X.° 1855. !8de Jaargr. Woensdag 16 October 1861. u, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Ü.S. IK- 'esk. Ie n( ulo te Hen abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerlka, bij J. QUINTUS, te Grand Ra'jiids, Slaat Michigan. 'PEN. tegen LAN- EE, Boek- Igever. Abonnements-Prys: Voon beide tit g a ven. Voor 3 maandenf 1.30. Franco per post, in Nederland- 1.00. Voor Noord-Amcrika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zcgclregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voornilddags 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Nieuwstijdingen. Londen, 9 Oct. Gisteren had door den dikken nist, die onze hoofdstad omhulde, een treurig on- ;eluk op den Theems plaats. Eene boot, waarin ich een kolenmeter en II koleudragers bevond, wam in botsing met twee vrachtschuiten van Rot- lerhithe en werd omgeworpen6 der koleudragers erlorcn daarbij het leven. In de New-Yorkschc dievengaterij zij» thans de por- rcttcn van Jefferson Davis, Floyd, Tomnis en meer an- eré klanten van dit kaliber opgehangen. De voornaamste akkcnrollers, dieven, zwendelaars, enz. van New-York tebben bij de regering een protest ingediend, wegens de inmenschelijkheid hen in zulk een gezelschap te brengen. Te Datlya (Britscb Indië) heeft bet hoofd lier plaats, bij gelegenheid van de Iijkplegligheid lijns vaders, zijne moeder op den brandstapel, die iet lijk van haren echtgenoot verteerde, laten wer- len, en dat in weerwil van hare smeeking, om oor dit (verschrikkelijke lot bewaard te mogen dijven. Men ziet hieruit, dat het der Europeschc jeschaving op lange na nog niet gelukt is, een jinde te maken aan vele veroordeelen en oude ge bruiken bij de bevolking aldaar. üietlie* De Ilaliaanscbe regering schijnt vast besloten, iever een strijd op leven en dood met het Mazzi- lismus te wagen, dan hare belangen door overijling n dé waagschaal te stellen. De arbeidersvereeni- jingen, welke in gebeel Italië bestaan en allen nazzinistisch zijn, worden in den laatsten tijd bij onder streng bewaakt. O. a. hebben te Genua alrijke arrestatien onder de werklieden plaats gehad n zijn SI hunner gevankelijk naar Alessandria over- ebragt. Tevens werden ook tegen andere arbeiders- ereenigingen vervolgingen ingesteld, tn de vestingen dessandria, Gasale, Pavia en Piacenza bevindt zich ederl eenige dagen een vrij aanzienlijk aantal lieden, der handelingen der regering verdacht voorkwamen. De voormalige Napolitaansche soldaten, die zich rijwillig overgaven of door de troepen werden evangen genomen, worden allen naar het voormalig mingrijk Sardinië opgezonden. De gevaarlijksten ïndt men naar hel eiland Sardinië, anderen naar enestrella, eene vesting in den omtrek van Coni. ij, die eenvoudig uit de dienst ontslagen werden oor Garibaldi of na de overgave van Gaëta, zonder ter Chiavone te volgen, worden naar het kamp in San Manrizio gezonden. Die maatregel wordt ffiler alleen op jonge lieden toegepast, die tot jongste ligting behoorende meer bejaarden orden naar hun land teruggezonden. De Gazetla ■l Popoio wil weten, dat op die wijze reeds 10,200 an naar het kamp werden geëxpediëerd, waar zij de dienst worden geoefend 2600 man daarvau octcn reeds hij de verschillende regemenleu iu- ilijfd zijn. Parijs, 7 Oct. Tc Sorbais heeft het volgende erkwaardige voorval plaats gehad. Eene boerin ronk eene nap vol koude melk en slikte daarbij ne levende hagedis in. Zij merkte wel dat zij ts met de melk ingeslikt had doch gaf daar verder ;cn acht op. Den volgenden dag kreeg zij echler svige maagpijnen, die dagelijks toenamen zoodat i, na gedurende drie wekende ontzetlëndstc sinar- n te hebben geleden, geloofde le moeten sterven, 'indijk gelukte het haar, na ongehoorde inspanning 'ne groote hoeveelheid onverteerde spijs uit te raken, waaronder gelukkig ook de hagedis die ig een paar uren leefde. De vrouw is weer ge sel hersteld. 