Zaturdag N.° 1772. 17,le Jaas'g. Nieuwstijdingen. JFimwt stilt. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor deide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-AmerikaFranco New-York. - 3,90. V e r s c h ij n t Op Woensdag en Zaturdag. Ad verten tien: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Adverlentiën kan geschiede:-' tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzcc, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven cn Ingezondene Stukken Franco. Londen, 4 Maart. De internationale tentoon stelling van 1862 zal op ecne buitengewoon groole en prachtige schaal gehouden worden. De schil derij galerijen, uit baksteen gebouwd, zullen 2,500 voet lang, van 60 lot 70 vl. hoog, cu van 53 lot 53 vt. breed zijn. Maar het heerlijkst gedeelte van het nieuwe gebouw zal cone verbazend groole cn prachtige zaal zijn, van 330 vt. lengte, 230 vt. breedte, en 220 v|. hoogte. Het schip en zijgangen zullen 2,200 vt. lang 80 vt. breed cu 100 vt. hoog zijn. De nevengebouwen, pakhuizen, enz. worden op eene even grootsche schaal aangelegd. Alle deze gebouwen moeten voor 12 February 1862 voltooid zijn. De tentoonstelling zal te South Kensington gehouden worden, op de plaats in 1831, door com missarissen daartoe afgestaan. In het hoogerhnis is de vreemdsoortige zaak behandeld, dat een predikant zijn eigen huwelijk niet mag inzegenen, en dat de kinderen uit een zoodanig huwelijk geboren, als onwettig zullen be schouwd worden. Deze kwestie werd ter tafel ge- bragl, wegens eene dusdanig voorval in Ierland, dat aldaar niet weinig sensatie heeft verwekt. ©tts.&tjje. Volgens tijdingen uit Beyrulh van 23 February, staan de Christenen te Damascus op nieuw aan beleedigingen van de zijde der Mahomedanen bloot. Men verzekert dan in consulaire depêches mede op het gevaarlijke van den toestand wordt gewezen. De Drusen van den Hauran dreigen represailles te zullen nemen, indien Fuad paclia het vonnis aan de ter dood veroordeelden laai voltrekken. Petersburg, 2 Maart. De beriglen uit War schau konden niet ongelegener komen dan thans. Iedereen was tegen morgen de ukase wachtende, die de opheffing der lijfeigenschap zou afkondigen, en onverwachts verscheen gisteren in liet Politie blad cn in de Wjedomosti de reeds bekende offi ciële verklaring, dat op den 3 Maart geen enkel document betreffende de emancipatie der boeren zou worden openbaar gemaakt. Maar men heeft gemeend nog veel voorzigtiger Ie moeien zijn. In de laatste nachten is herhaaldelijk loos alarm ge slagen om te weten te komen in hoeveel lijd liet garnizoen op de heen was te brengen. Het ad- miralileils-gebouw is door de artillerie betrokken en de onheilspellende monden van het geschut loeren op de rebellen, maar deze zijn er niet het zijn slechts spoken. Van de Poolsche grenzen, 10 Maart. Te Warschau heeft gisteren in alle kerken eene lijk dienst plaals gehad. De beurs en alle winkels waren gesloten. De burger militie, 440 man sterk, heeft alleen en zonder politie de orde gehand haafd. De rust is nergens verstoord geworden. Met spanning wordt het antwoord uit Petersburg gewacht. Door verscheidene bladen wordt melding gemaakt van een brief van Garibaldi aao Bandi, van den volgenden inlmud; oZeg aan de jouge lieden, dat de lijd nadert, waarop de slavernij van onze broeders in Rome en Venelie zal ophouden." Men moet cchler niet uil het oog verliezen dat dit document gedagleekend is van 15 February, zoodat liet niet bewijst dat Garibaldi er Ihans nog aan denkt om op staanden voet Ie velde te trekken. De regering is ernstig cn krachtdadig bezig met de organisatie van liet geregelde leger, en binnen drie maanden zal de armee met 100,000 man ver sterkt zijn. Kr worden 12 nieuwe regcmcnleit en 13 bataillons bersaglierie opgerigt. Volgens liet Journal des Débatheeft Koning Frans niet alleen aan Fergola hevel gegeven, oin