ZIERIKZEESC UWSBODE No. 1691. f 6e Jaarg. Nieuwstijdingen. JFtanltaijfL jPuttsdilawfr Woensdag, 6 186©. Wen Abonneert zich: Ia Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. (Staat Michigan. Abonnements-Prys: Voon BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30 Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. Verschtfnt: 0|> Woensdag en Zatnrdag. A «IverteEtlJïm: 10 cent voor eiken rcgeï. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cent. De inzending der Advertcnliën kan geschieden t©t Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Hoek van de Schuithavcn B, No. 94. Brieven en Ingezondeoe Stukken Franco. Londen, 50 Mei. Gisteren morgen had men hier, alle aan den Surreykant van den Theems, niet minder dan zeven branden, waaronder drie zeer hevig, die de verw-en inklfahriek der Heeren Rees en Spragne in Unionslreet, het huis van den broodbakker Morden in Wellsstreet en het koffij- huis van den Heer Smith in Tooleystreet in de asch legden. Uit Great Yarmouth, aan de oostkust van Engeland, in Norfulksliire, wordt gemeld, dat nabij die haven gedurende den jongste» storm S schepen zijn vergaan, waarbij tusscheu 40 en 50 menschen het leven hebben verloren. Turin, 51 Mei. Uit stellige bron kan worden gemeld dal Garibaldi den 27sten, des morgens ten 4 ure, een aanval heeft gerigt legen de zuidzijde van Palermo. Er is van weerszijden met verbittering gestreden. Ten 6 ure was het gchcele zuidelijke gedeelte der stad in de magt van de insurgenlen, die door de bevolking trouw geholpen werden. De Napolitanen zijn daarop van de land- en zeezijde tot een fel bombardement overgaan, maar het volk liet zich door niets afschrikken en de Iroepen za gen zich genoodzaakt al meer en meer te wijken oin ten slotte op het koninklijk paleis, het gebouw der tresorie en het kasteel terug te trekken. Van 10 tot 12 ure werd het gevecht gestaakt oin daarna echter met hernieuwde woede hervat te worden. Het koninklijk paleis werd door het volk genomen en des avonds door het gepeupel verbrand. De val van Palermo heeft den opstand van meest al de andere steden op Sicilië ten gevolge gehad. Overal klinkt de kreet leve Jtaliel leve Victor Ema il uel\ Napels, 29 Mei. Het hof en het ministerie verkeercu in groote ongerustheid. Na een lang- durigen ministerraad hebben al de ministers, naar men verneemt, hun ontslag aangeboden, en zou de koning het vuorneinen opgeval hebben een libe raal ministerie zarnen tc stellen. Parijs, 2 Junij. Er is hier bijzonder sprake van eene beweging in Belgie, tot inlijving van dit land bij Frankrijk. Deze beweging, waaraan ons gouvernement, naar men zich overluigd houdt niet vreemd zal zijn, moet hoofdzakelijk uitgaan van de industriële en handelskringen aldaar. De minister van builenlandsche zaken te Na pels, heeft aan de vreemde gezanten eene nota gezonden, waarin hij de interventie der zeemo gendheden inroept en waarborg verlangt tot de handhaving van het tegenwoordige bestuur. Men verzekert dat onze regering daarop heeft geant woord, dat onze gezant te Napels daarover met de andere gezanten aldaar zou raadplegen. Piemont heeft er bepaaldelijk tegen geprotesteerd. Wat voorts Garibaldi en het tooneel van den opstand betreft zoo hadden, volgens berigten uil Turin, de Napelsche troepen, die in het kasteel le Palermo waren teruggetrokkeu, reeds uit eigen beweging het bombardement der stad gestaakt eer die staking bij het Napelsche gouvernement^ gelijk gemeld is, een punt van overweging uit maakte. Naar luid van latere dépêches, zijn er van de Napelschen een enorm aantal manschappen tot Garibaldi overgeloopcn. Deze begon den 27 Mei, des morgens ten 4 ure zijn aanval op de stad, en wel aan de zuidzijde, alwaar generaal Lanza juist de meeste verdedingswerken had laten aauleggen. Na een hevigen strijd van twee uren, was het gedeelte der stad aan die zijde reeds in de magt der insurgenlen. Daarop begon het bom bardement uit de forten en van de schepen, en omdat de bevolking zich daardoor niet liet af schrikken, waren de koninklijke Iroepen eindelijk genoodzaakt weer de wijk te nemen naar het ko ninklijk paleis het hotel der financiën en het kasteel. Van 10 lot 12 ure scheen het gevecht telkens gestaakt le worden, doch