Z1ERIKZEESCHE umwsmjiie No. 1759. 17e Jaarg, Woensdag, 21 November I860. Nieuwstijdingen. Clftggilitnfr» JFVttttlUnjt, Men Abonneert Eichs Ia Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, (n NoJid-Amerika bij J. QUINTU5te Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnements-IPrijs: VOOII BEJPE UITGAVEN. Voor 3 maandenf Franco per post in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. Verschijnt* Op Woensdag en Zaturdag. A dvertentltën* 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 dent. De inzending der Adverlentiën kan geschieden lot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r e a u Zierikzee. Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 16 Nov. In het jongste nommer «Ier Punch komt (Ie volgende karikatuur voor: Victor Emanuel is bezig den laars «Italië" aan te trekken. Hij is cr niet het regterbeen tamelijk ver in, maar even als dit niet nieuwe laarzen dikwijls het geval is blijft de voet bijna aan het eind steken. Gari baldi, die als meesier schoenmaker voor den Koning knielt cn hem helpt trekken, zegt: »Wil hij er niet in, welnu, neem dan nog wat kruid.". Stal t«. De belegeringswerken van Gaëla worden, naar luid van eene depêche uit Napels van den 12deu, met kracht voortgezet. Men hoople echter nog steeds de vesting zonder bombardement Ie vermees teren. Men zal daarloe eerst binnen weinige dagen evergaan, wanneer men zich volkomen overtuigd heeft, dat Frans II zijnen onderboorigen en der stad de rampen van een bombardement niet wil besparen. Aan het Journal des Débats wordl uit Napels geschreven, dat vooral de vrouwen en de aartshis schop tot de overgave van Capua krachtig hebben bijgedragen. Gelijk men weet deelde Garibaldi me dailles uil aan zijne krijgsmakkers, die vóór zes maanden met hem op Sicilië landden. Volgens de Débats zijn van de 800 man, die toen op liet strand van Marsala landden, nog slechts 437 in leven; de overigen zijn bijna allen den heldendood op het slagveld gestorven. Bij de komst van Koning Victor Emanuel in Napels had de kardinaal zijn vicaris verboden de kathedraal Ie openen voor het zingen van een Tc Deum. Toen cchler op den morgen van den inlogt 5- of 4-00 priesters uit de provincie waren aangekomen en zich gereed inaaklen om Ie doen wat de geestelijkheid te Napels op hevel van den kardinaal weigerde te doen, gaf men eindelijk toe en de Koning werd len slotte door haar met groote geestdrift ontvangen. De kerk was met bloemen versierd, de muren waren mei rood damast behan gen. Toen de Koning na liet Te DentndeTole- doslraal doorreed en zich naar het koninklijk paleis begaf, werden Item uit alle vensters houqueilen toe geworpen. De illuminatie mislukle des avonds geheel len gevolge van het regenachtige weder. De laz- zaroui maakten evenwel ruim gebruik van de gele genheid om hunnen lust lol liet afsteken van voetzoekers bot te vieren. Een beriglgever, dit ver meldende, maakt de opmerking, dat dit volk al zeer verzol is op den reuk en liet geraas van bus kruid, mits hel slechts uit voetzoekers en klappers voortkomt. Bij den inlogt des Rollings zag men slechts écn roode uniform der Garibahliancn: die vau Garibaldi zelf, welke in z'jn gewoon kostuum Koning zat. Zijne armee was geheel Dat men de Garibahliancn dien ilag geheel had vergelen, zette onder hen veel kwaad bloed, en des avonds moest men de hulp van karahiniers en nationale garde inroepen om wan ordelijkheden Ie voorkomen. Do Koning heeft Jpt diie malen toe te vergeefs getracht Gari baldi over te halen te blijven. Men heeft hem den rang van groot-admiraal aangeboden, doch hij heeft dien geweigerd. De regering heeft nilusschen de benoemingen van Garibaldie's officieren Medici, Cosenz, Malenchini cn Bixio tol generaal bevestigd, en zulks als eene soort van indirecte be- ooning voor Garibaldi, die cr hijzonder itin hechtte, jat de positie zijner wapenbroeders werd