deze locd door liet hoedenmakers gild werd gevoerd, behoeft aauwelijks hier bijgevoegd. De banierdragers van het larbiers-, nieuw zilver- en sommige andere gilden droegen Duitsche rood, zwart goude vlag. Dez.c en de admi- alshoed trokken vooral de aandacht der menigte, en erder. telkens met luide hoera's begroet. De ongeregeldheden op den avond van 's Konings Intogt gepleegd, hebben zich nogmaals herhaald op het lexandersplein en aangrenzende straten, zoodat de policie ich genoodzaakt heeft gezien om met het blank geweer lusschcn beide te komen. Hierdoor zijn verscheidene nrsoncn gekwetst en is een veertiental in hechtenis ;enomen. Op den echtend van den krooningsdag kwam te oningsbergen een oude invalide aan de poort, welke laar liet plein van l»et paleis voert. Daar hij geen aegangsbiljet had, riep de schildwacht hein luide toe :rug. De oude snorbaard rigtte zich trotsch op en zcide erug? Heden is het de 18de October; 48 jaren geleden leette liet op dezen dag Voorwaarts, en de oude ging oorwaarts en kwam ongehinderd op het plein. Weenen, 25 Oct. Als een bewijs dat de in- evoerde maatregel, om door hel stellen van in hering bij de belastingschuldigen in Hongarije, ene spoedige aanzuivering van het achterstallige te rlangen, niet aan de verwachting beantwoordt, kan iet volgende voorbeeld dienen. Op het landgoed iisigwand, gelegen in het comitaat Komorn en ekuorende aan den Heer Ghyzy Kalmana, president an bet Huis der Afgevaardigden, bevinden zicii edert eenige weken 40 kurassiers, ten einde hem e dwingen tol betaling der achterstallige belasting; «aar het schijnt zal deze maatregel bij hem gelijk 'j zeer vele anderen het doel missen, want de 'anschapperi worden van alles ruim voorzien, maar in betaling der belastingen is tot heden geene 'Prake geweest. van jaargctijdci tegen gt r de zuiverend! de piji vervolg builen slechts goed op k bij de aangc- dringen, iede. Het is altijd gebruiken, want Ikander. Er ii werking lan; worden vooi urft. :reode tepels, pijn. eurbnik. re hoofden, sten *an alle soort* nden. enz, euz. Ie Prijzen 5 f 13.50 ƒ20.1 >0 -13,85-20.1 te nemen doe ilf is een papil te handelen te bekomen b| ler te Zierïkzee, -op-Zoom te 's Hertcgeiv 244. Hollowaj O Maiden Laint igd indi g ver i Inwon T. u id Beve Iel ter K. iine beloo Adres bij LOOZE. uitstapje naar Zante gedaan. Zoodra H. M. aan land stapte verscheen dc Ooslenrijksche consul Mosetti en verlangde, terwijl hij naar Oostersch gebruik op de knieën zonk, de bevelen van zijne vorstin te vernemen. »Mijne bevelen zijn, «antwoordde M., »dat gij oprijst en het stof van uwe knieën afwischt." Breslau, 25 Oct. Er zijn alhier de volgende berigleu ontvangen uit Warschau, loopende tot 25 dezer. De generaal Lambert was lijdende aan eene borstkwaal. De Katholieke en Prolestantscbe kerken benevens de synagogen waren nog altijd gesloten, en de onderhandelingen lot heropening derzelven werden voortgezet, bet volk bad voor de kerken, doch het zingen van liederen had opgehouden. De Keizer zou den 28sten te Petersburg zijn terug gekeerd de Keizerin zou nog eenigen lijd iu de Krim blijven. Weenen, 24 Oct. De Keizerin heeft onlangs Montpellier, 25 Oct. De Messager deelt lij dingen uit de mijndistricten van Bességcs mede lieden nacht ten twee uren is men er in geslaagd weder drie der mijnwerkers levend tevoorschijn Ie halen. Veertien dagen hadden deze ongelukkigen onder den grond doorgebragt. Hun gezondheids toestand is echter vrij voldoende. Men zet het werk tot redding der drie overigen de laatste die vermist worden inet ijver voort. Nijmegen, 25 Oct. De aardappel -oogst kan alhier en in de omstreken als geëindigd beschouwd worden; de opbrengst is gering, daar de bunder slechts lot 'Is gedeelte van vroeger heeft opge- bragt. De kwaliteit laat voor het grootste gedeelte veel te wenschen over. De aanvoer van Pruisische aardappelen duurt steeds voort, waardoor de prijzen voor het tegenwoordige nog al bevredigend zijn. Voor goede kwaliteit Geldersch soort wordt f 5 tot 6 per mud besteed. Het winterkoren staat over het algemeen uit muntend. Utrecht. 