9 Oct. De Koning van Pruisscn lieeft bij zijn ver- Waan liet dienstpersoneel op liet kasteel van Compiègne ■ne som van 18,000 cn aan de opzigters van de iagt '"O frs, geschonken. Het paviljoen Marsan van het paleis ilcr Tuilericn, wordt thans in gereedheid gebragt voor den Koning der Nederlanden, die het zal kunnen bewonen gedurende de week dat hij in deze hoofdstad zal verblijven, na HH. MM. te Compiègne te hebben bezocht. De Keizer heeft eergisteren te Compiègne het besluit geteekend, waarbij 200,000 frs. ter beschikking worden gesteld van den maarschalk Mac-Mahon, die Frankrijk bij de krooning van den Koning van Pruisscn te Ko ningsbergen zal vertegenwoordigen. De maarschalk zal daarbij eene ongewone praebt ten toon spreiden, en onder anderen vier staatsie-koetsen met zich voeren, die zeer rijk bewerkt zijn. Het fraaiste dezer rijtuigen, hetwelk reeds bij de wijding van den Russischen Keizer is ge bruikt, heeft alleen wegens de noodige herstellingen eene uitgaaf van 200,000 fr. gevorderd. Vroeger was dat rijtuig verguld, nu is het mat verzilverd. 10 Oct. Voor de ontvangst van den Koning der Nederlanden worden zoowel le Parijs als te Compiègne groote toebereidselen gemaakt. In laatst genoemde residentie zullen groote feesten plaats hebben. Het Théatre Francais, de Opéra Comique en het Gyninase zullen voorstellingen geven. De drie officieren van het huis des Keizers die bij den Koning der Nederlanden, gedurende zijn verblijf in Frankrijk zullen worden gedetacheerd, zijn de HH. de kolonel Favé, adjudant des Keizers, de markies de Conegliano, kamerheer, en de markies de Caux, stalmeester. Deze officieren zullen zich naar de grenzen begeven om den Koning le ontvangen en hem naar Compiègne te vergezellen. Genoemde officieren vertrekken morgen om den Koning te gemoet le reizen. Voor het verblijf des Konings zijn een aantal uitnoodigingen gedaan. Graaf Walewski begeeft zich reeds zaturdag naar Compiègne. Dezelfde hoogc staatsambtenaren, die zich te Compiègne bevonden, toen Koning Wilhelm van Pruissen aldaar vertoefde, zullen zich derwaarts Praag, 5 Oct. Den 6 September werd te Kralowic eene vrouw begraven, die wal ligchamelijk lijden betreft, misschien op de geheele wereld haars gelijke niet had. Reeds kort na hare geboorte verlamd, kon zij zich Int baar tiende jaar slechts met moeite bewegen. Van haar tiende tot baar negentiende jaar vegeteerde zij zittend, en van toen af tot het einde van haar levert (haar 59sle jaar) lag zij bewegingloos in een bed waarin zij tot eene muinie verdroogde. Eindelijk verlosto haar de dood uit haar onuitsprekelijk lijden. Brussel, 10 Oct. Hel is thaus zeker, dal er eene zatnenkomst lusschen de Koniugen van Belgic en Nederland zal plaats hebben, en wel bij de terug komst van den Koning der Nederlanden uil Compiègne Die bijeenkomst zal in het provinciaal gouveruemenls- hotel te Luik plaats hebben, en door den hertog van Brabant en den graaf van Vlaanderen worden bijgewoond. Zoowel te Luik als te Namen maakt incn reeds loereidselen om Koning Willem III, met de aan zijn rang verschuldigde eerbewijzen te ont vangen, daar Z. M. niet incognito schijnt te zullen reizen. Zwolle, 11 Oct. Eenige ingezetenen dezer stad zullen een deskundigen naar Duilschland zenden, otn voor hunne rekening eenige honderd mudden aardappelen te koopen ten einde die zonder prijs- verhooging aan alhier woonachtige nijvere handwerks lieden over te doen. Het roggebrood bij aanneming aan bet huis van verzekering alhier geleverd, is dezer dagen door de commissie van administratie afgekeurd en aan de heeren dr. A. Drielsma en den apotheker Meulenhoff opgedragen liet scheikundig le onder zoeken. Bij een eenvoudig onderzoek met de loupe, bleek het reeds, dat het met eene groote hoe veelheid booncn en linzen vermengd was, ten ge volge waarvan maatregelen zijn genomen, om der gelijke bedriegerijen voor het vervolg te