Woensdag 12 Juni] 1861. N.° 1797. 17de Jaarg. Nieuwst ij dingen. Stalls. ZIIKIkZIISIlII NIEUW Men abonneert zieh: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. den heer Brussel en Abonnemcnts-Prijs: Voor beide uitgave». Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-AmcrikaFranco Ncw-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. a--r. - -• A d v e r t e n t i E n 10 cent voor eiken regel. Zegeiregt voor iedere plaatsing. 35 cent. Di' inzending der Ad.verlenticn kan gcschiedct? lot Dingsdag cn Vrijdag, des voor middags 10 ure. SS is r e a li Zier ikzee. Hoek van de Schuilhaven. I». No. 94. Brieven en Ingczondenc Stukken Franco. I.ODtlcn, 7 Jutiij. Bloiicliii licofl gisteren in liet glazen paleis omeletten op liet toinv gebakken, liet was wederom een ijzingwekkend gezigt den koorddanser, met een geheel braadlocslel, lol op de helft van bet 200 voet boven den grond ge spannen louw te zien naderen en zijne kookinacliine in orde brengen. Ofschoon bij verscheiden malen zijne vingers brandde, slaagde bel baksel naar wensch, ten bewijze waarvan bij een pnunckock op een blaadje naar beneden liet zakken 0111 door hel publick geïnspecteerd te worden. De zitting der llajiaansche kamer van afgevaar digden werd gisteren geopend Ie midden der le vendigste blijken van smart van de zijde van al de afgevaardigden. De president vatte liet woord open zeide met een bewogen slem: »lk moei met liet diepste smartgevoel de taak vervullen om aan de kamer de treurige tijding mede Ie dccleu van bet overlijden van graaf Cavour. Ik ben overtuigd de tolk Ie zijn van allen, met te verklaren dat bet verlies van dien uitstekenden staatsman eenc groole ramp voor bel vaderland is. Door de grootte van zijn genie, door de kracht van zijn wil lieefl hij in buitengewone omstandigheden uitstekende diensten aan Italië bewezen, en bij was op liet punt de kroon op te zetten aan onze gemeenschappelijke verwachtingen en wenscjien. Italië moet hem er kentelijk zijn voor hetgeen liet aan hem verschuldigd is, en bel belreuren hem, verloren te hebben. De kamer moet deelnemen aan den rouw, die een nationale rouw is. Ik maak mij tot luik van hare gedachte, met voor te stellen, dat otn van hare snrart te doen blijken de kamer gedurende drie dagen bare zittingen zal schorsen. Ja, mijne lieeren, wij zijn ten hoogste bedroefd over het ongeluk, dal ons getroffen heeft, daar hel ons van den arbeid cn de wijsheid van een uitstekend staatsman berooft; doch wij moeten noglans den moed niet opgeven, noch den weg verlaten, die tot dusverre door hem is gevolgd; zelfs in zijne laatste woorden op zijn sterfbed legde hij zijn onwankelbaar vertrouwen in de toekomst van Italië aan den dag, en hield bij zich overtuigd dal het beginsel der vrijheid, onaf hankelijkheid en eenheid van Italië zal zegevieren. Wij zullen dit mede vertrouwen en ons dus rondom den troon van onzen dapperen en loijaleu vorst scharen; dan zullen wij het doel kunnen bereiken, waarvan wij gclukkigliik niet verre verwijderd zijn." I)e beer Minghelli gaf daarop kennis dat hij belast was met ad interim de funclien van minister van buiteulandscbe zaken waar te nemen, en dat de generaal Fanli ad interim belast, was met de portefeuille van marine. Op voorstel van den heer Lanza is besloten ge durende twintig dagen de tribunes met rouwkleur te behangen. In den senaat hebben dergelijke manifest,alien plaats gehad. De rouw wegens het overlijden van den graaf Cavour is algemeen; alle winkels zijn gesloten. De gemeenteraad heeft de inwoners tot moed en standvastigheid vermaand. Volgens liet olliciele dagblad heeft de Koning den graaf nog eergisteren avond bezocht. Bij het berigl van den dood des staatsman, voegt genoemd dagblad nog, dat zijne laatste oogenbiikken vol komen kalm waren, en dat hij, stervende, zijn vast vertrouwen in de toekomstige bestemming van italic heeft te kennen gegeven. De, beurs is gesloten. jOiHtsdilawfr, Frankfort, 7 Junij. Volgens berigt uil Bern heelt de Bondsraad uitvoerige mededeelingen uit Ghauxdefonds ontvangen nopens de ongeregeldheden, tlke op Jeu laatstcn der vorige maand in gemelde stad hebben plaats gegrepen. In korte woorden komt de