met den middag werd de strijd met zooveel te meer hardnekkigheid hervat. Tegen den avond werd het koninklijk paleis door hel. volk in brand gestoken. Den daaropvolgende» dag, (den 28slen.) deed Garibaldi een aanval op hel kasteel. Naar men wil zou hij voornemens zijn niet terstond na de verovering van Palermo zijne operalien legen Messina te riglen, maar die stad eerst te blokkeren, wanneer bet geheele overige gedeelte van Sicilië in zijne magt is. Mogt het hein gelukken, zich van Messina geheel meester le maken, dan zou hij daardoor ongetwijfeld een te beter kans hebben om de insurreclie -- gelijk loch in zijn plan schijnt te liggen naar Calubrie over te brengen. Tijdingen uit Napels van 29 Mei houdende het volgende in de regering heeft sedert het bulletin van den 27, inhoudende dat de insur genlen, van de zijde van Corleone vervolgd werden, niet' bekend gemaakt, doch de opstand le Palermo en het bombardement van de stad waren bekend. Er eerschle eene koortsachtige beweging. Reeds heeft er een twist tusscheu officieren en burgers in het Café Europe plaats gehad. In de straat Toledo hoorde men den kreet Leve Palermo I Men had vernomen dat Garibaldi na een geveinsden aflogt, op eens terug is gekomen en dat toen de bevolking reeds in opstand was. De strijd was verschrikkelijk en wanhopig. Zelfs vrouwen hebben gestreden. Eindelijk werden de troepen terug geslagen. Alsloen begon het bombardement van de schepen. Men verzekert dat de Eugclsche admiraal de officieren van de vreemde natiën, zelfs de Oostenrijksche bij zich vereenigd heeft en dat allen den bevelhebber van de Napelsche vloot hebben gesmeekt het vuur te doen ophouden. Parijs, 3 Junij. De Moniteur deelt eene depêche mede uit Napels van den 1 -teil dezer, inhoudende, dat de wapenstilstand tusscheu de koninklijke troepen en de insurgenlen op voorstel van generaal Lanza gesloten is. De Napelsche troepen waren gecon centreerd in het koninklijk paleis en het kasteel, aan de beide uiteinden van Palermo. Garibaldi verlangt dat zij die positien zullen ontruimen. De Movimento deelt twee brieven mede van Garibaldi uit Saleuii en Calalafini gedagtcekend. Garibaldi zwaait daarin den grootsten lof toe aan den moed en de geestdrift der Siciliaiien, maar zegt tevens dat de Napelsche troepen zich dapper houden en dat hun tegenstand hardnekkiger is dan die der Oostenrijkers in Lombardije, gedurende den veldtogt van 1859. Volgens berigten uit Napels van 5! Mei, heeft Garibaldi gedreigd de voornaamste gevangenen der Napelsche troepen te zullen laten fusilleren indien Generaal Lanza voortging met het bombar dement van Palermo. Hierna bood de generaal Lanza aan om hel kasteel le ontruimen, welk aan bod door Garibahlie werd aangenomen. Frankfort, 1 Junij. Uit Munchen wordt van den 29slen berigt, dat men aldaar nog nimmer zulke Pink sterdagen heeft beleefd, als in dit jaar. Zalurdag heeft men, bij afwisseling, onwedcr en jrvcgeiivlagen gehaddes Zondags was de lucht, l ij zeer stormachtig weder, zoo koud als in Nov. en drs Maandags ochtends stond de thermometer op 4 graden beneden het vriespunt. Dien flag is de omtrek van Munchcn, op eenen afstand van 15 uren, door een orkaan geteisterd waardoor veel schade aan boomgewassen en veldvruchten is berokkend. Op het meer van Conslanz is de scheepsvaart belemmerd geworden. Uit Frankenland wordt van den 30stcn gemeld, dat op het Fichtel-gebergte wolkbreuken hebben plaats gehad en dien ten gevolge overslroomingen, bij welke vee en ook menschen zijn verongelukt. In de laatste drie dagen was het dal van den Main door hevige stormen bezocht, waar door veel schade aan vruchtbooinen is toegebragt. Volgens eene correspondentie in den Obscrvatcur Beige verzendt men dagelijks vau Londen, ten behoeve van de vrijwilligers van Garibaldi, 3- a 4000 pd. st. naar het Italiaansche centraal comité, hetwelk te Milaan zijnen zetel beeft. Deze inschrijving is slechts 14 dagen geopend en bedraagt nu reeds ruim 800.000. pd. st. Als een staaltje van criminele rcgtsplcging in Rus land wordt aan den Nord het volgende medegedeeld In het jaar 1849 werd ten nadeclc van de bank van lecning te Petersburg door middel van valschc papieren een be drog van 20,000 zilveren roebels' gepleegd. De