N.° I7S7. Iroensdag 25 1861 1 7JeJaarg'. Nieu wsf ij cl i n gen MERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Atnerikabij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnemenls-Prijs: V O O 11 BEID F. UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noor<l-zY mcr ilea, Franco Ncvv-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 15 Jan. Aan alle policic-bureaux worden sedert eenige dagen uil de armenbussen alle daar aanwezige gelden aan de onderstand ver zoekende belioefligcn uitgedeeldhet getal is echter niet geëvenredigd aan de geldsommen, zoodat velen zich 'met ledige handen moeten verwijderen. De meubelmakerij van Howard and Son in Toltenhamstreet is gisteren lol den grond toe af gebrand ten gevolge hiervan zijn 30 knechts builen werk en hebben zij daarenboven al hun gereedschap verloren. Op den London and North Western spoorweg is heden morgen bij het station te Pinner een treiu gederailleerd, ten gevolge waarvan de meeste rij tuigen vernield en een aantal passagiers en beamb ten van den trein zwaar gekwetst werden. Te Raneegunge in Indie speelden in het laatst van Nov. eenige soldaten met een doodshoofd, het welk zij elkander toewierpen, even als de jongens gewoon zijn met den bal te doen. Een tijd lang ging het goed met dit akelig spel, tot dat ein delijk een van hen het doodshoofd met zooveel kracht legen voorhoofd ontving, dal hij bewusteloos nederzeeg en met de klem naar het hospitaal werd gebragt, hetwelk hij waarschijnlijk niet levend zal verlaten. Koppcsiliage, 15 Jan, Volgens het dagblad Herlingsken Tidende wordt er, voor zoover het we der zulks toelaat, op de koninklijke scheepswerven met alle kracht gewerkt. Er is eenc voorloopige wel uitgevaardigd, waarbij de aanwerving van 4000 matrozen ,wordt bevolen. Frankfort, 15 Jan. Naar men in sommige di plomatieke kringen verzekert, zal de Keizer van Oostenrijk de Protcstanschc kerk geheel vrijmaken van den staat, zoodat zij zich inwendig zal kunnen regelen gelijk hare belangen zullen vereischen. In Brazilië overleed onlangs iemand, oud 196 jaren, en personen van 104 tot 105 jaren vindt men er veel. In Engeland stierf onlangs iemand oud 102 en in New-Washington, een ander van 114 jaren oud. Ook begroef men in het vorige jaar eene vrouw, die 110 jaren had geleefd. In Finland is een dorp, waar de menschen zoo oud worden, dat zij niet meer weten wie ze zijn. Parijs, 15 Jan. Het Journal des Débats heeft in zijne kolommen de oproeping overgenomen, waar bij de Nederlandsche consul- te Antwerpen in den Précurseur giften vraagt voor de noodlijdenden door den watersnood in Nederland. il- Amsterdam, 16 Jan. Voor het provinciaal geregtshof iu Noordholland (kamer van criminele zaken) stond gisteren teregt de persoon van C. Oogen, beschuldigd van moord op zijne huisvrouw. Het voorzitterschap werd waargenomen door den president mr. J. van ilJaanen, liet O. M. door den adv. gen. mr. M. Schooneveld. De verdediging is door den besch. opgedragen aan mr. Pli. de Haas. Wij hebben in vorige nummers van dit blad de acte van beschuldiging en den loop der procedure in deze reeds medegedeeld. Het O. M. heeft aanvankelijk geineend zich te moeten ver zetten tegen het hooren van acht 4 décharge ge dagvaarde getuigen, omdat do namen daarvan hem niet op wettige wijze en binnen den wettigen ter mijn waren heteokend, doch heeft ten slotte het verhoor van deze toegestaan. Aan eenige der als getuigen gedagvaarde nachtwachten, die zwarigheid gemaakt hadden om de woning des beschuldigden op het hulpgeschrei der vrouw binnen te treden, alvorens daartoe van hunnen inspecteur verlof Ie hebben bekomen, zijn door den president zoowel als door het O. M. zeer ernstige verwijlen gedaan. De nachtwachten voerden Ier hunner verdediging aan, dat zij volgens hunne instructie gehandeld hadden. De deskundigen hebben verklaard, dat de dood der vrouw kan geweest zijn en waarschijnlijk is geweest het gevolg van uitwendig aangebragle ge weldige slagen en stooten op de borst toegebragt. Heden heeft, na het getuigenverhoor 4 décharge, het O. M., waargenomen door den adv.