1757. 17e Jaarg 1 molen PTEH oop: WST WVoensdag, 14 November 186#. f200' -1001 Nieuwstijdingen. 3reen, knecht. eene Woni0 gemak ingcri| m,;1 gefrj Jen EigenaaJ InvcntarJ se» bij L. rdam Vei KZEESCHE hiEluwSBOBË Nen Abonneert lichi Ia Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTÜS, te Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnements-Prijsi Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf *}30 Franco per postin Nederland Voor Noord-Amerika Franco New-York SPRDI'B ;r.;po. Versebyit: Op Woensdag en Zaturdag. 4ïerten('8«i 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 3S cent. De inzending der Adverlentiën kan gescliieden tot Diilgsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r e a a Zierikzce, Hoek van de Sehnithaven B, No. 91. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. iao Ei* te let bij den onl :rv. Diacot UGUSTIJS .ilificeerde q de titans In vallen, op e Derde K nog liOTi I: Volgens In Marseille ontvangen beriglcn uit Aleppo van 16 Or.lubcr, beeft Fuad paella van de Cliriste- lijke bevolking aldaar eene belasting van 200,000 frs. binnen drie dagen geëiscbt, als vergoeding voor de vrijstelling der Christenen van de militaire dienst. De Christenen hebben hierop geantwoord, dat zij dan liever in het Turksche leger dienst willen doen. De Turksche autoriteiten hebben echter dit aanbod van de hand gewezen. Jz., Ie Zia 243e Staal een prijs tl Sardinië schijnt er vast op te rekenen, dat Oos tenrijk in dezen herfst niets tegen Piemont zal ondernemen, daar Opper-Ilalic meer en meer van roepen ontbloot wordt. Men versterkt zooveel ogelijk hel leger in het centrum en vooral in hel zuiden des lands, ten einde de reorganisatie te bespoedigen en den oorlog otn de landtong van "aëta, welke voor den handel zoo nadeelig is, ten linde le brengen. Frans II schijnt wel is waar nog esloten den strijd voort te zetten, en rekent daarbij, oo niet op de sympathie van den Keizer der Fran chen, althans op die van den Franschen admiraal, floch in de omgeving des Konings vreest men, dat e val van Gaëta niet ver meer verwijderd is. Volgens telegrafische beriglen uit Napels heb- en in Zuid-Ilalie groole troepenbewegingen plaats, n Napels wordt een korps gevormd, dat naar Reggio ea Catanzaro ingescheept zal worden en in Calabrie de rust zal helpen handhaven. I De Indipendence zegl, dal Garibaldi bij zijne eerste zamenkomst met den Koning aan dezen verklaard licefi, dat hij den winter in Caprera wilde door brengen, doch dat hij voornemens was in het aan staande voorjaar naar Hongarije le vertrekken. 1Bij een den 29slen Oct. le Caserta onderlee- kend besluit heeft Garibaldi aan eene vereeniging van Evangelische Christenen, zoo als zij zich noe men, vergunning gegeven om le Napels eene kerk le bouwen en er godsdienstoefeningen le houden. Eenige dagen vroeger had bij gelijke vergunning aan leden van de Anglikaansche kerk te Napels gegeven. Eene audere merkwaardige omstandigheid wordt ioor den Napelschen beriglgever der Indépcndance Selge in een schrijven van 51 Oclober medegedeeld. Vaar zijne opgave heeft Garibaldi zicli dien dag le Napels, terwijl hij een vaandel aan de Hongaarsche air is een pap vrijwilligers uitreikte, in eene toespraak tol de volksme nigte handde nigte aldus uitgelaten: »De Paus is geen Christen; i te nemen difcWa' 111'j betreft ik ben een Chiistcn en draag hierop mem; immers het woord van Christus is een woord van liefde; hij kVrain om alle tnenschcn van de zedelijke ;n verstandelijke slavernij le verlossen. De Paus doet luist bet tegendeel; die is de grootste tegenstander Ier vrijmaking en verlossing, en Ilalie's grootste ijand." De beriglgever zegt deze aanspraak zelf e hebben geboord. Ook de Napelsclie beriglgever van het Journal es Débats zegt, in een schrijven van den 5deu dezer, dat Garibaldi zich, bij de uitreiking van hel vaandel aan de Hongaren, openlijk met groole lief- 1 f! H 1 Üsh,e.id e" in ergerlijke bewoordingen 'legen den Heiligen Vader heeft uitgelaten. oway. ren. s het bijgevoqi kwalen die te weinig el gekweld n pijn geschil avonds hij ïg