Zalurdag 16 February 7de Jaara:. NS 1764. Nieuwstijdingen. Statie, Éüt&cxlmtlï, ZIERIKZEESCHE NIEUWS Bleu abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerikabij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in-Nederland- 1,60. Voor Noord-Anicrika, Franco New-York. - 3,90. Verse ij nt: Op Woensdag en Zalurdag AdverteiitlSn 10 cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De Inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ur.\ Bureau: Zier ik zee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. BricvcQ en Ingezondene Stukken Franco. Een telegram uit Gaëta van 6 Febr. berigl het volgende: «Gisteren, ten drie ure na den middag, is in de nabijheid van een der poorten van Gaëla, een kruidmagazijn gesprongen, zonder dat men weet waaraan dat ongeluk moet toegeschreven worden. Een generaal en vijftig soldaten vonden door die ontploffing den dood; de meesten vonden hun graf onder de puinhoopen van vernielde batterijen en instortende huizen. Tot overmaat van ramp, stortte ook een gedeelte van den buitenwal in, waardoor in den uithoek van het front, aan de zeezijde, eene bres is ontstaan. Naauwelijks was dit door de belegeraars bespeurd, of al hunne batterijen werden op die bres gerigt, waardoor dat punt weldra aan een helsch vuur blootstond. De vesting beantwoordde dit met kracht en dwong den vijand zijn vuur weder Ie verdeden. Bij het invallen van den nacht verminderde de vesting haar vuur, omdat de heerschende duisternis belette het geschut met ecnigc zekerheid te rigten. De vijand hield lot middernacht een hevig bombardement vol. Na middernacht nam zijn vuur wel ecnigermate in intensiteit af, maar het duurde voor hel overige lot op het aanbreken van den dag voort. «Gedurende den nacht nam de geheele vijandelijke vloot deel aan het gevecht. De vloot heeft met onbeschrijfelijke verwoedheid op de stad en de vesting gevuurd, maar meer dan de helft der kogels misten hun doel, terwijl aan onderscheidene schepen door de batterijen der vesting schade is tocgebragt. De vloot heeft eigenlijk voor de tweede maal fiasco gemaakt. Bijeengenomen hebben de Pieinontezcn vijftien duizend projection van allerlei aard legen de vesting verbruikt. »Het daardoor veroorzaakte verlies is nog minder dan gedurende het bombardement van den 22slen der vorige maand. De stad heeft daarontegen schade geleden. Vele huizen zijn in rookende puinhoopen herschapen. Koning Frans blijft onverzettelijk bij zijn besluit volharden, om de vesting tot het uiterste te verdedigen. Het garnizoen is even als de Koning inel den hesten geest bezield. De generaal hertog van Sangro en dc generaal Ferrari zijn gesneuveld. Eeue Franschc zusier van liefdadigheid werd door een boin gedood. De graaf Avers en dc majoor Sangro Janseverino hebben de amputatie van heide beenen ondergaan." De laatste beriglen uit Gacta te VVccnen ontvangen, luiden echter ongunstig voor de belegerden. Men verwachtte aldaar, dat dc vesting zicli weldra zou moeten overgeven. Ook Ie Parijs heeft men zoodanige beriglen ontvangen. Daar wilde men o. a. weten, dat men aan buskruid gebrek begon te gevoelen. Hel officieel dagblad van Turin deelt de navolgende depêche mede uit Mola di Gaëla, dd. 8 dezer: Dc belegerden hebben aanvraag gedaan om eene verlenging voor den tijd van 12 uren van den termijn tot schorsing der vijandelijkheden, ten einde de levenden en de lijken, die ouder de puinhoopen der verwoeste courtine bedolven lagen, daaruit te halen. Generaal Cialditii heeft dit toegestaan, eu niet alleen linnen en andere benoodigdheden ten behoeve der zieken en gekwetsten naar de vesting gezonden, maar ook aangeboden, om 400 zieken en gewonden van de belegerden in zijne hospitalen op te nemen en Ie verplegen, uit aanmerking dat de manschappen in de vesting wel geene genoegzame verpleging zouden kunnen genieten, of dat er althans in de hospitalen aldaar geene voldoende ruimte voor een