MANUFACTUREN. Jk LOON NAAR. WERK. VERKOOPING Een zindelijke» Inboedel, Uit de hand te koop: Te koop of te huur: Z E l\ U W-Z I E K T E N De vriend van iedereen, 8 Een Kleêrmakers-Knech Terstond benoodigd Eene Boeren-Dienstmei geven om Arrifnuiiilen, en het gras ral writer op tie stra len grocijen als altijd Vertrokken van Niionlgoiiwe naar Ujufvrouw Jaantje, tot grootc spijt van velen; en ru ringt zij: Kon ik waar een heertje krijgen Met wat splint, ik nam hein vast, Want om altijd jong le blijven, Hel» ik te goed voor opgepast; Maar liet gaat thans meestal zoo: Ik kreeg met Mei, een heer van slroo. Uc groole trom. In cciic kleine stad werd een door den Edel 8 baren raad een besluit genomen, om len dienste van liet korps muzijkanten der dienstdoende schut terij ccnc groole Irom uit Parijs le laten komen, met welke bestelling de schrijnwerker van Puffelen vereerd werd. Eenige dagen daarna liet v. Puffelen den 8 baren raad welen dal de trom gearriveerd was, waarop deze zich onmiddellijk naar den schrijn werker begaf om liet parijzer kunststuk le bezigligen. De voorzitter gaf in hoogdravende bewoordingen zijne tevredenheid le kennen, en voegde er met een kennersblik bij dal men wel zien kon dat liet pa- rijseli wérk was. De 8 bare raad gaf nu bevel onmiddellijk de trom in triomf naar het stadhuis le voeren, maar boe beschaamd moest nu onze van Puffelen op zijn neus kijken, toen de Irom noch deur noch venster uil konen het daaruit dus bleek dat bel door den 8 baren raad zoo hoog geprezen kunststuk uiet in Parijs, maar in de werk plants van van Puffelen was gemaakt. IlTÖBSOlTDHïra STimSSlT. !Saad9vergader!ng van 1 Mei 1861. In genoemde vergadering is. volgens daarvan gegeven verslag in de Z/.eeschc Courant van 4 Mei 11., ingeko men cenc missive van IItl. curatoren van het stedelijk gymnasium alhier, houdende voorstel 1.° tot het aan Z. M. verzoeken van het brengen van eenige wijziging in het reglement; 2.° de betrekking van conrector te doen vervallen daaraan te verbinden het vcrlccncn van eervol ontslag aan Dr. C. W. Volcke; 3.° het benoemen van een docent in de nieuwe talen, die mede bevoegd is tot het geven van onderwijs in de wis- en natuurkunde. Wij hebben ons voorgesteld deze, door den raad in behandeling genumene, missive te bcoordcelcn en hoewel wij het op prijs stellen dat bij HM. curatoren de zucht schijnt le bestaan om het onderwijs op genoemde in- rigling zoo veel mogelijk te volmaken meencn wij toch dat een gedeelte van dit voorstel niet den toets van bil lijkheid kan doorstaan en men vooral, wat het voorge stelde ontslag van Dr. V. betreft, door dit le verleenen, aan verregaand onregt zoude plaats geven. Wij hebben ons afgevraagd, welke zijn de redenen dat men Dr. V. wil ontslaan? de missive van curatoren ver meldt zulks niet. en alhoewel wij dit stuk niet kennen dan uit het verslag van de Zzeesche Courant, mogen wij het cr toch voor houden dat de redenen niet zijn aangegeven, omdat de verslaggever, bezield als hij is met steeds oen getrouw resumé van het verhandelde le geven, zeer zeker die redenen niet zouden hebben terugge houden Uil. curatoren wensehen dus zonder voldoenden grond een bekwaam docent en braaf huisvader broodcloos te maken; mogelijk dat HEd. er dit uiet in zien; dan vij vragen staat het verleenen van eervol ontslag hier mede niet gelijk? hij welk gymnasium of welke weten schappelijke inrigting toch zal Dr. V. alsdan kunnen worden aangesteld, nu ZEd. hier voor een ander moot plaats maken? Wij spraken daar van bekwaam docent en mecnen dit met grond te kunnen doen 1.