1V.° 1819. Woensdag28 Augustus 1861. 18de Jaarg. Huilin Nieuwstijdingen. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert ze b In Nederlandbij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noortl-Amcrika, bij J. (JUINTUS, le Grand RopiilsStaal Michigan. Abouncmenis-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf Franco per post, in Nederland- Voor Noord-Amcrika, Franco New-York. - 3,'JO. V e r s e !i ij n t Op Woensdag cn Zalurdag. ildvertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegel reg-t voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrlentiën kan geschiede:.' tot Dirigsdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zier ik zee. Hoek van de SchuiLha ven B, No. 94. Brieven en Ingczondcnc Stukken Franco. Berlijn, 18 Aug. Dezer dagen diende bij de reglbank van voogdijschap alhier, een reeds latnclijk bejaard meisje ecne klagt in, legen den vader van haar builen den echt geboren kind, die ondanks al hare pogingen, weigerachtig bleef hel le onderhouden. De klaagster verzekerde bij deze gelegenheid, dat zij zich reeds meermalen in dergelijke omstandig heden had bevonden. Uit dien hoofde werden de voogdijakten nagezien, waaruit tot groole verwonde ring van de tegenwoordige ambtenaren bleek, dat de meid geene onwaarheid gesproken had, dat ze reeds dikwijls hetzelfde ongeluk had gehad, en wel een en twintig malen! Frankfort, 20 Aug. De oogst is in Zwitser land buitengemeen goed uitgevallen. Echter ver toont zich ook daar de aardappelziekte. Men heeft alle regt om ook op een goed druiveujaar te mogen hopen. Parijs, 21 Aug. Te Saint Quenlin is voor eenige dagen een persoon van 30 jaren, tengevolge van een vliegensteck, na een lijden van 48 uren, bezweken. Bij die gelegenheid is het niet ondien stig op te merken, dal hel in de heelc dagen vooral zaak is om de overblijfselen van dieren te begraven; want het onbegraven laten b. v. van ecne doode kal, van een mol of ook van bedorven vleesch, lokl eene groole inenigle vliegen, die vervolgens, bij hare sleken de smetstof, door de verrotting der doode diereu ontstaan, maar al le zeer kunnen over brengen. De op die wijze opgenomene smelslof kan in eenige uren den dood bij den mcusch ten ge volge hebben. Het berigt, dat op Caprera een moordaanslag op Garibaldi beraamd was, bevestigt zich. Hij werd echter verijdeld door de waakzaamheid der gen darmerie. Er waren twee personen uitgezonden om Garibaldi om het leven le brengen liet ge lukte hun te ontkomen. Barlingea21 Aug. De spoorwegktiudigeu hebben thans dagelijks gelegenheid hier ontdek kingen te doen op het terrein, bestemd voor den noorderspoorweg iu-den dop. Bij de staken, reeds vóór verscheidene weken opgerigt, mag men nu dagelijks paaltjes, met roode en witte koppen eu met cijfers voorzien, ais uit den grond zien oprijzen. De sterkste twijfelaars beginnen nu toch te gclooven, dat liet eenmaal lol stand zal komen, ze willen maar eerst het bolwerk in de gracht zien, om vast te slaan in het geloof. Inmiddels staan de bakens aan den noordkant van liet kanaal naar Leeuwarden ook nog, en toen voor eenigen lijd een bordje van een der palen was afgewaaid heeft de landbouwerop wiens geregtigheid het myslerieuse teelten des lijds geplaatst was, hel weer zorgvuldig aau den paal geslagen Hel publiek leeft hier dus in de hoop dat de spoorweg toch wel zal komen, en van hier lot aan de Hauno- versche grenzen luurt iedereen in verwachting van de dingen die komen zullen en die toch le Har- lingcn een begin van uitvoering moeten erlangen. AÜenivolda, 21 Aug. Eergisteren omstreeks vijf uur, vernam men duor liet luiden der klok, dal er brand was uitgebroken. Al spoedig bleek hel, dal rlc aanzienlijke boerenbehuizing van den ijn-j - gebruiker W. J. Waalkens alhier, in lichte laaije vlam stond, zoo zelfs dat er aan blusschen niet te denken viel cn men