HL0 1827. Woensdag 25 September 1861. 18de Jaarg. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. ZIEMIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerikabij J. QUINTÜS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor iieide jj j t g .a v -e 3 Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-AnicrikaFranco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Ad vertentien: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing. 33 cent. De inzending «Ier Advertentiën kan geselliedet? tot Diwgsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hóek van de Schuilhaven. IÏNo. 94. Brieven en In gezondene Stukken Franco. ©mgelawljr Londen17 Sept. Gisteren avond is in de Fabriek der HH. Badarl in Rothcrhilhoslreet nabij Commercial-Docks de stoomketel gesprongen waardoor 8 personen, waaronder tic zoon van een Ier eigenaars, op de plek dood bleven en verschel len andere gekwetst werden. 1 lel mac.hinegebouw deels door de verschrikkelijke ontploffing, deels loor daarop gevolgden brand, geheel vernield. LI. Woensdag heeft langs de westkust van Ierland een kortstondige storm, gelijk aan een tor nado, gewoed, waardoor de zee berghoog werd op gevoerd, cn welke dwarlwind, toen hij over heiland zweepte, onder een gcdrnisch als van verren donder, het water uit tie riviertjes liglle cn hooi en vee opnam en als vederen door de lucht slingerde. Londen, 18 Sept. De Great Eastern, die den tOilcn dezer van Liverpool naar New-York vertrok, is in den Oceaan door zulk een geduchlen storm overvallen, dal het niet dan melde uiterste moeite gehikte Jiel schip gisteren avond in de lersche haven (lueenstown binnen te hreaigeu. Op Donderdag 12 Sept., zijnde alstoen 280 mijlen ten Westen van kaap Clear, werd het schip door hemellioogc golven overstelpt, die de beide kolossale raderkasten in een oogwenk glad van den romp afscheurden, den ijzeren roerpost, die 10 duiin middellijn had, afbraken cn bel vaartuig geheel op zijde wierpen en als reddeloos maakten, in welken toestand hel lot Zondag ochtend verbleef. Door het geweldig slingeren werden al de meubelen in de kajuiten en zalen verbrijzeld en het meerendeel der hagaadje van de 400 passagiers vernield, de koestal aan spaanders geslagen, twee koeijen gedood, enz. De opvarenden verwachtten elk oogenblik, dal het schip in de diepte zoude verdwijnen en braglen ecu groet gedeelte van dien hogen lijd tnet bidden door. Tusscheu de 20 en 50 personen waaronder verscheiden dames, bekwamen breuk van .ledematen, ribben en andere kwetsuren. Als een zonderling gevolg van den thans in Noord Amerika gevoerd wordende oorlog moge die nen, .dat heden met het stoomschip Edinburgh 1500 balen ikatoen van Liverpool naar New-York worden gezonden. De Times bevat weder een hoofdartikel over Nnord-Amerika, waarin op meer beslissenden loon dan vroeger wordt betoogd, dat eo.ne hereeniging tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Stalen cene onmogelijkheid is. De New-York Herald van 7 Sept. meldt, dat de boudstroepen ten getale van 450 man hij Lex ington in Missouri cene overwinning hebben be haald op de separatisten, die naar men zegt onge veer 4'500 man sterk waren. Hel kaperschip Jef ferson Davis is Ie St. Augustine in Florida gestrand. Prins Napoleon is den 4den te St. Louis aangekomen. Bit Japan verneemt men, dat ook dat land een belangrijk deel aan de groole tentoonstelling van 1862 hier zal nemen. De Ilr. Alcock, onze gezant daar te lande, heeft namelijk kennis gegeven, dat hij een 50 tal groote kisten met porcelein, bronswerken en verlakte goederen, ivoor- cn liout- snijsels, zijde, imitatie van leder, boeken, prenten, speelgoed, optische en andere instrumenten en voort brengselen der natuur herwaarts zal zenden. De Hr. Alcock zal zeil naar Engeland komen om deze belangrijke verzameling te ordenen. Bij Lloyds is berigt ontvangen, dat hel stoom schip Colonist, met eeue lading graan van Konings bergen naar Huil bestemd, op 16 dezer bij