J e Nieuwstijdingen. T" ~HB" Men abonneert itch: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Noord-Amerika, bij J. QülNfUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-PrijS! Voor» reide uitgave». Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-AnierikaFranco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zcgclrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voonniddags 10 ure. Bureau: ZJ er ik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondenc Stukken Franco. o Londen, 5 April. Ten behoeve van ile noodlij- denden door den hongersnood in Britsch-indie zijn gislcren hij den lord-mayor weder ongeveer 6000 pd. st. ontvangen. Binnen vier dagen bereikten de bijdragen reeds het aanzienlijke cijfer van 17,000 pd. st. en daar men ook ruime bijdragen uit de provinciën te gemoel ziet, is het commilté in slaat gesteld morgen 20,000 pd. st. naar Indie over Ie zenden. De Heer Armslrong, de uitvinder en ver vaardiger van Eugelauds nieuwe artillerie, is thans bezig een kanon te gieten, hetwelk kogels van honderd twintig pond schieten zal. Hoewel hij een voorstander van geblindeerde schepen is, be weert hij, dat hot gcschul nog zoo veel zal worden verbeterd, dat in den cerslvolgenden oorlog geen schip, hoe zeer ook geblindeerd, tegen het geschut vuur besland zal zjjnen vele zee-officieren van naam in Engeland stemmen met dat gevoelen in. 4 April. Men hoeft reden om te verwachten, dat het ambachtsvolk der hoofdstad weldra met hunne werkbazen lot eene schikking zal komen en tengevolge daarvan de verschillende grootc ondernemingen zullen voortgezet kunnen worden. In eene lieden te houdenc vergadering der arbeiders zal dienaangaande een eindbesluit worden genomen. Californie begint tarwe zoowel als goud naar Europa te zenden, hoewel de ladingen, haren weg rondom Kaap Hoorn nemende, niet ecuc aanzienlijke scheepvrachl worden bezwaard. Dezer dagen is eene lading larwc uil Californie in Engeland aangekomen, en zij is van eene zoo goede kwaliteit bevonden, dat zij voor den Imogen prijs van 67-sh. per quarter is verkocht. Londen, 8 April. Het volgend arlikel in het salyrieke blad Punchpleit niet sterk voor de zedelijkheid der talrijke Franschen, die zich in deze hoofdstad ophouden »Men spreekt veel over het terugroepen der troepen uit Rome maar wij wenschlcn, dat liet Lodewijk Napoleon behaagde de troepen Fransche mannen cn Fransche vrouwen terug te roepen, die Regentslreet over dag en Leiceslcrslreet des nachts verpesten, en gelooven niet, dat iemand ter wereld er het minste bezwaar in zien zou, dal zij het land verlieten. Een ding is zeker, namelijk, dal de veiligheid, zoowel als de fatsoenlijkheid van dat gedeelte van Londen, door hunne afwezigheid merkelijk zou bevorderd worden." De Globe bevat een redenerend arlikel over den dreigenden toestand in Europa. Het blad vreest dat, indien er oorlog ontstaat, deze iu Holstein zal aanvangen en alsdan naar den Rijn en verder voorlloopen. Het einde zou alsdan niet zijn aflezien en daarom blijven de mogendheden en met name Engeland op toegevendheid cn gematigdheid bij die regeringen aandringen, welke de meeste aan leiding tot den oorlogsband kunnen geven. Hoe het eclilcr ga, aldus besluit het blad, Groot-Brillannie behoeft gccuc vrees Ie voeden, Indien Imt kan, zal het zich builen den strijd houden, maar wordt het tot deelneming genoodzaakt, alsdan zullen vriend en vijand ondervinden, dat zijne stalen kling niet verslapt, noch deszell's sneede minder scherp ge worden is. Parijs, 2 April. Men kan verzekeren dat de generaal de Guyon sedert eenige dagen bevel heeft ontvangen, een waakzaam oog Ie houden op de inhechtenisnemingen, welke te Rome op last der pauselijke regering plaats hebben. Dit bevel is gegeven op de klagt van den Heer de Gramont, volgens welke personen waren gearresteerd wier misdrijf alleen daarin bestond, dat zij bij bet voorbijtrekken