No. 1688. 16e Jaarg. Zaturdag, 2® 186®. DEltl G T. Nieuwstijdingen. JFtttttltrijf!. iPwUsdMawfr ZIERIkZEESGIIE MEIJWSRODE Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. (Staat Michigan.) AfeonnemcntS"Pr|jsi VOOE BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1.30 Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. V erschijnt: Op Woensdag cn Zaturdag. A dvertcntlifni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtenticn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Uit hoofde van het Pinksterfeestzal de Bode van Woensdag 30 Mei a.s., één dag later worden iuitgegeven Londen, 22 Mei. De Times herigf, dat bij Palermo het Napelsche leger geheel verslagen is door de manschappen van Garibaldi. De Times zegt het volgende over Garibaldi: »Van eeneu man ais Garibaldi is het le verwachten, dat hij iets buitengewoons zal uilngleii. Gelukt het hem al niet eenen troon omver te werpen, hij zal dien in elk geval aan het wankelen brengen, en wanneer de Sicilianen hem niet als eenen bevrij der vereeren, zullen zij evenwel zijne nagedachtenis als die van eenen martelaar in eere houden. Hij zal zijne onderneming noch als een Spaansche Bour bon in den steek laten, noch de zaak op eene wijze behandelen, die hem en zijne lolgenooten op gelijke wijze als John Brown in het verderf stort, 't Is mogelijk dat zijn plan mislukt; doch hij zal het hart der slechtste regering van Europa met schrik vervuld en in Zuid-Ilalie een licht ontsloken heb ben, dat nimmer weder zal worden uitgedoofd, en zoo hij welligt den dag niet beleven mag, waarop het geheele schiereiland van het juk zal bevrijd zijn dat het noorden reeds afgeworpen heeft, die bevrij ding zal toch hoofdzakelijk zijn werk zijn. De bui tengewone opgewondenheid, door zijne expeditie in het leven geroepen, getuigt van het vertrouwen, dat Europa in zijne begaafdheden stelt, en van de over tuiging, die zij van de wanregering van den Ko ning van Napels koestert." Uit Portsmouth wordt gemeld, dat een te Sandownfort op het eiland Wight gestationeerde sergeant der artillerie, Whilworth genaamd, zijne vrouw cn vijf kinderen heeft vermoord, door hunne hoofden nagenoeg af le snijden. Na het volbrengen dezer gruweldaad, trachtte hij ook zich zeiven den hals af le snijden, waarin hij echter niet slaagde, en' waarop hij zich bij den couunanderendeu officier aangaf. Men vermoedt, dat Whitvvorlh aan ver standverbijstering lijdt. StttÜB. Home, 20 Mei. Gisteren hebben 60 pausselijke gendarmes in eene grot bij Montefiascone cene bende van 350 Garibaldisten ontmoet. De strijd was hevig. De Garibaldisten hebben 9 dooden, waaronder de broeder van Orsini en 25 gewonden verloren, van de gendarmes zijn er drie gesneuveld. De bendt is uiteen gejaagd en naar Toscane teruggedreven. De manschappen van een bataljon Pauselijke jagers hebben bij vergissing op elkander geschoten; een kapitein «en luitenant en vijf soldaten werden dien ten gevolge gedood. Heden is artillerie uit deze stad naar de grenzen ver trokken. Dc bevolking is verbitterd op de gewapende benden, die den Eerkelijken Staat trachten binnen te dringen. Volgens andere berigten, uit eene minder verdachte bron afkomstig, breidt de opstand zich meer en meer uit. Tijdingen uit Palermo van den 18den melden, dat de Napelsche troepen de provinciën van Trapani en Palermo ontruimd hebben en naar de stad Pa lermo teruggetrokken zijn. De ontruimde provin ciën zijn in vollen opstand; 3000 opstandelingen hebben zich met Garibaldi vercenigd. Er werden grachten rondom Palermo gegraven om de slad te kunnen verdedigen. Volgens berigten uit Napels van 20 Mei was het gerucht in omloop, dat een gedeelte der slad Palermo zich reeds in de magt van het volk bevond. Men weet