No. 1701 WVoensdrng, IS I860. 16e Jaarg, ZIERlkZEESCHE MUUWSBIMIE. Men Abonneert nicht Ia Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, to Nooid-Ainerika bij J. QÜINTUSte Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnements-Prïjs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30 Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. V erschljnt: Op Woensdag en Zaturdag. A dvertentüUi 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtenlicn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. K u t e a it Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondeoe Stukken Franco. rslag der 'er 1859, lien die e of zee- ERS. Niieuwslïjdingen. Parijs, 5 Julij. De nalatenschap van Prins Jerome zou wel eens tot ernstige geschilten aan leiding kunnen geven, die van zoodanige» aard zijn, dat de vertrekken Ie Viilegenis verzegeld zijn ge worden. Zonder voor de echtheid te kunnen in staan, verzekert men namelijk dat de nagelaten sommen ver beneden de raming zijn gebleven. Pi •irises Mathilde zal alleen ontvangen wat de wet haar toekent; alvorens echter dit Ie doen plaats hebben, wil Prins Napoleon dat zij de 400,000 francs terugbelale, die haar als bruidschat werden toege kend. De Prinses beweert echter bij haar huwelijk inet den Prins Dernidoff, wel de belofte dier som, maar nimmer bet geld te hebben ontvangen, terwijl zij beweert baren vader voor do herstelling van het tweede keizerrijk een vrij aanzienlijk jaargeld te hebben uitbetaald. Het is ligtclijk te begrijpen hoe onaangenaam deze geschillen voor den Keizer zijn; hij wendt dan ook alles aan, 0111 deze zaak tot eene schikking te brengen. In het begin dezer eeuw kocht zekere lieer Nicolay het kasleel en park Bercy hij Parijs voor 1,800,000 fr. Later verkocht hij een groot ge deelte van het park voor circa 5 millioen. Thans heeft de familie al het overige voor 10,550,000 fr. deels aan de Lyonschc spoorweg maatschappij, deels aan particulieren afgestaan. Uit Milaan wordt gemeld, dat van daar, zoo wel als uit andere Lombardijsche steden, dagelijks een aantal jongelieden naar Genua vertrekken, om zich aldaar naar Sicilië in te schepen en deel te nemen aan Garibaldi's expeditie. Tevens wordt in dat schrijven medegedeeld, dat de openbare opinie in Lombardije zich onverdeeld verklaart tegen iedere toenadering tot Napels. Aan. eeuen brief uit Messina van 25 Junij ont leent men het volgende »De ongerustheid, welke Ie Messina heerschle, heeft voor angst plaats gemaakt. Dit is toe te schrijven aan de voortdurende aankomst van Napel- sche troepen, wier getal dagelijks aangroeit en die weldra eene sterkte van 25,000 man zullen heb ben bereikt. Onder deze troepen, die uit zeer he terogene bestanddeelen zijn zamengesteld, bevinden zich nevens achtingswaardige mannen en slaven der krijgstucht, lieden die slechts aan roof deuken en met vreugde de eerste gelegenheid zouden aangrijpen, om aan hunne slechte ingeving gehoor te geven. In den nacht van 25 op 24 dezer zijn twee huizen ten gevolge van een valsch alarui overrompeld en geplunderd door de soldaten, die met de handhaving der orde in die siadswijk belast waren. Gelukkig hadden de eigenaars de slad verlaten, anders zouden de soldaten misschien onder voorwendsel van zich te willen wreken, tot feitelijkheden zijn overgegaan. Op de billijke klagten der consuls bij den generaal Rousso antwoordde deze, dat hij die feilen wel is waar betreurde, maar dat hij huilen magie was om de herhaling er van te voorkomen. De subordinatie wordt dagelijks minder; de soldaten vragen zich af of hel voor hen niet veel voordeeliger zou zijn naar Garibaldi over te loopen; de officieren zelve gaan hun daarin voor. 17 hunner hebben Messina ver laten om de voorposten der Alpenjagers Ie bereiken, slechts ongeveer 5 it 6 mijlen van de stad ver die wijderd zijn. Twee onderofficieren zijn minder gelukkig geweest. Op hel oogenblik hunner 01U- vlugling ontdekt, werden zijn naar de citadel te- ruggebragt, en men gelooft dat zij