Woensdag, S September 1860. No. 1717. 17e Jaarg. DE KERMIS. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Meclslrjjj i deze 2iinei j dat hij ,0J en is in, uwste A,. »la,. Men Abonneert zich! In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Koord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnements-Prljst Voor beide uitgaven. Voor 5 maandenf *,30 Franco per postin Nederland 1,60. Voor Noord-Aoierika Franco New-York - 3,90. bewoon! inch. deze bo- bij hem verder bij Sterke ETTEN. 1IEBBEN. is op vele eeliler verre wat schoon raak maak, ile verwijt at aanzien lij uit vele namer geur langstellen- 'S BERG- reeds dor- leringsmid- cen zeker fid (of ver te prijzen toch zoude geur te beter zich den uilge- zijn. De aanvragen Uoofddcpót Verschijnt! Op Woensdag en Zaturdag. A dvertentlüni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cent. De inzending der Advertcnticn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag 10 ure. 15 u r c a u Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. voor de Ieder uwer, waarde vrienden 1 Ziel dal het reeds kermis is, Velen zien het met genoegen, Weinigen met ergernis. Moeders die nu zillen grommen Op hun dochters, met misbaar, Zijn vergeten wat zij deden, Voor een vijf-en-twintig jaar. Zijn vergeten hoeveel nachten, 't Raam zij lieten open staan, Om hem stil in huis te laten, Met wien zij naar 't Bal moest gaan. Doch wat daar dan wel geschiedde, Zag haar moeder toen ook niet, En nu zorgt de dochter weder Dat het moeder ook niet ziet. Dit zegt moeder nooit de dochter, Noch de buren, noch de meid, Zelfs haar echtvriend mag niet weten, Wat zij deed op keruois-tijd. Wie zal dus nog langer zeggen, Dat een vrouw niet zwijgen kan?.. Doch nieuwsgierig zijn ze allen, Naar de daden van hun man. Dus veel moeders die bedenken, Wat zij deden in bun jeugd, Wat zij zagen van bekenden, Zijn beangst voor kermis vreugd. Ook de vaders van de zoontjes, Zwceten nu reeds dag en nacht, Doch dit is meest om de schijven, Die de zoon van vader wacht. Doch bij 't zien van al 't gewemel, En bij 't drinken van een glas, Wenscbt mama nog wel te wezen, Zoo zij in haar jeugd eens was. En papa brengt dan de nachten Van 't verleden, voor den geest, Ziet dan dat de jongen blijven, Zoo de ouden zijn geweest. Dus laai zakken de bezwaren, En niet langer meer gepruild, Laat de dochter ook eens lagcheD, Waar de moeder niet om huilt. Laat de zoon nu ook eens mallen, Zoo de vader dikwijls deed, En hem dan een losbol noemen, Zoo men hein eertijds verweet. Denkt dit alles moet zoo wezen, 't Is de weg naar 't echt-altaar, En de accoucheurs die bidden, Allen om een vruchtbaar jaar. Op dus, maagden! schoone Nimfen, Netjes u nu opgetooid, En uw lokken met wat bloemen, En een kransje opgeplooid. Ga geniet de vreugd van 't leven, Want liet leven dat is kort, Maar nog korter is de kermis, Hoe lang zij beweend soms wordt. Ledigt dapper de bokalen, Als gij in de balzaal zweeft, Als men na het galopperen, Men u soms een kusje geeft. Als gij met uw orgelkelen, 't Koudste hart tot u bekoord, Want het is bij zanggodinnen Koeltjes, als men 't glas niet hoort. 'M In de liooge oudheid werden de schoonste, vrolijkste ics Nimfen genoemd, die den afstand tusschcn de schen en de Eugcleu aanvulden. Maar laat die Sirenen-zangen, U niet brengen al te gaauw, Van één enkel uur van vreugde, In een reeks van jaren rouw. En gij, liceren! weest omzigtig, Dat gij door geen Engelen-stem, Niet verpligt wordt meé te klappen, Uit de kweekschool in den Hem. En dat wel in Themis Tempel, Waar de deugd op 't kussen zit. Want die schrijft, zoo het moet wezen, Uwe namen zwart op wit. bonden, 29 Aug. De Morning Post maakt Oos tenrijk indachtig op het gevaar, dat het ten aanzien van Venetic te wachten heeft van Garibaldi. Genoemd blad beschouwt niet alleen