der Fransche soldaten Leve de Keizer hebben geroepen. Tegelijkertijd is den generaal bevolen de zaak van den Franscliman Henri Legras den vrijen loop te laten. Gelijk men zich zal herinneren, ontstond in liet begin der vorige maand in een kolïijlmis le Rome twist tusschen een pauselijken soldaat en een Franschmari, ten gevolge waarvan de laatste den eerste eene wonde loebragt. De Franscliman stond voor een Franschen krijgsraad leregt en werd vrijgesproken, maar thans is de lieer Legras voor de pauselijke rcglbank gedagvaard. Parijs, o April. De Pntrie bevat de dépêche uit Rome, betreffende de plotselinge ongesteldheid van den paus cn de daailiij gevoegde gerustcllende mededceling. Het blad voegt er evenwel nog hij ,dat in den loop van den dag eene groole menigte personen uit alle rangen cn standen zich op hel Vaticaan hebben aangemeld, om naar de gezondheid van den li. Vader le vernemen. 4 April. Zoo als inen weet is do H. Vader dezer dagen in eene der kerken van Rome plotseling ongesteld geworden. Hier ter slede is daaromtrent het volgende in omloop, dat trouwens geheel over eenkomt mot de beknopte levensbeschrijving, door About eu anderen van Pius IX medegedeeld. Reeds toen de Paus als officier hij het Roineinsehe leger ouder den naam van graaf Ferrelti-Mastai diende, stond hij dikwijls aan epileptische toevallen bloot, die hem noodzaakten zijn plan op le geven om met eene der schoonste vrouwen van Italië te huwen. Bijna te gelijker lij tl stortte bij, bij gelegenheid eetier parade op liet plein Colonua, ten gevolge van een soortgelijken aanval, neder en nam Z. H. de monniken kap aanDie toevallen, keeren thans nog zeer dik wijls terug eu zijn dus volstrekt niet ongewoon. De ongunstige gesteldheid der beurs op heden is voornamelijk een gevolg van het artikel in het Journal des Débatsdat een hoogst vijandigen geest tegen Engeland ademl en door den bekenden kapitein Russel geschreven is. «Lord Palmerston" zegt de schrijver »hccfl woorden van vrede in den mond; inaar Eugelauds houding, zijne vrijwilligers, zijne toebereidselen zijn in tegenspraak met deze ver zekeringen. Buiten zijne scheepsinagt in China, waarvan Lord Palmerston de medewerking nog niet heeft afgewezen, heeft Frankrijk niet één vaartuig meer dan in gewone tijden. En waarom inocl Engeland 16 bodems in de Middellandsche Zee hebben, als Frankrijk er slechts 8 heeft? Y/aartoe dient die vloot in het kanaal, waar Frankrijk geen enkel schip heeft? Ieder Franscliman, die schrijft en spreekt, moot op hetgeen aan de overzijde van het Kanaal plaats heeft de algcincene aandacht vesti gen." De Patrie wenscht heden avond het Journal des Débats met dit welgeschreven arlikel geluk. Bo vendien zijii er ook nog andere bcrigten, die de beurs ontrusten. In Brescia zal den Oden dezer eene soort van krijgsraad der Garibaldislen, onder voorzitting des generaals zeiven, plaats hebben, cn eergisteren hebben de hoofd-officicreu en verdere no tabelen eene zamenkomst iu Gcnève gehad, waarna eenige hunner onmiddelijk naar Hongarije zijn ver trokken. De Keizer zal morgen eene revue over de divisie van den generaal Lamirault honden; vervolgens zullen deze Iroepcii dadelijk naar Toulon vertrekken, urn van daar op het eersle teeken, naar Ancona inge scheept te kunnen worden. In de omgeving des Keizers komt men er openlijk voor uil, dat het weldra »op den Rijn losgaat,"' waar de maarschalk Peilissicr onder het opperbevel des Keizers zeiven, het commando zal voeren. Een hooggeplaatst militair, die zeer inct den Keizei ge liccrd is, liet zich dezer dagen volgenderwijzc uit Wij zullen deze laffe Pruisen, die niet eens stand zullen durven houden, eens goed afrossen (donncrons uue bonne racléel) Mogt het, hetgeen God verhoede, werkelijk tot een oorlog komen, zoo konden de Duil- schers misschien wel eens bewijzen, dat men in dii geval buiten den waard gerekend heeft. Dat hij