Vo. 1642. ZaturdagS7 Hecemb&r 1859. 16e Jaarg. Nieuwstijdingen. IlTgBBOIIDBlIB STTTSZEXT. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Hen Abonneert zich: Ia Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika bij J. QUINTUSte Grand Rapids. (Staat Michigan.) AbonncmcntS'Prys: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,80. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. W e r 8 C li M n t Op Woensdag en Zaturdag. A fiTCi tentiëai 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cent. Be inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. a r c a o Zie rik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franeo. bonden, 11 Dcc. De New-York Daily Tribune deelt het volgende mede: Een ingezeten uit Missis sippi was te St. Louis in Missouri aangekomen, met hel doel. om cenige slaven voor zijne plantage te loopen. Onder het derligtal door hem gekochle negers bevond zich ook een meisje van ongeveer 9 jaren, hetwelk blijkbaar van een bianken vader was. Die opmerking bragt den kooper onwillekeurig tol onderzoek, waaruit hem bleek dal baar vader niemand was dan een hooggeplaatst persoon, die den slaat Mississippi op het congres vertegenwoordigt. Hare moeder was eene kleurlinge, loebehonreude aan een onder, die baar voor eenigen lijd als slavin aan genoemden staatsman had afgestaan. Door een toe- talligen zamenloop van omstandigheden bevond zich op dezelfde stoomboot, waarmede liet kind naar het slavendépöt le St. Louis werd vervoerd, onder de passagiers ook haar vader. Deze sprak nog over haar niet den handelaar, aan wien zij behoorde, ver klaarde ten siollc, dat hij het kind gaarne van hem zou willen koopen, maar dat hij begreep, dat zijne tegenwoordige vrouw daarmede niet gediend zou zijn, en dat het derhalve met het kind maar moest klijven, zooals het nu eenmaal was. Het blad voegt tr bij, dal de correspondent le St. Louis een zeer geloofwaardig man, den naam van den be doelden volksvertegenwoordiger heeft medegedeeld en dat de redactie zich bereid verklaart, dien op aanvrage te noemen. üttglttltfc. Petersburg, 7 Dcc. Het gerucht is alhier in om loop, dat de spoorweg tusschen Petersburg en Moscou voor 90 milliocn zilveren roebels aan Rothschild is Parijs, il Dec. Het hof van assises te Tours heeft mevrouw Lemoine, die van voornamen stand is cn ge scheiden van haren echtgenoot leeftschuldig verklaard aan kindermoord, gepleegd op het pasgeboren kind van hare ongehuwde dochter Angelina door namelijk dat kind te hebben verbrand en haar tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. De dochter, die 16*/, jaar is, medebeschuldigde, is vrijgesproken. 12 D^c. Het in zake Lemoine uitgesproken vonnis heeft hier een buitengewone sensatie gemaakt. Men had Terwacht, dat de moeder, die tot 20 jaren galeistraf ver oordeeld werd, zou vrijgesproken worden. De advocaat Lacliaud had stellig op hare vrijspraak gerekend, en was als door den donder getroffen toen hij het vonnis hoorde. Mevrouw Lemoine hoorde de uitspraak niet groote kalmte aan en zonder de minste ontroering te doen blijken. De heer Leinoine, de broeder van Angelina, heeft in last om zijne zuster naar Parijs te brengen, waar haarvader sedert ongeveer 10 jaren woont. Mevrouw Lemoine heeft een verzoek om cassatie ingediend. Tot dat dienaangaande een besluit is genomenzal zij in de gevangenis van Tours blijven. De ontrouwe minnaar van Angelina Fetix, die den algemeenen haat der bevolking van Tours op zich geladen hadverliet de stad zoodra het proces was afgeloopenhij was reeds verscheidene malen op straat beleedigd. Brussel12 Dec. Men meldt uit Luik het volgende: Een ongewoon voorvalwelks ware toedragt nog een geheim is, heeft in onze slad plaats gehad. LI. Woensdag kwamen namelijk twee jonge lieden uit Duitschland alhier aan en namen hun intrek in een onzer voornaamste holcls. Een half uur na hunne aankomst gingen zij naar den schouwburg en begaven zicli