Vo. 1650. Zmturdag, 5 November 1859. 1.6e Jaarg. Kieuwstijdingen. enz., (ziERIKZEESC Men Abonneert zich: Ia Nederlandbij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Id Nooril-Amerika bij J. QUINTUSte Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnemcnts-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1.30. Frauco per postin Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. NIEUWSRO Verschijnt: Woensdag en Zaturdag. Advertentfiën* 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 «ent. Be inzending der Advcrtentiën kan geschieden t«t Dingsdag cn Vrijdag, des voonniddags 10 ure. Bureau: Zierikz«e, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezundenc Stukken Franco. Batavia, 7 Sepl. Te Pekalorigan is op 19 Aug. jl. omstreeks 11 ure des morgens, de op- zigler bij het bouwdepartement van de Rijst, zich angs deu binnenweg van Sembaug naar zijn werk Limpong willende begeven, op de hoogte van de essa Banaran lor door ccnen gewapenden inlander vervallen; hem zijn twee wonden loegebragt gewor- fen, waarna de dader nog 8 Javanen, 2 mannen 5ii 5 vrouwen, heeft verwond. De opzigter cn eene inde vrouw zijn onverwijld ter verpleging opgenomen a het etablissement te Pelatoengan, doch omtrent nmuen loesland kan nog niets zekers worden opge- even; de andere verwonde personen, wier toestand an minder ernstigen aard is, worden in hunne [essa's verpleegd. De dader, die door de policie gevat, blijkt te zijn zekere Projo, inwoner van !e dessa Banaran lor, waar bij gehuwd en een ge- clen man is. Aanleiding tot bet plegen van het :it kan niet worden gevonden en wordt de daad ittmocd in eene vlaag van krankzinnigheid te zijn leschied. In de gevangenis der hoofdplaats over- "tliragt, is hij onder geneeskundig toevoorzigt gesteld, in einde omtrent zijn toestand met grond kan orden geoordeeld. iLonden, 29 Oct. Do storm, welke voor een lar dagen op de Engelsche kust woeddeheeft :1e ongelukken veroorzaakt. Behalve de schip- enk der Royal Charter heeft men reeds vele ïdcre vernomen men spreekt van 68 en aaronder eenige, die vele menschenlevens kostten. a. is bij Beryhead een schoener met zijne be- ïanning verongelukt een andere, die met asphalt aar Hamburg op weg wasstrandde bij Doever faarbij de kapitein en twee matrozen hel leven erloreu voor Liverpool zonk eene bark met drie ücnschen bij Hastings verongelukten verscheidene kchepen, en men kent in het Kanaal naauwelijks Iceue haven, van waar niet de eene of aoilere Jieeramp te melden valt. Ook op het land heeft ie storm eene belangrijke schade aangerigt. Over de schipbreuk der Royal Charter zijn thans nadere bijzonderheden hekend geworden. Van het fraaije schip en de 498 menschen, die het van Melbourne overbragtzijn nog slechts onkenbare overblijfselen te vinden en niet meer dan 59 personen onder de levenden. De reis tot aan de Iersche kust was door geen enkel ongeval gestoord in Queenstown werden eenige passagiers aan wal gebragt, waarna de reis naar Liverpool werd voortgezet. Dingsdag middag sloeg de wind eensklaps naar het oost-noord oosten om en bij liet aanbreken van den nacht was hij in een woedenden orkaan veranderd. Des avonds ten 6 lire stuurde de kapitein voorbij Point Lynas en liet rakellen opstijgen om eenen loods aait boord te seinen. Doch deze kwam niet opdagen, en daar de kapitein (Taylor) zag, dat zijn schip al te veel naar de kust dreef, liet hij twee ankers uitwerpen, om het tot staan te brengen. De ankerkettingen konden den storm niet weerstaan en braken door midden. Ook de machine was niet in staat oin aan den orkaan het hoofd te bieden, en ofschoon rij met al hare stoomkracht tegen het woeste weder kampte, werd het ongelukkige vaartuig des mor gens ten drie ure op de rolsen der kust geworpen. Daar lag het in ongeveer vier vademen vvalcr op de eene zijde, en bij de geweldige schokken, waar aan het thans aanhoudend door de golven was blootgesteld, begon ook de moed der sloutmoe- digsten