thans op welke wijze het Garibaldi gelukt is de landing te bewerkstelligen. De beide vaartuigen kozen daarvoor Marsala, omdat dit een station der Eiigelschen op den weg naar Malta is. In de Siciliaansohe wateren gekomen, heschen Ga ribaldi's schepen de Engelsche vlag en deden alsof zij Marsala voorbijstevenden en zich naar Malta begaven. Daar de manschappen der expeditie allen roode uniform dragen, verkeerden de Napelsche schepen alsmede een vóór Marsala kruisend fregat in den waan, dat zij met Engelsche schepen le doen hadden en lieten ze dus passeren. Toen de beide Sardinischc sloomers echter ongeveer beneden de haven van Marsala waren gekomen, keerden zij zich plotseling om en manoeuvreerden zoo snel cn zeker, dat de landing eu ontscheping reeds bewerkstelligd waren, nog vóór het Napelsche oor logschip van zijne verrassing was bekomen. TisrSn, 22 Mei. Volgens alhier ontvangen tij dingen uit Palermo van den 20sten, 's avonds, was aldaar het gerucht in omloop dal Garibaldi Ic Mon- rcale eene schitterende overwinning op de Napelsche troepen had behaald. Parijs, 20 Mei. Wij nemen uit een brief van Garibaldi aan Koning Victor Emanuel de volgende zinsnede over: Onze oorlogskreet zal altijd zijn: Leve de eenheid I Leve Victor Emanuelzijn eerslc en dapperste s ildaat. Indien wij niet slagen dan hoop ik, dal Italië het liberale Europa niet zullen vergelen, dat wij lot deze onderneming zijn geleid door- vaderlandslievende bedoelingen, geheel vrij van eigenbaat. Indien wij slagen zal ik er roem op dragen uwe kroon met dit nieuwe cn misschien praciitigste juweel le hebben versierd; op voorwaarde evenwel, dat Uwe Majesteit niet zal toelaten, dat zijne raadslieden deze provincie, aan den vreemdeling aLtaan, gelijk geschied is inet mijne geboortestad. 21 Mei. Men mag thans als zeker aannemen, dat in de gevechten van IS en 1G dezer tusschen de koninklijke Napelsche troepen en die van Gari baldi, het voordeel aan de zijde der laalsten is gebleven. Eene depêche van onzen gezant Brenicr laat daaromtrent geen twijfel over. Hier houdt inen het er voor dat Sicilië voor den Koning van Napels is verloren, maar de gevoelens loopen zeer uiteen omtrent hetgeen met dit eiland zal gebeuren na de verdrijving der Napelsche troepen. Men wil welen, dat onze gezant te Turyn reeds bij voorbaat zou hebben geprotesteerd tegen moge lijke bedoelingen van het Sardinisch gouvernement omtrent de inlijving van dal eiland. De Keizer neemt sedert de laatste vijf of zes dagen een hardnekkig stilzwijgen in acht. Zelfs met personen waarmede hij anders gewoon is ver trouwelijk le spreken, wisselt hij geen woord over den staatkundigen toestand. Parijs, 22 Mei. De overwinning van Garibaldi wordt bevestigd. De vrijwilligers ontvangen aan zienlijke versterking men verzekert zelfs, dat Pa lermo in handen der opstandelingen is gevallen ten gevolge der overhaaste ontruiming door de troe pen. De Napelsche regering is ijverig bezig om het beschikbare geld in le wisselen tegen papier op Londen. De Fransche pakelboot neemt een milliocn aan klinkende munt mede. 23 Mei. De Conslitutionel bevat een artikel waarin het blad beweert, dat eene geheele ver andering in de regering van Napels, welko overi gens niet waarschijnlijk is, zonder gevaar zou zijn voor de rust van Europa. I)ie verandering zou niet alleen eene kwestie zijn welke Frankrijk, En geland en Sardinië betreft, maar zij zou eene Éuropesche kweslie worden, welke geregeld wordt door eene scheidsreglelijke uitspraak van de Éu ropesche mogendheden; dit moet derhalve de open bare meening gerust stelien tegen mogelijke nood lottige gebeurtenissen. Marseille, 22 Mei. Het officiële orgaan der Napelsche regering verzekert, dat Garibaldi zich bevindt onder