on ui i il ciel ij k ua afloop der voorstelling terug naar iiet hotel, waar zij terstond limine kamer be trokken. Den volgenden morgen zag men hen even wel niet le voorschijn komen. Eene der dienstboden die dit niet had opgemerkl, cn meende dat zij waren uitgegaan, begaf zich daarom tegen elf ure op hunne kamer om aldaar hare gewone werkzaamheden le "«rrigten. Bij het binnenkomen deinsde zij van schrik terug. De een der jonge lieden iag, blijkbaar levenloos, half huilen het bed, met liet hoofd op een nachttafeltjeterwijl de ander, insgelijks naar het scheen zonder cenig toeken van leven op de vloer lag. Oogetiblikkelijk werd er geneeskundige hulp ingeroepen, ten gevolge waarvan bleek, dat de eene jongeling sedert cenige uren overleden was, maar dat de andere nog ademhaalde. Na toepassing van alle mogelijke middelen werd deze dan ook, na eene zorgvuldige oppassing, weder hijgchragt. Naar het ge voelen der geneeskundigen moest het voorgevallene het gevolg zijn eener vergiftiging, doch het was nu de vraag onder welke omstandigheden die had plaats gehad. De overlevende heeft te dien opzigte ver klaard, dat zij van Berlijn kwamen en voornemens waren over Parijs naar Londen te reizen alwaar zij een bankiershuis wilden oprigtcn. Zij hadden den vo- rigen dag op hunne doorreis te Aken gedineerd en waren des namiddags van daar per spoorlein naar Luik vertrokken. Na het diner luidden zij geene andere ververschingen gebruikt dan in het slation te Verviers en aan het buffel in den schouwburg alhier. Bij hunne terugkomst in hel hotel waren zij, zonder iets te gebruiken, naar bed gegaan en was de een des nachts, gekweld door hevige kramptrekkingen, wakker geworden, waarbij het hem zelfs aan kracht had ontbroken otn hulp in te roepen, zoodat hij dan ook het bed uitstappende op den vloer was neder- gevallen cn zijn bewustheid verloren had. Deze jongeling was uit Hamburg, en de overledene uit Italië. Naar het schijnt, waren zij voorzien van ecu onbeperkt crediet op een der voornaamste ban kiershuizen te Parijs. Tot nog loc vei'diepl men zich in gissingen omtrent dit voorval, hetwelk hier eene sensatie heeft le weeg gebragt «riant?. middelburg, 14 Dcc. Heden voormiddag heeft vóór liet huis van burgerlijke en militaire verze kering alhier, plaats gehad de openlijke afstraffing van zes militairen, waarvan vier (zijnde een kor poraal cn drie soldalen) zich hadden schuldig ge maakt aan diefstal en te dier zake respectievelijk veroordeeld waren de korporaal tol twee jaren correctionele gevangenisstraf en de soldaten elk tot een jaar kruiwagenslrafen voorts met vervallen verklaring van den militairen stand. De heide overigen hadden zich aan desertie schuldig gemaakt en zijn te dier zake veroordeeld tot zes maanden correctionele gevangenisstraf, inet afneming der cocarde voor den tijd van een jaar. Arnemuiden, 10 Dcc. Als ccuc bijzonderheid kan worden medegedeeld, dal op de hofstede van den landman A. Filtushij deze gemeente, een tweejarig paard verlost is van den Steen, ter grooite eener kruidnoot, door den bekwamen veearts de Plaavan Scrooskcrkc in Walcheren. ffioes, 14 Dec. In de gemeenteraadsvergadering van Maandag-avondhebben de discussion voor namelijk gelonpen over de vraag, of men bij de algcnieene policie-verordening de vaccine verpliglend kan stellen. In afwachting eener beslissing omtrent dit ge- wiglig punt, is besloten in de verordening op het openhaar onderwijs de bepaling te behouden dat geene andere kinderen dan die gevaccineerd zijn of de kinderziekte gehad hebben, op de scholen zullen worden toegelaten. Zierihzee, 16 Dec. Het aanzeilen van sneeuw aan de hoeven van paarden dat even hinderlijk als gevaarlijk is, kan volgens do Neue landwirili- schaftliche Zeitungworden voorgekomen door de hoeven der paarden, vóór het van stal gaan, met zeep 1e besmeren. Te Middelburg wil men voor den grooten zeeuwschen dichter Jacob Cats een gedenksteen in den gevel