-gen. mr. Schooneveld, zijn requisitoir genomen, waarvan de voordragt meer dan een uur heeft geduurd. De advocaat-gen. reqnireerde schuldigverklaring des besch. aan moedwilligen doodslag zijner huisvrouw en veroordecling lot een tuchthuisstraf voor den tijd van 15 jaren. Daarna voerde de verdediger des besch., mr. Ph. A. de Haas het woord, die niettegenstaande het arrest van verwijzing trachtte te beloogen de onmogelijkheid van de vcroordee- Iing wegens moedwilligen doodslag, zoolang liet vonnis der regtbank bestond, waarbij de besch. te dier zake was buiten vervolging gesteld en zonder dat er nieuwe bezwaren legen hem waren, gerezen. Vervolgens wees pleiter op het gebrekkige van het bewijs in zake het plegen van moedwil - ligen doodslag en concludeerde hij tot schuldig verklaring aan eenvoudige mishandeling en veroor decling tot een correctionele straf. Na eenige woorden van repliek van de zijde van het O. M. eu het hooren van nog één getuige op diens verzoek, is de uitspraak bepaald op heden over acht dagen, des-'morgens ten 10 ure. Arnhem, 17 Jan. Met groot genoegen ver neemt men, dat de kolenmijn [Jibernia kolen en gruis voor de noodlijdenden door den watersnood ter beschikking van Z. Exc. den staatsraad, com missaris des Koiiiugs in dit gewest heeft gesteld. De algemeene commissie te Amsterdam ad- verleert, dat bij haar voor de noodlijdenden is ontvangen de kapitale som van f 4-7,764.10. Driel, 13 Jan. In den nacht van den 7den op den 8sleu II. was H. van der Kamme, klcedcrmaker Ie Velddriel, druk bezig geweest zijne bezittingen in hooger gelegene woningen te bergen, waarna hij zich weder ten zijnent begaf om van de doorgestane vermoeidheid uil Ie rusten; hij was naauwelijks twee uren op zijne legerstede, toen het water hem aldaar bereikte, in haast springt de snijder ten bedde uit in het ijskoude water, dat hem reeds lot aan de len denen bespoelde, ten einde zich buiten de deur te redden, maar bij. het openen daarvan schiet het water met ecu val van ruim 2 voet naar binnen co laat den ongelukkige geen ander middel lot redding over, dan op eene tafel te klimmen. Het nijdige element had echter zijne hoogte nog niet bereikt en gelukkig mogt hij nog een drijvende stoel eu eene stoof bereiken, waarop hij zich zoo goed mogelijk barrikadéerdé; hierop bragt hij zeker den verschrikkelijkste!) nacht zijns levens door. Met krampachtige vuist verbreekt hij eene ruit van de bovenste rij zijns vensters, steekt het hoofd naar builen en begint om hulp Ie roepen. Deze Het zich niet lang wachten. Reeds om 4 uur in den morgen waagde de bakker der buurt J. van Herwijnen iu een hooger gelegen woning huizende, zich tot aan den hals in liet water, dat reeds met eene dikke ijskorst was overtrokken, ten einde den trog in zijne bakkerij te bereiken, waarin hij gelukkig slaagde; hiermede baande hij zich een weg door het ijs en redde het leven van den benaauwdeu klcedermaker, die bijna van koude was verstijfd en deelde verder zijn voorraad brood aan de behoeftige gemeente uit. Brakel, 15 Jan. Daar ons bedehuis nog altoos diep onder water staat, vergaderden wij lieden in den tempel der natuur. Onder den blooteu hemel op den met ijs bevloerden grond bijeen gekomen, werden wij door onzen leeraar, ds. J. C. W. Quack, voorgegaan in liet gebed, en braglen wij den Hemel vader onzen dank, die ons in de ure der benaauwd- Iieirl zoo zigtbaar ter liulpe was geweest. De bijbel woorden welke de leeraar ten grondslag zijner toe spraak had gelegd, waren genomen uil Exodus XIV vs. 14. 