No. 1657. 16e Jaarg,. Woensdag, 5© November f85®. Nieuwstijdingen. JFtEmllHjfi. 'middags ten in Lei ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE. Men Abonneert zich: lil Nederland, bij den Uitgever, Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Aaierika bii J. QUINTUS, te Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnemcnts-Prljs: Voor beide uitgave?*. Voor 3 maanden1,30. Franco per postin Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika Franco New-York - 3,90. Verschjjnt.4 Op Woensdag en Zaturdag. Advertcntiënr 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing 35 eent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voorniiddags 10 ure. ES a r e a u Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 23 Nov. Door de Morning Herald fen Advertiser wordt nog altijd bezorgdheid voor eeo inval der Franschen in Engeland aan den dag 'gelegd de Times begint daarentegen weder ver trouwen te krijgen en de Morning Post verwondert er zich over, dat het publiek nog behoefte gevoelt iaan geruststellende verzekeringen. Om een bewijs te leveren, dat een inval in [Groot—Briltanie niet ligtelijk zoude slagen, herin- lieren de dagbladen dat ten jare '1805, toen Na poleon I het voornemen had, om in Engeland eerie landing te beproeven, in Ierland alleen, hetwelk men zoude onderstellen, het gunstigst voor hem gestemd te zijn, zich eene vrijwillige krijgsmagt tan 82,941 man vormde. Een Scholsch Heer, die gedurende geruirnen tijd Frankrijk in alle rigtingen heeft doorkruist allerlei tuighuizen, werven, enz., heeft bezocht en zich met personen van verschillenden stand heeft onderhouden, verklaart in den Scotschsmandat de Franschen vriendschappelijk jegens de Engelschen zijn gestemd, dat hij geen onvoegzaam woord over 'e Britsche natie heeft gehoord en dat het deuk- eeld eener invasie in het brein van den over weldiger en van den Times mag spoken maar niet in dat des Franschen volks. In eenen brief uit Londen wordt het volgende geschreven: aTerwijl wij steeds met ijver in toe bereidselen tot verdediging blijven voortgaan, heeft ons land het zich tot een stalen wet gemaakt om met de meeste zorg alles te veroiijden wal eene uittarting zon kunnen schijnen, en zich geheel tot liet defensive te bepalen. Ik meen zelfs te weten, dat in dien zin de stipsle orders aan de bevelheb bers op onze zee-stations zijn gezonden, inzonder heid aan die der vloot welke tegenwoordig te Gi braltar kruist. Een voornaam vreemdeling was dezer dagen in gesprek met drie onzer aanzien lijkste staatslieden, en dit is hetgeen zij hem zeiden «Onze toebereidselen hoe reusachtig ook zijn volstrekt van geen aanvallenden aard zij worden gebiedend door de omstandigheden gevorderd. Wij verlangen opregtelijk met alle natiën in vrede te blijven, en vooral met Frankrijk maar, mogt Frank rijk ons aanvallen, dan zal het een strijd op leven en dood zijn. Als de vijandelijkheden eenmaal begonnen zijn, zal onze natie niet kunnen overge haald worden ze te slaken voor dat de eene of andere der oorlogvoerenden geheel is uitgeroeid." Men mag er vast staat op maken, zoo eindigt de briefschrijver, dat zoo gesproken is door personen die tegenwoordig hij ons het bewind voeren." Parijs, 25 Nov. Een kind van zes maanden heeft dezer dagen den dood gevonden op eene wijze die vele ouders tot voorzigtigheid behoort aan te sporen. Men had het namelijk eene pop ten ge schenke gegeven; daarmede spelende, likte 'het achtereenvolgens de roode en witte verf van den kop, en stierf ten gevolge van de vergiftiging, die daardoor plaats bad. Corbière is nog niet gearresteerd, doch men is hem op het spoor, en de justitie hoopt hem weder in handen te krijgen. Woensdagavond is hij ge zien in de gemeente Bougy, kanton Neuville. Tegen half zes vertoonde zich een onbekende voor den landbouwer, Loubleux, die in zijne schuur aan den weg bezig wasinel dorschen. «Wilt gij deze touwen van mij koopen? vroeg Ue onbekende, die niemand anders was dan Corbière. «Neen," werd hem ge antwoord. »Ik