zicli ter vrijwaring met de aanwezige brandspuit diende te bepalen tot de naast belendende behuizing van den landbouwer A. Luursma, welk gebouw het dan ook gelukt is door doelmatig aangewende middelen voor het alles vernielende vuur tc bewaren. De inboedel van een Heer Waalkens echter is grootendeels gered, doch de zich in de zoogenaamde brandvrije kast, die men in bet brandende gebouw luid talen slaan, zich bevindende aanzienlijke geldswaarde in papier, volgens de Proo. Gron. Courant ten bedrage van 100,000, is ten gevolge van den vuurgloed waaraan genoemde kas was blootgesteld, bijna ge heel verleerd teruggevonden. Ook het zich in de schuur bevindende boerenbeslag, de lijfsloebeboorcn der dienstboden, benevens ecu aanzienlijke voorraad granen en hooi is bijna geheel eene prooi der vlammen geworden. Het gebouw benevens da losse goederen waren verzekerd. Mcnschenlevens heeft men hij dezen brand niet te betreuren. De oorzaak is onbekend. Zwolle, 24 Aug. Tot geruststelling van velen, die over de productie der aardappelen bezorgd zijn, wordt aan de Prov. Overijs. Ct. medegedeeld dat de aanvoer er van op de markt van gisteren zoo groot was, dat de landbouwers eene aanzien lijke partij tot den volgenden marktdag hebben moeten opzetten. De prijzen waren ƒ5, 5,50 it ƒ4. Op de namarkt waren ze van de hand ge daan voor ƒ2,50. Nieuwe Hiep21 Aug. Gisteren is op de Horst hij Texel in tegenwoordigheid van den in specteur der artillerie, ecne proef genomen met een der stukken geschut, gegoten te Luik in 1857 en die gebleken zijn van eene slechte compositie te zijn, zijnde daarvan reeds drie gesprongen. Men had nu een dergelijk stuk tot aan de tappen bemanteld met stalen handen ter dikte van 5 duim, om te beproe ven of zij zoo nog le gebruiken waren. Gisteren is evenwel het beproefde stuk bij het 51ste scbot, juist waar hel bemanteld was, in tweeën gesprongen en een dezer stukken, van eene belangrijke zwaarte, ongeveer 50 ellen ver weggeslagen. Men denkt nu dal al de overige stukken van die fabriek zullen worden afgekeurd. 22 Aug. Heden morgen had er een wedloop tusschen matrozen en agenten van politie plaats die, hoezeer goed afgcloopen, weleens een tragisch einde had kunnen nemen. Drie matrozen van een der fiier liggende oorlogschepen hadden misbruik van verlof gemaakt. In dergelijk geval worden hunne signalementen in handen der politie gesteld, en zijn zij ct prendre voor de agenten van politie, die voor iederen opgesnorden en aan boord teruggebragten matroos drie gulden ontvangen, die Janmaat van zijne gagie betaalt. 'I Is minder, die drie gulden wat bekreunt Janmaat zich om een driegulden maar de schande, om door een diender opgesnord en aan boord te zijn gebragt, die hem op allerlei listen doet denken, om te ontvlugten en dat hij niet zelden de agenten van politie verschalkt, getuigde weder het voorval van dezen morgen. Opgenoemde matrozen waren werkelijk in handen der politie en wisten op de hoogte van het wachtschip zich lus le rukken en Ic ontvlugtennu ging het van wederzijden op een loopen langs den Zeedijk, zoo hard oren kon; maar op eens krijgen de drie matrozen eene sloepermansjol in het oog die te water le werpen en er in te springen en van wal le stooleri, was het werk van een oogcublik, cn daar dreven onze vlugtclingen in zee, maar zonder eenig hulpmiddel onr hel ranke vaartuig te besturen of voort te be wegen, anders dan ccn paar uitgebroken dosten, waarmede zij zoo mogelijk pagaaiden; daarenboven was de stop uit de kiel, zoadat zij al dadelijk het met kracht indringende water hadden tc keercu maar wat nood, zij waren uit handen van de dien ders, en die waren natuurlijk het doel eener luid ruchtige bespotting van het inmiddels toegeschoten volk. fntusschen was de eigenaar der jol naar hel wachtschip gcsueld, om voor hel groole gevaar, waarin zij verkeerden, te