V." 1784. Zaturdag 27 April 1861. Kieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINÏUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements-Prajs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. V c r s c li ij n Op Woensdag en Zaturdag. Adverlentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 3." cenl. Di- inzending der Advcrlentiën kan geschiede» tot Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 are. ES w r e a u Zierikzee. Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en [ngezondene Stukken Franco. 17de Jaarg. Warschau, 16 April. De rust is hier wel is waar hersteld, doch de toestand blijft gespannen. De regering is intusschen van bet eene uiterste tot liet andere ver vallen. De militairen bivouakeren dag en nacht in de stad. Op alle pleinen ziet men veldtenten opgeslagen. Op de hoeken der hoofdstraten staan artilleristen aan de kanonnen. En bij al die yoorzigtighcid valt men het publick steeds meer met het afkondigen van de bekende uitzonderingswetten lastig. Van de IPooIsche grenzen, 21 April. De kozakken hebben de slad Chelin in brand gestoken met bet doel haar te plunderen; de brand werd echter gebluscht; Men verneemt, dat de Keizer zelf de personen zal aanwijzen, aan welke verschillende staatsambten zullen worden opgedragen Van de school te Radom zijn de twee hoogste klassen gesloten geworden. '-f-éh' Parijs, 19 April» Men verzekert dat de paus beschikkingen henft genomen voor het geval van zijn overlijden. Bij besluit, goedgekeurd dour 21 kardinalen, heeft de paus, totdat eene nieuwe paus zal zijn gekozen, als opvolger of vertegenwoordiger benoemd de kardinaal Wiseman, primaat van Engeland - die bekleed zal worden met alle pauselijke magt cn inzonderheid ook om te Londen een oecumenisch concilie Bijeen te roepen. Men verwacht dat indien (le H. stoel vacant wordt er een vrij langdurig inter regnum zal plaats vinden alvorens eene geregelde verkiezing van eeneri nieuwen paus zal geschieden, cn het is in die lusschcriregering dat Mgr. Wiseman onder den naam van Pius X de kerk zal beheeren. Dit besluit van den paus is reeds onderteekend en zelfs reeds in de kerk afgekondigd, opdat geene onverwachte gebeurtenis de katholijkc hiërarchie in gevaar zou kunnen brengen. Bijzondere brieven uit Italië melden dat het zeer waarschijnlijk is dat de generaal'Garibaldi weldra voor eene burgerlijke regtbank zal verschijnen. Men herinnert zich namelijk dat de ex-dictator twee jaren geleden met de markiezin R.iimondi in het huwelijk trad en nog dienzelfden avond, ten gevolge der open baringen van een zijner aangekomen vrienden zijne gemalin versliet. De bloedverwanten der jonge vrouw doen thans stappen om deze zaak minnelijk te schikken ten einde zoo dit niet gelukt den ex-dictator te dwingen gereglerlijk van zijne echtgenoot te scheiden. Van de Turksche grenzen, 21 April. De stad Nitsik is door gebrek aan levensmiddelen tot het uiterste gchragt; men verwacht dat bij de inneming de inwoners vermoord zullen worden. De Ie Mostar gevestigde consuls zijn op bevel der gezanten te Konslanlinopel, naar de bedreigde plaats vertrokken om de Montcnegrijnen en de insurgenten van de Herzegowina te bewegen liet beleg op te breken. Veenhaizen, 21 April. Tot herstel der vele ooglijders alhier, waarvan hel getal op 700 a 800 wordt begroot, zullen eerstdaags al de weeskinderen van het 1ste gesticht overgeplaatst worden in de voorma lige fabriek der stoomkatoenspinnerij, die tol een doel matig verblijf der weezen wordt i'ngerigt; ten einde in het 1ste gesticht gelegenheid te hebben ter ver pleging van ooglijders, waartoe bereids reeds drie doctoren door het gouvernement ziju herwaarts ge zonden. Arnhem, 22 April. Gisteren avond is