I fVoensdag f Mei 1861. N.° 1785. I7de Jaarg'. Nieuwstijdingen. e k. voor ten u gerust /NMkZIISCIII NIEUWSBODE. Uien abonneert zich: In Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Io Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnenients-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-AnierikaFrauco New-York. - 3,00. Verschijnt; Op Woensdag en Zalurdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregl voor iedere plaatsing, 35 cent. De in/onding der Ad vertonLiën kan geschiede!' t«t Diugstlag en Vrijdag, des vooriniddags 10 are. Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuilhaven B, No. 94. Brieven en Ingezoudcue Stukken Franco. Volgens nicilcdcclingeii van de Giomale Adriatico vair gisteren, licliben oproerige bewegingen plaats gehad in de Oosleiuijksche provinciën van Italië; de aanleiding daartoe is hel kiezen van leden voor den rijksraad. Te Venelie zijn ongeregeldheden gepleegd ter gelegenheid van hel inwijden der Vaandels. De daarbij tegenwoordige personen, lot j'. de arbeidende klasse behoorende, hebben oproerige 1 jtrelcii aangeheven, als Leve Italië Leve Victor Emanuel Leve Garibaldi! Algemeen geven de dagbladen hun leedwezen Ie kennen over de open baarmaking van den bekenden brief door den generaal Cialdini. Eergisteren avond beeft te Milaan cene manifestatie ■ten gunste van Garibaldi plaats gehad. Een honderd- lal vrijwilligers liepen door de straten en riepen Lece Garibaldi I Men is er echter zonder inspanning in geslaagd de orde te herstellen. Hel antwoord van Garibaldi op Cialdini's brief is opgenomen in de Turiusche bladen van 25 April. Hel is vrij gematigd maar tevens scherp. Hel luidt als volgt »Bewust van inijn genist geweten als soldaat en als ltaliaausch burger zal ik mij niet vernederen, 0111 mij te zuiveren van den blaam tlie op mij ge worpen is, als zou ik te kort gedaan hebben aan eerbied voor den Koning en bet leger. »Ik draag die kleeding, welke mij in mijn vrije vaderland goeddunkt. Ik weet niets van de woorden die aan den generaal Tripoli! worden toegeschreven. Ik bad bevel gegeven om de Italianen uil bet noordelijk leger als broeders en soldaten te ont vangen, terwijl hel bekend was dal dit leger kwam, om de in Garibaldi gepersonifieerde revolutie, zooals Faiini zich legen Napoleon III beeft uitgelaten, te bestrijden. »Als afgevaardigde geloof ik aan de kamer niet meer dan eene flaauwe schels Ie hebben gegeven van de otigercglighcdcri, door bet ministerie jegens het zuidelijk leger begaan. Ik geloof, dat dit rcgl mij toebehoort. De ltaiiaansche armee zal in bare gelederen ecu "''Maat meer krijgen als bet een strijd legen oo 'pi Van Italic geldt. Dit zal U niet onbekc,..! Alles wat mij ten laste gelegd wordt, als legen bet leger te hebben gesproken, is vuige laster. »Hcl berigt is onwaar dat wij ons aan den Vol- turno in een zeer hagchelijkeu toestand hebben bevonden. «Zoo veel mij bewust is, heeft liet leger zijn bijval geschonken aan de vrije en gematigde woorden van een afgevaardigde, die soldaat is en wiens ganschc leven gewijd is aan den bloei en de eer van Italië. «Als er iemand is, die zich beleedigd mogl achtten door do wij*C waarop ik gehandeld heb, dan verwacht ik, daar Ik alleen voor mij zelvcn spreek, dat men satisfactie vrage voor bet door mij gesprokene." Deze brief van Garibaldi heeft een goeden indruk gemaakt. Velen hebben het ten sterkste afgekeurd dat de generaal Cialdini door zijn schrijven aan Garibaldi zich gemengd beeft in een parlementair debat. Men merkt op, dat, wanneer dat voorbeeld inogt nagevolgd worden, zulks een nadeeligcu invloed op de vrijheid der parlementaire discussien zon heb - ben. Hel antwoord van Garibaldi is waardig en terwijl hij zich teregt beroept op zijne hoedanigheid als gedeputeerde, toont bij in het slot van zijn brief dat hij ook soldaat blijft. Ook voor do rede ring betreurt men de onhandige daad van