Dog- gersbank is vergaan, waarbij men ondersteltdat 7 matrozen cn 6 passagiers zijn omgekomen. In de laatste dagen zijn langs de kust van Galway niet minder dan 15 lijken aangespoeld "aar men vermoedt afkomstig van het schip Cori- «lamisdat ruim -cone maand geleden aan de lersche kust op South Rock is verbrijzeld. liet blijft nog altijd onzeker, of Garibaldi al dan niet van liet opperbcvcMiebberschap van hel Noord Amerikaansc.be leger heeft afgezien. De bcrigten, daarover in de laatste dagen ontvangen, luiden ge heel tegenstrijdig. Terwijl door de Opinion Natio nale wordt verzekerd, dal Garibaldi definitief voor het hem gedane aanbod had bedankt, ontleent men aan een blief uil Turin, dal do onderhande lingen niet Garibaldi niet voor goed zijn afgebroken, maar dat hij eenigc voorwaarden zou hebben ge steld, waarover de gezant vooraf bij zijne regering nadere instruction moest inwinnen. De Koning zou volgens deze zelfde bron, verklaard hebben, dat hij Garibaldi niet gaarne liet vertrekken, maar dat hij hem zijne toestemming niet kon weigeren, over tuigd als hij was dat Italic niet meer in gevaar was. JPlUtiSitdW&TC^. Weenen, 16 Sept. Uil Presburg wordt gemeld, dat aldaar een aanvang is gemaakt met het innen der achterstallige belastingen. Bij de onderscheidene belastingschuldigen, lot die klasse helrnorende, zijn van 2 tol 8 man militairen ingelegerd. Men berigt uit Peslh, dal de hoeveelheid gra nen, voor vreemde rekening in Hongarije opgekocht, zoo groot is, dal niettegenstaande de voorbeclde- looze opbrengst van ilea jongsleii oogst, de prijzen van liet artikel aanmerkelijk zijn geslegen, zoodat de hoop der mindere volksklasse op «ene daling in den prijs der eerste levensbehoeften zich niet zal verwezenlijken. Parijs, 19 Sept. Volgens eenige losse geruchten zullen <le Koningen var. Nederland en België na de bijeen komst tusschen den Keizer en den Koning van Pruissen Napoleon III te Parijs komen bezoeken. lil Rome werden dezer dagen door pauselijke gendarmes eenigc revolulionnairen gearresteerd, omdat zij «Leve Koning Victor Emmanuel!" geroepen had den. De Fransche gendarmes namen op hunne beurt twee rustverstoorders gevangen, die, in ant woord op die kreten, luide «Leve Pius IX!" riepen. Bij onderzoek bleek hetdat die beide laatste belhamels niets minder waren dan de zonen van prins Massimo. Groningen, 18 Sept. Heden morgen werd bij de arroud.-reglhank alhier zekere J. M. wiens zoontje zich dezen zomer in de stads gracht alhier heeft verdronken, teil einde de mishandelingen, Hem door zijnen vader aangedaan, te ontkomen, wegens verregaande mishandeling, den vorigen avond aan dat zoontje gepleegd, veroordeeld Tot cene cellulaire gevangenisstraf van 5 maanden. Leeuwarden, 17 Sept. Gedurende de maand Aug. zijn in deze provincie aan de longziekte gestorven 28 en te dier zake afgemaakte 24 runderen, makende sedert 1 Jan. jl. 1199 gevallen of 407 minder dan over de eerste acht maanden van 1860. in de zelfde maand heeft zich de ziekte onder 52 nieuwe beslagen vertoond en zijn 21 beslagen gezond verklaard. Gorsel, 20 Sept. Dn echtgenoot van den Heer N. alhier, beviel jl. Dingsdag van haar twaalfden zoon. Buitendien heeft zij drie dochters. Dc vijftien kinderen zijn nog allen in leven, het oudste is 18 jaar. 's Kerfogenboscli, 17 Sept. De regtbank heeft heden van 't Sant te Sleeuwljk, van de tegen hem ingebragte klagt van liet doen opmaken van een valsch proces verbaal tegen Willie. Huijsmans, bij gebrek aan regterlijk bewijs, vrijgesproken. 