26 Oct. Naar men verneemt heeft de heer de V. slager alhier voor het terug bezorgen van een pak effecten dal door hem gevonden was, de somma van f 400 ontvangen. Ingez Werkendam26 Oct. Algemeen zijn dc ge goede inwoners alhier ingenomen, dat er in ons dorp ceu bijzondere school is opgerigt, waarop, benevens het gewoon onderwijs, nog in onderschei dene talen onderwijs zal gegeven worden, onder nomen door den hier toe allesints bekwamen beer S. {Ingez.) Breda, 25 Oct. Dezen morgen is in liet Ge reformeerd oude vrouwenbuis alhier overleden Ca- tharina Specht, in den ouderdom van 101 jaar 5 maanden en 20 dagen. Middelburg, 23 Oct. Heden is door het pro vinciaal geregtshof van Zeeland uitspraak gedaan in de zaak van schipper Breas, beschuldigd van twee diefstallen van hein toevertrouwd goed, waarvan wij in ons nominer van II. zalurdag melding maakten. De beschuldigde, wegens ziekle verhinderd ter te- rëgtzilling tegenwoordig te zijn, is vrij gesproken. Wij vernemen dat door Adriaan Polderman aan Z. M. den koning een verzoek is gerigt om gratie van de doodstraf, waartoe hij is veroordeeld bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van 4 julij jl. Te Vlissingen blijft, zoo als te verwachten was, nog groole bekommering heerschen over het onlangs door den minister van marine Ie kennen gegeven voornemen lot opheffing van de werf aldaar. Reeds in ons vorig nommcr meldden wij dat de kamer van koophandel een adres aan de tweede kamer heeft gerigt, terwijl de gemeenteraad even eens een adres zond aan de tweede kamer en aan Z. M. den koning. Hierbij blijft hel echter niet. Gisteren avond heeft er eeue vergadering plaats gehad van ingezetenen der gemeente, met het doel, om ook van hunne zijde verzoekschriften in te zenden aan Z. M. den koning en aan de tweede kamer, ten einde daardoor te doen blijken van de algemeene belangstelling in het bezit dier instelling. Dc heer T. C. Dommisse, secretaris van de kamer van koophandel, daartoe van verschillende kanten aangezocht, had zich belast met de zamenstelling der adressen, die onverdeelden bijval vonden en onmiddellijk mei een aantal handteekeningen werden voorzien. Zij zullen nog gedurende eenige dagen ter leekeniug liggen. De Brnsselsche correspondent van een Luiksch blad meldt, dal de koning der Belgen binnen kort een bezoek zal brengen aan Z. M. koning Willem III. De bijeenkomst zou plaats vinden bij gelegen heid der opening van den spoorweg tusschen Luik en Maastricht. Mogt de koning echler niel gaan, zoo schrijft de correspondent, dan zal de hertog van Brabant dc plegligheid bijwonen en te Maastricht den prins van Oranje ontmoclcu. In dit laatste geval zou de bijeenkomst der beide sou- vercinen tot het voorjaar worden uitgesteld. Te Ommen is een schrijven uit Noord-Ame- rika ontvangen, waarin gemeld wordi, dat wederom drie wagens met Hollandsche vrijwilligers uit de kolonie Holland, staat Michigan, naar het oorlogs- tooneel vertrokken waren. Hun was door de van alle zijden zaamgevlocide menigte zegenend vaarwel gezegd met het toezingen van Ps. 154: 5daarop werd de banier der Unie ontrold, eo ouder ecu daverend driemaal herhaaldhoerah voor de Hol landsche vrijwilligers 1 vertrokken zij. Zlerlkzee, 29 Oct. Naar men verneemt, is door Z. M. den Keizer van Rusland aan de ge zagvoerders der alhier gestationeerde redding-vaar tuigen, W. A. Bowbijes en G. van Duin,'de gouden medaille verleend met het ordelint van Wladimir, benevens aan elk der manschappeu tien zilveren rochels, wegens het redden der equipage van het Russisch Barkschip Suomi, dat in het vorige jaar op deze kusten is verongelukt. Wij vernemen, dat Z. M. de Koning der Belgen de insignia van het grootkruis der Leo- polds-orde heeft toegezonden aan Z. K. H. den prins van Oranje. Aangekomen passagier van Balavia, per Bur gemeester HoffmanKapitein de Wit: de heer A. J. C. Giese. Een prachtige koningstijger, beslemd voor de"1 Diergaarde Ie Rotterdam, wcike met bovengenoemd schip werd overgebragl, is moeten worden afgemaakt, vermits het dier uit zijn hok was losgebroken en den timmerman eene ernstige wonde had loegehragt. Betreffende den legcnwoordigen aardappel-oogst schrijft} men aan de L. Ct. nog het volgende Een persoon te Whad voor eenigen tijd eene groole partij te veld staande aardappelen, die hem toeschenen geen ruim beschot te zullen opleveren. Daarbij kwam liet toenemend gerucht der ziekte onder de aardappelen en de berigten, die deswege met lederen dag ernstiger werden, zoodat hij er op uit was zoo spoedig mogelijk een goeden kooper voor zijne partij te,.vinden. Weldra deed zich iemand op en de koop werd voor f 500 gesloten. Bij de rooijing is het echter gebleken, dal de partij niet alleen een zeer goed beschot, maar ook gave vruchten