gefusilecrd zullen worden teil einde een heilzaam voorbeeld te geven. Gedurende den nacht wordt de dienst met eene buitengewoone waakzaamheid waargenomen. De poorten en al do uitgangen die naar builen voeren zijn met troepen bezet. Dc pleinen zijn in kampen herschapen en de schildwachten, die op geringe af standen van elkander staan, laten onophoudelijk hun alarmkreet hooren. De Napelschc regering schijnt van tie trouw harer verdedigers geen al ie grooten dunk te hebben. Vreezende dal een te langdurig verkeer met de bevolking in hunne gezindheid verandering zou kunnen te weeg bréngen, Isecft zij besloten hen telkens Ie verplaatsen. Men bemerkt dan ook een aanhoudend heen en weder varen van staatsschepen en gebuurde Fransche vaartuigen, die zich uitsluitend met het transport der troepen van dc eene plaats naar de andere bezig houden, tot groote verwondering van ben, die niet in hel geheim zijn ingewijd. Al deze voorzorgsmaatregelen worden genomen legen eenen aanstaanden aanval van de hoogten welke Mes sina beheerschen cn die, naar men vermoedt, binnen kort zal worden ondernomen door eene kolunne, welke van acht gegroefde kanonnen voorzien is. Deze aanval zou bet sein geven voor liet bombardement der stad, en onoverzienbaar zouden de rampen zijn, welk een dergelijk besluit zou na zich slepen." Volgens berigten uit Napels beslaat aldaar sedert de laatste volksoploopen als 't ware geen polieie meer, en wordt bare dienst door bet gar nizoen waargenomen de Napolitanen zijn uiter mate met die verandering in hun schik, als bewijs waarvan kan strekken liet volgende karakteristiek document, dat te Napels is openbaar gemaakt. «Vertrek van de polieie. «De polieie is naar dc andere wereld verhuisd. «Zij heeft gisteren avond haar testament gemaakt. «Zij heeft hare zonden vermaakt aan de tafhar— ligen en de vijanden der Natie, en dezen hebben zich belast met de betaling harer schulden. «Te middernacht beeft de polieie bare afreis aanvaard. «De duive! heeft zich belast met haar te trans porteren. «Na de uniform van Morbillo, bet kamizool van Catnpagna, de broek van Despanolis aangetrokken cn den hoed van Mensurati opgezet te hebben is de duivel begonnen met zijn wagen te besturen. «De wagen nam zijn weg over een met het bloed van oiigclukkigeu doorweekten weg. »üe wielen kraakten terwijl zij de beenderen der slagloffers verpletterden. «De wind werd te weeg gebragt door de zuch ten der ongelukkigen. «De duivel, die toch zeer hartvochtig is, kon zich, naar men mij verzekert, niet goed houden en zeide op leederen toon De Napelschc polieie was nog slechter dan ik. «Deze woorden uitsprekende, gaf de duivel een schop tegen het voertuig en liet wijlen de verfoeije- lijke Napelsche polieie aldus in den afgrond tuimelen. «Daarna begon de duivel te lagclien, uitroepende: Leven de brave liedenhoen de dapperen In een der hospitalen tc Rome zijn meer dan 200 zieken, allen vrijwilligers. De geneesheeren verklaren, dat voornamelijk heimwee oorzaak hunner ziekte is. De wijze waarop zij te Rome ontvangen, behandeld en gevoed worden, doen hen verlangen naar hun vaderland lenig tc koeren. Het aantal desertien bij de vrijwilligers is dan ook buitengewoon groot. Den SOsten kwamen reeds 430 Ieren in oproer. Verscheidene werden gewond. Een groot aantal zijn gevlugl. Men heeft nu, even als in Engeland, de stokslagenstraf voor de lerscfie vrij willigers ingevoerd. IPswisstdil&HMSr. iiingiii een bezoek te brengen. Terstond na hare aankomst op Btickingbam-paiace miste zij een kistje met juweeleu, waarvan de waarde ongeveer 80,000 fr. bedraagt!. Het is der politie nog niet gelukt,' de schuldigen le ontdekken. Men vermoedt, dat liet kistje gestolen is vóór de aankomst der hertogin in Engeland. Belg te» Weenen, 2 Julij. Terwijl de jongste berigten uit Napels melden, dat de rust aldaar hersteld is, nadat de troepen den opstand gedempt hebben verneemt men thans, dat hier gisteren eene depêche is ontvangen, welker inhoud hier zeer verontrust