te zinken. Tot dusver hadden slechts weinige passagierswelke meest uit vrouwen en kinderen bestonden, kennis gedragen van den ge vaarlijken toestand, waarin zij verkeerden. De beste orde en tucht heerschte aan boord, en de kapitein begaf zich in persoon naar de kajuiten, om de vrouwen moed in te spreken. Dit gebeurde kor ten tijd voor de vreesselijke ramp plaats had. Het schip sliet nu onophoudelijk tegen de rolsen, en de branding sloeg over het verdek heen en drong het benedenruim binnen. Vroeger waren reeds de masten over boord geworpen, zonder dat bet schip daardoor merkelijk verligling kreeg. Ook was door een moedig Porlugeescli matroos, die zich door de branding heenwerkte, een touw naar het nabij liggende land gebragl, waardoor eenige matrozen hun leven redden door een ruk van het schip werd het echlcr weldra door midden gebroken. Naauwelijks had de kapitein de groote kajuit ver laten, waar hij insgelijks do passagiers gerust gesteld had, loen het schip door verscheidene ras op elkander volgende golfslagen op dc rols half om zijne eigene as omgeworpen werd. Tegen zulke geweldige schokken was hout, noch ijzer be stand. Het schip barstte van een cn begon te zin ken. Kort daarna spleet nog liet voorsle gedeelte midden door en doodde of hegroef de meestcu van hen, die op deze plaats waren opeengedrongen. De kapitein Taylor was de laatste die levend aan boord gezien werd. Hij is met al zijne officieren verdronken. Die nog in leven zijn, hadden zich óf tijdig langs het louw gered, dat de matroos naar het land had welen te brengen, óf zij werden be wusteloos door de golven op het strand geworpen. ©emève, 24 Oct. In Graauwbunderland neemt de landverhuizing naar Australië meer en meer loc. Voor eenige dagen is wederreen groot aantal jonge mannen, gedeeltelijk vaders van huisgezinnen, der waarts vertrokken. Gisteren hadden wij het in dit jaargetijde aan het meer van Genève zeldzame schouwspel van een sneeuwjagt die den ganschen dag door zonder op houden aanhield, en heden kan men wegens de gevoelige koude zich haast verbeelden in Jaimarij te zijn. Te Florence is eene zamenzwering ontdekt. Er hebben een aantal arrestatien plaats gehad. Dc gearresteerden stonden aan het hoofd van een komplot, hetwelk voornamelijk ten doel had, dat de zaamge- zworenen op een bepaalden dag eene valsche procla matie van Ricasoli in de stad zouden verspreiden. Die proclamatie zegt ongeveer het volgende: «Onze pogingen zijn vruchteloos geweest; zij hebben voor den tegenstand van het verecnigde Europa moeten zwichten!" Ook in Siena, Pisloja en Lucca zouden dergelijke proclamatie» worden aangeplakt. Men hoopte daardoor het gcheele land in opstand te brengen. aan overgeven weten misschien niet dat zij zich blootstellen aan eene straf van drie maanden ge vangenis ingevolge art. 412 van hel strafwetboek, waarbij degene die de opbieders door giften of be loften verwijderd, met die slraf bedreigd is." tLeenwavden, 29 Ocl. Op maandag den 7den Nov. e. k. zal voor liet provinciaal gereglshof van Friesland worden behandeld de zaak van Ype Baukes de Graaf, oud 46 jaren, van beroep sjou werman, geboren le Workum, wonende Ie Ballin gen thans gedelineerd le Leeuwarden, beschuldigd van moord of moedwillige» doodslag, gepleegd met voorbedachten rade en met geleider lage en zulks na reeds le voren tot criminele straffen Ie zij» veroordeeld geweest. Uit de acte van beschuldi ging blijkt o. a. het volgende: dat de beschuldigde in zijne verhnoren voor den commissaris van politie, te Ballingen en voor den regler-commissaris, belast met de instructie der strafzaken, heeft bekend, dat hij, na in de maand Mei van liet jaar 1859 uit het huis van reciusie en tuchtiging te Leeuwarden te zijn ontslagen vruchteloos heeft gepoogd do zamenleving te her vatten met Aafke Monsma, te Harlingen, hij wie woonde dat hij des Zalurdags morgens ten 4'/. ure zijne woning heeft verlaten en terstond is ge gaan naarde aardapelen-markt, alwaar