verzekerd, oewel ouder die generaals de Hongaren niet zijn ge- ■jtetnd, die onder Garibaldi hebben gediend, mag men 'J>r niet uit opmaken, dal deze in ongenade hij de ogiring zijn; integendeel, de heirekkingen liissclien onvrije en Italië zijn inniger dan men meent, doch 'tere zaak moest men vooralsnog zeer voorzig- 'tg zijn. naast den verdwenen. Hel officiële Titritische dagblad deelt mede, dat de Bourbonsche generaal Salzano den generaal F.iuli had voorlgesteld, tien b.Halions jagers en een rege- ment kavalleric, die huilen Gaëla gebleven waren op zekere voorwaarden over Ie geven doelt de ge neraal Fanti heeft hierop weigerend geantwoord. !Iel gevolg hiervan was, dal den lid dezer een gevecht plaats had, en dat de Bourbonsche troepen Ie Gaëla terugge keerd zijn. De Sardinische troepen hebben hierop an dere posilien om Gaëla be/et. Hel garnizoen dier vesting wordt geacht 18 hataillons sterk Ie zijn; maar eene depêche, bevestigd door eene latere depêche, heeft Ie Turin het berigl anngebragt, dal twee koopvaardij-sloumboolen, die de Frauschc vlag voer den, belast waren om de troepen uit Gaëla elders te brengen; men vermoedde naar Civila Vecchia. Beriglen uit Rome melden, dat de Napelsche troepen, die op Romeinsch grondgebied de wijk geno men hebben, onder bevel van den generaal Balmieri builen de stad zijn gekampeerd. Men zond voortdurend levensmiddelen en munitie naar Gaëla. Volgens de Nalionalités is in Gaëla eene anti Bourbonscii komplat ontdekl, dat zich de vermoor ding van Koning Frans en de gevaugeneming der koninklijke prinsen ten doel stelde. Twee officieren, een sergeant en een Ier waren gcfusilcerd. De Malta Times meldt, dal onlangs weder een moordaanslag legen Garibaldi verijdeld is. Een in zijnen staf opgenomen Napolitaaiisch officier loste in het vertrek van den generaal een pistoolschot op hem. Het schot werd door een ander officier, die zich toevallig daar bevond, nog Ie rcgler lijd afge keerd, en de kogel vloog legen den zolder. Gari baldi beval, zonder van zijnen stoei op Ie staan, den officier den degen te ontnemen en hem ter stond weg te jagen. De moordenaar bekende dat hij den generaal sedert twee maanden naar het leven slond. Oak de generaal Cosenz was aan een dergelijk gevaar ontsnapt. sopischc photographic op visitekaartjes, heeft de mid delen bedacht om levcnsgroote pliotographicn te ver vaardigen. Ten behoeve van dezen nieuwen tak zijner kunst doel hij in de Champs Eiysées een atelier bouwen, dat uitsluitend zal ingcrigt worden om leveiisgrnolc portretten te vervaardigen. Ilij verzekert, dat liij later in slaat zal zijn paarden, met hunne berijders, enz. af te beelden in natuurlijke groollc en op die wijze schilderijen te zatuen ie stellen van acht tot tien voet breedte. Parijs, la Nov. Mgr. Dupaitloup, bisschop van Orleans, doet dezer dagen een nieuw werk drukken. Zal hel eene brochure, een factum of een man dement zijn? Men weet het niet; naar men echter verzekert, heeft de bisschop ook dit maai zijue pen niet in honig gedoopt. De Messager du Midi deelt eene depêche mede, waarin gemeld wordt dal Koning Frans be paaldelijk den raad heeft van de hand gewezen om Gacta vrijwillig te ontruimen. De generaal Bosco, die reeds in die vesting was aangekomen, zat liet opperbevel over 's konings troepen op zicli nemen, wier aantal nog omstreeks 10,000 man sterk zoude zijn. Sedert drie dagen heeft hel in het zuiden van Frankrijk zoo erg geregend, dal verscheidene rivie ren huiten hare oevers getreden zijn en liet land tusschen Narbomic en Geile overstroomd is. Parijs, 10 Nov. De Keizerin heeft nog den dag vóór haar vertrek naar Engeland een gesprek mot den Keizer gehouden over de aangelegenheden van den Paus. Gelijk gewoonlijk, wanneer dit onderwerp door de beide echigcuooleu wordt aangeroerd, Ind cr nu ook weder eene woordenwisseling plaats, zoodat de Keizer teil slotte gramstorig uitriep: De Paus is van meening, dat hij zijne eigene zaken verbe tert door oneeuiglieid Itisschen mij en mijne vrouw te slichten, maar hij zal ondervinden, dal hij zich in zijne rekening bedrieg! 