I Zaturdag 20 1801 Am TEN, fy 111,1 N! p,n ierwaardcn iektcii Moedor Rhuinalisme in schriftelijk I. bij den lieer bij Brussel ZIERIKZEESCHE MEHVSRRRE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iii Noord-Ainerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco p<jr post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Arucrika, Franco New-York, - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advert enliën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voor middags 10 ure, Bureau: Zier ik zee. Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcnc Stukken Franco. K.o 1808. 17de Jaariï. d omgaat, landsche Wet, ■r Registratie ger en eten en Over- n, niet ophel- huldigde Zegel e Handleiding de onderhand- digen zelf le f 1,-. Tafelcondilies •den, door J. genoodigden ents. ïvenbo zoekschri gen oefer lijl en Taal, Titalutuur, harten. ij Verliefden voorkomen. kkelijk Brieven hij rijs 55 Gents. en ter aan- e ziekten en iflen bewerkt f 1,25. beschaafd te voor oud en r, in kostbare r aanwijzing bereiden en 0 Cents. N ieu vvstij din gen IiOndeily 11 Julij. LI. Zaturdag heeft de bekende koordendanser, Blondin, in den dierentuin te Liverpool eenen leeuw over de koord gekruid, en wel op een oogenblik, dat liet een balven storm waaide. Daily Post geeft van dit halsbrekende feit de volgende beschrijving De leeuw, achttien maanden oud. en naar den vermaarden vuistvechter Tom Sayers genaamd, werd in den kruiwagen vastgebonden. Groot was de nieuwsgierigheid om bet beest le zien. Eene tallooze menigte kijkglazen waren in de hoogte gerigt, en toen men den kop van den jongen Toni zag, die verbaasd rond keek als wilde bij vragen, wat drommel, wat wil men nu met mij beginnen? werd een donderend handgeklap aangeheven. Toen Blondin den kruiwagen goed geplaatst bad, begon bij zijn halsbrekenden togt en scheen te beven, door de zwaarte van de vracht. Een touw was aan den kruiwagen vastgemaakt en toen liet door zijn helper werd voortgetrokken, raakte het, nadat hij dertig of veertig voet was vooruitgegaan, in de war. Blondin stond stil, en liet touw viel op den grond. Men werd akelig van naar hem te zien. De menigte hield den adem in, want men verwachtte elke oogenblik dat de waaghals met den kruiwagen en Toin Sayers in de stad Peking, (de naam van den vijver waarover de koord was gespannen) te land zou komen. Oogcnblikkclijk was Blondins besluit genomen. Klaar blijkelijk kon hij niet vooruit komen, hij begon derhalve voorziglig en langzaam achteruit te gaan. De vrouwen waren door ontzetting aangegrepen als bij eene tcregl- stclling. Eene diepe stille volgde, die eerst verbroken werd. toen Blondin veilig op liet platform was aangekomen. Hij greep nu andermaal den kruiwagen, en begaf zich op weg, dit maal zonder trektouw. Hij bereikte lang zamerhand liet middelpunt, en, na cenige oogenblikken gerust le hebben, begon hij zijne vracht naar de helling voort te stuwen. De geweldige wind scheen hem erg te hinderen, en het was inderdaad een ijzingwekkend gezigl, den kruiwagen nu en dan een voet achteruit te zien loopeu, als of degcen, die hem bestuurde gcene magt had lien ecu duim vooruit te duwen. nbachtsman i. Prijs 90 roochclsluk- js 40 Cents. Iheid uwing voor f 1,50. idom in de gen van H., K WEDDIK. deze we. in vele e bckon NE te 1 verko 3ZE. Parijs, 11 Julij. Dezer dagen overleed in een der militaire hospitalen alhier, een soldaat, genaamd Pierre Valin, die in den slag van Solferino aan het hoofd werd gewond, en sedert dien lijd aan eene zonderlinge verstandsverbijstering leed. De wond genas spoedig, maar de man verkeerde sedert dien tijd in hel denkbeeld, dat hij dood was. Wan neer men hem vroeg, hoe gaat hel dan antwoordde hij, gij wilt weten, hoe het met Pierre Valin gaat, welnu, hij werd le Sidferino gedood. Hetgeen gij ziet, is niet Pic-rre Valin, maar eene machine, gemaakt, 0111 hem te vervangen, en wat nog het slimste is, zij is zeer slecht gemaakt. Wanneer hij van zich zeiven sprak, dan zei hij altijd hel, in plaats van ik of mij. Somstijds bleef hij dagen achtereen bewegingloos liggen, en scheen geheel onbewqsl van de blaartrekkende pleisters, die men op zijn ligchaatn gelegd had, en gaf ook geenc blijken van smart wanneer men hein met naalden in de armen of beencn