de bende, die te Marsala geland is, welke uit 800 man bestond. Die bende, weldra met andere manschappen vermeerderd, is daarop aangevallen door den generaal Landi, die van Al- caino kwam. Het officiële orgaan zegt voorts dat de generaal Landi daarbij overwinnaar is gebleven, maar de steden Alcaino en Partenico, die in op- sland waren gekomen, ontvingen de manschappen van Garibaldi. Dc generaal Landi heeft alsloen laatstgcinclden op nieuw aangevallen en is daarbij weêr overwinnaar gebleven; des niettemin is hij met zijne kolonne moeten terugkceren voor Palermo. Te Parijs geloofde men algemeen, dat tus schen heide landen een oorlog bijna onvermijdelijk is, wanneer althans een spoedig en volledig succes van den opstand dien niet voorkomt. De houding van Oostenrijk geeft daarenboven aan den anderen kant aan veler niet weinig zorg. Een brief uit Wee- ncn aan het Journal des Débals verzekert, dat dc Oosteurijkschc regering, wat er ook gcbcure, dc onttrooning der Napelsche dynastie niet zal toelaten, terwijl de briefschrijver er bijvoegt dat men in dc bureaux van het departement van oorlog te Weencn sedert ecnige dagen eene bui tengewone bedrijvigheid meent op te merken. Daarbij komt nog een artikel vari de Opinion Nationalevolgens hetwelk Oostenrijk door militaire wervingen iu den Kerkdijken Slaat wil intervenieren. Met zekerheid verneemt men, dat de Fransche regering van hare zijde naar Rome tegenbevel heeft gezonden voor het vertrek van het Fransche garnizoen uit die stad. Thans wil men welen, dat er zelfs sprake is om het te versterken. Wcenen, 19 Mei. De berigten, welke op het Napelsche gezantschap alhier over Sicilië worden ontvangen, luiden voortdurend onrustbarend. Op Sicilië beschouwt men de koninklijke zaak reeds als verloren, cn men vreest, dat, zoo de opstand naar het vaste land overslaat hij zeer waarschijn lijk ook daar zal zegevieren. Berlijn, 19 Mei. Dc D. A. Z. behelst de volgende berigten omtrent Belgie»Te vergeefs zou men het lochenen dat de staatkunde van Pietri cn Laity ook in hel «neutrale" Belgie be hoorlijk werkzaam is. Feilen spreken luider dan gedienstige tegenspraak. Tol in de residentie van Koning Leopold, tot in het hotel der ministers breidt zich het onderaardsch woelen der Fransche mollen uit. De echte patriotten zuchten zoo dik wijls zij met hunnen voet tegen zulk eenen hoop aanstooten. De gansche wereld weet reedsdat Louis Napoleon het nu vooreerst op Belgie gemunt heeft, om vervolgens zijne blikken naar den linker Rijnoever le wenden. De Keizer zal overigens dus hoort men hierbij aanmerken, zeker wel elke vergruoling van Pruisen gaarne goedkeuren als men de inlijving van Belgie rustig aanziet, en dien Rijnoever er op toegeeft." Roermond, 19 Mei. In de voorlaatste cor rectionele teregtzi I ting der regtbank alhier is zeker persoon uil de gemeente Kcssel, wegens het op zettelijk honen cu smaden van den persoon van Z. M. den Koning, veroordeeld tol eene gevange nisstraf van 2 jaren. Men berigt ons uit Maastricht, dat zekere J. C. K., brigadier der marechaussées, door den krijgsraad in Limburg tot eene gevangenzelling van 2 jaren is veroordeeld, wegens het plegen van ontrouw in het beheer der fourrages. VHssingen, 20 Mei. Dc keizerlijke Fransche oorlogs-sloomboot Le Corse, kapt. Lavaissier, kwatn gisteren uit zee ter reede van deze stad ten anker. Naar inen verneemt zal dit oorlogs-stoomvaartuig hier ecnige dagen vertoeven het doel der reis is niet bekend. Er is thans bij de marine weder sterk ge brek aan volk. Voor het slooinfregat Zeeland is het van alle zijden bijeengebragt, waardoor dc wachtschepen bijna niet toereikend voorzien zijn oin behoorlijk schoonschip te kunnen maken. Zierikzee, 2<i Mei. Ten bewijze op welk