zaak op bel volgende neder. Een der bewoners van Cliauxdefonds, Franschman van af komst eu Bicler genaamd, bood zijn horologie aan een Israëliet te koop aan en vroeg er 40 fr. voor. Deze gaf hem te kennen, dat hij het horologie wel wilde knopen, maar er niet meer voor wcnschle Ie betalen dan 15 frs. Een oorveeg was het ant woord, hetwelk hij daarop ontving. Met behulp der zaamgeslroomde menigte werd Bielcr in handen der poiicic gesteld. Het gevolg hiervan was, dat des avonds zamensehoiingen plaats hadden voor het kolïijhuis, waar de Franschc Israëlieten ge woonlijk bijeenkomen. Onophoudelijk hoorde men de kreten van »Weg met Israeliten 1 Weg met die woekeraars Weg niet de regering Na ecnigen lijd verwijderde zich de menigte zonder tot feite lijkheden over te gaan. Later in den avond schoolde zij andermaal te zanten, maar uu voor het raadhuis eu vorderde op dreigenden toon, dat Bicler in vrij heid zou worden gesteld, aan welken eisch niet naar wensch beantwoord werd. Nu drong liet volk bet raadhuis binnen, waar alles kort en klein werd geslagen, waarmede men voortging totdat de bur gerwacht in liet geweer was gekomen, welke den hoop uiteen dreef na een twintigtal der belhamels in verzekerde bewaring te hebben genomen. Volgens de Nation Suisseeen dagblad hetwelk te Chaux defonds het licht ziet, moet de gehecle zaak als eene manoevrc worden beschouwd van de Franscbe partij, welke Zwitserland onaangenaamheden wil berokkenen met Frankrijk. Brussel, 6 Junij. Men verneemt thans, dat vooral de omstreken van Yvoir en Crupel door het; laatste onweder zwaar geteisterd zijn. Het water steeg er lot 12 voet. De geheele oogst is vernietigdboomen, buizen, bruggen en schuren werden door bet water medegcsleept. Veel vee is bij deze ramp verdronken, menschenlevens beeft men echter niet te betreuren. Men begroot de schade, alleen op deze beide plaatsen geleden op bijna 100,000 francs. Uil Morialmé berigt men dat de schade aldaar en te Florences 50,000 francs bedraagt. Daar zijn talrijke hoopen ijzererts door het water weggespoeld. Ook de voornaamste was- scherij uit dien omtrek werd overstroomd, terwijl voor eene waarde van niet minder dan 1500 francs aan linnens door den vloed werd medegeslecpt. Sommige personen hebben op den zolder hunner woningen eene schuilplaats moeten zoeken. Arnhem, 7 Junij. Bij arrest van bel provinciaal gercglshof van gisteren is Gijsbert Esberl Heuvel!, voerman le Utrecht, wegens diefstal, bij gelegenheid van den afgeloopen watersnood in die betrekking gepleegd, beslaande in ontvreemding van kaarsen en bezems uit hem op 1G Januarij 1861 van Utrecht naar Zalt-Bommel ten vervoer toevertrouwde kisten, lot eene gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld. Gisteren avond viel boven deze stad eenc onweersbui, vergezeld van zulk een zwaren regen, als men zieh niet herinnert bier in de laatste vijf en twintig jaren le hebben gehad. De lage ge deelten der stad waren spoedig geheel ondergcloo- pen, terwijl op vele plaatsen het water door de buizen heenslroomdc en enkele fundamenten van pas gebouwde buizen wegspoelde. Vele stralen gelijken beden nog op een waren modderpoel. Liohlth, 7 Junij. Als een bewijs hoe sterk de vernielende kracht is geweest van den op gis teren alhier gevallen, stortregen, kan dienen dat daardoor één der dezer dagen inct zwaren ba- zallsleven nieuw aangelegde hoofden van den Lo- bitscheu Overlaat, geheel is. ingestort cn bezweken. Voorwaar, eene in liet oogloopcnde krachts ontwik keling, wanneer men weel dat die hoofden moeten dienen om bij lioogen watervloed en ijsgang dien Overlaat binnen zijne grenzen te houden. Den 5dcu dezer, des namiddags ongeveer 1 ure, barstte boven bet dorp Wijbc een hevig on weder los. De bliksem sloeg in de katerstede van den landbouwer J. Hollebnom, waardoor plotseling brand ontstond. De geheele woning met alles wat zich daarin bevond, de stal en twee koeijen werden eene prooi der vlammen. Te Tiel is dezer dagen een huwelijk vol trokken tusschen een weduwnaar van 65 jaren, die reeds bij twee vrouwenj 27 kinderen gehad beeft, en eene jonge dochter van 54 jaren. Zes dier kinderen zijn nog in leven. Het vreemde vari dit huwelijk