prikte. De keizerlijke prins deed onlangs zijn' p4 de volgende vraag: Maar beste paatje, wal is het on derscheid tusschen de woorden accident(toeval) en malheur (ongeluk) Na ecnig nadenken ant woordde de keizer: Ik zal u het onderscheid door een voorbeeld ophelderen: Het zou een accident zijn, wanneer onze neef, prins Napoleon, in de Seine viel, maar een malheurwanneer iemand gek genoeg was hein er weer uit te helpen. Het berigl dat de geregtelijke vervolging, ingesteld legen pater Minjard wegens zijne rede hij de lijkdienst voor de gesneuvelde Polen, op last der regering was geslaakt, blijkt uiet in allen deelc juist te zijn, daar die staking slechts voorloopig is en bepaaldelijk ten doel heeft cenige nadere bescheiden betreffende die zaak op te sporen. Eene zoodanige vervolging in behoorlijken vorm kan in dit geval slechts plaats hebben, ingevolge magtiging van den staatsraad, doch eer deze de bedoelde autorisatie verleende, werd er voorloopig onderzocht in hoe Wrre het hein ten laste gelegde feit (beschuldiging legen hel gouvernement) kon geconstateerd worden. Tot nog toe had tnen daartoe geene andere aan leiding dan het verslag van een slenograaph, dien men in de kerk had geplaatst; doch zoodra dit aan Milliard werd voorgelegd, verklaarde hij, ge woon zijnde voor de vuist te spreken, insgelijks een slenograaph in het gebouw te hebben geplaatst en dat diens copie op de punteo van bezwaar ge heel andcis luidde dau het verslag van den stiel- schrijver der openbare autoriteit. Hij iverJ toen verzocht zijne copie ter vergelijking aan den regler ter hand te stellen, doch verklaarde hel alleen in de zitting der reglbank uit de handen le willen geven. 14 Julij. De baron de Vidil, beschuldigd van moord op zijn zoon, is, naar men thans meldt, nog niet aan de Eiigclsche autoriteiten overgeleverd. Het verdrag van uitlevering sluit een Frausch on derdaan in de gegeven omstandigheden uil. De beschuldigde is ondervraagd door den prefect van poiicie, den Heer Bnitelle. Hij beweert onschuldig te zijn en zich slechts te bobben verdedigd tegen zijn zoon, die hem op hunne wandeling met een dolkmes had aangevallen. In zijne woning zijn een aantal brieven in beslag genomen. [Eerlijn, 14 Julij. Heden ochtend, is, terwijl de koning van Parissen eene wandeling deed, met een pistoolschot een aanslag op zijn leven gedaan; Z. M. is gelukkigerwijze slechts ligt aan den hals gekwetst. De dader, een jongeling uit Odessa die le Leipzig studeert, is aangehouden, hij heet Becker en geeft als aanlijiiende oorzaak voor dien moord aanslag op, dat hij den koning niet in staal acht, in de tegenwoordige omstandigheden het bewind naar belmoren Ie voeren. Verder verklaart hij, geheel op zich zclv' le staan, en gcene medeplig- tigen te hebben. Nopens dc nadere omstandigheden van den aanslag op het leven des konings, verneemt men tiet volgende: De koning wandelde tusschen 8 en 9 ure 's morgens op den weg naar Lichtentliat. Omstreeks half negen ure ontmoette dc Pruissischc gezant, graaf Ftemming, den koning in de nabijheid van de kettingbrug tegenover het Gunzinbncher dal. Z. M. verzocht den gezant hem te vergezellen. Spoedig daarna viel actiter de beide wan delaars een schot de koning brast de hand naar liet hoofd. Toen Z. M. en de gezant zich omkeerden, zagen zij cenige schreden achter zich een jong mensch staan, die niets in dc handen tiad. Op dc vraag van den ge zant, wie hier geschoten trad antwoordde hij »Ik aOp wat? op wicn »Op den koning Hij had tiet pistool met dubbelen loop in het gras geworpen. Daarup nam graaf Ftemming den misdadiger in hech tenis en riep om hijstand. Een jonge tladcnsche amb tenaar, die ineen rijtuig voorbijreed, kwam hem te hulp. Overigens verweerde de misdadiger zich niet. Z. M. gaf zijne verwondering te kennen, dat de jongman, die nog kort te voren, in de altée nabij Baderi-Badcn beleefd gegroet had, dezen aanslag trad gedaan. De beide la dingen van liet pistool afgeschoten, hetgeen op hetzelfde oogenblik moet hebben plaats gehad, daar men slechts écu enkelen knal hoorde. Dc koning zette bedaard den weg naar Lichlcuthal voort, waar de koningin reeds vooraf heengegaan was. De graaf Ftemming reed met de inmiddels toegesnelde personen, die den misdadiger in tuin midden genomen hadden, naar