waarschuwen, cn van daar liet men onmiddelijk een sloep in zeo, die de drij vende vlugleliugen van de ree van Texel opvischle en behouden in arrest bragt. De sloeperman eischt nu vergoeding van de averij, aan zijne jol veroor zaakt, zoodal ieder hunner zeker vrij wat meer te betalen zal hebben, dan drie gulden aau de agenten; maar, qu'importe, Janmaat is braniehij iiecft de eer van zijn schip opgehouden, en met eene kleine afrekening onder de broekband is hij vrij en snoeft en snorkt luidruchtig op zijne bravoure Middelburg, 22 Ang. Nadat reeds verschil - lende jaren sprake was van do slichting van een nieuw gasthuis in deze gemeente op het Noord - poortplein, ter vervanging van het aldaar gelegen werkhuis, onlangs geheel ontruimd, is nu gisteren daartoe door den Gemeenteraad definitief besloten. Ter bestrijding der daaraan bevonden noodzakelijke uitgaven is onder andere daartoe door een familiefonds ƒ70,000 aangeboden, legen eene rente van pCt. en ƒ2000 aflossing 'sjaars. Men verwacht alsuu spoedig eene publieke aanbesteding, daar men mis schien nimmer op zóó gunstige voorwaarden aan fondsen zal kunnen bekomen. AJgemeene Nationale Tentoonstelling te HAARLEM. 1 Sffi 1. [let getal inzenders uit Zeeland bedroeg 44. W aarvan bekroond met de Zilveren Medaille, één. N°. 787. De kantwerkschool te Sluis Doet teel en ziet niet om," voor hare bijzondere ver dienste. Directrice A. S. Reuier van Willes. Met de Bronzen Medaillevijf 90. J. Fak Brouwer 4- Zonen, te Middelburg, Chocolaat!. 189. Ochtman, van der Vliet 4- C°. te Zic- rikzee, Meekrap en hare producten. (In ons vorig No. vermeld.) 192 Verhagen <5- C°. le Goes, Meekrap en hare producten. 788. Roomsch-Kalh. kantwerkschool, le Sluis, Kantwerk. 880. Gebr. Peck, le Middelburg, Koperwerk. Met eervolle vermeldingelf. 58. Firma Middelburgsche sloompellcrij en meelfabriek, voor gepelde rijst, o 106. Nuijs C°. le Middelburg, voor Bier. 187. G. J. Jacobsou ABz., scheikundige in de fabriek van dhrri. Verhagen 4- C°., tc Goes, Chemicaliën. 191. G. J. Sprenger 4- Luleijn, te Middel burg, voor Garancine. 588. L. Janse Bz, te Middelburg, Toestellen ter opheldering van tie leer der krom me lijnen en der gebogen oppervlakten. 659. B. A. Fokker, le Middelburg, voor Touw werk. 752. D. J, Pennock, te Middelburg, voor Beddelijkcn. 765. A. Boassoti, te Middelburg, voor Corsellen. 1185. Gebr. Abrahams, tc Middelburg, voor Kantoorboeken. 1194. P. de Loozc, le Zierikzee, voor Drukwerk. (In ons vorig No. vermeld.) 1507. Ch. Pierssens, le Hulst, voor Cichorij. NB. In het geheel zullen worden uitgereikt 53 zilveren medailles, 206 bronzen medailles en 255 eervolle vermeldingen. Goes, 22 Aug. Velleden maandag is het onze ijverige rijks-vcldwacht gelukt een brulalen, stouten dief aan te bonden, die, eerst kort ontslagen, op nieuw beschuldigd is van twee diefstallen, waarvan eene met braak en de andere met overklimmiug. Het is de hekentic C. Braam die wegens diefstal vau schapen reeds de straf van drie vonnissen onderging. Sicrikzec, 25 Aug. Door den heer W. F. del C.unpo, genaamd Camp, gepensioneerd majoor ingenieur en burgemeester van St. Philipsland, is ecne memorie gerigt aan den minister van biuiien- lantlsche zaken, wegens de aansluiting der eilanden Schouwen en Duivcland aan de staals-spnorwegcir De'steller gaat uit van het denkbeeld dat hoe wel het gansche zeeuwsche volk zich verheugt over de vooruitzigten, welke door de goedkeuring der dading met de Oosler-Schcldemaalschappij zijn ge opend voor de verwezenlijking van den zceuwschen spoorweg die weg moet beschouwd worden meer bepaald van belang te zijn voor tie eilanden Walche ren en Zuid-Bevclanil, en dat de overige eilanden slechts in meer of min beperkten zin daardoor kunnen worden gehaat. Daarom is het volgens den lieer Camp te wenschen dat een ijzeren weg van de zeehavens van Brouwershaven