beslaat daarin, dat een broeder dezer jonge dochter voor eenige maanden gehuwd is met eene dochter van dezen weduwnaar, zoodat dus de broeder verpligt is tegen zijne zusier moeder te zeggen. In September des vorigen jaars is de tweede vrouw van dezen man gestorven, 11a welken tijd uit dat huis getrouwd zijn de vader en drie dochters. WagenSngen, G Juuij. Heden werd van hier gevankelijk naar Arnhem gcieid een zestienjarige jongeling uit het naburige dorp Lunlercn. Hij wordt verdacht gehouden van zich te hebben schuldig gemaakt aan feitelijkheid legen de eerbaarheid met geweld ondernomen, en gepleegd op een meisje van ruim vijf jaren. 's Hertogenbosch, 6 Junij. Eergisteren ont stond er op de beugelbaan van den herbergier G. Schuurman in liet naburig Vuglit tusschen twee jongens eene woordenwisseling die zoo hoog liep, dat de een den ander met zijn slager een slag toebragt en hem letterlijk het reglcroor afsloeg. De dader, een jongen van 15 jaar, is onmiddelijk in hechtenis genomen, en tegen hem is regtsingang met voorloopige aanhouding verleend geworden. Oosterhout, 5 Junij. I11 onze omstreken staan de veldgewassen thans naar wensch; de tarwe en rogge vooral. De haver cn gerst hebben reeds bel geheele veld ingewonnen. De boekweit komt rijk en goed voor den dag. De aardappelen hebben in geen jaren zich zoo schoon vertoond en beloven mede veel. De hooilanden zijn wel redelijk bezet, doch men vindt ook op enkele percpelen weinig gras. De vrnchtboomcn en moestuinen hebben zich van het schrale weder geheel hersteldmogt men nu warmte krijgen, dan voorzeker zouden de gewassen niet veel schade door de koude geleden hebben want zij hebben in dien lijd sterk op den wortel gewerkt. Alles heeft in bet algemeen een heerlijk aanzien, en men verwacht een goeden oogst. Omstreeks den middag van den 4den dezer barstte boven de gemeente Zevenbergen een zwaar onweder los, vergezeld van een lievige hagelbui in de rigting van het Oosten naar bet Zuiden. De groote hagclsleenen verbrijzelden vele glasramen maar vooral liet veldgewas beeft veel geleden. Ge heele bunders land waarop bet vlas en oliezaad door de laatste vruchtbare regen welig lierjen lootien nu niets dan vernieling, zoodat deze onmid delijk op nieuw zullen moeien worden omgeploegd. Die landerijen, welke door den hagel gespaard zijn, beloven allcrwege een goeden oogst. Middelburg, 5 Junij. Door liet bestuur over de brandweer alhier is beden aan den lieer Jacob Ehrlich, brand meester van spuit D, bij gelegenheid dat deze zijne vijftigjarige dienst bij de brandweer herdacht, waarvan juist de laatste helft als beambte, uit naam van alle beambten bij die instelling ecu geschenk aangeboden, bestaande in een gouden bril met zilveren étui, als een bewijs hunner vriendschap eu tot belooning voor getrouwe diensten. Middelburg, 7 Junij. Uit Vlissingen deelt men 011s heden het volgende mede. lu den nacht van dingsdag op woensdag was een publiek huis alhier gesloten, omdat men er een huiselijk feest vierde. Eenige matrozen klopten et- des avonds aan, en schijnen op de weigering om le openen, le hebben voorgewend, dat beambten van policie den toegang verlangden. De kastelein ontsloot daarop in persoon de deur eu iverd op hel zelfde oogcnidik op verraderlijke wijze aangevallen, waarbij hein met een ines ceue gevaarlijke wonde in den onderbuik werd toegebragt, aan de gevolgen waarvan de ongelukkige nu reeds is bezweken. Twee andere personen ontvingen mede ernstige verwondingen. Dc daders zijn in hechtenis genomen. IZierikzee, II Junij. Z M. heeft benoemd tot Notaris le St.