J hm Zaturdag 28 September 1801. rijzen Smi Nieuwstijdingen. JFrttn&fijjil. sehe porcelj pen, Spiegel Waskaars;] WOERKENS, 'teenenbrug. l)ij h ion i„ ecnige prjjj en zijn, zijn i| lleele en j, alle klass»" Couran 14 Octobc ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, hij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerikabij J. QUINTUS, le Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1.30. Franco per post, in Nederland- 1.00. Voor Noord-AnierikaFranco New-York - 3,00. V c r s c h ij n t Op Woensdag en Zalurdag. Advertentie*!»: 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing. 35 cenl. De inzending der Advcrlenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzcc, Hock van de Schuilhaven. B, No. 94. Brieven en Ingezotidcne Stukken Franco. N.° 1828. 18dc Jaarg. Londen, 21 Sept. Er zijn llians uitvoerige berigten over de ongelukkige veis tier Great Eastern' ontvangen. In de hoofdzaak stemmen zij overeen, dat geen ander schip dan de Great Eastern het geweld van den storm zou hebben doorgestaan, dat de passagiers veel le lijden hadden, dat de schep raderen le zwak waren, dal de bagage zou zijn gered wanneer zij zorgvuldiger ware gepakt geweest, en dal de kapitein zich uitmuntend gedragen heeft. De Times behelst een brief van een der passagiers, waaraan wij het volgende ontlcenen Wij vonden schrijft hij aan boord de grootste wanorde en de toebereidselen waren zoo slecht mogelijk. Alle passagiers klaagdenmen maakte vergelijkingen tusschen de orde aan boord der Great Eastern en den sloomer der Cunardlinie, welke zeer ten nadeele van het eerstgenoemde vaartuig uitvielen. Alles ging echter goed lot wij kaap Clear achter den rug hadden. Donderdag stak een frissche wind op, die eik oogenblik heviger werd en tegen den middag in eenen storm ontaardde. Het was een dier geweldige cquinoctiaalslormen, die allen zee lieden schrik inboezemen. Ik zelf ben op zee niet zeer gerust, doch kapiteins, die mede aan boord waren, verklaarden dat het een der hevigste stor men was, die zij ooit beleefd hadden. Het schip werd als een eijerdop heen en weder geslingerd, de golven verhieven zich hemelhoog, en niemand kon zich op de been houden, zelfs de oudste matrozen niet. Eenigen hunner werden legen de passagiers, of tegen de verschansing aangeworpen. Den kok werd een been op drie plaatsen gebro ken. Eene dame bekwam eveneens eene beenbreuk, terwijl nog een aantal passagiers min of meer belangrijk gewond werden. Boven de dameskajuit had men, vrij onvoorziglig, twee koeijen geplaatst. De armzalige stal was echter spoedig in stukken. Een der heide koeijen slak den kop door het venster der dameskajuit om zich voor het slechte weder le beschuiten, doch brak een poot en werd daar door belet verder door te dringen, waarop een matroos met een groot mes den trap opliep en luide riep »Ik moet die koe slaglcn, om h.rar het leven le redden I" Eene fraaije logica De nacht was verschrikkelijk. De kasten der raderen waren onder water, wat bij de hoogte van het schip veel zegt. Me! verschrikkelijk geweld sloegen de golven legen de ramen der kajuiten: iu de eetzaal voerden de tafels en stoelen een helschcn matro zendans uit, de kagchel voegde zich hij hen en de dansers schenen beslolen de fraai gedraaide mahonyhoulen zuilen en leuningen te vernielen waarin zij zeer goed slaagden. Hel was een go- raas alsof rotsen door eene woedende branding lieen en weder werden geslingerd. Welligt nog grooler was de verwoesting in dc groole salon. De heeren waren angstiger dan de dames die zich zonder uitzondering als mannen gedroegen, terwijl er onder de laatsten vele waren die op oude vrouwen geleken. De Great Eastern is een sterk schip, maar noch zijne schepraderen, noch zijn roer staan in verhouding lot zijne grootte. De eersten werden gebogen, gebroken en weggerukt, en eveneens ging het met het roer, waarvan de 10 duim dikke spil als een lucifer in (weeën brak. De storm hield aan cn het schip was stuurloos. Het lag dwars voor de golven die het in zijne volle breedte beukten. Het werd door den storm naar alle kanten voort- gezweept. Om het evcnwigl