Napels voor de Bour- bonsche dynastie reeds verloren en dit kan, na het geen in de laatste dagen voorgevallen is, geene ver wondering baren, maar het verwacht ook dal Rome weldra zal volgen. Garibaldi zal alsdan over een leger van niet minder dan 230,000 a 300,000 man te beschikken hebben; eene krijgsmagl, geducht genoeg om het werk van llalie's eenheid te vollooijeii. Volgens het orgaan van lord Palmerslon is er voor Oostenrijk thans slechts één middel meer om Venctie te behouden; dat middel bestaat in het invoeren van hervormingen op groote schaal niet alleen in Veiielie zelf, maar in alle ileelen der monarchie. Het blad haalt een gezegde aan van lord Palmerslon. Gari baldi's zegetogl, zeide deze staatsman onlangs, zou zonder liet wanbestuur der Napelschc regering zonder het onzalige stelsel aldaar zoo lang in zwang onver klaarbaar zijn. Dit nu voegt de Post er bij, is ccne les voor Oostenrijk. De vierhoek mag nog zoo sterk zijn gemaakt, zoo lang de bastions verdedigd worden door verbitterde Hongaren, door morrende Galliciërs, door onvergenoegde Croaten, kan Oostenrijk in de ure des gevaars, niet rekenen, dat zij lang weerstand zullen bieden. Zij zijn in dit geval veeleer ccne bron van zwakte dan van sterkte voor de regering; want men vergete niet, dat de vijand is Garibaldi, een man, die aan het hoofd slaat van een groot leger, dat voor de nationale zaak strijdt. Het opinci kelijke van liet artikel is vooral daarin gelegen, dat aan Oostenrijk den raad gegeven wordt naar middelen om te zien, die strekken kunnen om Venetie voor de monarchie Ie doen behouden. Nog niet lang geleden, zag de Morning Post niets liever dan Vene tie den weg volgen van Sicilië. Zoo als men weet heeft ook de Times voor eenige dagen ten aanzien van Venetie een anderen toon aangeslagen. Parijs, 29 Aug. Mazzini heeft weder een artikel in zijn dagblad Unita Italiana openbaargemaakt, waarin hij geheel Italic te wapen roept en tegen de staatkunde der Sardinische regering uitvaart; natuur lijk omdat deze niet handelt, zooals hij wenschl. Doch deze volksmenner heeft thans volstrekt geen crediel inccr in Italië. Naarmate de zin voor het constitnlionalisme en de vrijheid aldaar wortel hebben gescholen, is de aanhang van dien republikein ver minderd. Het contrast lusscheu hem en Garibaldi is bovendien thans elder te voorschijn gekomen. Terwijl de laatste een man is van handelen en geen gevaar ontziet, spoort de volksmenner anderen aan tot daden, waaraan gevaren zijn verhonden, maar tracht zich zelvcn aan elke werkdadige handeling te onttrekken. Het blad, waarin hel bedoelde artikel is verschenen, is door de Sardinische regering in beslag genomen. Uit Damascus luiden de beriglen nog altijd zeer verontrustend. Fuad Pacha kan niet zoo krachtig handelen als hij wel zou wcnschen, omdat hij niet kan rekenen op zijne soldaten, die gemeciie zaak zouden maken met de Turkschc bevolking, wanneer hij lot executieu overging. In Turyn maakt men zich gereed om het nieuwe geschenk (Napels) van Garibaldi in ontvangst te nemen. Men verneemt, dat graaf Cavonr zijn ontslag heeft ingediend, doch later heeft hij zijn ver zoek ingetrokken, en het gevolg zijner verzoening met de liberale partij is de intrekking van hel besluit waarbij de inscheping van vrijwilligers voor liet leger van Garibaldi verboden wordt; dadelijk daarop zijn 400 vrijwilligers vertrokken. Het nieuwe koningrijk Sardinië zal in verschillende departementen gedeeld worden: Piemont, Loinhardije, Emilia, Toskane, Ligurien en Sardinië. De Heer Ralazzi zal tot pro- dictator te Napels benoemd worden, hij treedt in functie zoodra Frans II zijne hoofdstad verlaten heeft, en de bevolking (hetgeen niet uitblijven zal), zich voor de inlijving verklaard heeft. Dat men ook hier eene spoedige beslissing in de zaken op het Schier