's Itlertogenboscli, 14 Jan. Uit Hedel, Am- merzoden, WeillDriel en zelfs uit Rossom zijn hier ongelukkigen aangekomen, die door de zorg der stadsregering en van particulieren met rijtuigen, diligences, sleden en andere voertuigen herwaarts zijn overgebragt. 72 kraamvrouwen en zieken zijn door de zorg van het algemeen armbestuur in hel. ziekenhuis opgenomen, alwaar zij de liefderijkste verzorging genieten. Veilig kan men rekenen dat mi reeds ongeveer 3000 dier ongelukkige slagt- offers van den watersnood hier opgenomen zijn. Desniettegenstaande worden van hier naar gemelde gemeenten in den Rommelerwaard groolc bezen- dingen brood en andere levensmiddelen gedaan. Ook naar Alem c. a. waar de nood groot is, om de dijken te bewaren en aan geen bakken kan gedacht worden, worden bezendingen brood heen gevoerd. Voorbeeldig zijn de diensten der zusters van liefde van het R. C. arnieu-wecsliuiszij zijn met ecu aantal weesmeisjes onophoudelijk bezig om de ongelukkigen- op te passen en geregeld van het noodwendige Ie voorzien, terwijl anderen ,in het weeshuis zich bozig boliden met het maken van allerlei kindergoed, hemden enz. De commissie van den watersnood heeft reeds ontvangen, behalve een aantal kleedingstukkcn, aan contanten f4117.20; van de 3e comp. 5e reg. inf. 2 zakken brood van de 5e en 4e comp. 28 brooden van het depót van discipline 106 brooden en van de 2 eskadrons dragonders één dag mid dageten. De edelmoedige daad der dragonders van het garnizoen is onmiddelijk door artilleristen en infanteristen gevolgd; do officieren eu onderofficieren deden geldelijke bijdragen. Ten einde hel vee, dat overal aan de dijken in de koude slaat, voor ziekte te behoeden en het zooveel mogelijk te behouden, zijn door 's Konings Commissaris in dit gewest de burgemeesters der omliggende gemeenten aange schreven om, op verzoek van den heer burge meester dezer stad, zoodanig aantal vee te stallen en te verzorgen als zal worden gezonden, terwijl twee adjudanten van Z. M. den Koning aangekomen zijn om zelf ter plaatse van liet onheil aan den Maaskant, den deerniswaardigen toestand te gaan opnemen. Zierikzee, 21 Jan. De dubbele telegrafische verbinding van Berg.-op-Zoom tot Roosendaal is reeds tol stand gebragt, zoodat het Kantoor Zierikzee ook in direkte verbinding slaat met Roosendaal. Do andere Zeeuwsche lijn telt nu twee Kantoren minder. Mogt het nu gevouden kunnen worden dat het Kan toor te Zicrikzee des maandags middags ten half twee uren geopend werd, dan zouden Zierikzee en omstreken reeds vroegtijdig in het bezit zijn der Rolterdamsche marklberigleu. De nachtdienst op de telegraaf Kantoren Ie Arnhem, Tiel en Bommel, die ingesteld was ten gerieve van de rivier-correspon dentie, is opgeheven. Uit goede bronnen verneemt men dal bij de regering het voornemen beslaat, om in den loop van dit jaar de onderhandelingen met de Rolterdamsche telegraaf maatschappij, ter over neming barer lijn, weder zullen hervat worden; het ware te wcnschen dat de maatschappij liet publiek belang niet tegenwerkte en de lijn tegen redelijke vergoeding afstond. Men leest in de Slaats-Courant Sedert gisteren is in den toestand der rivieren geene verandering gekomen. Het water blijft regel matig langzaam vallende en alle rivier lakken zijn met ijs bezet en vast. Op vele plaatsen is men bezig de noodkeerigen voor te bereiden, docli zoo lang de dooi niet invalt, meent men hel er voor te mogen houden dat geene belangrijke voorvallen zijn te gomocl te zien. Uit een schrijven van 's Konings commissaris in Noord-Brabant van den 13den dezer blijkt, dat den