zie wel dat gij geen medelijden met ongelukkigen hebt zeide Corhicre, die de touwen op den grond wierp, er bijvoegende: Daar, houd ze als ge wilt." De boer gaf hem toen 50 cen times, en Corbière vervolgde zijn weg. Een oogen- blik te voren was hij in een naburig huis een stuk brood komen vragen. Hij scheen uitgeput van ver - moeijenis en moedeloos te zijn. Zijne klecding is wel te herkennen. Ilij draagt een grijze units en een grijze kiel en broek. Omzijn rood buis niet te la ten zien, heeft hij er zijn hemd overgetrokken. Langs den weg vraagt hij aalmoezen en hij heeft zich zelfbij den maire van Bougy vertoond, waar hij een nacht verblijf verzocht dat hem evenwel werd geweigerd. Men meent dat Corbière zich thans ophoudt in de om streken van Elainpes. De louwen, die hij aan den boer verkocht heeft, waren die, welke hij op den droogzolder van de gevangenis te Orleans gehaald en bij zijne ontvlugling gebruikt had. Het Journal des Débnts zegt, naar aanleiding van de jongste berigten van het eiiand Haïti: «Men herinnert zich welligl dat, ten gevolge van het ge weerschot op zijne dochter gelost, de president van Haïti verklaarde, dat hij, wijl goedheid en gematigd heid hem niet hebben gehaat, een geheel tegeuover- gesteldeu weg zou beproeven. Hij heeft woord ge houden. Eene depêche berigt, dal er onderscheidene executien hebben plaats gehad en tevens, dat de president populair is geworden. Het zou jammer zijn wanneer het succes van den president van Haïti het geduchte middel ter verkrijging van populariteit in de mode bragt." en toch is het tweede besluit niet doorgegaan want op hel initiatief van den Heer Ajossa, direc teur van politie, heeft zich in de vergadering zulk eene sterke oppositie daartegen geopenbaard dat Z. M. het geraden oordeelde het decreet in te trekken. Een bijzonder geval van slaapwandelarij had op den 25sten der vorige maand te Lelroit plaats. Men be merkt eene vrouwelijke gestalte op den hoogsten top van een gebouw, die op eene smalle plank open neder wan delde en ieder keer digt den rand van het dale naderde. Het huis was zeer hoog en een misstap zoude haren oogenblikkelijken dood ten gevolge gehad liebbcn. In het midden van het dak verhief zich eenen schoorsteen, welke zij, niettegenstaande dezelve zeer schuins afliep, met gemakkelijkheid rondwandelde. Op deze zonderlinge wandeling stond zij eenmaal op den rand van het dak stil en zag regt uit. Het ligchaam der wandelaarstcr boog zich verschillende malen op zulk eene wijze naar voren, dat het bovenste gedeelte over den afgrond hing terwijl zij de vingers vooruit stak, niets vastgrijpende, ze kramp achtig te zamen trok en weder terug ging. Zij stond een oogenblik bewegingloos stil cn begon hare wandeling op nieuw naar het midden van het dak, van waar zij zich naar de achterzijde van het huis wendde cn zich aan het gezigt onttrok. Zijging dooreen dakvenster in hare kamer cn men vond haar ten volle ontwaakt en in eenen aan waanzin grenzenden gemoeds-toestand op den kant van liet bed zitten. Zij wist niets van het voorgevallene en was eerst bij het binnentreden van ha ren meester ontwaakt. Het meisje had aan eene hersen- ont teking geleden en was op den weg der genezing, toen zij in dezen toestand werd aangetroffen. Als een voorbeeld van ongeloofelijke domheid in zekere boerengezinnen diene het volgende. In de omstreken van Donai werd dezer dagen een geneesheer geroepen bij arme daglooners, wier kind ziek was. Onder andere geneesmiddelen schreef hij een bad voor. Pas had hij de hut verlaten of de moeder van het kind riep hem terug en vroeg hem «wat een bad is «Een had" antwoordde de doctor, «wel, weet ge dat niet Neem een voudig uwen ketel, vul dien met water, laat dit warm worden en doe er uw kind in." De domme moeder volgde stipt het bevel. Zij hing den ketel water boven het vuur en toen het water goed kookle, stond zij op het punt haar kind er in te werpencn het. aldus den marteldood prijs te geventoen de ketel viel en de kuur niet kon geschieden. De