eiland verwacht, bewijst de omstandigheid, da! het 62ste reg. van linie, hier iu garnizoen, bevel heeft ontvangen naar Roine te vertrekken. Een hier wonende vriend van Garibaldi heeft een eigenhandigen brief van den dictator ontvangen, die echter reeds op 18 dezer, dus een dag voor hij aan boord van de City of Aberdeen scheep ging werd geschreven. In de tegenwoordige omstandig heden, nu zich vooral de Engelsche pers met de vraag bezig houdt of Garibaldi zijne expeditie tol het uiterste zal durven volvoeren, is dit stuk van hooge waarde. Na het behandelen van verschillende vertrouwelijke aangelegenheden zegt de dictator o. a.: Vergeet nimmer dal ik hen opgestaan, oin datgene te doen, wat Napoleon 111 ongedaan liet. Hij beloofde dat Italië tot aan de Adrialische Zee vrij zou zijn. Ik beloofde niets en stelde mij aan het hoofd van een handvol vrijwilligers, ten deele geoefend, ten deele ongeoefend. Zeg niet, dat ik een waaghals hen. Ik kende de gevoelens der verdrukte Italianen. Ik wist wat ik deed en bragt mijne plannen tot uilvoe ring. Thans, nu ik zoo ver gevorderd hen, dal ik op het punt sla naar liet vaste land te vertrekken; gelooft gij, dal ik dezelfde feil als uw Keizer zou be gaan. Nimmer. Ik heb alle kausen overwogen voor ik van Sardinië vertrok en zal mijn zwaard niet in de schede steken, aleer mijn geheel plan is uitgevoerd, ik zal niet halverwege blijven staan omdat ik over tuigd ben, dat het behoud van een gedeelte van Italië óf door Keizer Frans Jozef óf door den Paus vroeg of laat Italië onvermijdelijk tot den vorigen staat van slavernij moet terugvoeren. Het slaat middernacht, vaarwel I Men spreekt nog altijd van de vermeerdering der Franschc troepen in Syrië met niet minder dan vijf brigades. De regering moet daartoe reeds trans portschepen doen aankoopen. Beriglen van Bcyrulh van 22 dezer melden, dal Fuad-Pacha Ie Damascus 70 personen heeft doen iu hechtenis nemen, die beschuldigd zijn van deel genomen te hebben aan de gruwelen aldaar; 110 zijn doodgeschoten; 5000 personen van Damascus zijn met geweld bij het leger ingelijfd. 4500 Fran- scheu zijn reeds te Beyrulh ontscheept. Frankfort, 29 Aug. Uit Genève wordt berigt dat aanvankelijk het voornemen door Keizer Napoleon was opgevat, om gedurende zijn bezoek van Savoije een logtje op het meer van Genève Ie doen. Men zegt dal hij hiervan is afgezien, uithoofde zijn persoon daarbij gevaar kou loopen. In het ambt Wittmund (Hanover), is in het dorp Ubsted een afschuwelijke moord gepleegd. Ze kere A. Meier, een man die erg aan den drank was verslaafd, kreeg met zijn gehuwden zoon, met wien hij onder één dak woonde, twist, waarbij hij zijn zoon met eene spade de hersens insloeg. Rotterdam, 29 Aug. De plaatsing van het marineren standbeeld van wijlen den dichter Tol lens op liet piëdestal iu het Park, is gisteren met de meeste orde, binnen den tijd van 4 uren, ge lukkig volbragt. Het beeld, vervaardigd door onzen beroemden stadgenoot, den beeldhouwer Strackée, heeft eene zwaarte van 6000 Ned. ponden. Tot bij woning der plegtige onthulling, op den 24sten Sep tember, zijn uilgenoodigd Z. M. de Koning, H. M. de Koningin en ai de overige leden van het vorste lijk geslacht wijders de ministers, de hooge pro vinciale en gemeentelijke autoriteiten, de commissie voor de oprigting van het standbeeld, die, zoo als men weet, uit geachte ingezetenen van Amsterdam, 's Graveithage en Rotterdam bestaat, deputatien uit de verschillende kunst en wetenschap bevorderende instellingen, kunstenaars alsmede de heer Strackée en de kinderen en kindskinderen van den gevierden dichter. Het feest zal worden opgeluisterd door de uitvoe ring van eene feestcantate, naar aanleiding van een gedicht van den heer mr. A. Bogaers, door den heer Joh. J. If. Verhulst, terwijl de heer mr. W. S. van Reesema, daartoe