-Maartensdijk, de heer J. Sipl:es, thans notaris te Domburg. Zekerlijk zal menigeen, toen hij in de dagbladen de lij ding van den dood van den graaf Cavour las, deze ont roering gevoeld hebben, «lie zicli van ons meester maakt, wanneer wij ecu verdienstelijk man, midden in zijne taak aan de wereld zien ontrukken. Fm deze man verdiende onze sympathie, verdiende de sympathie van allen, die voor de zaak der vrijheid en van dc onafhankelijkheid der volken medegevoel hebben. Het is een karaktertrek, het is eene eer van onzen tijd, dat elke groote verdienste waar zij zich uit, ook overal hare vereerders en hare aanhangers vindt. Docli vooral voor ons Nederlanders had deze patriot, die Lot het einde toe onvermoeid en onverschrokken voor de schoone zaak van Italië's vrijheid en onafhankelijkheid streed, eenc bijzondere aantrekking. Want wij Nederlanders, die dezen zelfden strijd voor ons vaderland gestreden hebben, wij vooral moesten met onze beste wenschen liet arme Italië verzeilen dat zoo lang ten prooi strekte aan vreemde dwingelandij en binnenland- sche landregering. Ons oud geuzenbloed werd warm bij bet aanschouwen dezer worsteling tegen wereldlijke sol- daten-ovcrheersching en geestelijken priesterdwang. Toen, een jaar geleden, eene groote kunstenares (1) bij haar afscheid van Nederland, den wensch uitte, dat ook Italië, gelijk dit gezegend land, eenmaal onder eene constitutionele regering de vruchten zou genieten vnu politieke vrijheid en nationale onafhankelijkheid, was liet niet enkel een woord van fantaisic dat zij sprak, noch de opgewondenheid van liet oogenblik waaraan zij toegaf. Er lag eene diepe waarheid aan die woorden ten gronde. Nederland, dat liet eerst de vlag der volksvrijheid legen dc onderdrukking van dweepzieke en versleten dynasliën opstak, Nederland, dat het eerst tegen den gewetens dwang van ccne fanatieke, onlzcdclijkte, zoowel als ontzcdelijkende, geestelijkheid in opstand kwam, Nederland was waardig lot type en voorbeeld van het ontwakend Italië te strekken. Nu deze groote voorvechter cener groote zaak verdwe nen is, kan men verwachten een luid gejuich van den kant der reactonnaire regeringen en hunner medestanders te hooren opgaan. Oostenrijk Frans II en Pius IX mogen nu een Tc Deutn aanheffen, want een tweede Cavour is niet zoo gemakkelijk te vinden. Nu deze krachtige hand die van de vrijheid ccne kracht van regering wist le maken cn de revolutie in toom hield, verstijfd is, is eene nieuwe toekomst van onvoorziene gebeurtenissen geopend. Kon men nu, met vrome bedoelingen, slechts wat wanorde, wat regeringloosheid, wat buitensporigheden organiseren, hoe zouden de effecten van het godvruchtig despotisme rijzen! Hoe zalvend zou men de heillooze gevolgen der goddelooze vrijheid en dc gezegende vruchten der wille keur »bij de gratie Gods" prediken! De geschiedenis telt nu ccuen roemrijken naam meer. De grootste roem van dezen man is niet wat hij deed voor zijn eigen land, dat hij vond als een onbeduidenden slaat en naliet als een groot en krachtig rijk. Hij had oen grootscher en edeler doel; hij behoorde niet aan Pieinont, hij behoorde aan Italic. Een vrij en eenig Italië te vor men, dat geroepen zou zijn in de rij der Europesche stalen eenc eerste plaats in te nemen, dit was de taak waaraan hij zijn leven geweid had. Wanneer wij rnogten Loege- ven aan het egoïsme van eeucn schoonen dood te sterven I wanneer wij mogten vergelen welke onberekenbare ge- I volgen de dood van dezen getrouwen en bekwamen werk- I man voor het werk. dat hij onderhanden had, hebben kan, wij zouden geneigd zijn Le zeggen, dat hij een benijdenswaardig man is, die zoo, te midden zijner daden j op het veld van eer sneuvelt. i Zekerlijk, het is een zware slag, dien de Italiaansche i zaak treft cn ccne harde beproeving op welke het Ita liaansche volk gesteld wordt. Een niet minder zware slag dan die de zaak der NederSandschc vrijheid trof, en eene niet minder harde beproeving dan op welke het Neder? landschc volk gesteld werd, toen de grondlegger onzer onafhankelijkheid door ccne moordende liand geveld werd. Maar dc zaak van vrijheid en onafhankelijkheid heeft desniettemin gezegevierd cn de Nedcrlandsehc staal heeft i zich gevestigd. Wij twijfelen niet, of het zal even zoo in Italië gaan. De dood van Cavour komt ongetwijfeld op liet oogenblik ten bate der reactie; het bevordert de kan- j sen om in troebel water te visschen en begunstigt het j spcculcreo op avontuurlijke gebeurtenissen. Maar «lit j voordeel is meer negatif dan actief. De Italiaansche reactie is, gelijk de reactie in bijna alle Europesche sta ten is, ccne doode kracht. Zij be/.il geenc leefbaarheid. Een element van stoornis, van hinder cn belemmering (1) Ristori.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1