het geregtsgebouw. Het jonge mensch stelde den graaf zijne portefeuille ter hand met de verklaring, dat hij daarin de noodigc ophel deringen betreffende zijn persoon zou vinden. Toen de lijfarts, dr. Lauer, Z. AI. onderzocht, bleek, dat de kogel een stuk van den kraag weggenomen en aan de linkerzijde van den hals eene kneuzing veroorzaakt had van onge veer een duim middellijn. Volgens berigt uit Baden-Baden is Z. M. gisteren avond weer uitgereden cn wordt morgen aldaar een Te Dcuni gezongen. Berlijn, 15 Julij. Hel berigt van den moord- dadigeu aanslag op het leven des Konings te Baden- Baden gepleegd, heeft zich met huilengewone snel heid door het ganschc land verbreid en allerwcgc de. hoogste verontwaardiging opgewektmaar grooler nog was de vreugde over het mislukken der roc- kelooze daad en uit vele oorden verneemt men dat adressen van gelukwensching den Koning zullen wodren aangeboden. Niet slechts verschillende ver. cenigingcn der inwoners van steden en dorpen zullen dergelijke bewijzen vari gehechtheid den Kuning doen toekomen, maar de gemeenteraden, als vertegenwoordigende dc gansche huigerschap der plaats van inwoning, honden zich bezig met het opstellen van adressen van gelukwensching, welke zij op plegtige wijze utt aller naam zulleu aan bieden. Baden-baden 16 Julij. Dc koning van Pruis- scn heeft een rusligen nacht doorgebragt. Diens toestand kan men bevredigend achten, ook ten opzigle van de hem aan den hals loegebragle wond. De kroonprins is gisteren uit Londen hier aangekomen. Voor een paar dagen heeft te Aken een ongelukkig voorval plaats gehad bij het schijfschieten van een gedeelte der bezetting. Een der militairen wendde zijn geweer ter zijde, toen door eene tot heden onbekende oorzaak het schot afging. Drie militairen werden ten gevolge daarvan gekwetst; een hunner overleed kort daarna cn dc twee anderen zijn nog onder geneeskundige behandeling cn tnen hoopt hen in hei leven te behouden. Weenen, 15 Julij. Voor cenige maanden is ter, dezer stede iemand in echtenis genomen, die, geholpen door zijne vrouw, zicli had schuldig ge maakt aan het vervaardigen van valschc bankbillellen. Toen beider zaak dezer dagen voor de reglbank werd behandeld en de ex-offieio aan de echtgenoot des hoofdbeschuldigden toegevoegde verdediger op trad, ving deze zijne pleitrede aan, welke niet de verdienste heeft de meest wegslepende le zijn ooit voor de Wecner balie uilgesproken, maar stel lig lot de kortste behoort, waarmede een advocaat heeft gepoogd de reglbank ter gunste van een be klaagde le stemmen want zij bestond uit deze weinige woorden »Ik beveel mijne cliënte in de clementie der reglbank aan." Crankfort, 12 Julij. In het wees- of zooge naamd reddingshuis Eichcnhof, nabij Oldenburg heeft de weesvader lleincn de verfoeijelijks'.e handelingen tegen de aan zijne zorg toevertrouwde kinderen gepleegd. De jury heeft hem schuldig verklaard aan verleiding en verkrachting, op drie meisjes van 11, 12 en 14 jaren, waarvan de oudste thans in hoog zwangeren toestand verkeert, en is hij des wege tot 12 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Voor eenigc dagen is in de nabijheid van Waldshut een schrikkelijk ongeluk voorgevallen. Ongeveer 50 personen wilden op eene schuil de Aar nabij hare zamcnvloeijing in den Rijn over varen. Er hevondc-n zicli reeds een 20tal stuks vee op dat vaartuig, znodat liet te zwaar beladen werd cn zonk. Naar men verzekert, zijn 8 personen daardoor in de golven omgekomen, terwijl de overigen nog werden gered. Roermond, 15 Julij. Wij vernemen dat iu het huis van arrest alhier is overleden de bekende Frans Keinpkens, beschuldigd van twee moorden, cu meerdere criminele en correctionele diefstallen te hebben gepleegd. Niettegenstaande zijne onl- kenlenis, waren, door de ijverige opsporingen der justitie hem reeds onderscheidene feiten bewezen geworden Wijhe, 15 Julij. Heden namiddag woedde boven dit dorp en in deze omstreken een zeer zwaar on- weder. De bliksem sloeg in de woning van den heer Roelof Bakhuis te Oolst, en baande zich, na eenige pannen van den schoorsteen verbrijzeld en de spiegel van den muur geworpen te hebben een weg door den garig, ging vervolgens de achterdeur uit, zonder verder Dij dezen lieer eenigc schade le veroorzaken. Ten 