de citadel van Messina zoo lang mogelijk te verde digen, maar tevens op nieuw zendelingen naar de Abruzzeu gezonden, om den opstand verder uit te breiden. Vulgens de verzekering van deserteurs, heersch- ten in de citadel van Messina, op den 6dcn, wan orde en ontevredenheid. De ltaliaansche troepen zullen eerst over eene week lot den aanval gereed zijn. De Brilselie en Amcrikaanschc schepen hadden de haven verlaten. Parijs, 10 Maart. Er loepen hier zeer vreemde geruchten over eene onverwachte ontdekking in de nabijheid van Porrcnlruy, aan deFransch Zwitsersche grenzen. Men verneemt daaromtrent liet volgende Eenige jaren geleden werd uit een der dot pen in die omstreken een arme knaap vermist, die door bedelen aan den kost kwam. Die knaap, inmiddels lot ecu ki acht vol jongeling opgegroeid, is dezer dagen onverwacht teruggekomen, zonder dat hij in het eerst scheen te willen zeggen, waar hij al dien lijd geweest was; doch toen hij eindelijk aan het pralen kwam, bleek liet, dat hij als kind was weggepakt door eene bende dieven, die er zich voornamelijk op toelegden, des nachts de kerken Ie beslelcn. Die bende bestoud uil 13 personen en hield haar verblijf aan de genoemde grenzen, terwijl uit zijne verdere mcdedeeliogen bleek, dat de ver schillende kerkruoverijen, die in de laatste twaalf jaren hebben plaats gehad, door deze dieven gepleegd waren. Hij deelde vervolgens nog eenige nadere bijzonderheden mede omtrent hunne levenswijze en hun verblijf, en bragt de personen, aan welke hij dit verhaalde, naar het hoscli van Courtcmaiche, alwaar hij bij eene kleine opening in eene rotsachlige boogie eensklaps verdwenen was. Een oogenblik later hoorde men hem roepen en bevond men dat hij zich in een hol bevond, werwaarls hij de aan wezigen uituoodigde hem te volgen. Nadat zij nu slechts met veel moeite naar beneden waren gekropen stonden zij in een onderaardsch verblijf, alwaar de jongman, gelijk hij zeide, al dien tijd gehuisvest was geweest, terwijl hel tevens diende tol eene werk plaats om het gestolen goud en zilver te smelten. Inderdaad vond men ook op den grond nog ver schillende overblijfselen en snippers, benevens een stuk van een ketting van een wierookvat. Behalve dit verblijf bezat de bende, die nu uil elkander scheen Ie zijn gegaan, nog twee dergelijke ondcraardsche verblijven, namelijk ecu in de geheime gangen van het kasteel van Florimont, aan de Zwitsersche grenzen cn een ander nabij Courcelles. Gelijk men wel kan denken, werd daarover veel gesproken en ten gevolge daarvan mengde zich de autoriteit in de zaak, en het werd in de eerste plaats noodig geacht den bedoelden jongeling in verzekerde bewaring Ie nemen, ten einde in de gelegenheid Ie zijn gesteld, om met meer voldoende zekerheid verdere narigten in te winnen. Leeuwarden, 9 Maart. Maandag den 18 dezer zal voor liet prov. gereglshof van Friesland worden lercglgestcld de persoon van Pieter Remmelts de Haan, oud 21 jaren, zonder beroep, wonende te Smalle-Ec, onder Boornbergnm, beschuldigd van moeihvilligcn doodslag, gepleegd op den persoon van Tacde Wagenaar, arbeider en koopman Ie Boorn bergnm, in den avond van den 29slen November 1860. Uit de acte van beschuldiging blijkt o. a., dat Wagenaar in den namiddag van dien dag in eene herberg te Draglen duur den hesch. en diens vader grovelijk beieedigd en op allerhande wijze bedreigd was geworden dut Wagenaar die herberg savonds om S uur, Ie voet en eene koe bij zich hebbende, boeit verlaten cn de hesch -en diens vader een half uur later per rijtuig zijn vertrokken dat Wagenaar een paar uren later door twee per sonen op den weg is aangetroffen, liggende lang uit op den buik, doch toen het hoofd opstekende en zich lot op de knieën opheffende en zeggendeI Wat ben ik blij; halfdood geslagen hij Geenkes door Remniells Pielerdal zij Wagenaar daarop Ier heen geholpen en hem