met de t deze behnn iddelcn vrucli nenschcn non ?an den aard! le. worden dj goed gevolg; .aal bekend ecnigzins bekt Is het eenige indt. ?ste genecs- de ziekten erziekton of Konin eer. ilpijn. en en Graveel, undaire Yerochijnie twellcn. éren'. ierk builen, irmcn van alle soc: leriscbe ziekten, -douloureux, akheden uit welke) :aken ook, enz., ent 5 /"13,50 f 20. - 13,83 L te bekomen Hoofdplaat, Bergen-ópZoi le 's Hefto) 244. Hol Inns 10 Malden La' plaatst, bij J te Middelbul lensdijlt, vri even franco. de LOOZE fc ikttft krijgseer verlaten, doch moest de wapens te Ca- resta overgeven. De amunitie moest worden ach tergelaten. De officieren worden niet bij de Ita- liaansche armee aangenomen alleen aan de soldaten wordt dit vergund. Zij, die hiervan geen gebruik willen nraken, worden naar hunne haardsteden terug gezonden. De Revue Contemporaine geeft een belangrijk verslag aangaande, de uitgebreide oorlogs-loebcreid- selen, die door Oostenrijk op de grenzen van Vcnetic gemaakt worden. Te Venetie, is in het midden van het groole kanaal een eiland mot kanonnen bedekt verrezen, en nieuwe vestingwerken zijn le Lidoen Malghcra aangelegd. Te Verona heeft men middelen gevonden oin de hoogten rondom de stad met batte rijen en forten te bedekken. In de vlakte naar Mantua en het Garda-Meer zijn nieuwe forten verre zen, of de reeds bestaande versterkt. Wij maken ons aan geene overdrijving schuldig, wanneer wij zeggen, dat Verona thans een leger van 100,001} man bedekken. In een enkel jaar is Peschicra een tweede Verona geworden het heeft nu cencn dubbe len gordel van gedetacheerde forten. Eene sloomvloot ligt in zijne haven ten anker. De briefschrijver had Legnano of Mantua niet gezien, maar naar hij van alle zijden vernomen had, blijkt dat de verdedi- ginswerken van den Pó, evenmin veronachtzaamd zijn, ais die van den Miucio. Dezer dagen heeft een arbeider, die in liet bosch bij Vésinet een vijver hielp graven, eene heer lijke cainée, rijk met goud gemonteerd, en nog ge heel ongeschonden gevonden. Dit prachtige kleinood prijkt met liet portret van Mevrouw de la Vallière Er bestaan bewijzen, dat het door haar aan Me vrouw de Moutespan gegeven en door deze om streeks het jaar 1638 iu liet boscli van Vésinet verloren is. Parijs, 8 Nov. Een aantal fabrieken en groole werkplaatsen in Frankrijk hebben van wege liet de- parlement van marine zulke aanzienlijke bestellingen ontvangen, dal liet in onderscheidene inriglingen aan een genoegzaam aantal werklieden ontbreekt. De voornaamste bestellingen betreffen op dit oogen- blik de leverancie van ijzeren platen, tot het blin deren van schepen. Ter voorziening in al die uit gaven zal een aanzienlijk crediet worden aangevraagd. Frankfort, 8 Nov. Uit Naumburg wordt ge meld, dat voor een paar dagen in het nabij de stad gelegen bosch des avonds twee pistoolschoten vielen. Terstond begaf men zich met lantaarns derwaarts. Nadat men een gedeelte van liet bosch had doorzocht, vond men er twee lijken, namelijk van een jongeling en een meisje, heide zeer goed gekleed; de eerst bedoelde had een pistool iu de hand en schijnt eerst zijne gezellin van liet leven beroofd en vervolgens zich zeiven le hebben doodgeschoten. Op een blad papier, in hunne nabijheid gevonden, las men liet volgende: »Wij hebben onze geboorteplaats verlaten en ons van liet leven beroofd, ton einde ontslagen te zijn van de bezwaren, welke wij iu liet leven ondervonden. Dat men onze lijken op eene voeg zame wijze ter aarde bestelle." Beide zijn onbekend en naar de klceding te oordeelen uil iiet naburige Saksen. Parijs, 7 Nov. Omtrent de capitulatie van Capua wordt gemeld, dat het bombardement dier stad den lsten dezer, des namiddags ten 4 ure is aangevangen cn tot 8 nre krachtdadig werd voortgezet. Het vuren is toen wel eenigzins verminderd, maar bleef toch tot 's nachts ten 1 ure aanhouden. Nadat het ver volgens was gestaakt, werd liet van vier tot acht ure weder voorlgezet, lol. de vesling leu half negen ure kapitulecrde. De voorwaarden werden des na middags ondertcekend. Het garnizoen (9000 man) m°gts volgens