1775. Woensdag §7 I 7,lc Jaarg. B E R I G T. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE UI c n abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan* Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-AmerikaFrauco New-Yorfc. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Advcrtcntiën: 10 cent voor eiken regel. Zcgclrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Adverlcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, dos voormiddags 10 are. Bureau: Zicrikzee, Iloek van de Schuithavcn, B, No. 94. Brieven cn Ingezondcne Stukken Franco. o ithoofdc van de invallende Christelijke Feest dagen, zal de Nieuwsbode van Zalurdag 50 Maart op aanstaauden Donderdag-avond, en die van Woensdag 3 April, één dag later worden uitgegeven. 11 a Londen, 20 Maart. De ter aarde bestelling van hel stoffelijk overschot van de hertogin van Kent zal Maandag a. s. plaats hebben. Ter gelegenheid van hel overlijden der hertogin is eene algemeenc rouw door het gehcele land uit geschreven. üialta. De tijding, dat de bezetting van Civilella del Tronlo weigert te gehoorzamen aan het bevel van Koning Frans om de vesting over te geven, wordt thans van alle zijden bevestigd. Een telegram uit Turin van gisteren heeft de volgende beriglen aangebragt: Eenige aangekondigde iutcrpellatien in de kamer van afgevaardigden hebben geen plaats gehad, daar graaf Cavour mededeelde, dat bel gcheele ministerie zijn ontslag had ingediend. Graaf Cavour heeft ge zegd, dat hij den Koning geraden had een ministerie r.ameu te stellen, cn daarin personen op te nemen uit de verschillende deelcn van het nieuwe koning rijk. De regering is voornemens, aan den raad van stadhouderschap te Napels zijn staatkundig karakter te ontnemen, en dien raad te hervormen cn onder geschikt te maken aan de centrale regering, welke voor zijne handelingen verantwoordelijk zal zijn. De Persemranza verzekert, dat do priesters bij den Paus er op aandringen, zich naar Venelie te begeven. De heer de Bellegarde is naar Weenen vertrokken om daarover te onderhandelen. Oosten rijk is echler beducht voor de verantwoordelijkheid omtrent deze zaak. Te Vcrona houdt men zich overtuigd dat de oorlog binnen weinige weken, hoogstens binnen ecnige maanden zal uitbarsten. Door den minister van oorlog van Italic, generaal Fanli, is in-den senaat een wetsontwerp ingediend, strekkende om den generaal Cialdiui, die zich jegens het vaderland verdienstelijk heeft gemaakt, een levens lang pensioen van 10,000 lires toe te kennen. Ook te Parijs was in de laatste dagen voort durend sprake, dal de Paus zijn zetel le Vcnetie zou vestigen, cn daarmede brengt men de Oosten - rijkscüe troepenbewegingen in verband, welke thans nog al in het oogloopend worden zaïnengetrokken aan de Po. De versterking van de Fransche be zetting te Rome inoel volgens de Parijsche bladen dienen, om zich des nooüs lusschen de Oostenrijkers en Italianen in- Midden-Ilalie le werpen en in ieder geval aan de Oostenrijksche partij te Rome ieder voorwendsel le ontnemen voor de bewering dat de veiligheid van den Paus le Rome in gevaar zou zijn. Parijs, 19 Maart. Dezer dagen is door den Keizer van Oostenrijk een eigenhandig schrijven aan den Paus gezonden, waarin naar men zegt de raad is vervat, om bij hel uilbarsteu van ernstige onlusten Rome te verlaten en zich elders te vestigen, waar de persoon van Z. II. aan geene gevaren is blootgesteld. De twee generaals, die dezen brief naar Rome hebben overgebragt, hebben lot ant woord ontvangen, dat Z. H., hoewel eerst in den uitersten nood zijne locvlugt tot dat hulpmiddel zullende nemen, reeds de uilnoodiging van Koning Frans II heeft ontvangen, om in dat geval met hein naar het klooster te Salzburg te gaan. Aan de beurs is weder daling. Zulks wordt veroorzaakt, ten eerste door de financiële diseus- sien in het Wetgevend Ligcbaam ten tweede dooi de Pauselijke allocutie en ten derde door een cigen- handigen brief van Keizer Frans Joseph aan Na poleon III. Eerstgenoemde souverein klaagt, naar men verzekert, over