cene groote schaal zekere smokkelhandel in het arrondis sement Middelburg wordt gedreven cn hoezeer dc arrondissements-regtbank aldaar met zaken daarom trent wordt overstelpt, deelt het Weekblad van het R rjt mede, dat in liet afgcloopen jaar omstreeks 180 administratie-zaken bij die regtbank zijn aange- bragt en door den strafregter behandeld. Voor het groolsle gedeelte hadden die betrekking op het frauduleus vervoeren eu uitvoeren van lompen naar Belgie. Men verneemt dat de le, 2e en 3e bal. van het reg. grenadiers en jagers, te 's Hage en te Leiden in garnizoen, gedesigneerd zijn om in de maand Augustus de legerplaats te Milligen te betrekken, alsmede het muzijkkorps van gemeld re- gemenl. Men verneemt, dat het bevelhebberschap der vereenigdc troepen die in de legerplaats te Mil - ligen in Augustus en September zullen kamperen, duor Z. M. is opgedragen aan den luit.-gcncr. Dnycker, inspecteur van het wapen der infanterie. Bserskzee, 23 Mei. Op den lOden dezer is uit Noord Amerika in goeden welstand aangekomen, Cornelis Bcijloud G9 jaren vroeger veearts die sinls een tijdvak van elf jaren zich aldaar heeft bevonden. Thansdoor zijnen ouderdom zich niet meer in staat bevindende om wederom derwaarts te vertrekken, zal hij trachten om in zijne verlatene woonplaats Nieuw-Hoorn de voor malige betrekking van veearts waar te nemen. Door den gemeenteraad van Kortgene is be sloten het lager onderwijs geheel kosteloos te doen geven. De daardoor voor de gemeente ontstane financiële bezwaren, zouden worden weggenomen door verhooging van dc belasting up het gedisteleerd. Den 20sten dezer na den middag ten 3 ure had te Losser liet volgend ongeluk plaats: Een Israëlitische vrouw voornemens zijnde, zich te baden, begaf zich in gezelschap met cene andere Isr. vrouw, naar liet riviertje de Dinkel waarin men later de lijken der beide vrouwen heeft gevon den. Zij waren beiden gehuwd eri behoorden tot dc behoef tige klasse, bovendien moeders van een talrijk kroost, men zegt vau 9 en 5 kinderen. Een Brusselsch blad spreekt in de volgende bewoordingen van talrijke Fransche agenten die in Belgie zouden gezonden zijnom daar het werk te verrigtcn, dat in Savoye volbragt is ge worden door de agenten van den heer Pielrg: «Sedert cenigcu tyd verblyven in de hoofdstad een aental personen zonder dat men weel van waer zy eigenlyk komen, noch wat hunne bestem ming is. Zy zyn op Belgiën neergeslagen gelyk eene wolk sprinkhanenen nestelen van iu de hoogste lot io de leegste kringen, vail in de voor name gezelschappen tot in den gcriugslen genever- wiukel. «Sommigen komen hier aenwacycnzegt de Sancho, als (ions van Parys, gefriseerd en gegan- tcerd door zekere coquette juffers, opdat de ver- leidelykheid dezer Evaskinderen zou bewerken wat de mannelyke listen niet kunnen bekomen. «Anderen zien er meer burgerlijk uitnog anderen dragen den kiel en de werkiiiansschocnen, en terwyl de jonken zich in de koffyhuizen en boogere kringen hegeven, terwyl de vrouwelyke apostels hare nelten voor de Hrusselsche jannen uitspreiden, dringen de mannen in kiel in de kleine herbergen cn wcrkmans-vereenigingeu. «Van waer zy komen dat is geen geheim wat hunne zending is wordt verondersteld zeker is het dat geen enkele werkt of ten minste niet wat men heet voor hun dagelyksch brood te arbeiden. «Men zegt het openlyk te Brussel, dat den God, die hun dagelyksch manna geeft, in de Tuilcries ten troon zit, en dat de gouden Napoleons ruim schoots in hunne zakken rammelen. «Hel ministerie zou met een scherp oog de be wegingen van eenige dezer mannen doen nagaen, en er moeten reeds eenige opmerkingen gemaekt zyn over de verdachte werking, welke echter van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1