No. 1619. 16e Jaarg. Woensdag, 28 September 1859. li. ol Nieuwstijdingen. jPtntsdUttwfr. HALEN zal, I, JAN i 4 Oi pnlilii ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ebrekcn, aacage» en voor- onkoslen - Dit •gelwerk Hen Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-AmerikaFranco New-York - 3,90. V c r s c li ij n Op Woensdag cn Zaturdag. A dvertenliënt 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cent. De Inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zie rik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. bonden, 22 Sept. Het op kosten van lady Franklin uitgezonden schip Fox ter opsporing van de overblijfselen der expeditie van haren echtgenoot sir John Franklin, is in Engeland teruggekeerd. De kapitein van dit schip, M'Clintock, heeft aan de admiraliteit een rapport doen toekomen, waarin om trent het lot der equipage van de genoemde expeditie liet volgende wordt medegedeeld: Op Victory-Point, aan de noordwestkust van Ko ning Willemsland is een geschrift gevonden, gedateerd 23 April 1848 en geteekend door de kapiteins Crozicr cn Filzjames. Uit dit stuk blijkt, dat H. M. schepen Erebus en Terror dert 22slen dier maand, op 3 mijlen noord-noordwestwaarts van daar door het ijs ingesloten en door de equipage verlaten waren en dat de aan boord aanwezige 103 personen, onder bevel van kapitein Crozier, naar de Groole-Visch- Rivier waren vertrokken, Sir John Franklin was den Uden Junij 1847 overleden. Op de westkust van het genoemd Koning Wil iemsland zijn enkele belangrijke berigten omtrent de manschappen der expeditie ingewonnen, terwijl blijkens mcdedeclingen van de Eskimo's, het ccne schip, nadat het verlaten was, verbrijzeld en in het ijs gezonken en het andere tegen de kust geworpen is alwaar het is blijven liggen en door de inlanders werd ledig gehaald. Daar het onmogelijk was verder dan tot de straat van Bellot door te dringen, bleef de Fox in de Brentford-baai overwinteren, vanwaar de opsporingen in de volgende lente hij kleine togten zijn voortgezet, onder leiding van luitenant [Iohson cn de kapiteins Allen Young en Mc. Clinlock. Die togten hebben tevens geleid tot verdere nasporingen op de Groole- Visch-Rivier en ontdekkingen langs eene kustlengtc van 800 mijlen waarbij tevens gebruik is gemaakt van de vroegere ontdekkingen door James Ross, Deare en Simpson, noord- cn westwaarts van de ligplaats der Fox gedaan. Parjjs, 21 Sept. Gisteren zijn de soldalen ont slagen, wier diensttijd den 31 Dec. 1859 verstreken is, en wel niet alleen de linietrocpen, maar ook de gardes. Diegenen welke een half jaar verlof hebben bekomen, kunnen den lsten Oct. daarvan gebruik maken. Van de ligting van 1853 wier diensttijd in het laatst van 1860 verstrijkt en die later zal worden ontslagen, hebben ook diegenen verlof bekomen, welke voor liet onderhoud van hun- ne familie onontbeerlijk zijn. t Garibaldi bevindt zich nog steeds in de I legalien en is iu overleg met generaal Fanli werkzaam tot invoering van de noodige militaire organisatieom in geval eener gewapende in terventie een krachtigen tegenstand te kunnen bieden. Naar men zegtzouden reeds 60,000 Oostenrijkers gereed staanom de Po over te 'trekken cn Modena binnen te rukken. 23 Sept. Nu verhaalt men weder dat de Keizer morgen van Biarritz zal vertrekken en Zondag te Bordeaux aankomen. Daar zal hij eene aan spraak houden en aan Europa de oplossing van de Ilaliaansche kwestie.en den aanvang van een tijdperk van vrede aankondigen. Het is te Bor deaux, dat de Keizer vóór 6 jaren beeft gezegd: Hit Keizerrijk is de vredeen deze woorden zijn üegrift op het marmer der beurs Ic Bordeaux. Men verwacht, dat deze verklaring, die zoo lang eene hoop was, nu een feit zal worden. 