KZEESEHE MEEWSBODE V." 1795. !7<!e Jaarg. Woensdag 5 1861. Nieuwstijdingen. j SShiiistfilanb» Men abonneert zicli: In Nederland, hij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Noiml-Amcrikn, bij J. OMNTUS. Ie Gin ml Bapi.ls, Slaat Michigan Abonncments-Prijs: voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1.30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Aiucrika, Franco New-York. - 3,00. V c r s C Ei ij sa t Op Woensdag en Zalurdag. A dvertentfën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing. 35 cent. De inzending der Adverlentiën kan geschiede» lot Dingsdag cn Vrijdag, des voonuiddags 10 ur*. ES a r e a ei Zicrikzee, Hoek van de Schuilhaven. B. No. 04'. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. Londen, 29 Mei. Do Morning PostLord Palmerston's orgaan, sprei;lit over de vonruitzigten op hel behoud des vredes, en maakt vrij stellig, ofschoon niet met volkomen vertrouwen, slaat op voortduring van hel bondgenootschap lusschen Frank rijk en Engeland. Een voorname grond daarvoor ligt in de omstandigheid, dat Keizer Napoleon thans bozig is in zijn land de centralisatie te verminderen, handelsvrijheid in te voeren en de onafhankelijkheid van het burgerlijke gezag tegen de sclianmlelooze aanmatigingen en reactionaire woelingen van de Rooinsch-Katholijke geestelijkheid, gelijk dat blad zich uitdrukt, Ie handhaven. Deze staatkunde stemt met de in Engeland liecrschende beginselen zoo zeer overeen, dal zij, naar het oordeel van den Post, ook de strekking moet hebben om hel bond genootschap tusschcn de twee lauden vaster en naamver te maken. Op dit oogenblik leeft te Hereford een man met name Richard Lewis, die in de maand Aug. aanslaande den ouderdom van 10G jaren zal be reiken zijn broeder telt 102 en zijne heide zusters 81 en 90 jaren zijn zoon heeft den ouderdom van G8 jaren bereikt; zijn vader is op llojarigcit leeftijd geslorven. Weenen, 28 Mei. In de gisleren gehouden zitting van hel huis der afgevaardigden alhier heeft bel volgende voorval plaats gehad. Een der leden bediende zich van de Ruinanischc laai, welke door zeer weinige leden der vergadering wordt verstaan, ten gevolge waarvan de vergadering liet besluit nam om eenc officiële vertaling van het gesprokene Ie doen geven. Er rijst bij dit alles echter een groot bezwaar, namelijk wat er gebeuren moet, indien elk der leden van zijne eigen taal gebruik maakt, wanneer in hel bedoelde huis redevoeringen zullen gehouden worden in liet Ruthenisch, in liet Bo iiecmsch, het Italiaansch, Croatisch, enz., enz. De eerste kersen van dit jaargetijde zijn hier den 17 dezer Ier markt geweest. Zij kostten twee florijnen 250) het pond. Volgens een bcrigt uil Ragusa, hebben in de Hcrzogewiiu bloedige wraakoefeningen plaats. Het dorp Biteljica, een uur van Gacko, is dooi de Turken vernield, cn kinderen zijn daarbij verbrand. Do Turken maken toebereidselen tol den aanval. De opstandelingen hebben 90 paardenvrachten vermeeslerd en 21 man der bedekking gedood. Het. dorp Popopo is door 50 Turken overvallen cn geplunderd. Op den Zondag van Pinksteren liccfl Ie Lazaysk, in Galicie, een vrecsselijk onheil plaats gehad. Eensklaps barstic op gcinelden dag brand uit in het Bcrnardiner klooster, ten gevolge waarvan vier personen hel leven hebben verloren en elf anderen zwaar zijn gekwetst. Frankfort, 29 Mei. Men incldt uit Praag, dat ge Duilsche industriestad Trautenau, in den nacht van 27 op 28 Mei, op enkele huizen na af gebrand is. Honderd zeven en twintig buizen cn 70 andere gebouwen zijn geheel of voor het grootste ge deelte een prooi der vlammen geworden, waaronder de kerk, het raadhuis, de gevangenis, enz.enz. Grane» (bij Iserlohn), 29 Mei. In den afgeloopen nacht is ons stadje door een ontzettende ramp geteisterd. Er heeft cene wolkbreuk plaats gehad, zoo hevig als de oudste nicnschen niet heugt, vergezeld van een zwaar onweder. Het dal werd door zulk cene