alhier ge- nrresteerd J. de B. ter zake van aanranding der eer baarheid van een kind van ruim 4 jaren- Wij vernemen, dat in ecnige gemeenten van de provincie Drenthe eene kwaadaardige keelontsteking (angina diphtheritica) hcerscht, en ten gevolge daarvan reeds meerdere sterfgevallen zijn ontstaan. Van regeringswege zijn de gemeente-besturen aange schreven, om door lusschenkomst van de geneeskundigen, in dezen zoodanige bijzonderheden op te geven, als welke kunnen strekken, om de ontwikkeling en verspreiding dezer ziekte, welke voor besmettelijk wordt gehouden te leeren kennen ten einde die zoo mogelijk tegen te kunnen gaan. De genoemde kwaadaardige keelontsteking was, althans de laatste twee eeuwen, in ons land vreemd, of vertoonde zich niet dan zeldzaam cn sporadisch. Zutphen, 21 April. Dezer dagen hebben ver scheidene eigenaars van perceelen, gelegen aan den IJsselkant bij de brug, aanzegging ontvangen van het gouvernement, hunnen eigendom te sloupen ten dienste van den rijks-spoorweg, en wel vóór lö Mei a.s.geen hunner krijgt eenige schadevergoeding, daar die gehouwen op 's Rijks grond slaan. 's Ettertogcnbosch, 21 April. Blijkens het verslag, opgemaakt door de gemengds geneeskundige commissie voor de noodlijdenden door den watersnood uit den Bommelerwaard, welke zich heeft zamenge- sleld op uilnoodiging der commissie voor die nood lijdenden alhier, uit burgerlijke en militaire gences- heeren heerschte de typhus Ie Fiedel, Ainmerzoden en Uriel niet alleen brj, maar vóór de doorbraken, welke vele dier ongelukkige:! noodzaakten ziek of met ziekte onder de leden naar hier te vlugten. liet blijkt uit dat verslag verder, dat vóór den watersnood te 's Ilerlogenbosch weinig of geen typhus bestond en dat die integendeel door de noodlijdenden uit den Bommelerwaard naar deze stad is ovcrgebragl alwaar zij, cn vooral te fiedel, heerschic, zoodat de menigvuldige treffende sterfgevallen en ernstige ziekten die de bevolking der stad 's Bosch, vooral de verzorgers der noodlijdenden hebben getroffen, aan die overbrenging moeten worden toegeschreven; dat vóór dat een enkel noodlijdende deze stad had verlaten, typhus, vooral te Driel sterk heerschte, zooals is gebleken uit de aanvraag om ijzeren kribben uil deze stad en hel daarstellcu van een lijdelijk hospitaal bij de zusters van liefde in die gemeente, om de vele lypheuse ziektegevallen nood zakelijk gemaakt. Uit dit alles zal het wel voldoende blijken, dat de bewering in sommige dagbladen opgenomen alsof de ziekte uit deze slad naar die gemeente is ovcrgebragl, onnaaüwkeurig is, daar juist het tegengestelde heeft plaats gehad, en laat het zich verklaren dal gezonden uit deze stad vertrokken in hunne besmette gemeenten komende, ziek werden. Waalwijk, 22 April. Een droevig ongeluk trof gisteren morgen een geacht burger onzer na burige gemeente Besoijcn. Terwijl hij de godsdienst oefening in de kerk bijwoonde, speelde zijn negenjarig zoontje (zijn eenig kind) op de looijerij achter ziju huis, met hel ongelukkig gevolg dat hel in eene zoogenaamde laafimip geraakte, waaruit hem zijn vader na eenige oogenlilikkeri levenloos ophaalde. De droefheid der ongelukkige ouders is niet te beschrijven. Zierfkzce, 2(5 April. Z. M. lieert benoemd tot sub.st-offic. van justitie bij arr.-regtb. alhier, mr. N. H. van Nes van Meerkerk, thans kan tour. te Cortgene. Te Noordwijk binnen is den 18den eene on gehuwde vrouw gearresteerd, die heimelijk moeder geworden was en beschuldigd wordt haar kind van liet leven te hebben beroofd zij had hel in de duinen ter aarde besteld. Zij is naar Leiden ver voerd en in het ziekenhuis opgenomen, en heeft bereids hare misdaad beleden. Dezer dagen zou in Belgic, volgens een loopend gerucht te Aöderiaerde, weder eene reglerlijkc dwaling aan het licht gekomen zijn. Een persoon moet op zijn stertbed bekend hebben den dader ecner moord te zijn, onlangs te Worteghem gepleegd, en waarvoor een on schuldige destijds tot ecuwigdurenden dwangarbeid en tentoonstelling werd veroordeeld. In de gemeente St.