de hevige aanvallen, die zoowel door den Franschen Senaat als door het Italiaansche Parlement tegen de Oostenrijksche regering gedaan worden; hij zegt te gelooven, dal zijne gematigde houding sedert het geschonden verdrag van Villa- franca hem het regt gaf eene andere behandeling te verwachten. Hij voegt cr bij, dat hij zijne gehcele zorg wijdt aan de binnenlandsche reorga nisatie van zijn rijk; dat men in zijn land zijne gematigdheid in de Italiaansche aangelegenheden voor zwakheid begint te houden en dat hij voor nemens is te toonen, dat dit niet het geval is. Ik deel u dit gerucht niet dan onder voorbehoud mede, maar meen er te moeten bijvoegen, dat het uil eene zeer goede bron afkomstig is. Parijs, 22 Maart. Er heeft zich in de vorige week in het arrondissement Issoire (depart. Puy-de-Dóme) een curieus feit voorgedaan. Bij de oproeping der lolclingen bleek namelijk, dat cr op de lijst der jongelieden ook een meisje stond ingeschreven. Bij nader onderzoek kwam men al spoedig tot de ontdekking, dat zij bij de geboorte onder den naam van Marie was aangegeven, en daar dit in Frankrijk zoowel een jongens-als meisjesnaam is, had de ambtenaar van den burgerlijken stand haar bij vergis sing als zoon ingeschreven, zonder dat iemand daarop acht had geslagen. Intusschen stond mademoiselle Marie nu eenmaal als loteling te boek en werd ook als zoodanig opgeroepen. De jonge jufvronw vond dat wat al te excentriek cn besloot eenvoudig te huis te blijven maar hare moeder, die beducht was dat er dan misschien onaan genaamheden uit konden voortvloeijen, begaf zich in hare plaats naar den raad van rccrutering. Gelijk men wel kan denken, bragt hare tegenwoordigheid aldaar te midden der lotelingen eene algemeene verbazing te weeg, terwijl alle aanwezigen, toen de zaak bekend werd, uiterst nieuwsgierig waren hoe dit geval zou afloopen. De presi dent zelf was er inderdaad mede verlegen. Naar zijn oordeel had hij geene vrijheid, om mademoiselle Marie z >o maar van de lijst te laten schrappen. Die lijst zeide hij, was eenmaal opgemaakt en daaraan moest voldaan worden hij had geen lust om zich met alle formaliteiten op te houden, die noodwendig moesten voorafgaan, om de in dit geval vereischle verandering eerst op het register van den burgelijken stand en dan op de lijst der conscrits te bewerkstelligen. Om die reden gaf hij aan de moeder in bedenking, de zaak eenvoudig te laten zoo als die was en derhalve voor bare dochler te loten. Trok zij een hoog nommer dan was zij in allen gevalle er in eens af. De moeder zag daar eerst erg tegen óp, maar na een oogenblik bedenkens, stapte zij kordaat op de bus toe, trok een nommer, en wel een zoo hoog nommer, dat mademoiselle Marie er op kan rekenen, binnen kort eene aanschrijving te ontvangen dat zij van de militie is vrijgesteld. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat de mama bij haar afscheid de eer eeuer daverende toejuiching genoot. Petersburg, 11 Maart. Ook uit deze stad valt eene Poolsche demonstratie te melden. Een student begaf zich naar den kappellaan der Katholijke kerk en verzocht eene lijkmis voor een overleden bloed verwant. Daartegen werd geen bezwaar gemaakt en aan het verlangen van den student werd voldaan. Hoe groot wasechter de verbazing der geestelijken, toen zij de kerk nog nooit zoo vol gezien hadden als bij deze lijkmisstudenten, kadellen cn dames in zware rouw. Thans was alles duidelijk, cr moest eene lijkdienst voor de gesneuvelden in Warschau worden gevierd. Aan de zaak viel niet meer te veranderen cn de godsdienstoefening ging door. In de kerk bevond zich o. a. een inspecteur uit het kadetten-korps van KonstantinofTdeze zag rond of hij ook kadelten van zijn korps bemerkte en begon hunne namen op te schrijven. De studenten werden dit echter gewaar, omringden hem en dron gen hem inet geweld de kerk uit. Frankfort, 20 Maart. In den nacht van 17 op 18 dezer is te Maagdenburg de lakenfabriek van den heer Schmelz geheel afgebrand. Wal het meest is te betreuren, is dat hierbij 9 