heeft, daar zij de tijding bevat dat do revolutie zich uitbreidt. Volgens dezelfde depêche zou de jeugdige Koningin voornemens zijn zicli naar hare ouders te Possenliofen te begeven; de Koninginmoe der zou echter naar Weenen vertrekken. De Koning zou daarentegen vast besloten zijn zijnen post niet te verlaten. Dezer dagen is een aanzienlijke diefstal ge pleegd ten nadcele van de hertogin van Meckletibcrg- Strelilz, die naar Engeland gekomen is om de Ko- Erussell, 5 Julij. Het J. de Sruxelles behelst eene correspondentie uit Parijs, waarin de aandacht wordt gevestigd op de omstandigheid, dat de Ka tholieken het keizerlijke gouvernement moeten blijven wantrouwen, omdat liet steeds onder de hand be vriend blijft met het Sardinisclie kabinet, hetwelk de grootste vijand van Rome is en blijft. Dat de Fransche dagbladen de bisschoppelijke mandementen weder mogen nicdedceleu, zou weinig of niets be- leekenen. Het verbod der rnededeeling was uil den aard der zaak tijdelijk cu is uitgevaardigd tijdens de Romagna door het bof der Tuilericn aan Sardinië werd opgeofferd. Thans, nu de inlijving een fait accompli is mogen de mandementen weder worden bekend gemaakt. Verder moet niet uit bet oog wor den verloren, dat liet verlof tot aankondiging der pauselijke leeniiig is verleend op dcu dag, dat de leening der 20Ü millioen spoorweg-obligalicn is aan gekondigd, waardoor ceue concurentie is ontstaan, die de pontificale belangen geenszins kan bevorderen. Volgens de correspondent is de benoeming van den abt Maret tot bisschop door den Fransclien Moniieur medegedeeld, nog geenszins door den Paus bekrach tigd. Wijhe, 5 Julij. Het kan als een zeldzaam heid aangemerkt worden, dat men gisteren, door de koude weersgesteldheid welke bier gedurende den gelicelen dag lieerschte, vele lieden om bet vuur geschaard zag, als ware bet midden in den herfst. De oudste lieden herinneren zich niet, dat dit ooit iu dit jaargetijde heeft plaats gehad. Uitrecfoé, 5 Julij. Zooals reeds gemeld is zul len op dc bepaalde voorwaarden miliciens dor lig- ling van 1857 van verlof onder de wapenen wor den opgeroepen en wol legen den laden Augustus a. s., bij de regemenlen, welke deel nemen aan de Iroepcnvcrecniging te Miligen, zijnde verder nog bepaald, dat die miliciens, welke opgeroepen zijnde, in gebreke blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, niettemin gedurende zes weken in den wapenhandel zullen geoefend worden en dat diegenen hunner welke zich op do eeue of andere wijze aan de instructie ont trekken of daarin achterlijk zijn, zooveel langer in werkelijke dienst zullen gehouden worden als noodig zal geoordeeld worden. Rotterdam, 6 Julij. Door de jonge hecren Scharff, Varkevisser en Maas, onder loevoorzigt van de heeren A. Pronk en J. v. d. Harst, te Sche- veningen, is, zoo men weet, eene loterij opgcrigt, a vijftig cents per lot, leu voordeele van dc nage laten betrekkingen der in de laatste stormen ver ongelukte Sclievcnitigsche visschers. Reeds zijn er duizenden loten geplaatst gewordenen van vele kanten hebben mcnscheiivrienden als om strijd geijverd om een tal van keurige prijzen bijeen te brengenzoodat bet voorgenomen plan, dank zij de oiibekroinpene algemeene usenschlievendheid dc besle uitkomst belooft. Men schrijft uit het WcstlnndDc vraag voor aardappelen naar Engeland, voornamelijk voor Lon den, doet veel bedrijvigheid alhier ontstaan; gisteren en eergisteren zijn niet minder dan 5009 halve muds manden lot dat einde iu schuiten naar Rotterdam vervoerd, oin van daar per stoombooten verder te worden verladen. Men besteedt hier ƒ2 tot 2.25 per half muds mand. Omtrent do uitkomst bij rooijing laat zich liet gewas gunstiger aanzien dan men aanvankelijk verwachtte. Ook de ooiiboomen en do druiven beloven een goed gewas. Middelburg, 6 Julij. Heden is aan hel lokaal van liet provinciaal bestuur van Zeeland aanbe steed Het verdedigen van den vooroever en hel opmaken van den zeedijk in het district Flaauwers, van den polder Schouwen lol herstel van den dijkval van 21 Fcbr. I860, waarvan aannemer is geworden de heer A. Hartog, Az., le Sliedrecht, voor f 124,942. Zierikzee, 9 Julij. Voor eenige weken zijn twee aangelcekcnde blieven, waarin aan geldswaardig papier eene som van f 1115 was gesloten, van Dordl naar Antwerpen verzonden, doch niet teregt geko men. Daar die brieven op verschillende plaatslcn konden verloren geraakt of ontvreemd zijn, stelde de officier van justitie der arrond.