No. 1731. 17e Jaarg. Nieuwstijdingen. 39uU#t(iltiwb» WVoensdag, 24 October I860. ZIERIKZEESCHE NIEEV. Dien Abonneert zlcb: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnements-Frijs: ■■•Voor beide uitgaven. Voor .3 maandenf 1,30 Franco per postin Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. A «\vertentlën* 10 cent voor eiken regcH. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondenc Stukken Franco. Londen, 19 Oct. Een uit Truxillo geschreven brief van 18 Sept. behelst nadere bijzonderheden wegens het tragisch uiteinde des Amcrik. vrijbuiters William Walker, die denlSdcn Sept. aldaar gefusil leerd werd. Gedurende de 6 dagen zijner opsluiting was hij tot nadenken gekomen en toen men hem naar de strafplaats gevoerd.had sprak hij deze woorden: »lk verklaar een lid der Roomsche kalh. Kerk te zijn. Ik verklaar de bevolking van Honduras in groote mate te hebben beleedigd, waartoe ik door de be- wouers van het eiland Rustan vervoerd ben, die na mij geroepen te hebben, mij bedrogen en aan mijn lot overlieten. Ik vraag vergiffenis voor de ongeluk- kigen, die mij vergezeld hebben, want zij zijn niet zoo schuldig als ik. Als de opoffering van mijn leven de maatschappij van eenig nut kan zijn leg ik l het gaarne af, aan mijne reglers vergiffenis schenkende opdat ik mijne vergiffenis in de toekomstige wereld ontvangen moge." Een tiental soldaten loste toen hunne geweren op hom en alles was voorbij. Zijn I lijk werd in stilte begraven en noch bij de autori teiten, noch bij de bevolking werden eenigc sporen van wraakzucht of verbittering bespeurd. Integen deel scheen zich medelijden met het lot des onge- lukkigen fortuinzoekers te vertoonen. In een brief uit Cape Coast Castle van 16 Sept. leest men hel volgende: De wreedheden te Daho- meij gaan de vroegere beriglen te boven. Duizende ongelukkigen zijn opgeofferd. Onlangs kwam een stoomschip voor de kust en nam 1500 slaven aan boord. Een daar aanwezig oorlogschip zag hel vaar tuig, doch vermoedde niets kwaads. Men verneemt dat aldaar Engelschen en andere Europeanen in de gevangenissen zijn geworpen, waarschijnlijk omdat zij geweigerd hadden het slagtcn van ongelukkige men- 6chen hij te wonen of deel te nemen aan de voor schriften der helsche bijgeloovighcid. Mogten deze gruwelen toch ter regtcr plaatse bckeud en gestuit worden. Wcenen, IS Oct. De Ostdcutsche Post zegt, dat sedert eenige dagen vele officieren in vreemde uniform op de openbare plaatsen te Wecnen gezien worden. Het zijn de overblijfselen van de ontbonden Pauselijke armee, die teruggekeerd zijn uit hunne kortstondige krijgsgevangenschap. Zij verklaren dat de generaal Lamoricière de Oostenrijkers niet genegen was. Hij was zelfs onvriendelijk jegens hen en wilde aanvankelijk het Duitsche kominando in hunne zelf standig gevormde battalions niet dulden. Eerst in de laatste dagen, toen hij te Ancona tegenspoeden had werd hij vriendelijker jegens hen. Overigens hadden officieren en manschappen gedurende hunne gevangenschap zeer slechle dagen. Weenen, 18 Oct. De Osld. Post zegt het vol gende: Eene nadere aansluiting van Pruissen aan Rusland is onmogelijk, daar Pruisen zich bij eene toenadering tot Rusland in dezelfde m.ate van En geland, zijn natuurlijken boridgenool, zou moeten verwijderen, en juist daarom gelooven wij te mogen betwijfelen, dat in Warschau eene driedubbele allian tie tot stand zal komen. Bij voortduring worden voor rekening der rege ring talrijke aankoopen van paarden gedaan; ook worden vele contracten voor latere leveringen gcslolen. Parijs, 19 October. De dagbladen behelzen thans uitvoerige bijzon derheden over den intogl van Koning Victor Ema nuel in Ancona en over de geestdrift, welke bij die gelegenheid door de bevolking aan den dag werd gelegd. Eene onzaggelijke menigte was op de been ieder wilde den Koning zien, en zelfs de daken en schoorsleencn waren digt met mcnschen bezet. Ein delijk kwamen de stoomers in het gezigt. Toen de eerste saluutschoten van de forten gelost werden, gaf de