-Martin de Seigneaux heeft zich voor ecnige dagen een boer opgehangen, uil wanhoop, zoo men meldt, dat hij eene vierde dochter had gekregen- hij had gewenscht dat zijn vierde kind een zoon ware geweest. Bij de jongste volkstelling in Engeland is gebleken, dat in het graafschap Stormont twee echtelingen leven, die zes-en-twintig kinderen hebben, allen onder één dak wonende. IWÖBSOIftDBïTH STTTZKEH. GEMENGOU 15 E lil GTE*. Te Axel is in ile vorige week ten tnoneele gevoerd De uitbetaling der erfenis, of de belegering der groene linden, waarin de hoofdrollen vervuld werden door drie dailies; na hetzelve De vlugt van Garibaldi. Ook te T. is iemand zoo in ziju schik met zijn erfdeel, dat hij denkt dat) hetjiooit op zal komen, cn daarom zingt hij Kom, makkers wij gaan naar de kroeg, Kom Jan, kom Kees ga mede, Ik heb toch nu reeds geld genoeg, En 'k leef nu wel te vrede; Mijn broer daar sloor ik mij niet aan, Laat daar de voogd voor zorgen, Hij heeft wel iels voor mij gedaan, Maar hij vertrekt toch morgen. Een smid te P. heeft het thans zoo druk, dal hij dagelijkse!: met zijn knecht kaauwen en spreeuwen loopt schieten, tot vreugde der kinderen ro om koopt thans de nieuwe spekslager geene spoeling- varkens meer te Rotterdam?" vraagt men thans tc H.en dan is hel antwoord nOaidal hij de bur gerij met zijne mooije praatjes niet langer knollen j voor citroenen kan verkoopen." Hij zal nu, zegt men, lijkdienaar worden, omdat zijn gezigl altijd meer slaat naar huilen dan naar iagcheri. Te X. is het nu den vader uit het Weeshuis vergund om kostgangers te houden, en nu zingen de wees kinderen Die heeren krijgen 't vlcesch, Waar moet het met ons henen Wij krijgen schrale soep, En kluiven niets dan beenen. Het snoeperige Belje te Hellevoet wordt aan geraden haar fatsoen toch op straat te houden, en vooral niet met heeren officieren gearmd te loopen, daar zij anders tol een ongeluk zal kunien dal nooit te verhelpen is; zullende verder op alle aan haar gedane, of nog te doene verzoeken, niet het minste gunstig gevolg worden gegeven, indien zij zoo voort blijft gaan. Bij eene opvoering to Goes heeft eene figurant zich zoo bespottelijk gemaakt, dat hij wel oppassen moet om de toegang lol alle gezelschappen niet ontzegd te worden, om alles toch maar niet kapot te bieten. Drie dametjes te St.-A hebben weer zóó mal geweest dat men dacht dat zij dol waren; maar zullen nu tot straf den afgenomen hoed in persoon moeten terug brengen, of de koster der kerk zal haar met zijn bruioen daartoe noodzaken. Eene dienstmaagd te Elle- woulsdijk wordt aangeraden, om hare strikken, linten cn japonnen tc komen betalen, of zij zal door de winkelier te X. er publiek om aangemaand worden. Meer dan de helft der kinderen welke Ie Brussel dit jaar hunne eerste communie gedaan hebben, konden niet schrijven. Aan den Heer P. de Looze Uilgever van den Zicrikzeeschen Nieuwsbode. Mijnheer I Ik wenschlc mij te oefenen in bet schrijven van Novellen, om later als schrijver op te treden; doch zou gaarne vooraf weten hoe bet publiek mijn schrijftrant bevalt en verzoek UEil. daarom vrien delijk, mij de hnlpzanle hand Ie bieden in mijn voornemen, door de eerste proeven mijner pen in uw blad te plaatsen. Dal zal den lezer, naar mijn gevoelen eenige variatie geven in bet lozen der gewone nieuwsbegiglcu en medewerken om uw veel gelezen blad nog smakelijker tc maken. Ik kan n en liet publick de verzekering geven dat ik zoo veel mogelijk mijne verhalen op waarheid zal gronden en uit het dagelijlische leven zal kiezen, zonder iemand te l.wëlsën, maar alleen met hel doel, om er eene nuttige strekking aan te verbinden, want wclligt zal de een »f de andere lezer daarin zijn eigen ilt terug vinden, en wclligt daar door tot een beter leven gebragt worden. Plaats dus deze eerste proeve en gij zult zeer vcrpliglen, Uwen Dienaar 0 0- Loon naar vrerk. EENE NOVELLE. INHOUD: 1.' De Drenkeling. 