al ilil wurmen en wroeten, deze geruchten en do daardoor verwekte onrust, handel cn nijverheid niet bijzonder bloeijen, behoeft gcenc vermelding. Om u een denkbeeld te geven van den stand van zaken, wil ik u slechts meiden, dat het Comptoir d' üscomple in den avond van 31 Maart jl. niet minder dan 1)00 geprotesteerde wissels in handen had. De Moniteur bevat heden do uitspraak van den raad van stale iu zake den bisschop van Poitiers. Men verzekert, dal prins Napoleon voornemens is eene reis naar Syrië le ondernemen. Hel schijnt mij echter toe, dal men in liet Palais Royal niet zoo dwaas zal zijn zich in zulk een gewigtig oogen- blik zoo ver te verwijderen. Men versterkt echter het Fransche escader in de Syrische wateren, omdat Engeland hel zijne ook versterkt. De bcrigten der Chinesche expeditie luiden zeer treurig men geeft zich veel moeite out die geheim te houden en voor onwaar le verklaren. In de Spaaiischc provinciën Toledo en Ca- lalonie hecrscht tegenwoordig eene buitengewone sensalie, ten gevolge van de vermetelheid eencr aldaar rondzwervende rooverbende. Nog dezer dagen werd de heer Figueras, ingezetene te Tortosa, in de nnmiddelijke nabijheid der stad door eenige manschappen van die bende opgeligt, terwijl zijne familie een paar dagen later van hem een brief ontving, meldende dal de bandieten zijn losgeld op 3000 douro's hadden vastgesteld. De familie zond dadelijk dit geld over, maar ofschoon de roover-hoofdman, Cascola genaamd, het zelf in ontvangst had genomen, werd Figuera evenwel niet vrij gelalen. Integendeel de bandiet werd den- zeifden dag te Alcaniz gezien, cn wel met hel paard cn den mantel van den govangene, wiens lijk spoedig daarna aan den kant van een diepen vijver gevonden werd. Het bleek daarbij dat zij hern met een zwaren steen om den hals iu liet water hadden geworpen, cn dat hij, aan den oever met het hoofd voorover daarin hangende, gestikt was. De justitie doet thans ijverig onderzoek inzonderheid in de omstreken van Saragossa, waar heen de genoemde hoofdman zich begeven had. Volgens eene particuliere correspondentie uit Rome, zon de paus thans van gedachte veranderd en lot het besluit gekomen zijn, om Roine Ie ver laten, zoodra de Picmonlezcn de stad binnen trekken. De beriglgevcr voegt er bij dat de pauselijke or namenten, reliqnien cn de geschenken die Pius IX van sommige soevereinen heelt ontvangen reeds onder geleide van een der pauselijke kamerheeren, naar Spanje verzonden zijn. Bovendien is de in houd van een brief openbaar gemaakt van een der kardinalen le Rome dezer dagen aan een der Fransche bisschoppen geschreven en waarin men o. a. leest, dat een aantal kardinalen voornemens zijn zich naar het Zuiden van Frankrijk of naar Nizza te begeven. Men is intussclicn zeer ver langend te welen, of het berigl van die verandering in de plannen van den paus en de voorloopigc af zending der genoemde voorworpen zich al dan niet zal bevestigen. De policie te Rome heeft een twintigtal fa- milien, Under anderen de aldaar aanwezige bloed verwanten van don graai' de Morriy (president der wetgevende vergadering alhier,) buiten de grenzen der hoofdstad doen transporteren, nadat zij er naauwelijks vier dagen le voren waren aangekomen, om er zich eenigen lijd op (e houden. Een van de leden der bedoelde familie, de prinses Trou- beskny, heelt den logementhouder bij het vertrek uit het rijtuig toegeroepen: «Vaarwel, mijnheer! binnen kort Komen wij terug met de Piemontezon. Dan ziel gij ons weer; want wij zullen aan uw hotel de voorkeur geven." haar man haar gedurende hunne vrijaadje bedrogen had, doordien hij zijn reeds grijs geworden hoofdhaar wenkhraanwen en baard zwart had geverfd, eu toen als een knap man uitzag, terwijl zij, na de voltrekking van haar huwelijk eerst gewaar werd tioe leclijk zij bedrogen was geworden zij vermeende daardoor genoegzame en voldoende redenen te (lebben, om