brandspuitgasten door het omstorten van een muur, het leven hebben verloren. Nog vele andere werden zwaar gewond. Ulefctrlitnfe* Zwolle, 21 Maart. Dingsdag morgen werd voor het provinciaal geregtshof in Overijssel een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak tegen J. M. Harmans, beschuldigd van verduistering van gelden ten nadecle der gemeente Averecst in zijne betrekking van gemeente-ontvanger aldaar. Van wego het openbaar Ministerie waren zeven cn van wege den beschuldigde drie getuigen gedag vaard. Na het hooren der getuigen, werd de be schuldigde verhoord, die gedeeltelijk zijne misdaad bekende en ze gedeeltelijk op een ander zocht over le brengen. Nadat ten half vier ure des namiddags de verhooren waren afgeloopcn, werd de zitting des avonds ten zes ure hervat, toen de advocaat-generaal Mr. G. D. Ribbius het woord bekwam, de beschuldiging wettig bewezen achtte en vcroordeeling van den beschuldigde vroeg lot 8 jaren tuchthuisstraf en geldboele van f 250. Daarna heeft de advocaat, Mr. G. Roijcr, het woord gevoerd cn getracht te hetoogen-, 1". dat liet hof onbevoegd is om in deze zaak regt te spreken 2°. de vraag geopperd, of er wel een werkelijk tekort in de gemeentekas van Avcreest heeft bestaan en 3°. zoo ja, of dan wel de be schuldigde dat tekort bedriegelijk ten eigen voor- deele heeft aangewend of verduisterd Na re en dublick bepaalde het hof de uitspraak op aanstaan den Dingsdag, des namiddags leu half twee ure. Een treurig geval heeft in hel dorp Appelscha plaats gehad. De logementhouder F. J. v. d. B. een overigens algemeen geacht en nuttig man, isjl. Dingsdag, terwijl hij voor de regtbauk te Hecren- veen getuigenis aflegde, op bevel der rcglbank in hechtenis genomen, als beschuldigd dat zijne getui genis valsch was. Men zegt, dat v. d. B. hiertoe gekomen is uit medelijden, om een zijner arbeiders aangeklaagd van diefstal vau turf, voor eene veroor- dceling te vrijwaren. Arnhem, 22 Maart. De Gedep. Stalen van Gelderland hebben twee leden uit hun midden gecommitteerd om zich in de verschillende door den watersnood geteisterde gemeenten te begeven, ten einde door het noodigc in te stellen onderzoek de opgaven der schade te verifiëren en onderling le vergelijken en daarvan aan hunne vergadering verslag te ducn. Dit besluit is genomen met het oog op eene billijke verdeeling van het aandeel in de algemeene collecte, hetwelk van wege het mi nisterie vaa binuenl. zaken aan deze provincie zal worden toegewezen. 's SEertogenbosch, 22 Maart. Gisteren avond omstreeks 7 ure brak plotseling ceu verschrikkelijk onweder hoven deze stad loshevige bliksemstralen onniiddclijk door zware donderslagen, die den grond deden dreunen, opgevolgd, bragten de geheele be volking in ontzetting. Eenige oogenhlikken na het onweder meende men in de Cathedraal van St. Jan, dat de toren getroffen was en werkelijk zag men dezen morgen, dat de groote toren aan de spits onder de zoogenaamde peer getroffen was, dat de bliksem aan de Noord-Oostzijde een aantal leijen had weggenomen en een gat in de planken-betim mering had geslagen zonder verdere schade aan te ligten in het jaar 1850 had een dergelijk ongeluk plaats, doch toen werd een gedeelte van de spits vernield. Daardwijk 21 Maart. De Maarlsche buijen hebben dezen dag zeer onstuimig gemaakt doch vooral dezen avond omstreeks zeven ure was hel verschrikkelijk weder. Uil het N.-N.-W. kwam eene bui op, die weldra iedereen met schrik vervulde. Niet alleen storm, regen en hagel vergezelden die, maar oogverblindende bliksemstralen, gevolgd door ratelende donderslagen vermeerderde nog het ver schrikkelijke van het wederdewijl het spoedig hoorbare van den donder bewees hoe kort de afstand van de hui was. Ruim een half uur duurde het eer de lucht opklaarde cn tocu was alles met sneeuw cu hagel bedektevenals in het midden van den winter. Het schijnt dat de overstroomingen van dezen winter nu eerst in deze streken gevoeld zal worden. De aardappelen toch zijn tot eenen hoogen prijs gestegen, en worden verkocht voor f 5 a f 5.59 het Ned. mud, terwijl de zclaardappelen tegen f 5 hel Ned. mud nog maar sehaarsch le krijgen zijn. Wegens de vochtigheid van den grond kan men nog niet met het bouwen beginnen, cn daarenboven vreest men nogmaals voor ovcrslroomiug. (/njez.) 