A. P. C. ROOTHAERT, Zeeland. A.° 17(37. Een WOONHUIS, Een Woonhuis en Erve, Een Pakhuis en Erve, Uit de hand te koop: TE KOOP: Een vlugloopende Jagthond, Tot Nut en Genoegen Fabrikant van Haarden Kagchelsenz., Schaal- en Maatkolen. Vlissiugen en Rotterdam De Pillen van Hollo way. Werkhuis en Arni-wecshuis worden verkoel)) in bel tiaslhuis. Die verkooping moet dus ook wel slof lot tevredenheid opleveren. Wordt verwacht te Middelburgccne familie uit Schouwen, lot kennis making van een hunner betrekking. Jakob van West Kapelle wordt verzocht, in zijn hoogmoed de gebreken van anderen zoo breed niet uil Ie meten, of de zijne zullen ook aangewezen worden. De modepop van Kadzand heeft op ecu Irouwfccst geweest, en heeft zich twee maal verkleed, om hare rol des te beier te kunnen spelen met slobberdoes. Een slocproeijcr te Brielle moest op de kuifjes- markt met zekere dame niet uitgaan, anders zal men er meer van hooren, dan op de Briclschc kennis. Aldaar wordt cene bewaarster van olie zakken aangeraden zoo gul niet te zijn wanneer zij in den nacht wordt gewekt door waterrotten, want daar is geen beschuit voor aan te halen. Te Kwadendamme heeft er een bal plaats gehad waar het zoo prettig is toegegaan, dat de gasten elkander door de ramen gooiden, waardoor glazen en houtwerk als gruis verbrijzeld werden, terwijl er velen met bebloede gezigten afkwamen. Hoewel wij over de grootste helft zijn der 19de eeuw, blijven de vorsten nog do volken met oude praatjes blinddoeken. Zoo heeft de Koningj van Pruissen bij zijne krooning gezegd»De Kouingcn van Pruissen bebben hunne kroon van God, en zijn heilig en onaantastbaar.'' Indien dit waarheid is, van wien hebben Napoleon, Leopold en de Koning van Zweden hunne kroonen gekregen Van het volk. Het volk geeft kroonen en het ontneemt kroonen; de Voor zienigheid niet; de hoofden die een kroontje dragen ziju veel te nietig voor den Heer van het Heelal. Vóór dat de graaf van Vlaanderen en de Hertog van Brabant naar Luik ziju vertrokken, hebben zij eerst proeven genomen te Lillo om bommen onder water te doen springen, waardoor het grootste oor logsschip in splinters in de lucht vliegt, welke proeven de gcwenschte uilkomsten beloofd. l)e zoon van den maarschalk Neij heeft zich ziek voor gewend om niet in gezelschap te komen met den Koning der Nederlanden te Parijs, omdat do groot vader van Willem III de oorzaak is geweest van den dood zijns vaders. Alle Souvcreincn van Eu ropa waren tegen het fusilleren van Neij, behalve Keizer Alexander, en de grootste veldheer van zijn tijd moest als een slruikroover doodgeschoten worden. Koning Leopold is door Zijne Majesteit Willem III te Luik uilgenoodigd om nog in den loop van dit jaar een tegenbezuek te brengen aan het Nedcr- landsche hof. Men ziel dus wat er in 25 jaar kan veranderen; toen zoude men gezegd hebben: Eer zal men een' komeet, In hare loopbaan stuiten, Eer men een Luikerwaal. 't Wilhelmus-lied hoort fluiten. Eer zal men op den grond Der Noordzee, koolzaad zaaijen, Eer men d' Oranjevlag Te Luik ooit zal zien waaijen. Eer zal men Zon en Maan, Te Luik voor kaas verkoopen, Eer dat men Leopold, Met Neci lands vorst ziet loopen. Eer zal men het Heelal, Met ecneu duimstok meten, Eer dat der Belgen haat, Met Neerland is vergelen. En nu Vergeten is den haat, liet volk dat heeft gesprongen, De vorsten hebben zaam, 't Wilhelmus meè gezongen; En op de torenspits Van Luik, daar zag men wapp'ren. De oranjevaan ten top, De standaard onzer dapp'rcn. IIT©E50ITD:EITS stttzseu. Arnemulden, 19 October 1861. Daar er in No. 124 der Middelb. Courant van Dingsdag jl. cene zeer deelnemende en ernstige