N.° 1799. 17de Jaarff. Woensdag 19 1861. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. Graaf Camillo Benso Cavour. ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. 91 e n abonneert zicli: In Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Jz. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post, in Nederland- 1.00. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. X c r s c li ij n t Oji Woensdag en Zalurdng. Advertentie n: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentie» kan /geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. IS u r e a «i Zicrik7.ee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondeiie Stukken Franco. ©wgjelawfr. Londen, 11 Junij. In Spitalfields, een gedeelte van Londen dal omstreeks 11 wijken bevat, staan ongeveer 5000 weefstoelen ledig en bonderden huis gezinnen lijden letterlijk broodsgebrek. Laatstleden zalurdag trokken zij in lange rijen door de straten van oostelijk Londen, met armhussen in de hand en biljetten op borst en rug, met het opschrift »Hebt medelijden met de arme wevers van Spi talfields." De eerste lord der admiraliteit, lordt Somer set, beeft in het Lagerhuis kennis gegeven dat er maatregelen genomen zijn om de Engelsche vloot zoodanig te versterken, dat zij gelijk slaat mei de vloten van andere mogendheden. Blondin, de koorddanser, heeft den 10 dezer in het kristalen paleis voor de derde maal zijne kunsten vertoond. Ditmaal waren niet minder dan 18,565 nieuwsgierigen opgekomen. Parijs, 12 Junij. De wet op den lijfsdwang, onlangs door het Wetgevend Ligchaatn aangenomen begint reeds haren invloed uit Ie oefenen. Zij moest cctie maand na hare afkondiging worden toegepast. Een groot aantal schuldeischers, die hunne debiteuren te Clichy vasthielden, zijn terug gedeinsd voor de verhooging van 15 francs per maand welke zij zouden moeten betalen voor de voeding der gevangenen. Sinds 4 Junij alleen zijn er meer dan 22 voor schulden in hechtenis genomen per sonen uit Clichy ontslagen. Het hof van Angers, correctionele kamer, heeft Louis Jacques Galupeau, wiens kloosternaam is Frater Louis, van het instituut van St. Joseph te Mans en ouderwijzer te St. Florent ie vieil, ver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf wegens open bare schending der eerbaarheid en voortdurende aanzetting tol losbandigheid van jonge lieden, waar van hem het toezigt was opgedragen. Zwolle, 15 Junij. Eerstdaags zal alhier een man van 76 jaren in het huwelijk treden met ecuc vrouw die 61 jaren bereikt heeft. Amsterdam, 15 Junij. Men deelt ons thans als zeker mede, dat het 'ontwerp van wet tot vaststelling van de zetels der regtbanken en kan- tongeregten nog niet gereed is welke regtbanken wegvallen, is nog geheel onbepaald. 's llertogenbosch, 15 Junij. De beruchte J. van 't Sant, uit Sleeuwijk, is gisteren uit zijne preventieve gevangenis, waarin hij zich nu ruim twee maanden bevonden heeft, ontslagen. Ofschoon hij na afloop der insructie door de regtbauk, als ver dacht van door omkooping, enz.mcdcpliglig te zijn aan het in brand steken van het huis van den veerman Sprcngers in October 1858, naar het hof was verwezen, heeft dit laatste echter geone vol - doende termen gevonden, om tegen hem de straf vordering voort te zetten. Rotterdam, 15 Junij. Eergisteren zijn melde stoombooten Batavier en Mosette de eerste nieuwe aardappelen, uit het Weslland aangevoerd, naar Londen verzonden. Reeds vóór verscheidene dagen waren de aardappelen wat grootte van stnk betreft, ter verzending geschikt; men wilde echter de