Cialdini. Parijs, 24 April. Gisteren beeft in de nabijheid dezer stad een droevig voorval plaats gehad. In ■i bet dorp Plaisance, bij de barrière du innine, woonde namelijk een arbeider, die sedert eenigen s tijd geen werk had kunnen vinden en daardoor niet in staat was om voor zich cu zijne twee zieke kinderen bet uoodige te verkrijgen. Door den cige naar zijner woning om de huishuur aangemaand, gaf bij zijne omstandigheden Ie kennen en vei zocht om uitstel. De eigenaar Wilde dalir niets van booten, dreigde hein met de twee kinderen op straat te zollcu laten zetten en liet aanwezige huisraad voor de achterstallige huurpenningen iu beslag Ie zullen nemen, ja weigerde zelfs een paar dagen later 25 francs op) afkorting aan te nemen. De werkman, hierdoor wanhopend geworden, bragt iu eene vlaag van waanzinnigheid zijne beide kinderen om bet leven en sloeg daarop do handen aan zich zeiven. De begrafenis der ongclukkigcn gaf aan leiding tot eene dreigende manifestatie, daar ruim 2000 personen den lijkstoet volgden en bij de terug komst woedende kreten plegen de eigenaars van huizen deden booten, waartoe een werkman bel sein gaf met zich op een balkou te plaatsen en de menigte toe te roepen: »weg met de eigenaars en alle lyraunen van hunne soort Voor het ougcublik beeft de zaak nog geene verdere gevolgen gehad. Ten gevolge van bet aanhoudend ontvangen van versterkingen, lelt bel leger in Polen thans niet minder dan 80,000 man. De (roepen ontvangen de soldij, die in oorlogstijd wordt uitbetaald. Hij wijze van gerucht wordt gemeld dal aan Puien eene oorlogsbelasliitg zal worden opgelegd van 6 niiUioen gulden. In bet Silesiscb dorpje Metlel Poiliebrad heeft een Söjarig vrouwspersoon ceuen 40jarigen man in een aanval van godsdienstige razernij, met een seheermes den bals afgesneden. Toen men haar ondervroeg waarom zij deze daad bedreven had gaf zij ten antwoord, dat niet zij, maar dc duivel het gedaan bad. Dusdanige voorvallen nemen hier up eene schrikbarende wijze toe. ©witissdilaw^. CJeira, 17 April. Uit ons naburig stadje Greiz zoo wordt aan dc D. A. Ztg. gemeld worden in den laatslcn tijd allerwonderlijkste berigten ontvangen. Uit zeer goede bron wordt verzekerd dat aldaar in sommige kringen eene soort van godsdienstige!» waanzin en voque is Verscheidene personen geven de verzekering, dat zij verschijningen gt bad bobben, waarin de duivel eene hoofd rol speelt, en wanneer er eene publieke vermakelijkheid een .concert of eene toojicelvoorslelling wordt aangekondigd dan ergeren sommigen van die ongelukkige nienschcn zich over dc verdorvenheid der wereld. In de geestver schijningen, waarmede deze ongelukkigcn bchcbl zijn, ko men personen voor, die kortelings gestorven zijn, en in half verhongerden uil, die door koude en gebrek aan voedsel naar de stad is gedreven,-ziet de malle phantasie het omhulsel van een geest, die oni de verdorvenheid van de bevolking van Greiz de lucht vervult niet zijn steunen cu klagen en maar geen rusl of duur kan vinden. Tc Venctie is een Franscbman gearresteerd, die zijn naam enz. weigerde op te geven. Zijn signalement komt eenigermate overeen met dat van den beruebten Jud. die toe dusverre nog niet kon gevat worden. De Fransche politie heeft thans het gepolhogiafleerde portret van Jud naar Venelie gezonden, ten einde op de duidelijkste wijze de identiteit van den gearresteerde te laten constateren. Maastricht, 22 April Sedert ccnigc d.igen vernam men, dat een zendeling der verecuiging van Evangelisatie herwaarts was gekomen en een lokaal bad gebuurd, met het doel urn hijhelvonrfezingcu cu verloogen over godsdienstige onderwerpen te honden. Dit gaf al spoedig aanleiding, dal bet gepeupel voor dit lokaal Ie zauieii schoolde, waarbij hel aan geen geschreeuw en uitjouwen ontbrak. Tegen zondag avond bad men eene demonstratie op groote schaal voorbereid. Werkelijk zag men legen dat tijdstip en in den omtrek van