bevolking door een eindeloos gejubel aau hare vreugde lucht. Eindelijk begonnen alle kanon nen der land- en zeebatlerijen, alsmede de schepen hunne saluutschoten te lossen, liet schip wierp het anker, en de Koning stapte kort daarna aan wal. Wegens het oorverdoovende geraas, door het kanongebulder, het klokkengelui, de juichkreten eu de muzijkkorpsen veroorzaakt, kon de Koning zeker niet veel verslaan van de aanspraak, welke de autoriteiten bij zijne aankomst hielden. Hij zag echter de verheugde gezigten, alsmede hoe het volk zich door de troepen heendrong en hem naauwelijks plaats overliet om verder te gaan. Men inag zoo meldt een bcriglgevcr van de han delingen van Victor Einanuel denken wat men wil, inaar dit is zeker, dat zijn naam tot op dit oogen- blik voor eiken Italiaan een tooverachtigen klank heeft. Men moet de uitwerking van een«leve Italië 1 leve de Koning 1" van nabij zien, om zich een denkbeeld te kunnen maken van de afgodische verecring, welke den Koning, d. i. den Italiaan door de Italianen gehragt werd, doch men moet ook welen, wat Italiaansche evvivas belcekcncn en welke strekking zij hebben. Blijkbaar gelroffen, begaf de Koning zich, het hoofd fier omhoog geheven, naar den gereed staanden schimmel en in een oogenblik zat hij in den zadel. Op den weg naar liet Maïsveld werd de Koning letterlijk met bloemen, kransen, gedichten, enz. overstelpt. Na zijne terugkomst defileerden 10,000 man van alle wapens door de slad. Des avonds was de gehecle stad, de havenmuren en de havendam geïllumineerd. Slechts de 28 kerken der stad en de beschadigde vuurtoren vertoonden geen enkel licht. De Koning reed nog laat in den avond, door den generaal Fauti en den graaf Fazioli vergezeld, door de straten, vriendelijk dankende voor de buitengewone geestdrift, welke ook nu de bevolking voor liern aau den dag legde." Koning Victor Emanuel wordt elk oogenblik te Napels verwacht, waar groote toebereidselen voor zij ne ontvangst worden gemaakt. De dictator en de autoriteiten der stad zullen hem op de grenzen der provincie Napels ontvangen. Nog voortdurend kwa men er, volgens de jongste depêches, troepen over zee in Napels aan. Dezelfde beriglen melden, dat de Abruzzen, waar de koninklijken een groolen aanhang hebben, streng worden bewaakt. De Constitutionnel verhaalt, dat Garibaldi in den slag van 1 Oct. bijna al zijne beste manschappen verloor en dat zijn leger zich in een bcklagcnswaardigcn toestand zou bevinden. Het grootste gedeelte zijner vreemde vrij willigers zou gesneuveld zijn. De Koning van Napels heeft in eene dagorder zijn leger aangespoord om op liet slagveld alle gema tigdheid jegens de overwonnen vijanden te toonen en daarin tevens een bataljon zijner jagers hoog gepre zen, omdat dat korps na den vreesselijken strijd van 1 Oct. met de gevangenen genomen Garibaldia- uen broederlijk zijne soep en rations deelde. In een telegram der Morning Post uit Parijs wordt bevestigd, dat Frankrijk, Rusland en I'ruis- sen de blokkade van Gacla niet erkennen, ofschoon de beide laatstgenoemde mogendheden hare gezan ten niet terugroepen. Garibaldi moet hij een der laatste revue's over zijne troepen verklaard hebben, dat Venetie met geweld zal worden genomen, indien Ooslenrijk het niet goedschiks afstaat. Meppel, 19 Oct. De maatschappij tot redding van drenkelingen gevestigd te Amsterdam, heeft aan den Iieer D. van Es, mcd. doctor alhier, de gouden medaille toegekend, wegens het redden van een lGjarigen jongeling alhier, die schijndood uit het water gehaald, ongeveer een uur in dien toe stand had verkeerd, maar onder de volhardende aanwending van doeltreffende middelen, eindelijk in het leven werd leruggeroepen. Harderwijk, 19 Oct. Even als Woensdag den 17den van hier 8 Zwitsers naar liet depot van het 7de rcg. te Utrecht vertrokken zijn zullen op mor gen weder 12 man naar liet depot van hel 2de rcg. te Gouda vervoerd worden, om na aldaar gekleed te zijn, naar de veld-balaillons van dat rcg. te Vlis— singen te worden gedirigeerd, om van hier de reis naar Oost-Indic te aanvaarden. Onder beide deze trans porten zijn reeds personen die in het pauselijke leger hebben gediend en door Garibaldi krijgsgevan genen zijn gemaakt. De landbouwer verheugt zich over hot algemeen in eene goede hoeveelheid aardappelen, die zeer goed van kwaliteit en stuk zijn. Van ziekte is hier bijna niets opgemerkt. De prijzen zijn f 2.40 k f a en zouden zekerlijk lager zijn, indien de uit voer naar Friesland niet zoo aanzienlijk was. 