door het comité der feest viering uilgenoodigd, eene korte feestrede zal uit spreken. Men schrijft ons uit Zundert: »De smokkelarij, die langs de grenzen tusschcn deze gemeente en Ossen- drecht sedert de laalste jaren plaats heeft, wordt thans op een nog veel ruimer schaal voortgezet, vooral wat kanten, mutsen en geborduurde voorwerpen in goud be treft; en niettegenstaande dat genoemde grenslinie over vloedig met commiescn is bezet, hoort men maar zelden dat er iets wordt aangehouden. Het ware intusschen te wcnschen. dat hierop eens naauwkeuriger gelet werd, aangezien zulks belangrijke nadeclen aan 's rijks schat kist veroorzaken. GEMENGDE BER1GTEN. Garibaldi maakt zich gereed om de verlofpassen van koning Bombardier en zijn geheele huis in orde te bren gen. Men vreest dat wanneer Zijne Napelsche Ma jesteit voor goed zal zijn verdwenen, Garibaldie ook den H. Vader hetzelfde lot zal doen ondergaan. Lola Montcs is nog niet dood, zooals gemeld is, maar weer voor goed van hare beroerte hersteld- Bonte Jan te Rzal eerstdaags een tourncé gaan doen om beeldekens van heiligen aan de kleine kinderen uit te deelen. Hij zal dus weer spieringjes uitgooijen om kabeljaauwtjes te van gen. Een veelal dronken Commies te W., die op het punt staat van op de lijst der ezels aan de groote krib staat uilgeschrabt Ie worden, anderen liet zoo moeijclijk niet te maken, wanneer hij te veel in het glaasje beeft gekekci Een jood te B., die door een Christen dikwijls oude Loterij-briefjes laat uitventen die geen cent waarde meer hebben, en alzoo het publiek schandelijk bedriegt, zal eerstdaags door de policie in beslag genomen worden. Een fiksche kapellaan tc Z., die afzonderlijk twee kamers bewoont, ontvangt nu en dan des avonds een jong bevallig meisje bij hem uit een naburig dorp. Eenige dagen geleden vroeg een jongeling uit die gemeente aan eene oude veel naar de kerkgaande oude vrouw: waarom de kapellaan dit schoon meisje.des avonds zoo laat bij hem laat komen? waarot de oude vrouw antwoorder »Dat is om de voeten van mijnheer dètt .kapellaan te wasschen, en vooral oin zijne nagels wat U korten." Te 'sGravenmag een schipper wel opp'^cn, om niet meer in den nacht bij Geertje te cppet daar er wel 20 dorpelingen op post zullen sta om jiem tc vangen. Het wonder is nu opgelost, waarom dat Geertje wel voor 50 gulden gelijk strikken en lintjes kan koopci'i. Een ieder te Dwordt gewaarschuwd, zich tr. wachten voor liet spraakdeel van eene naaister, al noemt zij zich een van de schoonste meisjes van liet dorp, 'et een boezem van albast, zoo als er maar één is uit duizenden. Een simuierig dametje in dc lange noord straat te Neuzen, mag wel zorgen dat de achterdeur beter verzekerd is, want als die nog eens met een touw van buiten vast gemaakt wordt, zal vader het rumoer binnen wel gewaar worden, en dan zou een fourier kans hebben om in de val te komen. Aldaar wordt een meisje aan geraden, des avonds niet meer te komen spioneren, om zich daardoor verdienstelijk te maken. Een boer te Capcllc in Zuid-Bevcland wordt verzocht, zijn zoen wat minder te laten arbeiden, en hem wat meerder voor baas te laten spelen, tot voorkoming dat hij geen telegraaf-palen omver rijdt in zijn middag-slaapje wantdit zoude maar duur slapen kunnen worden. Aaltje te Oplaat heeft het met de kermis zoo naar haren zin gehad, dat zij het «iet kan vergeten. Te Poortvliet zal een nieuw hotel worden opgcrigt, waar reeds twee dames Wd van zÜn geworden, onder directie van Pieter en Nol. Te Colijusplnat vreest men, dat een langen baas wel een paar bunders land zal moeten bczaaijen, nu hij knecht en meid gelijk heeft weggestuurd, omdat zij Wat laat t'huis gekomen zijn van dc Kortgeensche kermis; maar oom te Cats zal hem wel wat anders vertellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1