-regtbank le Dordt zich in verband met zijn ambtgenoot te Breda, die information nam naar de post-ambtenaren, welke bet post packet te Moerdijk hadden iu ontvangst ge nomen, Deze information waren omtrent den sur numerair N. R., bij de posterijen geplaatst op bet ambulant postkantoor van den spoorweg cn wonende te Antwerpen, niet gunstig. De regter-coinmissaris baron van Oldenzeel, begaf zich alslocn met geineldcn officier, Mr. van den Bcrgil, naar Roozendaal, op een tijdstip dat N. R. op de spoorweglijn dienst, doende aldaar moest passeren, terwijl er gezorgd was, dat een ander beambte de dienst kon overnemen. Daar onderging N. R. een verhoor, waarin hij de uitgaven, die bij sedert liet tijdstip van het vermissen van de bewuste brieven gedaan bad, niet moet hebben kunnen verantwoorden. Informalien, staande dat verboor, door middel van den telegraaf genomen ten opzigle der aankomst van gelden, kwam verkeerd uit. Kortom, N. R. werd in hechtenis genomen en naar Breda gevoerd. Dc officier van justitie reisde daarentegen naar Antwerpen, alwaar, zoo men ver neemt, een groot gedeelte (naar men wil nog ƒ610) der geldswaarde, die in de brieven waren besloten geweest, in de woning van N. R. moeten zijn ver borgen gevonden. De aangehoudene behoort tol ccne zeer geachte familie cn is naauwelijks 20 jaren oud. Inde Prov. Overijss. en Zwols. Courant léést men het volgende Naar wij onderrigt zijn, is door den Heer Sloet tot Oldhuis op nieuw een gewijzigd voorstel lol afkoopbaarheid der tienden aan de Tweede Kamer ingediend, waarbij de grondslag van liet Keizerlijk Decreet van 22 Februarij 1815 is aange nomen, zoodat de tienden afkoopbaar zouden worden tegen de penning 25 in plaats van tegen den penning 20, en de gemiddelde opbrengt der tienden niet meer over een tijdvak van 13, maar van 50 jaren berekend zoude worden. Hiernevens zou 011 getwijfeld aan het hoofdbezwaar van den anderen tak der wetgeving cn tevens van bel mecrendeel der licndhcffers te geinoet gekomen worden. Het vervangen van den maatstaf van het Burg. Weill, door die van bet keizerlijk decreet moet voornamelijk daarop steunen, 1°. dat volgens de maatstaf van liet keizerl. decreet gedureude dcszelfs kortere «f langere werking in sommige gedeelten van ons land eeue aanzienlijke massa tienden zijn afgebragt geworden en dat «e billijkheid vordert om de tegenwoordige tiendheflers in geen ongunstiger toestand le plaatsen, dan waarin de vorige liendheffers verkeerd hebben. 2°. dat die maalstaf alslocn blijkens den afkoop iu liet keizerrijk en ook bier le lande niet te drukkend is bevonden, en dit bij bet toegenomen vermogen van den landbouwenden stand te minder zou zijn te duchten, cn 5°. dat een afkoop tegen den penning 20 daarop steunde, dat men den liendheffers vijl" procent wilde verzekeren, maar dal bij den lagen stand der rente en den Imogen stand der soliede staatspapieren, geen uilzigl op een interest van 5 pCt. voor den tiendheffer bestond. Door de opbrengst der tienden te berekenen over een tijdvak van 50 jaren, zou de vrees van sommige liendheffers op geheven worden dat bij een korter tijdvak de liend- pligligeu de bestemming van den grond zouden veranderen. Ten slotte moet de voorsteller in zijne toelichtende memorie den wetisch hebben, geuit, dut hel gewijzigd ontwerp nog in deze zitting aan de openbare beraadslaging onderworpen moge worden. Door de reglfiank te 's Herlogenboscli werd dezer dagen een vonnis gewezen, hetwelk kan strek-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1