No. 1658. 16e Jaarg. Zatwrdag, 5 December 1859. Nieuwstijdingen. EN Veranderde uren van Afvaart ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Ia Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnements-PrSJs: Voor beide uitgaven. Veor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Anierika Franco New-York - 3,90. V o r s c li Ij n t Op Woensdag en Zaturdag. Advertentfiën: 10 cent voor eiken regel. Zcgelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag* 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. üFHtnJtvijjjt» Parijs. 26 Nov. De lieer Morlara is, alhier aangekomen. Het is nog een jonge man, van zeer beschaafde manieren. Hij toont zich zeer bedaard maar toch vast besloten om het vaderrcglelijk en hoog zedelijk werk, door hem ondernomen, lot het laatste toe door te zetten. De heer Mortara, wiens weder zwanger gewordenc vrouw naar Bo logna was geweken, opdat het kind, van hetwelk zij sedert bevallen is, niet op grondgebied, dat onder pauselijke heerschappij behoort, zou geboren worden, zal, naar men meidl, in Pieinont gaan wonen, daar hij niet zonder reden vreest, dat de Romagnolen herbragt worden onder de magl, welke hem van een zijner kinderen ontroofd heeft. Voor het tegenwoordige wil hij liet slechts daarheen zoeken te rigten, dat dit kind, hetwelk hij slechts niogt zien in tegenwoordigheid van geestelijken, die het bewaken, en dat hem niet dan ten koste zijner eigene bekeering zoude wedergegeven wor den, uil het catechuingnaat, waarin het zich te Kome bevind, naar een klooster van Turin gezonde worde. Maar hij kan niet verwachten dat het gouvernement aan dien wensch voldoen zal, en daarom wil de iieer Mortara zijnn tlagten bij liet congres overbrengen. Men meent Ie welen, dat de heer Monlefiore, op last van lord John Rus sell, zich nogmaals naar Rome begeeft, om cene laatste poging bij de pauselijke regering in het werk te stellen. l'arijs, 28 Nov. De prinses Sopieha, moeder van prinses Czartoryski, is op 96 jarigen leef tijd in het hotel Lambert overleden. Ondanks haren hoogen ouderdom bleef zij tol iiet laatste oogenblik van haar leven in het volkomen bezit van hare verstandelijke en ligchainelijke vermo gens. Zij was liet, die, toen prins Czartoryski in 1851 naar Frankrijk vluglte, het goud-en zilver werk door hare trouw gebleven dienaars over de grenzen liet brengen, eu de familie van haren schoonzoon op die wijze in staat stelde om de eerste jaren van hare ballingschap overeenkomstig haren stand te kunnen leven. Tot aan haren dood beheerde zij het vermogen der Czartoryski's. In de kringen der zamenlcving ontbrak zij niet, en vóór twee jaren danste de bejaarde dame nog bij een feest van prins Czartoryski. Voor de Pool- sche vlugtelingen heeft zij zeer veel gedaan. Eeri Duilscher, die zich iu Frankrijk bevindt, schrijft, naar aanleiding der herderlijke brieven welke onlangs door de bisschoppen uitgevaardigd zijn »De massa des volks in Frankrijk bekom mert zich weinig om de kerk en het geloof; de boer en de arbeider zijn daar onverschilliger om trent de godsdienst en de priesters dan in eenig ander land. Kerkelijke zin is er slechts eerst bij een gedeelte der hoogere standen weder blijkbaar, inzonderheid bij al wat nog de oud-legiliine partij aankleeft; doch tegen hen staat over de liberale bourgeosie en dat groote invloedrijke gedeelte des volks, hetwelk in schrift en kunst voor geestesvrij heid strijdt. Hel keizerschap behoeft derhalve niét te vreezen, dat het der geestelijkheid op zich zelve gelukken zal, eene der regering vijandige nationale beweging i0t stand te brengen. Eene enkele cle- ricale oppositie blijft in Frankrijk geïsoleerdde meerderheid beschaafde wereld wil er niets mede te doen hebben, en de volksmassa blijft er onverschillig tegen. Maar paart zich