ZIERIKZEESCHE NIEIJWSRODE. IV.0 1760. I7de Jaarg. Zaturdag SI February 1861 Nieuwstijdingen. IMg I1TÖ-SSS1TBS1T3 Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerikabij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. AbonnementS'Prys Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtenliën kan geschieden lot Dingsdag en Yrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzce, Hoek van de Schuithavcn, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Londen, 26 Jan. Zoodra bet weder zulks ge doogt, zat met den arbeid der kust verdedigingswer ken wederom een aanvang worden gemaakt, tot welk einde ook cenige officieren der genie uit Ca nada herwaarts zullen worden onlbqden. ütalis. V Rome, 27 Jan. Naar luid van berigten uit Gaëta, loopendc lot den 25slen jl.heeft de ves ting des ochtends van den 22sten een geducht vuur over de gansche uitgestrektheid der linie aan de landzijde geopend; kort daarna heeft het eskader de batterijen aan de zeezijde aangetast. Gedurende dien dag zijn door de batterijen van Gaëta 11,000 schoten gedaan, welke met gelijke hevigheid door de Sardinische batterijen zijn beantwoord. De helft der batterijen, door de Sardiniers opgeworpen, zijn door liet vuur der Napclschc vernield. Het eskader heeft geen levendig aandeel in den strijd genomen. Binnen Gaëta zijn ongeveer 12 doodeu gevallen en zijn ruim 50 gekwetsten. De geestdrift, welke onder de Napelsche troepen heerscht, is schier voorbeel deloos; onder het spelen der muziek dansten zij gedurende hel hevigst bombardement op de borst wering der batterijen. De Koningin heeft dien dag de batterijen aan de zeezijde bezocht; Woensdag is van wederzijde geen schot gedaan. Donderdag zijn slechts cenige scholen gewisseld, en heden is het vuur nog niet geopend. u, trnssel, 27 Jan. De algemeene aandacht is hier nog altijd gevestigd op het regerings voorstel, waarbij 15 millioenen francs voor het ministerie van oorlog worden aangevraagd, lot reorganisatie van het wapen der artillerie. Het blijkt thans dat de regering bij die reorganisatie het Pruissische stel sel van getrokken geschut volgen wil en dal wel om politieke redenen. Het is evenwel aan het publick zeer goed bekend, dat bij de gehouden proefnemingen het Fransche systeem op al de andere gezegevierd heeft. In het door den majoor van de Velde, ouder loezigt van den minister van oorlog opgemaakte rapport nopens die proefnemingen, wordt bepaaldelijk gezegd, dat het Pruissische geschut (systeem Wahrendorff) schipbreuk geleden heelt daar men met. eene batterij dier kanonnen van 12 p., driemaal meer scholen heeft moeten lossen om eene bres te schieten, dan men theoretisch bad voorspeld. Het Engelsche geschut (systeem Armstrong) wordt in dat rapport eveneens afge keurd, waarna het tol de conclusie komt, dat het Fransche geschut het best van allen is. Men voor ziet dat het alsnu aan de regering moeijclijk zal vallen, van de kamers vergunning te verwerven om niet het Fransche maar het Pruissische stelsel te volgen. In al de sleden van Belgie worden de inschrij vingen voortgezet ten behoeve der noodlijdenden door de overstrootningen in Nederland. Er gaat geen dag om, waarin de Nederlandsche gezant te Brussel geen bijdragen voor dat doel ontvangt. De temperatuur is hier zoo zacht, dat men de hoop koestert dezen strengen winter voor goed te boven te zijn gekomen. Formerende, 23 Jan. Eenigo dagen geleden kwam een koopman in vee uit bel dorp de Rijp, bij een boer om vette schapen te koopen en be paalde den prijs hij de aflevering zoo er zoogenaamde ongatischc schapen bij waren. Eenigc dagen later vond de hoer verscheidene schapen dood in het land, en nog weêr een paar dagen verder waren weder verscheidene schapen omgekomen; maar toen de boer onderzocht aan welke ziekte zijne schapen waren omgekomen, bleek het tot zijne ontsteltenis dat zij moorddadig den nek waren omgedraaid. De hoer ging er nu des nachts op waken oin den dader te betrappen, en in den tweeden nacht kwam werkelijk een man op hel land en wilde juist zijn helsch werk beginnen, toen de boer licni beet pakte, en lol zijne groole verbazing was de dader niemand anders dan de koopman die de schapen gekocht had op levering. De dader is aangeklaagd doch er ontbreken getuigen. 