voorkomen, Assen, 11 Oct. Ten gevolge van den groolen aanvoer van aardappelen, werden die gisteren op de markt alhier verkocht voor f2.40 a 5 hel mud. Medemblik, 10 Oct. Onze stad, weleer zoo aanzienlijk, vervalt dagelijks al ineer cn meer, en sedert haar het instituut voor de kadetien en laat stelijk het dépót van discipline ontnomen is, schijnt voor haar in hel geheel geen opkomen meer te bestaan. Handel en nijverheid staan bijna stil en de marktdagen leveren weinig voordeel op. Anders is het gesteld met het nabijgelegen Hoorn, daar is vooruilgang zigtbaar. Gebouwen en win kels rijzen daar als uit den grond op, en de markt dagen brengen daar een voordeel aan, dal in alles uitblinkt. Medemblik en Enkhuizen daarentegen kwijnen weg, daar wordt afgebroken en bijna niets gebouwd co toch waren beide in de geschiedenis groot en merkwaardig even als dc meest vooruit gaande sleden in Noord-Holland, ja soms nteer dan deze. s Cravenhage, 10 Oct. Heden heeft voor dc arrond.reglbank alhier de behandeling plaats gehad van de zaak van J. van der Meer en K. J. Blankwaard, beschuldigd van in den nacht van 19 op 20 Aug. jl. den agent van policie Kemper te hebben mishandeld, door hem met eene kruik slagen op zijn hoofd toe te brengen, waardoor hij nog builen staat is dienst te kunnen verriglen. Onder de getuigen bevond zich de persoon van J. Boos, uit wicus woning bet geroep van moord was opgegaan, dat aanleiding bad gegeven, dat de agent Kemper ter hulp was gesneld, bijgestaan door den nachtwacht Noma», die toen beiden Roos in arrest willen brengen, lntnsschcn verschenen de beide beklaagden, otn Roos le ontzetten. Roos die bij alles legeuwoordig is geweest, verklaarde ter teregtzilting van heden niels van die mishandeliug te hebben gezien, hetgeen in strijd was inct de verklaringen door den agent van policie en den nachtwacht afgelegd, waarop de getuige Roos zoowel door den voorzilter als den subst. officier herhaalde malen zijne onjuiste verkla ringen onder het oog gebragt werden, doch hij bleef daarbij volharden. Hierop werd door den subst. officier, den Heer Mr. Raedt van Oldenbarne- veld, op grond van art. 195 strafvordering, geconclu deerd lot inhcchtenistelling van Roos, alsnu beklaagd wegens hel afleggen van ceu valsch getuigenis in eene correctionele zaak. De rcglbank heeft zich met die conclusie vereenigd en de dadelijke in hechtenisneming van Roos gel ast, met bevel, om de zaak verder te onderzoeken. De behandeling van de zaak len principale is tot na afloop van dat onderzoek uitgesteld. De beklaagde heeft zijne schuld belcdeu. 's Cravenhage, 12 Oct. Z. M. den Koning is heilen nacht ten 2'/, ure met een extra-spoor trein uit de residentie naar Frankrijk vertrokken. Men verzekert, dat Z. M. tot den 19den dezer te Compiègne zal blijven, zich den 20sten naar Luik begeven zal, om daar Z. M. dcc Koning der Belgen le bezooken, en den 22sten dezer aan de pleg- ligheid van tiet leggen vau den eersten steen van de spoorwegbrug nabij Zutpbenzal deelnemen. Z. M. de Koning is heden avond ten 5'/, ure le Compiègne aangekomen. Hij werd aan het station van den spoorweg door den Keizer opge wacht. Dc Keizerin ontving den Koning onder aan den groolen trap van het paleis. Brlelle, 10 Oct. Op eene gemiddelde bevolking van 4168 personen is hier in 17 dagen geen sterf geval bij den Burgerlijken Sland aangegeven. Rotterdam, 10 Oct. Onlangs deelden wij den uitslag mede van welgeslaagde proeven, die te Groningen met een nieuwe soort van gasbekken of zoogenaamde branders genomen waren. Heden avond werden deze proeven Iticr ter stede in tegenwoordigheid van eenige deskundigen herhaald en inderdaad het onbedriegelijk bewijs weru ge leverd, dat men met de gasbekken van den heer Bosch te Maastricht, op de gewone, ccne ver meerdering van licht verkrijgt van 50°/o of 50°/o aan gas kan besparen. De ervaring heeft geleerd, dat niet al het