zijne koe (die zij vroeger alleen op den weg hadden gevonden) gegeven heb ben, waarna zij hunnen weg vervolgd en een anderen persoon onlmuel hebben, vvien zij hunne bevinding mededeelden en die Wagenaar heeft gevonden, staan de hij een paaltje en bloedende, cu de vraag of het Remmelts volk hem geslagen had. bevestigend beantwoordende dal die persoon daarop Wagenaar geholpen en ondersteund eu voorts zijn weg vervolgd heeft: dat de vader van den hesch. hij eene herberg onder Boornbergutn alleen in den wagen zat, doch zij te zamen in het rijtuig zijn Ie huis gekomen, als wanneer de beschuldigde luidruchtig heeft ge zegd «Hadden wij dien bimaar doodgesla gen;" dat Wagenaar den volgenden morgen dood op den weg is gevonden, en onder anderen in zijne nabijheid een potlood, dal herkend is door den hesch. eenige dagen vroeger uit zijn zakboekje te voorschijn te zijn gehaald, om eene berekening ie maken dat de beselt, den SOsleti November van de weekmarkt te Leeuwarden met hel Sinal-Eester- schip terugkeerende, zijn zakboekje voor den dag halende en daaruit liet potlood vermissende, om een ander ter leen, heeft gevraagd dat voorts nog in den omtrek, waar het lijk lag, onderscheiden vereenigingen van voetstappen zijn bevonden, die eene plaals gehad hebbende worsteling aanduidden, van welke voetstappen de afmetingen in grootte overeenkomen met de schoenen, die de hesch. op den 29stcu November had gedragen dat het lijk van Wagenaar, naar Draglen overgebragt zijnde, door de doctoren K. P. Pel en H. Diephuis al daar, uit- en inwendig is geschouwd, eu dat er onderscheidene kneuzingen en verwondingen aan hoofd cn aangezigt zijn bevonden, die door uit wendig geweld cn vele hevige slagen of stouten aangehragl, vermoedelijk met een spils, docli tevens slomp werktuig, den dood hebben ten gevolge gehad, cu ook hadden moeten hebben, al ware door tijdig aangewende geneeskundige hulp liet leven nog ce- nigen tijd verlengd gewordendat de hesch. in zijn verliooren, hoezeer de verklaringen der getuigen dienaangaande tegensprekende, evenwel heeft erkend, des Donderdag avonds iu de bewuste herberg met Wagenaar in twist te zijn geweest, hebbende hij verder verklaard, van daar in den wagen vertrokken, docli onderweg daaruit gegaan te zijn langs den groolen rijweg, zonder Wagcnaar te hebben ontmoet of ge7.ien, en alleen Ie voel te huis te zijn gekomen, hebbende hij het hij hel lijk gevonden potlood niet als het zijne herkend, hoezeer erkennende in liet Smal Eeslerschip geen pol lood iu zijn zakboekje gehad en daarom een ter leen gevraagd te hebben. Er zijn 25 getuigen in deze zaak gedagvaard. De hesch. heeft tot zijnen verdediger gekozen mr. R. Y. Warmolts. Appeldoorn, 11 Maart. De alhier sedert eeni ge weken in ligteii graad tieerschcnde kinkhoest neemt meer en meer een ernstig karakter aan, naar dien bijkomende koorts den toestand der kleine lijders veel verergert. De drie kinderen van den heer mede door deze ziekte aangetast, zijn allen, binnen den lijd van twee dagen, daaraan bezweken. Ook de bevolking van sommige onzer scholen vertoont een verontrustend aanzien, terwijl naauwelijks een derde gedeelte der leerlingen, uil oorzake van dien, van hel onderwijs kan gebruik maken. SEaardwijk, 11 Maart. Er werd dezen nacilt alhier een brutale diefstal gepleegd. Op den hoek van heihuis van J. Schooien, voorlangs de straat was eeu aardappelkuil, welke nog niet geopend geweest was, en dus nog vol was. Niettegenstaande de eigenaar aan denzelfilen slaapt, eu de nachtwacht onophoudelijk de straat op en neer gaat, zag men [héden morgen (lat de kuil geopend; en een groot gedeelte der aardappelen weg gekaapt was. De ilief had daarenboven de aardappelen gesorteerd, want ecne menigte rotte of aangestokene aardappelen lagen hier cu daar verspreid. higez 's Hcrtogenboscb, 10 Maart. Tijdens de jongste walerramp verbaliseerde