hooge prijzen, die men daarvoor vorderde, niet toestaan, te meer nog, daar men in Londen vooral sinds lang van Frauschc nieuwe aardappelen was voorzien. Naar men verneemt zijn er hij het bestuur van het XVIde Nederlandsche Landhuisboudkundig Congres, dat van 18—22 Junij a. s. te Dordrecht vergaderen zalreeds onderscheidene belangrijke beantwoordingen van de voor deD kolonialen landbouw gestelde vraagpunten uit Nederlandsch Oost- en West lridie ingezonden, zoodat men vertrouwen mag, dat de behandeling der vraagpunten in de nog jeugdige afdeeling Koloniale Landbouw in belangrijkheid zal toenemen. Hot is Ie hopen, dal eene (talrijke opkomst van deskundige leden, van wie eene degelijke behandeling verwacht mag worden, de moeite en belangstelling-I beloonen zal, die door onze overzeesche landgenoot en in het congres wordt aan den dag gelegd. GEMENGDE BERIGTEN. De herinnering aan de overwinning bij Waterloo, werd 11. Zondag te Zierikzce in diepe stille her dacht; de kerken waren opgevuld met zuchtende menschen, en des avonds kón men bijna geene damesjzien van al de stoelen. De Keizer van Rus land is zoo verschrikkelijk boos op den paus, dat hij zijn gezant te Roine zal terug roepen, en dat alleen, omdat de Heilige Vader den Russischen Allcenheerscher met de straffe Gods bedreigd heeft omdat hij de Polen le hard behandelt. In Polen mogen de gcloovigen dejtempels niet meer in groolen getallen bezoeken, of zij worden er door soldaten uitgedreven. De Hongaren beginnen hunne steden reeds te verlaten, en laten die ten prooi der Oosten- rijksche krijgsknechten. Die menschen wordt het ook zoo moeijelijk gemaakt dat het schandalig is. Gegoede lieden krijgen tot 100 man ingekwartierd, en dwingen hen om in een koe- of paardenstal hun verblijf le houden. Te Sassenheim, onder Leiden, zijn 9 studenten in een rijtuig, door 50 met knuppels gewapende mannen, aangehouden, mishandeld en van al hun geld en liorlogiëu be roofd. Duimpje te Haiiswacrd zal weer over de grenzen moeten stappen, want hij zal zijn oogmerk niet bereiken. «Eiken slag die mijn man vroeger op het aanbeeld deed, sloeg hij er een rijksdaalder af, maar nu zijn het maar centime's meer," zegt de madam van een smid te H., en zal nu zelf aan de blaasbalk moeten gaan trekken. Te N. worden de Hollandschc en Belgische pilocle's aan geraden, hunne maandelijksche deeling niet meer le doen hij eene juffer; want 't Juffertje dat is niet pluis, l)ns kiest daartoe een ander huis, Want bij de dccling van liet geld, Is zij te veel op smul gesteld, Zij maakt het klaar, 'l zij vlcesch of visch, Zoo bruin, of water boter is. Verloren aldaareen varkens afval, en niemand weet waar hel gebleven is dan Keesje, doch hij wil het maar niet zeggen waar. Bevracht te Eli. het schip Geertje, voor rekening van P. om te Vlis- singen te gaan lossen. Een slagtcr le E. wordt aangeraden, zijn fatsoen wal beter te houden als hij komt waar jonge dochters zijn, anders zal hij nergens geen kalf inner kunnen knopen. Keetje le Haamstede moest hare wandelingen wat ver minderen, daar zij anders gevaar loopt, in plegligen optogt, het bosch doorgedragen Ic worden met de kermis. Te Vuglit hebben een paar jongens rnzie met elkander gehad, die zoo hoog liep, dat de een den ander het oor afhieuw. Onder de staatsmannen, die zich in den laatsten tijd eene groote vermaardheid hebben verworven, bekleedt voorzeker graaf Camillo Cavour eene eerste plaats. Dat een man, die, zooals hij, zich heeft weten te verheffen, vele vijanden en bcnijders had, dat hij reeds bij zijn leven