heeft opgeleverd, zoodal zij, bij den stijgenden prijs, den kooper ongeveer f 5000 heeft opgebragt. komst der koningen van Belgie en Nederland, zal er een gedenkpenning geslagen worden die ieder op zijn borst zal moeten dragen, zoo wel een Belg als een Nederlander. De Pruisische predikanten zijn aangeschreven, zich niet meer te beinocijen inet het werk der verkiezingen, iets dat wel navolging waardig is. Bij gelegenheid dal Zijne Majesteit te Parijs is geweest, heeft hij ook de vleeschhallen bezocht, en heeft zich lang onderhouden met de dames der Hal. Hij zag daar Hollandsch ossen- vleesch dat te vet is voor de Nederlanders, en daarom zal de uitvoer van vee in Nederland niet verboden worden. De kinderen Israels te N. kwijnen van smart en van verontwaardiging thans weg over de onmenschelijkc handelingen en gouddorst van hunnen zoo zeer beminden en hooggcachten geloofsgenoot. Zijne dochter namelijk gaal in het huwelijk treden 'met een Amsterdammer die doof en storn is, maar te beschikken heeft over 80,000 guldens. Dus om het geld gaat vader en moeder hunne dochter zoo goed als verkoopen, zonder dat die lieve meid ooit hel geluk des levens kan ge nieten, strijdig inet de wetten der natuur. Doch er is een geluk bij een ongelukde man zal niet zeggen wat zij van hem zegt, cn niet kunnen grummen als zij het te grof maakt met de schijven. Twee dames te Zaa. hebben op de kermis zoo goed aan hun woord voldaan, dat de eene reeds op het droog zit, cn de andere nog een kabeljaanw uitwerpt om een walvisch te vangeu. Wat er nu gevangen zal worden, weet men nog niet, mogelijk wel een aap zonder staart. Een haantje te Brou wershaven wordt gewaarschuwd, niet meer! naar de kippen van een ander te vliegen, daar hij anders van zijne veeren zal moeten missen. Aldaar heeft een fijn juffertje voor de tweede maal een blaauwtje gcloopen. Zij is wel mooi opgetooid, maar van hare tong is ieder bang. GEMENGDE BERIGTEN. De uilgaven voor 1862 zijn begroot op 86'/j millioen, en in 1835 waren die 70 millioen, zoo dal in 9 jaren de staats uitgaven met ruim 16 millioen zijn verhoogd. Van Neuzen zal er spoe dig een spoorweg gelegd worden naar Gent, om de verbroedering tusschen Belgie en Nederland des te beter te bevorderen. Gaat dit plan echler door, dan zal de spoorweg van Vlissingen wel uitgesteld worden voor altijd, omdat die dan wel zal ku.incn gemist worden. Ter herinnering van dc zamen- IHrgBZOUDSlTB STTTZZBST. 1795, Febr. 15, werd voor het eerst de Fransche vlag van den toren van Zierikzee uitgestoken, en de Vrijheidsboom geplant voor het stadhuis. Junij 4, werd te Parijs de alliantie getcekend tusschen Frankrijk en onze Republiek, en den 24 daaraan volgende, werd dit verbond te Zierikzee pleglig gevierd. Ten 1 ure liet het klokkenspel zich hooreu, en 128 jonge dames dansten, inge deeld bij Fransche grenadiers en dragonders inet burgers, heeren cn weeskinderen, des avonds otn den Vrijheidsboom, als het zinnebeeld der Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. 1813, Nov. onlruimdcn de Franschen Zierikzee, na eenige dagen deerlijk mishandeld te zijn geweest. De generaal werd door de straatjongens met paarden- drek gegooid, en had voor zijne woning (thans het logement van Zeeland) twee kanonnen geplaatst voor persoonlijke veiligheid. Ook hadden zij het plan een oorlogsbrik, die in de Nieuwe haven lag, iu de lucht te doen springen, en ecu aanzienlijk inwoner naar Frankrijk te vervoeren die beschuldigd werd van verraad, dat echter mislukte. De brik werd door de burgerij overmeesterd, het kruid over boord gegooid en het volk nam de vlugl; terwijl de burgers den reeds in een rijtuig gebragten man verlosten iu bet midden der Franschen; de strengen der paarden werden afgesneden en de man uit het rijtuig gehaald, dal altijd dankbaar erkend is geworden. Nov. 21, maakten de heeren van Hogendorp en van der Duijn hij publiekalic bekend, dat zij het bestuur in handen hadden genomen lol op de komst van den prins van Oranje, en ontsloegen alle Ne derlanders van hun eed van trouw cn gehoorzaamheid aan Napoleon, en vertrokken de heeren Fagel en Perponcher naar Londen, om den prins uit te noodi- gen de regering over de Nederlanden te aanvaarden. Nov. 50, arriveerde dc prins van Oranje te 's Gra- venhage, en werd als Soeverein der Nederlanden uilgeroepeu. 1814, Aug. 1, werd de vereenigiug van Belgie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1