aanbeveling voorkomt, ten einde eene bewaarschool voor kinderen in de gemeente Arnemuiden daar te stellenhouden wij reflccterenden het voor een pligt onze gevoelens met dien te verecnigen doch het is vreemd, dat de wijzewaarop zulks hier wordt te kennen gegeven en de reden waarom dit zoo noodig en nuttig zou zijn, met cene soort van compromitalio gepaard gaat. Men spreekt er o. a. van eene zich in stuitende vormen voor doende armoede dit is voor belangstellende inge zetenen ccne zeer vreemde, onbepaalde en belee- digende uitdrukking. Men spreekt verder van een schier bandeloos in liet vuil opgroeijen der kin deren, maar zoo dit al waar is, (ofschoon wij in gezeten zulk eene buitengewone opvoeding nimmer hebben bespeurd) van waar dan dat veelal in laleren leeftijd deze z. g. n. bandeloos in het vuil groot gebragte jeugd dikwijlswij zouden als het ware durven zeggen doorgaandezich beschaafder, edel- denkender en minder ongodsdienstig gedragen, dan wel zijdie zoo hoogst zindelijk en zoo regt kindcr-bewaarschoolachtig zijn groot gebragt? Hier van getuige slechts de menigte van posliluées, bor deelhouders enz. enz. op meer andere plaatsen, waar zeker wel kinder bewaarscholen zullen te vinden zijn. Wat betreft het vervoeren der visch met wagens, hieraan gclooven wijvalt volstrekt Ie denken minder uit de gehechtheid aan oude gebruiken, dan wel uit overtuiging, dat zooals het spreekwoord zegtalle veranderingen niet ouder de verbete ringen kunnen gerekend worden. En bier zeker, daar bet rijden aan die vrouwen bet weinige nog zou verminderen, waardoor zij zich voedsel en huis- selijk ouderhoud verschaffen. Verder houden wij het er voor dat die uitgeputte vermoeidheidwaarvan men spreekt, bij hel uitventen der visch, woorden zijn, die bepaald buiten de waarheid vallen. Die gedachtewelke bij ons is opgekomen na een dergelijk schrijven in de Geneetlt. Courant brengen wij thans in uitgebreider kringopdat ware belangstellenden zich niet te veel verontrusten over de opvoeding der jeugd in genoemde gemeente. 1°. Wat was heit 2°. Wat is het? en, 3°. Wat zal de toekomst z(fn (Vervolg tan N". 1854.) Voor dat wij de laatste vraag oplossenwat zal het worden vermecnen wij nog cenige aanmerkingen in het midden Ie moeten brengen; ieder leze en oordeele, behoudende natuurlijk zijne eigene wijze van zien. Het zoogenaamde groot Noord-Hollandscbe kanaal is daargeslcld, met bet idé otn voor Amsterdam ecneu verbeterden waterweg daar te stellen. Die over de droogte van de Zuiderzee, Pampus genaamd, was wel door middel der scheepskamcelen of ligters (uitgevonden door Meeuwes Meinderls Bakker,) doel matig, maar ging gepaard inet grootc tnoeijelijkheden en kosten De Minister brengt in aanmerking, dat indien de doorgraving van Holland op zijn smalst om de groote kosten niet tot stand komt, er eene noodzakelijke verbetering aan het kanaal moet plaats hebben, als namelijk de verlenging der sluizen, vooral van de Oosler-doksluis, dit alles beschouwd Z. Excellentie in verband; vooral in twee punten zijnde: in het belang van den handel, en vooral in liet voordeel voor de zecmagt van den staat, eene dringende behoefte te noemen. Wat het eerste betreft, admireren wij de toe lichting van hoofdstuk acht (Departement van Marine;) doch kunnen ons niet zoo gemakkelijk met het tweede vereenigen. De verwoesting van do schoonste werf in ons Vaderland te Vlissiugen, niet eens in aanmerking willende nemen, zal het toch buiten alle betoog zijn, dat de daarstelling van eene werf voor de Marine aan den staat honderd duizenden guldens kosten zal. Op den voorgrond vragen wij zal de werf te Amsterdam