aan hel schip eenigzins terug te geven, werden eenige zeilen bijgezet, die echter weldra in flarden gescheurd werden. Eindelijk daagde hulp op iu den persoon van een Ameri- kaansche ingenieur, Hamilton E. Towle genaamd, die zich onder de passagiers bevond. Volgens zijne aanwijzigen werd het roer zoo goed mogelijk hersteld, en dit gelukte in weerwil van de onstuimige zee. Dientengevolge slaagde men er in Qucensluwn le bereiken. De kapitein kweet zich gedurende het glvaar goed van zijn pligl. Ten slotte kan hier nog gemeld worden dat het water niet alleen in de kajuiten, maar ook in hel ruim, waar de bagage geborgen was, is doorgedron gen, zoodat die bagage grootendeels beschadigd of vernield is. Wal de maatschappij, aan welke de Great Eastern behoort, doen zal, zoo besluit de herigtgevcr, weet ik niet; ik hoop dat zij ons dc passage terug zal geven en de passagiers schadeloos zal stellen voor het verlies hunner goederen. De Times meldt, dat de Great Eastern door een nieuwen storm weder in zee gedreven is. De sloomer Edinburg werd uitgezonden om hem op te zoeken. Een telegram, gisteren te Liverpool ontvan gen, meldt, dat hel schip in die haven is aangekomen. Londen, 24 Sept. Men heeft berigten ontvangen uit New-York, loopende tot den 14den, meldende dat er in westelijk Virginy een gevecht heeft plaats gehad tus schen de Unietroepen en de insurgenten, de eersten onder bevel van Rosencranz, de andere onder dal van Floyd. De insurgenten zijn na een vrij langdurig gevecht uit hunne positie verdreven. Naar luid van een gerucht is Fremont afgezet, uithoofde hij, in de proclamatie door hem uitgevaardigd, de grenzen zijner bevoegdheid had overschreden. De regering van Kentucky heeft aan dc insurgenten bevel gezonden om het grondgebied van den Staat le ruimen. Opgrond van de weigering om gelijk bevel le zenden aan de Unietroepen hebben zij verklaart daaraan niet te zullen gehoorzamenDe troepen der in surgenten naderen meer en meer de grenzen van Virginie, waar dc Unietroepen zijn gekampeerd, waaruit men tol de gevolgtrekking komt, dat spoedig een gewigtige veld slag zal plaats hebben. Dc schepen, behoorende tot de afgescheiden staten, worden in de havens van het eiland Cuba op gelijken voet toegelaten, als die van andere natiën, zonder dal de nationaliteit der vlag wordt erkend. De prins van Joinville is te New-York aangekomen, hij heeft verzocht dat de plegtige ontvangst üoor de regering voorgenomen, niet zou plaatshebben. Tc Baltimore zijn vele personen in hechtenis genomen. Prins Napoleon is te Quebec aangekomen. Londen, 25 Sept. De Times meldt dat in den nacht van 5 Julij eene poging is beproefd om al de leden der Britsche legali le Kanagawa te ver moorden. De heeren Oliphant en Mnrisson hebben verschillende wonden ontvangen. Den 21slen Julij was alles rustig, doch onder de Europeanen heerscht veel bezorgdheid. De Warrior, hel eerste der groote ijzeren fregatten van Engeland, welke, naar incn meent, tegen drie der grootste Franschc gepantserde schepen opgewassen is. heeft gisteren zijne eerste proefreis van Greenhilhe naar Portsmouth gedaan. Zij viel hoven alle verwachting gunstig uit. De snelheid bedroeg gemiddeld li'/s '"ijl per uur. Het schip weegt meer dan 180,000 centenaars. Volgens een telegram uil Napels heeft de beruchte aanvoerder der bandieten Corzetlo zich aan dc autoriteiten overgegeven. De Unita llatiana meldt, dal Garibaldi, toen het hekend werd. dat hem het opperiievel over hel Noord-Amerikaansche leger was aangeboden uil Milaan hel volgende adres ontving «Generaal Ga niet naar Amerika. Het volk stelt vertrouwen in u, en gij moet vertrouwen in het volk stellen. De eenheid van Italië is nog lang niet tot stand gekomen. Gij hebt er den vasten grondslag voor gelegd, gij alleen kunt het werk voltooijon. Gene raal, twijfel niet aan uwe roeping en wees ver zekerd, dat het ltaliaansche volk zich uwer niet onwaardig zal lootien. Wij wachten op u generaal, opdat gij ons naar Rome geleidt." Dc laatste lijdingen betreffende Cialdini blijken onjuist le zijn, daar er binnen kort eene wet tol regeling eener algemeene binnenlandsche