° omdat ten allen tijde het onderwijs van Dr. V. werd gezocht, ten blijke dal enkele leerlingen van het gymnasium nog bovendien pri vaatonderwijs van Dr. V. ontvingen; 2.° omdat ZEd. in 1860 onverpligt zoo ook in 1861 examen aflegde, en daarbij met lof tot onderwijzer in die vakken, waartoe ZEd. zich had aangemeld, werd toegelaten, terwijl omtrent zijne wijze van doceren, zijn wij wel onderrigt, nimmer klagten zijn gerezen, ten minste nimmer ter kennis van Dr. V. gebragt. Dr. V. is aan het stedelijk gymnasium geen bepaald docent in de wis- en natuurkunde, maar wel in de oude talen; nu redeneert men, deze laatste vakken kan men gevoegelijk hij den rector voegen en de te benoemen do cent moet onderwijs geven in de nieuwe talen en wis- en natuurkunde, juist daarom kunnen wij te minder ons met dit voorstel vereenigen omdat het daar heen strekt dat Dr. V. niet zal worden geremplaceerd, maar dat men het onderwijs in enkele vakken (wis- en na tuurkunde) reeds op het gymnasium gedoceerd wil doen versterken of vermeerderen ook onze stelregel is zonder aanzien des persoons gehandeld, niet het belang van het individu maar het belang van het algemeen moet pré- domineeren; is Dr. V. ongeschikt voor zijne betrekking inen verleene liet ontslag, maar dan moet cr bewijs zijn van die ongeschiktheiden juist omdat dit bewijs niet wordt geleverd niet alleen maar zelfs nimmer klagten zijn gerezen, ga men niet over tot een maatregel die, wij herhalen het, een bekwaam docent en braaf huis vader broodeloos maakt. Wij wensehen intusschen dat de raad, voorgelicht door hare Commissie, in wier banden die missive is gesteld ter fine van rapport, en vertrouwen bovenal dat zij zoo danig besluit neme, dat, op wijsheid en billijkheid ge grond, de belangen der gemeente bevordere. Zieiukzbe, 10 Mei 1861. ■r. i i- =p EENE NOVELLE. EERSTE HOOFDSTUK. De Drenkeling. [Vervolg van No. 1784.) Maar het is le vergeefs, lezer en lezeresse dat wij ons voorbereiden op die jammervolle tooneelcn van diepe smart en grenzolooze droefheid. Het is Ic vergeefs dat wij ons wapenden met die troost volle woorden en dal medelijden, welke zoo gaarne door het mcnschclijk hart, dat in lijden verkeert, wordt ontvangen. Neen geene tranen, gceuc ver slagenheid, geen spoor van diepe droefheid, vinden wij hier; geene troostvolle woorden, tot medelijden worden ons gevraagd; maar ecne koelheid, eene ongevoeligheid zoouls de ijsbergen van Nova Zcmbla die kunnen geven, ontmoeten wij hierwij zijn ontroerd en verslagen nu niet tnecr over den doodemaar over de levende-, want zij, de vrouw loont ons het hart van eene Herodias of, wat is schooner en edeler dan hel zaclil en medege voelend hart cener vrouw? Wie kent niet, hare liefderijke en deelnemende zorg, aan de sponde eens lijdenden Wie ondervond niet hare balsemende woorden, wanneer ons het leed dezer wereld trof? Doch wat is ijsselijker, dan hel hart cener vrouw, met eene ijskorst omgeven, dat geene tranen heeft voor den ongelukkige dal geen deel neemt in het lijden van anderen?verachten wij reeds het mannenhart, dal