's Rcrtogcnboscb, 20 Sept. Door de ambtenaren bij 's Rijks belastingen alhier, zijn dezer dagen een paar koebeesten benaderd, welke te laag voor dc belasting waren aangegeven. De dieren werden naar het algemeen slagt huis gebragt om te worden afgemaakt en verkocht. Daar gekomen werden zij echter als aan besmettelijke ziekte lijdende, door den veearts-directeur afgekeurd en werd tegen voornoemde ambtenaren proces-verhaal opgemaakt. Amsterdam!, 21 Sept. Wij vernemen, dat al meer en meer bet plan ernstig begint te worden, om de rijks kolonie te Ommcrschans op te heffen en iri te lijven bij de kolonie te Veen huizen. De gebouwen te Ommerschans zouden dan worden ingerigt voor cene gevangenis van jeugdige misdadigers, die zich thans te Rotterdam bevindt en welke aldaar zouden worden opgeheven, daar men van meening is, dat dergelijke misdadigers beter op het land dan in steden tot de guvvcnschte verbetering kunnen worden gebragt zullende zij dan tevens onderwezen en opgebragt worden voor den landbouw, enz. UtrecBit, 20 Sept. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de miliciens der ligting van 1860, welke den 22stcn Mei II. voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn opgetreden, belioorcnde tot het wapen der infan terie; het 1ste, 2de en 3de. reg. vesting-artillerie, liet korps pontonniers en het bat. mineurs cn sappetirs, (voor zoo verre zij niet voor bij die korpsen ontbrekende vrij willigers onder dc wapenen moeten blijven), reeds den lstcn der volgende maand met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen vertrekken in stede van den 22sten October a. s. zoo als primitief bepaald was. 's Graveisliage, 20 Sopt. Het gisteren inge diende ontwerp van wet tot opheffing van liet cnllalienicgt, van Staatswege, rust op dc volgende beginselen. Dat de Slaat lot alle kerkelijke gemeenten in de zelfde betrekking moet staandat geene overheid in het beleid van de gemeenschap van leer en geloof iels te zeggen moet hebben dat de Slaat bovenal verpligt is iedere kerkelijke ge meente iu het geheel bezit van een harer eerste rcglcn te stellen. De Regering vleit zich dat haar voorbeeld van gunsligen invloed zal zijn op parti culiere collation. In de prov. Zuid-Holland hebben in den laat- sten lijd twee openbare hoofdonderwijzers hun ontslag hekomen. Zij hadden Ie kiezen, om zelf daartoe aanvrage te doen of het ongevraagd te ontvangen. Gortnchem, 20 Sept. De justitie heeft gisteren avond zich naar Papendrecht begeven, ten einde een on derzoek in testellen omtrent het gevonden lijk van zekeren ouden man, welke sedert 30 Aug. 11. was vermist; gezegd lijk is in de Wiel aldaar drijvende gevonden met een touw om den hals, waaraan een groote steen was bevestigd. Middelburg» 19 Sept. Naar men verneemt heeft de vereeniging van burgemeesters en secretarissen der plattelands-gemeenten in het eiland Walcheren, dezer dagen besloten, zich tot de hooge regering te wenden, met verzoek om cene wetsvoordragt in te dienen, waarbij de gemeenten worden vrijgesteld van de betaling der z.egelgelden voor de registers van den burgerlijken stand. Voorts heeft diezelfde vereeniging een adres ingediend aan de prov. Stalen van Zeeland, waarbij zij voorstelt om het provin ciaal blad gratis aan de gemeentebesturen toe te zenden, op grond dat liet onbillijk is, van deze cene retributie te vorderen, over de bevelen die zij van hoogerhand ont- vangen Zierikzee, 25 Sept. Door den gemeenteraad van Zonnemaire is lot secretaris van die gemeente benoemd, de heer G. Verdooren. De Heer \V. C. Spoor deelt aan de Utr. Cour. het volgende mede: Zekere landbouwer, Salmon genaamd (zoo leest men in het Jour nal de la Société d'horticulture du Bas-Rhin had sedert lang opgemerkt, dat de poters, welke bij het delven der aardappelen achtergebleven waren en in het volgend jaar uilliepen, steeds gezonde knollen gaven. Hij k wam alzoo op het denkbeeld, oin onder gelijke omstandigheden een gedeelte zijner poters Ie planten; onmiddellijk na dc delving plantte liij aldus gedurende zes weken zijne poters uit, welke hij eerst plan had in het volgende jaar uit te planten; deze versche poters leverden geen enkelen kwailen knol op, terwijl dc kwaliteit van dezen laalslen oogst voortreffelijk was. Het jaar daarna gaf gelijke uitkomst. Hieruit zouden wij dus mogen afleiden dat de versche poters, builen den invloed van den dampkring gebleven en onmiddellijk in