hij, staande op de Kalrugspijp, haar, die gewoon was van daar aardappelen voor de koopers te huis le brengen, heeft opgewacht met hel oogmerk om haar te ver moorden, dat hij haar toen niet op de aardappelen- markt heeft aangetroffen, doch omstreeks half zes op de Spckmarkt en Voorstraat heeft ontmoet en op nieutv gevraagd, of zij met hem wilde leven, waarop zij geantwoord heeft: gij zult de handen wel van mijn lijf houden, cu hij heeft geantwoord: dat zult gij straks wel sten dal hij op dat oogen- blik nog hoopte een gunstig antwoord le krijgen, en, daar hij ook zijn mes nog niet geopend bad, de kans voor liet wclgelukken van zijn aanslag niet gunstig achtte; dat hij toen is gegaan naar dc Spckmarkl-brug bij de Schrilzen, alwaar bij mei Wijbrcn Naula heeft gesproken; dat hij van daar haar een zak met aardappelen heeft zie» wegbrengen en haar, terugkomende, is te gemoet geloopcn, als wanneer hij haar heeft toegevoegdAafke beraad je en, op haar ontkennend anhvoord, haar onder scheidene sleken met het voormeld mes heeft toe- gebragt, mot hel oogmerk om haar te dooden: dal hij zich daarop heeft verwijderd en de Kerkpoorl vanen nici /unc monsma, ie na inigou, u.j >vu, .g uU hc[ mcs waamn [,jj evenwel geen hy vroeger gedurende hunne zamenleving twee km- ,)loeJ llc(,f, ;ern0I 'aan zijn afgeveegd, deren had verwekt; dat hij, omdat zij zoo on- lo(cn cn jn dcn oteu ,leefl en (ic ZuilU slandvaslio was en lui nooit zoude wil ei', zien. r. Antwerpen, 50 Oct. Nog voorldurend blijft bet in bet nog niet opgeruimde gedeelte der puin- hoopen in het enlrepöt voortsmeulen, zoodat de brandspuiten gestadig moeten voortvverken. Omtrent de oorzaak van den brand zijn onder scheidene geruchten in omloop, volgens welke deze bepaaldelijk aan kwaadwilligheid zou zijn loe te schrijven. De justitie gaat inmiddels voort met het doen van onderzoek. Verscheidene werklieden van Antwerpen be geven zich naar Siberie, om bij den aanleg van een spoorweg gebezigd le worden. De meeste zijn scheeps timmerlieden. Zij zullen genieten behalve vrije woning eene bezoldiging van a- a 400 frc. per maand. Men ieest in een der Genlschc Bladen »Bij de openbare verkoopitigen van onroerende goederen wordt de ophooging der verkoopprijzen soms belemmerd door overeenkomsten, door iief- hebbers onderling gemaakt om eikander niet op te jagen, op voorwaarde van die alzoo verkregene goederen onder elkander te deelen of elkander op eene andere wijze schadeloos te stellen. Dergelijke overeenkomsten hebben vooral in de plallelandsche gemeenten plaatsmaar degenen welke zich daar- slaridvaslig was en hij nooit zoude willen zien, dat een ander haar kreeg, hij herhaling aan Murk Jans de Graaf heeft te kennen gegeven, dat hij niet geloofde haar te zullen krijgen, maar dat liet dan zijn ongeluk of het hare zoude worden; dat hij op Zondag den 28sleu Augustus 1859, haar des avonds ten 8 ure heeft opgewacht bij de woning van Walze de Groot, alwaar zij beloofd had bij hein le zullen komen; dat hij des Dingsdags avonds daaraanvolgende met haar koffij gedronken heeft, ten huize van Pokje Jager, als wanneer zij over hunne zamenleving hebben gesproken, waarin zij loen heeft bewilligd en hij haar, na eerst te zamen te hebben rondgewandeld, tot aan den trap van hare woning gebragt en aldaar met een kus afscheid van haar genomen heefl; dat hij des Woensdags avonds daaraanvolgende hij haar heeft gegeten, waarna zij te zamen zijn gaan wandelen en zij hij hare moei, hij wie zij gewerkt had, is gegaan, om haar loon le halen; dat zij daarop zijn gegaan in den Engelschen tuin bij liet Franeker eind, alwaar hij haar gezegd had eenige hartelijke woordjes met haar te spreken te hebben, en hij haar daarna zoude te huis brengen; dal hij hij die gelegenheid haar met het mes, dat als sluk van overtuiging voorhanden is, en toen reeds zeer scherp was, heeft gedreigd, het gesloten op zijne hand aan haar verloonende en zeggende, dat dit mes haar lol