massa water overstroomd dat een aantal huizen spoedig onder wa ter, stonden. De bewoners konden zich niet dan met veel moeite redden. Het verlies aan meubelen, vee en vruchten is groot. Dingsdag na Pinksteren heeft te Echternach, in ,ct.groothertogdom Luxemburg, de gewone spring-pro- cessic plaatsgehad. Het. aantal der ;springendc personen is op 9000 begrootdat der biddende op 2000. Met verbazing lieeft men onder de springenden hoogbejaarde personen opgemerkt, die zich, met de meeste inspanning aan de gevorderde ligchaamsoefening toewijdden, tot dat hunne krachten bezweken. Onder hen waren ook jonge lieden, die om geld voor anderen sprongen. Amsterdam31 Mei. Heden heeft hel prov. gercglshof uitspraak gedaan in de zaak van N. Kern, te Alkmaar, beschuldigd van moedwillige brandstichting, waarbij het te voorzien was dat menschenlevens konden worden in gevaar gebragt. Bij een uitvoerig gemotiveerd arrest, heeft liet hof den beschuldigde schuldig verklaard, doelt aange nomen, dat het niet bewezen was, dat menschen- ievens in gevaar konden worden gebragt. Op die gronden is de beschuldigde veroordeeld tot cene tuchthuisstraf van twaalf jaren. Dezer dagen zijn van Harderwijk gevankelijk naar Arnhem gebragt de soldaat T. en de korporaal Z. Eerstgenoemde is uit hel militair hospitaal Ie Kampen gedeserteerd en beeft na hier en daar rondgeloopcn te hebben, zich weder te Harderwijk aangemeld, terwijl laatstgenoemde korporaal van hel 1 sle reg. in garnizoen te Zwolle, wist te onlsuappcn. Te Deventer wist hij zich op eene eigenaardige wijze van geld te voorzien en daarna te Apeldoorn den broeder van den logementhouder op even sluwe wijze van zijn besle zondagspak af te helpen, daar hij namelijk voorgaf aldaar met ceneu vriend te willen gaan rijden en liet zoo vreemd stond in zijne militaire kleeding met dien vriend in open rijtuig te zitten. Hij is thans aangehouden en in zijn nieuw tenue van slaglers- knecht gearresteerd. Men schrijft in eene correspondentie uit Am sterdam liet volgende aan de Utr. Cl. «Gij weet wij hebben tegenwoordig een aantal buksschieters in onze gemeente. Daar er geen vijanden te bestrijden zijn, oefenen die heeren zich natuurlijk op allerlei onschuldige voorwerpen en zoo kwam de heer N. N. er toe om de geliefde kat van inevr. X. dood te schieten. Groole ont steltenis bij mevr. X die, innig bedroefd, zoowel in hare woning als hij ai hare bekenden, een aantal muizenvallen liet plaatsen toen zij drie of vier honderd levende muizen bijeen had, sloot ze die in een koffer, aan liet adres van mevr. N. N. welke des zomers een huilen bewoont bij Haarlem. Mevr. N. N. opende de koffer in persoon, denkende daarin ecuige nieuwe modeartikelen te vinden, als een geschenk van mijnheer, die de weekdagen in Amsterdam doorbrengt. De muizen vlogen uit de kist cn liet huis rond onder in de kist lag in een blikken doos een billet aan mevr. N. N Mevrouw »Uw man lieeft mijn hal gedood, ik stuur u mijne muizen." TTüIjurg, 29 Mei. Het aanhoudend groeizame weder der laatste dagen oefent een ziglbaar gun- stigen invloed uit op alle te veld staande gewassen cn tuinvruchten. Men heeft waargenomen dat de rogge dagelijks bijna een palm groeit. Deze graan soort staal dan ook bijzonder schoon en belooft veel liet koolzaad slaat in vollen bloei, haver en gerst komen gunstig te voorschijn, terwijl de aard appelen voortreffelijk uit den grond komen. Zullen wij dit jaar dan ook een laten oogst hebben een ruime oogst zal ons dit, zonder tegenspoed vergoeden. De weilanden zullen veel voedsel voor het vee, alsmede een gunsligen hooioogst opleveren terwijl de late vruchlhoumen voel beloven alleen de steenvruchten en kcrsenhooinen, die veel door de nachtvorsten geleden hebben, zullen weinig opleveren. Werkendam, 29 Mei. Heden werd alhier de geboortedag gevierd van Hester Drievoet, geb. Levie. Reeds ecuige weken vroeger had zij den ouderdom van 100 jaren bereikt, docli dour eene ligte ongesteldheid was de viering daarvan ver schoven. Niet alleen familie, maar ook de meeste dorpelingen hebben limine gelukwciischingen beuevens ecuige geschenken gebragt de straten waren met viaegen versiert. Ook verdient opmerking dat eene 97jarige dame, genaamd Hcndrika Hancgraaff, haar lieeft wezen feliciteren. Wat eerstgenoemde betreft, haar versland is wel eens beneveld, docli met cene kleine tereglwijzing weet zij nog uil hare kindsche dagen te herinneren, doch laatstge noemde is nog zeer helder van geest. 