doelmatiger zijn dan te Vlissingcn, wij vermeeneu dit niet neen te moeten beantwoorden, de oorlogsbodem toch in Vlissiugen aangebouwd is oumiddelijk in zee, en de schepen in de uitmuntendsle dokken, welke cene oorlogsvloot kunnen bevatten kunnen bij eenen aanval van de eene of andere zeemogendheid op de reedc tot aan zee post vallen, terwijl liet geschut der vesting en aanliggende forten aan wederzijde van de Schel,le-oevers den noodigen bijstand kan bieden; dit kan ten minste in Am sterdam niet geschieden, wij erkennen het, dat het IJ een genoegzaam getal schepen kan bevatten, dan hoe zee gekozen, dan toch is de eenige waterweg door het kanaal, en wanneer dan eene oorlogsvloot een landingsleger op de Hollandschc kust ontwikkeld zullen zij dan niet liet aller eerst beginnen inet de schepen in het kanaal te verbranden, of door de vermeestering van den Helder en verdere fort- licatien dezelve doelloos te maken? De tweede vraag, welke ons als van zelve voor den geest komt welk belang kan de zecmagt van den staat hebben bij liet daarslellen ecner Marine werf te Amsterdam, wij welen het de Marine is de beschermster der koopvaardijvloot, doch moet dit binnen Amsterdam of eenige andere stad ge beuren, dit toch is onmogelijk, builendien indien dit laatste in het belang van den handel was. dan toch mogt men wel degelijk in de overige handel steden van Nederland Marine werven oprigten, wij houden het er iiitusschcn voor, dat de zelfde scheiding bestaat lusschen handel en oorlogsvloot, als tusscbcn kerk en staat. Wij zullen in ons laatste en volgend nummer het slot beschrijven, en dan zal ieder met ons uilroepen: Zeeland zinkt. ZZee, Oct. 1861. Het bijzonder belang van een gewest verhinderde dit jaar en een ander het instandbrengen eener nuttige inrigting, waartoe een bijzonder persoon met eene vorstelijke milddadigheidde noodige penningen geschonken had. Mr. Pietf.r Mogge die, na de gewigligste slaatsposten bekleed te hebben, in 1756 te Zierikzee overleden was, had bij uitersten wil eene som van 420,000 gulden besproken, ter oprigliug eener Hoogeschool in gemelde stad in geval de Staten van Zeeland dit toestemden. De uitvoerders van zijn' laatslen wil hadden daartoe het noodig verzoek gedaan en na lange raad plegingen, zag Zierikzee eindelijk een gunstig staats- hcsluit Ie gemoet, toen de eerste edele, benevens Middelburg, Goes en Tholen eene volkomene toe stemming verleenden, en de andere staatsleden zich niet ongenegen verklaarden. Doch het octrooi, door Philips II, als graaf van Holland en Zeeland, aan die van Leyden in 1575 verleend, houdende dat nimmer in Holland of Zeeland dergelijke scholen zouden mogen worden opgerigl, als (dan) de Leydschc bad reeds bij sommigen zwarigheid gemaakt. Cu ratoren der Leydsche school hadden reeds op dien grond in 1757 zich bij de Staten van Holland ver voegd, om hel oprigten eener Hoogeschool iu Zeeland te beletten. Dezen hadden daarop een en ander maal bij de Staten van Zeeland aangedrongen, dat zij van het oprigten eener Academie iu hun gewest mogten afzien en, schoon de Stalen van Zeeland zelve eenmaal dien aandrang met een betoog van hun regt beautwoord haddenschoon de nadere bedenkingen van Holland door die van Zierikzee opgelost waren schoon, bij het eindelijk besluit, de afgevaardigden van Middelburg, Tholen en Goes nog verklaarden van hel regt van Zeeland tot het oprigten eener Hoogeschool overtuigd te wezen, de Zeeuwsche staatsleden besloten echter eenparig Zierikzee te verzoeken, om van de zaak af te zien, en wezen het verzoek der uitvoerders van den laatsten wil van den heer Mogge van de hand. (BI. 127 en 28 1636 van de Hoogescholen.) In Zeeland heeft men onlangs wel gepoogd, te Zierikzee, volgens den laatsten wil van den heer P. Mogge van Rencsseeene Hoogeschool op te rigten, doch tot nu toe daarin te vele zwarigheden ontmoet, om dit heilzaam werk voort te zetten. 