organisatie van het geheelc koningrijk zal worden afgekondigd; krachlens die wet zal het stadhouderschap worden opgeheven en dan zal Cialdini natuurlijk zijne be trekking ncderlcggen. Berlijn, 20 Sept. Heden had alhier de groole vergadering plaats, die door het centraal commillé van conservative kiezers uitgeschreven was. Tot gisteren waren met dat duel een 1000 tal personen uit alle standen en declcn des lands opgekomen, waaronder eene deputatie van Mennonieten uit de omstreken van Mr.ricnhurg. Heden hebben zicli noch een 200 tal personen aangemeld. Ten elf ure 's voormiddags werd de vergadering geopend door graaf Ebcrhard Stolberg, vice-president van het Heerenhuis die eene korte toespraak tot de aanwe zigen rigttc en eindigde met den kreet leve de Koning'. waaraan de vergadering door een daverend applau dissentent haren bijval schonk. Hierna traden als sprekers op de juslilieraad Wagner, de schoeuma- kersbaas Panse, uil Berlijn, de vrijheer van Blanc- kenburg en de behanger Baclunaiin, uit Frankfort Zij werden, alle herhaaldelijk levendig toegejucht. Graaf Stolberg heeft voornamelijk het woord gerigt tol de handwerkslieden, en Panse heeft onder anderen verklaard, dat hel volk lut dus verre misleid is geworden, maar thans zijne eigenlijke belangen leert inzien. Naar men verneemt hebben zich tot nu toe in 'lgeheel 4000 leden aan de vereeniging aange sloten. Onder hen zijn vele grondbezitters en ook gepensioneerde inilitiaren, docii weinig handwerks lieden. Het streven van de feudale partij om zich met den arbeidcrsland tegen liet liheralismus le vcrecnigen, wekt hier bij de vrijzinnigen zeer weinig bekommering. Men beschouwt de geheele zaak meer als eene curiositeit. De reden der aansluiting van een zeker aantal hoofden van werklieden aan de reaetionuaire partij, is overigens bekend. De eersten zijn ook verklaarde tegenstanders van de vrijheid van arbeid; alleen als zoodanig hebben zij gemeene zaak gemaakt met de laatste. Frankfort, 20 Sept. Uit alle deelen van Zwit serland wordt zeer geklaagd over den steeds toene- menden stilstand in handel en nijverheid. Vele arbeiders zijn reeds afgedankt, daar voor 's hands geeu uilzigt op betere tijden bestaat. Dit is meer bijzonder te Zurich, Bazel en Geneve hel geval, die hun voornaamste vertier in Italië en Noord- Amcrika hadden. Door gebrek aan uitvoer naar deze gewesten, zijn de Zwitscrsche markten thans overladen, en voor den nog voorhanden zijndcii voorraad zijn geen koopers. Deze drukkende om standigheden hebben dan ook het plan doen ontstaan, om te trachten zich nieuwe debouches te verschaffen en eene commissie naar Japan te zenden tot hel sluiten van een handelsverdrag met dat rijk. Bruchsal, 22 Sept. Van alle kanten komen alhier vreemdelingen om het proces van Oscar Bec ker bij le wonen. Alic logementen zijn reeds bezet. Onder die vreomdcliugen lelt inea een groot aantal juristen uil verschillende lauden terwijl ook de voornaamste dagbladen van het binnen- cn buiten land zullen worden vertegenwoordigd De gunstig bekende advokaat Dr. Ree heeft zich met de ver dediging van Becker belast. Zooals men weet wordt hij beschuldigd, met voorbedachten rade het opzet Ie hebben gesmeed om Z. M. den Koning van Pruisscn le dooden, welk voornemen tot uitvoering is gebragt en alleen door omstandigheden van den wil des daders onafhankelijk is mislukt. De acte van beschuldiging behelst ook den bij Becker ge vonden brief, waarin hij o. a. dat voornemen be paaldelijk erkent te hebben gehad en wel omdat de Koning niet in slaat bleek te zijn de groote kwestie der eenheid van Duilschland op le lossen. Men zegt dat Becker thans besloten is op zijne vroegere bekentenissen terug te komen en le bc- weren dal zijn schut den Koning niet zou hebben gegolden. Overigens iicefl hij nog niet liet minste berouw over zijne misdaad geloond. 25 Sept. Heden morgen is hel proces tegen Oscar Becker begonnen. De beschuldigde heeft bij zijn verhoor op lieden zijne vroegere bekente nis herroepen en beweerd, dat hij slechts in schijn een aanslag beoogd had om eene morele uilwer king le weeg le brengen. Hij had niet geweten, dat liet moordwapen scherp geladen wasen bij vergissing had hij het reeds in Leipzig geladen pistool, dat naar hij meende slechts met kruid geladen was, afgeschoten. Volgens zijne verklaringen had hij zich Orsini en de gevolgen van diens daad lot voorbeeld gesteld. 