1 Junij. Hel is thans na veel moeite en inspanning mogen gelukken liet alhier voor den wal gezonken schip boven water te brengen, en men is thans druk bezig met liet lossen der steen. Middelburg, 51 Mei. Vóór cenigcri tijd hebheu wij reeds melding gemaakt dat de justitie op liet spoor was van een groot aantal diefstallen, onder de gemeente Zoulelande gepleegd en waarhij ver schillende personen waren betrokken. De openbare behandeling dier zaak voor de arroridisscmeitls- regtbank alhier had in de afgeloopene weck plaats, bij welke gelegenheid ecu 20lal getuigen werden verhoord. Heden deed de reglbank uitspraak en verklaarde een achttienjarig jongeling, kleermakersknecht te Zoulelande, ter zake van verschillende feiten schul dig aan diefstal, geploegd door een loonbediende ten nadeele van zijnen meester, cn vier andere beklaagden aan strafbare medepligligheid, door liet des bewust helen der goederen, terwijl bij twee dezer liet beslaan van verzachtende omstandigheden is aangenomen. De hoofddader werd deswegens veroordeeld lot eene gevangenisstraf van drie jaar, en de uiedepligligcn respectievelijk tot twee jaar, veertien dagen, vier jaar, en drie maanden, be nevens de kosten. Naar wij vernemen moet bij liet ministerie van oorlog het voornemen bestaan om de vesting Veere, die voor de verdediging ongeschikt schijnt geacht te worden, te ontwapenen. Reeds is eene aanzienlijke hoeveelheid artillerieinaterieel verzonden naar Willemstad en den Helder, terwijl hel overige gedeelte waarschijnlijk in den loop van dit jaar naar verschillende andere plaatsen vervoerd zal worden. Sicrikzee, 1 JunijDe opening der Algcmeene Nationale Tentoonstelling van Nijverheid te Haarlem blijft vastgesteld, ingevolge liet in der lijd bekend gemaakte programma, op Maandag 27 Junij c.k. Verder kan men melden dat het Z. K. 11. den prins van Oranje lieeft behaagd, ter kennis van de commissie voor die tentoonstelling Ie brengen, dal iiet Hoogstdeszelfs voornemen is om als cerevoor- zilter der commissie op Ie treden, en in persoon de tentoonstelling te openen. De algcmeene Synodale commissie der Ncd. Hcrv. kerk, wier voorjaarsvergadering den 27sten II. gesloten is, heeft van den minister voor "de zaken der Hervormde Eercdiensl medcdeeling ontvangen van eenen algemcenen maatregel, door Z. Exc. genomen, om de gemeenten waar kosterijgoederen beslaan bij het ongeschonden bezit van deze goederen tc handhaven. Ook is bij haar ingekomen hel verslag van gecommitteerden tot de bijbelvertaling (N. T.), waardoor zij vernam dat de onderscheidene sectiën der vertalers hunne taak óf reeds volbragl hadden öf nog in den loop dezes jaars zouden hebben afgewerkt, en dat in de onlangs gehouden zamen- komst van het moderamen en vier vertalers besloten was om nog eene commissie van twee leden met de eindredactie te belasten. De Synodale com missie vond hierin liet bewijs, dat gecommitteerden niets wilden doen ontbreken aan de degelijkheid van hel belangrijke werk, en werd door verdere mededeclingen in hare overtuiging versterkt, dal de kerk zicli eens over dezen arbeid zal verblijden en geenszins klagen dal men zich niet meer tol de uitgave haast. De persoon, die, zoo als wij vroeger berigten vermoedelijk door den veldwachter Ie Linden doodclijk mot een mes was verwond, is aan de gevolgen over leden; hij is standvastig gebleven in zijne afgelegde verklaring, dat