's llertogenbosch, 26 Jan. Men zal zich her inneren, dat twee soldaten van het algemeen depót van discipline ruim drie maanden geleden eene po ging aanwenden, om van het fort de Papenbril, waar zij gekazerneerd wareu, te onlvlugten, door van den walinuur zich naar beneden te laten, dat een zich te water had hegeven, om al zwemmende over de gracht te ontkomen en spoorloos was ver dwenen en dat de ander, het voorbeeld niet vol gende, om hulp riep en ook werd geholpen. Heden werd de eerste ontdekt. Zijn lijk was in het ijs vastgevroren en moest daaruit worden losgekapl. Het lijk werd door een paar zijner kameraden her kend voor dat van zekeren van N. Rotterdam, 29 Jan. Zekere oude vrouw, wo nende alhier in de Brandcwijusleeg, in een klein vervallen woniugje, welke een gedeelte van haar bestaanmiddel zoekt in het langs de stralen en in het vuilnis opzoeken van oude metalen, enz., was gisteren morgen bezig met het afsmelten van het lood en tin, dat zich nog aan andere voorwerpen bevond en had daarbij ook een klein oud blikken busje, hetwelk zij dacht dat vol vuil of zand zat. Nadat het ecuige oogenblikken op het vuur had gestaan, springt het busje met cenen vrij zwaren slag aan stukken; eeu oud dakraampje werd door den slag verbrijzeld en cenige pannen werden van het dak geworpen. Het busje bleek met buskruid gevuld geweest te zijn, waarop de oude geen de minste gedachte had. Behalve dal zij aan den arm en het aangezigt een weinig geschroeid werd, is zij er met den schrik vrij afgekomen. Axel, 29 Jan. Gisteren had in de naburige ge meente Koewacht een allerverschrikkelijkst ongeval plaats. Een arbeider was bezig met hoornen te roeijen, een derzelve viel onverwachts neder en juist op twee kinderen, welke uit school kwamen, het eene was als het ware geheel verpletterd en bleef onmiddelijk op de plaats dood, terwijl den anderen een arm en ccn been brak benevens eene zeer aanmerkelijke wonde aan het hoofd ontving, ook deze is niet buiten levensgevaar. Ook in deze gemeente wordt zeer veel voor dc nood lijdenden van den watersnood gegeven, eene collecte bragt ver boven de ƒ300 op, terwijl er morgen avond een concert zal plaats hebben, waarvoor reeds voor 'f 40, toegangbiljettcn zijn afgegeven. lngez Zlerlkzee, 30 Jan. Op het eiland Urk schijnt de armoede ook tot eene ongekende hoogte ge klommen te zijn; door den hulpprediker en kerkeraad is het onderstaande aan de dagbladen ingezonden De ellende onzer vele armen en kranken is zoo groot, dat het water lot over dc lippen geslegen is. Op dit eiland zijn leden onzer rijk gezegende kerk, martelaars der armoede, wier leven, door honger, gebrek en ziekte verscheurd, slechts een langdurige doodstrijd is. Kranken, met zakken gedekt, zijn zelfs op hunne legersteden niet tegen wind en regen beveiligd, en terwijl zij wegvlocijcn van gebrek, blijft hun slechts over om door karige aalmoezen hun half verleerd ligchaam aan den dood to betwisten. Intusschen is onze gemeente door dc godsdienstige afscheiding lot c. 550 gesmolten en in dit jaar van gratie nog meer verwachten; onze Diaconie is zwaar gedrukt; de provinciale subsidie geheel on voldoende en wij hebben geen Godshuis of ecnige Inrigling om Armoede te keeren of te lenigen. Broeders! zoo kan hel niet langer! Onze Armen bidden u, neen! God bidt u door hen, ontfermt u over dit verwaarloosde lid vau het Ligchaam van Christus Voor Zeeland zullen de liefdegiften aangenomen worden door Ds. Slolcmakcr, pred. te Middelburg Zierikzee, 5! Jan. Door tusschenkomst van den Burgemeester A, can Klinken Ic Slavcnisse, en den predikant 6'. Peteris aldaar ten behoeve der noodlijdenden