groot aantal zieken zou zijn. Ten gevolge van dit aanbod had hij reeds twee stoomschepen naar de vesting gezonden, om voorloopig 200 man af te halen, toen het hem bleek, dat de belegerden de voorwaarden van den lijdelijken wapenstilstand hadden geschonden, door namelijk de schade te herstellen, die door het geschut der belegeraars aan de wallen was toegebragt. Om die reden heeft hij oogcnblikkelijk alle onderhandelingen met de belegerden afgebroken, met de nadrukkelijke verklaring, dat zij op geene enkele concessie meer behoefden te rekenen en dat het vuur den volgenden dag zou hervat worden. Parijs, 9 Febr. Er is eene nieuwe brochure verschenen, teil titel dragende la Politique impériale. De schrijver is de hertog dc Rovigo, een ultra keizersgezinde. De volgende woorden doen zien, wat dit werk is: «De oogen onzer soldaten rigten zich reeds van nu af op den Rijn. wêersland zal Duitschland bieden aan den-' inval van een volk, dat do wereld voor vaderland heeft en als één man opstaat om dit af te eischen." En wat verder zegt de hertog de Rovigo »ceuc verschrikkelijke worsteling is onvermijdelijk." Uit Ensereulin Henegouwenwordt het volgende voorval gemeld Eeue zeventigjarige vrouw begaf zich 's avonds over den Rijsselschen weg naar Ensereul, toen een harcr kennissen haar inhaalde en vroeg hoe liet kwam dat zij zich nog zoo laat op weg bevond. »Ik kom uit Rijssel," antwoordde zij, »waar twee mijner dochters in eene heirekking zijn geplaatst, en hoewel het slecht weer is, beklaag ik mij toch niet over mijne reis, want ik breng twee honderd francs mede, die mijne dochters mij gegeven hebben." Hiermede eindigde het gesprek en zij gingen een kwartier naast elkander voort. Toen zij eene kromming van dcu weg genaderd waren, wilde de man in plaals van rcgliiit te gaart, zijne toglgenoolc overhalen eenen dwarsweg in te slaan, waardoor zij, naar zijn beweren, spoediger te huis zouden zijn. Ten einde in liet donker niet alleen verder te gaan, gaf de oude vrouw aan zijn verlangen gehoor maar toen zij op zeker punt gekomen waren, sprak de man «Geef mij nu uwe 200 fr. of ik werp u in dien put 1" en terwijl hij dit zcide wees hij haar eenen met planken overdekten put, zooals men er meer in de omstreken van sommige dorpen vindt. De ontstelde vrouw werpt zich op de knieën voor den booswicht, en na aanhoudend smeeken geeft zij hem hare 200 fr. over, terwijl zij hem bidt haar als gunst liet leven te laten en hem belooft dc zaak niet hij liet geregt te zullen aangeven. Maar hij, aan dc opregtheid harcr woorden geen geloof slaande, hukte zich om de planken die den put bedekten weg Ic schuiven. Op dat oogeiibiik kreeg de oude vrouw die wegens hare hooge jaren geen heil in de vlugt zag om eenen vreesselijken dood Ie ontkomen, als het ware eene plotselinge ingeving: zij greep den ellendeling aan en slorle hein zclvcn in den put neder. Vervolgens ging zij hare aanklagt doen bij liet geregt, dal zich dadelijk naar de plaals begaf en het lijk uit den put liet halen; de 200 fr. werden hij den doode gevonden. 's Mertogenbosch, 9 Febr. In de afgeloopon week had alhier eene welligt nooit gehoorde hoogst schandelijke mystificatie plaals, waarvan zelfs eenige hooggeplaatste personen in stad en provincie de dupes zijn. Jl. Woensdag werd aan deze per post toegezon den een voorloopig schrijven van Zr. Ms. secretaris, waarbij hun het besluit werd kenbaar gemaakt dat eeiiigcn hunner tot kommandeurs, anderen lot ridders en een hunner tol broeder der orde van den Ncderlandschen leenw, sommigen lot komman deurs of ridders van de Eiken kroon waren benoemd. IiitüSschen is de week ten einde, en er is nog geene melding van die benoemingen, voor zoover dit den Ncderlandschen Leeuw aangaat, in dc Staats-Courant gemaakt, terwijl latere benoemingen daarin zijn opgenomen. Mogl dit reeds verwonde ring baren en achterdocht opwekken, de laatste werd nog versterkt toen men lette op de gedrukte naamtcekening van 's Konings secretaris, op het slechte papier, waarop die brieven gedrukt zijn op dc weinig gesoigueerde sluiting der brieven alsmede op de spelling van liet woord «voorloopig," dat slechts in de tweede lettergreep eene enkele o bevat. Heden vertelt men vrij algemeen, dal het volgens ingewonnen informalien gebleken is, dat do geheele zaak eene lage mystificatie is. Volgens de 's Gravenhaagschc Nieuwsbode zou het aan dc justitie reeds gelukt zijn den dader op te sporen. 