hem de verwonding door genoemden veldwachter was locgcbragt. Die veldwachter is dan ook reeds gevankelijk naar 'sllerlogenbosch overgebragt. Zekere J. Oitcn is te Nijmegen aangehouden en gevankelijk naar 'sllerlogenbosch overgebragt. Hij was laatstelijk oppasser in liet groot ziekenhuis aldaar. Als zoodanig verzorgde hij in Aug. II. een voor eigen rekening opgenomen lijder, die een paar dagen daarna overleed. De oppasser verliet daarop zijne betrekking, begaf zich met der woon naar zijne geboorteplaats Leyden, kocht daar een huisje, cn leefde er op een voet, die nog al afstak bij dat van ziekenoppasser. Inmiddels werd bekend dat de over ledene ongeveer 4000 aan effecten hij zicli had gehad, alsmede cene hypothecaire inschrijving ten laste zijner erfgenamen cn groot f 4800. De eens klaps opgekomen welvaart van Ollcn (leed al aanstonds hel vermoeden rijzen, dal hij niet vreemd aan ge zegden diefstal zou zijn. De zaak maakt thans een onderwerp van des rcgters-commissjris bcmoeijctiis- scn uit. SSerikzee, 51 Mei. Wij zijn verzocht bel volgende te plaatsen Uittreksel uit liet Rapport, uitge- bragt floor de Jury der Maatschappij van Nijverheid. «De reeds vroeger beroemde Amerika arische WiiEEi.cn A Wilson's Naai-, Slili-, Zoom- en Rini pel-Macliiencn hebben eene glansrijke zege behaald boven alle liuune mededingers, lloc gronl de menigte mededingers ookzoo hebben deze echter niet nabij kunnen komen, aan de werkelijke groole verdiensten en verschillende uitmuntende eigenschappen dezer Macliienen, gep.iart aan eene soliditeit van con structie en eene elegance van bewerking. 11 e t is daarom dat de Jury der Maatschappij met genoegen en niet algcincenc stemmen de Groole Gouden Medaille1"° Klasse, lockend aan de Heeren Wheeler <5- Wilson te New-York. [was geteekend) De Jury der Tentoonstellingen van de Maatschappij van Nijverheid enz. Volgen de Handteekcningen). Eserïüiiee, 4 Junij. Na dertien jaren tobbens, is toch eindelijk de wet op de rcglerlijke orga nisatie tol stand gebragt; wat dus door zoo veie Christelijke ministers is mislukt, is door een Is raëliet, de tegenwoordige minister van Justitie, doorgedreven. GEMENGDE BE KI GTE IX. »Er is go.cn land op Aarde, waar Belgic niet mede in eene goede verstandhouding slaat, tot zelfs nicl Nederland toe; uiaar men zou geen gevaar kunnen opnoemen, waardoor den gewapende» vrede niet wordt bedreigd," zegt cene Belgische Courant. Ook in Engeland lieeft het bezoek van Leopold in sommige kringen het denkbeeld opgewekt: dat Leopold iels kwaads in den zin heeft legen Napoleon, waartoe Nederland dan tot hijstand zoude uil- genoodigd worden; maar de gans blaast wel; maar bijl niet. Ojigerigt le Veere cene oiider-olïicicrs sociëteit, door medewerking van den burgemeester, en waarin als kastelein geplaatst is, een gepensioneerd Commies uit Middelburg. De. Fransciien zullen te Rome waarschijn lijk vervangen worden, door Spanjaarden, Bcijcren cn Oostenrijkers, waar Victor Emanuel niet over te vreden is. De Ster in "lOoslen zal zeer verduisterd worden, daar prins Napoleon zijn ontslag ingediend heeft als grootmeester der vrijmetselarij in Frankrijk. P. van O. v. Z. wordt verzocht, om, als hij meer te Goes komt, zich zoo onbeschaamd niet meer aan te stellen tegen zijnen ouden weldoener, daar dit hein tut groot oneer verstrekt. Te Noordgouwe zat ten loonecle gevoerd worden, een nieuw treurspel, getiteld l)c twee gezusters, waarin dc volgende coupletjes voorkomen: D. Wel Zus, wat ziet gij toch bedroefd, Is 'tnu al weder treuren?.. Zijn er geen vrijers thans genoeg, Om u eens op te beuren?... Ik heb nu reeds een fiksclie vent, Dat zegt een ieder die hem kent. M. Ja, 'kzeg dat ook van dezen vrind, Hoe slecht ik hem behandel; Hij wordt van mij toch niet bemind, Ik houd het bij mijn wandel, Want 'k heb mijn hart reeds toegczcid, Aan hem, die gij zoo laag benijdt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1