hij zulke omstandigheden koel bli jft geen traan het oog out vloeit; hoeveel le meer is dan, de vrouw verachtelijk, die hierin den ruwsten man beschaamt. Ziet haar daar zitten met eene houding die u verbaast. Gij hoort uit haren mond, ja, eenige bijbelwoorden, klanken slechts om u le misleiden, en haar misvormd en ijskoud hart, hetwelk zich legen alle wellen der Natuur verzeilen kan, le verbergen. Neen, ongelukkige verberg het gevoel van uw hart niet voor ons. Wij kennen u en doorgronden u met één oogopslag. Uw diepliggend zwart glinsterend oog, uwe uit stek tuide kaakbeenderen, uwe dunne lippen, waarom een' glimlach, niet die van een gerust geweten, maar den grimlach des Satan's speelt, loont uw verdierlijkt iiart. Neen vrouw, gij verloochent uw bloed niet. Voor ons evenwel, behoeft gij u niet te maskeren, ons kunt gij niet beschamen; want zooals wij zeiden »de kring van het leven op een dorp is zoo beperkt," dat men elks handel en wandel kent. Maar gij wilt ook misleiden den Alwetende die onze harten kent en onze nieren proeft. Maar hoe zoiult gij zóó diep gezonken zijn wat zijt gij dan te beklagen I weet gij niet, dat God zich niet iaat bespotten of misleiden. Gij meent wclligt uwen God gevonden te hebben in dien dood; doch dat is immers de weg niet die Hij wil, dat men hcwaiiilele? Zoek Hein dus niet bij de dooden, maar in liet leven. Waar zal liet zijn, dat Hij u zal zoeken en zeker vinden, En dit gevoelt gij reeds in uw hart, uw geweten is reeds wakker ge worden. Nog meent gij den doode eene dienst le doen, en daarom legt gij zijn hoofd op een kussen dan liet is te laat 1 God wil lusschcn u geene verzoening meer, en de doode heeft nu geen kussen meer nooilig. Het stoffelijk omkleedsel vraagt nu niet meer, wat gij het in dit leven hebt geweigerd. Vervolg hierna X 5®jarige EchtvcreenigSng X at x at H x x VAN W, H E U L E en D. li e K O K. Oijweukeiïk, den 8 Mei 1861. 25jarJge Eclitverecnigiog VAN P. C. van 1.er VALK, Lz. e n A. FONTEIJNE. Zierikzee, 11 Mei 1861. Algeineene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter, T. JAN SEN de BrüIJNE. Renesse 7 Mei 1861. Bevallen van ecne Dochter, M. de GRAAFFvan Sas. Zierikzee, den 7 Mei 1861. Heden overleed, op bijna 76jarigcu leeftijd, na een langdurig lijden, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer CORNELLS MOOLENliURGH in leven oud-Burgemeester der gemeente Zonnemaire, lot diepe droefheid van mij mijne Kinderen en Behuwdkinderen. Zonnemaire, den 8 Mei 1861. P. de GLOPPER, Wed. C. Moolenrurgh, Jz. Dankbaar voor de menigvuldige blijken van deelneming, bij het overlijden van ons Doch tertje, betuigen wij bij deze, hiervoor onzen op- regten dank. J. H. SWARTS. R SWARTS, Staelens, Het Plaatselijk Bcsltiur van Stavenisse, wenschcndc Ie voorzien in de vacante be trekking van plaatselijk Genees-, Heel- en Verloskundige, door hel a.s. vertrek van den heer Rijnenhurgu alhier, noodigl mitsdien uit alle lieeren GENEESKUNDIGEN, welke voor deze betrekking in aanmerking wensehen le komen, bij voorkeur Doctoren in gemelde drie vakken, om zich vóór of uiterlijk op den 24 Mei e.k. in persoon of met franco brieven aan te melden bij den Burgemeester dezer gemeente. Aan deze betrekking zal verbonden zijn ecne jaarwedde van f 30® voor geneeskundige behan deling der Armen. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd, A. van KL1NKE, Voorzitter. MOOLENBURGH, Secretaris. - Gverstroonifngeii en Aardstortingen op J1V A. Ontvangen van diverse Personen tol leniging der rampen door overdslroomingen en aarstorlingen op Java, icn bedrage vanf52,50. Zierikzee, 10 Mei 1861. B. C. CAU. De Deurwaarder J. van der BENT zal, op Maandag den 15 Mei 1861 en volgende dagen telkens des voormiddags len 10 ure len verzoeke van en vóór hei Winkelhuis van 11. van der BAAN op de Appelmarkt le Zierikzee publiek aan de meestbiedende verkoopen Eene aanzienlijke partij MAWCFACTÜKESi bestaande in Bucksliingheel en half wollen en katoenen Broeksloffen, Beaverleen, zwart en bruin Pilow, gebloemd Kaloen, Merinos, Orleans, zwart en gekleurd Paramat, Lustre, Schorlebaiid, Deken- Chilsenwit blaauw en ruw Katoen in diverse breedten, heel en half Linnen, Shirting, Damasten Tafel- eu Servelgoed, Voerings in soorten, wil en groen Wollen en Cliilscn Beddendekens, Modesloffen, Nelcldoeken Kanten, Tulle eu Neiges Dames- kraagjes, Saijet, Garen, Band, zijden Hoeden- en Mutsenlint, zijden Dassen, wille en zwarte Kousen in soort, witte en zwarte Watten, Wasdoek vour Tafelklecden en vele andere Goederen meer en na alloop daarvan eenige Meubelen en Winkel gereedschappen. De Nolaris Mr. K. WAGTHO zal, len verzoeke van de erfgenamen van wijlen de Wed. MARINUS van WITZEN, op Woensdag den 15 Mei 1861, des morgens om 10 ure, vóór het Sterfhuis le Scherpenisse, verkoopen waaronder fraai PORCELEIN. De Griffier G. van WAGE zal, op Vrijdag den 17 Mei 1861, 's voormiddags 11 ure, binnen Brouwershavenin het openbaar presenteren le verkoopen Eene groole extra goede partij bestaande in Vlot-, Slijp-, dennen vuren- en greinen Dcelen, eiken Palen en Plan ken, Kibben, Latten enz. '9 IgS3 Den scliuldcischers wordt bekend gemaakt dat het huis eu erve, van de erven wijlen C. van BLOOIJS, op den laalslcn Mei 1861, publiek iu deze Gemeente zullen worden verkocht. St.-Phiupsland 8 Mei 1861. I" - 1 r* Een fraai mahonylionten BIL- LARD, die zeer zuiver bewerkt is en waarop de ballen een vlugge loop hebben; desverkiezendc met Ballen en Queuen. Te bevragen bij den Uitgever dezes; brieven franco. het HU IS, slaande op de Oude Haven, wijk A, No. 557 thans bewoond door den heer J. BOOM. De ondergeleekende maakt aan zijne ge-, eerde Stad- en Landgenoolen bekend, dat hij zich als Gareel- en Schoenmaker heeft geplaatst le Zierikzee, in de Korte Nobelstraat. Hij beveelt zich bijzonderlijk aan lot het maken en vermaken van Gareelen en Tuigenvoor brekende paarden. Verzoekt beleefdelijk een ieders gunst en belooft eene prompte en civiele bediening. M. LEMSOM. De ondergeleekende maakt aan zijw) geëerde Stadgenooten bekend, dat hij zijne Affaire als li ROOD en BESCH U'JTBA KKER zal openen op Maandag den 15 Mei 1861, ver zoekt een ieders gunst en belooft eene prompte bediening. J. van DIJK. Nieuwe Haven, wijk D, No. 50 570®®"" Daar ik mij iu deze Gemeente heb gc- g-sSjg» vestigd als Horen-Molenaarzoo beveel ik mij beleefdelijk aan, en verzoek vriendelijk UEds. gimsl eu recommandatie, daar ik zal Irachlen aan datgene le voldoen, wat in dit vak vereisclit wordt. Wemkldingb, J. C. van RH EE, den 10 Mei 1861. Molenaar Door verlrek van Hvee jongelieden, be staat er bij Wed. van de WALL weder gelegenheid tol INWONING