de overeenkomst, de vesting met B-dgu. Rrnssel7 Nov. Voor de ligting der nationale militie van 1860 waren alhier ingeschreven 1236 jonge lieden; van dit getal kunnen lezen, schrijven en rekenen 861, lezen en schrijven 53, lezen al leen 13; van 48 heeft men den graad van onder- rigt niet kunnen nagaan; 297 hebben volstrekt geen onderwijs genoten. Staphorst, 8 Nov. Er zwerft hier nog eene oude vrouw, iu de wandeling soldalen Griet genaamd, van dorp lot dorp rond. Zij heeft een 100 jarigen ouderdum bereikt. In haren jongen tijd oefende zij het bedrijf van marketentster uit, eu woonde als zoo danig onderscheidene veldslagen van Napoleon I bij. In het genot van pensioen zijnde, valt zij niemand om giften lastig. 's EBertogenbosch, 9 Nov. Gisteren avond ten half acht ure hebben twee soldaten van liet alge meen depot van discipline getracht van bet Fort den Papenbril, waarin dat depot is gekaserneerd, te onlvlugtcn. Zij hadden zich ten dien einde van beddenlakens bediend, waarmede de waaghalsen van de vesten naar de gracht nederdaalden. Aan den voet van den vestingmuur gekomen stonden zij lot aan de knieën iu het water. Een hunner ondernam de overzweinrning en is spoorloos verdwenen, men weet namelijk niet of hij verdronken of ontkomen is. Tot dusverre was alle nasporing vruchteloos; do ander had den moed niet zijn kameraad le volgen, maar riep om hulp; hij werd uit zijne netelige positie gehaald en zal gewis voor deze roekelooze daad gestraft worden. KoornSwijk, 9 Nov. Maandag den 5 dezer is alhier iemand in de kracht des levens overleden, na gedurende 10 dagen bijna niets te hebben ge noten dan brandewijnterwijl hij in de laatste dagen zijns levens op eene verschrikkelijke wijze begon te razen en le lieren, als een wild dier, gedurig schreeuwende nu om brandewijn en als bij dit gedronken had, om water, totdat hij eindelijk Maandagmorgen dood iu zijn bed werd gevonden. Welk een ontzettende bijdrage, hoe de sterke drank den mensch vóór zijn tijd ten grave sleept cn kin deren tot weezen maakt, wanneer de ouders zich aan dal misbruik schuldig maken. De ongelukkige overledene was geen doorgaande dronkaard, docli maakte zich bij lussehcnpoozeii aan liet misbruik van sterken drank schuldig en is nu eindelijk in zoo'n roes bezweken. 's Gravenliage, 9 Nov. Heden nacht heeft men eene poging lot diefstal gedaan ten huize van den heer K. op den Beznidenhoulschen Weg alhier, doch door de waakzaamheid van de nachtwacht, zijn de dieven in bun voornemen gestuit; zij hebben zich met de viugt weten te redden. middelburg, 9 Nov. Wij vernemen dat in de eergisteren avond gehoudene vergadering van den broeden kerkeraad der nedcrduilsche hervormde ge meente alhier, mot eene groote meerderheid is be sloten om aan list collegie van kerkvoogden gunstig te adviseren ter inwilliging van het verzoek om afstand van de Koorkerk ten dienste van hel zesde Zecuwsch muziekfeest. Kerkwerve, 11 Nov. Onze geliefde leeraar, Ds. A. van der Meij, maakte ons in de voormiddag- godsdienstoefening van lieden hekend, dat hij vrij heid had gevonden voor liet beroep naar de Herv. gemeente te Hulst te bedanken. Dit berigt werd met innige blijdschap door ons vernomen. Zicrikz.ee, 12 Nov. Naar men uit goede bron nen verneemt, zal met het aanslaande voorjaar, de telegraaflijn van Zierikzee op Bergen-op Zoom, verlengd worden tot Rozeodaal, welk kantoor volle dagdienst heeft. Door deze maatregel zal de handel van Zierikzee en omstreken zeer gebaat worden; terwijl de lijn van Rotterdam op Middelburg en Vlissingen, daardoor van twee kantoren wordt ont last, en beide laatste plaatsen er dus insgelijks veel bij winnen zullen. Zierikzee, 11 Nov. Uit Hellevoetsluis schrijft men ons Terwijl de Cornells Dirkskotnm. luit. der le kl. Koopman, den lOdeu naar Curagao vertrekt zal dan, gelijk ik u reeds meldde, le gelijker tijd de Zeehond buiten dienst gesteld worden. »Van de Zeeland is van de recile van Smirna mij o. a. het volgende geschreven, dat welligt ter opname niet onbelangrijk is »Wij zijn allen zeer gelukkig, dat ons verblijf op de kust van Syrië ten einde loopt. De onder vinding van den afgeloopen zomer beeft mij de volle overtuiging gegeven, dat eene reis in de Middellandsche zee niet altijd aangenaam is. Noch in O.