door dezen vergood, door genen verguist werd behoeft wel geen betoog. Evenmin kan men betwijfe len dat, na zijn dood, zijn naam door den een hemel hoog zal worden verheven, terwijl anderen dien door het slijk zullen steuren. Omtrent ééne zaak zijn het echter allen eens, namelijk dat Italië in hem zijn bekwaanisten leider heeft verloren; een man. wiens gloeijende vader landsliefde, kloek beleid en ongewone geestkracht alleen mogelijk heeft gemaakt, wat in het Apennijtische schier eiland in den jongste» tijd heeft plaats gegrepen. Daar door zal, gelijk de ministers van Engeland in het par lement hebben verklaard, zijn naam in de geschiedenis eene roemrijke bladzijde vullen. Camillo Cavour is 10 Aug. 1810 te Turijn geboren. Zijn vader was een koopman, in den graanhandel en door leveranticn aan bet leger rijk geworden en door den vorige» koning, Karei Albert, tot den adelstand verheven. Camillo bezocht de militaire akadeinie en verliet die met den rang van luitenant der genie. Daar de bevordering in Sardinië slechts zeer langzaam was en hij zich bovendien door zijn scherp vernuft en on afhankelijk karacler weinig vrienden had gemaakt, trad hij al zeer spoedig uit de dienst en begaf zich naar Geneve hij bezocht later ook Engeland en Frankrijk. Hij had zich op de kennis van den handel, de staat huishoudkunde en het financiewezen toegelegd, en deed op zijne reizen praktische kennis in die vakken op. De gematigde partij rekende op hem als op een der haren en ondersteunde hem bij de oprigting der maatschappij van landbouw, waaraan eene nationale rigting werd gegeven. Met graaf Balbo en den markies Massimo d'Azeglio werd bij de oprigter van het dagblad II Risorgimento hetwelk in Constitutionele» zin geschreven werd. Toen in 1847 Karei Albert besloot het constitutionele stelsel te omhelzen, maar nog niet tot uitvoering van dat be sluit was gekomen, werd hem een adres van Turynsche burgers aangeboden dooi' eene deputatie, bestaande uit den bekenden advocaat Brofferio, graaf Santa Rosa kolonel (nu generaal) Durando en graaf Camillo Cavour. Dit had tengevolge dat Karei Albert aan zijne staten bet bekende Statuto verleende. Men kende toen graaf Cavour nog slechts als schrijver van staathuishoudkun dige artikelen in den Risorgimento en achtte hem als een specialiteit. In 1848 tijdens den oorlog van Sardinië niet Oostenrijk speelde hij slechts eene zeer ondergeschikte rol. Na de nederlaag van Novara en den val der de mocratische partij, werd hij lid der kamer van afge vaardigden. Kort daarna werd hij door den minister president, Massimo d'Azeglio, in de plaats van den aftredende!» graaf Santa Rosa tot minister van koop handel benoemd. Men wil welen, dat tiij bij den Koning, die de eerzucht van den graaf had doorzien, toen in geene bijzondere gunst stond; niettemin werd hein al spoedig de portefeuille van financien opgedragen, daar hij vermeende in staat te zijn de krachten des lands te herstellen, welke duor den oorlog en andere omstan digheden waren uitgeput. In 1852. bij de aftreding zijner anibtgenooten, door den Koning met het ministerie van financien belast en tevens met het voorzitterschap in den ministerraad legde Cavour zich vooral toe op de ontwikkeling der constitutionele beginselen. Hij was de schepper van het spoorwegnet in Noord-Italie van hem ging de invoering uit der registers van den burgerlijken stand de wet die het grondbezit in de doode hand verbied, is zijn werk hij trachtte handel en verkeer te verbeteren, sloot handelsverdragen met verscheiden staten en verbeterde