'sSraTcnhage, 9 FebrHeden is, op last van Z. M. den Koning, naar dc walcrsnoodlijdcnden eene som van fö000 gezonden. Gelijk Koning Willem II! lieden door de in woners der residentie is binnengehaald, daarvan is welligt geen voorbeeld. Z. M. de Koning werd, aan hel station, opge wacht door de reeds door ons genoemde autoritei ten en hoofden der twee cerewachten. Dc heer bur gemeester drukte in warme, diep gevoelde bewoor dingen den dank uil en do erkentelijkheid en de liefde van de Haagschc ingezetenen, ook als tolk van het gansche Nederlandsehe volk, jegens Z. M. die, in deze dagen van bang gevaar, op nieuw ge toond had Vader van Zijn volk te zijn, dat Hein zoo zeer waardeerde. Ook de lieer graaf van Rcch- teren sprak den Koning loc, om Hein hulde te bren gen van de liefde Zijns volks. Nu trail de Koning uil de wachtkamer naar zijn rijtuig. De pen weigert te beschrijven het enthou siasme, hetwelk o]i dat oogenblik heerschic. Eeue onafzienbare zee van ongedekte hoofden, een einde loos gewuif van hoeden en zakdoeken, ceu gejuich van oOranje bovenl" doormengd met den zang van het »IVien Neêrlandsch Bloei" aangeheven door dc werk lieden van den lieer Enthoven, en waarvoor de muzijk der schutterij wegstierf de Koning overeind staande in zijn rijtuig, trachtende te spreken tot lien, die licrn hel meest naderden, doch daartoe door liet gevoel belet zicldaar den indruk van het oogenblik, dat niet ligt zal worden vergeten. De Koning, vergezeld van de prinsen, verscheen eenige oogenblikken na 11D. komst aan hel paleis op liet balkon. Zeer geruimen tijd verbleef Z. M. daar, om te voldoen aan de begeerte van hel volk, dat slechts noode wilde scheiden. Eindelijk toch nam Z. M. afscheid en ging de ontzettende volks massa langzaam uiteen, echter niet dan nadat de werklieden van den hcor Entliovcn nog eene sere nade gehragt hadden voor de paleizen van de prinsen van Oranje, Hendrik en Fredcrik. Z. M. onze geëerbiedigde koning, die reeds zoo vele blijken gaf van belangstelling in hel lot van zijne zoo zwaar beproefde onderdanen, die met onhekromperie milddadigheid reeds menige traan droogde, geeft ook nu weder liet voorbeeld ter navolging, door de hoogslaanzienlijke som van veertig duizend guldenvoor de algemcenc collecte op 19 dezer te houden, beschikbaar te stellen. Voorts heeft Z. M. bepaald dat op 11.1). ver jaardag festiviteiten noch illuiniualicn zullen plaals hebben. Z. M. is verleden zalurdag van H.D. logt naai de zoo zwaar beproefde streken van Gelderland en Noord-Braband in de residentie teruggekeerd en op deszelfs doortogt te Arnhem en Rotterdam met de meeste geestdrift werd begroetaan de ver schillende spoorweg stations waren commissicn vcr- cenigd die Z. M. ontvingen on inet welke Z. M. zich allerminzaamst onderhieldterwijl eenige muziekkorpsen zich lieten hooren aan het station te 's Hage bevonden zich mede een eercwachl Ie paard en te voet, overal wapperden de nationale vlaggen en gaf de vorst dc ondubbelziimigsle blijken van zijne liefde lot zijn volk en het bewijs van op nieuw de handen die -Nederland en Oranje ver binden, te hebben versterkt. Scheveningcn, 11 Febr. De storm, welke uit het noord-noord-oosten in den nacht van ver leden Zalurdag op Zondag woedde, heeft weder offers gcëischl en twee onzer visschers ten grave gesleept. De pink Maarten Korving van den recder van dien naam, bevond zich in gemclden nacht voor