den groei gebragt, gunstiger uitkomsten opleveren, dan die, welke een lijd lang zijn bewaard gebleven. Hel droog leggen der rnlte, lage landen en het vroeger uitpoten der aardappelen schijnt in het algemeen zeer wenschelijk geacht te worden. GEMENGDE BERSGTEN'. De antwoorden op dc troonrede zijn door de Eerste en Tweede Kamer reeds in gereedheid, en zii leu den Koning worden aangeboden, die ook slof lot tevredenheid opleveren. Vader Jakob, de biecht vader van graaf Cavour, is door den Heiligen Vader van zijne waardigheid ontzet geworden, omdat hij niet wilde klappen uil de biecht, doch is dadelijk benoemd lol hol'kapellaan van Victor Emanuel, zoodal hij geene slechte ruiling gedaan heeft. Keizer Napoleon rekent op den bijstand van Zweden, Noor wegen en Denemarken, indien hij in oorlog mogl komen met Engeland. Ook moet er een afgezant naar Amerika afgezonden zijn, om wantrouwen jegens Engeland in Ie prenten. In Polen duren de onlusten nog steeds voort; zoo heeft men weder eeue banketbakkerij en eene haiidschoenfabrick van een Ituitsclier geiieel vernield. Te Parijs zijn thans dc prijzen van het vlcesch tot eene buitengewone hoogte geslegen, zoo zelfs, dat het schapenvlccsch verkocht wordt, voor een franc het halve Nederland schc pond. De Hongaarsohe generaal Klapka, is nu Garibaldi liet geweigerd iiecft, liet opperbevel aangeboden over het leger der Noordelijke Amerika neu, en zal het aannemen, omdat, zoo hij zegt Hongarije zijn degen niet noodig zal hebben voor het aanstaande voorjaar. Op de kermis te Ovc zande is ten tooncele gevoerd Marinas en Nceilje, beiden van Goes, blijspel met zang, gevolgd dooi een treurspel van eene molenaars-vrouw. Grooteo dorst en grooten honger hebben voor acht dage» te Breskens wonderen van dapperheid verrigt, doch men kon duidelijk aan hen zien, dat zij maar te pakken hadden uit de beurs van een ander. Twee dames te Brouwersh. wordt aangeraden, zich 's avonds hij donker weêr niet meer op het hoefje tc laten zien, daar zulks niet past voor zulke brcedgehoepel rokte dames. Aldaar heeft een timmerman, die zoo hoog ziel, in zijne verwaandheid bijna zijn reglcroog verloren; en nu zingt men Wel man, wel man, Dat liep u tegen, Maar vveest daar maar, Niet voor verlegen, Gij zult de laatste toch niet zijn, Met blaauwe scheencn zonder pijn. Op Garibaldi's Rots. Uit vrijbuiten te gaan, ik bedoel hier de betere soort, waarvan het doel roem of vrijheid is, mag zeer aangenaam en opwekkend heeleu, zoo lang alles goed gaal doch het is tevens on derworpen, even als alle andere uitspanningen aan zeer onaangename tijdperken van reactie. Zoodra de vrijbuiter zijn gevaarlijk werk, onverschillig ten koste van hoeveel ongemakken, hoeveel tijd en hoeveel bloed, volbragt, en aan de wettige overheid den prijs, waarvoor hij zich dat alles getroostte overgegeven heeft, wordt hij vergelen en heeft hij afgedaan cene gebarste (lcsch, een bot scheermes, een ledige zak, een uitgebrand vuurwerk, zijn voorwerpen van belang, bij hem vergeleken. De oorzaak van dit verschijnsel is niet, dat de af gedankte krijgsman niet dapper is of eerlijk, geen goed kameraad is of niet tevreden, ja zelfs blij dat hij voor eene niet zeer regelmatig uitbetaalde soldij van twee stuivers per dag. waarvan hij soms zelfs geheel afstand heeft gedaan, de vrijheid heeft mogen dienen; maar het is alleen, omdat de man geene positie in dc wereld heeft, of als hij er eene itecfl, is hel die van een dievenvanger, wictis diensten, toegejuicht op hel oogenblik dat men er 0111 verlegen zit, lastig worden zoodra het werk gedaan is. De officiële politie stool hem met eene soort van verachting terug, terwijl het publiek niet wil weten dat het hem kent hij is een wild ruw schepsel, met woeste gewoonten en oorlog zuchtige begrippen. Overwegende welk een onpo pulair kleediiigstuk de roodc kiel plotseling geworden is, zou een vrijbuiter van een niet al te vast ka-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1