de wegen van gemeenschap des lands. De genegenheid van Engeland verwierf Cavour zich door de aanneming van het vrije handelstelsel. Om zieh nog meer de gunst der Weslersche mogendheden te verwerven, wist Cavour, toen Frankrijk eu Engeland, ongezind oin den Czaar meester van Konstanlinopcl te zien. hunne legerscharen naar de Krim zonden, bij den Koning, en de kamer door le drijven, dal een Sardinisch corps met de Britschc en Franschc legers aan den oorlog tegen Rusland deel nam. Dit was eene opoffering, welke echter ook hare bc- looning erlangde. Na het sluiten van den vrede verte genwoordigde Cavour liet kleine Sardinië op het Parijsche congres. Hij eischte als vergoeding van oorlogskosten dat inen aan Saridinie de hertogdommen Panna en Mode na zou afslaan. Dat die eisch niet werd ingewilligd, beleekende op zich zeif weinig cn evenmin dat de behan deling der Italiaanschc kwestie niet werd toegelaten. Immers Cavour had, behendig gebruik makende van zoo menige verwikkeling, welke struikelblokken opwierp tegen eene toenadering tusschen Oostenrijk en Rusland, de Italiaanschc zaak met zoo veel bekwaamheid en talent bepleit, dat hij aller harten daarvoor won, behalve van hen, die Oostenrijks belangen vertegenwoordigden. Nu reeds was iets meer dan de grondslag gelegd van liet gebouw, hetwelk hem voor de verbeelding stond. Dc Ilaliaansche kwestie was gesteld en kon te gelegener tijd weder opgevat worden. Cavour liet dan oog geene ge legenheid voorbijgaan, zonder daarvan gebruik te maken voor de bereiking van zijn doel. Geruimcn tijd diende daartoe dc versterking van AMessandria. Men wekte bij de Italiaanschc patriotten het denkbeeld op om honderd stukken geschut daarvoor te schenken; inen verklaarde zoo openlijk tegen wien die wapening gerigt was en liet daarbij aan de drukpers zoo groote vrijheid in hare uitin gen tegen Oostenrijk, dat de Oostenrijkschc gezant zicli verpligt zag om zijne passen te vragen en Turvn te verlaten. In liet volgende jaar bragt de expeditie van Pisacane en Nicotera in het koningrijk Napels Cavour nog nader tot zijn doel. Engeland en Frankrijk hadden hunne diplomatieke betrekkingen met liet Napelsche bof afge broken, hunne houding was eenigerniate vijandig. Bij den inval van Pisacane werd het Sardinisclic stoomschip Cagliari, waarmede de Mazzinistcn hun ovcrlogl hadden gedaan, door een Napeisch oorlogschip geooiiiei» en zou als goede prijs behandeld worden. Vermits echter twee Engelsche machinisten met het stoomschip in de niagt der Napclschen waren gevallen, achtte Engeland zich in dc zaak betrokken. Een bijna zeker uitzigt op eene ver wikkeling met Napels, waarbij Engeland en Frankrijk op de zijde van Sardinië zouden staan kwam Cavour zeer gcwenscht voor, maar de Oostenrijkselie politiek wist dit echter te voorkomen. Door hare bemiddeling werden zoowel het stoomschip Cagliari als de Engelsche machi nisten vrij gegeven. Kort daarna deed Cavour een slap welke bevreemding wekte. Om aan den handel en de politiek van Oostenrijk nieuwe moeijelijkheden te ver wekken, stond hij aan Rusland dc Darsena van Villafrauca af. Dit bevreemde te meer daar bij in eene circulaire aan de diplomatieke agenten van Sardinië in hel buiten land gcdagleekend 4 Maart 1855, had gezegd »dat Rus land de wereld cn vooral de Staten aan dc Middellaudsclie zee van hunne onafhankelijkheid wilde berooven en zoo al niet in naam toch faktiscli tot zijne vasalleu verne deren. Hij verdedigde den maatregel echter daardoor dat hij het geldelijk voordeel, dat voor liet met schulden beladen