van hel vroeger door hein gedurende 1605 lot 1623 in de Lange Noordstraat bewoonde huis plaatsen. In eene jl. woensdag gclioudene vergadering van liet zecuwscli genootschap der we tenschappen werd van denzelven eene scbetsleeke- ning overgelegd, en vermoedelijk zal hij nog vóór het einde van dit jaar op genoemde plaats prijken. De Oostenrijksche prinses over wier verloving niet den prins van Oranje, volgens een door de Augsburger algemeine Zeitung verspreid gerucht, gedurende de aan wezigheid van dien prins te YVcenen zou onderhandeld zijn, is de aartshertogin Maria Tlieresia oudste dochter van den aartshertog Albrecht, gouverneur-generaal van Hongarije. Die prinses is dcnlöJulij 1845 geboren de prins 4 September 1840. GEMENGDE BERIGTEN. Eduard Douwens Deklicr, op zijn verzoek eervol ontslagen Resident te Batavia, weuscht dal er waar heden in de Tweede Kamer worden gezegd, nopens de lndische-melkkoe, cn dan zal men bevinden, dat er (luizende Nedcriandsche jongelingen in lndie half dood geslagen worden met rietjes cn nog ecu ellendiger leven hebben als een karnhond bij een boer aan een ketting. Die dus hond wil worden, inoet als soldaat naar de Oost gaan. De Bel gische Bladen beginnen de waarheid meerder le zeggen dan de groote Nedcriandsche, betreffende den Zeeuwschen spoorweg. Zij komen er rond voor uit, dat al de Nedcriandsche spoorwegen den Anlwerpschen handel niet meer kunnen benadeelcn, dan de Zeeuwsclie spoorweg alléén doen kan, dat door een schooljongen kan begrepen worden en waarom zou dit dan door de Eerste Kamer niet begrepen kunnen worden? «Welke zijn de beste middelen dat de leveranciers beter betaald worden?" is eene vraag die gedaan wordt, door de mannen van nijverheid le Zierikzee. En liet antwoord zal zijn «eld Ook stelt de kamer van koophandel te Zierikzee liet geëerd publiek in de gelegenheid, om op de stads secretarie te koinen zien, hoe het gaat met den handel in rum cn suiker in Engeland. Dit zal de nieuwsgierigheid zoo zeer opwekken, dat uien vreest dat de schutters in de wapens zullen moeien komen om den toeloop in orde te doen plaats hebben. Eén der drie begenadigde hondjes, die bij nader onderzoek van adelijken afkomst zijn, is door een agent van po- licie per stoomboot naar Rotterdam gebragt, waar het vermoedelijk in den dierentuin zal geplaatst worden, om hondjes te kweken van adelijk-Zierik- zeesch ras. Op de groote markt te Th. is thans op het hoekje eene soort van eene sociëteit opgerigt, waar de leden voor drie centen een glas met lange pijpen zitten le dampen, doelt als de soepketel begint, vreest men voor eene ontbinding van deze nuttige inrigting, lol groot nadeel van den oprigter. Emma te Middelburg wordt in haar belang aangeraden, zulke gezelschappen niet meer te houden als II. vrijdag, daar de echo gehoord werd tot op de beurs toe, want als een doctor dit verneemt zal zij zeker een zwectdrankje krijgen. Op een gezelschap te Ooltgcnsplaat, waarop drie dames cn vier heeren waren genoodigd, is het zeer kwistig toegegaan; met drie sinteren-klaasjes werd het feest begonnen en geëindigd, terwijl Jacobus onder lafel zat le spelen met de kat. Een timmerman te O. moest zich wat fatsoenlijker gedragen als hij in de kerk met de collecte rondgaat, daar hij anders ontslagen zal worden op verzoek der gemeente. Tannetje van den veldwachter te 0. moest zooveel onwaarheid niet verspreiden van auderen, daar zij anders door papa zelf zal vervolgd worden, die toch voor rust en orde wakeia moet. Keetje te Baars, zingt thans: Vader, ik wil dolgraag trouwen, Als ik maar een trouwer had; Ja, ik durf hel hardop zeggen, 'tls zoo eenzaam op mijn pad; Kwam hij dus, ik zou het wagen Vader, ja, ik deed het vast, Want om altijd jong te blijven, Is tocli waarlijk maar ecu last. Jongenswie gij dus mag wezen, Komt op deze schoonheid uit, Schooner zag gij nooit voor dezen, En zij wordt gewis uw' bruid. Daar de kerkeraad le Br. naar gewoonte zal vernieuwd worden, zoo verlangen vele ingezeten dat de jonge kwasten niet zullen worden herkozen, daar zij lot last zijn van den Raad, en kwelgeesten zijn voor beiioeftigen. Te Baarland wordt iemand verzocht, die anderen het goede onder het oog moet brengen, geene meisjes le lokken in zijne schuur, daar dit niet past voor een braaf man. Over den Inhoud van den brief alt M. in N°. 