'S CJravenhag©, 21 Maart. Naar wij vernemen komt cr bij de commissie voor de alhier te houden groote verlo ting ten behoeve van de ongelukkige» door den watersnood dagelijks een aantal voorwerpen in, bestemd tot prijzen voor die loterij. Het is bekend, dat die prijzen tot bet einde van deze maand bij de commissie worden ingewacht. De aanvraag naar loten duurt onophoudelijk voort, zoodat er gisteren reeds bij de. 190,000 waren verkocht of op uitnoodiging verzonden. Zoo die aanvraag aanhoudt, dan is het waarschijnlijk, dat het getal van 250,000 loten, waaruit dc loterij thans bestaat, nog niet voldoende zijn zal. etorlnchem, 22 Maart. Eergisteren middag, omstreeks half twee ure, is van hier vertrokken liet laatste gedeelte van de verzorgd wordende nood - lijdenden, zoodat zij nu allen, (behalve een persoon welke door ziekte verhinderd is en in het zickcn- gasthuis verpleegd wordt) naar dc plaats hunner be stemming vertrokken zijn. Voor diegenen, welke nog geene woningen hebben, zijn loodsen gebouwd. Middelburg, 20 Maart. Heden namiddag ar riveerde alhier de stoomboot uit Rotterdam, aan boord hebbende het stoffelijk overschot van wijlen jhr. C. A. Relhaan Macaré, in leven oud-wethouder en ontvanger der registratie alhier, die onlangs te Utrecht, alwaar hij sedert eenige jaren woonde, is overleden, en nu, ingevolge uiterste wilsbeschikking, iu den familie-grafkelder op de burgerlijke algemeene begraafplaats alhier, moest worden bijgezet. Een half uur na de aankomst der boot had deze treurige pleglighcid plaats, en weldra bevatte het graf weder het lijk van ceu kundig, braaf cu reglschapen mensch', aan wien de maatschappij in het algemeen cn deze stad in het bijzonder veel is verpligt. 22 Maart. Gisteren heeft de arrondisscincnls- regthank alhier uitspraak gedaan in eene de vorige weck behandelde zaak tegen den hoofdagent A. A. Bol- zen, beklaagd van op den li Dcc. 1860, tijdens hij in de uitoefening van zijne dienst was, een jongdii hij den arm vasthoudende cn naar het stadhuis ge leidende, dezen, die geen de minste tegenweer deed, zonder noodzaak moedwillig met de hand eenige klappen en duwen te hebben gegeven, zonder dat hierdoor echter voor den mishandelde eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan. De rcglbank heeft den beklaagde schuldig ver klaard aan het hem hij dagvaard le laste gclegdó feit, gepleegd onder verzachtende omstandigheden als hoedanig o. a. is aangemerkt, dat de jongen, dien hij wegens bedelarij wilds arresteren, hein trachtte te onlvluglen. Hij is derhalve veroordeeld lot eene geldboete van f 25 en de kosten. Zicrikzee 22 Maart. De Tweede Kamer (ter Staten-Gcneraal is tot liet hervatten harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 16 April aanst. Als een bewijs te meer van de algemeene deelneming in Europa, welke de rampen van den watersnood in Nü^ dcrland gevonden hebben, kunnen wij op grond van biji- zondere bcrigten melden, dat in Walachije en MoldaVïè zelfs,op uitnoodiging van de regcringaldaar,inschrijvingen ten behoeve van de ongclukkigen door dc overstroomingóri hier te lande geopend zijn. In het nutnmer van den Moniteur van Bucharest van 17 Febr. jl(1 Maart) kornl deswege een berigt voor, waarbij door de regering in 'db vcreenigde Vorstendommen niet alleen aan den Neder- landschen consul-generaal volmagt wordt gegeven ortv, bijgestaan door een eoriiilé, een beroep op de algemeene liefdadigheid in bedoelde gewesten te doen, maar zich zelve bereid verklaart door alle middelen ter barer beschik king dc vervulling van een zoo goed werk tc bevorderen; dat evenzeer door godsdienst als menschclijkheid wordt aanbevolen. Men schrijft ons uit Middelburg: Naar ik verneem, heeft de algemeenc kerkeraad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1