No. 1625. 16e Jaarg. Nieuwstijdingen. StatU. verkrijg- lict Ma- V1SSER 2'/, en Ccnls agel. J. ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE Men Abonneer! zich: In Nederland, bij tien Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noard-Araerika bij J. QUINTUSte Grand Rapids. (Staat Michigan.) AbonnementS'Prys: Voor beide uiïgaver. Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. V erschljnt? Op Woensdag en Zaturdag. A dvertentiCaj 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De Inzending der Advertentiën kan geschiede» lot Dingsdag en Vrijdag, des voorniiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. f Woensdag, 19 October 1859. terstond Londen. 13 Oct. Eergisteren ochtend omstreeks half vijf ure werden de bewoners van het dorp Eckinglon nabij Sheffield uit hunnen slaap gerukt door eene geduchte ontploffing. Bij onderzoek bleek het, dat eenige kwaadwilligen, die van den eigenaar eencr ijzerfabriek, de Heer Keelon, verhoogirig van daghuur hadden verlangd, nog voor dat hij ccnig antwoord had kunnen geven (zijnde hij op reis in Ierland), zijne fabriek door middel van buskruid in de lucht hadden doen springen. Men heeft hier berigt outvangen van een vreese- lijk gevecht tusschen de bemanning van het schip Ararat en 74 veroordeelden, die van Singapore naar Bomby moesten gebragt worden. In den nacht van 28 Junij bemerkende dal de boeven waren losgebroken en reeds den schildwacht hadden vermoord, ondernam de kapitein met eenige soldaten en zijne ckwipage de moeijelijke taak om met de weinige wapenen waarover hij beschikken kon, de muitelingen ten onder te brengen. Niet dan na verscheiden uren strijdens, waarbij zijne moedige vrouw do geloste pistolen laadde, slaagde men er in de booswichten te bedwingen, en toen er licht ontstoken was (tot dus ver had men in het duister gevoelden) bleek bet dat niet meer dan 52 boeven, en deze nog zelfs ten deele gewond, in het leven waren; de overige waren gedood, of over boord gesprongen. Het monster schip The Great Eastern heeft zijnen tweeden proeftogt gelukkig volbragt. Het is maandag van Portland vertrokken en in den besten toestand te Holyhead aangekomen. Op dezen togt had het schip bij halve ontwikkeling zijner stoomkracht, gemiddeld eene snelheid van 13 knoopeu in een uur; het luistert zeer goed naar het roer. Of het den grooten proeftogt naar Noord-Amcrika nog in clit jaar zal ondernemen, is onzeker. Eene zonderlinge zaak gebeurde eenige weken geleden te Rome, in Franklin County, Ohio. Men meende, dat Mevrouw Peters, de echtgenoot van eenen Duitscher van dien naam na eene korte ziekte gestorven was. Haar man nam oogenblikkelijk maatregelen voor hare begrafenis, na eene doodkist te Columbus te hebben gekocht. Toen het lijk in de doodkist geplaatst werd, merkte men eene al- gemeene uitwaseming op, hetgeen aan den echt genoot werd verhaald met de opmerking of het niet beter was de begrafenis uit te stellen, in de hoop dat het leven mogt terngkeeren. Hier had de echtgenoot tegen en hij liet haar dcnzelfden dag ter aarde bestellen. Toen de begrafenis over was, kwamen eenige bloedverwanten van de onder stelde doode van bulten om de lijkdienst bij te wonen, die reeds had plaats gehad, en deze lieten, toen zij van de omstandigheden hoorden, het lig- chaam, dat reeds vier uren onder den grond was geweestweder opgravenen vonden tot hunne groote verwondering en vreugde nog teckens van leven. Nadat haar geneesmiddelen waren toegediend, herstelde mevr. Peters langzamerhand en werd door bare vrienden mede naar Columbus genomen, waar zij zich nu gezond en wel bevindt. Men zegt dat zij niet weder met haren man wenscht te leven. De omstandigheden dezer zaak zijn inderdaad zoo vreemd, dit zij behoorden onderzocht to worden. Eene buitengewone editie van het dagblad van Parma behelst eene dagorder van den kornmandant der nationale garde, den kolonel dclla Rosa, ten gevolge van de gebenrtenis op 5 dezer aan zijne soldaten gcrigt. De kolonel betreurt het dat de misdaad te snel heeft plaats gehad om haar tc verhinderen. De nationale garde heeft echter door den spoed