35jarige Echtvereenlgiug van H. BRABER en M. FASOL. Renf.sse, den 21 October 1861. ISadertrouwd Odwerkebic, 19 October 1861. C. HENDR1KSE en A. BAL. Eenige kennisgeving. MO. De Notaris J. P. van BORRENDAM ajSs» zal, op Vrijdag den 25 October 1861, des voormiddags ten 10 ure, vóór het huis in wijk C, No. 75, in de Poststraat te Zierikzeeten ver zoeke van de Beneficiaire Erfgenamen van wijlen den heer A. PHAFF, publiek presenteren te ver koopen Eene partij MEUBELEN en DU1SBAAD bestaande in Chiffonïère, Latafel, Tafels Stoelen, Schilderijen, Koper-, Tin-, Glas- en A'!r|lewerli alsook ccne Settieepsjjosnp en hè'tgeen meerder zal worden geveild; al hetwelk op Donderdag den 24 October 1861, des namiddags van 2 lot 4 ure, in het voormeld huis voor een ieder te zien zal zijn. De Notaris J. P. van BORRENDAM zal, ten verzoeke van zijne principalen op Maandag den 11 November 1801's middags ten '12 ure, in het Logement van den heer M. Augustijn, te Zierikzeepublick presenteren te verkoopen: met Schaar, Erve, Boomgaard en Hove- niering, staande en gelegen in de Minnebroerslraat te Zierikzeekadaster sectie A, Nos. 148 en 149, groot 45 Roeden, 25 Ellen. En 15 Roeden, 10 Ellen Sloveniering gelegen aan de westzijde der Koekinderstraat, aldaar, en annex het voorgaande perceel, kadaster sectie A, No. 251. Nadere inforinatiën te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. De Notaris Mr. J. J. ERMER1NS zal, ten verzoeke van zijne principalenop Maandag den 18 November 1861, 's middags ten 12 ure, in de Sociëteit van B. W. Vermunt, te Zierikzeepubliek presentereu te verkoopen: met annexe Smederij, staande en gelegen iu de Korte St.-Jansslraat te Zienkzeewijk D, Nos. 354 en 555, kadaster sectie B, No. 166, groot 86 Ellen, thans in gebruik bij P. Paulussen. slaande en gelegen in de Lange St.-Jansstraat aldaar, wijk C, No. 246, kadaster sectie B, No. 750, groot 60 Ellen, mede in gebruik bij P. Paulussen. En een WoonhuisPakhuis en Erve staande en gelegen aan de Noordzijde der Oude Haven te Zierikzeewijk A, No. 341 kadaster sectie A, No. 560groot 2 Roeden 50 Ellen bewooud door den heer B. Locker Moolenburgii. Nadere information te bekomen ten kantore van voornoemden Nolatis. Een nieuw bezaagde MOLE \KOE DE, Ier lengte van 70 voet, dik bij den as 12 4 14 duinj. Te bevragen bij P. C. de JONGH, Molenaar té I 's fleerenhoek. Brieven franco. die onder het geweer kan gebruikt wordengaat apporteren en ruim een jaar oud. Te bevragen met franco brieven, bij N. de VOS, Rijksveld wachter te Haamstede. SOCIËTEIT: Algemcenc Vergadering, op Donderdag den 24 October 1861, des middags ten 12 ure ten huize vau M. Augustijn, tot benoeming van Keur. meesters, Balloteren nieuwe leden, vaststelling Pro gramma, euz. enz. De leden worden vriendelijk uitgenoodigd, deze Vergadering met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Namens de Directie, De Secretaris J. LANGOUMOIS de DOES. ia n maakt zijnen geëerden Stad- en Landgciioolen be kend, dal zijn Magazijn voorzien is van Circuleer- en open MaardenKeuken- cu Burger- Kagchels. Is ook binnen acht dagen wachtende Brandkassen die allen tot zeer lage prijzen worden verkocht, van de soliedste sloten voorzien en levens van de voornaamste voor brandgevaar verzekert, in verscheidene soorten, die mede tol zeer lage prijzen worden verkocht. O KEW-CASTEESCME IN LOSSING liet Schoonerschip »Burger Kapt. P. J. Babtels, voor rekening van J. C. BAL «S- C.' STOOMBOOT TUSSCIIEN vice versa. W1NTERDIENSTaanvangende 1 October 1861, op de navolgende vaste dagen en nren, te weten Van Vlissingen, Maandag, Woensdagen Vrijdag, 's morgens 8 ure, Van Rotterdam, Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag, 's morg. 8'/s ure. Agenten. te Vlissingende heer P. J. SIEGERS. GoesW. ANEMAET. ZierikzeeW. ABELS. DordrechtP. BARENDRECHT. RotterdamC. J. v. o. GARDE. De Directie D. BKOiVKEKS. Hetgeen men in den herfst ondervindt) Bij het veranderlijke weer in den herfst wordt het stel van den mensch hevig op de proef gesteld en alles, wat tot de borstziekten behoort, doet zich min of ineefl gevoelen. Zij, die wijs handelen zullen in tijds de pijn en de vrees voor ziekte voorkomen door het tijdig gebruil van deze onfeilbare middelen. De zalf van Holloway] goed aangewend zijnde, oefent de wonderbaarlijkste zui verende inagt uit, en mist nooit om al de schadelijk! stoffen te verdrijven; zij herstelt de ongeregeldheid dei functiën, door alle tijdelijke verstopping weg te nemen, De pillen van Holloway moeten daarbij gebruikt worden, om de onzuiverheid des bloeds weg te nemen, welke de gezondheid in gevaar brengt. De pillen van Holloway zijn het beste genees middel der wereld door de volgende ziekten. Dagolijksche ander daag- sche cn derden daag- sche Koortsen. Aamborstigheid. Galziekten. Blaasjes op de huid. Pijn in de ingewanden. Koliek Vertsopping in do darmen. Tering. Verzwakking. Wa terzucht. Itoode loop. Roos. DoosjesPillen vanƒ0,80- 1,88/3,— ƒ6,75 f13,50 ƒ20,» Potjes Zatr van -0.80-1,85 - 3.—- 7,50-13,85 - 20,2» N. B. Bij iedere doos is een billet dat verklaart hoe men de patiënten moet behandelen. Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekomen bij den heer O. E. BOONEN, te Hoofdplaat, den heer G. van ASPEREN. YERVENNE te Goes, J. STRAATMAN Uoofd-depóthouder ie 's Hertogen- boscli, alsmede, te LondenStrand 244. Holloway Etablissementen te New-Fork, 80 Maiden Laioc. Vrouwen-ziekten. Aanvallen van Beroerten. Jicht. .Hoofdpijn. Sléchte spMsverteriug. Ontsteking. -Geelzucht. Leverziekten. Lenden-pijn. Aambeijen. Rhumatiek. Moeijelijk watoren. Quidzickten. .Klierziekten of Koning»- zeer. Keelpijn. Steen cn Graveel. Secundaire verschijnseld Gezwellen. Zweren. Etlerk builen. Wormen van alle soorttt Venerische ziekten. Tic-doulouveux. !Zwakhedun uit welke oor zaken ook, enz., enz. Zierikzee. Drukkerij. P. db L00ZE. I Londen, officiële ,lag ma:,kt in h; Bankroeten bankroeten Men bi Ierland door ian hoogersi lie laiidstfce lerleeutl. Uit Wars met geweld rijn en de de citadel li arresteerden Men verzeke regementen beid heeft d Indien Correspon werden meer van 14 dczei afgekondigd i hoofd- en B licnc andere magt bezet, laten. Hel p achterdeur t( opgemerkt ha namen de vit de kerk wart verdacht hielt gunstigil te I - Uit Hos schrijft men, hoeveelheid i zelfs eene dil vlaag zoodanii met moeite li district zijn bedolven en in insgelijks ontb Het diner ter gisteren daarbij terrijk cn de me Vooral ,1e beide ontmoeting van hunne glazen, r spreken van ba In één woord, opzigt den naan Willem zat ter i Z. M. de berlogi nabijheid waren Bavay, de boron, de Marches, de Frère-Orban gep Uw koning he deze stad vertater huiswaarts te k geschut van de ci Irt een open rijtu de hertog van Br weg die Zijne Nee had gevolgd. De our niet minder dan den avond te njijftak, het syn, rijtuig werd gewi °f meer overdreve echter gezien dat binnentrad, hij e Beide vorsten echter zonder hun haat droeg de ore Aan het station

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 2