die oppositie aan cene andere wordt zij van gemengden aard, dan wordt zij stellig gevaarlijk, daar zij dan in iedere plaats hij de geestelijkheid eenen vertegen woordiger heeft; en dit gevaar wordt dan ook bij do tegenwoordige regering volkomen ingezien." Te Milaan is een gerucht in omloop, volgens hetwelk Keizer Napoleon, ten behoeve van Koning victor Emanuel, met Oostenrijk in onderhandeling zou over den afstand van Venelic, tegen betaling er billijke schadeloosstelling. Naar men zegt, zou de Keizer daarloe 400 miUioen hebben aange boden. Indien zich dit bevestigt, dan zou het Wccner kabinet voorzeker niet heter kunnen doen dan dit aanbod aan te nemen; want de omstandigheden zijn van dien aard dat het Venetiaansche gebied aan het Oostenrijksche gouvernement hoe langer zoo meer moeijelijkhcden oplevert. IHeppel, 26 Nov. Naar wij vernemen, is gis teren in het naburig Rouveen het volgende ongeluk gebeurd. De jongste zoon van den jager W. H. aldaar de kruidhoorns voor zijnen vader en on deren broeder willende vulleu, liet de flesch, in de nabijheid van het vuur uil de handen vallen. Hierop had eene ontploffing plaats, ten gevolge waar van alle glasruiten, van liet vertrek werden ver brijzeld en alle aanwezige personen gekwetst. De kleedcren van den jongsten zoon valleden vuur, die evenwel nog de tegenwoordigheid had in eene nabijzijndosloot te springen, waardoor hij werd gered. 's Gravenhage, 29 Nov. De Hooge Raad heeft hedeu uitspraak gedaan inde zaak van II. J. Vrec- denluirg, waarvan wij reeds herhaalde malen melding hebben gemaakt. De requiranl was nu het laatst hij arrest van het Prov. Geregtshof in Overijssel, van 26 Aug. jl, wegens eenvoudigen diefstal van een loterijbriefje, tot 5 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Overeenkomstig de middelen van cassatie tegen dit arrest bij pleidooi ontwikkeld door den adv. Mr. A. Jacobson, alsmede volgens de conclusie van den adv.-geil. Mr. J. J. Karscboom, heeft de Hooge Raad het beklaagde arrest vernietigd, den requiranl van alle regslvervolging ontslagen en zijne onmiddelijke invrijheidstelling bevolen, op grond, dat de feiten, waarvoor hij was veroordeeld, geen dief stal daarstcllen, nocli eenig ander misdrijf; de kosten te dragen door den Slaat. Donderdag 8 Dec. a. s. zal voor het prov. geregtshof in Zuid-Holland worden behandeld dc zaak van Johanna Valk, huisvrouw van Jullesde Klerk, beschuldigd van moedwillige brandstichting in ecu gebouw, zonder dat te voorzien was, dat eenig men- schenleven daardoor in gevaar kon worden gebragt. Het gedeeltelijk afgebrande gebouw, waarvan in dit geding sprake is, was gelegen in den Zandpolder, onder Ridderkerk. De function van het O. M. zullen in deze zaak worden waargenomen door den advocaat-generaal den Heer Francois, terwijl als verdediger zal optreden Mr. A. A. Were. Eenige vreemdelingen in verschillende hotels te Amsterdam gelogeerd, met grond van valsch spelen verdacht en van welke er een, naar men wil, zich als iemand van voornamen stand zou hebben voorgedaan, zijn door de zorg der politie aangehouden en het land uitgevoerd. Waalwijk, 28 Nov. Heden nacht, omstreeks half een uur, werden wij eensklaps uit den eersten slaap gewekt door het geroep van brandbrand Hel huis van den borologiemaker J. van den Wuudt sloud iu volle vlam; het huis, bewoond door W. Janssen geraakte mede weldra in brand en is benevens het eerste, totaal afgebrand. Gelukkig bleef het daarbij want ware het anders en had het aan dc brandende gebouwen verbondene huis vau den huisschilder Bagers vuur gevat of ware de brand op de overslaande gebouwen geslagen onberekenbaar groot was de schade geweest, dewijl het eerstgenoemde voorzien was van vele oliën en vernissen en de andere meestal met riet gedekt zijn. Der ijverige bcmocijingen