's Gravenhage, 17 Oct. Als ccnc zeldzaamheid kan men niedcdcelen, dat gisteren avond alhier eene vrouw van 19 jaren van haar vijfde kind is bevallen, waaronder zich geen tweelingen bevinden. Op de bcgrooling voor de dienst in de ge stichten Oinnierschans en Vcenhnizen, voor het jaar 1861, zijn de uilgaven, voor beheer, arbeid en on voorziene behoeften op f 699,305 geraamd. Tot dekking dezer uitgaven worden aangewezen de betalingen 1". van dc gemeenle-besluren voor de verpleging van niet veroordeelden 2°. van het departement van binneulandsche zaken, wegens ver pleging van personen, welker domicilie van onder stand niet kan worden uitgevonden, en 5°. van liet departement van Oorlog voor verzorging van mili tairen en hunne huisgezinnen verder de gelden in te houden op de pensioenen van verpleegden, welker domicilie van onderstand niet kan worden uitge vonden de over 1859 nog verschuldigde gelden de te verkoopen voortbrengselen en voorwerpen, en de bijdrage, welke op dc bcgrooting van het hoofd stuk voor de Rinnenl. Zaken is gehragt. Bij de memorie van toelichting van den mi nister van Binnenl. Zaken is aangemerkt, dat men te rade is geworden om de machinale katoenspin nerij op te heffen, omdat het is gebleken, dal de zelve bezwaarlijk met winst kon worden gedreven; dat, zoo men dezelve had willen aanhouden, eene belangrijke aanschaffing van nieuwe werktuigen ont- verniijdelijk was geweestdat zij uit liet oogpunt van werkverschaffing aan de bevolking niet gevor derd wordt en er overvloedige gelegenheid aanwezig is om dezelve met andere takken van bedrijvigheid onledig te houden, en van deze, naar male er meerde re werkkrachten aan worden toegewijd, meer gun stige uitkomsten te verwachten zijn dat alzoo de opheffing van de machinale spinnerij in s Rijks be lang heeft plaats gehad en ook zal strekken Ier bevor dering van de vereenvoudiging der inrigting, welke de Regering verlangt. Capelle, IS Oct. Voor eenige dagen kwam in de Nieuwe Roti. Ct. een bcrigt voor uil llaams- donk, waarin melding werd gemaakt van een getui genverhoor, ingesteld ten gevolge ccncr aanklagt legen ds. A. P. A. du Cloux, die, den 15 Julij 11. aldaar in de vacature predikende, in zijne leerrede met minachting van Z. M. den Koning en HD. huis zou gesproken hebben. Als eene aanvulling op dat berigt kan gemeld worden, dat weinige dagen na dat verhoor eene andere verklaring aan den mi nister van justitie is opgezonden, waarin p. m. 200 toehoorders uit vijf verschillende gemeenten betui gen, dat door ds. du Cloux nicls is gesproken, dat kwetsend of belcedigend was voor den Koning of HD. huis, terwijl oudcrtcekenaars zich verder bereid verklaren, dit onder cede te bevestigen. Kicrikzce, 21 Oct. In het laatste nonimer van de Ncdcrlandsche Spectator komt, ouder liet opschrift Noord- en Midden-Italic in Augustus 1860, eene zeer lezenswaardige schets over de zoogenaamde Italiaansche beweging" voor. Wij deelcn daaruit onderstaand fragment mede, dat wel verdient door cenc zekere zeer uitsluitende rigting hier te lande in ernstige overweging te worden genomen. Daar wij nogal snel reisden en geen van beiden in de door ons bezochte plaatsen bekenden had, kwamen wij sleclils weinig met Italianen in aanraking. Wanneer dit echter het geval was, konden zij, die wij door eene toevallige ontmoeting op reis meer van nabij leerden kennen, hoewel tot den fatsoenlijken stand bchoorende, noch door intellectuele ontwik keling, noch door maatschappelijke betrekking lot do meest beschaafden of tol de aanzienlijken