ingezameld de som van f 250. Bij de vele bijdragen tot leniging van den watersnood gaf ook liet letterkundig gezelschap Oefening 'en Beschaving te Noordgouwe, blijken van deelneming door eene som van 25 af te zonderen cn beschikbaar te stellen. Dezer dagen hoorde men bij herhaling ver zekeren, dat zich in Limburg wolven hadden ver toond dit heeft zich bevestigd. Men vond een dezer roofdieren 20 minuten buiten de Buschpoort te Maastricht dood in dc sneeuw; vermoedelijk kwam het dier door honger en koude om. In den avond werd ouder het dorp Scbimmerl een boerenknecht door ccn grooten wolf aangevallen toevallig had hij een ijzeren stang hij zich, waarmede hij den wolf een slag op den kop tocbragt, die hem nu verder met rust liet. Ook heeft men op andere punten het spoor van wolven waargenomen. Op vrijdag morgen, den 18 dezer, heeft men te Moskou den graad der koude niet kunnen vast stellen, aangezien het kwikzilver in den wcèrwijzcr vervroren was. Men verhaalt, zonder dat voor de waarheid ingestaan kan worden, dat in Lomhardijc duizende afdrukken cencr proclamatie versprei<1 zijn, waarin dc organisatie van een sterk vrouwelijk vrijkorps wordt aangekondigd, dal bestemd is om aan een aan val op Rome, Veoclic cn Hongarije deel te nemen. Hel bevel over deze Amazonen zou de gravin Malhilde Andfeotti uit Turin voeren; eene dame. die ecnige jaren geleden barer echtgenoot naar dc Krim volgde en daar wegens haren tnoed bekend was. Gelijk reeds gemeld heeft de graaf d'Oullreinont de Presles den beruchlen Jud op zijne domeinen gearresteerd, hij meende althans dat het Jud was, daar zijne gelaatstrekken met inbegrip van het lidtceken op het voorhoofd, volkomen over eenstemden met het dnor de dagbladen openbaar gemaakte signalement. Ten slotte bleek het evenwel dat dc gevangene een aan den moord van den heer Poincot geheel onschuldig jongmensch uit den omtrek was, en kan ik u thans mcdcdcclen dat deze tegen den graaf eene actie heeft ingesteld wegens de arbitraire gevangeneming, waarvan hij het slagtoffer was. wel eens drooger zoude kunnen worden zonder sloof, al is li ij nu broeder met een niooijen jas. »De lilburie le gebruiken voor eene ineid, is wel een bewijs van hoog achting," zegt men op een dorp in Zuid-Beveland; maar men voegt cr bij: Wanneer men met iemand zoo hoog vliegt, dan Iaat men die zoo laag vallen. Een Ouder ling te Rijs. beeft verleden week weder bewijzen gegeven van zijne Christelijke gezindheid, en zal eene reglerlijke vervolging instellen, omdat zijn zoon een paar klappen heeft bekomen van neef onder het biljarten, daar hij er wel 10 verdiende; maar daar hij vier flesschen wijn binnen had, werd hem veel toegegeven. Dientje te Oud- Vossemcer is thans zeer treurende over haren Willem, daar bij verpast zal worden aan een 15jarig derentje te Middelburg. Tc Dreischor ziDgt men Twee dames uit den burgerstand, Geven elkander trouw dc hand, Beloven plegtig op hun woord, Om nooit te maken ccn accoord, Tot aangaan van een echtverbond, Met iemand die op eiken stond, Niet tellen kan een mand vol geld, In bunnen schoot, dal ben meest kweld; Want zonder geld, en zonder pracht, Wordt niemand bij ben veel geacht. Aldaar loopt een mophondje van Brouwershaven het dorp rond, zoekende om iets dat bij niet vinden kan, omdat ieder zijne deur sluit voor dit blalFerlje. Een boerinnetje te Bonimei wordt aangeraden, om gcenc jonge dametjes meer te beledigen, daar anders bare dochter nergens zal verzocht worden om te komen winter-neven. Een molenaars-knecht te R. wordt verzocht, dc man- gelpeeën terug te brengen die bij heeft gevonden want zijn baas schept genoeg om zijne'varkens vet te mesten. Ook wordt een bakker te R. aangemaand om zijne schuld te komen betalen bij A., daar bij anders van bet dorp gedreven zal worden. Te Kapcltc in Ne derland vreest men, dat er met Mei een naaistertje met dc kraaijen zal wegvliegen, omdat zij hare kakenbeenen meerder Iaat gaan dan