Sardinië daaruit ontstond, duidelijk aantoonde. Nu rigtte graaf Cavour zijne pogingen op het sluiten van een bondgenootschap met Frankrijk, dal bij een oorlog met Oostenrijk niet alleen Sardinië in den rug zou dekken, maar zijne legers niet die van Victor Emanuel vcrecnigen. Verscheidene reizen van den minister, onder anderen naar Ploinbiércs, waar de Keizer der Frauscheu zicli bevond, toonden aan met welk een ijver de onder handelingen werden voortgezet cn welke moeijelijkheden dc verwezenlijking van de plannen van Cavour ontmoette. Weinige maanden tater verbond prins Napoleon zicli melde dochter van Victor Emanticl en liet verbond met Frankrijk was tot stand gehragt. Oostenrijk kon de steeds toenemende magt en den over wegenden invloed van Sardinië cn Italië niet langer dulden. Men herinnert zicli zijne vertoogen. de nieuwjaarsrede van keizer Napoleon tot den Oosleririjkselien gezant, de daarop gevolgde diplomatieke onderhandelingen Onver wacht eciiter trok Oostenrijk legen Sardinië te velde, maar weldra ook stond Frankrijk met zijne legers aan Sardinië s zijde. Nog liggen dc veldslagen van Magent i, Melegiiano en Solferino vcrsch in ln*t geheugen. Zij werden gevolgd door den vrede van Villafrauca. Deze streed met dc ge voelens van Cavour,, want zijne verwachtingen, door Napoleon's gezegde «Italië moet van de Alpen tot do Adriatisclic zee vrij zijn" opgewekt, werden daardoor te leur gesteld. Hij legde zijne portefeuille neder, maar bleef zijn vaderland met zijne wclmoeiienden raad Ier dienste staan, en hij zag in dien tijd van schijnbare rust veel van hetgeen ontwikkelen, dat hij bad voor bereid. Toskane, Parina, Modena, een gedeelte der Ro- nieinsche legation kwamen onder den scepter van Victor Emanuel. De tegenstand van Rome werd daardoor nog heviger Cavour kon dit niet rustig meer aanzien cn toen de Koning hem andermaal tot voorzitter van den ministerraad benoemde, nam hij zijn zetel weder in. Na dien tijd heeft Garibaldi Sicilië en Napels veroverd, Ciahlini voegde nog twee provinciën bij liet rijk van Victor Emanuel, wien de titel van Koning van Italic werd opgedragen nog slechts Rome en Venelie zuchten naar vrijheid. Het was Cavour echter niet gegund geheel Italic, zooals bij wcnsctitc, vcrccnigd te zien te midden van zijne werken, terwijl voor hem nog zooveel tc doen overbleef, werd hij aan zijn Vaderland, aan zijn Koning door den onverbiddelijken dood ontrukt. Hij had slechts den ouderdom van 51 jaren bereikt. De graaf Cavour was met een helderen geest begaafd. Hij wist veel cn goed tc spreken hij begon met zijne hoorders op de hoogte te brengen van hetgeen hij wilde dat zij weten zouden cn eindigde met hen allen te treffen en velen voor zijne overtuiging te winnen. Zijn grootste verdienste bestond in zijne buitengenicene praktische kennis, gepaard met onverzettelijke geestkracht en zelf vertrouwen; wanneer bij middelen vond tot bevordering van de rcgtstrcekschc belangen der natie, dan waren de maatregelen om die ten uitvoer tc leggen, ofschoon zij niet altijd even goed verdedigd konden worden, echter zoowel begrepen en deed hij dit met zulk een vasten wil, dat steeds het volk er gemakkelijk gebruik van kon maken. Antonio Gallenga noemt hem in zijne geschiedenis van Piciriont, »de veelhoofdige, honderdhan- dige, rusteloozc financier, wiens staatkunde zoo is als men kan verwachten van eene coalitie (connubio), uit gaande van de voornaamste partijen." Hoezeer hij hij vorst cn volk bemind was, blijk! uit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1