- noch in W.-l. heb ik immer zulk eene on dragelijke hitte uitgestaan, als wij te Beyruth on dervonden hebben. Ook mijne kennismaking met liet heilige land beeft mijn enthousiasme dienaan gaande merkelijk verminderd vooral na de poëlische beschrijvingen van de Lamartine te hebben gelezen is men zeer teleurgesteld. De felle hitte heeft ons volk veel kwaad gedaan, en hebben wij eenige manschappen aan dyssentcrie verloren. bOuzc tegenwoordigheid was hier op de Syrische kust even uoodig, als een vijfde wiel aan een wa gen, daar alleen de groote mogendheden regl van handelen hadden. De Franschen waren dan ook de handelende personen. Wat het eskader betreft, dat is eene treurige historieMen had de f 11,000 tractement van den chef d'cscadre wel kunnen besparen, daar de schepen al zeer zelden bij elkander zijn, en mogt dit al eens het geval wezen, dan wordt er toch niets gedaan. Tol den huidigen dag is er nog geene manoeuvre gedaan, dan eene eenvoudige wending, die nood zakelijk in den koers le pas kwam. Het is boven dien eene ware republiek: ieder kommandant doet wat hom goeddunkt. Er is nog nimmer een sein van ontevredenheid gedaan, niettegenstaande er dagelijks reden voor bestond Misplaatste protectie is en blijft steeds de kan ker voor onze marine." Eergisteren namiddag had te Zwijndrccht een vreesclijk ongeluk plaats. In den molen van den heer H. van Loon moest een nieuwe sleen «orden ingebragl, ter zwaarte van ongeveer 4090 Ned. pon den. Ter adsistenlie bij dit gevaarlijk werk was door den eigenaar uitgenoodigd dc molenaarsknecht R. Borgmeijer, die op dal oogenhlik in zijn olie- en trasmolen aan den Draai werkzaam was. Onder liet opliijsclion van den sleen brak de ketting, waar aan deze was bevestigd cn liet gevaarte trof den werkman zoodanig tegen de borst, da! hij nog slechts enkele teekencn van leven gaf. De ongelukkige, die een oppassend huisvader was, laat eene ziekelijke vrouw en vier hulpbehoevende kinderen achter. Voor onderscheidene jaren vertrok van Deventer naar Oost-Indië zekere li. J. H., zijne vrouwen twee jonge kinderen in armoede achter latende. Sedert werd niets meer van hein vernomen. Zijne echtgenoot verkreeg eene ontbinding van liet huwelijk en trad voor eenige jaren met een ander in den echt. Thans is B. j. II. teruggekeerd en ligt Ie L. ziek. Zijn cindo voelende naderen, heeft lij verlangd zijne kinderen le zien, die beiden nog iu leven zijn en die hij zijn niel oiibelauglijk vermogen zal nalaten, dat hun in hunnen behoefligen loeslaud zeer te stade zal komen. Een winkelier in vcrwwaren le Oud-Beijèr- land had op zijne toonbank, doch inoeijeiijk le be reiken, een doosje met wisselgeld slaan, waaruit hij van tijd tot lijd wat miste. Zijne verdenking viel wel op een langen man, die, ofschoon voor liet uitwendige zelfs ultra-reglziiinig in de leer, doch in het geheel niet reglvaardig iu den wandel bekend stond, en die dikwijls, maar met kleine hoeveelheden verwolie kwam koopen, welke niet voor 's hands in den winkel was en van buiten gehaald moest worden; maar de winkelier kou niets bewijzen. Hij kwam daarop op den inval, om in dal doosje gekenmerkte geldstukjes te doen, die naauwkeurig le beschrijven, en dit signalement, met medcdceiing van geheel het geval, ook in afschrift aan de politie te overhandigen; terwijl men door een gaatje in de binnendeur een onmerkbaar gezigt in den winkel had. De verdachte kwam als gewoonlijk weer om verwolie, cn werd door het gaatje in de deur bespied, toen hij met zijne lange armen geld uit het doosje nam cn in den zak slak. Dadelijk werd daarvan aan de politie in stilte kennis gegeven en dc dief zoo lang uoodig aan do praat gehouden. Eerst ontkende hij alles, maar toen de politie hem de corpora delicti, waardoor hij oude rat in den val gekomen was, loonde, heeft hij alles bekend, en zil na reeds te Dordrecht secuur achter slot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1