1640. De schrijver van den brief uit M. bevat dus de voorgaande artikelen in de twee nummers van den Nieuwsbode geplaatst, doch hij schijnt nog in het gciiecl niet le weten hoe de haak aan den steel zit. Was de man hiermede ten volle hekend geweest, dan twijfelen wij niet of in plaats van eenen harlclijkcn wensch ter instandhouding eener hoogst nuttige inrigting le uitten, gclooven wij vast of zijnen brief had aan het slot eene erge kwis peling beval, wel niet op de ruggen, maar op de handelingen van hen, die dezelve moesten iu stand houden. Indien in de vorige stukken gesproken cn op de beste gronden bewezen wordtdat meeste nuttige cn in der tijd zeer winstgevende inrigtingen. door bekende cn onbekende oorzaken le niet gaan, is dit niet meer dan eene waarheid. Docli wij hebben nog eene oorzaak waardoor de schoonste zaken te loor gaan, liet bekende spreekwoord toch is: Nieuwe bezems vegen schoon, doch langzamerhand worden zij onbruikbaar en weggeworpen. Vele menscheu haken naar verande ring, naar het nieuwe, cn naauwciijks is er eene nieuwe inrigting van welken aard ook, hetzij slagerij, koffijhuis, bakkerij enz. daargesleld, of alle, niel één uitgezonderd, worden overstroomd van kalanten, vooral indien dit in liet belang der beurs is, en geen wonder, het minst betalen en even goede waar en bediening lijkciit liet best; de ondernemer spiegelt zich gouden bergen voor, want hij is immers de man, die de ijsbreker is; de wil die in liet belang zijner ingezetenen werkzaam is; maar naau- welijks wordt hij hierin door anderen, die vroeger de beurzen geplukt hebben en met den inhoud zijn doorgegaan, gevolgd; worden de prijzen op gelijken voet gezet, of de schare van bezoekers wordt weldra op eene ontzettende wijze verminderd. Moet men nu niet onwillekeurig uitroepenOn dankbaar volk! wie kan ontkennen, dat hier een weinig van aan is, en waaromde ondernemer toch heeft vooreerst zijne zaak met groote kosten daargesleld, met de goede bedoeling om zijne medeburgers te bevoordcelcii; doch zal men zeggen, ook 0111 een groot debiet te hebben, deze redenering is duidelijk, wie zal om niet werken? Docii juist door dat groot debiet alleen kan zoodanige zaak iu stand blijven; die dit niel begrijpt heeft een versland als eene kip. Moeten dan hunne medecoucurenlen hun brood niet hebben, moeten zij van alle inkomen beroofd, aan alles eindelijk gebrek lijden? evenmin, neen, men moet hein, die de anderen gedwongen heeft een vermeerderd debiet gunnen, om stand le kunnen blijven houden, en aldus een zedelijk overwigl tegen al de anderen in hem behouden; liet is laf en zedeloos om iemand, aan wien genolene voordcelen te danken zijn, niet met dankbaarheid te heloonen. De schrijver uit M. dat hij hiervan bij hem overtuigd isen daarom de Inrigting bejammert, welke bij hein tot voordeel der ingezetenen bestond. Het is hier eveneens zoo; die heden gevierd wordt, is morgen in de verachting. Die van daag eene brouwerij opzet, dan is het bier uitmuntend, over een jaar troebel, na twee jaar zuur (ofschoon even goed als het eerste brouwsel), over drie jaar staat hij stil; die eene bakkerij slicht, en zijn brood goedkooper cn heler levert dan anderen, wordt eerst tot in den derden hemel opgelrokken, men prijst hem, de man zet eenen tweeden oven, allengs zegt men ik weet niet dat brood is graauw, vol zemels en liet is ook ecu groot end, de vroegere winkel was tocli ook goed, ik zal maar weer hij hem gaau; nu verminderd langzaam het debiet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1