II den Januarij, door het springen eener sluis iu den dijk ten zuiden der Zuid-Willemsvaart iu den weg van den Dungen naar Berlicum, het grootste gedeelte van de gemeente den Dongen be nevens 36 huizen der gemeente Sl. Michiels Gestel onder water zijn gezel. De commissaris des Konings heeft zich den 12 derwaarts begeven en bevon den, dat het water een weinig vallende was, doch dat vele huizen nog 4 4 5 voel iu liet water ston den. Bij deze ramp heeft inen geen verlies van menschenlevens te betreuren gehad, maar de nood was groot. De gemeenschap met de bewoners der geïnundeerde huizen, die op de zolders hunne loc- vlugt hadden gezocht, werd door ijs en gebrek aan vaartuigen belemmerd. Er waven terstond maatre gelen genomen om daarin met den meeslcn spoed te voorzien, en levensmiddelen aan Ie voeren. Te Herpen en omliggende gemeenten was, vol gens hetzelfde schrijven, het water ecnigzins geval len, ten gevolge waarvan eenige huisgezinnen, die hunne woningen verlaten hadden, derwaarts hadden kannen lerugkeeren. In de school te Herpen wer den 81 arme menschen gehuisvest en verzorgd. Te Bruinisse is voor de noodlijdenden bij den jongslen watersnood ingezameld Bij de gemeenteleden eene som van f 351,67, en bij de schoolkinderenf 14,33. En het onderwijzersgezelschap in Duivcland heeft deszclfs goed slot over 1860, ten bedrage van f 9 aan de noodlijdenden bij den jongslen watersnood geschonken. Zierikzee, 22 Jan. Gisteren avond ongeveer half 10 ure ontstond er alhier brand in du Weslstraat in eene schuur. Door hel zich daarin bevin dende vlas, hooistroohoutenz., hadden de vlammen weldra eene verbazende hoogte bereikt, en gelekeu in de verte op piramiden van vuur omgeven door zwarte rookwolken, Jic echter door de windstilte weinig bevreesdheid voor verdere uitbreiding verwekte. Toen het dak dan ook instortte waren de grootste vlammen gedempt, die door de toegesnelde brandspuiten werden gebluscht, en men den brand alzoo spoedig meester werd. Het gehcele gebouw ligt in de asch, doch de belendende gebouwen zijn bewaard gebleven. Dê oorzaak is onbekend, maar de schade is nog al belangrijk, hoewel hel legen brands-hade ver zekerd is (naar men verneemt in de Maatschappij van Verzekering de Phamix te Amsterdam); Door hel inveiligheid brengen van huisraad, kleederen, enz., zijn er nog al eenige goederen vermist geworden, als: een horlogic, ecu paar gouden bellen en eenige kleedingstukkcn, daar er altijd bij zulke gelegenheden lieden zijn die hulp aanbrengen om zich zeiven te helpen. De justitie doet on derzoek, en het is te hopen dat liet haar gelukken zal de daders op het spoor te komen, o:u anderen in geene verdenking te brengen. Zierikzee, 22 Jan. Bij hel Ier perse leggen waren de posten van den 19, 20, 21, 22 dezer nog niet aangekomen. Van de zijde der post-di- rectie is het noodige in het werk gesteld, om de oorzaak der vertraging te onderzoeken, vermoede lijk dezelve ontstaat doordien de Schelde overdekt is met drijfijs. GEMENGDE BERIGTEN. Een boer onder Middeloverdrijft de gie righeid en schraapzucht zoover, dat hij een oud paard geslagl en in hel zout heeft gelegd, tol gebruik zijner huisgenootcn, die op een vellen os hadden gerekend. Dit heeft nu het gevolg gehad, dat zijn zoon geene rijke boereii-docliler meer krijgen kan, omdat die meisjes geen zoon van een viller hebben willen, en zij niet gaarne paardenvlcescli voor gezet zouden wiiien worden voor rundvlecscli. Te Dirkslaud heeft eene dame liet hazenpad met een lieer gekozen, toen zij door papa werd opgespoord, doch zij keerde spoedig terugen nu beginnen er vele oude jagers óók jagl op- te maken. Auljc te Mnlissanl wordt aangeraden zoo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1861 | | pagina 1