Voorzienigheid schijnt de onwil lekeurige afschuwelijke misdaad Ie hebben willen voorkomen. Later werd de vrouw beter ingelicht. Uit Napels verneemt men, dal de koning be paaldelijk voornemens was, om, met het besluit waarbij de ligting van 1860 onmiddclijk na 1 Janu ary onder de wapens wordt geroepen, ook tevens te bepalen, dat de ligting voor 1861 te gelijk moet plaats hebben, ten einde ia het aanstaande voorjaar liet leger met 18,000 manschappen meer te ver sterken dan aanvankelijk bekend was. De Heer Roscia, chef van het ministerie van binnenlandsche zaken, heeft tegen dit laatste zulke dringende ver- toogen ingediend, dat de koning hein verzocht, de zitting van den ministerraadwaarin Z. M. dit besluit wilde ter tafel brengen, niet bij te wonen. De Heer Roscia heeft aan dit verzoek wel voldaan, üerlijn, 24 Nov. Voor eenigen lijd werd een regerings-secretaris Falk geheeten, door de regt- bank der hoofdstad veroordeeld wegens laster tot betaling eener geldboete van 100 thai. De minister van binnenlandsche zaken schonk hein die 100 thai., waarop de veroordeelde de regtbank verzocht aan hem te willen veroorloven de bedoelde som hij kleine gedeelte af te doen. Dit werd hem toege staan. Hij maakte een zoo ruim gebruik van dit verlof, dat hij menigwerf eerst na herhaalde aan maningen ceil thai, op de boete afdeed. Toen het eindelijk bekend was geworden, dat de minister hem terstond de 100 thai, in eens had geschon ken, en hij over zijne zonderlinge handelwijze werd onderhouden, gaf hij aan de regtbank te kennen, dat dit geschiedde «uit wijze spaarzaam heid." Van dat oogenblik af werd hij zoo dringend aangemaand dat dc veroordeelde zich verpligt zag dien weg van zuinigheid te verlaten. Rotterdam, 24 Nov. Naar wij vernemen, heeft dezer dagen de volgende vrij zouderlingc opligterij plaats gehad. Er vervoegde zich hij een onzer ge accrediteerde banketbakkers een welgekleed persoon, met de vraag om 100 holissen. Toen hij vernam, dat die niet voorhanden waren, verzocht hij dat die binnen twee uren voor hem gereed gemaakt zou den worden, hetgeen na eenige aarzeling werd aan genomen. Van den bankethakker begaf zich onze chevalier d'industrie naar een voornamen kleeder- maker, en vroeg om een winterjas. Men toonde zich bereid dien dadelijk aan te meten, maar daar mede was de nieuwe klant niet tevreden; hij eischte dien jas binnen twee uren. Men betoogde hem dat zoo iets onmogelijk was en verzocht langer tijd ruimte. lnlusschen was het aan den scherpen blik des vreemdelings niet ontgaan, dat daar in den winkel een winterjas hing, kant en klaar. Deze wilde hij hebben en vroeg naar deu prijs. Hel hielp niet dat de kleedermaker hem trachtte te beduiden dat dit een kleediügstuk was dat hij voor een an der had vervaardigd. «Kom, kom I" zeide hij, «die kan wel wat wachten en ik moet weg. Hoeveel kost deze jas V Enfin; de kleermaker zeide: 65; dc jas paste precies, want men keek niet heel naauw cn men kwam overeen, dat de vreemdeling hem zoude hebben voor 60 kontant. Een jongen ging met hem mede om het geld in ontvangst te nemen. Met dezen begaf de vreemdeling zich naar den straks bedoelden banketbakker en vroeg «of het klaar was?" Hij kreeg ten antwoord: «Over een kwartier." «Gij hoort het, zeide hij tot den jongen, het is eerst over een kwartier klaar; dan zal ik hel wel laten bezorgen." Met deze bood schap ging de jongen naar huis. Toen hij weg was, zeide de vreemdeling tol den banketbakker: «als dc holissen klaar zijn, dan brengt gij er 60 bij den kleermakeren 40 op de Wijnhaven bij den lieer Dc banketbakker voldeed trouw aan zijn last; maar men kan begrijpen, hoe vreemd de kleermaker opzag, toen hij na een kwartiers unr in stede van f 60, zestig warme holissen ontving Deze begaf zich terstond tot den banketbakker, met de vraag, wat die bezending holissen beteeken- de, en toen ontwaarden beiden tot hun verdriet, dat zij deerlijk misleid waren. Voor eenige dagen had de heer R. van Ten- boer, in de nabijheid van het dorp Tenpost, door den