zoude zijn, zoo zij niet vast stond en nog langer twijfelde tusschen ja en neendoch dat hij aan die bedreiging geen gevolg heeft gegeven, omdat zij beloofde weder met hem te zullen zamenleve», zéggende dat hij hare goederen maar van huis moest halen, hetgeen hij te kennen gaf, den vol genden morgen te zullen doen, omdat het op dien avond te laat was; dat hij haar den volgenden morgen, zijnde Donderdag, op de Voorstraat heeft ontmoet en gevraagd, of zij nu den boedel zouden halen, waarop zij heeft geantwoord, dat hij dit straks wel zoude zien en zij ten lieii ure naar den commissaris van politie zonde gaan dat dit antwoord hem driftig heeft gemaakt en hij van dat oogenblik af het besluit heeft genomen om haar hij de eersle gelegenheid te vermoorden dat hij, meenende die gelegenheid des Zalurdags morgens daaraanvolgende to zullen vinden, des Vrijdags avonds in de Tuintjes bij de Kerkpoort het mes, dat alleen aan de eene zijde zeer scherp was teil einde des te zekerder zijn voornemen om haar le dooden, ten uitvoer te brengen, ook aan de andere zijdo heeft gesiepen op een stuk zandsteen, dat hij bij de groote sluis gevonden luid en daar heeft weggeworpen dat hij den daarop volgenden nacht heeft doorgehragt ten huize van zijnen broe der Jan Boukes dc Graaf, bij wien hij toen in- poorl weder binnen gekomeu zijnde, aangehouden is geworden. dat deze bekentenis wordt bevestigd door de ver klaringen van onderscheidene getuigen, in de acle van beschuldiging omschreven, blijkende daaruit, o. a. dal de bcscli. na zijn slagtoffer reeds ver scheidene steken te hebben loegebragt, daarmede nog volhield toen zij in eene eenigzins knielende houding op straat was nedcrgevallen; dat, nadat dc besch. zich had verwijderd, zij door eenige per sonen, die noch trachtten haar eenige hulp toe Ie brengen, in ecu pakhuis is gedragen, alwaar zij, nadat de chirurgijn Ansingh was gekomen, is gestor ven, na alvorens nog haren moordenaar genoemd en uitgeroepen te hebben: lk geloof dat ilc bloed, mijn arm kindmijn arm l:ind\ dat het lijk vervolgens door de lieeren Petrus Ens, mod. doc. cn Daniel Snijder, chirurgijn le Harlingen, uit- cn inwendig is geschouwd cn uil het van de schouwing opgemaakte visum repertum en de daaruit gelrokken conclusie is gebleken, dat aan het lijk zeven wonden zijn bevonden, waarvan cénc zijnde eene hartwonde tot de volstrekt doodelijke behoorde, en de overige hoezeer ieder op zich zelve tot de voorwaardelijk doodelijke beboerende, evenwel te zamen genomen, wegens het daardoor veroor zaakte bloedverlies en de opvolgende noodzakelijke stoornis in de onderscheidene levens-organen, af hankelijk van die verwondingen, eenen spoedige» dood hebben moeien aanbrengen; dat do besch. reeds le voren, wegens onder scheidene diefstallen, met verzwarende omstandig heden gepleegd, bij arrest van het hof van assises in de provincie Friesland van den 2den Juuij 1851, tot eene tuchthuisstraf van 2 jaren, bij arrest van hetzelfde hof van den 24ste» Februarij 1855, tot, gecseling met den slrop om den hals, het brand merkt met de letter T. P. en eene tuchthuisstraf van 7 jaren; hij arrest van het provinciaal gereglshof in Friesland, van den Stslen Jannarij 1845 tot gelijke straffen, doch dc tuchthuisstraf voor den tijd van 8 jaren, en hij arrest van hetzelve hol van den 4den April 1854, lot gelijke straffen, doch de tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren, is veroordeeld geweest. Het getal getuigen, dat door den procureur-gene raal zal worden voorgebragt, bedraagt 11. De besch. heeft tot zijnen verdediger gekozen deu heer mr. J. Telling. Xieirwediep, 1 Nov. Na een stormachtige» nacht, waarin men hier tcregt beducht moest zijn voor het lot der gisteren Iner pilgpzcildc splicpcji ontdekte men heden morgen een schip op dc nood lottige Noorder Haaks iu nood. Van welke ualio "geuicuu, umg v- ""nezen zijn," tot die der doocküi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1