24 Sept. Onder de geruchten, welke ingang vinden behoortdat het congres te Brussel zal vergaderen, ouder voorzitterschap van den Koning der Belgen. Dat congres zal op de volgende gronden beraadslagen: Terugkeer van den hertog van Toscane, onder beding eener vrijzinnige staats regeling; teruggave van de Romagna aan den Paus, met een consulta en een burgerlijk gouverneur afstand van Modena aan Panna, onder schadeloos stelling van bet huis Este inlijving van Parma en Piacenza bij Sardiniëinstelling van een on derkoning in Venetie met een nationaal gouver nement onder voorzitting van den aartshertog Maxiiniliaan. De Koning der Belgen heeft gisteren Biarritz verlaten, om zich naar Marseille en naar Genève te begeven. De reden voor dit reisplan is onbekend. Het gestolen kind van den beer Hua is te Orleans teruggevonden en reeds alhier aangekomen. De vrouw welke den roof gepleegd heeft, is te Orleans ter beschikking van den procureur des keizers gesteld. De omstandigheden waaronder deze misdaad gepleegd is, zijn lot dusverre onbekend. Sedert bet kind verdwenen was, had men bijna dagelijks door middel van zijn linnen en andere klee- dingstukken, sumnabules en magnetiseurs geraad pleegd. Eergisteren hadden reeds 25 van die personen hun orakel laten hooren. De meest helderziende somnabule had verklaard, dat het kind iu het de partement du Loiret opgekweekt werd. Wecnen, 20 Sept. Iu Zwilserscbc dagbladen leest men bet volgende feit betreffende den door zijn groot vermogen bekend cn door zijne gierig heid berucht geworden koning der spinners Kunz: Knnz verloor eens een pakje met 1000 fr., dat door een arbeider gevonden, door dezen aan den op- zigtcr overhandigd werd. Laatstgenoemde gaf zijnen patroon herhaalde malen te kennen, of iiij aan den eerlijken vinder geene belooning zou geven, waarop Kunz antwoordde: «Ah bah! do man heeft geen geld noodig. Als hij geld noodig bad, zou bij im mers het pakje wel gehouden hebben." Berlijn, 21 Sept. Te Pilgrainsdorf bad dezer dagen bet volgende plaats: Een boer, die reeds cenige jaren met zijne kinderen iu onmin leefde, omdat deze hem herhaalde malen verwelen, dat hij bet geld, dat hem uil den verkoop eener boerderij iu banden gekomen was, zeer slecht administreerde, heeft het buis van zijnen zoon in brand gestoken en is daarbij in de vlammen omgekomen. Den dag vóór den brand had hij tegen zijn zoon, bij wicn hij inwoonde, gezegd: «Ik zal u uw huis nog boven liet hoofd in brand steken 1" Tegen anderen had hij in ecuc herberg gezegd: «Past op, mor gen namiddag om 4 uur zal het bij mij bran den!" Op die gezegden bad men geen acht ge slagen, omdat de man dronken was eit hij zich vroeger meermalen op dezelfde wijs had uilgelaten. Gisteren namiddag ten 3 uur echter riep de brand stichter uit de bovenverdieping, werwaarts bij zich begeven en alwaar hij zich stevig opgesloten bad, zijn buurman, een slager, toe: Buurman; red wat gij redden kunt; op bet oogenbiik zal er brand bij mij zijn Onmiddelijk sloegen echter de vlammen reeds het dak uil. Toen de zoon den vader in diens redding wilde helpen, riep deze hein toe: «Ver moei u niel; ik heb mij opgesloten en wil verbranden." Later, toen geene hulp meer mogelijk ivas, heeft nten hulpkreten gehoord. Behalve bet afgebrande huis zijn nóg twee naburige buizen in de asch gelegd. Ingevolge een onder dagleckening van 11 dezer uitgevaardigd bevel van het hoog militair bestuur, worden de vestingen VeronaMantua Pescliiera en Legnano geheel op nieuw gewapend en liet aantal der kanonnen op de wallen aanzienlijk vermeerderd. Dit heeft onder de garnizoenen dier vestingen naar men verneemtveel sensatie gemaaktin weerwil vau deze oorlogszuchtige maatregelen welke anders het hart van den soldaat met vreugde vervullen, moet de stemming onder den militairen stand geene zeer gewenschle zijn, terwijl de ge zondheidstoestand zeer zorgwekkend is geworden zoo zelfsdat bij verscheidene corpsen de helft der