geweldigen wind het ongeluk zijn hoed te verliezen, en terwijl hij hierop in do duisternis van den avond do teugels van het paard aan zijne dochter gaf, om den hoed weder te zoeken, begon het paard terug te loopen en liep in hel Dain- sterdiep. De heer R. zijne dochter in gevaar ziende, springt mede in het diep om haar uit de chais te krijgen, maar kon dit niet, doordien zij met hare crinoline in de chais vast zat. Hij had daarbij het ongeluk, dat zijne schouder uit liet lid ging eri moest de redding van zijne dochter opgeven. Deze evenwel had het geluk uit de chais los te raken en is daarna, op hare crinoline drijvende, door den harden wind naar de overzijde gedre ven en gelukkig gered. Het paard is verdronken. KSerïkzee 28 Nov. Z. M. heeft benoemd tol regter in de arroud.-regtbank alhier, Jhr. Mr. C. de Jongethans rcgterplaatsverv. in die regtbank en advocaat, alsmede secretaris dezer gemeente. Benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Alkmaar, Mr. J. van der Fcenthans kanlon- regtcr te Tholen. De regtbank te Nijmegen heeft pastoor Bek kers veroordeeld tot teruggave van f 15,000, die hij kort voor 't overlijden van de wedw. V. als eene gift voor 't R. K. Parochiaal Armbestuur had medegenomen. Uit Groningen schrijft inen, dat, indien de Eerste Kamer het spoorweg-ontwerp niet mogt goed keuren, Z. M. de Koning die Kamer zal ontbinden. Men vlije zich aldaar niet met zulk een denkbeeld noch brenge dat als schrikbeeld voor de leden dier Kamer, zij lagchen er mede, want zij welen wel beter. Iels anders zou bet zijn, dat de Eerste Kamer, door de aanneming'dier wet, den wrevel van een groot deel des volks op nieuw zou opwek ken, de beroemde IJstad zou helpen vernielen, eu gansch Noord-Holland, Utrecht, 'sBosch, Deventer het nijvere Amclo een schandelijk onregt zou aan doen; op dien weg hopen wij, dat zij de kleine meerderheid der Tweede Kamer niet zal volgen, want zij zou dan gewis kwaad zaad helpen strooijen onder de zoneri van hetzelfde vaderland, veel be langrijke plaatsen benadeelen cn alom droefheid verwekken; en wij geloovcn, dat dc overtuiging daarvan den leden dier Kamer zwaarder moet drukken dan de vrees voor eene ontbinding, zoo die al iu de versie verte inogt bestaan. UtrCl GEMENGDE BERIGTEN. Het Handelsblad heft klaagliederen aan als een kind dat een appel ontnomen wordt, omdat de Tweede Kamer het wetsontwerp over spoorwegen beeft aangenomen, en er een spoorweg van Vlis- singen zal komen. Het hoopt nog dat de Eerste Kamer dit zal afkeuren, en dat van Hall minister zal worden. Mogt dit bewaarheid worden, dan is er geene Tweede Kamer meer noodig, dan kan de Eerste het wel doen met van Hall aan het hoofd, en dan zullen wij trekschuiten krijgen, met deurwaarders voor trekkers, rijks-veldwachters voor paarden en commiezen om de pakjes rond te brengen. De prins van Oranje heeft van zijnen neef, den Keizer van al dc Russen, een regement Kozakken present gekregen, dat waarschijnlijk in gedeeld zal worden bij hel leger rijks-veldwachters iu Nederland, om de rust te bewaren. Vlaanderen wordt thans aangewezen als het stuk van Belgie om aan Nederland te verruilen voor Luxemburg, terwijl de stukken en brokken der verbrande rij tuigen iu 1856 te Gent van den toennialigen gou verneur van Oosl-Vlaanderen, aan neven eu nichten als eene gedachtenis zullen present worden gedaan. Bezorgd aan een verkeerd adrestwee koppel konijnen; zij moesten bij een brigadier geweest zijn, en zij waren ten geschenke bezorgd bij een rijks-veldwachter te A. Een nachtegaal te Mid- delhamis is zoo te vreden dat de leveranciën blijven voortduren aan Keesje en Johanna, dat de pendule weer begint te slaan, en er gebruik zal blijven kunnen gemaakt worden van de beste kamer. Iu wijk B. Ie Colijnsplaat, wordt men gewaarschuwd, om de schuren beter te sluiten, want 's morgens vroeg loopt er een vcldontdèkker op bont, turf en olie. Kte Hzal in de huwelijks- bootslappen met een ouden .weduwnaar, en zegt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1