4'/, ure bemerkte, men dal dc woning van den landbouwer Albert Hofsteden, mede door het hemelvuur was getroffen, welke in weinige oogenblikken met al wal daarin was, totaal werd in de aschgeiegd. Drie boerenwagens, alle bonw- mansgcreedschappen, een paard cn eenigc varkens zijn mede in den brand omgekomen. Met groolc moeile heeft men de bewoners van hel huis kunnen redden Naar tnen verneemt, was alléén hel huis legen brandschade verzekerd. Almelo, 15 Julij. Heinrich Digman, uit Slcin- fuil, die den 6 dezer door binnen- cu builcnbraak uit het huis van arrest alhier trachtte te onlvluglcn, doch toen door de waakzaamheid van den eersten bewaarder van Laar daarin werd verhinderd, heeft gisteren nacht zijne poging tol onlvlrigling herhaald. Hij had het reeds zoo ver gchragt, dat hij uil zijne cel op de tweede verdieping naar huiten was geko men en vervolgens, op het dak geklommen zijnde binnen weinige minuten zou verdwenen zijn, ware het niet dal de cipier van de Wakker, die ecnig geraas vernam, hem door bedreiging met een pistool schot van het dak had welen terug te krijgen. Het is bijna ongeloofelijk, hoe deze jeugdige misdadiger in éénen nacht iu den zeer dikken muur eene opening heeft weten te krijgen, groot genoeg om zich daardoor naar buiten te kunnen begeven, en vervolgens met de lakens van zijn heil naar beneden te laten. De kram zijner hangmat heeft hij tot de uitbraak gebezigd. Woerden, 15 Julij. Heden morgen ten 4'/, ure kwamen alhier per extra trein aan, de cor- rectioncel en crimineel veroordeelde vrouwelijke gevangenen uit Gouda, ten getale van ruim 200. Aankomst en vervoer hadden, ongeacht er niette genstaande het vroege morgenuur, eene talrijke menigte op de been was, met de meest mogelijke orde en regel plaats. Zij, die in de gelegenheid waren het gebouw te bezien, nadat het voor zijne nieuwe destillatie was iugcrigt, roemen om strijd en le regt de zeer doelmatige cn uiterst zinde lijke iurigling. Rotterdam, 16 Julij. Gisteren morgen ten 5 ure heeft men de vrouw van H. Kaal, in hare woning aan den Visschcrsdijk alhier, dood te lied en, naar men verhaalt, ook een papier op de tafel gevonden, waarop vermeld stond, dal men twee lijken zoude vinden en dal daarenboven cenige beschikkingen jegens de kin deren inhield. Hieruit scheen men te kunnen opmaken, dat de vrouw vermoord was, ofschoon dal door gcene oppervlakkig ziglbarc teckenen bleek. De man schijnt des nachts de woning te hebben ver laten en men vermoedt, dat hij een einde aan zijn leven heeft gemaakt, door zich Ie verdrinken. De Utrechlsche hoogeschool, ons vaderland cn vooral de wetenschap heeft vrijdag nacht een groot en onherstelbaar verlies geleden door liet plot seling overlijden van den hoogleeraar tnr. J Ackers- rlijck. 's Mans verdienste, vooral op het gebied der statistiek cn staathuishoudkunde, was in (ons vader land alom bekend en werd door dc uitmiintendsle geleerden ook buiten 's lands naar waarde geschal. Zijn geheele leven was aan dc beoefening dier wetenschappen toegewijd, en zelfs ua hel erlangen ceuer eervolle rust op 70jarigen leeftijd, bleef hij zijn tijd cn krachten daaraan ten beste geven. Eene zeer onverwachte en kortstondige ongesteldheid heeft een einde aan dit nog zoo nuttig leven gemaakt, waarvan echter bij velen de herinnering lang cn dankbaar zal terugblijven. Ruisen, 14 Julij. Het unweder dat gisteren hier en elders zich ontlastte, heeft onder Angeren een treurig ongeluk veroorzaakt: Zekere W. was met zijn zoon cn nog twee andere personen aan liet hooijen, toen de bliksem beide ccrstgenoemden zoodanig trof, dat de vader cenigen lijd bewuste loos bleef, terwijl de zoon op den eigen stond was overledeu. Bij de Karbrug tusschen hier en Bemmel moet ter zclfder tijd een paard door den bliksem zijn doodgeslagen. Baardwijk, 17 Julij. De hooioogst in deze streken is afgeloopcn en wel zeer voordeelig door de opbrengst over het algemeen ruim tweemaal zoo veel is als gepasseerd jaar. De prijs van het hooi is p. m. f 10,50 per mille. De rogge, boek weit, haver en het zomerzaad staan uitmuntend te velde en beloven eenen goeden oogsttijd, terwijl de aardappelen het bedroevend gezigt van het bederf weder opleveren. Hel loof sterft geheel weg en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1