waarmede zij ouder do wapens kwam, aan Europa het bewijs geleverd, dat de algcmcene orde niet is kunnen worden verstoord en dat het voorgevallene slechts eene op zich zelf slaande daad en alleen het gevolg is van de verdrukking, aan welke de bewoners dezer provincie zoo lang hebben blootgestaan. Ten slotte verklaart de ko lonel dat zoowel de nationale garde als de Sar- dinische en Parmezaausche militie, welke tot de herstelling der orde hebben medegewerkt, in allen deele haren pligt vervuld hebben en het land bij gevolg voor de jongste gebeurtenis niet verant woordelijk kan worden gesteld. De proclamatie van den dictator Farini, tc Parma aangeplakt, luidt als volgt «Parmezanen I Uw stad is bezoedeld, onze goede naam geschonden onze vrijheid ontwijd en gehoond. Italië, dat dooi de edele houding zijner zonen in de achting der beschaafde volken rijst, en de openbare mecning eischen genoegdoening en zullen die hebben. Het volk heeft mij opgedragen zijne regten te verdedigen; de schuldigen zullen dus gestraft en Italic zal niet ontcerd worden. Burgers en nationale garden! ver- cenigt u om mij onder de vaan der beschaving en van Italic. Italië's vaan is altijd daar, waar men zelfs zijn leven veil heeft, niet waar laanwheid heerscht en de eer voorbijgezien wordt. Onze vriend Victor Emanuel is over het gebeurde bedroefd. Hij is gewoon een volk te regeren, dat 's vijands bloed slechts op hel slagveld vergiet, dat zijne vrijheid wist te bewaren en ook aan anderen de vrijheid zal verschaffen omdat het naar vriendenraad weet te luisteren." afzetten. Dit bleek evenwel te laat te zijn, aan gezien het vergif in dien betrekkelijk korten tijd reeds zoo diep was doorgedrongen, dat do onge lukkige eenige uren later een lijk was. Parijs, 12 Oct. Prins Napoleon zal zich dezer dagen incognito naar Engeland begeven. Onder de geruchten behoort, dat de Franscbe regering van Sardinië teruggave der kosten van den laatsten Italiaanschcn oorlog zou eischen eu daar Sardinië die niet kan of ooit zal kunnen be talen zou er sprake zijn om ons door Savoije en Nizza schadeloos te stellen. Uit Granville wordt gemeld dat op den 11 dezer aldaar liet hoogst opmerkelijke verschijnsel is waarge nomen dat de zee tot tweemalen meer dan twee voet hoog plotseling steeg en even snel daalde, liet weder was fraai en vrij stileen zachte wind woei op dat oogenblik uit liet Zuidwesten. jPnitodilaivfr» Weenen12 Oct. Uit Konstanlinopel heeft men geen gunstige tijdingen ontvangen. De gisting, door de ontdekking van het complot veroorzaakt, is nog verre van bedaard. Men vreest voor her halingen van deze zatnenzwering. Hetgeen zou doen geloovcn dat die vrees niet zonder grond moet geacht worden is, dat men alle moeite doet om de schuldigen, uie van hoogen rang zijn, te redden, en dat men het gewigt van het complot tracht te verkleinen, door de schuld op Kurden cu Cir- cassiërs te werpen. De rcglersin plaats van hunnen pligt te doen schijnen van lieverlede in hunnen ijver te verslappen, als deden zij hun host zich vrienden te verwerven die hun naderhand van nut zouden kunnen zijn. In liet dorp Baboth, gelegen in de nabijheid van Bezpriin, had dezer dagen het volgende ver schrikkelijke voorval plaats. Sedert eenigen lijd leed een aldaar te huis bchoorende knaap aan vlagen van krankzinnigheid ten gevolge van een geduchteu slag op het hoofd. Weinige dagen ge leden, sloop deze in eene vlaag van ijlhoofdigheid in de woning van een ander ingezetene van het dorp binnen eu doorstak met een nies, dat hij in de hand hield, een zuigeling welke in de wieg lag. Naauwclijks had hij de vreesselijke daad bedreven of hij kwam tot bewustzijn en ontstelde zoodanig dat hij weinig tijds daarna aan de ge volgen der daardoor ontstane ontroering den geest gaf. De Causé, te Budesfieini, had dezer dagen het ongeluk, terwijl hij op weg naar een zijner patiënten eene cigaar wilde aansteken, zich met een lucifer den vinger te branden, hetwelk hem gevaarlijk genoeg voorkwam 0111 oogenblikkelijk de wond uit te snijden. Daar hij inlusschen weldra bemerkte, dat dit niet voldoende was, ging hij terug en