gerekend worden, maar juist daardoor strekken hunne gevoelens en meeningen tot goede voorbeelden der denkwijze van den eigenlijken middelstand, dc ware kern van elke nalie. Zij nu verklaarden allen, dat dc wereldlijke heerschappij van den Paus, de groolsle hinderpaal tegen de eenheid van Italië, een einde moest nemen, maar daarmede verzaakten zij niet in het minst de gehechtheid aan de katholieke kerk en waren hunne godsdienstige denkbeelden uit een protcstantsch of liberaal oogpunt geenszins verlicht tc noemen. Voorzeker is het opmerkingswaardig, dat de Italianen zoo algemeen het wereldlijk bestuur van den Paus verfoeijen, zonder daarom ceiiigcrmate zijn geestelijk gezag in twijfel te trekken, terwijl de invloedrijke katholieken builen het schiereiland even algemeen het eerste als een onafscheidbaar iets van liet laatste voorstellen. Mogt de katholieke kerk in haar eigen belang Icercn inzien, welk gevaarlijk spel zij drijft, door den Italianen met geweld den Paus als behecrschcr van een grooter of kleiner deel van hun land te willen opdringen, met het eenigc gevolg dit volk daardoor, langzaam inaar zeker, van zijn voorvaderlijk geloof afkcerig te maken. Niets is eene meer verkeerde cn hoogst partijdige voorstelling, dan die men in zoo vele dagbladen aantreft, als ware de tegenwoordige Italiaansche beweging slechts het werk cener kleinere minderheid en als zuchtte het meerendeel der nalie, cn vooral de geloovige katholieken, onder den tyrannisclicn druk van eenige weinige ondernemende heethoofden en ongeloovigen. Overal waar wij kwamen, had de godsdienstoefening ongestoord plaats cn waren de kerken, die een ieder op eene Italiaansche reis zoo herhaaldelijk beziel, vooral op de hoogc feestdagen druk bezocht. Alleen in Venetie en andere nog aan het vrome Oostenrijk onderworpen steden vonden wij menige kerk in een militair hospitaal of mccimagazijn herschapen; in hel vrije Italië daarentegen trof ons in de kerkgebouwen niets vreemdsoortigs, behalve dat hier eu daar de marmeren heelden van dezen of genen beschermheilige met driekleurige halsbandjes versierd waren. Zeker voor ons ernstig gestemde zonen uit het Noorden een zonderling schouwspel, maar dat bij den luchligen cn bewcgclijken Italiaan geenzins van ongodsdien stigheid getuigt. Heeft toch de H. Januarius dezer dagen niet evenzeer voor Garibaldi als voor al zijne voorgangers in het bewind van Napels zijn bloed doen vloeijen en toont dit niet, dat deze heilige de leer, dat alle gestelde maglen uil God zijn en daarom moeten geëerbiedigd worden, veel juister opvat, dan zoo menig schijnheilige, die uiteigen belang reeds lang vervallen cn'.„ivuildc standbeelden inct dwang weder op hun voolsluk wil opriglen Mogen de gocgeloovigen onder de katholieken bij ons te lande zich toch niet diets laten maken, als werden hunne kerk en godsdienst door de Italiaansche be weging bedreigd. Alleen Jezuitcn, bedelmonniken cn geestelijken boven den rang van pastoor loopen daarbij gevaar en werken dan ook dc nationale zaak met al hunne kracht tegen. Zij vreezen toch niet ten onregte, dat de rijke kloostergoederen zullen worden aangetast en dat de verbazende inkomsten der bisschoppen cn andere hoogwaardigen zullen worden ingekort; maar mogt deze maatregel plaats grijpen, het gevolg daarvan zoude zijn, gelijk dit reeds in Sardinië het geval was, verbetering van het thans meest zoo verwaarloosde lager ouderwijs en verlioogiirg der nu zoo schrale bezoldiging der lagere geeste lijkheid, de eenige, die de eigenlijke herderlijke zorg, den hooldpligt van eiken godsdienst-lecraar, ter harte neemt. Van daar dal de zoogenaamde wereldlijke geestelijken, de pastoors en kappellaans, meest allen warme voorstanders der hcdeudaagsclie beweging zijn. Het Staatsblad N°. 62 bevat een koninklijk besluit van 11 Oct. 1860 lot intrekking van het kantooi van betaling cn invoer langs de Schelde, gevestigd te Veerc (Zeeland). Wij vernemen, hetgeen trouwens door een be

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1