Noordwijk, eenige uren van den wal, toen eensklaps ern door de visschers genoemd wordende grond-zee, de pink met zoo vele hevigheid op zijde sloeg, dal de mast op het water lag. Op dal oogenblik was de geheele bemanning op liet dek bezig om de netten op te halen. Al de voor werpen werden van boord geworpen en met die voorwerpen werden ook dc stuurman K. Roelevelt en de matroos B. de Niet weggerukt. De Niet werd onmiddclijk met dcu stroom medegevoerd. De stuurman, een krachtig menscli, hield zich aan een der louwen vast. Ofschoon naauwelijks van den doodschrik bekomen en nog in levensgevaar vetkecrendc, trachtten dc visschers hunnen stuurman te redden, doch vruchteloos al hunne pogingen mislukten, door dal Roelevelt verward was geraakt in de netten. Zijne weduwe betreurt met drie onverzorgde kinderen haren drie-en-vijftigjarigen broodwinner. De Niet, een man van slechts 59 jaren, laat eene weduwe met drie zeer jonge kin deren achter, lil denzelfdcil nacht dat haar echt genoot den dood in de golven vond, beviel zij van eene dochter. KïeriUEce, li Febr. De tweede kamer der slaten-gcneraal is thans bepaaldelijk bijeengeroepen tegen Donderdag, den 21stcn dezer, des namiddags ten twee ure. Kicrikfcee, 15 Febr. Aan hel hoofd der Staats courant van dingsdag leest men het volgende bcrigl: «Op verlangen des konings zijn door de ministers voor de zaken der hervormde eu van de roouisch ka tholieke eeredienst de hoofden, leeraars en bestuur ders der onderscheidene kerkgenootschappen uilge- noodigd om de collecte, welke op 'skonings verjaardag ten behoeve van dc noodlijdenden door den watersnood van rijks wege zal gebonden worden, in de kerken aan te kondigen en aan Ie hevelen op den kerkdijken feestdag, wcike den dag der inzameling hel naast zal voorafgaan. Hel blijkt uil de daartoe uitgevaardigde circulaircn de wcnscli van Z. M. te zijn, dat hij gelegenheid van deze opwekking tot nationale liefdadigheid, op zondag den 17 dezer, hel geheele volk met den koning en zijn huis zich in gehede verheffe tut den Koning der koningen om leniging af te smeeken van de rampspoeden door de jongste ovcrslroomingeii ver oorzaakt, en hulp te zoeken bij den Heer des lieelals ter genadige afwending van nieuwe rampen. Uit een brief uit Leeuwen, aan ons medegedeeld onllecnen wij het volgende Z. M. de Koning is hij den notaris eu heemraad Kupper alhier even geweest, welke drie honderd noodlijdenden in zijn huis had opgenomen. Z. M. sprak die ongclukkigcii in hartelijke bewoordingen toe. De lieer Kupper zeide tul ceu man, die daar stond: »Hoo is hel, grenadier'!'' (die man was vroeger in dienst geweest). Bij deze woorden zag de Koning 0111 en sprak bedoelden persoon toe. »Ja, Sire!" zeidc die man, «ik heb al de vel lloglen met uw papa in Belgie medegemaakt, toen as Sire nog maar jong; en zie hier dc wonden, welke ik in die vchllogteii heb bekomen. Ik heb voor voist en vader land gestreden, doch nu ben ik doo 1 ongelukkig." De Koning zeide daarop tot III), adjudant«geef dien man iets," eu deze overhandigde hem een bank biljet van duizend gulden. Hel schouwspel, dal thans de Waaldijk (usschcn Winssen en Leeuwen aanbiedt, is even majestueus als woest. Zoo ver liet oog reikt, zijn de aan dien dijk gelegen uitgebreide uiterwaarden bedekt met ijs dat op sommige plaatsen huizen liaug ligt, op andere plaatsen hoog legen de kruin van den dijk is op geschoven, zelfs zóó, dat dc passage daarover op eenige punten wordt hemoeijclijkt. Tusscheu Dru- ten en Leeuwen kan men duidelijk aan de hoo rnen in dc uiterwaarden dc rigtiug zien, die het ijs genomen heeft; langs allen ziet men eene tweede witte streep door hel ijs op de stammen getcekend; de lakken der wilgeboomen tot de zwaar ste toe zijn gebogen en wijzen alien éénen weg uil; hoornen liggen tegen en op dcu dijk; van sommige woningen zijn de achterste gedeelten weggestoken;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1