1" Men zal zich herinneren, dat reeds voor ver scheidene dagen een aanzienlijk corps Napelsche troepen op pauselijk grondgebied was gekomen c,:i aldaar omniddclijk ontwapend werd. Titans wordt gemeld, dat de generaal de Goyon nopens de overgave dezer troepen in onderhandeling is gelreden met de Surdiuiërs, doch dat deze laalsten verlangen, dat ook de wapenen, liet geschut en al de krijgs behoeften aan hen zullen worden uitgeleverd. Tot nu toe heeft dc Frausche generaal dit geweigerd. De Heer Disdéri, de uitvinder van de micro- Weencn, 14 Nov. Volgens mededeelingen uit Cetlinje zal de IDjarige vorsl Nikanov weldra in hel huwelijk treden met de lijnrige dochter van den Woiwode Wickotits, lid van den Montencgrijn - sclten senaat. Reeds als kind was hij met zijne aanslaande gemalin verloofd, loon zij nog slechts 5 jaren oud was. Naar gemeld wordl is zij zeer fraai van gestalte en van gelaat. De jonge vorst heeft een inkomen uit de schatkist len bedrage van 140.000 fl daarenboven ontvangt hij van Rusland 49,000 11, en van Frankrijk eene gelijke som, en trekt itij ongeveer 80,000 II. uit zijne bezittingen. De beroemde schilder Cornelius, die 74 jaren oud is, zai voor de derde maal in liet huwelijk treden. Zijne bruid is 20 jaren oud. Brussel, 14 Nov. Gisteren is in hel gasthuis St.-Jan alhier overleden de dochter van J. Cl. Moreau, brigade-generaal onder Napoleon I en baron van liet Keizerrijk. Zij was weduwe van Jacques Chanlre, dien zij den 23slen Junij 1811 ie Lyon had gehuwd en woonde sedert vele jaren te St. Josse ten Noode, aan de bitterste ellende len prooi cn alleen levende van den onderstand, haar door een weldadigen buurman verstrekt. Te Antwerpen is hevel ontvangen om al de vertrekken van hel paleis in gereedheid ie brengen, ten einde de Keizerin van Oostenrijk te kunnen ontvangen, die binnen kort aldaar wordt verwacht, out zich naar Madera in te schepen. Antwerpen, 16 Nov. Voor weinige dagen heb ben wij gewag gemaakt van de aanhouding van eenen Hollander, die met de Rollerdamsche boot liicr arriveerde. Hel was een vluglcliug die in Holland eene veroordeeling wegens moordpoging op 'l lijf had. In Holland aangehouden, hield hij zicli zinneloos en wist alzoo aan de politie te ontsnappen. Men vond echter zijn spoor weder, en hier werd hij door twee agenten bij het aan wal gaan in verzekering genomen, op liet oogenhlik dat hij cenige wclkomzoenljes wisselde met zijne beminde die hem afwachtte Zich in liet nel ziende, nam hij nogmaals zijne toevlugl lot de rol van zinneloozc, die hij wonder goed wist tc spelen, want in plaats van naar liet gevangen-, werd hij naar hel zinnelooshuis gevoerd. Daar werd hij behandeld ais een ware ziunelooze, cn niemand kon liet cr aan zien dat hij komedie speelde. Gisteren noglans knoopte hij met den di recteur van het geslicht cn andere bedienden een praatje aan, zeggende Ziet, in Holland heh ik dezelfde rol gespeeld, ik hield mij krankzinnig en wist de waakzaamheid der wachters Ic bedriegen om alzoo Ie ontsnappen hier ga ik liet ook zoo doen, morgen vindt gij mij niet meer. Men gaf aan dit gezegde niet meer geloof dan de woorden van een gek verdienen, maar toch vond men lieden morgen den gewaauden gek niet meer; Itij was volgens zijne voorzegging verdwenen, waar heen weel niemand. Helder, 14 Nov. Voor ecnige dagen zijn van hier gedeserteerd vier Zwitsers, bchoorende tol het garnizoen van deze vesting. A1 ie nasporingen zijn lol nu toe vergeefs geweest. Sommigen mceiten, dat zij de rockelooze kans hebben gewaagd om in eene sloep den uverlogl naar Engeland te onder nemen het vet missen van eene der sloepen op deze kust moet lot die onderstelling aanleiding hebben