de veldwachter cener naburige gemeente legen eene dienstmei 1 omdat zij, daar zij lijdelijk van werk eo huisvesting verstoken was, de openbare liefdadigheid had tn- gernepen. De rcglbank sprak haar vrij omdat de beklaagde onder voorschreven omstandigheden hire lo'evlugl om werk of om hulp niet kon nemen li haren gewonen meester, en, iu zoodanige» hu tengewonen nood en hij de toenmalige gestreng beid van het jaargetijde, hel inroepen van de lief dailighoid niet kan geacht worden daar te steL;. hel bedrijf, hetwelk door de «el als bedelarij wordt aangemerkt en strafbaar gesteld. TTIlburg, 9 Maarl. Door de staals-ambtenaren validen rijks-spoorweg zal op den 11 den of 12dcn dezer een aanvang worden gemaakt met de water passing enz. van de uitgebakênde spoonvcglijn tusschcn Breda en Tilburg. Men heeft reilen te vermoeden, dat die spoorweg vóór liet einde van den zomer, reeds geheel zal zijn voltooid. Ginncken, 15 Maart. Een betreurenswaardig ongeluk had onlangs in deze gemeente plaats. Eene onde vrouw (zijnde de grootmoeder) kwam met haar scliooiidochtcrlje, Cornelia Francken, van den akker; de kleine, die een voorschoot of hoe zeiaar om haar hoofdje had ten einde voor de felle regen beveiligd te zijn, werd eensklaps dooi de oude moeder vermist, en was door de duisternis in een snelvlietend heekje geloopcn, zoodat de ont stelde vruuw hel kind voor hare oogen zag ver drinken zonder echter hulp te kunnen bieden. De moeder van liet zoo deerniswaardig verdronken meisjezegt men dat er krankzinnig van ge worden is. [Ingez.) 's Gravcnhage, 10 Maart. De ministeriel^ crisis begint vrij wat opspraak te maken. Reeds zijn twee verschillende combinatiën mislukt cn men denkt dat er nog wel een paar vruchteloos zullen beproefd worden. Men betreurt vrij algemeen het streven om een ministerie Thorbecke. dat zco duidelijk door de omstandigheden aangewezen i; tegen te houden. Volgens personen, die een oo; achter de schermen hebben, zou een dusdanig ministerie nergens bezwaar meer vinden zelfs niet meer hij de behoudsgezinde», maar zou de schoen ergens anders wringen. Onder voorwendsel van een sleeple-chnsc op m; nisleriele portefeuilles, zou het eigenlijk te due» zijn om liet groole staatslot, namelijk liet gouver neur-generaalschap van Necrlauds lndie. Die prijs hangt thans aan den masthoorn, naast de gewone premie» eri versnaperingen, zooals hel lidmaatschap van den raad van state, commissaris -schappen m de provinciën, enz. Twee partijen wedijveren daarvoor. Beurtelings beklimmen zij den glihhe- rigen boom, maar telkens wanneer er ecne op het punt slaat den prijs te vatten, geeft de andere cencn stoot, eu de reeds juichende heiden siurtr naar beneden cn worden genoodzaakt weer vat voren af aan te beginnen. 12 Maart. Ofschoon er tegenwoordig eotttgi moed toe behoort eettc ministeriele comhinati- mede te deelen, gelooven wij loeit met enig zekerheid te mogen vermelden, dat de lieer 1 at'O van Heemstra er thans iu geslaagd is een n inis lerie te formeren. Hij zelf zal de portefeuille vu; biiiucnlandsche zaken behouden, terwijl ook d< heercn jlir. de Casembrool en Godefioi in lie ministerie zullen blijven. Voorts moet tot miuistct van builenlandsche zaken benoemd zijn de liee harun van Ztiylen van Neyevelt (lid der kamer) tot minister van marine (ie heer luroti Huissci van Kaltendijke, lot minisier van finantien de lice jlir. van Tets van Goudriaan, lot minister vat koloniën de heer Loudon, tol minister van her vormde eerediensl de heer Jolles en tol m nis' van roomscli kalholijke eerediensl de lieer Sirens Middelburg, 10 Maart. Gisteren avpuotn streets tien uur zag men aan de zijde der Dat ipooi alhier een vreesselijkcn gloed iu de lucht, welke i den beginne aan een feilen brand iu de n.aliijhei deed denken later echter bctucrkle men dal bi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1