verden king viel op een beambte in Grodno. Hij werd gear resteerd en met hem twee broeders, Grizcwicz genaamd die bij als zijne medepligligcn opgegeven had. Het proces duurde tien jaren, en de beschuldigden werden natuurlijk al dien tijd in verzekerde bewaring gehouden. Eindelijk werden zij veroordeeld om naar Siberië verbannen te wor den. Op hetzelfde oogenblik echter verklaarde de alleen- schuldige beambte, dal tic beide broeders geheel onschul dig waren. Wat door een tienjarig onderzoek niet kon worden opgehelderd, werd nu eensklaps duidelijk. De beide broeders werden in vrijheid gesteld, doch hunne broodwinning was inmiddels te niet gegaan zij waren lot den bedelstaf geraakt. CoevortHen, 29 Mei. Gislercn reden vier hoeren op eeu wagen van hier naar Meppen, allen in beschonken toestand; op twee plaatsen le Dalen en Wachtem moesten nog borrels genomen worden. Eeu hunner werd zoo dronken, dat hij achter in den wagen moest worden nedergelcgd; toen ineu aan zijne woning kwam cn hem in huis wilde brengen vond men een lijk; hij was in den drank gestikt. Nog geeii jaar geleden stierf zijne zuster aan eene jeneverberoerte met de flesch in de hand. Volgens nadere berigten is de jongen, die den brand le Zweelo heeft gesticht, slechts 11 jaren oud; bij het eerste verhoor bij den burge meester verklaarde hij, dal hij met een lucifer het stroodak had aangestoken; zijn grootvader had hein een kwartje beloofd, wanneer hij zulks deed; de daad was door schoolkinderen gezien. Harderwijk, 51 Mei. Gisteren avond was op de Harderwijker stoomboot een persoon, die grove verteringen maakte en het meerendcel der passagiers tracteerdc; daar hij, zoo als hij zeide, veel geld hij zich had. De kapitein der stoomboot vertrouwde dit niet en nam hein alleen en bemerkte, dat hij vele wissels van een kantoor in Amsterdam bij zich had, waarop de kapitein, hij aankomst alhier, de stoomboot met Item verliet en hem aan de policie overgaf. Hij bekende dadelijk, dat hij knecht op een kantoor was en zich met die wissels (ongeveer 40 in getal, waaronder er waren van 100 en ƒ130) uit de voelen had gemaakt. De ongelukkige heeft eene vrouw cn 4 kinderen en is heden morgen naar Amsterdam getransporteerd. Nieuwe 99icp, 31 Mei. Nog bij voortduring boort men van zeerampen ten gevolge van den jongsten storm. Eeu der stoomslcepbooten is beden morden vroeg naar zee gegaan en kwam heden middag terug met het berigt dat de zee vol dreef met wrakbout. De equipage van het bij Texel gezonken Engelsche brikschip, die men verloren achtte, is gelukkig in zee opgenomen door de Terschellinger loodsboot en aldaar aangebragt. Zij waren verkleumd en meer dood dan levend. Een der Texelscheloodsen, bier te buis hehoorende en die gepasseerde vrijdag op een Engelsche brik was afgezet om hier binnen tc brengen, is met de equipage van hel dek geslingerd. De ongelukkige laat eer» huisgezin met 5 kinderen na. Er is geen einde aan de droevige tijdingen die van alle zijden binnenkomen. Scheveningen, 1 Junij. Men weet thans reeds, dat de laatste slonn het verlies van vier pinken heeft veroorzaakt. Zij behooren aan de reeders I!. Pronk, P. de Niet, J. Hoogenraad Jzn. en i>. de Bruin. Men schat het getal der personen, verongelukt ten gevolge van het vergaan der vier pinken, op 52. KierlStzee, 4 Junij. Men leest in de Noord-BrabanterDc nadere be rigten, welke men omtrent dc met dc Capelschc boot plaats geiiad hebbende ramp ontvangt komen in hoofdzaak overeen met hetgeen wij reeds in ons vorig noumier meldden. Het getal verongelukten is echter nog niet juist le bepalen; zeker bedraagt dit 42, misschien zelfs 59. Als eene bij zonderheid wordt nog gemeld dat dc hofmeester Verhoe ven, die goed zwemmer en reeds het land genaderd was zich zou gered hebben, zoo hij niet tevens op de redding van zijne dienstmeid bedacht was geweest, aan wie liij een touw had toegereikt en die hij herhaalde malen uit dc diepte boven water bragt, waarna hij eindelijk uitgeput met baar in de diepte wegzonk. Gisteren is dc boot gelig! in dezelve vond men alleen de lijken van jufvr. van der Pas en baar zuigend kind uit Vrijh.