gegeven. Amsterdam, 16 Nov. Op den 20sten No vember zal vuor liet provinciaal gereglshof van Noord-Holland te regt slaan G. R-, van Lutje broek, beschuldigd van poging lol mocdwilligen doodslag op zijne huisvrouw. I)e loedragt der zaak is bijzonder vreemd en verdient in alie opzigten do aandacht. De be schuldigde leefde met zijne vrouw op goeden voel, ofschoon vooral zijoe moeder haar zeer ongenegen was. Zoowel zijn vader als zijneweiischlen dat itij van haar een bewijs van f2000 ontving, hetwelk hel aandeel in eene door haar ontvangen erfenis bedroeg. De vrouw maakte vele veront schuldigingen en bleef liet verzoek om de overgave van dit bewijs hardnekkig weigeren. G. R., ge slingerd tusschen de raadsgcviiigen zijner ouders en de liefde voor zijne vrouw, werd met elkcu dag onrustiger cn wilder tot dal hij in de ou derlijke woning onder geneeskundige bchaiidelitt;- gestéld werd, eerst van den heelmeester Nuijeits van Groolebroek, daarna van dr. Nuijcus van West woud. De laatste werd den Sasten Mei dezes jaars geroepen en vond den patient in opgewonden toestand, zeer rood in liet aangezigl, in zich zeil gekeerd en afgetrokken, van lijd lot lijd zijne moeder aanziende niet eene zekere vreesachtigheid. De aandrang van bloed naar bel Imofd was be langrijk, de pols gaf 80 slagen aan in ééne minuut. Het kwam dezen doctor, vooral uit de verhalen van de moeder en de houding van den patient zei ven voor, dat bij tijdelijk niet wel bij bel hoofd was. Verschillende afleidende middelen oefenden cellier eene gunstige uilwerking en na van 23 Mei tol liet midden van Junij, soms bij lussclienpuofeii den patient behandeld Ie hebiieu, nam de doctor zijn afscheid. R. begaf zicli in den avond van den 22sleii Junij weder naar de woning van zijne vrouw en liet zicli door deze overhalen dien avond niet weder het huis te verlaten, ofschoon zijn broeder P. R. daar sterk op aandrong. Beiden, inan en vrouit' begaven zich daarop rustig ie bed cn stonden vroeg tijdig weder op. Naauwelijks aangekleed, vroeg R. zijne vrouw naar het bewuste bewijs cn wilde haar met vele vriendelijke woorden lot de afgifte over halen. Hare verontschuldigingen, dal zij liet nu niet vinden kon, enz. bragten hem echter tol eene stille woede. Op eens néémt Itij een broodmes van de tafel, zeggende: >:dal gaat zoo maar niet," en tracht haar daarmede te steken. De eerste steek weerde zij af met bare hand, waarhij zij eene snede over die band bekwam. Hij greep echter heide handen en gaf baar een steek in de linker— liesslreek. Het geweldig bloeden dat hierop volgde, deed hem terugdeinzen. Hij kreeg de azijnflesch, uitroepende: »Wat bloedt gij loch, lieve Leen," De gewonde vrouw zich in doodsangst willende ver wijderen, vroeg itij haar: «waar wilt gij heen?" Zij zocht een voorwendsel om zicli uit de voeten Ie maken en zeide, naar zijne ouders te willen gaan, terwijl Itij daarbij de woorden moei gesproken hebben: «Lieve Leen, moet je nou sterven, dim ga ik ook dood, maar dan zal ik jou eerst Ver moorden." Op haar zeggen: »ik ga naar uwe ouders;" antwoordde hij «dan ga ik nok mede." Terwijl Itij zich hiertoe aankleedde, Iruchtlc zij Ie ont komen. Hij vloog haar met hel mes achterna en ziende dat zij niet naar hare ouders maar naar liate buurvrouw M. B. zicli begaf, haalde Itij haar in en gaf haar een tweede en derde steek. Toen de buurvrouw hein na lang worstelen het mes ontweldigd had, greep hij zijne vrouw bij de keel en wilde haar wurgen. Door drie mannen werd Itij cellier aan zijn slagtoffer onlscheurd en ter denre uitgezet. Zie hier liet korl verhaal van liet gebeurde, waarvan sommige punten nog nader licht uit dc op de leregtzilling af te leggen verklaringen der getuigen zullen moeien erlangen. De vraag door den regtcr te beslissen, zal vooral deze zijn: Is de gepleegde misdaad den dader toerekenbaar, tnel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1