cn Zierikzee lot die spoorwegen zal behooren, wier uitvoering later in aanmerking zal komen, maar daar tic verwezenlijking hiervan nog verre af zijn kan, zou daarop Ie wacli ten verderfelijk zijn voor tic welvaart tier eilanden, welker opbeuring even zeer nootlig is als die van Walcheren en Zuitl Beveland. Gewone gemeen schapsmiddelen die nu nog schaars gevon den worden, moeten daarom voorloopig voorzien in de aansluiting der eilanden aan hel toekomende centraal station tc Rozendaal. De zekerste wijze tot zoodanige verbinding zal kunnen verkregen worden langs Bruinissc over het vaarwater Zijpe, St. Philipsland, het Slaak, lleene, Steenbergen en Kruisland. De overtogt van het Zijpe, voor personen, voertuigen, paarden, vee enz zou kunnen geschieden door mitUlei van een veerpont, zooais er opliet veer van den Moerdijk naar Wil- lemsdorp in werking zijn zoodanige pont kost met loebchooreu on; e veer 5000. Aan weerszij den van den steiger moot een opriil voor rijtuigen, alsmede aau de zijde van St. Philipsland ceu dam van ongeveer 200 et lengte gelegd worden. Deze werken worden globaal op 13,500 berekend. De begrinding van beslaande wegen en dijken en de aanleg van nieuwe grindwegen op St. Philipsland worden begroot op 20,500. De dam over hel Slaak zou aanmerkelijk moeten worden verhoogd bestraal cn voorzien van goede opridden, hetgeen bij benadering op 62,000 wordt geschat. In Noord-Brabaud zouden grindwegen moeten aange legd worden van genoemden dam over Hecne Steenbergen en Kruisland naar Kozendaal. Hierbij wordt opgemerkt dat door de provinciale stalen van Noord-Brabant reeds is goedgekeurd om in 1862 le worden uitgevoerd, de aanleg van verreweg het aanzienlijkste gedeelte, n. I. van Hcene naar Rozendaal, terwijl het deel dat dan overblijft zeker, bij een vereischt subsidie, ook door die provincie, welker belangen cr in betrokken zijn, zal worden voltooid. De heer Camp is van inccniiig dat bij hetgeen in andere decleu van het rijk en ook voor Wal - cheren en Zuid-Beveland gedaan wordt, dit be trekkelijk geringe ook wel door den staat zou kunnen bekostigd worden, doch zoo daartegen be zwaren rnogleti beslaan, dan zonden de werken betrekkelijk den overgang van het Zijpe, volgens j stellers bescheiden oordeel, kunnen bekostigd wor den door het rijk en de provincie Zeeland de begrinding en aanleg der hoofdwegen op St Phi lipsland door liet rijk cn die provincie, behoudens ecne bijdrage door de gemeente St. Philipsland het verheugen en bestraten van den dam door het Slaak door den concessionaris van die afdamming met een belangrijk subsidie van het rijk, eu ein delijk de begrinding van den weg naar Heene door liet rijk, de provincie Noord-Brabant en de betrokken gemeentebesturen, ieder voor ecu derde gedeelte. Aan de werken voor den overgang van het Zijpe en den dam in het Slaak, die de geheele gemeenschap behecrschcti, zou zoo spoedig mogelijk een begin moeten gemaakt worden. De overige werken zouden iu 1865 voltooid moeten zijn. De heer Camp vleit zich dat zijne voorstellen den toets der uitvoerbaarheid, noodzakelijkheid eu billijkheid kunnen doorstaan. De ook alhier bekende dwerg, generaal Tom Thumb, is dezer dagen gestorven. Twintig jaar geleden was hij een helu van den dag en werd door vorstelijke personen en de voornaamstcn van ieder land, waar hij zich vertoonde, bezocht. Er was een tijd iu zijn leven, dat hij zeer rijk was. Zijne kleine figuur had hem in slaat gesteld een aanzienlijk vermogen bijeen te garen. Dit vermogen ging echter le loor. Hoe, is wel te denken. De laatste jaren zijns levens bragt hij iu armoede door. Eindelijk was hij zoo diep gezonken, dat hij zich aan een rondreizende kermistroep ver huurde, waar bij in gezelschap van eenige koord dansers, zich voor weinige cenlen zien liet. Hij stierf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1