echter der brandspuit gasten gepaard met de handhaving eencr goede orde mogt het echter gelukken de vorderingen van den brand te sluiten, ofschoon de brand zóó hevig was, dat weinig van de inboedels gered is. De oorzaak van den brand is onbekend. Men hoort echter, dat heide huizen en inboedels ver zekerd zijn. (/"ges.) BrJelüe, 50 Nov. Gisteren avond ten zes ure, werd door het hoofd van het gemeente-besluur alhier, de gaz- verlichting voor het eerst ontstoken, welke verlichting zeer goed aan de verwachting voldeed, daar liet licht helder cn geregeld zelfs ook van dc illuminatie, door bleef branden. Eere daarvoor aan den heer J. JanseIe Gorinchein die voor den lieer C. Nolette Schiedam, als aannemer der gaz verlichting, de fabrijk heeft daar- gesleld. Ingcz Uit het Over-Maassche schrijft men Geluk kig is de cholera-epidemie uit deze streken ge noegzaam geweken alleen te Ridderkerk blijft die aanhouden. Men wil, dat het poldersbestuur dier gemeente wel zou doen door mede te werken lot het dempen van liet stilstaand water rondom de kerk. Charlois, Poortugal cn Zwijndrecht zijn de gemeenten, waar de ziekte het hevigst heeft ge woed. Te Zwijndrecht bezweken er, op cene be volking van JOOO zielen, ruim 60 lijders te Charlois werden er op één dag 10 aangelastte Poortugal, even als te lleerjansdam, werden er op éénen dag 7 begraven. Wat de laatste gemeente betreft, daar werd de buurt, genaamd üevelslnis, vooral zwaar geteisterd. Er zullen iels meer dan 20 huizen staan, en in dien ointrck zijn er 18 menschen gestorven20 kinderen verloren vader of moeder, 7 werden hierdoor ouderloos. Zonder ling is de loop die de ziekte nam. In dc laatste 14 dagen vertoonde zij zich eensklaps over de grenzen van lleerjansdam in de gemeente Barcn- drecht, waar 4 lijders bezweken. Overigens bleef de kom van die gemeente, even ais die van Rhooii, er bijna geheel vrij van. Zierikzee, 28 Nov. Aan dc hoogeschool te Leiden werd tol doctor in de chirugie gepromoveerd de lieer Heuricus Goemans, van Zierikzee, mcd. et art. obsl. doctor. Jl. Zalurdag morgen, vonden nabij de stad Sillard, eenige van de markt van Maastricht terug keercude koopliedeu in vogels, aan den groeten weg, cene vrouw, naar gissing oud 65 a 70 jaren, vennoord liggen. Na daarvan berigt te hebben gegeven, werden oogenblikkelijk nasporingen gedaan, met het gevolg, dat in dc nabijheid der plaats alwaar deze moord was gepleegd, een persoon werd gevonden, welke bebloed en gewond was; hij werd dus op vermoeden aangehouden. De justitie heeft reeds een onderzoek ingesteld. GEMENGDE BERIGTEN. De Eerste Kamer der Staten-generaal is bijeen geroepen tegen 9 December, oin de werkzaamheden der Tweede Kamer goed te keuren. Wordeu die afgekeurd iu zake der spoorwegen, dan zijn er hoeksche en kabeljaauwsche twisten te wachten in Nederland. Eene ontbinding van ééne der kamers is dan zeker met eene verandering van ministerie. Mocijelijk zal het zeker zijn, want op de beurs van Amsterdam hangt het kompas waar alle staats lieden op varen moeten, en de groote dagbladen worden geschreven door t'on H.... en zijn aanhang, even als liet gegaan is tijdens de monslerlcening van 127 inillioen, en dan komt men achter de waarheid als het te laat is. Alweder zullen er van Harderwijk 210 manschappen naar Indië af gescheept worden, om hunne gezondheid eu eenige jaren van hun leven op tc offeren voor de holle schatkist van Nederland. Naar men zegt, zijn er iu den Haag onderscheidene personen door Keizer Napoleon vereerd geworden met het grootkruis van het legioen van eer, als cene hooge tevreden heid om den toegang in Nederland gemakkelijk te maken door het bouwen van meerdere bruggen over de rivieren. De burgervader van O. wordt verzocht zijne winkel-schulden te komen voldoen, daar hij anders door den deurwaarder zal inbeslag genomen worden, even als hij oude stoelen laat doen voor de belasting. Vertrokken van Oud. naar West.