dc naald, en zij niet begrijpt dat een naaistertje moet hooren, zien, zwijgen en uaaijén, maar niet babbelen. De mutsen-waschterljcs te N. worden aangeraden, zich op zulke kleine kamertjes niet meer te wagen niet mannen met strepen, daar zij anders er zullen opgesloten worden tot dat zij door de wacht verlost worden zullen. GEMENGDE BERIGTEN* Wordt verwacht le Sommelsdijk met prinio Mei ccn geheel nieuw entrépót voor kleine diefjes; en in den poepenhock een koopman in geslolene goederen. Te Svraagt men een metselaar, die niet, als bij 6 dagen per weck werkt, er 10 op de rekening zet, en zijne knechts geen 25 perseut te weinig betaalt en geen water voor boter geeft bij koppen van visch, zoo als er zijn die dit gewoon zijn te doen. De gewezen arin-meester te R. wordt bedankt voor zijne getrouwe diensten welke bij aan dit bestuur beeft bewezen. Indrukwekkend waren zijne aanspraken welke bij dikwijls deed over den nood der armen, maar die hij tc hulp kwam inct 50 cents. Ilij zcidc dan ook meermalen Armvcrzorgers zijn wel vragers, maar geen gevers. Aldaar zingt men: Als men dc wereld goed beziet, Dan ziet men zotte toeren, Van pastoors cn van boeren, En ook van kosters in 't verschiet. Die eertijds met den vijand streed, Vergeet bet aangedanen leed; Vergood hen met Iroinpet-gescha! Dat klinkt bijna door 'tgansch heelal. De bewoners der armhuizen te St.-Annaland zijn ver leden week uit bunnen slaap gewekt door bet erbarmelijk geschreeuw van Een beer in huis! Een beer in linis! waarop baas Krijn op de vlugt ging, zijn zoon mede nemende, doch de overige bewoners kwamen met slokken, spaden, schoppen, cn andere wapenen meer, cn vonden bet ondier, maar het was een bunsing. Krisje le Groole Lint mag wel een vrijer hebben, zegt haren vader, maar bij moet de meetkunde grondig verslaan, om al tic schuilhoeken van baar tc kunnen opmeten cn door gronden, want niemand is bet nog gelukt dit wonder lijk hart tc leeren kennen. Een drooger in eene nicestoof te. S. A. wordt aangeraden, in het vervolg meer dan 40 cents in te schrijven voor de armen, daar bij anders Mijnheer de Redacteur 1 Overtuigd dat de kolommen van uw veelgelezen blad immer geopend zijn, voor datgene, wat teil algenteencn nutte verstrekken kan zoo ruim voor bel volgende een plaatsje in. De dijken in Nederland. Men onderscheidt dc gewesten in ons vaderland, volgens hunne natuurlijke ligging, in zee en land provinciën, de eerste liggen met hunnen bodem onder bet gewone peil van boog water, cn moeten dus door kunst tegen hel, met icdcrcn vloed in dringende zeewater beveiligd worden; de kunst matige verdedigings middelen zijn tie dijken, welke naar de zee gekeerd, boven den hoogstcn stormvloed moeten verheven liggen. De grondslag der andere gcwcslcn is ofschoon verre boven den grond der eerste gelegen, mede van dezelfde hulpmiddelen voorzien, eu ofschoon niet tegen de zee gelegen, van de hoogste nood zakelijkheid, vooral om hel indringen van het water, door opstoppingen der rivieren, in dcu winter hij ijsgang ontstaan, tegen le gaan. Met de ijverigste pogingen is het aan onze bekwame waterbouwkundigen geluktde voorheen zwakke dijken als hel ware in cenen stecnen muur te lier scheppen, zoodat zij aan dcu hoogstcn vloed cn den slcrkslen golfslag weerstand bieden. Dit is dan ook voornamelijk in werking gebritgt na den verschrikkelijkcn springvloed van hel jaar 1825; voor dien tijd had men aan gecne verhooging of verzwaring der dijks-ligchamcn gedacht, en welke toch maar al tc zeer de opmerkzaamheid van den waterbouwkundige tot zich moeien trekken, want hoe digi dc aarde hij den aanleg des dijks aangestampt wordt, zoo zal dc slof na verloop van jaren vaster in een dringen; daarbij kooit, dat liet zware ligchaam rust op eene derriciaag, waaronder slappe spier, zoo dat de zwaarte der daarop rustende aardmassa, maakt, dat er ceue verzwakking kan plaats hebben,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1