voor twee Kin deren, ten einde in deze plaats de Scholen alsook hel Gymnasium le kuntieu waarnemen. Heelt ook ontvangen de keurigste soorten van zwarte Thee, tegen veel verminderde prijzen. Overgenomen door liet overlijden van den heer NISSENouder dezelfde firma SPECIALE BEHANDELING door den eenigen bezitter van het middel van den WelEerwa; pater «RSHIIJtEF.. Radicale genezing van Vallende Zieklen Weeën, Hoofdpijn, Asthma, Lamheid. Rliui en alle Zenuw-Ziekten; Consultatie kan sci genomen worden met franco blieven. liet middel is siechls le bekomen bij i NISSEN, builen de Keulsclie poort bij 1 Straat ma Cliaumnière 18. zijn de pillen van Molloway. Moeders en Dochters. Deze pillen zijn inzonderheid aan te raden wegens de ct genschap van zuivering, die zij bezitten, alsmede het ver mogen dat zij hebben, om het bloed te ontdoen van alle nnreinigheden en de teruggehouden vochten te doen af komen Algemeen worden zij beschouwd als het beste genees middel voor de ziekten der vrouwelijke kunne; nooit mis sen zij de verlangde uitwerking en verzwakken daarbij geenszins het gestel. De pillen van Holloway. Slechte spijsvertering, opgezet heid en galziekten. De goede eigenschappen van deze pillen zijn te algemeen bekend, dan dat zij eenige aan beveling behoeven. De ondervinding van jaren beeft hare doelmatigheid bij bovengenoemde ziekten bewezen. Zij geven het iigchaam nieuwe krachten en versterken den geest. Oud en jong, rijk en arm moeten hunne toevlugt tot de pillen nemen, als zij door zulke ziekten geplaagd worden, cn niemand zal zich iu zijne vcrwaehtiug bedro gen zien. De pillen van Holloway zijn het beste genees middel der wereld door de volgende ziekten. Dagclijksche ander daag-Vrouwen-ziekten. scbe en derden daag-! Aanvallen van Beroerten. Jicht. Hoofdpijn. Slechte spijsvertering. Ontsteking. Geelzucht. Leverziekten. Lenden-pijn. Aambeijen. Rhumatiek. Moeijelijk wateren. Huidziekten. Klierziekten of Konings zeer. Keelpijn. Steen en Graveel. Secundairo verschijnselen Gezwellen. Zweren. Etterk builen. Wormen van alle soorten. Venerische ziekten. Tic-douloureux. Zwakheden uit welke oor zaken ook. enz., enz. sche Koortsen. Aamborstigheid. Galziekten. Blaasjes op de huid. Pijn in de ingewanden. Koliek Verstopping in do darmen. Tering. Verzwakking, Waterzucht. Roode loop. Roos. Doosjes Pillen van/o,80- 1,85/3,— f 6,75 /T3,50 f20,20 Potjes Zalf van -0,80-1,85 -3.7,50- 13,85-20,20 Door de groote hoeveelheid te nemen bevoordeelt men zich aanmerkelijk. N. B. Bij iedere doos is een pillet dat verklaart hoe inen de patiënten moet behandelen. Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekomen bij den heer O. E. B O O N E N te Hoofdplaat, den heer G. van ASPEREN VERVENNE te Goes, J. STRAATMAN Uoofd-depótliouder te 's Hertogen bosch, alsmede, te LondenStrand 244. Holloway*s Etablissementen te New-York* 80 Maiden Laine. TERSTOND kunnen 2 bekwame Smids-Knechts vast werk bekomen bij W. J. de GRAAFF, le Zierikze' van ilc P. G., zag zich gaarne geplaatst o (lelijk iu dienst le treden. Adres franco brieven, Hulpkantoor Ooltgens Flaltliée SS®» BENOODIGD eene Keukenn welke genegen is om naar Utrecht te gaan Mevrouw J. A. J. BOOM, de Lange Cats. bij L. VIERGEVER, te Duivendijke. Zierikzee. Drukkerij. P. de LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 2