liet zich door een zijner collega's den vinger Brussel, 13 Oct. Sedert eenige dagen is al hier weder sterk sprake van een bezoek van den Keizer der Franschen aan Koning Leopold. De Keizer zou echter niet naar Brussel komen, maar zich al leen naar het kasteel Laeken begeven. Men ver zekert, dat de prins van Chimay, die vóór drie dagen alhier aangekomen en lieden naar Parijs te ruggekeerd is, deze nieuwe bijeenkomst der beide monarchen zou hebben voorbereid. De graaf van Vlaanderen is lieden middag van zijne reis naar Schotland -cu Holland alhier terug gekeerd. Wildervanli, 10 Oct. Dezer dagen werd door een ingezeten dezer gemeente een adres aan Z. M. den Koning gezonden, betreffende eene kwestie over de kerk- en pasloorgeldcn der Hervormden alhier, welk adres door een veertig-tal schoolknapen was onderteekend. Om de zaak de ineestinogelijke kracht bij te zettenwas het adres iu dichtmaat geschreven. De adressanten waarvan de oudste dertien jaren telde, om deze zaak voor den bur gemeester dezer gemeente geroepen verklaarden niet tc weten, wal zij ondcrtcckend hadden, maar waren voor luinne moeite met eenige amandelen beloond. Xwolle, 14 Oct. De longziekte onder bet rundvee, welke in den laatsten tijd hier menigvuldige offers heeft geëischt, neemt thans op verontrustende wijze toe. In liet Hatteinerbruck heeft zij zich nu geopenbaard op vier stallen, alsmede op het Frankhuis. De ziekte heeft thans een kwaadaardig karakter daar de meeste aan getaste runderen worden afgemaakt of daaronder bezwijken. NieuweclSep, H Oct. Heden morgen is Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Vice Admiraal Everlsen kornmandant kapt.-luit. t. z. M. G. van Vreeland, van de reede naar zee gcslooind, met bestemming naar Cherbourg. De matrozen aan boord van dezen bodem moeten, vooral in de laatste dagen aan hunne wapenbroeders op bet Russische stoomschip Olaj] juist geen zeer gunstig denkbeeld aangaande de orde en tucht der Hollandsche matrozen hebben gegeven; immers, terwijl de laatsten door hunne stille en rustige wandelingen door de gemeente een ieders aandacht en bewondering trokken, onderscheidden dc eersten zich door een meer dan ruw eu woelig gedrag, en verontrustten in hunne dronkenschap niet zelden de rustige ingezetenen, wanneer zij, irict hunne messen gewapend, als kannibalen te werk gingen, zoodal zij der polieie dagen achtereen handen vol werks gaven. Een dezer wocstaards moet, ten ge volge van bekomenc wonden, reeds overleden zijn. fi&uinrc, 10 Oct. Dc hooiprijzen zijn hier aan merkelijk gedaald, zoo zelfs, dat thans, naar men verneemt, voor 6 dc duizend oude ponden wordt gescheept voor de Maatschappij van Weldadigheid, die tegen dien prijs 240,000 oude ponden moet hebben gekocht. Er is over het geheel weinig afzet en de naburige landen, die overvloedige na- weide opleveren, doen ook niet vermoeden, dat de prijzen spoedig hooger zullen worden. MleÏBElOiad, 14 Oct. Eene droevige gebeurtenis heeft er tc Handel, gemeente Gemert, plaats gehad Een vcrwersbaas was met zijn knecht bezig aan het witten van bel plafond der kerk van liet Kapucijnenkloostcr waarbij een lid van dat klooster broeder van den vcrwersbaas, tegenwoordig was. Daartoe had men een ladder gelegd op dc ijzers, die de pilaren met elkander verbinden. Eensklaps brak die ladder eu de drie perso nen vielen neder. De baas is dadelijk overleden de knecht heeft een been gebroken, terwijl dc kloosterling er goed is afgekomen. In het hoofdkiesdistrict 's Hertogertfiosch is tot lid van de tweede kamer der staten generaal verkozen de heer nir. A. F. X. Luyben met 993 van de 1718 uitgebragte I stemmen. I Breda, 14 Oct. Eenige dagen geleden, des nachts ten een uur, ontdekte men brand in eene bakkeet, te Rijsbergen, tijdelijk bewoond door A. de Jong, arbeider, aldaar, die uit het huis willende vlugten, daarin ver hinderd werd, daar door onbekenden de deur was ver sperd, door middel eener boonstaak. Ilij slaagde er echte» in een anderen uitweg te vinden en heeft van het voorval kennis aan den Burgemeester gegeven. Dc bakkeet brandde inlusschen gedeeltelijk af. Het vuur is