manschappen ziek is. Leeuwarden) 21 Sept. De ook alhier beslaande loffelijke gewoonte om soms bij bet duistere weder bet gaslicht niet op straat te doen branden of eerst laat aan te steken, heeft lieden avond een mensclicnleven gekost. Eene reeds bejaarde vrouw, in het R. C. arm huis verpleegd wordende, bij den barden regen en wind nog meer door de zware duisternis misleid, bad liet ongeluk op de Tiveebaksmarkt in het water te vallen. Op haar noodgeschrei sprong een juist voorbijgaande gevangenbewaarder iu liet water, die echter zelfs bijna bet offer zijner mcnschlievendheid zou zijn geivordeu. De vrouw werd eindelijk met behulp eener praam in reeds schijnbaar levenloozen toestand uit het water gebaald cn liefderijk in de woning van den heer A. Gralama opgenomen. Ofschoon zij door de zorgen van den lieer dr. Lobry de Bruin, die zich toevallig op de plaats des ongevals bevond, eerst nog cenigzins in het leven werd teruggeroepen, mogt zijne verdere hulp echter niet baten en gaf zij kort daarna den geest. Deventer, 21 Sept. Het voor eenigen tijd op- gerigle hulp-gasthuis voor typbuslijders is opgeheven. Er zijn toi heden 123 personen meer overleden dan het vorige jaar om dezen lijd; de typhus heeft vooral onder de behoeftige klasse veel slagoffers geeischt. Axel19 Sept. Gedeputeerde Stalen hebben zich niet kunnen verecnigen met liet gevoelen van den Gemcenlc-Raad cri dus de toelating van de hoeren 11. J. v. d. Berge cn P. van Fraaijen- hovcn bevolen; beide hccren zijn als leden II. Vrijdag geïnstalleerd en is in die vergadering, in plaats van genielden heer van den Bergede heer M. J. van Vessem met 4 stemmen lot wethouder be noemd. Ingez lil de vorige week is in de gemeente Zuidzande eene stoute diefstal gepleegd ten nadeele van den voerman Pieter Verhage. Men is namelijk in den namiddag, lusschen 1 cn 4 uren, terwijl Verhage en zijne vrouw uit waren door een raam aan den achterkant van liet huis binnen gedrongen. Een kabinet en kleerkast beeft men opengebroken en de zich daarin bevindende gel den, benevens eenige gouden en zilvercu voorwerpen, een ctl atider ter waarde van omtrent f 80, gestolen. Tot nu toe is liet der policie niet mogen gelukken de daders op te sporen. Middelburg, 25 Sept. Ter correctionele te- reglzilling van de arrondisscments regtbank alhier op gisteren, is uitspraak gedaan in de voor 8 dagen behandelde zaak legen F. H. Kooman vroeger wijn- kooperskneebt alhier. De beklaagde is daarbij, overeenkomstig de con clusie van het openbaar ministerie, vrijgesproken van den hem bij dagvaard te laste gelegden diefstal gepleegd door een' loonbediende ten nadeele van zijnen meester; doch schuldig verklaard aan het bedreigen met moord bij ouderleekend geschrift, welke bedreiging echter met geenerlei bevel of voorwaarde is verzeld gegaan. Te dier zake is hij veroordeeld, naar aanleiding der artikelen 505 en 506 wetboek van strafregt, tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren cn /'50 geldboete benevens de kosten van het geding. Door de arrondissements regtbank te Goes is ter vervulling van de regtcrsplaats, opengevallen ten gevolge der benoeming van den heer mr. J. J. van Deiuse tot voorzitter, de aanbevelingslijst opgemaakt. Daarop komen voor de heeren mrs. J. G. de Backer P. van der Meer Mohr cn J. van der Fcen, respec tievelijk kaulonregters te Cortgene, Hulst cn Tholen. Zierikzee, 25 Sept. Bij den zadelmaker P. Phaff alhieris door een zoogenaamden kraaikop ecu hoender-ei gelegddal eene wigt had van lO'/i lood. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. gcregtshof in Zeeland mr. J. P. van der Bilt thans regter in de arr. regtb. te Zierikzee. Bij Koninkl. Besl. van den 23slen September 1839, No. 74, is de heer A. van der Velde, Cz., civiel architectbenoemd tot architect bij de burgerlijke openbare werken in Ncderlandsch-Indie. De Kerk. Cour. bevat eene beslissing van het prov. kerkbestuur van Gelderland, ten gevolge waarvan de predikant H. W. Wiltevecn van zijne kerkelijke bediening en ambt van predikant der Hervormde gemeente te Ermck is ontzet o. a. ten gevolge vau het niet willen afgeven van gelden uit de diaconicbiis, op zijne catechisatie geplaatst; wegens hel onwettig benoemen van een ouderling en het zich niet onderwerpen aan de dien ten gevolge hem opgelegde schorsing door ten eigen huize voortduiend godsdienstoefening te houden. GEMENGDE BERIGTEN. Sedert 1813 zijn er uit Engeland ongeveer 5 milliocn landverhuizers naar Amerika vertrokken en andere tocvluglsoorden voor de uitgeplunderde Europeanen. De Engclschen besteden millioenen schals om de Chinezen te bekeeren, en zij laten hunne eigene landgenooten door gebrek hun land verlaten, dat door de Nederlanders nageaapt wordt. Gedurende den Krim-oorlog hebben de Russen 843,000 man en 187,000 paarden ter beschikking gehad, waarvan de helft gesneuveld is. De Oostenrijkers beginnen zich weer zachtjes ten oorlog voor te bereiden, en hebben in Venetie alleen 200,000 man vercenigd. Koning Leopold heeft leu tweeden male een bezoek gebragt aan Napoleon. De vorsten gaan dus hunne eigene boodschappen doencn schijnen dus niemand te vertrouwen, zoodat er wel in het geheim gekuipt wordt. Ook zegt onze Majesteit, dat, ofschoon Nederl. zich mag verheugen in eene goede verstand houding inet dc builenlandsche (zijn er ook binnen- laudsche?) Mogendheden. Eu hij rekent op den moed der zee- en landmagt, om de onafhankelijkheid des Rijks te zullen kunnen bewaren. Volgens geruchten zal de graaf van Vlaanderen met ceno Nederlandsche prinses in het huwelijk treden, cn zal dan benoemd worden tot ridder van liet me talen kruis. En die dit voor 23 jaren had durven voorspellen ware zeker voor gek verklaard geworden. Een bewijs dus weer, hoe dwaas het is om voor vorsten te vechten; want die men heden moet doodschieten moet men morgen aanbidden. Wordt dus dit huwelijk voltrokken, dan zullen er in alle kerken in Nederland cn Belgie gebeden worden opgezonden ten hemel om dit huwelijk te zegenen. »Nah, as het toch farachlig beter is, as inen zoon de meid gezoend heeft en dc ham opgegeten, as de meid opgegeten en de hatn gezoend," zegt Levi te Zierikzee, toen hij berigt werd, dat zijn zoon op een bal met dc kermis een Christenmeid gezoend had en een broodje met ham had opgegeten. De daincs te Brielle worden gewaarschuwd om voorzigtig te zijn voor een schaapherder, want bij is niet te vertrouwen. De domïné van S. be klaagt zich dat zeker persoon cn zijne vrouw zoo dikwijls in zijne gemeente konten om zijne schapen af te lokken waar hij herder van is. Een enkel gestreepte ezel te B. loopt bij ongunstig weder zoo links en zoo regis, dat hij den sleutel der provisie-kamer niet ten allentijde bij de hand heeft; maar een goed vertrouwen bij zijn hoofdman doet er hem gerust op slapen, als hij maar zorgt dat het keukenboek maar goed in orde is. Te Bruinisse is eene gehoepelrokle dame thans bezig, om een ridder van de naald te lokken inet citroen-jenever en pepermunt-water. Een timmerman te Goes maakt gedurend stroppen om een ander te vangen, tnaar nu denkt men, dat hij gevangen zal worden, zoodat het leer om leer worden zal. Tc H. is er van een uitgebakken bakker een bediende gemaakt, en oefent nu levens het beroep uit van verklikker. Hij zit nu geheele dagen in de herbergen le spioneren cn anderen uitte hooren om hen te verklikken; maar roodhaar en elzenhout grocijen nooit iu een goeden grond. Maar Komt vrij hier, gij spicringvangers, Vangen doen toch nooit handlangers, Zet u neer, gerust en blij, Al worden spionnen hccren, Die slechts maar te Dordt studeren, Als slndent der bakkotïj.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1