op eene echtscheiding aan te dringen. Munchen, 31 Maart. Volgens bcrigten vail dc Siidd. Zcitung denkt Frans II zoo lang le Rome te blijven als de bezetting door Fransche troepen daar zal duren. Daarentegen wordt zijn oudste broeder, de graaf van Trani, weidra hier verwacht, om zich met de hertogin Mathilde van Beijeren in den echt le begeven. De dag zijner aankomst is echter nog niet bepaald. EVanltffort, 8 April. Volgens bcrigten uit Anderinatt, is voor eenige dagen in de nabijheid van gemeld dorp eene lawine van het hooggebergte gestort. De gevallen sneeuwmassa bedekt een terrein Ier breedlc van een half unr gaans. Drie personen hebben daarbij het leven verloren. Uit Genèvc wordt berigl, dal in liet naburige Savoye toebereidselen worden gemaakt voor de ont vangst van een groot aantal troepen. Eeviiyn, 3 April. Aan dc Elberfelder Ztg. word! van hier geschreven: «Er zijn hier ver schillende geruchten betreffende de mobiclrnaking van eenige legerkorpsen verspreid Iu goed onder- rigle kringen alhier is daarvan echter niets bekend. De vrees voor de aanslaande uitbarsting van een oorlog, die velen koesleren, schijnt veeleer in die klingen niet te worden gedeeld." SSevSiJaï, 30 Maart. Voorde rcglbank alhier is door ccnc vrouw ccne echtscheiding gectscht, op grond, dat Maastricht, 8 April. Gisleren avond had op den spoorweg van hier naar Aken en wel tusschen liet gehucht Eijs en de Station Wijlre een vrccs- sclijk ongeluk plaats. De Ircin die van Aken kwatn geraakle aldaar uit hel spoor. Alleen de locomolief, de tender en de goederen wagen bleven ongedeerd, de overige rijtuigen werden losgerukt cn slorlcn van do boogie naar beneden met zooveel krac t dat sommige passagiers wagens geheel verbrijzelt! werden; eene Dame, Mine. O. v. H., van Hasselt verloor daarbij het leven, de neer R. Zoon be kwam een armbreuk cn verscheiden reizigers werden min of ineer zwaar verwond. De justitie heeft zich ter plaatse begeven ten einde onderzoek naar dc vermoedelijke oorzaak van dit ongeluk le doen. Zwolle, 6 April. Eergisteren middag is er bij de werkzaamheden aan de Bazallkade aan dc Nieuwe- haven alhier, twist ontstaan tusschen een onder haas van den aannemer en den sladsopziglcr tij dat werk, over het leggen van een steen, wel :c twist zoo hoog is geloopen, dal eerstgenoemde u zijnen tegenstander eerst ernstig te hebben gewond hem zoo geen hulp ware komen opdagen, met ecuc spade den schedel zoude hebben gekloofd. De ju stitie heeft zich de zaak reeds aangetrokken. In jaren is er voorzeker geen zoo algemeen gebrek aan droogen turf in ons land geweest als tegenwoordig. Hoe weinig keurig de turfschipp rs sedert verleden herfst ook waren, als de turf maar ecnigzins brandbaar was, thans schijnen ze en einde raad. Reeds zijn er schepen onbevrachl of wel met beide cn plinten (veldsteen) geladen te ruggekeerd. "Veenendaal, 5 April. Heden werd de ce -Ie steen gelegd der Veenendaalscbe stoomweverij dmr de jonge llecren J. W. Botlenhcim cn Edurrd M. Mijnssen, 7.0011 cn neef van de oprigters dezer belangrijke fabriek. JSyeveem, 5 April. Heden morgen omstreeks 9 ure sloeg alhier bij een hevig onwedcr de bliksem in den molen, die onder meer andere schade, de eene roede eu twee molensteeucn geheel heelt ver brijzeld. Door de spoedig doelmatig aangebrrgte hulp is men den brand eclilcr mecsler geworden. 's MertogenboscSa, 5 April. Als een vervolg op de reeds gedane opgaven van zieken, die ,i- durende hot verblijf alhier van de noodlijdenden door den walersnood uil den Bommclerwaard 11 het groole ziekengaslhuis dezer stad zijn verpleegd, kan thans worden medegedeeld, dat van 10 au. tot cn uiet 31 Maart zijn overledenuit Hetlci 7 mannen, G vrouwen Ammerzodc 8 mannen, 7 vrouwen; Uriel 8 mannen, 12-vrouwen; Weil 5 vrouwen tolaal 51 sterfgevallen. Het water is in de laatste dagen vallende;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1