-Capelleen van eene onbekende dame. De namen der verongelukten zijn, voor zoover zij ons bekend zijn, de volgende Jac. Verschure, kapt., van WaalwijkJ. Verboeven, hofmeester, van Heusden met diens knecht en 2 meiden (gezusters); de machi nist, die eene zwangere vrouw met 3 kinderen nalaat: Zijlmans, conducteur, van Raamsdonkde stoker cn dien - jongen; Jan Bocser, Jan van Oosterhout, Mientje Wessels. Heilljc Wessels, de arbeider van Arnoldus Wessels. Dientjr Schaap, Pieter Schaap, Adriana Snijders, Anna Snijders, Jan Vos, matroos, dc meid cn hare zuster van Arie Vaart mans, de knecht cn dc meid van Arend Huijsman. Mi chiel Konings, de knecht van Jan van der Wals, de kncchl van dcti brouwer Vermeulen, allen van Capelle Corne lls Verhoeven, van Kaatsheuvel; Stientjc van Meel, vau Vrijhoeve Capelle; Jufr. van der Pas en haar kind, vau idem; Stefaan Timmerman, van Sprangde dochter vau Langewerf, veerman, te Waspik; verder 10 personen vau Hoogeen Lage Zwaluwc cn 4 van Drimmclen, wier namen ons nog onbekend zijn. Volgens ile Dordr. Ct. zijn er reeds twei- personen van ile tien, die bij de ramp, welke hei slooinjagt de Langstraat is overkomen, zoo wonder dadig zijn gered, aan de gevolgen overleden. Uit den Haarlemmermcerpoldcr ontvangt men gedurig treurige berigten van do door den laatsten storm aangerigte schade. Het getal dor hoeren woningen, welke geheel zijn neergeworpen, is zeer aanzienlijk. Vele bewoners hebben elders eene schuilplaats moeten zoeken. Op de 'Zuiderzee is op de hoogte van Edam ecu schip met koeijen gezonken; de schipper met zijn knecht en de eigenaar der koebeesten kwamen daarbij om het leven. Digt hij Enkhnizen zijn ook twee schepen met koeijen gezonken; ook in de nabijheid van Hoorn, waarbij men vreest, dat alle schippers en knechten zijn verdronken. Te Ooslzaan zijn een boeren-meid en knecht, die in een schuitje van het land terug kwamen, jammerlijk verdronken GEMENGDE BERIGTEN. Dc Tweede Kamer zal niet ontbonden worden, doch de helft der leden moei aftreden, waarvoor dus eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben, waar reeds candidaten. die nieuw zijn, hier en daar worden aanbevolen, zoodal er waarschijnlijk oude leden zullen uitvallen. En valt dit niet naar genoegen uit van van Hall, is bet zeker dat van Hall minister zonder portefeuille, wordt, of dat de kamer ontbonden wordt. Garibaldi beeft reeds een wapenstilstand gesloten met den opperbevel hebber van Palermo, waarna er over den vrede zal gehandeld worden, die zeker met de punt van den degen van Garibaldi zal voorgeschreven worden. Reeds zijn de insurgenlen in de Pauselijke staten gedrongen, en worden als reddende engels ontvangen, maar Lamoricièrc is met pauselijke troepen, waaronder Ieren, Belgen en Zwitsers, op sloffen, even als de Fransclien in 1793 in Nederland zijn gekomen. De kanonnen worden door sleperspaarden ge trokken, en de stukken rijders hebben geen zwecpen of sporen. Een bewijs dus dat dc Heilige Vader geen verstand heeft om een wereldlijk vorst te zijn; want een goed koning moet zorgen dal zijne soldalen aan niets gebrek hebben en goed geoefend zijn; want met zulk een legertje te velde te trekken, is liet maar menschen naar een groot slagthuis te brengen. Had de Paus zoo goed gezorgd voor zijne soldaten als voor zijne monnikken cn priesters, dan zoude bij op de overwinning kunnen hopen maar nu niet. Dc Napelsche troepen te Palermo verkoopen hunne patronen cn willen niet vechten, of loopen over tot dc insurgenten die hen als broeders ontvangen, mits zij moeten ieder vier geweren mede brengen. Het voornaamste dat de Napelsche troepen op Sicilië doen, bestaat in het plunderen en het verbranden van woningen cn lusthuizen teil platten lande; zoodat de koning van Napels zich nooit zal kunnen verantwoorden, hel leed dat hij door zijne stijfhoofdigheid gebragt heeft over dit schoouc land, even min als prins Willem de vijfde dit ooit heeft kunnen doen over het werk van 1787. Te Palermo heeft het volk de gevangenhuizen opengebroken en de gevangenen laten vertrekken waarbeen zij wilden, zonder dc boete en kosten, is 'tnood, bij lijfsdwang te verhalen. Keizer Napoleon heeft er niels tegen, dal koning Emanuel Napels en Sicilië erflijk in bezit neemt, en indien die keizer er niets tegen heeft, wie zal er dan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1