bet bedoeld gebouw een groolen hoop uit de lagere klasse verzameld; doch de politie trad ook hare maatregelen genomen, toen bet gemeen begon de glazen in te werpen, bet lukaal indrong en daar alles overhoop wierp. Nadat eerst de zen deling en zijne omgeving, met daartoe verzamelde verrotte appelen waren geworpen, trad de politie tusscben beide, nam eenige der hevigste belhamels in hechtenis en voerde deze naar de gevangenis. Wij vernamen niet, dat bij dit onaangenaam voorval, behalve een der gearresteerden, die zich :tiel geweld legen zijne aanhouding zou hebben verzei, iemand werd gewond. Wij vernemen dat de hoogerc justitie en de burgemeester ten deze, veel energie hebben aan den dag gelegd. Het goede gedeelte der It C. bevolking, en dat is hier talrijk, betreurt bel, dal zou iets bier plaats beeft gehad. Ter aanvulling van ons berigt, nopens de op loop, welke zondagavond bier plaatshad, vernemen wij nader, dat dezelve een veel ernstiger aanzien bad dan wij aanvankelijk geloofden, dal men iu bet gebouw, alwaar de Evangelist zijne bijeenkomst hield de weinige voorbandene voorwerpen beeft vernield en de gevondene bijbels verscheurd; dal niemand der rustverstoorders is gearresteerd, behalve een persoon die zich tegen bel gezag van den lieer burgemeester beeft verzet. Maandag avond beeft zich deze be weging eenigermate herval. In berbergen alwaar men twee of drie personen herkende, welke de be doelde bijeenkomst hadden bijgewoond en deze ver dedigden, werden die beleedigd, en een hunner zelfs dermate mishandeld, dat dc politie van hare wape nen beeft moeten gebruik maken om hem uit de handen van liet gemeen te redden. Ctroenlo, 22 April. Een treurig voorval bad gisteren te Eibergen plaats. Een knap en oppassend Isr, huisvader S. Frank genaamd, ging gisteren nacht omstreeks l'/i uren van zijn buis, met oogmerk 0111 manufacturen te Deventer iu te koopen. Doch boe ontsteld was een ieder, toen hij gister dood tehuis werd gebragt, op eene gruwelijke wijze ver moord. fl-000 die iiij bij zich had, en zijn horologie zijn hem ontnomen, terwijl zijne kleèren aan stukken gescheurd waren. De ongelukkige laat diepbedroefde ouders (die bij moest onderhouden) en eene weduwe niet 7 kinderen na, waarvan het jongste slechts een paar maanden oud is. Het is te wenscheu dal de dader of daders iu handen der justitie mogen komen. Werkendam 28 April. Men is alhier Ihans bezig met bet liglen van bet schip, dal gepasseerd jaar gezonken is, en waarvan zooals men weel de schipper en zijn vrouw verdronken zijn. Dit hoogst moeijeiijke werk zal weldra door bet kundig beleid van den den scbeep-bouwmeeslcr A. Geerlog zijn volbragt. Op deze rivier wordt ook weinig elft gevangen, zoodal de prijs lot de hier ongekende hoogte van 60 cl. is gestegen. Ingez Middelburg, 26 April. Wij vernemen dat bet provinciaal gcreglshof iu Zeeland in raadkamer ver gaderd, bij arrest van den 25 dezer naar de open bare teregtzilting van dal bof beeft verwezen Adriaau Polderman, vroeger landman onder de gemeente Sint Laurens, thans gedetineerd iu liet huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, ter zake van doodslag niet voorbedachten rade, gepleegd op zijne wellige huisvrouw. Van de bijzonderheden betrekkelijk deze afschu welijke zaak hebben wij iu der tijd reeds een en andermaal melding gemaakt. Men kan alsnu de openbare behandeling in liet laatst van Mei of hel begin van Junij te gemoe! zien. Gistercu voormiddag zijn van Vlissingcn onder sterk militair geleide naar het buis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overgebragt 24 mi litairen, die iu Nederlandse!) Oost-Indie tol mili taire detentie zijn veroordeeld, van daar overgebragt mei Zr. Ms. stoomkorvet Medusa, en eerstdaags verder zullen worden vervoerd per stoomboot Over Rotterdam, om hunne straf te ondergaan iu de rijks gevangenis te Leydeit. Sierikzee, 29 April. Bij de op 23 dezer te Zwolle plaats gehad hebbende herstemming beeft de beer van Zijilcn van Nuevelt 710 en de heer van Na amen van Eemnes 701 stemmen verkregen. Van onwaarde 9. Zoodat de beer van Zcilen van Nijevelt tot lid van de Tweede Kamer der Slalen- Generaal verkozen is. Volgens opgave van baron van Hugenpoth zijn er thans iu ons laad 59 mannen- en 157 vrouwen kloosters, met 5005 leden, 813 inauncu en 2188 vrouwen. Daarvan zijn 83 kloosters in N -Brabant met 1580 leden, iu Limburg 5i met 703 leden, in Gelderland 16 met 189 leden, in Z. Holland 12 met 137 leden, in N.