gas dat door de gewone gasbek gedrongen wordt, ver brandt of ontvlamt. De heer Bosch voorkomt dat gasvcrlies, door een naar zijne vinding gemaaklen gasbek op den gewonen te plaatsen en op deze wijze de te snelle uilslrooming te voorkomen of wel het uilstroomende gas aan zijne bestemming te doen beantwoorden. Deze uitvinding, die nu nog slechts op zoogenaamde vleugels toegepast wordt, zal al spoedig op alle andere soorten van branders, en ook afzonderlijk, aangewend kunnen worden. Dc proeven, die ook nu weder een uil- muntend resultaat opleverden, werden genomen in de werkplaatsen van de heeren W. C. Pasteur en C". aan de Kruiskade alhier, die het artikel in deze en andere provinciën van ons land zullen exploiteren. GEMENGDE BEU1GTEN. Bij gelegenheid dat de Koning van Pruissen zich ver maakt heeft met Keizer Napoleon, heeft hij op éénen voormiddag iOO hazen geschoten, en de Keizer 300; zoodat de Keizer diiemaal beter schiet dan de Koning. Ingeval er een oorlog outstaat, kan Pruissen over een klein vlootje beschikken, dat door Brenier-kooplieden in de rnaalc is gedaan. Tc Middelburg begint de druklr reeds met het rondbrengen van inlecken-biljetten voor Soep, en voor Loon voor werk. Aldaar gaat de roodt- bende tegenwoordig ter jagt om op Sergeants le schieten, maar zij zullen zelf getroffen worden. Naatje van den Slagters-singel te Middelburg, blijft nog steeds voortgaan om getrouwde heeren iu haren tempel te lokken. Een loterij-man aldaar wordt verzocht, zijn loop zoo niet te nemen naar een Yoornhuis, daar hij anders wel een lek zoude kunnen krijgen in zijne beurs. Het kwaad sprekende Toosje te Middelburg verzoekt onder-officieren ten haren huize als papa en manta van huis zijn, om in den wapenhandel geoefend te worden. Twee dames te Colijnsplaat worden aangeraden geenc koeken meer te bakken voor jonge heeren, daar zij anders afgekeurd zullen worden op hel Zanggczclschap. Een stijle Vos te Elle. moest nalaten onwaarheid te spreken van een ander tegen zeker meisje, daar het toch maar eigenbelang is. Een schippers-knccht te Brouwershaven is door verdriet van den Schokker gegaan, en zal nu de binoen- stroomen gaan bevaren om wat van zijn schrik te bekomen en om zijn verliefd hart wat te verluchten. Verscheidenheden. Aan de Riddecteuren can de Arnli. Krant Zoo soms, als ik een sluver over heb, ga ik in een herberg cn drink een glas bier. Dan ueem ik graag uw krant in de band, want gij slaat den spieker dukkels precies op den kop. Zoo las ik een heel rclaos over de laatste zitting van deu Raad cn zie, ik wier er tureluurs over. Nou, zei ik, dat is knap. Duzenden cn duzenden voor een comcdie 't likkt er wel naor. Haost kreeg ik dc kramp in de vingers en kon dc krant niet in de baud houwen Zou daor niks aan le doen zin? Ik heb me wal bcdochl cn ik geleuf dat 't niet gek is. Ik won dat de minssen die net zoo denken as ik, een adres stuurden aan dc staoten hier op 't governement. Die lui zin niet dom, ze laoten zich niet verlakken; daor hei je hij de governeur, die kon wel is aan Zijn Majesteit zeggen, cn Willem Drie denkt toch ook wel goed over den ermen ongelukkige». Daorom heb 'k maor zoo'n dingske opgesleld en zou u ver zoeken of ge het in uwe krant wilt zetten. Er zin der toch zoo veul, die dat ding lezen, ook al willen ze 't niet weten. Misschien kan miju eenvoudig woord ('lis wel geen extra fijne taal) een oog, liefst nog duzend oogen, openmaken. Daar hei je Tdiug dan. Ik bin Piet van Aan dc heeren van de Gedippeteerdc Siaten, die alle week hier kommen. Mijnhecren I Ik bin een werkman, een arbeider die redelijk zijn brood heeft (ik zeg het nel zoo als het is,) maar die, omdat hij wcrkl, ook patent mot betalen eu vooral personeel. Dil laatste zou er nog deur kunnen, maar op het aanslagbiljet steel85 opcenten voor de gemeente. Nou wil ik wel gelcuven E.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1