2.° Het Huwelijk. 5." De Wroeging. EERSTE HOOFDSTUK Re Drenkeling. Het was op den 9 Mei van liet jaar 185. dat zich de mare in een aan zee gelegen dorp ver spreidde, dat een drenkeling op deu oever was aangespoeld. Eene schare van nieuwsgierigen spoedde zich naar den dijkom te zien en te vernemen wie die ongelukkige zijn kon. Niet lang bleef dat verlangen onbevredigd daar men weldra tol de treurige ervaring kwam dat de drenkeling een geacht cn bcinind inwoner was van het dorp. Stelt u voor weldenkende lezer en lezeresse deu man die nog kortelings uwe achting en liefde wegdroeg, die in alle zijne burgerpligtep als een voorbeeld kon gesteld ivnrden, stelt u voor zeg ik, hem thans als het slagtoffer van misdaad of toeval, van ivroe ging of verdriet te zien gedragen worden, voorbij uwe deur naar hel huis, hetwelk hij niet lang gele den, welligt eenige uren te voren, nog gezond verliet. Is de dood bij een kort of langdurig sterfbed vreesselijk cn nog altijd onverwachtomdat de mensch, zoo gehecht aan deze wereld, niet gelooft, zoo spoedig daarvan ontbonden te kunnen worden, wat moet die dood dan niet zijn, als ze zoo on verwacht. zoo ongedacht Ie voorschijn treedt Hel is dan ook daarom dat hij zulke gevallen, en vooral in een dorp, waar den kring des levens zoo beperkt isniet alleen bloed- en aanverwant is bewogen, maar zelfs den dorpsgenoot een traan ontwelt. Dan is het niet die stille berusting in het Godsbestuur, hetwelk in meerdere of mindere mate aan hel sterfbed wordt beoefend en hetwelk ons als het ware voorbereid voor den naderenden slag. Neen als de handen des levens zoo wreed cn zoo iu eens verbroken worden, door voor hul oogenblik onbekende reden, dan vraagt, de in het lot van zijnen evenmensch belangstellende zich al: Wal kan, wat magtoch de oorzaak de reden van dien spoedigen en zonderlingen dood ziju Nog meer rijst de verbazingals men weetdat de doode een ieders achting genoot cn verdiende en als een braaf handwerksman daar henen ging. Dan immers denkt men ouwillekcuring aau misdaad of toeval. Nog meer rijst die verbazing als men weet dat welligt niemand hein haatte, en dus aan geen misdaad moet gedacht worden. Neen lezer en lezeresse aan geen misdaad of ongelukkig toeval is hier te denken maar aan zelfmoordijselijk denkbeeld dien braven beminden en gcachlen inwoner te moeten verdenken van zelfmoord Ie moeten beschuldigen als wreed verbrekende de handen der natuurals rigleude over zich zelve in een gcrigl dal Gode alleen behoort." Beschul dig hem echter niet liglvaardig; maar Iaat ons eerst de drijfveren opsporen die de oorzaak kun nen zijn, want die drijfveren begrenzen zoo uaauw des menschen handelingen. Dan zullen wij misschien welen of liet voor hem misdaad is zich den draad des levens zoo wreed af te snijden. Laten wij dus iu onze gedachte, den doode volgen in zijne wo ning, die, zoo wij straks zeiden, kortelings door hem gezond was vertalen. Wij treden de woning binnen, en vinden zijne vrouw want de ongeluk kige was man en vadernaast liet lijk gezeten, dat op eenige stoelen was ncdcrgclegd. Bij liet binnentreden in die woning, hebben wij ons reeds .voorbereid op de looncclen van radeloozc droefheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1