-: een koopman, nalatende veel schuld en weinig geld. Hij wordt derhalve aangeraden geld te sturen maar geene briefjes zonder waarde, of hij zal met zijn naam voluit aangemaand worden. Het koflijkleurige dametje te Bommel, wil nu een nonneke worden, waar zij zoo geschikt voor is, als een monnik voor hel Matigheids genootschap. Ook Hilletjee aldaar, zal liet nog wat aanzien, cn komt cr dan niemand op haar los, dan zal zij onder dc zwarte sluijcr zich ook gaan verbergen. Een winkel-bediende te Prins, moest zich wat bedaarder gedragen, omdat men toch weet wie de pruik is geweest, hoewel geld niet klapt waar het van daan komt. Te St...... wordt cene hakkeriu aangeraden haren tweeden knecht wat meerder loon te geven, daar hij zoo veel niet krijgt als eene schunrstcr. De slaven in Amerika, zegt hij, hebben het heler als een bakkers knecht in Nederland, cn daar wordt moeile voor gedaan om hun lot tc verbeteren. Een zeker man te Oud- wordt aangeraden, om, als hij weder uitgaat om wijn af te tappen, zoo veel niet meer Ie proeven dat hij in een vijver verdwaalt, want dit past niet van een man die voorgeeft braaf le zijn. »IIad mij maar niet geholpen," heeft een luit nan aldaar tol antwoord gekregen, toen hij een heer uit hel waler had opgevischt, cn hij kon noch zwemmen noch loopen. Maar ondank is 'swerelds loon. De veldwachter Ie A. is half zinneloos nu de burger jongens een proces gewonnen hebben, cn is zelfs door zijnen advokaat voor het publiek als een leu genaar uitgemaakt. Nu, hij is den eersten leugenaar niet van dit soort van volkje, cn hij zal den laatste» niet zijn ook, en toch worden zij in den tempel der geregtigheid altijd geloofd. Te A. is de veld wachter hoos op dc bevolking, omdat hij geene almanakken kan verpassen tegen goede fooitjes; maar hij zal het wel betaald zeilen, want hij is nog al goed mei den baas, eu wille Mie zwijgt maar stil. Nu de veldwachter aldaar de grooten niet in zijne strikken kan vangen gaal hij op de kleintjes passen, dat beter gelukken zal, want de kleine worden gevangen eu de groote laat men loopen. Rotterdam, 28 November 1839. Van Witte Tarwe uit Vlaanderen, Zeeland, Flakkee en Overmaas was er heden op de verhooging vau ge passeerde week, een zeer ruime aanvoer. De flaauwe stemming, welke zich reeds in het laatst der voorgaaude week vertoonde, was heden van veel invloed, waartoe de ruime toevoer ook aan toebragt, zoodat, hoewel men tot 50 a 60 c. het mud lager af moest geven, wel 1/3 van het aangevoerde onverkocht gebleven is. Verkocht: Jarige, in puike soorten 9,40, ƒ9,70, goed middelsoort 8,60, 9,30, en mindere soorten 8,8.50. Nieuwe, de puikste en blankste partijtjes van 8.70, 9, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkecsche en Over- maassche, met zeer ruimen aanvoer, 10 a 20 c. lager, waartoe nog wel te koop overbleef. Verkocht Nieuwe, de puike en minstbezette partijtjes 7,7,30, de meer bezette 6,60, 6,90, en geringe en Noord-Bra- bantsche ƒ6,30, ƒ6,50. Gerst op nieuw tot 30 a 40 c. lager moesten verkocht worden. Nieuwe uit Vlaanderen. Zeeland, Flakkee en Overmaas, Winter, de puikste, gestort ƒ5,60, ƒ6, zakmaat f 5,50, ƒ5,90, dc overige soorten van 4,20. ƒ5,40. Zomer, de puikste. gestort en zakmaat 4,80, 5,—, mindere soorten ƒ4,tot 4,60. JitotomWiCitriPfowst en tusschenliggende Plaatsen cn Veeren. inS>eccmbcr 185 9. Tan Zierikzee Tan Rotterdam Zondag 4'smorg. 7 u 30 m.lDingsd. 6'smorg. 9u30rn. Dond. 8 10 Vrijdag 9 6 Zondag 11 10» 30» Dingsd. 13 7» Dond. 15 6» Vrijdag 16 9» Zond. 18 7 Dingsd. 20 9 30 Dond. 22 10»Vrijdag 23 6» Zondag 25 10 30Dingsd. 27 7 Dond. 29 6Vrijdag 30 8

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1