24 Sept. De regtbank van gezworenen heeft uitspraak gedaan in de zaak van Oscar Becker en hem schuldig verklaard aan poging tol moord op den Koning van Pruissen. Het hol heeft den schul dige tot 20 jaren tuchthuisstraf cn verbanning ver oordeeld. De veroordeelde hoorde lagchende de uitspraak aan. Parijs, 21 Sept. Sedert eenige dagen heeft men meerdere levendigheid opgemerkt in de fabricatie der zoogenaamde Articles de Paris, henevens in eenige andere takken van fabricks- cn handwerksnijverheid. In zijden en wollen artikelen was dc hamlet meer geanimeerd, doch katoen is geheel vertalen, daar men vreest, dal van 1 Oct. af de markt door hul Engclschc fahricaat zal worden overvoerd. Zeker is liet, dal de katoenfabricalen thans door Engel- schc kooplieden tot zoo lage prijzen worden aan gebóden, dal men tot de onderstelling geregligd is, dal de Engelschen met verlies verkoopen, om zich later van ilc Franschc markt meester le maken. De leden der Roinciuschc en Vcueliaansch, emigratie hebben koning Victor Emanuel, bij zijne aanwezigheid te Florence, een adres aangeboden, dal aldus luidt «Sire, de guirlandes, die wij gereed gemaakt had den voor de sledcmaagden van Venelie en Rome, beginnen reeds le verwelken. Tracht toch te ko men vóór dat zij geheel en al verwelkt zijn eu word eindelijk de koning van allen I" Üefrterlanfc. Harderwijk, 22 Sept. Heden morgen heeft zich alhier zekere F. v. d. S.... van het leven beroofd, door zich met een hakmes den hals af le snijden. Deze v. d. S.... was een der aanne mers van liet leveren van aardappelcu voor het kamp bij Millingen. Men schrijft de oorzaak van deze wanliupige daad toe aan het verdriet, dat hij had wegens de groote schade, die hij bij die le- verancie heeft geleden. Hij laat eene bedroefde weduwe met zeven kinderen achter. Utrecht 24 Sept. Zooals reeds gemeld is, zullen dc miliciens der Iigtiug van 1860 bij de infanterie, dc vesting-artillerie, liet korps pontonniers en liet bataillou miniers cn sappeurs welke niet voorde ontbrekende vrij willigers onder de wapenen moeten blijven op den lsten der volgende maand inet onbepaald verlof huiswaacis keeren, zijnde door bet departement van oorlog bepaald geworden, dat er bovendien op geinelden datum van elk bataillon infanterie nog 10 miliciens meer met groot verlof zullen worden gezonden, welke reeds waren gede- signeerd tot aanvulling van ontbrekende vrijwilligers. 's Gravenhage, 23 Sept. Door hel openhaar ministerie hij den hoogcnrauil der Nederlanden is heden clonclusie genomen iu dc bekende zaak van A. Polderman vroeger landman le St. Laurens die door het provinciaal gcreglshof in Zeeland is veroordeeld tol de doodstraf, wegens moedwilligen doodslag van zijne wctlige vrouw, met voorbedachten rade gepleegd. De procureur-generaal heeft gecon cludeerd lot verwerping van hel beroep in cassalie; op den 13 October zal de hoogcraad uitspraak doen. Er is voor het tentoonstellingsgebouw te Londen een uurwerk besteld bij een horlogiemaker in Ludgale- hill, hetwelk zoo groot zal zijn dat alleen dat van West minster abbey er bij kan vergeleken worden. De wijzer plaat zal tusschen 13 cn 20 eugelschc voeten in doorsnede groot zijn, en zal geplaatst worden in liet midden der boog aan den grooten ingang in Cromvvcll-road. Het geheele werk neemt eene ruimte in van 12 voel lengte, 8 voet breedte en 20 voet hoogte. 's BIcrtogenbosch, 21 Sept. Op Donderdag den aden Oct. aanst. zal voor het Prov. Geregts- hof van Noord-Brabant lercgt staan Maria Nolieu, oud 21 jaren, ongehuwd, geboren cn wonende le Bcrgeijck, van beroep arbeidster, verdacht van op den 14den Junij 1861 voor de eerste maal beval len, haar kind weinige oogenblikken na de geboorte, moedwillig te hebben om het leven gebragt ten haren woonhuize te Bergeijck. Zij is dien ten ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1