van de buiten zijde door onbekenden aangebragt. De justitie heeft gisteren inspectie en instructie in loco gehouden. SchevenSngen, 15 Oct. Dezen morgen zijn alhier niet de haringschuit dc Jonge Albert, stuurman D. den Ilcijer, reeder den Hr. A. Pronk, aangekomen twee schip breukelingen, zijnde de stuurman en de kok van lieL kofschip de Twee Gezusters, kapt. Gicscn, dat jl. Maandag voor Goedereede is gezonken. De bemanning, die uit vijf koppen bestond, werd door dc Decnsche schooner Elina Anna, bestemd naar Schiedam, overgenomen; gebrek aan Iceftogt noodzaakte den kapitein, wiens reis door tegenwind zeer vertraagd was, twee schipbreukelingen te doen over gaan op de Scheveningsche bom, alwaar zij door onze visschers op dc meest menschlievende wijze werden be handeld. middelburg, 13 Oct. Heden hebben voor de Arrond.- Regtbank alhier, terëgt gestaan 36 ingezetenen van hel naburige Arncrnuidcn, allen bij verschillende zaken be trokken in liet zoogenaamd rapen van paardenboonen, die ten gevolge van hagelbuijen, destijds op de akkers, "ik den omtrek van die gemeente, waren afgeslagen, en waar toe sommigen van de eigenaren verlof hadden verkregen mits aan hen dc helft uitkcerende welke laatste bepaling door velen schijnt te zijn vergelen, terwijl het anderen weder niet toegestaan was. De Regtbank heeft 6 hunner vrijgesproken en de overige 30 veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 6 dagen. Er is tegen ruim 50 personen dierzelfde gemeente alsnog hij de justitie eene instructie aanhangig nopens het zich toeëigenen van notenmuscaat, tijdens de stranding van het barkschip J. C. de Wit, terwijl dit vaartuig nog niet door het volk of den gezagvoerder verlaten was. middelburg, 14 Oct. Eergisteren is aan den dijk van de zoogenaamde Slurf (Wilhelminapolder) weder een val ontstaan zich aansluitende aan die vau vorige jaren. De strekkende lengte van den weggeschoven dijk bedraagt 200 ellen, en men vreest dat het cr niet bij blijven zal, uit hoofde de dijk verderop zeer gescheurd is. Sïerikiee, 17 Oct. De lieer mr. A. D. Meyer, tc Amsterdam, de onbezweken kampvechter legen dc beslaande inrigting der slaatslotcrij, bcefl thans aan de leden der Tweede Kamer een adres inge diend, waarbij een ander plan voor eene loterij wordt onlwikkeld. Bij dat adres is gevoegd een sluk in gelijken geest door dien beer aan den ministerraad, ingediend, en eene verklaring van de beeren mrs. J. W. Tydeman en J. A. Molster, advokalen Ie Amsterdam. Deze verklaring is van den volgenden inhoud: »De ondcrgetcekenden enz., kennis geno men hebbende van de schriftelijke vertoogen vau den heer mr. A. D. Meyer, omtrent zijn stelsel en daarop berustend ontwerp van openbaar kans genot, ben nader bij monde toegelicht, verklaren bij deze geheel doordrongen te zijn, zoo van de zedelijk nuttige strekking, als van de gcreedc uit voerbaarheid en de te wachten gunstige financiële uitkomsten van bet ontwerp; verklaren zich wijders bereid, 0111 iu het publiek belang, den heer mr. A. D. Meyer ter zijde te staan in zijne doelmatige pogingen tot verwezenlijking van zijn oogmerk; als mede om, bij onverhoopt vooroverlijden van den lieer Meyer, aan zijne erven of reglverkrijgenden bun patrocinium te verlccnen cn de verkregen regien van den ontwerper te helpen handhaven." Terwijl bijna in geheel Nederland de tusschen poozende koortsen op eene hevige wijze heerscbeu en do sterfte alom dc geboorte verreweg overtreft, is bet opmerkelijk, dat de gczondsheidsloestand in Zeeland, in welke provincie deze ziekte overigens epidemisch is, zeer bevredigende resultaten oplevert. Zoo zijn in dc afgeloopen maand tc Middelburg geboren 57 kinderen en overleden 32 personen, te Viissingen geboren 51, overleden 18, en tc Zierik- zee geboren 55 en overleden 21. Het Autwcrpsch dagblad de grondwet deelt als reden waarom de stoombooten Telegraaf III en IV eergisteren zoo feestelijk opgetooid en gevlagd de haven van Antwerpen binnen liepen, het volgende mede: De heer Fop Smit, ridder der orde van de Eikenkroon, dc bekende groote reeder van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1