-Holland 10 met 181 leden, in Utrecht 6 met 67 leden, iu Overijssel 5 niet 62 leden, in Zeeland 5 met 27 leden, in Friesland 5 met 20 leden, in Groningen 2 niet 17 leden. GEMENGDE BERIGTEN. Eindelijk is liet brood Ie Zicrikzec toch eens gewogen geworden, en bij vier bakkers is bet le ligt bevonden. Ook te Briclle is bet hoog noodig dat de heereu van de broodkeuring uit liet wegen gaan, en vooral in ééne bakkerij, daar anders bet le ligt brood naar boven of naar achter verbuist, en de goede borgerij aldus toch bedrogen wordt. Aldaar komen vele aparlcuieulcti te buur met Mei door liet vertrek van bet garnizoen, terwijl er vele naaistertjes builen betrekking komen. Die oude stad begint dan ook mooi le gelijken op een klein dorp, daar men die grijze vesl alles afneemt wat zij nog bezat; maar daarom draagt zij ook den naam van: eersteling der vrijheid. Hel in vorderen der belasting zai ook boe langer boe moeijelijker worden, want waar niets is, schiet niets over, en uien dus wel een klein garnizoen gar- nisairen zal le wachten hebben. Wordt verwacht aldaarConcnrenlie iu de vaart op Rotterdam, dat zeer noodig wordt, vooral wat de vracht be treft, daar tegenwoordig de algemeene lens is: vlug, goed en goedkoop. Te N.... beeft een edelmoedig uienschenvriend, een boer voor f 1500 bij zijn slippen gepakt; en nu zingt men Jantje met zijn wipperneus, En zijn breede lippen, Is een kerel als een reus. Maar pakt ze bij hun slippen. Te Middelburg is de justitie schrikkelijk op een dwaalspoor gebragt door een pillennian; die man zag beschimmelde aardappelen met wat viscli aan voor vergift, cu ieder dacht dat geheel Middelburg zoude moeten vergeven worden, omdat de iiiensclien elkander toch maar niet willen opeten. Te Zout. zal er een nieuwe winkel geopend worden door Griet, onder directie van Jilles, bijgestaan door eene oude zorg van twee el lang, met een uithangbord waarop staan zal Hier bij Griet, Verkoopt men niet, Dan droog en nat, Uit kist of vat, Voor Piet en Jan Die koopen kan; Maar borgen niet Moet men bij Griet. Eene boerin te Abtskerke heeft liever een koop man in bare kamer dan bare duiven, en toch weet zij veel kwaad van een ander te zeggen. Te Breskeus beeft voor II. Zondag een verschrikkelijk straat-rumoer plaats gehad tusscben ofticicreu en domine's-dochlers, waarbij die dames van hunne kerkboeken werden verlost om 's middags maar niet naar dc kerk te kunnen gaan, maar om deel le nemen aan eene andere oefening. Vertrokken van Kerkwcrve naar Noordguune een persoon die duur genoeg is voor enkel den kost. Te Middelburg zingt een student altijd in ziju droom Mijn veeren zijn geplukt, Mijn baartjes zijn aan 't vallen, Nu voel ik mij gedrukt, Door al bet slordig mallen. In dc Gortstraat aldaar, is thans eene water- en vnurnering waar de meeste kalanten komen des avonds tusscben 11 en 12 ure, ooi bun sigaar aan le steken. Een lieer te Duidt houdt veel pluimgedierte en konijnen, maar de meeste sterven van honger. Het konijnen telen zal le Dordt dus ook spöedig gedaan zijn. Een mnlder te D. is cene groote veer uit zijn staart kwijt, en is niet 8000 te genezen. Te Simoiisliaveii zal de win- Icrdicust van bet bargie-sclup Jaaulje vervangen worden in zomerdienst, en men de kaartjes daags te voren moeten afliaten om geeue verwarring te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1